N'. 306. 131® Jaargang 1888. Y rijdag 28 December. Middelburg 27 December, Onderwijs. Kerknieuws. Landbouw. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 1IDDELBURGSCHE COURANT. Agenten te VlissïngenP. Gr. de Veï Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl. te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmmr te Rotterdam, en de flrma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daitbe Cie., John F. Jones, opvolger voor België A. Grosjean Co. te Brussel. Als wij eens schrevenniettegenstaande eenige heeren van anti-revolntionnaire beginselen een plan vormden tot oprichting van deze of gene veree- niging, verklaart de Zeeuw dat hare partij met dit plan niets te maken heeft, dan gelooven wij dat niemand in dit eenvoudige bericht eenige insinuatie zou zien. Nu wij eene dergelijke mededeeling deden om trent het in Friesland nieuw opgerichte blad de Klok en de Standaard-partij, heet het bij de Zeeuw dat wij msinueeren. Wij hopen dat ons eenvoudig voorbeeld de redactie van het anti-revolutionnair blad in onze provincie tot de overtuiging zal brengen dat zij verkeerd las, en achter eene onpartijdige mede deeling ten onrechte iets zeer leelijks heeft gezocht. In een drietal bladen lazen wij een ingezonden stuk, geteekend Eenige Rijkstelegrafisten. Zij herinneren daarin aan het volgende, door den heer Domela Nieuwenhuis in de Tweede kamer gesproken»l)e telegrafie is ingelijfd bij de post, zeer ter verzwaring van den dienst der telegrafisten, terwijl de telegraaf-ambtenaren min der voorrechten hebben, minder promotie enminder salaris genieten. Bij de directeursbenoemingen wordt alleen gelet op anciënniteit. Alle telegra fisten deelen die grievenwil men rechtsgelijk heid, men stelle de traktementen der telegrafisten gelijk met die der posterijcommiezen, make er een korps ambtenaren van met een ranglijst, make een algemeene verhooging en eische volledig telegraaf-examen, ook van de postmannen". Nu betuigen die Eenige Rijkstelegrafisten hunne instemming met dit gesprokene en verzoeken zij den minister van waterstaat om aan dien, voor de post- en telegraaf-ambtenaren zoo hoogst treu- rigen en op hun geest zeer slecht werkenden, toestand ten spoedigste een einde te maken. Tot zoover verdient hun verzoek de aandacht van allo belanghebbenden maar in hun stuk komt ten minste op een enkele uitzondering na een zinsnede voor die van algemeen standpunt da attentie verdient. Men zou meenen dat, waar de heer Domela Nieuwenhuis zich de belangen van die heeren aantrekt, de schrijvers of laat het des noods een persoon zijn, beginnen zouden met een woord van erkentelijkheid ann het adres van den afgevaardigde van Sohoterland voor zijn optreden in hun belang maar zeker allerminst dat zij nog eene onaangenaamheid zouden richten aan zijn adres. En toch doen zij dit laatste. Op de aan haling van het door den heer Domela Nieuwenhuis gesprokene laten zij volgen »Het is onze meening, dat deze woorden, uitgesproken door ieder ander der kamerleden, meer ingang gevonden en mis schien tot meerder onderzoek geleid zouden hebben.'' Op zich zelf moge die bewering waarheid bevatten, in hun stuk, van hun standpunt, tegen over den heer Domela Nieuwenhuis vinden wij die zeer misplaatst. En dat wij in die meening niet alleen staan, bewijst wel het feit dat de redactie van het Eieuws van den Dag ons gevoelen deelde en den heeren, of den schrijver van het stukje, eén goede les gaf door die regels en eenige daarop volgende eenvoudig te schrappen. Wanneer zal men meer algemeen leeren begrij pen dat men de wellevendheid en de waardeering tegenover niemand uit het oog mag verliezen en, afgescheiden van den persoon, de plichten der erkentelijkheid niet met voeten mag treden Vooral tegenover een man als de heer Domela Nieuwenhuis moet men op dit punt uiterst voor zichtig zijn, teneinde geen nieuwe en nu gegronde reden hem te geven om over zonderlinge begrippen omtrent rechtvaardigheid en beleefdheid bij zijne bestrijders zich te beklagen. Het is heden vijftig jaar geleden dat de heer J. P. van Visvliet secretaris werd van het col lege van regenten over de godshuizen alhier, eene betrekking die hij twintig jaren lang ver vulde, waarna hij lid werd van genoemd college, dat later verdoopt is met den naam van Bes tuin der godshuizen." Met buitengewonen ijver en toewijding heeft hij zich steeds van die taak gekwetenen als gecommitteerde voor het gasthuis vonden de be langen van dat gesticht vooral in hem een warm behartiger. Zoo zijne gezondheidstoestand dit niet hadde belet, zouden hem zeker op dezen dag van ver schillende zijden blijken van belangstelling zijn geschonken. Wij meenen nu de tolk te zijn van zeer velen, wanneer wij met deze enkele regelen melding maken van het voor onzen verdienste lijken stadgenoot zoo gewichtige feit en dit ge paard doen gaan met woorden van waardeering voor de door hem onze gemeente bewezen diensten. In de Maandag gehouden zitting van den ge meenteraad van Zierikzee hadden, behalve de toen reeds vermelde heruiten, nog eenige benoemin gen plaats. Daartoe waren ingediend de volgende aanbevelingen ter voorziening in ontstane vaca tures en te ontstane vacatures tengevolge van periodieke aftreding. I Bij de plaatselijke schoolcommissie, lo inde plaats van den heer mr D. N. van Hoytema, eervol ontslagen, de heeren J. A. de Bruijne en mr J. P. Cau. Eerstgenoemde werd benoemd, 2o door de periodieke aftreding van den heer F. F. Leupen de heeren F. F. Leupen en mr 3. Lechner. De heer F. F. Leupen werd herbenoemd. II bij de commissie van toezicht op het M. O. door de periodieke aftreding van den heer jhr C. C. Th. Sis, de heeren jhr C. C. Th. Sis en mr J. P. Caude heer jhr C. C. Th. Sis werd herbenoemd. III bij het burgerlijk armbestuur door de peri odieke aftreding van den regent den heer A. M. E. van Dishoeck, het aftredend lid en J. Lammers. De heer S. M. E. van Dishoeck werd opnieuw benoemd. En IV bij het burger weeshuis door de pe riodieke aftreding van den regent, den heer F. J. van de Vende heeren F. J. van de Ven en A. P. Paulussen. Eerstgenoemde werd herbenoemd. Na die benoemingen ging de zitting over in eene met gesloten deuren, terwijl na heropening het eerste supl. kohier van den H. O. op een bedrag van J 143.491 werd vastgesteld. De raad der gemeente Sas van Gent gaf een bewijs van krachtdadige belangstelling door zich tot den minister van waterstaat te wenden met een schrijven, waarin hij te kennen geeft met be langstelling kennis te hebben genomen van het verzoekschrift,door de burgemeesters van Zeeuwsch- Vlaanderen aan Z. Exc. gericht, betreffende de oprichting van een proefstation. De raad stelt den grond, welken hij van het rijk heeft gekocht, tegen betaling van een laag recognitiegeld ter beschikking van den minister, teneinde aldaar het proefstation op te richten, terwijl hij zich verder bereid verklaart, wanneer eene andere gemeente, (mits die in Zeeuwsch-Vlaanderen gelegen zij) daarvoor meer in aanmerking zou komen, eene bijdrage van twee honderd gulden te verleenen ter bestrijding der oprichtingskosten, niet twijfelende of het voorbeeld van Sas van Gent zal door andere gemeenten worden gevolgd. De staatsbegrooting voor 1889, zooals die bij de Tweede kamer werd ingediend, bedroeg 133.557.387.52i. Zij werd gedurende de schriftelijke ge- dachtenwisseling door de regeering jverhoogd met 329.628.19, verminderd met 164.802 50, zoo dat er eene verhooging bleef van 164.825.69. De raming, daarmee verhoogd, bedroeg alzoo 133.722.213.21i. Deze werd gedurende de beraadslaging in de Tweede kamer verminderd met 160.760, verhoogd met 35 .160zoodat er eene vermin dering bleef van 125.600, en ten slotte het totaal der verhoogingen werd 39.235.69. De begrooting is ten slotte dus toegestaan tot een bedrag van 133.596.613.21$. De raming der middelen voor het dienstjaar 1889 bedroeg bij de indiening der begrooting 120.602.965zij werd bij nota voor den aan vang der beraadslaging verhoogd met ƒ250.000, en alzoo vastgesteld op 120.852.965. De begrooting van uitgaven overtreft derhalve de raming der middelen met 12.743.648.21§. Bij kon. besluit is aan den commies bij het dep. van oorlog P. A. Zegers een eervol ontslag uit zijne gemelde betrekking verleend, behoudens zijne aanspraak op pensioen; en benoemd tot adjunct-commies bij dat dep. de eerste klerk W. C. van der Lippe. De ministers van binnenlandsche zaken en waterstaat verleenen Zaterdag en die van marine en koloniën Vrijdag geen audiëntie. In Overijsel circuleert reeds bij burgemeesters en gemeentesecretarissen een adres aan de Tweede kamer, waarin deze wordt uitgenoodigd in de pensioenwetten die wijziging aan te brengen, dat ookburgemeesters en secretarissen en hun weduwen en weezen in 't pensioenfonds worden opgenomen, met da.bepaling tevens, dat de daarvoor van hen' te vorderen bijdragen zoo niet geheel, dan toijh voor het grootste gedeelte worden gedragen door het rijk. Als grond voor het verzoek wordt opgegeven het groote belang, dat het rijk heeft bij de richtige vervulling der betrekking van hen, van wier mede werking de goede uitvoering der rijkswetten voor een groot deel afhankelijk is, terwijl die werkzaam heden door burgemeesters en secretarissen zonder eenige vergoeding van rijkswege worden verricht. Daarbij wordt er op gewezen, dat zij door hun karige bezoldiging niet in staat zijn voor hun toekomst en die der hunnen te zorgen, en dat de meeste gemeenten niet bij machte zijn een pensioenfonds voor hun ambtenaren in te voeren Gep. officieren van het N.-I. leger hebben aan den koning een adres gezonden, waarin zij Z. M. verzoeken om hunne pensioenen en die dei- weduwen van officieren te doen uitbetalen op het juiste tijdstip van verschijnen van hun pensioen, d. i. op den laatsten werkdag van elk kwartaal. Onverminderd hunne meening, dat zij ten volle recht hebben op die tijdige uitkeering en niet 24 dagen later, zooals nu geschiedt, vermeenen zij tevens dat zij niet behooren t e worden achter gesteld bijlo de gepensionneerde landsdienaren in Indië, alwaar de pensioenen maandelijks worden uitbetaald; 2o bij de gepensionneerde landsdienaren hier te lande, en 3o bij alle hier en in de over- zeesche bezittingen actief dienende landsdienaren. Mocht aan hun verzoek gehoor gegeven worden, dan zou eene voor hen grievende achteruitstel ling met andere, hetzij gepensionneerde, hetzij actief dienende landsdienaren, worden weggeno men, terwijl eindelijk, ook voor de te pension- neere landsdienaren, die met het invallen van hun pensioen in een financieel toch al niet benijdenswaardige verhouding komen, die 24 dagen vroegere uitbetaling meer dan dringend ge- wenscht is. De mail, gedateerd Batavia 23 November, brengt uit Atjeh geen nieuws. Volgens het Bat. Hand. wordt gemompeld dat de zaken aldaar zoo naar wensch gaan en de politieke toestand zich zoo gunstig laat aanzien, dat de regeering er ernstig over denkt, om de militaire bezetting in dat gewest te verminderen. Het blad vermeldt dit slechts onder reserve. Voortdurend worden te Penang en Singapore pogingen gedaan om de verordening tegen den uitroer van vuurwapenen naar Ned. bezittingen te ontduiken. Den 7 dezer werd te Penang beslag gelegd op een tongking, bestemd voor Sumatra en aan boord waarvan o. a. aangetroffen werden 128 achter- laadgeweren en 4000 ponden buskruit. Te Koewacht, waar voor een achttal dagen de diphteritys is uitgebroken, welke ziekte in korten tijd reeds twee slachtoffers maakte, is dientengevolge de school voor onbepaalden tijd gesloten. Zondag was het 40 jaren geleden, dat' de heer J. A. Eversteijn, deken van Middelburg en pastoor van het parochiaal kerkbestuur te Goes, tot priester werd gewijd, welk feit dien dag feestelijk werd herdacht in de kerkelijke gemeente te Goea. De genoemde geestelijke geniet de algemeene achting van allen die hem kennen, en katholieken zoowel als protestanten eeren den waardigen man, die met dè meest strikte inachtneming der plich ten, aan zijn ambt verbonden, toch de algemeene sympathie en erkentelijkheid van al zijne gemeen tenaren heeft weten te verwerven. Het altaar der kerk was keurig met groen versierd. Bij de Hoogmis, die door den feestvie renden priester werd opgedragen, werd hij gead- sisteerd door de Eerw. heeren F. H. H. Wennen, pastoor van 's Heerenhoek, als diaken en H. G. Klaphake, kapelaan te Goes, als sub-diaken, terwijl de heer P. Aenstoots, pastoor van Hein- kenszand, na het evangelie den kansel betrad om de feestrede uit te spreken. Z.Eerw. had daarvoor tot tekst gekozen»De priester is de ware vriend der menschen met een onwankelbare trouw". De feestredenaar schetste den verheven werk kring van den priester en wees erop hoe de jubilaris die plichten getrouw betracht had, waarom het in dubbele beteekenis een feest voor de gemeente was. Met eene hartelijke toespraak tot den waardigen jubilaris werd de feestrede besloten. In het bolemneel lof werd geadsisteerd door den heër J.F.Bernsen, pastoor te Middelburg, alsdiaken- Verschillende blijken van waardeering èn be langstelling vielen den jubilaris ten deel, niet alleen van de zijde zijner parochianen en geloofs- genooten, maar ook van de protestantsche inge zetenen te Goes. Woensdagmorgen werd de godsdienstoefening in de Herv. kerk te Ellewoutsdijk geleid door ds Middel, pred. der Chr. Oeref. gemeente te Baarland. In Zuid-Beveland is dit iets nieuws op kerkelijk gebied. Men verzoekt ons opname van onderstaande mededeeling, waarop wij vooral de aandacht der landbouwers vestigen In Vlissingen is thans, zooals men weet, eene nieuwe export-slachterij opgericht voor varkens en schapeneene inrichting die voor onze pro vincie eene nieuwe bron van welvaart opent. Naar men ons meldt kunnen aldaar de varkens voor eigen rekening geslacht worden of kan men ze daar verkoopen, waarvoor de hoogst mogelijke prijzen zullen gegeven worden. Het is gebleken, dat juist daar, waar granen en aardappelen hoofdproducten van den bodem zijn, zooals b. v. in Gelderland, Drenthe, Fries land, Groningen en Noord-Brabant, de varkens teelt niet alleen is toegenomen en nog toeneemt, maar veel tot bloei en welvaart van den land bouw aldaar 'bijdraagt. Zoo zou ook in onze provincie Zeeland, waar eveneens dezelfde voort brengselen hoofdproducten zijn, die varkensteelb met goed gevolg kunnen aangewend worden en ook veel tot opbeuring en bloei van den land bouw bijdragen. Naar men ons verder meldt, zal binnenkort te Middelburg eene algemeene vergadering van landbouwers gehouden worden, met het doel die zaken nader toe te lichten. Bij eene in Zuid-Beveland genomen proef met diverse kunstmeststoffen op een gelijkdragen- den kavel, in het najaar van '87 met tarwe bezaaid, verkreeg men de volgende uitkomsten a Een vierde van den kavel werd niet bemest en gaf het minste beschot. b Een vierde werd in het voorjaar met 150 KG chiliBalpeter en 250 KG. superphospkaat per heet. bemest en gaf, na aftrek aankoop en onkosten van den kunstmest, eene zuivere winst per hectare. c Een vierde werd in het najaar '87 en in 't voorjaar '88 telkens met 200 KG. peru-guano ge mest per heet. en hiervan bleek de winst die van h te boven te gaan. d Een vierde, dat in 't voorjaar van '88 met 300 KG. opgeloste peru-guano per heet. bemest was, bleek het voordeeligst en overtrof h zelf verre. Bij eene vroeger genomen proef, die slechts weinig met bovengenoemde verschilde, wat de uitgezaaide soort kunstmest betreft, gaf eveneens de opgeloste peru-guano, in 't voorjaar uitgezaaid, de beste resultaten. Te Goes heeft eene bijeenkomst plaats gehad van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevorde ring van landbouw en veeteelt en de commissie tot bevordering der paardenfokkerij in Zeeland. Deze commissie, benoemd door bovenbedoeld hoofdbestuur, bestaat uit de heeren C. Mazure te Middelburg, M. Lucieer te IJzendijke, beiden provinciale veeartsen, Job van der Have Az. te Nieuwerkerk, A. Govaert te Westdorpe en C. J. Labrijn te 's Gravenpolder, landbouwers. (Vroeger door ons reeds gemeld.) Nadat de commissie geconstitueerd was, werd tot voorzitter benoemd de heer C. Mazure en tot secretaris de heer Job van der Have. Een door den algemeenen secretaris der maat schappij, den heer Snijders, ontworpen concept reglement werd na eenige wijzigingen vastgesteld, om ter goedkeuring aan de afdeelingen der maat schappij en aan gedeputeerde staten te worden aangeboden. In dit reglement is bepaald, dat Zeeland in 4 districten, in verband met de eigenaardige en in meerdere of mindere mate uiteenloopende typen van paarden, voor de keuring van fokdieren zal zijn verdeeld, als het eerste districtSchouwen, Duiveland, Tholen en St. Philipsland, waarin zich bevinden de afdee lingen Zierikzee en Tholen van de Maatschappij tot bevordering van landbouiv en veeteelt in Zeeland; het tweede districtWalcheren, Noord-Beveland en Zuid-Beveland, waarin de afdeelingen Waj*

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1