N'. 305. 131" Jaargang. 1888- Dinsdag 25 December. BUITENLAND. Middelburg 24 December. Verspreide berichten. Algemeen Overzicht. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50j iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, Zeeuwsch genootschap der wetenschappen. MIDDELBIIRGSCHE COURANT. Agenten te Ylissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dek Peul. te Zïerikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhultzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen en nemen ook bet algemeen advertentiebureau van Nij&h van Ditmab. te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor bet Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger voor België A. Gbosjean Co. te Brussel. Dinsdag' en Woensdag a. eersten en tweeden Kerstdag verschijnt geen nommer der Mïddelhwrgsche courant. Naar aanleiding der stemming over hoofdstuk X der staatsbegrooting (koloniën) verklaart bet Handelsblad gebeel in te stemmen met de opvatting der 18 leden van de Tweede kamer, die, door bun stem tegen dat hoofdstuk uit te brengen, nu reeds willen toonen, dat zij bet be stuur onzer koloniën niet veilig achten in banden van den beer Keuchenius. De meerderheid, niet alleen van de kamer maar ook van de leden der vrijzinnige partij, beeft er anders over gedacht en vóór gestemd. Toch ge- looven wij niet, zegt bet Amsterdamscbe blad, dat er tien leden in de kamer zijn, die met volle vertrouwen bun stem aldus uitbrachten. Men zag er tegen op, bet ministerie, dat zich met den minister van koloniën homogeen bad verklaard, tot beengaan te nopen, en wil afwachten. Aan ernstige waarschuwingen beeft bet niet ontbroken en men hoopt, dat de zware verantwoordelijkheid, die op den minister rust, hem tot toepassing van zelfbedwang en gematigdheid zal brengen. Zooals wij den beer Keuchenius uit zijne rede voeringen en daden kennen, is ons vertrouwen in dat opzicht niet groot. Des te aangenamer zal 't ons zijn, indien de gunstige verwachting door bet tweede jaar van zijn bestuur niet wordt gelogenstraft. Het Vaderland wijst, naar aanleiding van deze stemming, op bet volgende: Het waren 18 vrij zinnigen onder leiding der heeren De Beaufort en Gleicbman, die den minister bun vertrouwen ontzegden. Onder de tegenstemmers behoorden ook de beer Rutgers, die deu minister geroemd beeft als een tegenstander van halve maatregelen, en de beer Levyssohn Norman, die den minister hooggeprezen beeft als man van karakter en wiens vrees voor intrekking van opiumpacht in Atjeb, voor hem eventueel een motief om den minister zijn vertrouwen te onthouden nog in deze discusssie werd weggenomen. Overigens verdient bet opmerking, dat zij, die bet best met de belangen van Indië vertrouwd zijn, bet niet op bun weg achtten te liggen bet ministerieele leven van den beer Keuchenieus ontijdig af te snijden. Ministers bedenkelijke eigenaardig heden behoeven, naar 't oordeel blijkbaar van de meerderheid der vrijzinnigen, nog geen be letsel te zijn voor een zegenrijke werkzaamheid in lndië, te minder nu de minister toonde zelf kennis niet te missen en zelfbeproeving niet te ontzien. Redevoering, uitgesproken door den voorzitter, den beer dr F. P. J. Sibmacher Zijnen, bij gelegenheid der inwjjding van bet nieuwe gebouw. (Vervolg.) II. Het departement Middelburg bad nooit zoo boog gestaan als bet Vlissingsche genootschap zelf en kon dus ook niet op dezelfde wijze deelen in zijn val. Daarbij kwam, dat dit departement versterkt werd doordat verscheidene Ylissingscbe leden, ook al tengevolge der staatkundige moeie- ljjkheden aldaar gij weet boe Ylissingen in dien tijd als een voorhaven van Frankrijk tegen Engeland gebruikt werd allengs naar Middel burg zich met der woon hebben overgeplaatst. Thans treedt bier op den voorgrond de edele mi J. A. van de Perre, door wien in bet ruime, hem toebehoorende gebouw naast bet gymnasium verscheidene inrichtingen werden vereenigd. Deze inrichtingen waren behalve bet departement van bet Zeeuwsch genootschap, de academie der teeken-, schilder-, beeldhouw- en bouwkunde, en het natuurkundig gezelschap. Den tuin, tot bet huis behoorende, bad Yan de Perre bestemd voor de broederschap der kruidkundigen. In later tijd verhuisde de genoemde academie naar de In de Zondag te 's Gravenbage, door het Neder- landsch gymnastiek verbond gehouden vergadering werd namens de in Zeeland gevestigde gymnastiek- vereenigingen door de vereenigingen Zelandia en Achilles uit Middelburg en Luctor et Emergo uit Ylissingen, als leden van bet verbond, de gewes telijke uitvoering in 1889 voor de provincie Zeeland aangevraagd. Hoewel daarbij nog geene bepaalde toezeggin gen, vooral wat bet finantieel gedeelte betreft, werden gedaan, zoo beloofde toch de afgevaardigde van Zelandia, de beer Fontijn, allen mogelijken steun. De vergadering besloot bij acclamatie in 1889 de uitvoering in Zeeland toe te staan en daarvoor de gemeente Middelburg aan te wijzen. De plannen daartoe blijven gebeel ter uitvoe ring opgedragen aan het gewestelijk bestuur, en bet hangt dus alleen af van de verschillende aanbiedingen en bet succes, dat de Zeehwsche vereenigingen op hunne voorloopige maatregelen krijgen, of deze uitvoering werkelijk zal slagen. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld dat staande de vergadering een telegram wercl verzonden aan den burgemeester van Middelburg, waarin de vergadering baar dank betuigde voor dengewaardeerdensteun, doorhem der vergadering op 9 Dec. 11. in Middelburg gehouden, bewezen. Op de vergadering van Zondag waren de ver eenigingen Zelandia uit Middelburg en Luctor et Emergo uit Ylissingen vertegenwoordigd. De heer P. Koppejan werd als commissaris voor Zeeland herkozen. Omtrent den beer Henry Tibbe, den pianist die den 3 Januari alhier zal optreden, lezen wij in een der Amsterdamscbe bladen in een verslag van een concert, waarbij hij, met mej. Yeltman, zijne medewerking verleende: »Ons genot bereikte bet toppunt, toen de beer Henry Tibbe bet piano concert voordroeg. Dit werk heet concert, maar diende sinfonie genoemd te worden, zoo breed en krachtig is bet behandeld. Yooral bet Rondo en hst finale wekten in booge mate onze belangstelling op, daar hierin de rhythmen voortdurend afwisselen en daarin de meest verrassende, doch fraaiste klankeffecten voorkomen. En de voordracht van Tibbe was in éen woord meesterlijk. "Werkelijk, de heer Tibbe is in den laatsten tijd merkbaar vooruitgegaan niet alleen dat bij met virtuositeit de moeilijkste technische zwarigheden overwint, doch zijn spel kenmerkt zich tevens door innigheid en sentimentkortom over de gebeele vertolking lag iets artistieks." Het programma voor bet concert op Donderdag 3 Jan. is samengesteld als volgt Sonate in C mineur, voor piano en viool, Beet hoven, a. Allegro conbrio; 6. Adagio c. Scherzo d. Finale Arte aus Acis und Galatka, vóór zang, Handela. Etude de concert, Zarembskib. Berceuse, Chopin c. Walzer caprice (nach Strauss), Tauzig; alle voor piano Andante, MozartGavotte, Bach beide voor vioolRondo, voor piano en viool, Schuberta. 2 lieder, Kes b. Extase, J. Wieniawski; c. Poême d'amour Massenetalle voor zang a. Liebestraume, Lisztb. 12e Rhapsodie, Lisztbeide voor pianoa. Légende, H. Wieniawskib. Mou- St Pieterstraat, en kwam het gebouw in eigendom aan het Natuurkundig gezelschap, terwijl ons Zeeuwsch genootschap tegen betaling van een jaarlijkschen huurprijs er mede in gevestigd bleef. De betrekking met Ylissingen werd allengs geheel afgebroken. Reeds in 1803 bezat het ge nootschap aldaar geen enkel directeur meer en slechts twee leden, en in 1806 werd dan ook onze titel overeenkomstig den thans bestaanden toestand veranderd in Zeeuwsch genootschap der wetenschappen te Middelburg. Dit is zoo gebleven tot op dezen dag. De meer dan 80 jaren, die ons genootschap hier heeft doorleefd, zijn tamelijk rustig voorbijgegaan. In 1807 telde het 193 directeuren en leden. De financiën werden beter geregeld dan vroeger men was door droevige ervaring te dezen opzichte wijs geworden. In 1806 trad koning Bodewijk op als zijn protector, en toonde (wat niet altijd met zoogenaamde beschermheeren het geval is ook met der daad dit te zijn. Immers hij bracht aan het genootschap den 15en Mei 1809 een be zoek niet alleen, maar gaf tevens bij die gelegenheid eene som van 6000 ten geschenke, waarvan echter 2000 aan bet Natuurkundig gezelschap is afgestaan. Later in 1814 werd de titel van beschermheer aangenomen door koning Wil lem Idie later in 1844 als zoodanig werd opgevolgd door koning Willem II, en daarna in vement perpetuel, Paganinibeide voor viool S'xenade, voor zang en viool, Gounod. Zaterdag werd bij de inwijding van het nieuwe gebouw van het Zeeuwsch genootschap van den beer Nagtglas uit Utrecht bet volgende telegram ontvangen »Mijn beilgroet bij de inwijding van bet nieuwe gebouw, hulde aan den stichter." In de beschrijving van dat gebouw (zie ons vorig nommer) werd wel melding gemaakt van den aannemer der verbouwing, doch niet mede gedeeld dat bet schilderwerk bij afzonderlijke aanbesteding is aangenomen en uitgevoerd dooi den heer W. Heijboer alhier. Ook dit werk is met zorg behandeld. Uit Ylissingen schrijft men ons Naar wij vernemen hebben regenten over het Burger Weeshuis alhier, die Zaterdag collectief ontslag namen, men zie het raadsverslag in het bijvoegsel zich op uitnoodiging van het dag. bestuur, bereid vetklaard de loopende zaken gaande te houden totdat in hunne plaats anderen benoemd zijn, mits dit niet langer dure dan tot 1° Februari a. s. De overweging, dat eene weigering tot groote verwarring in den dienst van het gesticht zou kunnen leiden, bewoog ben zich daarmede te belasten. De definitieve candidaat van de liberaie kies- vereeniging op het eiland Tholen is de heer N. Polderman, burgemeester te St. Maartensdijk, en, naar men zegt, die van anti-revolutionnaire zijde de beer A. J. Hollestelle, opzichter bij 's rijks waterstaat te Tholen. Bij kon. besluit is, met ingang van 6 Jan. a., herbenoemd tot burgemeester van Zierikzee mr. J. P. N. Ermerins. Aan P. N. van Thiel is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. van St.-Michielsgestel. Yerder is benoemd tot subst. off. van justitie bij de arr.-rechtbank te Arnhem mr. G. S. P. Soheltema, thans subst. off. van justitie bij de arr. rechtbank te Rotterdam. Eindelijk is de heer dr. Th. Koppeschaar, arts, benoemd tot officier van gezondheid der 2de klasse bij de zeemacht. Benoemd bij de algemeene rekenkamer: tot hoofd-commies J. A. van Maarschalkerweerd, thans commies tot commies F. J. Waekerlin thans adjuncttot adjunct-commies A. C. W. Roodenburg, thans klerk. Naar men ons uit Goes meldt hebben ver schillende brandassurantie-maatschappijen een som beschikbaar gesteld tot uitkeering aan de man schappen der brandweer. Het stedelijk bestuur is voornemens dit bedrag aan te vullen tot eene som, welke het mogelijk maakt dat aan elk der 400 manschappen 1.50 kan worden uitge keerd niet direct als "belooning maar als blijk van erkentelijkheid voor hunne nauwgezette en ijverige plichtsvervulling. 1849 door den vorst die thans nog ons regeert, Al deze vor.ten hebben ons met gelegenheids, bezoeken vereerdop dat van Willem I in 1817 volgde eene gift uit 's lands kas, groot duizend gulden Stil en rustig ging gedurende dit tijdvak ons genootschap voort op den ingeslagen weg. Terwijl het uitschrijven van prijsvragen allengs in oh bruik raakte, werden toch altijd door, nn eens wat meer dan wat minder, nieuwe stukken, meest al verhandelingen uitgegeven, soms merkwaardige practische geschriften op algemeen gebied of aan gewestelijke of plaatselijke toestanden ontleend, Hierdoor hield bet genootschap zich staande op wetenschappelijk terrein envondhet allerwege eene toenemende belangstelling en medewerking. Het getal directeuren en leden vermeerderde. Aan zienlijke geschenken vloeiden bij voortduring toe, waaronder ik slechts noemen wil het beroemde oorspronkelijke portret van den admiraal De Ruiter, geschilderd door Bol in 1667, een der kostelijkste sieraden van ons, steeds in rijkdom en belang rijkheid aangroeiend, kabinet. Onze steenenkamer met hare Nehalennia's, onze keurige verzamelingen van schelpen en zeediertjes, van vogels en vogel nesten, van munten en penningen, van schilderpen en portretten, van hoeken en handschriften, onze Zelandia Illustrata, alle door verschillende geleerde Te Londen is in Clarksyard het lijk gevonden eener vrouw, die met een touw was geworgd. Onmiddellijk verspreidde zich door de stad het gerucht, dat weer een slachtoffer was gevonden van den moordenaar van Whitechapel, maar tot dusver is er geen enkel bewijs gevonden, dat tusschen dezen moord en de in Whitechapel ge pleegde misdaden eenig verhand bestaat. Naar uit Zanzibar gemeld wordt maken berichten uit Mozambique melding van een con flict met de Bonzas op de Opper-Zambèze. De Portugeezen behielden de bovenhand. De stad Raizara is door den gouverneur van.Mozambiquö ingenomen en verwoest. De New-York Herald maakt melding van een te Indianapolis beproefden moordaanslag tegen het leven van den aanstaanden president der Yereenigde Staten, generaal Harrison. Men verkeert aldaar in een staat van buiten, gewone opgewondenheid. Generaal Harrison, die gewoon is eiken dag incognito een wandeling te maken door de achterstraten in het noordelijk gedeelte der stad, werd op een dezer wandelingen aangerand. Bijzonderheden zijn niet bekend, want zoowel de familie als de weinige andere personen, die er alles van weten, houden de zaak geheim, doch in allen gevalle is de aanslag mislukt. Generaal Harrison is echter ziek tengevolge van den schrik, dien de aanslag op zijn gestel beeft teweeggebracht. Met voldoening zal elke vriend van den vrede kennis nemen van een artikel der officieuse Riforma over de buitenlandsche politiek des heeren Crispi. Volgens bet Italiaansche blad is de staatkunde van den huidigen Italiaanschen minister-president zeer vredelievend, in geenen deele uitdagend. Het bewijs daarvan ziet men in bet feit, dat alle kwesties, die den laatsten tijd de publieke opinie bezig hielden, niet door de Italiaansche regeering zijn uitgelokt. De regeering heeft de belangen en de waardigheid van het land verdedigd. Frankrijk op zijn beurt heeft het verlangen aan. den dag geleegd om de betrekkingen met Italië te verbeteren en te dien einde een der Italiaansche regeering welgevallig gezant naar Rome gezonden. Tegenwoordig zijn de Fransch-Italiaansche be trekkingen dan ook van dien aard dat de heer Crispi niet geschroomd beeft daarover geruststel lende en bevredigende verklaringen aan het par lement af te leggen. Wat tegenovergestelde beweringen betreft, deze zijn ongegrond en ontspruiten meerendeels uit onzuiverebron. De Riforma acht de tegenwoordige politiek der halve de beste om de belangen van het land te beschermen en de zaak des vredes te dienen. Na de opvallende demonstratie van den met Crispi bevrienden grootmeester van de Italiaan sche vrijmetselaarsorde, die men als een directe oproeping tot den oorlog beschouwde, kan men. mannen uit ons midden uitstekend gecatalogiseerd en omschreven, getuigen er van dat ons Genoot schap der wetenschappen zijn schoonen naam niet onwaardig mocht dragen en in alle stilte een krachtig inwendig leven bezat. In 1859 werd er eene leesinrichting in bet genootschap aan gelegd, een doelmatig vertrek tot leeskamer afge zonderd en allengs door een klein maar steeds toenemend aantal van directeuren en leden ijverig gebruikt. En nu in de laatste jaren werd nog een vertrek ingericht tot eene ouderwetsche hoe renkamer, een vertrek bestemd om allerlei voor werpen van meer of minder belang, die aan bet vroegere leven van den Zeeuwscben landbouwer ontleend zijn, aan de vergetelheid te ontrukken. Hoe ook deze inrichting door tal van kleine' en groote geschenken is gaan bloeien, en aan ons ge nootschap niet weinig popalariteit heeft bèzorgd, is ons allen bekend. Intusscben ook bij allen inwendigen bloei en bij alle uitwendige waardeering, waarin wij ons verheugen mogen (wij hebben alom vele vrien den, tot zelfs in Amerika) was er éen wensch, die op den bodem van aller hart lag, maar dien wij nauwelijks durfden uitspreken, omdat niemand wist boe die ooit kon worden vervuld. Wij zaten met al onze schatten en inrichtingen in een buurhuis, dat ons te klein werd en dat steeds

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1