Buitenland Verspreide Berichten. Ingezonden stukken. Rechtszaken, Ouida over damestoilet. Verbetering suatie. is, vrordt aan den staat uitgekeerd, die daartegen over de uitbetaling der bereids ten laste van het fonds verleende pensioenen voor zijne rekening neemt. De waarde der aan het pensioenfonds toebe- hoorende en aan het weduwen- en weezenfonds toe te kennen kapitalen, ook na aftrek der uit- keering van 8.000.000 aan den staat, is groot genoeg om uit de rente daarvan, gevoegd bij de voorgestelde korting van 5 pot. op traktementen en pensioenen, de volgens de wet te verleenen weduwen- en weezenpensioenen te kunnen betalen. De minister heeft gemeend aan eene dadelijke afrekening tusschen den staat en het nieuw op te richten weduwenfonds boven jaarlijks terug- keerende uitkeeringen en eventueele latere ver rekeningen de voorkeur te moeten geven. De aanneming der onderwerpelijke voordrachten zal voor den staat deze financieele gevolgen hebben, dat voor 1890 6 ton meer aan pensioenen zal moeten betaald worden. Voorts zal, volgens het rapport der staats commissie, de totale pensioenslast jaarlijks nog toenemen totdat die in 1910 haar maximum zal hebben bereikt van 2.182.800, zoodat de staats- begrooting, worden de verwachtingen der commissie op dit punt verwezenlijkt, gedurende het tijdvak 18911910 gaandeweg te dezer zake nog zal worden verhoogd met ongeveer 382.000. Zijn al de financieele voordeelen, welke de staat door de voorgedragen regeling bekomt, niet met volkomen zekerheid optegeven, zooveel schijnt vast te staan dat die mogen gesteld worden op veel meer dan de helft van het bedrag van ƒ600,000, waarmede de staatsbegrooting wegens uitgaven voor pensioen in 1890 zal verhoogd worden. Wat het ontwerp op de kanselarij-leges betreft, het strekt tot behoud ervan, maar tevens om de leges-opheffing van hare meest stuitende gebreken te zuiveren. Regeling bij de wet is daarvoor onmisbaar, omdat het besluit van 18 Jan. 1814, waarbij het leges-tarief werd vastgesteld, een souverein besluit is, dagteekenende van vóór de afkondiging der grondwet van 1814. Door dit ontwerp wordt aan de leges-heffing een meer wettige grondslag gegevenhet zal de opbrengst der leges in de schatkist doen vloeien; het zal de bedragen, door de ambtenaren tot dusver uit de leges genoten en die in het wezen der zaak een deel hunner bezoldiging uitmaken, in den vorm van toelagen voor het verlies daar van, op de begrooting der staatsbehoeften brengen. Geen leges zullen meer verschuldigd zijn a wegens het indienen van een request en voor beschikkingen op requestenb voor extract-be sluiten of andere dispositiën, waarbij, ook zonder ingediend request aan den belanghebbende eenig faveur wordt toegebrachtc voor extract-besluiten of exequaturs, waarbij eenig inboorling of burger der Vereenigde Nederlanden tot consul, commis saris of agent eener vreemde Mogendheid wordt aangesteld, erkend of geadmitteerdd voor huur en verpachting, opgenoemd bij no 7 van het tarief; e voor brieven van voorschrijvingf voor legali satie of certificatieg voor akten van komman dement bij 's lands zeemachth voor akten van honorabele demissie van zee- en landofficieren. Volgens het ontwerp zullen dan voortaan nog worden geheven de leges opa aanstellingen tot alle bezoldigde staats-ambten, betrekkingen of bedieningen hetzij tijdelijk of voor vastb aanne ming van werk of leverantiënc betalingen van vorderingen ten laste van den staatd paspoorten e opene brievenkopieën van stukken. Voor de rechtbank te Utrecht is Donderdag aangevangen de behandeling der zaak tegen U. baron thoe S. en H., 64 jaar oud, geboren te Leeuwarden en woonachtig te Utrecht. De beschuldiging luidtvalschheid in geschrif ten, gepaard met misbruik van vertrouwen en loopt over 5 misdrijven van valschheid in ge schriften, en 2 misdrijven van opzettelijke ge bruikmaking daarvan, en wel le het, als penningmeester der Vereeniging tot ondersteuning en zedelijke ontwikkeling van hulpbe hoevende blinden, in het begin van de maand Maart 1888 door den directeur der Blindenin- richting, den heer C. J. Barneveld, opzettelijk in het kasboek van de vereeniging aan de credit zijde doen boeken van een ruim 1700 te hoog zijnden gefingeerden post, luidende aan den heer Schwartzenberg 2750. Hierdoor werd het nadeelig saldo over het afgesloten boekjaar ver hoogd. 2e het in de eerste helft der maand Maart 1888 eigenhandig opmaken van een staat van ontvangsten en uitgaven, over het vereenigings- jaar 1887, met het doel dien staat als echt en onvervalscht in te dienen op de op 16 Maart 1888 te houden bestuursvergadering. Op dien staat waren opzettelijk vermeld a. in ontvang, een post van renten van belegde gelden ad 569.20het was bekl. bekend, dat deze post 500 te laag was; gaan de jonggehuwden de schilderijen op het altaarscherm kussen en begeven zich huiswaarts. Daar wordt de plechtigheid der inzegening nog eens door de ouders herhaald, geheel zooals dit vóór het naar de kerk gaan geschied is. Het bijgeloof, betreffende de kaarsen die bij de plech tigheid vastgehouden worden, is eigenaardig. Men let op wiens kaars het gauwste opbrandt want die zal het eerst sterven. Het is een akelig denk beeld en moet een somberen indruk nalaten voor geheel het leven, als men veel van elkaar houdt. Een man mag in Rusland niet trouwen vóór zijn achttiende of na zijn tachtigste jaar en een vrouw, niet vóór haar zestiende, of na haar zestigste. Een vierde huwelijk is niet geoorloofd. Priesters mogen slechts eenmaal trouwen. Geheime huwelijken zonder getuigen zijn niet wettig en een orthodoxe Rus mag geen ongedoopte huwen. Als hij een vreemde trouwt moet zijn vrouw zich verbinden om hare kin deren groot te brengen in het Grieksch-Russische geloof. In Calabrië, waar Grieksche kolonies bestaan, hebben de huwelijken het Grieksch karakter be houden. Er wordt slechts éen kroon gebruikt, die de man en de vrouw om beurten dragen, bij den optocht rondom het »naloy" in het schip der kerk. Als de bruidsstoet in het huis van den b. in uitgaaf, een post wegens aankoop van effecten ad 2620.94 het was bekl. bekend, dat deze post1592.26 te hoog was. Door deze beide posten scheen het nadeelig saldo der vereeniging 3502.59jj in werkelijkheid bedroeg dit echter slechts 1410.25 b 3e het op genoemde bestuurs-vergadering van 16 Maart 1888 gebruik maken van den sn'o 2 be doelden post, alsof deze onvervalscht was, en zulks ten einde van het bestuur de vaststelling te verkrijgen van de jaarrekening en van het saldo 4e het in Aug. of Sept. '88 vervalschen, na zijne aftreding als penningmeester, van een bewijs van ontvangst, door er op te vernielden»con- tanten f400". 5e het schrijven en onderteekenen van een valsch uittreksel, in de tweede helft van Septem ber 1888, van het sub 4 bedoelde ontvangbewijs. 6e het gebruik maken van dit stuk, omstreeks denzelfden tijd, door het toe te zenden aan het bestuur. Deze 6 punten kregen alle de slotbemerking: »uit welk gebruik nadeel kon ontstaan". Door de rechtbank werd dien dag op nieuw een bevel tot gevangenhouding gegeven voor hoogstens 30 dagen, op grond dat voortdurend gegronde vrees voor ontvluchting blijft bestaan. De verdediger had vrijlating verzocht. De behandeling der zaak wordt heden (Zater dag) voortgezet. Bij het bestuur van Recht en Orde te Am sterdam zijn tot heden 401 betuigingen van adhaesie ingekomen van even zooveel katholieke vereenigingen hier te lande, die zich aansluiten bij de bekende resolutiën in zake de wereldlijke macht des pausen. De adhaesie-formulieren, door de bestuurders dezer vereenigingen, welke gezamenlijk 118.252 leden tellen, onderteekend, zijn samengevat in een album, gebonden in wit kalfsleder, versierd met vergulde pauselijke en Nederlandsche wapens, ornamenten en rugtitels. Het opschrift van het album, in de Fransche taal gesteld, luidtHulde van de leden der katho lieke politieke vereeniging Recht en Orde te Amsterdam aan den Opperpriester Z. H. Leo XIII. Te Utrecht is een vrouw van een drieling bevallen, die bij eene vorige gelegenheid een tweeling het leven schonk. Een poelier te Breda had Woensdag het ongeluk in zijn huis van de trap te vallen en op de plaats dood te blijven. Zijne echtgenoote was juist voor familiezaken op reis naar 's Hage. In de fabriek van de firma A. F. Smulders te Utrecht, had deze week een ernstig ongeval plaats. Een der werklieden wierp een ander een gloeiend stuk ijzer toe. De laatste had het ongeluk het voorwerp niet met het daartoe bestemde werk tuig te vangen, waardoor het tusschen zijn kleederen viel en hem diep in het vleesch drong. Vreeselijk verbrand en gillend van pijn werd de ongelukkige door zijn collega's van het stuk ijzer bevrijd en daarna onder behandeling van een chirurgijn ge steld. Zijn toestand is zeer ernstig. Te Alfen a/d Rijn had Dinsdag een land bouwerszoon de onvoorzichtigheid om met een geladen geweer schertsenderwijs op zijn zuster aan te leggen, met het ongelukkig gevolg, dat het schot afging en net meisje den kogel in de borst kreeg. Zij werd doodelijk gewond naar het Zie kenhuis te Leiden overgebracht. Door Amerikanen zijn tegen hooge prijzen 36 runderen uit de omstreken van Hoorn aange kocht, met het doel ze naar Buenos-Ayres over te zenden. De vóór ongeveer 5 jaren welgeslaagde proef om den veestapel in Noord-Amerika dooi den invoer van Hoilandsch vee te veredelen, zal thans in Zuid-Amerika herhaald worden. Het vierjarig zoontje van een schipper dat eergisteren te Utrecht over boord in het water viel, werd gered door den hond, die den kleine nasprong en in den bek bij de kleeren vasthield, totdat de vader met een roeibootje het kind en den hond op het droge bracht. Te Amsterdam is aan het Centraalstation een wegwerker door een trein aangereden. Een been werd hem verbrijzeld. Van een Amster dammer heeft men een wagen, bespannen met een hit, gestolen. Hit, wagen en dieven worden gezocht. Een cacao-fabrikant, Blooker of Van Houten, heeft dezer dagen verzocht zijn reclamebord te mogen vastspijkeren aan den in sukkeldraf door 's Gravenhage rijdenden celwagen. bruidegom terugkeert, wendt de vrouw, volgens een oud gebruik, vrees voor om binnen te gaan en wacht totdat haar schoonmoeder, of iemand uit haar naam verschijnt en haar een gesuikerden amandel in den mond steekt, ten bewijze daKzij voortaan de vrouw des huizes zal zijn. In de dorpen wordt de bruid helaas vaak de slavin dei- schoonmoeder en van het heele gezin. Daar de plechtigheid meestal 's avonds plaats heeft wordt het bruidsdejeuner daar vervangen door een souper en een bal besluit de huwelijksinzegening waarmede zoo veel bijgeloof vermengd is. Zoodra het feest afgeloopen is, haast iedereen zich naar zijn rijtuig, terwijl het volk zich bui ten tegen het hek verdringt om de toiletten en uniformen te zien van hen, die moeten wachten. Zelden wordt er een huwelijksreis gedaan en de jonggehuwden begeven zich terstond naar hunne nieuwe woning. Dit is zoowel zuinig als ge riefelijk. Het Russische landschap is niet zeer uitlokkend en de afstanden zijn zóo groot dat zij al heel lang zouden moeten reizen, eer zij een bekoorlijk plekje vinden om de wittebroodsweken te slijten, en het is ligt te begrijpen dat zij uit den grond van hun hart zeggen»Oost, West, thuis best!" G X I D K. Op het verzoek is wel afwijzend beschikt, maar het idee alleen is reeds een reclame, zegt het Dbld. Het volgende ongelooflijk verhaal komt in het N. v. d. D. voor Te Emmerik voer dezer dagen schipper Witjes met den vlieger aan wal, waar hij een brief op de post wilde doen voor zijn zwager te Lobith. Onderweg viel echter de portefeuille met den brief van Witjes in den Rijn. De portefeuille dreef af naar Lobith, waar de zwager van W.. die daar eene visscherij uitoefent, haar met den brief in het net zelf opvischte. Spoediger dan Witjes had durven denken, kreeg hij antwoord op zijn brief, dien hij na tuurlijk verloren gewaand had. Omtrent het Zondag te Amsterdam in Maison Stroucken voorgevallene komen in de buitenland- sche bladen natuurlijk, het kan niet anders, over dreven voorstellingen voor. De kroon van alle spant op dit punt een Italiannsch blad, dat een echt sensatie-artikel over de barbarie ignominiose te Amsterdam geeften o. a. meldt dat ver scheidene socialisten dynamietpatronen hadden medegebracht en dat een gedeelte van het ge bouw der vergadering in de lucht gesprongen is. Het aantal dooden wordt op 7, dat der ge kwetsten op 84 geraamd De bezoekers van een circus te Hohenmaut in Boheme, waar eenige wilde dieren werden vertoond, hebben wil gehad van hun geld, want zij zagen de 26-jarige dame, die in de kooi moest gaan, voor hun oogen verslinden. Zoodra het meisje in het hok ging, sprong een groote koningstijger op haar los, pakte haar bij de keel en sleurde haar weg. Voordat iemand het kon verhinderen, begon de tijger het onge lukkige meisje voor de oogen der toeschouwers te verslinden. Ten laatste slaagde men er in, de dierentemster uit het hok te halen, maar toen was zij reeds dood en verminkt. Woensdag is te Antwerpen uitspraak gedaan in de zaak der meelvervalsching. Goffart is ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en 500 fres boete; Peeters tot 1 maand en 100 fres boete -, Theunis en Stieltjens ieder tot 14 dagen gevangenisstraf. (Eerstgenoemde is directeur, de tweede chef-molenaar bij de Société Anonyme An- versoise des moulinste Merxemde beide laatst genoemden zijn werklieden bij die inrichting.) Allen hebben appèl aangeteekend, ook het Open baar Ministerie. In Amerikaansche bladen - vindt men de vol gende opmerkingen, door de bekende Engelsche schrijfster -over de kleeding der vrouwfen gemaakt. Zich goed te kleeden is een ware kunst. De landaard heeft niets met de kleeding te maken, het wit wollen kleed van de Indiaansche vrouw is in alle opzichten even kunstig als het hofkleed van een Europeesche hertogin. Het is daarom onverstandig een costuum af te keuren als strijdig met den eenvoud een costuum behoeft niet een voudig te zijn, omdat het anders in tegenstelling met de natuur isniemand toch zal willen beweren dat de menschelijke gestalte door de natuur voorbeschikt is een stok te zijn, waaromheen men kleeren hangt Men kan verzekerd zijn, dat een costuum goed is als het oog er met welgevallen op rust en het 't best aan zijn bestemming beantwoordt. De kleeding moet van dien aard zijn dat men zich vrij en gemakkelijk kan bewegen, en men moet daarbij niet uitgaan van het idee zich zoo eenvoudig mogelijk maar zoo aangenaam mogelijk voor het oog te kleedenaan welken eisch de toiletten van actrices en vrouwen van de wereld beantwoorden. Dat zij zeer kostbaar zijn, is jammer maar niet te vermijden en verbeteringen op dat punt, acht Ouida niet waarschijnlijk. Een goed gekleede vrouw zal altijd een kostbaar artikel der beschaving blijven. Het is een article de luxe, dat met een hoogen prijs betaald moet worden. Als zij zeer goed gekleed is, moet zij als conditie stellen dat haar costuum niet nage maakt wordt voor anderen door haar faiseur. Het is niet genoeg dat men zich tot een eerste naaister wendt en oneindige bevelen geeftdit kan de dochter van een schoenmaker ook doen zij zal prachtige kleeren hebben maar zij zal er niet goed gekleed mee uitzien. Het kostbaarste en sierlijkste toilet zal geen goed gekleede vrouw maken als de draagster geen goede vormen en voorkomen heeft; bovendien moet zij zoo weinig mogelijk zelf aan haar toilet denken of althans niet laten blijken, dat zij er aan denkt. Juist de grootste gratie, waarmede de Franfaises haar toilet dragen, bestaat in de losheid, waarmede zij zich bewegen. Kinderen moeten vanaf de jeugd, in zooverre de middelen van hun ouders strekken, goed ge kleed gaan. Het moet eenvoudig zijn en nooit opgeschikt en wit moet de hoofdkleur blijven. Juist het wit doet de zachte lijnen en kleur van het kind goed uitkomen op eiken leeftijd staat wit goed. Het is daarenboven het aangenaamst om te dragen, want daar men er alle vuil op kan zien, is het 't zuiverst. Marie Antoinette verkoos witte japonnen boven gekleurde en iedere vrouw van goeden smaak verklaart Ouida zal haar keuze deel en. In Londen draagt men volgens haar in den laatsten tijd te veel zwart dit is haar een gruwelhet geeft iets sombers aan de concerten en partijen en niets verzamelt meer stof dan zwart. Zwart of grijs is misschien geschikt voor vrouwen, die verplicht zijn alleen uit en te voet te gaanwant in dat costuum trekken zij de minste aandacht, maar voor de vrouw van de wereld, die rijdt waarheen zij gaat, bestaat de zwarte kleur niet en het is een drogreden te zeggen dat zwart goed staat. Wit verhoogt de gelaatskleur, zwart maakt haar mat, uitgezonderd het zwart fluweel, dat men echter tegenwoordig zoo zelden ziet, en dat oud of jong, man of vrouw, donker of blond, wanneer het koud is, goed staat. Het dwaze stijve rijgen, zoo nadeelig voor de gezondheid der vrouw en voor haar kinderen, ontsiert het hedendaagsche toiletde wespen taille is niet mooi, verzekert de schrijfster, zij is niet harmonisch, maar is stijf en onnatuurlijk en beneemt aan bet figuur alle elasticiteit en buigzaamheid. Geen artist kan zulk een vorm dulden, geen beeldhouwer zal hem weergeven. De half mannelijke kleederen der Engelsche vrouwen heeft het hare ertoe bijgebracht om de wespentaille tot een mode te maken; deze snit is tevens smakeloos, zonder eenige vrouwelijke gratie en schenkt aan het geheele figuur iets houterigs. 1 De kleeding der Engelschen is op alle weer en wind berekend, maar het zou niet onmogelijk zijn een dracht samen te stellen bij twijfelachtig weer geschikt, en toch met eenige gratie. Een net gekleede vrouw zal zorgen, dat haar schoe nen en kousen in overeenstemming zijn met het overige toilet. De Engelsche vrouwen zijn slechte voorbeelden op het punt »schoeisel", men kan ze op haar five o' clock teas met schoenen zien, geschikt voor verre wandelingen maar niet voor een salon. Ook de handschoenen zijn een voor naam ding bij het toiletbien chausseé, bien gan- tée en een vrouw zal met de eenvoudigste japon aan er goed gekleed uitzien. Wees zuinig op alle andere dingen behalve op deze beide toilet zaken en uw linnen. Het is echter een waarheid, dat een vrouw, die weinig geld voor haar toilet besteedt, nooit goed gekleed kan zijn in de oogen eener Francaise. Paradox als Ouida meermalen is, verklaart zij ten slotte liever een vrouw te zien, die haarphysieke schoonheden dan haar intellectueele begaafdheid ten toon spreidt. Een slecht gekleede vrouw, hoe geleerd en begaafd zij moge zijn, is in haar oogen een onding, een onbehagelijk iets. Geen vrouw kan helpen, dat zij niet mooi is, maar zij kan zich zelf zekere bekoorlijkheid schenken door zich goed te gedragen en zich goed te kleeden. Bo vendien moeten haar kleederen bij haar persoon, stand en beroep passen. De visschersvrouw van de Sables d'Olonne of de Normandische boerin gaat goed gekleed, omdat zij zoowel het gemak en het nut als de kleuren heeft bestudeerdde Lon- densche »slons" met haar vliegmuts en pantoffels of het fabrieksmeisje uit Sheffield met haar verlepte kunstbloemen en morsige veêren, noemt Ouida een vlek op onze beschaving en een karikatuur van haar geslacht. Men leest nog al eens over eene verbetering in de uitwatering van verschillende polders, door- in suatie-sluizen de van ouds bekende getijwach ters aan sluisdeuren te vervangen door stalen veereno. a. verleden jaar in de nieuwe sluis aan den Prins Willempolder, in een of meer sluizen te Terneuzen en nu kort geleden aan den Melopolder. Deze stalen veeren, in 1883 door den water bouwkundigen ambtenaar P. Berrevoets te Cad- zand uitgevonden, sedert dien tijd in de sluis aan de Wielingen in werking, zijn voor alle suatie-sluizen, waar nog houten wachters dienst doen, zeer aan te bevelen. Verschillende ingeni eurs en opzichters van 's rijks- en provincialen waterstaat zijn in het sluisgebouw aan de Wie lingen geweest, om zich van de werking dier veeren te overtuigen, en deze mochten de goed keuring van genoemde heeren wegdragen. Die veeren, heel eenvoudig en niet duur, hebben in de sluis aan de Wielingen nu reeds ongeveer vijf jaar dienst gedaan; zij zijn nog in goeden staat en verschaffen eene veel grootere doorstroomings- opening in de sluiskokers dan houten wachters, doordat de deuren, bij het gebruikmaken van stalen veeren en bij uitstroomend land water, bijna geheel in de deurkasten worden gedrongen terwijl, wanneer men van vaste getijwachters gebruik maakt, van de doorstroomingsopening der sluis eene breedte, ongeveer gelijk de lengte van den getijwachter, buiten werking voor den afvoer van water blijft. Het gebruik van stalen veeren heeft dus tengevolge dat het landwater in veel korter tijd naar zee wordt gevoerd en de klachten over een te kleine sluis en slechte suatie geheel zijn opgehouden. Wel zijn door verschillende waterbouwkundigen omtrent die veeren inlichtingen gevraagd aan den uitvinder, en altijd zijn die inlichtingen zeer gaarne verstrektdoch deze uitvinding is van te groot belang om ze niet ter kennis van alle waterbouwkundigen en polderbesturen te brengen Een volledige beschrijving over het vervaardigen en toepassen dezer veeren te maken, zou te veel plaatsruimte innemen, maar tot het geven van inlichtingen houdt zich bereid de uitvinder. Cadzand, den 6en December 1888. POLITIE. Aan het bureau van politie alhier zijn als ge vonden gedeponeerdeen jongensjas, een uithang- spiegel, een groote ijzeren muilkorf en een schoen (muiltje.) Gedrukt bij D. G. Kröber Jr., te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 6