Jaargang, 1888. W oensdag N'. 300. 19 December. Middelburg 13 December, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50) iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BEKENDMAKINGEN. Burgerlijke stand, Onderwijs. Rechtszaken* UIDDELBURGSCHE RANT. Agenten te Vlisffngen: P. G. de Vit Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van deb. Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: "W. A. van Nieuwenhtjuzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentien aangenomen en nemen ook het algeme'en advertentiebureau van Nijgh van Ditmab te Rotterdam, en de firma B. van dee Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger voor België A. Qtb.osjean Co. te Brussel. Hleinliantlel in Sterken dranlk. De burgemeester en wethouders van Middelburg brengen, ingevolge art. 5 der drankwet, ter open bare kennis dat bij hen zijn ingekomen van de navolgende personen verzoekschriften, waarbij vergunning wordt gevraagd om in het bij iederen naam ver melde perceel den kleinhandel in sterken drank te mogen voortzetten. Volgn1'. Naam van den Aanduiding verzoeker van het perceel 1 C. F. van Fraeijenhove Korte Noord straat E 11. 2 M. Pikkaart, vrouw van J. Ch. Tilroe Langeviele K 376. 3 Het bestuur der Con frérie van St. Sebasti- aan Schuttershof straat K 128. Middelburg, den 18 December 1888. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O R E R. De secretaris, A. DE VTJLDER YAN NOORDEN. De wethouder, ambtenaar van den burgerlijken stand te Middelburg, brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat op den 25 December en 1 Januari a. het bureau zal zijn g^slotm en dat den 26 December a. de aangiften van geboorten en overlijden kunnen geschieden tusschen 12 en 1 uur 's namiddags. Middelburg, den 18 December 1888. De wethouder voornoemd, F. ERMERINS. De Standaard is nog altijd maar niet uitge praat over het Lochemsche stroobiljet en de Zutphensche courant. Zijn redactie wil in die zaak, naar het schijnt, tegenover het Zutphensche blad met alle geweld het laatste woord hebben. "Wel nu het zij haar gaarne gegund, want ook dat is nog geen bewijs dat men bet recht aan zijn zijde heeft. Maar ook over de Schiedamsche verkiezing kan de redactie niet zwijgen; de heer Schellevis moet het natuurlijk ontgelden, en de stembusprak tijken worden nog eens aangeroerd. Nu, ook wij kunnen de verzoeking niet weer staan, tegenover al die hatelijke aanvallen aan het adres der liberalen, enkele staaltjes te rele- veeren van hetgeen sommige anti-liberalen deden om de overwinning voor den heer Y. d. Borch te behalen. Namen en toenamen worden, tot waarborg der juistheid ervan, genoemd bij de mededeelingen, die wij aan de Schied. courant ontleenen Zekere A. Yervoort, die omgeveer vijf jaren bij den brander T. J. Zoetmulder Dz., R.-katholiek, werkman was, verzocht p,an den meesterknecht E. Yeringmeier, R.-katholieknadat deze was wezen stemmen, verlof ook zijn kiesplicht te gaan vervullen. Op de vraag van Veringmeier wien hij stemde, Het Vervoort zijn stembriefje zien, dat met den naam jhr mr W. Six was in gevuld. Hierop werd door Veringmeier gezegd, dat Vervoort dit briefje maar onder den ketel moest stoppen en dat, als hij durfde weggaan om te stemmen, hij wel zijn goed kon medenemen, maar niet behoefde terug te komen. Vervoort heeft daarom niet gestemdin weerwil hiervan werd hem den volgenden Zaterdag gezegd, dat hij niet behoefde terug te komen. Onmiddellijk daarop is Vervoort in dienst ge nomen door den heer W. F. Tak. Een tweede geval. H. H. van der Tooien, protestant, was als noodhulp-timmermansknecht werkzaam bij den heer Sneijders de Vogel. Deze Van der Tooien heeft verklaard, dat hij niet wilde gaan stemmendat zijn patroon hem niet over stemmen heelt gesproken, gedurende den tijd, dat de stembus was geopend, wel daarna, te ongeveer half vijf, toen gemelde patroon had vernomen, dat Van der Tooien van liberale zijde was aangezocht om te stemmen, maar niet had gewild. Toen volgde een onderhoudde patroon wees hem op het feit, dat hij in het voorjaar, toen hij werkzaam was bij den heer C. Zoetmulder in de Kethelstraat, en met dezen eenigen tijd had gesproken, wel was ga,an stemmen. Waarom dan pu niet? Deze wooi.'denwisseling is wat heftig geworden en eindigde met 'de afbetaling en weg zending van Van der Tooien. Door dergelijke oneerlijke praktijken zijn den liberalen, zoo te Schiedam als elders, meer dan 60 stemmen ontfutseld. Is het wonder dat de Standaard zooveel moge lijk der tegenpartij allerlei praktijken ten laste legt Voorzeker niet. Zijn geschrijf doet denken aan een grooten- trom-slager die boe langer hoe harder op zijn instrument slaat in de gedachte daardoor het onzuivere spel van zijne medeleden van het orkest onhoorbaar te maken. Het concert wordt er natuurlijk niet fraaier op. Door pastoor Brouwers is dezer dagen in een letterkundig genootschap te 's Gravenhage bet volgende argument aangevoerd ten gunste van een partijtrekken van Nederlanders voor bet herstel van de wereldlijke macht des pausen »Ik vraag u niet, of gij Protestant of Israëliet, of Katholiek, of liberaal of anti-liberaal zijt; ik vraag u eenvoudig, of gij Nederlander zijt. Zoo ja, dan kunt gij de annexatie der kerkelijke staten niet goedkeuren, of gij keurt goed bet doodvonnis van Neerland's zelfstandigheid en onafhankelijkheidwant blijft het nieuwe begin sel der natuurlijke grenzen van kracht, dan wor den wij betrokken binnen de natuurlijke grenzen van Duitschland of van Frankrijk De Arnh. Ct. komt daartegen op en meent zeer terecht, dat hier een schromelijke verwarring van denkbeelden plaats heeft. De kwestie van 's pau sen wereldlijke macht is en is altijd geweest eene zaak van een zeer bijzonderen aard, waarbij noch annexatie, noch nationale zelfstandigheid, noch natuurlijke grenzen het gewicht in de schaal wierpen. Juist het tegendeel gaf den doorslag in 1870. Dat de overgang van den kerkelijken staat tot Italië vóór en in 1870 door de. bevol king der heilige stad innig gewensebt werd, zal, meent de Arnh. Ct., door niemand ontkend wor den. Een gevolg was dan ook, dat, toen de rijpheid der tijden gekomen was, de alom ver wachte verandering, niet meer tegengehouden door vreemde machten, als vanzelve plaatsgreep. Tusscbenbeide komen of afkeuring te kennen geven over de unificatie en consolidatie van een volk, dat eeuwenlang door kunstmiddelen en uit eerzucht van tallooze potentaten verdeeld gehou den en in zijne nationale ontwikkeling belem merd was, juist op grond van nationaliteit en nationale zelfstandigheid, zou onzinnig zijn. Vooral zou dat Nederland niet passen, dat eeuwen geleden zijn eigen zelfstandig bestaan en natio nale souvereiniteit met opoffering, inspanning en volharding bevocht. Doch al was het anders, dan nog zou er voor Nederland geenerlei reden zijn om te oordeelen of te veroordeelen, omdat het eenig motief voor het herstel van de wereld lijke macht, dat ze vroeger heeft bestaan, volstrekt geen zin heeft. Handhaven wat bestaat is nog als motief van voorzichtigheid aan te bevelen, maar wederinvoeren wat voor den drang dei- tijden is bezweken en vervangen geworden door meer regelmatige, meer voldoende, meer met den geest van vrijheid en natuurlijke ontwikkeling overeenstemmende toestanden en instellingen, alleen omdat het oude vroeger bestaan heeft, zie daar eeu allerzonderlingste eisch. Indien Ne derland dat voor den toestand te Rome toegaf, zou men het wel spoedig aan het verstand brengen dat er op denzelfden grond in ons vaderland nog heel wat weder in te voeren is, dat voor den geest der tijden en den wil des volks heeft moeten zwichten. Het vrijzinnig en vrijheidlievend Nederland van de negentiende eeuw wil niet terug naar de tijden van overheersching van den staat door de kerk en hare vorsten. En een terugkeer, dien het voor zichzelf niet wenscht, omdat het weet dat het er niets bij te winnen maar zeer veel bij te verliezen heeft, dien mag het, meent de Arnh. Ct., voor eene andere vrije natie niet bevorderen; noch in de hand werken, welke voorwendsels en drogredenen daarvoor ook worden aangevoerd. Het is eene oude en geen kwade gewoonte van de boekdrukkers om tegen 1 Januari of op Kopper maandag bunnen begunstigers en kennissen een kalender aan te bieden. De heer D. G. Kröber Jr. alhier, die ten vorigen jare een inbreuk maakte op die ook door zijne firma steeds gevolgde ge woonte, heeft thans weder een keurig afgewerkte almanak verzonden. In fraaie, heldere kleuren en goud maakt de kalender, niettegenstaande den eenigzins stijven vorm, toch een aangenainen indruk. Onder de goede bekenden, die wij tegen bet eind van elk jaar op onze schrijftafel vinden, 'behoort ook dr Starings Almanak voor den Ne- derlandschen landman. Ook dit jaar, bet twee en veerstigste, ontvingen wij het handig en de gelijk werkje, dat wezenlijk eene vraagbaak voor onze boeren mag genoemd worden. Waar ook nu weder de directeur en leeraren der rijksland bouwschool zich met de samenstelling belastten en de heer W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle de uitgave op zich nam is het onnoodig te verzekeren dat zoowel aan het binnenwerk als aan bet buitenwerk de noodige zorg besteed is. Het veranderen van een verkeerd woord door den zetter gaf in ons vorig nommer aanleiding tot eene zonderlinge vergissing in bet bericht over het 3 Jan. a. door den heer A. de Jong c. s. te geven concert. Onze lezers zullen echter wel begrepen hebben, dat mej. Veltman de zangeres is van naam, die in ons land herhaaldelijk opge treden en zeer gunstig gerecenseerd is. Zondag verleende genoemde dame hare mede werking op een matinee te Haarlem. Daar zong zij een geheelen cyclus van liederen van Dan. de Lange, door den componist begeleid, en volgens het bericht in de Haarl. Crt. deed zij deze merk waardige oompositie alle recht wedervaren; het publiek hield niet op met zijn applaus voordat zij met den componist terugkeerde oin beiden den dank voor het gehoorde in ontvangst te nemen. Zij deed verder nog diie Fransche liederen hoo- ren (van Saint-Saëns, Jozef Wieniawski en Mas- tenet) en oogstte ook daarmede zooveel bijval, dat zij zich genoopt zag nog een lied van Grieg ten beste te geven. In het antwoord der regeering betreffende het wetsontwerp houdende nadere bepalingen om trent den accijns op bier en azijn, zegt de mi nister van financiën dat ook voor de leden, die de afschaffing der accijnzen op bier en azijn wenschen, naar het schijnt geen reden bestaat waarom zij inmiddels niet zouden medewerken tot bet wegnemen van onbillijkheden in de be staande wet. Het komt den minister evenwel verkieselijk voor de tegenwoordige regeling van het invoerrecht op bier te behouden en zich thans te bepalen tot de voorgestelde wijziging in de afschrijving hij uitvoer. Het minimum der hoe veelheid bier of azijn, die met afschrijving van accijns kan worden uitgevoerd, bedraagt 10 hec toliter. Tegen eene verlaging van dat minimum mocht die gewenscht worden en noodig zijn bestaat in beginsel geen bezwaar. Dit punt valt echter, volgens art. 1 der wet van 4 April 1870, in de termen van regeling bij algemeenen maat regel van bestuur. Wat de azijn betreft is de minister uitgegaan van een rendement van 379.5 gram, het gemid delde tusschen de hoogste en de laagste opgaven. Tot het volgen van het rendement, opgegeven door de Nederlandsche fabrikanten, heeft zij geen vrijheid gevonden. Dat rendement toch laat zich bij vergelijking met anderen, uaar het schijnt alleen verklaren uit eene minder zorgvuldige of minder doelmatige wijze van werken. En met dergelijke verliezen mag de belastingwetgever natuurlijk geen rekening houden. Redactie van art. 1 van het ontwerp is in dier voege gewijzigd dat het niet twijfelachtig meer kan zijD dat vloeibaar azijnzuur ah azijn belast is. Voor watervrij natrium acetaat en watervrij calcium acetaat zijn thans afzonderlijke rechten bedragen in het ontwerp opgenomen. Zoowël deze als de gewijzigde bedragen voor de waterhoudende acetaten zijn berekend in overeenstemming met de hoeveelheid azijnzuur, welke de stoffen bevatten en met het tarief van het invoerrecht op azijn zooals dit nu wordt voorgesteld. De voorgestelde regeling van het invoerrecht op azijn is door deu minister nader overwogen ook naar aanleiding van de bezwaren, welke daartegen door Neder landsche azijnfabrikanten bij hem zijn ingebracht. Als uitkomst dier overweging is het hem voorge komen, dat de billijkheid jegens de inlandsohe nijverheid inderdaad nog eenige wijziging in die regeling medebracht. Het wetsontwerp is nu in dier voege gewijzigd, dat het recht voor azijn van 100 gram niet ƒ3,00 maar ƒ3,50 per hectoliter zal bedragen met opklimming naar gelang van de sterkte. Thans is door de regeering ingediend het wets ontwerp tot goedkeuring van de, den 29 Novem ber 1888 te Parijs, tusschen Nederland en Frankrijk gesloten overeenkomst, strekkende om het geschil nopens de grensregeling tusschen Suriname en Franseh-Guyana aan eene scheidsrechterlijke uit spraak te onderwerpen. Het tractaat is reeds gepubliceerd. In de memorie van toelichting geeft de regee ring een geschiedkundig overzicht van de zaak. Tredende in de voetstappen harer voorgangsters, heeft zij gemeend, tegenover de beweringen van Fransche zijde, het recht van Nederland op het betwist gebied, te moeten bandhaven, en geen voorstel om te dier zake eene ^transactie" aan te gaan, te mogen aanvaarden. Het is echter niet mogen gelukken de Fransche regeering te bewegen, ons goed recht te erkennen en afstand te doen van hare aanspraken op gezegd gebied, waar in de laatste jaren goudontdekkingen hebben plaats gehad. Ten slotte is toen aan Frankrijk voorgesteld het geschil aan de scheidsrechterlijke uitspraak eener derde mogendheid te onderwerpen. Niet zonder veel moeite en na lange onderhan delingen is van de regeering der Fransche repu bliek de aanneming van dat voorstel verkregen, want de Fransche regeering heeft, na zeer uit drukkelijk den afstand van het gebied te hebben geëischt, een voorstel aan de hand gedaan tot verdeeling de regeering heeft gemeend, dat 's lands waardigheid dergelijke transactie, op de wijze, zooals zij werd voorgesteld, niet veroorloofde. Den 29 November jl. is daarop te Parijs de overeenkomst onderteekend, waarbij bepaaldwordt, dat het geschil aan eene scheidsrechterlijke uit- apraak zal worden onderworpen, op welke over eenkomst thans de goedkeuring der Staten-Gene- raal wordt gevraagd. Blijkens mededeeling van den minister van koloniën zullen in het jaar 1889 voor het leger in Oost-Indië noodig zijn. 2000 man suppletie troepen,waaronder 90 onderofficieren 50 korporaals, 4 sergeanten stafhoornblazers en 30 soldaten- schrijvers. Vermoedelijk zullen worden uitgezonden naar Suriname 65 en naar Cura9ao 60 man. Zaterdag 15 Dec. bad op een der zalen van St. Joris alhier het eerste gedeelte van het ver gelijkend examen plaats voor de betrekking van hoofd der school te St. Laurens. 16 sollicitanten van de 21 namen daaraan deel. Het examen was geheel schriftelijk, n. 1. Ned. taal, rekenen en paedag. opstel. De leden van den raad van St. Laurens woonden het examen bij. Op een der Zaterdagen van Januari a. s. (nog niet bepaald welke) zal het tweede gedeelte plaats hebben. De heeren P. G. de Jager uit Middelburg en A. P. Landsman uit Vlissingen fungeerden als deskundigen. Tot onderwijzer aan de openbare school te Serooskerke (W.) is benoemd de heer J. P. van Hoeve aldaar. De benoeming van mej. E. Mazure te Zuid- zande tot onderwijzeres te Breskens geschiedde, naar men ons nader meldt, bij loting tegen mej. M. Dronkers, van Middelburg. Bij de stemming staakten tusschen beide de stemmen. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden (Dinsdag) zijn veroordeeld wegens: w e d er s p a n n i g h e i d B. M., 21 j., vis- scher, Amemuiden, tot 7 d. en L. F. Ph., 21 j., arbeider Clinge, tot 10 d. gev. diefstal: J. L. v. G., 43 j., gep. O.-I. mili tair, Gent, tot 3 m.; J. T., 48 j., hvr. van C. S., werkvrouw Vlissingen, tot 4 m. P. R., 17 j., werk man Heille (Sluis), tot 1 m. en W. K., 23 j., dienstbode Ritthem, tot 6 m. gev. stroop er ij: L. F. S., 65 j., en L. S., 30 j., beiden Overslag, ieder tot 1 b. s. 1 d. h., en F. v. d. V., 13 j., Sluis, tot 3 d. gev,; strooperij met een wagen: P.R.,24j., arbeider Westkapelle, tot 1 b. s. 1 d. h.; mishandeling: J. B., 40 j., timmerman Vlissingen, tot 5 b. s. 3 d. h. en C. W., 22 j., werkman Axel, tot 3 b. s. 3 d. h. mishandeling van een dier: P. H., 11 j., koewachter Wissekerke, tot 7 d. gev.; mishandeling en beleediging: H.B., 72 j., landbouwer St Jansteen, tot 5 b. s. 5 d. h.; mishandeling en vernieling van eensander sgoed: C. v. G., 47 j., hvr. van J. v. V., zonder beroep, en D. G. v. V., 18 j. draaier, beiden Rotterdam, de le tot/8 'b. s. 6 d. h. en de 2e tot 7 d. gev.: verduistering: J. B. v. C. 50 j., schilder Rapenburg, (Stoppeldijk), tot 6 m. gev.; het plegen van ontuchtige hande lingen: L. J. B. 20 j., varensgezel Terueuzeu, tot 14 d. gev.; en

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1