N\ 399. 131' Jaargang. 1888. Dinsdag 18 December. Middelburg 17 December. Onderwijs. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzonder ng van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regèl; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. lie liberale partij als meerderheid en als minderheid in de Tweede kamer. MIDDELBIIRGSCHE COURANT. Agenten te Ylis iingen: P. Gr. de Yet Mestdag-h Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dek Peijl. te Zierikzee: A. C. de Moolt en te Tkolen: W. A. van Nieuwenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijsh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger voor België A. Grosjean Co. te Brussel. Tegenover de telkens herhaald wordende be wering dat de liberalen tijdens bun bestuur op wetgevend gebied zoo weinig verrichtten, kan niet genoeg geweien worden op betgeen onder hnnne regeering is tot stand gebracht. Dit doet thans voor de zooveelste maal de Nieuwe Gorinchemsche Couranten wel naar aan leiding der onware bewering van een anti-revo- lutionnair blad dat bet liberalisme 40 jaar aan bet roer was en niets deed op wetgevend terrein, dan een schoolwet maken en een klein wetje op den kinderarbeid. Dit is onwaar, zegt de N. Gor. Crt. .Vooreerst is op die 40 jaar nog al iets af te dingen. Immers, in 1853 kwamen de clericalen aan het bewind, omdat Thorbecke aan de katho lieken de vrijheid wilde toestaan, waarop zij, volgens de grondwet, recht hadden, namelijk bun kerk zelden te organiseeren. Daartegen verzetten zich de calvinisten, zoodat Thorbecke moest af treden dit noemt men de April-bewegingbet gevolg was natuurlijk, dat de liberale beginselen toch zegepraalden en de katholieke kerk haar rechtmatige vrijheid kreeg. Op eigenaardige wijze heeft de liberale partij daarvoor in 1888 de tol der dankbaarheid ontvangen. >In 1857 werd de schoolwet tot stand gebracht, door het clericale kabinet Van der Brughen- Rappard. .Bovendien hebben nog aanhoudend conserva tieve kabinetten, liberale regeeringen afgewisseld. .Wetten van ministers in liberalen zin zijn ge weest de gemeentewet, de provinciale wet, de kieswet, de wet tot aanleg van staatsspoorwegen, de wet op het middelbaar onderwijs, de wet op het hooger onderwijs, de reorganisatie van het postwezen (postpakketten en rijkspostpaarbanken), de wet tot afschaffing der gemeente-accijnzen, de wet tot heffing van successie in de rechte lijn, de wet op de besmettelijke ziekten, de wet tot regeling der suikercontracten in Indië, de wet tot vrijmaking der slaven in West-Indië, de wet tot afschaffing der doodstraf, de wet tot betere regeling van armverzorging, waardoor de woon plaats en niet de geboorteplaats tot onderstand verplicht werd, de drankwet, de wet op de rech terlijke organisatie, waardoor zoovele verbeterin gen zijn aangebracht, de wet tot afschaffing der tienden, maar wij houden op wij citeeren ook slechts uit ons hoofd en besluiten met het nieuwe strafwetboek een reuzenarbeid en de grondwetsherziening. »En dat hebben de liberalen gedaan, steeds onder de meeest felle tegenwerking der clericalen. Zelfs dr A. Kuyper stemde nog tegen het wetje op den kinderarbeid van den beer Van Houten." Ten slotte voegt het blad bier nog bij dat niet minder dan vijf malen door liberale regee ringen is beproefd de kapitalisten, die hoofdza kelijk in de steden wonen, meer te laten betalen, hetzij door een rente-, hetzij door een kapitaal belasting, hetzij door een rijks inkomstenbelasting, waardoor bet platteland oneindig gebaat zou zijn, en dat steeds de geheele oppositie toen de clericalen tegenstemden, terwijl eenige liberale ontevredenen zich daarbij voegden waardoor alle plannen schipbreuk leden. Die opsomming beeft nog bovendien deze nut tige zijde dat daarbjj tevens de herinnering wordt opgewekt aan de stelselmatige oppositie der clericalen. Hoe gunstig steekt daarbij thans af de houding der tegenwoordige liberale minderheid, die in 'i lands belang meehelpt het goede tot stand te brengen. Hoe z j thans haar taak opvat schetste de heer De Beaufort in de kamer in deze woorden. Het is haar plicht.niet om te trachten in de eerste plaats overwinningen te behalen in deze verga dering, niet om te speculeeren op allianties met eventueele malcontenten of dissidenten. Eene oppositie moet nederlagen lijden in het parlement om zoodoende overwinningen te behalen in het land. »De liberale partij heeft zich door den gang der gebeurtenissen van lieverlede eene dubbele taak ?ien opgelegd. .Vooreerst eene behoudende taak. Want, na. dat zij sedert 1848 herhaalde malen bet bewind in handen heeft gehad, heeft zij veel tot stand kunnen brengen, dat zij nu zal trachten te be houden. .Aan de andere zijde rust op haar eene voor uitstrevende taak. Wanneer de liberale partij toch in Nederland beeft tot stand gebracht vrij heid van handel, vrijheid van godsdienst, gelijk heid voor de belijders van alle godsdiensten wanneer zij in bet leven beeft helpen roepen een wel ingericht onderwijs, zoowel voor de lagere als voor de hoogere standen, dan zij dit alles zaken, die het haar plicht is te verdedigen, maar aan de andere zijde blijft er nog veel in vooruit strevende richting over. Zoo zijn daar, om slechts enkele zaken te noemen, eene nieuwe regeling en betere verdeeling der financieels lasten en eene milde uitvoering van de grondwet, door gebruikmaking van de ruimere bevoegdheid, die de laatste grondwetgever aan den gewonen wet gever gegeven beeft. .Mijnbeer de voorzitterWanneer op de in de eerste plaats door mij genoemde beginselen door deze regeering mocht worden inbreuk ge maakt, dan zal de liberale partij van bare zijde voor die beginselen blijven getuigen en strijd voeren. .Wanneer de regeering op den tweeden weg stappen zet, dan zal het de liberale partij aan genaam zijn om, voor zoover zij meent dit in 's lands belang te zijn, met baar mede te werken." Naar aanleiding hiervan, en wijzende op de uittartende taal, die de beer De Savornin Lohman bij elke gelegenheid doet hooren, schrijft men uit Den Haag aan de Delftsche Opmerker .Ieder nieuw ministerie vraagt een proeftijd een tijd van voorbereiding. Aan liberale kabi netten werd bij door de rechterzijde steeds uiterst kort en karig toegemeten. Onstuimige aandrang op wetten, luide klachten over werkeloosheid waren het parool, zoodra ook maar een paar maanden waren voorbijgegaan. Ook dat voor beeld wordt door de liberalen, oppositie geworden, niet gevolgd. .Tijd wordt gaarne gegund aan den minister van justitie, die zegt en toont want bij hem is een man een man, een woord een woord dien te willen gebruiken om flink aan het werk te gaan. »Zal hij met even groote gerustheid kunnen gelaten worden aan den minister van financiën, die er vierkant voor uitkomt dat hij voorloopig niet van plan is iets te doen? Wanneer men let op het cynisme, waarmee de minister ieder denkbeeld van een poging zelfs tot wijziging van de belastingen ter zijde stelde, is twijfel gewettigd. .De minister van buitenlandsche zaken? Deze zal .overwegen." Op geen enkel punt van diplo matiek beleid schijnt deze minister eene geves tigde overtuiging te hebben, of bet moest zijn op het stuk der aanstaande Parijsche ten toonstelling, waarvan hij kort en goed niets weten wil. Soms maakt het zelfs den indruk alsof de minister niet slechts over de te volgen gedrags lijn nog geenerlei meening heeft, maar alsof hij over de onderwerpen, die worden behandeld, thans voor het eerst hoort spreken. »Wèl mag het kabinet zich er over verheugen, dat de heer Elout van Soeterwoude niet meer in de kamer zit. Daar waren gedurende bet debat met den heer Hartsen oogenblikken, waarin bet den heer Elout zeker moeite zou gekost hebben zich te weerhouden van eene herhaling der woorden, vóór ruim zeven-en-twintig jaren door hem aan een anderen minister van buitenlandsche zaken herinnerd Pour savoir queique chose il faut l'avoir appris De régir les Etats la profonde science Vient-elle sans étude et sans experience? In de zitting der Tweede kamer van Zateraag herhaalde de heer Smeenge zijne beschouwingen omtrent de in 1877 gemaakte regeling nopens het landmeterscorps. Men heeft toen een 4e klasse ingevoerd. De betrokken personen konden ver wachten tot de 3e klasse te worden benoemd, maar zijn daarin teleurgesteld. De beer Smeenge bleef er dus bij, dat die personen een zeker recht hebben om tot de 3e klasse te worden bevorderd. De minister van financiën ontkende dat aan deze 4de klasse indertijd een gegrond vooruitzicht is geopend op een aanstelling tot 3e klasse land meters. Deze personen zijn in geen enkel opzicht onbillijk behandeld en in elk geval is hun positie verbeterd. Daartegen hield de heer Smeenge vol, dat men uitbreiding van het korps voornemens is geweestanders had men geen 75 man aan vulling op een korps van 165 ambtenaren noo- dig Bij de algemeene beschouwingen over de be grooting van oorlog bespraken de drie nieuwe militaire specialiteiten de heeren Seyffardt, Van Löben Seis en Van Vlijmen de kamer telt op dit oogenblik elf zulke deskundigen, wat een veeg teeken is, ook omdat zulke beeren bet zel den eens zijn slechts enkele punten. Groote vraagstukken kwamen nog niet ter sprake met bet oog op bet rapport der staats-commissie, dat spoedig wordt verwacht. De afschaffing van den majoorsrang, de trakte mentsregeling der officieren, het incompleet van kader bij de artillerie, de Zondagrust der mili tairen, de sterke drank en de liberale couranten in de cantines, en eindelijk het vloeken tegen de recruten waren voorloopig de onderwerpen van discussie. Door den heer Domela Nieuwenhuis werd aangedrongen op vermindering der militaire uitgaven, voornameljk als middel tot bestrijding der sociaal-democratie. De afschaffing van den majoorsrang stond de beer Seyfïardt vooral voor in 't belang van bet officierscorps der infanterie. Voorts verlangde hij wetswijzigingwaardoor 't mogelijk zal zijn twee klassen van luitenants-kolonel in 't leven te roepen, en een verandering in de regeling der tractementen en toelagen voor officieren, met trapsgewijze opklimming. Aan de kaderf a b riek, zooals bij de instelling te Nieuwersluis noemde, zag hij ook gaarne een einde gemaakt. De in de Recueil opgenomen order omtrent de Zondagsrust voor militairen werd met ingeno menheid begroet door don beer Löben Seis, die echter uit' een moreel oogpunt betreurde de hou ding, door den minister tegenover bet gebruik van sterken drank in de cantines aangenomen. De heer Van Vlijmen was de man, die de aan dacht van den minister er op vestigde dat alleen bladen van liberale richting in de cantines zijn te vinden, en tevens op andere verkeerdheden wees. Verder constateerde hij dat in de rijen van het officierscorps niet de noodige opgewektheid heerscht. Een der redenen, waaraan de minister niets doen kan, is de langzame promotie, en een andere dat vroeger op willekeurige wijze ia te werk gegaan met de promotie bij keuze. Dergelijke handelingen doen het gevoelen ontstaan, dat nepotisme en willekeur heerschen. Hij bepaalde zich tot enkele aanduiding, omdat hij vertrouwen stelt in dezen minister. De heer Domela Nieuwenhuis verklaarde tegen de begrooting te zullen stemmen. In onze eeuw van vooruitgang zjn alle mogendheden gewapend tot de tandenalles wordt verslonden door het militarisme. Groote werken worden door den staat niet ondernomen, maar voor oorlogsuitgaven wordt alles gedaan. Gaat men de begrootingen der verschillende staten na, dan ziet men dat in de laatste 20 jaren de uitgaven met 100 pet zjn toegenomen en bj ons van 19 tot 35 millioen zóo voortgaande moet er onvermjdeljk een tjd aan breken, waarop bet onmogeljk zal zyn al die uitgaven op te brengen. Ofschoon geen militaire mogendheid, is Nederland toch bet zwaarst van allen gedrukt door het militairisme. Vooral de toestand van ge wapenden vrede is noodlottig voor het volk en de oorlogsbegrootin- gen, zooals zj nu zjn, zjn voor ons onaannemeljk. Algemeene ontwapening en internationale arbi trage moesten' in onze eeuw niet meer geweigerd kunnen worden. Overigens vroeg de heer Nieuwen huis aan de militairen of zj inderdaad gelooven aan de verdedigbaarheid van ons land. Volgens hem hebben wj genoeg aan een politie-leger of mis schien ware bet nog beter bet voorbeeld van Zwitserland te volgen met zjn weerplicht. Hj is wel voor persoonljken, maar zeer tegen alge- meenen dienstplicht. Algemeene weerplichtelk burger-soldaat zal weinig kosten en daarmede kan men de toekomst goed tegemoet gaan. Wil men de sociaal-democratie bestr jden, men weigere elke booge oorlogsbegrooting, want het militairisme werkt de sociaal-democratie in de hand. Morgen (Dinsdag) worden de beraadslagingen over de oorlogsbegrooting voortgezet. Den muziekliefhebbers, die pas zoo zeer genoten hebben van een tweetal concerten in onze gemeente, wacht begin volgend jaar een ander musicaal genot. Dan zal onze stadgenoot, de heer A. de Jong, ons vergasten op eenige bewjzen van zjn talent als violist en daarbj terzj gestaan worden door een tweetal gunstig bekende talenten, nl. mej, Christine Veltman, pensionaire van Z. M. den koning (zang) en den beer Henri Tibbe, lenprjs van het conservatoir te Brussel (piano), beiden te Amsterdam woonachtig. Mejherbaaldel jk is een zangeres van naam, die in ons land veelmaal is opgetreden en zeer gunstig is gerecenseerd, o. a: door den beer Dan. de Lange in bet N. v. d. D. Dit laatste is insgeljks het geval met den heer Tibbe, die, nog jong, na het verlaten van het conservatoir sedert een paar jaar leeraar is aan het conservatoir te Amsterdam- Voorloopig is het concert bepaald op Donderdag 3 Januari, en wj bonden ons overtuigd dat bet aan groote belangstelling daaraan niet zal ont breken. Het bestuur der Nederlandsche Heidemaatschappij beeft, in de onlangs te Arnhem gehouden verga dering, benoemd tot ambtenaar der M". met den titel van houtvester, den beer Wilh. Pley. Ober- förster-Candidat te Hannover, die in 't begin van bet volgende jaar zjn betrekking zal aan vaarden en zich daartoe te Wageningen zal ves tigen. Het lid van het bestuur, de heer G. Tutein Nolthenius aldaar, heeft op zich genomen, zich tjdeljk met de functiën van direct, te belasten. De secretaris deelde mede, dat op de circulaire aan de hoofden der gemeenten in Nederland, waarin verzocht werd in 't belang der maatschappj te willen optreden, tot dusverre ongeveer.50 ant woorden ingekomen waren. Het ledental bedroeg toen bjna 1000, terwjl een 80tal begunstigers toegetreden zjneen aanwinst die nog wel niet groot genoemd kan worden maar waardoor de maatschappj toch in staat is, het eerste dienstjaar reeds werkzaam op te treden. Zoo spoedig mogeljk in 't nieuwe jaar zal de eerste aflevering verschjnen van bet tjdscbrift, dat, eenvoudig ingericht, aan alle leden gratis zal worden toegezonden. Verder zullen er enkele voordrachten over boschcultuur en over de werking der maatschappij gehouden worden en vleit het bestuur zich dat de meer dan 1000 gemeenten, waaruit het nog geen antwoord op zjn circulaire ontving, nog een flink aantal leden bezorgen zullen; alleen door groote deelname toch, zal het mogeljk ijn, met kracht te kunnen optreden. De officier van administratie 2e klasse I. Lom baard, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld en de adelborst der le klasse C. Witsen Elias wordt met den 5en Januari a. geplaatst aan boord Zr Ms schroef- stoomschip Atjeh. De heer L. A. van der Bent, onderwjzer met acte voor het Fransch aan de o. 1. school B. te Terneuzen, is als zoodanig te Utrecht benoemd. De vergadering van onderwjzers in bet arron dissement Zierikzee, jl. Zaterdag gehouden, werd bjgewoonddoor den oud-schoolopziener mr Schnejj- ders van Greifïenswerth en ruim een 20-tal onderwjzers. De vice-voorzitter, de heer Bast- mejer, opende haar met een welkom aan enkele nieuwe leden en eene betuiging van ingenomen heid met de benoeming van den heer mr D. N. van Hoytema tot arrondissementsschoolopziener. Hj deelde mede, dat deze ook de vergadering zou bezoeken en stelde voor hem het voorzitter schap der vereeniging aan te bieden, waartoe bj acclamatie besloten werd. De secretaris, de heer P. van der Have, bracht het adres van onder wjzers in het arrond. Roermond ter verkrjging van pensioen voor onderwjzers-weduwen ter sprake, wat den heer M. W. van de Garde aan leiding gaf om vooral de jonge onderwjzers aan te sporen tot deelname aan het verzekeringsfonds van het N. O. G. Beide zaken zullen op eene volgende vergade ring nog grondiger besproken worden. De heer Lemson verlangde een adres aan de regeering om vernietiging te vragen der raadsbesluiten, waar door onderwjzers, zooals te Smilde, ontslagen werden. Na discussie werd besloten, dat de af deelingen adbesie zoude schenken aan het bekende adres van het hoofdbestuur van het N. O. G. In de pauze, die nu volgde, was de beer Hoy tema ter vergadering gekomen; bj heropening daarvan werd hj door den vice-voorzitter ver welkomd en verzekerde hj in eene ernstige, ge- moedeljke toespraak ingenomen te zjn met de onderwjzers en hunnen arbeid, en bet voorzitter schap te willen aanvaarden onder dankbetuiging voor het in hem gestelde vertrouwen. Hj liet daaraan een woord van waardeering van zjn voorganger, den heer mr. J, P. Cau, voorafgaan, terwjl hj ten Blotte zich in aller hulp en welf

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1