Moopiip en ïerjacWnien In Zeeland. Burgerlijke stand. Verkoopingen en aanbestedingen. Ingezonden stukken. POSTER IJ EN. Pensioenen Burgemeesters en Secretarissen. Benoemd tot brievengaardster te Haamstede mejuffrouw A. Hoffmann, en zulks in plaats van wijlen haren vader, den heer W. K. Hoffmann. Alle plaatsen op de stoomschepen der Nederl, Amerikaansclie stoomvaartmaatschappij (naar de Argentijnsche republiek), zijn tot 5 Aug. '89 reeds besproken. De heer K. W. van Gorkom besprak onlangs in eene rede te Utrecht, de Indische aangelegen heden met betrekking tot handel, landbouw en nijverheid. Aan het slot wees hij erop hoe wenschelijk het zou wezen, dat ons volk zijne aandacht ook vestigde op kleinere zaken, die, ofschoon bescheidener van omvang, toch goede winsten beloven. Zoo heeft men op Java het gansche jaar dooi de heerlijkste vruchten en kan men in overvloed groenten telen, en toch maakte men zich bijna geheel afhankelijk van de verduurzaamde vruchten en groenten, die van buiten, voornamelijk van Californië uit, worden ingevoerd. Nu is onlangs in Kediri de eerste fabriek van verduurzaamde vruchten opgericht. Voor werkelijk practische jongelieden, die zelf willen werken en 'took kunnen, kan die kleine industrie een goed bestaan leveren. Volgens de Tijd zou dr Mezger een dame van aanzienlijken stand, die zich onder zijn be handeling wilde stellen, dezer dagen op 's dokters eigenaardige manier hebben weggestuurd, zoodra hij van haar vernomen had dat zij een Amsterdam- sche was. Het feit klinkt ongelooflijk en zal zich zeker wel anders hebben voorgedaan dan het katholieke blad meldt, dat ten slotte de zaak toch ook vreemd noemt. De heer J. J. Ruigrok te Purmerende heeft bedankt voor de voordracht tot het directeurschap der Ron. Harmonie-V'ereeniging te Breda. De nationale tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid te 's Hage, dezen zomer gehouden, schijnt een tekort van ruim 17.000 opgeleverd te hebben. De aandeelhouders in het waarborgkapitaal, die reeds 20 van elk aandeel van 50 hebben gestort, zijn aangeschreven om per aandeel weder 12.50 bij te passen. Tegen den socialist J. A. Fortuijn is, bij gelegenheid van zijn optreden te Drachten, proces verbaal opgemaakt wegens beleediging der re geering. Recht voor Allen kondigt aan, dat het met Januari een dagblad wordt. Het zal aan alle eischen van een dagblad voldoen sociaal-politieke beschouwingen, kamer-overzichten, binnen- en buitenlandsch nieuws en steeds een feuilleton bevatten. Te Lienden wierp een jongen met een hooi vork naar een nog aan den boom zittenden appel, mét het ongelukkig gevolg, dat de vork bij het terugvallen hem achter in den schouder door drong en wel zóo, dat hij zelf dien niet kon verwijderen. Onder veel pijn moest hij den vork zelf met zijn hand steunen en zoo een eind wegs afleggen, eer hij hulp kon krijgen. Naar omstan digheden is zijn toestand nog vrij wel. Een der lezers van De Echo oppert het denkbeeld, om bij strandingen vliegers te gebrui ken tot het overbrengen van lijnen van in nood verkeerende schepen naar den wal. Hij beschrijft als de meest geschikte soort een vlieger van licht doek, 1 meter hoog en 1 meter breed, van het gewone model, met een zwaren staart, als het hard, en een lichten, als het minder hard waait. Daar de wind, die een schip doet stranden, natuurlijk naar den wal waait, zal de vlieger zich in de juiste richting bewegen, en daar j de windkracht bij strandingen zeer groot pleegt te zijn, zal de vlieger gemakkelijk een zware bocht van touw kunnen dragen, die aan den wal j kan worden gegrepen, op welke wijze een zware j lijn van boord kan worden getrokken. Op eene soiree: Mooi instrument, zoo'n piano Niet waar Een genot. Jamaar ik voor mij kies nog de saxophone. Och komHoe dat Daar waagt zich zoo iedereen niet aan. In een officieus bericht brengt de Köln. Ztg. den Engelschen gezant aan het Russische hof sir Robert Morier, na opvallend van diens vroegere reikt, er is geen wolk die haar verduistert en de lucht is warm en zoel." Op een donkere plek in een donkeren hoek stond een werkplaats, waar de pijlen van de afgunst geslepen werden, zij waren fijn en scherp en werden met een geoefende hand afgeschoten. Wel werd er op het lelietje gemikt, maar haar steun werd getroffen, zoodat hij brak en om stortte. Het lelietje boog het hoofd, zonk lager en lager naar den grond en hulde zich in een somberen nevel. Grootvader kon zijn kind niet vinden, hij zocht en zocht, maar de kralen schoten hunne stralen in het donker en bij hun licht vond hij haar terug en bracht haar meer en meer voor den dag. »Nu zijn er zware hagelbuien geweest", zei grootvader, »eehte stortbuien, maar weldra zal er een zachte regen volgen." »Nooit, nooit,', zuchtte Raguhild, »ik kan er mij wel tegen harden, maar zij zullen nooit ophouden." »Spreek zoo niet", zei grootvader en trok haar dichter naar zich toe, zoodat hij haar hart voelde kloppen, »het wordt reeds helderder zie naar het oosten, van daar komt het licht hef het hoofd op en gij zult zien dat de zon reeds daar buiten schijntzie hoe zij de randen der wolken verguldt en de lucht kleurt met vriendschappelijke betrekkingen met het kroon- prinsenpaar en zijn anti-Duitsche gezindheid melding te hebben gemaakt, in verband met het proces-Geffcken. In eenigszins duistere bewoor dingen, wélke het blad echter belooft spoedig op te helderen, beschuldigt het genoemden gezant dat hij in 1870, toen hij Engelands zaakgelastigde te Darmstadt was, maarschalk Bazaine mededee- lingen over de bewegingen der Duitsche armee over Londen en Parijs heeft doen toekomen. Te Maidstone had Vrijdag een verkiezing van een lid van het parlement plaats. De can- didaat der conservatieven werd met 2050 stem men gekozen; op den candidaat der Gladstonianen werden 1865 stemmen uitgebracht. In 1885 verkreeg de conservatieve candidaat 2184 en de liberale 1839, in 1886 waren die cijfers 1817 en 1603. De conservatieve meerder heid is dus in 1888 185 stemmen, tegen 314 in 1886 en 345 in 1885. Opnieuw zijn te Berlijn weinig bemoedigende berichten voor de vrienden der koloniale politiek ontvangenditmaal uit Kaapstad. Het hoofd Kamaherero heeft het verdrag, met de Duitsche koloniale maatschappij gesloten, ongeldig ver klaard en een ander verdrag gesloten met een Engelsch ondernemer. In de artillerie-kazerne te Antwerpen hebben zich Zondag bij een 80tal manschappen ziekteverschijnselen voorgedaan, welke blijkbaar aan vergiftiging moeten worden toegeschreven_ Zaterdagavond heeft het maal bestaan uit aard appelen met Amerikaansch spek, en zoowel deze spijs als de kookketels zijn aan een deskundig onderzoek onderworpen. Men beklaagt zich over de geheimzinnigheid der militaire overheid met betrekking tot deze ernstige zaak. De rustige inwoners van Leuven hebben Vrijdagnacht eens ten volle met studenten balda digheden kennis gemaakt. Des avonds vierden de jongelui een feestje met onstuimige serenades en optochten, maar tegen dat de schouwburg uit zou gaan, waar de opera Si j'étais roi gegeven was, plaatsten troepen dronken studenten zich in de nabijheid van het gebouw, om de schouwburgbe zoekers te beletten er uit te komen. Met moeite en onder hevige vechtpartijen, waarbij een agent eene ernstige hoofdwonde bekwam, maakte de politie ruim baan. Toen trok eene bende van vier- of vijfhonderd studenten naar het stati on en ver volgens naar-het Plein-Van de Weyer, waar zij geen boom overeind, geen lantaarn heel lieten en een aantal deuren intrapten, welke straatschenderij zij'tot in de voorstad Kessel-Loo voortzetten. De politie jaagde hen eindelijk met de blanke sabel uiteen. In de stad klaagt men steen en been over de lankmoedigheid, waarmede de moedwil der stu- deerende jeugd wordt behandeld. Te Neumünster, Holstein, is de groote laken fabriek van de firma Aalbeck geheel in den aseh gelegd, en een aantal arbeiders, die niet tijdig uit het gebouw hebben kunnen vluchten, zijn in de vlammen omgekomen. Het getal verongelukte personen bedraagt 13, terwijl 9 ernstig gewond werden. Een aangrenzend logement brandde gedeelte lijk af. De Almanak van Gotha bevat omtrent de financiën van het groothertogdom Mecklenburg- I Strelitz II riy a pas de données certaines sur ce point. Gemiddelde uitkomst der onderzoekingen van het lichtgas der gemeente-gasfabriek te Middel burg van 17 Sept. tot 10 Dec. 1888 Lichtkracht,15.10 kaars Soortgelijk gewicht0.403 Zwavel koolstof 0.318 gr. p. M3 gas ld waterstof0.000 Koolzuur0.03% Van 15 tot 17 December. Middelburg. BevallenM. Dobbelaar, geb. Jongepier, d. S. Ingelse, geb. Jongepier, z. N. Bosschaart, geb. Tavenier, d. M. van Moolenbroek, geb. Tilroe, d. S. van Aartse, geb. Franchimont, z. OverledenC. J. Leijnse, z. 8 m. J. J. Acda, z. 5 m. tipten, die hoe langer hoe sterker worden, zij vereenigen zich en bouwen een brug, een heer lijke hooge, lichte brug, zoodat het oog er bijna door verblind wordt." En daar stond de regenboog met den eenen voet op den bodem van het dal, terwijl de andere koen op de oppervlakte der zee rustte. »Daar langs hebben mijne gedaóhten vaak gewandeld," zei Raguhild, »zij ontstonden aan den oever der zee en verhieven zich al grooter en hooger door het levenmaar de brug brak en ik kwam nooit verder." »Dan hebt gij den rechten leidsman niet gekozen," zei grootvader; »de brug is die der belofte en legt gij uw hand in die van hem, die de belofte gaf, en wandelt stil en vol vertrouwen voort, dan zult gij er overkomen en aan gind- sche zijde het beloofde land vinden." Ebbe en vloed zetten onafgebroken hun werk voort, zij waschten en polijsten, de stroom ging onophoudelijk zoowel over de kleine als over de groote golven heen naar het onzichtbare ver schiet en grootvader zag met onverholen blijd schap hoe de kralen schitterden, het oog glin sterde en de glimlach getuigde van innerlijken vrede. E I K D K. Van 8 tot 15 December. Goes. GehuwdA. van Kleunen, jm. 29 j. met A. de Jonge, jd. 20 j. J. Hage, jm. 33 j. met J. Maas, jd. 32 j. BevallenD. Nieuwdorp, geb. Molhoek, z. M. de Koning, geb. Harinck, z. M. A. Neter, geb. De Wit, z. Overleden D. S. Bedet, z. 2 w. C. H. Meeuwse, d. 4 w. K. de Munck, wedr van C. Snoep, 85 j. A. den Boer, d. 9. m. M. de Witte, man van J. Otte, 33 j. A. M. Dronkers, d. 5. w. M. Meerman, wede van J. Adriaanse, 66 j. Zierikzee. Bevallen C. Lochmans, geb. Van Diest, d. C. Aleman, geb. Bibbe, d. J. J. de Leeuw, geb. Koppers, z. E. Reijnhoudt, geb. De Keijzer, z. J. in den Bosch, geb. De Bruine, z. J. Ringelberg, geb. Leijdekkers, d. M. den Haan, geb. Zorge, d. N. de Graaij, geb. Van Beveren, d. OverledenD. Caashoek, wede van A. Stout- jesdijk, 94 j. C. A. Boogaert, wed6 van G. Arendse, 84 j. W. van der Ploeg, man van T. Schoenmaker, 74 j. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekende verzonden door het postkantoor Middelburg ge durende de 2e helft der maand November 1888, J. van DienstAmsterdammej. M. Zomers, Feijenoord, en Heisse, Vlissingen. Verzonden geweest naar Amerika van West- kapelle, P. Minderheid Jzn, Streboijgan. Datum. Plaats. Voorwerpen. luformati n. IS Dec. Domburg, Hout, Loeff. 18 Westkapelle, Inboedel, Tak. 18 Westkapelle, Huis, Tak. 18 Vlissingen, Huis, De Wolff. 18 IJzendijke, Hofstede, Le Nobel. 19 Middelburg, Inboedel, Balans D 4. 19 Middelburg, Ilont, Tak. 20 biervliet, Boomen, De Smidt. 20 Middelburg, Houtwaren, Werf Vol harding. 21 Cortgene, Boomen, Boelof 8 Jau. Domburg, Hout, Verheij. Zaterdag werd te Wissekerke door het be stuur van den calamiteusen Vlietepolder herbe steed het doen van steenbestortingen ter verde diging van den oever van den bovengenoemden calamiteusen polder. Ingeschreven werd door de heeren A. de Jong' voor 45.355, M. van den Hoek voor f 45.000 P. A. v. d. Velde voor f 44.770, deze drie wonen te Terneuzen, J. Roskam te Sliedrecht voor 43.298, J. van Eek te Hardinxveld voor/43.170, D. de Kok te Tiel voor 43.000, W. Bagger man te Nederhemer voor f 43.000, A. van Popering te Bruinisse, voor f 42.977 en A. M. Langeveld te Rotterdam voor f 42.686. De begrooting bedroeg 32.905,87J. Een repliek. Mijnheer de Redacteur Wil mij s. v. p. nog wat ruimte afstaan voor eenige repliek naar aanleiding van uw antwoord op het door mij ingezonden stuk in uw nommer van 14 dezer. Dat er meer bladen waren, die geprotesteerd hebben tegen het in September '87 te Rotterdam voorgevallene, dan de twee door mij genoemde, is mij zeer wel bekend maar men neme hier wel in aanmerking op welk tijdstip die protesten kwamen en daarop komt het hier in verband met de om standigheden juist aan. Het feit dat men eerst protesteerde, toen het gepeupel ook de eigendommen van niet-socialisten begon aan te tasten, ontnam aan die protesten m. i. alle waarde. De verschillende bij de socialisten aangerichte verwoestingen van den eersten avond werden door de groote bladen zonder eenig woord van protest vermeldterwijl men zeer goed tusschen de regels de Schadenfreude over het gebeurde kon lezen. Eenige andere te Rotterdam verschijnende bladen (juist die, welke door de zg. mindere klasse het meest worden gelezen) spraken onomwonden van welverdiende tuchtiging enz. en éen blad leverde o. a. een hoofdartikel, getiteld*van Rotterdam begint de victorie Alzoo vond 3. dit ruw en ongeoorloofd geweld" openlijk verdedigers en daar de redactie der Mid- delburgsche cuarant volgens haar nommer van 9 Sept. '87, daar nieuwsgierig naar was, verwachtte ik toen stellig dat deze daarover eens een hartig woordje in het midden zou brengen; doch dat bleek niet het geval te zijn. Ronduit gezegd, de redactie viel mij daarin erg tegen, omdat ik overtuigd was (en trouwens nog ben) dat door haar veel vrijzinniger en onbevooroordeelder standpunt wordt ingenomen tegenover de sociaal- demokraten, dan 'door de meeste andere persor ganen. Ik sprak dan ook in mijn stuk van be hoorlijk afkeuren en daarmee bedoelde ik vooral bijtijds(dus niet nadat men ook voor zichzelf gevaar ging duchten en men, om daarvoor gevrijwaard te zijn, de vlag moest uitsteken. Een protest kon toen naar mijn meening niet afdoende zijn zonder de houding der politie scherp te critiseeren. En dit deden in die dagen, voor zoover mij bekend is, alleen de Standaard en de Amsterdammer. Zoo kon ik dan ook aan de ontboezeming: Rotterdam vlagt in het nommer van 14 Sept. '87 niet heel veel waarde toekennenwant had het gepeupel zich alleen bij de woningen, door socia listen bewoond, bepaald, dan had Rotterdam niet gevlagd en zou de ontboezeming van mej. Soer vermoedelijk achterwege zijn gebleven. Als bewijs dat die zoogenaamde protesten tegen het gepleegd geweld niet uit een zuivere bron kwamen, hier iets aangehaald uit de Maasbode van 11 Sep. '87. Het opstel] was getiteld»De abdicatie van het gezag." Het blad klaagde yHoeveel woningen immers zijn er niet vernield waar geen socialisten woonden Hoeveel ruiten en huisraad zijn niet verbrijzeld van menschen, die den koning een oprecht hart toedragen (de cursiveering van mij) Nu keurde dat blad in dat opstel wel alle schandalen at en critiseerde het scherp de houding der autoriteiten, terwijl de redactie hoopte dat de bevoegde overheid door den gemeenteraad zou gevraagd wordenwaarom zij de socialisten liet straffen door revolutionnaire oranjeklanten, maar uit het aangehaalde blijkt toch duidelijk dat de ver ontwaardiging alleen voortsproot uit het feit dat het gepeupel te ver was gegaan. De Maasbode was met zijn protest achterwege gebleven als men toen niet had moeten zuchtenRotterdam vlagt. En zoo zouden toen m. i. alle overige bladen gezwegen hebben en daarom beweerde ik, dat, als niemand mocht protesteeren tegen het laatst- voorgevallene in Maison Stroucken dan degenen, die in Sept. '87 »hun stem verhieven tegen de grove bejegening, den leider der socialisten aan gedaan," het maar een mager protest zou zijn. (wat u niet met mij eens was). Ten slotte nog een enkel woord over den door u gequalificeerde »nederigen hoogmoed" van den heer Domela Nieuwenhuis. Uw antwoord op mijn deswege gemaakte op merking beaam ik tot op zekere hoogtedoch dat neemt m. i. niet weg dat er voor den heer D. N. nog al moed noodig was om een jaar cel straf te ondergaanonverschillig om welke mo tieven hij zich dan ook niet aan zijn straf onttrok. Het komt mij voor dat de heer Nieuwenhuis zich hierop wel mocht beroepen, toen de heer Borge- sius hem gemis van persoonlijken moed verweet. Hiermee, mijnheer de redacteur, heb ik mijn meening over deze zaken nader uiteengezet. Als ik daarmee maar niet te veel van uwe bekende gastvrijheid heb gevergd. In dat geval hoop en vertrouw fik, dat u hiervoor wel verschooning zult vinden in het feit dat ik geen journalist benwaardoor ik niet zoo de gelegenheid heb mij de vaardigheid in het beknopt en tevens dui delijk weergeven van gedachten eigen te maken. Inmiddels onder dankbetuiging voor de plaatsing, hoogachtend, Uw dienstwillige, R. 16—12-'88. R. Nu de schrijver zelf erkent dat hij het door ons over den leider der socialisten geschrevene tot op zekere hoogte beaamt en wij met hem ten sterkste afkeuren beschouwingen als >Van Rotterdam begint de Victorieen het in die dagen flauwhartig optreden van velen, gelooven wij de polemiek te kunnen staken. In hoofdzaak zijn wij het met elkaar eensslechts in bijzaken ver schillen wij in meening. Tegen eene opmerking van R. moeten wij echter protesteeren, nl. deze, dat wij niet spoedig en krachtig genoeg protesteerden. Reeds dadelijk na het eerste relaas van het gebeurde op Woensdagavond 7 September, een relaas dat in ons nommer van Vrijdag, verschij nende Donderdagavond d. a. v., was opgenomen, schreven wij de woorden, waaraan wij in ons vorig antwoord aan R. herinnerden. Kon dit vroeger? Was die uiting niet kras genoeg? Toen was er nog geen kwestie van letsel, aan woningen van niet-socialisten toegebracht. R. is dus op dit punt onbillijk en te partijdig. Red. Nu Z. E. de minister van financiën beloofd heeft eerstdaags eene gewijzigde wet op de pensioenen voor burgerlijke ambtenaren aan de Staten-Generaal te zullen indienen, is het tijdstip gekomen dat door burgemeesters en secretarissen in de verschil lende provinciën een adres aan de Khmers worde gericht, waarbij verzocht wordt, dat bij een even- tueele regeling dier zaak ook de burgemeesters en secretarissen in dat pensioenfonds worden opge nomen, en wel onder gunstige voorwaarden, om in het adres nader aan te geven redenen. Temeer is dit noodig daar de Nederlandsche vereeniging van gemeente-ambtenaren die, zooals bekend is, oorspronkelijk in hoofdzaak is opgericht om een pensioenfonds te hunnen behoeve tot stand te brengen, die zaak zoo goed als van hare agenda heeft geschrapt. Ondergeteekende geeft daarom belangstellenden in de verschillende provinciën in overweging om ieder in hunne provincie zoo danig adres bij hunne collega's ter teekening te doen circuleeren, en daaraan door middel van een door hen geschikt geacht blad publiciteit te geven, opdat niet meerdere adressen in eene pro vincie tegelijkertijd circuleeren. Schrijver dezes zal het initiatief nemen voor de provincie Over ijssel en ten spoedigste zoodanig adres bij zijne collega's doen circuleeren; een afschrift van dit adres zal zoo mogelijk op aanvrage van be langhebbenden worden toegezonden. Vertrou wende, mijnheer de redacteur, dat u deze zoo hoogst nuttige zaak zult willen steunen door opneming dezer regels in uw geacht blad, heb ik de eer mij met achting te teekenen Nieuwleusen, Uw Dienstw., December 1888. J. BOSCH BRUIST. Gedrukt bij D. G. Kröber Jr., te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 6