N\ 302. 131® Jaargang 1888. Vrijdag 21 December. KENNISGEVING. BEKENDMAKINGEN. Sluiting der jacht op klein wild. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ,0.20. Groote letters worden berekentknaar plaatsruimte. Middelburg 20 December, IUIDDËLBURGSGHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. Gr. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van der Peul. te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. p.n Nieuwe nhuijzen. Vorder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Botterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger voor België A. Grosjean Co. te Brussel. De commissaris des konings in Zeeland, gezien het besluit van gedeputeerde staten van 14 De cember 1888 no. 88 gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) maakt bekend, dat de sluiting der jacht op klein wild, met uitzondering van die op hout snippen, ook met schietgeweer, in de provincie is bepaald op Maandag 31 December 1888, met zons-ondergang, en dat het tijdstip van de sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. Middelburg, 17 December 1888. De commissaris des konings voornoemd, DE BRAUW. GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Zaterdag den 22 December 1888, des na middags te 3 uren, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 20 December 1888. De Burgemeester voornoemd, S C H O R E R. De Standaard zit in een hoogst moeilijk parket tegenover de beweging der bondgenooten op po litiek terrein tot herstel van het wereldlijk gezag van den paus en het zenden van een gezant naar het Vaticaan. Het wijdt daaraan thans eenige regelen en be gint eerst met eenig zoet gefluit om de vrienden zachtkens voor te bereiden. »Op zich zelf nu" zoo heet het >ligt in zulk een missie bi) het Vaticaan een denkbeeld, waarvoor we iets ge voelen. Toen Victor Emanuel Rome binnentoog, beging deze erfgenaam van de kroon van Savoye een daad van geweld. Hij pleegde Statenroof. En toen dit feit hier te lande bekend wierd, heeft de Stand, geen oogenblik geaarzeld, dezen publieken Statenroof dan ook als Statenroof te brandmerken. En Groen van Prinsterer viel ons in zijn Ned. Ged. ten deze geheel bij. »Reactie tegen zulk een daad van geweld kon dan ook haar goede zijde hebben." Nu komen er eenige reserves. »Intusschen, er is meer publiek in Europa ge roofd, behalve om de Zeven Heuvelen. Niet zoo ver over onze grenzen betreedt ge reeds aldus HET TOONEEL. De ideeën omtrent de z. g. vrouwen-emancipatie zijn gelukkig heel wat gewijzigd sedert Justus van Maurik Een bittere pil schreefdank zij vooral het verstandig besluit van voor- en tegenstanders daarvan om zich te wachten voor de overdrijving, waaraan menig hunner zich bij het ontstaan dei- beweging ten gunste dier emancipatie schuldig maakte. En sedert die kentering in de opvattingen, waar door meer en meer de overtuiging veld wint, dat de vrouw aanspraak mag en moet maken op meer rechten dan haar tot heden werden verleend dat ook haar ontwikkeling een eisch is, die het belang der maatschappij vordert, sedert dat oogenblik heeft de dikwijls wel wat grove pa rodie op de beweging van vroeger dagen, aan Van Maurik's pen ontvloeid, aan actualiteit en waarde verloren. De opzet niet alleen, maar allerlei zinspelingen op personen en toestanden zijn daardoor uit den tijden zullen niet meer zoo »pakken" als bij de eerste opvoeringen van dit blijspel. Maar na verloop van zooveel jaren kan men met des te onpartijdiger blik dezen tooneelarbeid van onzen verdienstelijken volksschrijver beschou wen en beoordeelen. En dan is daarvan zeker geen geringe ver dienste dat dit blijspel nog steeds het publiek aangenaam bezig houdt, nu en dan een gulle lach het ontlokt en sympathie wekt door eenige zeer juiste, gevoelvolle opmerkingen over de roeping der vrouw. Wat ons echter bovendien trof, was de begrips van souverein verwisseld land. En toch lokt meti daartegen geen protest uit. »Er ligt in deze beweging dus nog een ander motief, dat zelfs hoofdrnoiieï blijkt te zijn, en waarmee de Stand, niet lean sympathiseeren hierin gelegen, dat het hier gelden zou een exceptioneelen Statenroofda&rom exceptioneel, omdat ze aan den Stedehouder van Christus zou zijn gepleegd. »Dit laatste motief nu heeft uiteraard een kracht van aantrekking voor den één, maar ook even sterk een kracht van afstooting voor den ander." Langzamerhand gaat na deze voorbereiding het blad zich in een andere richting bewegen »A1 wie toch den »gevangene van het Vati caan" metterdaad voor stedehouder Christi houdt, moet wel ijveren voor het herstel van zijn macht. Maar ook, al wie oordeelt, dat deze ^gevangene" zich wel zoo noemt, maar het niet is, die moet wel te dezer oorzake, zoodra zulk een eisch ge steld wordt, dubbel scherp toezien. »Naar onze overtuiging mag dan ook de regee ring van Nederland zich bij deze Europeesche beweging nimmer aansluiten, zoolang niet elke schijn zelfs gemeden is, dat de koning van Ne derland door dezen stap in kerkelijken zin partij zou kiezen. »¥e leven zonder concordaat; voor ons geldt dus niet het motief van Frankrijk. En evenmin tellen we meê in de hooge politiek van Europa, zoodat ons niet bewegen kan, wat Duitschland tot het zenden van een ambassadeur noopte. »Op het mijden van eiken schijn zelfs van een kerkelijk privilegie moet derhalve ook bij deze materie volstandig aangedrongen. »Zoolang de schijn van kerkelijk partijkiezen niet ten volle is afgesneden, kan aan dezen wensch van onze Roomschgezinde landgenooten door geen kabinet, dat uit politieke mannen is saamgesteld, voldaan. »Stond bv. de Roomsche kerk ten onzent in gelijke verhouding tot het gouvernement, als de Roomsche kerk in de Vereenigde-staten van Ame rika, dan zou zeer zeker die schijn wegvallen. »Maar rekenen we met het feit, dat er in de Tweede kamer van Roomsche zijde nog onlangs een stem eer in tegenover gestelden zin opging, die op nog nauwer betrekking met den staat aandrong, dan ontvangt men niet den indruk als lag het in de neiging onzer Roomschgezinde medeburgers, om op die zuiverder demarcatielijn tusschen kerk en overheid aan te sturen". Na al dit gedraai komt eindelijk deze positieve verklaring: »Gelijk thans de zaken staan valt aan inwilliging van hun vordering dus niet te denken; en de kamer verdient lof, dat ze bij bui- tenlandsche zaken, zich van elke declaratie op dit punt, welke dan ook, onthield". Die stellige verzekering had het blad wel dadelijk kunnen afleggen, maar de lastige positie, die zijn verwarring, die de schrijver door zijn stuk in de hand. heeft gewerkt, tusschen de vrijmaking der vrouw in geestelijken en die in maatschappelijken zin. Beiden zijn al zeer moeilijk te scheiden, omdat een ontwikkelde vrouw vanzelf een onaf hankelijke positie in de maatschappij kan innemen, maar naast de z. g. blauwkous Thekla, die en dit is de hoofdintrige van het stuk men door allerlei krasse middelen genezen wil van haar overdreven zucht naar ontwikkeling en vrijheid, eenige dienstboden te stellen, die door z. g. sociaal democratische leiders worden aangezet om hunnen mevrouwen de dolste eischen te doen, is de overdrijving wel wat te ver gevoerd. De twee bewegingen, die tot emancipatie van de vrouw en de andere, uitgaande van socialistische zijde, tot vrijmaking van de ondergeschikten, zijn van geheel verschillenden aard en niet op éen lijn te stellen. Toch blijft het tooneeltje-der vergadering met de twee pseudo leiders van den Dienstboden-bond en de keukenprinsessen enz. aardig en is het volstrekt niet onnatuurlijk. Wij meenen dat Justus van Maurik een zieners blik had, toen hij dit schetste. Na de verschijning van zijn Bittere pil toch werden een paar jaar geleden in het bekende socialistisch blad ook die dienstboden tot samenwerking opgeroepen en haar als te stellen eisch voorgelegd het verlof en de noodige tijd om plaatsen van uitspanning te bezoeken. Van die beweging hebben wij later niet veel meer ge hoordmaar geheel onmogelijk is het daarom toch niet dat er bijeenkomsten plaats hadden, hebben of zullen gehouden worden, als er ons een in het tweede bedrijf van het stuk wordt geschetst. redactie inneemt, maakte haar dit moeilijk. Zulke jnedere punten, ze zijn zoo moeilijk te behandelen. En zwijgen erover, ook dat gaat zoo bezwaarlijk tegenover eigen aanhangers. Uit Vlissingen schrijft men ons de volgende belangrijke tijding Door de Castle-Line, directeuren de heeren Donald Currie Co. te Londen, zal een directe stoom vaartdienst voor goederen en personen worden geopend tusschen Nederland en Zuid-Afrika, met uitgangshaven Vlissingen. De booten zullen varen tusschen Vlissingen en kaap de Goede Hoop, Natal en Delagoa-baai. De eerste boot, de Warwick Castle een stoomschip van 2957 reg. tons, vertrekt van Vlissingen den 24 Januari 1889, in directe aansluiting aan de vanLondonkomende mailbooten van de stoomvaart maatschappij Zeeland. Tevens zal ook eene geregelde aansluiting plaats vinden tusschen de mailbooten dier maatschappij en de om de 14 dagen van London naaar Kaap kolonie, Zuid-Afrika, vertrekkende Ocean-mail- pakketbooten van bovengenoemde Castle-Line. Tusschen de maatschappij Zeeland en de heeren Donald Currie Co. zijn, in verbinding met de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, reeds alle regelingen voor dit nieuwe verkeer getroffen. Voor alle noodige inlichtingen omtrent vracht- opgaven, passage, enz. kan men zich wenden tot de heeren Donald Currie Co. te Londen, de directie der maatschappij Zeeland te Vlissingen en de Mij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Het spreekt van zelf dat wij met ingenomen heid van het bovenstaande melding maken. Meermalen reeds is van eene dergelijke onder neming sprake geweestdoch steeds is het bij Let plan gebleven. Thana"is het een feit... Klaarblijkelijk heeft de stoommaatschappij Zee land, die steeds tracht haar vervoer zooveel I mogelijk uit te breidenook weer in dit geval krachtig aan het tot stand komen mee gewerkt. Wij hopen dan ook dat een druk en steeds toenemend verkeer het voortbestaan van dezen nieuwen dienst zal mogelijk maken, waarvan dan, niet alleen de ondernemers, maar ook Vlis- singers de vruchten plukken. Staatsblad no. 169 bevat de wet van den 9en December jl., houdende goedkeuring eener met de stoomvaartmaatschappij Zeeland gesloten over eenkomst tot het onderhouden van een postvaart- dienst tusschen Vlissingen en Queenborough, In de heden middag gehouden buitengewone algemeene vergadering van den polder Walcheren, die bijgewoond werd door 21 leden, stelde de voor- gitter, de heer D. A. Dronkers, aan de orde het eenige punt van de agendahet voorstel van het dag, bestuur tot het aangaan van eene overeenkomst Het blijspel voldeed zeer goed aan het weder over- talrijk opgekomen publiek en dat was zeker wel voornamelijk te danken aan het goede spel, waar aan het vrouwen-personeel het leeuwenaandeel had. Wat het tooneelspel van Scribe en Melesville: Blinde Valeria betreft wij zouden dit willen noemen de bittere pil voor het publiek, dat Woensdagavond den Middelburgschen schouwburg bezocht. Hoe er nog twee menschen noodig geweest zijn om zoo'n product, vol onnatuur, saam te stellen is ons een raadsel. Er gaat een verhaal dat jaren geleden Op een Middelburgsche kermis door een Antwerpsch gezelschap dit tooneelspel meer dan eens is opge voerd. Of wij hier met een verdichtsel of met een waarachtig verhaal te doen hebben weten wij niet, maar wanneer het. aldus is geschied, dan begrijpen wij zoo'n raadsel niet. Het geschiedde dan zeker uit wanhoop dat de directeur niets anders wist te geven, want een publiek ons te denken, dat in dergelijken kost smaak vindt, kun nen wij niet. Gisterenavond bleek uit het zeer zwakke applaus en het gelach bij de meest tragische tooneelen dat voor zooveel wansmaak weinig of geen lief hebbers zijn te vinden. Zulk een stukje uit de oude doos, waarin menschen voorkomen die dienden opgesloten te worden, o. a. een dokter die na een operatie, bij een blinde verricht, wegloopt omdat hij het resultaat van zijn werk niet durft aanschouwen en die de patient zelf veroorlooft, dadelijk na die kunstbewerking, allerlei redeneeringen te houden, had men ons gerust mogen sparen. met de gemeente Middelburg betrekkelijk de Suatie door de vesten dier gemeente en het leggen van buizen voor de duinwaterleiding. Dit voorstel luidde aldus ^Aangezien het contract tusschen den polder Walcheren en de gemeente Middelburg, regelende de suatie van den polder door de vesten der ge meente, alsmede de afwatering van het aan de gemeente toebehoorende oude havenkanaal op den polder, ultimo December 1889 komt te vervallen, meenden wij stappen te moeten doen bij het gemeentebestuur, teneinde na afloop van dien termijn een nieuwe overeenkomst te sluiten. »In het vorige jaar wendde de gemeente Mid delburg zich tot ons bestuur met verzoek om vergunning tot het leggen van buizen voor eene te maken duinwaterleiding van de Oranjezon naar de gemeente in den Noordstraatweg. »Met het oog op net tot standjkomen dier zaken, bestonden bij ons geene bezwaren deze belangen van beide partijen in eene overeenkomst op te nemen. »Het concept daarvan heeft gedurende drie weken voor u ter visie gelegen. Wij wenschen daarbij te wijzen op de bepaling betreffende de uitbag gering, genoemd in art. 4, die voor de afwatering van den polder van groot belang is; de bepalin gen in de overige artikelen zijn gelijk aan die in de vorige overeenkomst. »Het voorstel werd in den gemeenteraad goed gekeurd in de vergadering van 12 December jl. Wij stellenu voor, thans ook uwe goedkeuring te verleenen en ons te machtigen het contract voornoemd met burgemeester en wethouders van Middelburg te sluiten." Geen der leden verlangde voorlezing van de ontwerp-overeenkomst en geen der heeren wenschte ook daarover het woord te voeren. Zonder hoofdelijke stemming werd aan het dag. bestuur de noodige machtiging verleend tot het aangaan der overeenkomst. Aanstaanden Zaterdag middag te 3 uren houdt de gemeenteraad van Middelburg eene vergadering ter behandeling der onderstaande zaken: inge komen stukken voorstellen van burg. en weth. tot verhuring van de smederij met een gedeelte terrein en oppervlakte water, tot nu toe in gebruik bij de Commercie compagnie aan R. v. d. Klip en J. D. Jointerstot benoeming van een tijdelijk leeraar in de geschiedenis, aardrijkskunde en de Ned. taal aan de burgeravondschoolvoorstel van B. en W. en de gascommissie betreffende het adres van J. Boudewijnse om vermindering van den prijs voor het gas ten behoeve zijner fabriek van elee- trische toestellen. Eindelijk wordt behandeld eene reclame betref fende. de hondenbelasting. Het was jammer dat daaraan de krachten der acteurs en actrices werden verspild, zij konden door hun goed spel het stuk niet redden. Mejuf frouw Heyblom sprak met warmte, gevoel en nadruk. Voor 't overige zullen wij nog slechts een persoon afzonderlijk noemen, en wel den heer Ruygrok, die, wegens ongesteldheid van den heer Chrispijn, in beide stukken de rollen van dezen acteur moest vervullen. Na zulk een korte voorberei ding op te treden als de heer Ruygrok deed verdient lof; en te meer omdat, behalve zijn rolvastheid, in hem te prijzen viel de natuurlijk heid van zijn spel. Voor het overige brengen wij allen medewer kenden in beide stukken volgaarne de eer, die bun rechtmatig toekomtsamengewerkt te heb ben tot een goed geheel. Thans wachten ons in de volgende drie maan den telkens twee voorstellingen een van het ge zelschap der heeren Legras en Haspels, uitgaande van de Vereeniging tot bevordering van goede voorstellingen op kunstgebied, en een van het gezelschap-Faassen. Het zal zeker weêr een voorrecht zijn den 9en Januari de dames Beersmans, Vink, en de heeren Haspels, Faassen, Tartaud en De Vries te zien spelen. Wij willen ten minste hopen dat een stuk worde gekozen, waarin die allen optreden. De vierde abonnements-voorstelling van het gezelschap-Faassen heeft Woensdag 23 Januari plaats. Bij die gelegenheid wacht ons een, naar men zegt, .zeer geestig blijspelÉen dolle streek. Het is een stuk van het nieuwe repertoire, da| uitbundig succes verwierf.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1