Laatste Berichten Moopinp en TerpacMipi In ZssM BUITENLAND. vertrotten en aaielsim schepen Burgerlijke stand, Algemeen Overzicht. Ingezonden stukken. Handelsberichten. Graanmarkten, enz. Prijzen van Effecten, Eene verdedigin Deniet benoodigde grond te Zeist, gelegen bij de gasfabriek, is, behoudens goedkeuring van gedeputeerde staten, voor 7000 verkocht aan den heer J. D. Franssen van de Putte, te 's Graven- hage, die dezen grond wenscht te ontginnen, ten einde aan behoeftige personen werk te verschaffen. Kleine Jan (die bij inaina zijn vragen aioet opzeggen vóór hij naar de catechisatie gaat). Hé, moe, zijn alle menschen slecht Mama. Ja, lieve kind. Jan. Is u dan ook slecht, moe Mama. Ik ben niet zoo goed als ik wel kon zijn, lieveling. Jan. En een agent van politie dan, moe Naar de Standard verneemt zou Osman Digma aan generaal Grenfell geschreven hebben, dat Emin pacha door zijn eigen troepen aan den Mahdi is uitgeleverd en dat Stanley gevangen te Khartoem is. Op een desbetreffende vraag in het lagerhuis verklaarde Smith dat uit een brief, door Osman Digma aan generaal Grenfell gezonden, blijkt dat Emin Pacha en een blanke reiziger zich aan den Mahdi zouden hebben overgegeven. De regeering heeft echter geen enkel middel om zich te over tuigen dat het beweren juist is. Hierop werd door Churchill gevraagd of de regeering, indien het bericht bevestigd mocht worden, voornemens is onderhandelingen aan te knoopen met den Mahdi, alvorens tot den aanval te doen overgaan op de Arabische stammen, die Soeakim belegeren. De regeering zal Maandag deze vraag beantwoorden. Aan alle personen uit de omgeving van keizer Wilhelm is het strikt verboden over den gezondheidstoestand van den souverein te spreken. Het feit dat er gedurende de laatste veertien dagen in Dnitschland niet minder dan 25 brochures over oorkwalen zijn verschenen, beschouwt men niet zonder beteekenis. In de Woensdag gehouden zitting der bij zondere commissie, welke de beschuldigingen tegen den heer Parnell onderzoekt, heeft de voor zitter, in antwoord op een beklag (van sir Charles Russell over de eindelooze getuigenverhooren, verklaard, dat hij de toekomst met kommer tegemoetzag, en de hoop uitgesproken, dat de vertegenwoordigers der Times eenige beperking zouden in acht nemen. Men moet ons eenige kans geven, zeide hij, dat wij van dit onderzoek althans het einde nog zullen beleven. De Fransche kamer heeft met 333 tegen 155 stemmen de urgentie aangenomen voor het wetsontwerp betreffende de Panama-kanaal-maat schappij. De commissie uit de kamer, belast met het onderzoek der voorstellen betreffende die maat schappij, bestaat uit 17 tegenstanders, 2 voor standers en 3 leden, die nog voorbehoud gemaakt hebben. De Lesseps en de raad van bestuur der Panama maatschappij hebben hun ontslag genomen. De rechtbank heeft op hun verzoek drie gerechtelijke liquidateuren benoemd. Het 2e Westfaalsche regiment huzaren no. 11, te Dusseldorf, waarvan Z. M. Willem III, koning der Nederlanden, chef is, heeft zijn 75- jarig bestaan gevierd. Op het diner bij die gele genheid gehouden bracht de overste Von Michaelis een dronk op Z. M. uit en deelde hij mede, dat de koning aan het corps officieren voor de inrich ting van het nieuwe casino 1200 had doen toekomen en verder benoemd had tot ridders van de Eikenkroon majoor Yon Wallenberg, den eersten luitenant Yon Cossel en den regimen ts-adjudant baron Yon Barlepseh. Clemenceau is licht gewond in een duel met Maurel, waarmede hij naar aanleiding van de verkiezing in het departement Var een twist gehad had. Het wapen was de degen. Blijkens opgave van den Almanack de Gotha 1889 is de langst regeerende souverein de keizer van Brazilië, die in 1831 den troon besteeg zes jaar oud, dan volgt koningin Victoria in 1837 en hertog Ernst van Saksen-Coburg-Gotha in 1844. De oudste souverein in jaren is paus Leo XIII, 78 jaar oud, en de jongste de driejarige koning van Spanje. Eene een en twintig jarige Poolsche dame is aan de faculteit te Parijs tot doctores in de medicijnen gepromoveerd. Mejuffrouw Clara Schultze, had als thesis gekozen »De vrouwelijke dokter in de 19e eeuw". Op geestige wijze, die de lachers aan zijn zijde bracht, bestreed Charcot haar stelling, dat de vrouwelijke doctor eenmaal een belangrijke plaats in de maatschappij .zal innemen. Dezer dagen is door de Londensche politie een inbreker in hechtenis genomen, die afkom stig was uit Berlijn en in wiens bezit men een brief vond, gericht aan een bankier te Londen en van den volgenden inhoud«MijnheerMijne langdurige werkzaamheden als dief en inbreker in Duitschland, en vooral te Berlijn, geeft de zekerheid, dat ik in staat ben, ook uit uwe kas groote sommen te ontvreemden. Mocht gij er evenwel de voorkeur aan geven, mij langs ver trouwbaren weg eene som van 1C0 aan bijgaand adres te zenden, dan kunt ge verzekerd zijn, dat ge ongedeerd blijft. De omstandigheid, dat het bij achttien inbraken slechts tweemaal aan de politie gelukte, mij te vangen, zal het u raad zaam doen voorkomenmijn voorstel aan te nemen. Mocht ge soms willen trachten mij in hechtenis te doen nemen, dan zal ik u bij mijne vele collega's met warmte aanbevelen. Met achting, Goliath." Yan 8 tot 15 December. Vlissingen. Gehuwd: E. Brautigam, jm. 30 j. met J. C. Janssens, jd. 23 j- F. D. Köllmann' jm. 40 j. met M. Bommeljé, jd. 27 j.J. D. Hoom, jm. 32 j. met J. J. van der Weijde, jd. 23 j. BevallenS. R. Engelse, geb. Klaijsen, z. M. L. Ylietinck, geb. Zonnekein, d. J. Bommeljé, geb. De Bree, z. N. W. Net, geb. Kemp, d. A. Nouwen, geb. Muller, z. C. M. Lemmens, geb. Vanwouw, z. OverledenF. C. Lobrij, wedr van S. van Dreune, 82 j. A. Wouterse, d. 3 m. Thermometer. Middelburg, 15 l)ec. ra. 8 u 28 gr. ra. 12 n. 37 gr. a. 4 u. 39 gr. F. Verwacht: verand. wind. 's Ciraveuliag-e. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting is het hoofdstuk Nationale schuld der staatsbegrooting eenparig aangenomen. Bij het algemeen debat over hoofdstuk finan ciën ontwikkelden de heeren MeesKerdijk, Yan Houten en Van der Loeff hun ernstige grieven tegen den minister over zijn stilzitten en niet nakomen der beloften, bij de verkiezingen en in het program van actie uitgesproken. De heer Yan Houten zou echter niet tegen stemmen, daar de meerderheid den minister steunt en vervanging van den minister toch niet baten zou. De heer Lobman ontkende de verloochening van het program van actie, dat trouwens de regeering niet bindtdeze echter wil met voorzichtigheid voortgaan en daarom verdient zij vertrouwen. De heer Yan der Loeff keurde ook af het toe geven aan de militaire eischen, waardoor de ontevredenheid zou blijven bestaan. De minister en de heer Schimmelpenninck van der Oye achtten het onverantwoordelijk het verval der marine te bestendigen. Overigens hield de minister vast aan zijne toezeggingen: regeling der plaatselijke financiën, van de schoolwet in verband met de grondbe lasting, van den zoutaccijns in verband met eene wijziging der heffing van invoerrechten; veria ging van den suikeraccijns in de toekomst, doch geen verlaging van den zeepaccijns. Bij de afdeeling Staatsloterij drong de keer Van Kerkwijk aan op strenge toepassing der wet en geen uitreiking van meer loten aan collecteurs dan zij verkoopen. Ook wenschte hij afschaffing der debitanten. De minister zeide dat het eerste zooveel mo gelijk geschiedt. De post voor eene nieuwe secundaire driehoeks meting werd aangenomen met 53 tegen 15 stemmen en ten slotte het geheele hoofdstuk met 57 tegen 12 stemmen. De behandeling der begrooting voor oorlog is hierna aangevangen. Londen. Het lagerhuis verwierp met 167 tegen 160 stemmen het wetsontwerp betreffende de sluiting der koffiehuizen op Zondag. Alle hoofd stukken van de begrooting van oorlog zijn aange nomen. Weenen. Het huis van afgevaardigden nam de verschillende paragrafen der legerwet aan en verwierp alle amendementen. Darmstadt. Prins Alexander van Hessen is in den ouderdom van 65 jaren overleden. Hij was de vader van Alexander van Battenbergi ex-vorst van Boelgarije. Te beginnen met 1 Januari 1889 zal de Middelburgsclie covrant in grOOter formaat verschijnen. Niettegenstaande de abonné's dus, met het nieuwe jaar te beginnen, dagelijks ruim Vier kolom dit is een vierde van den tegenwoordigen inhoud der courant meer lectuur zullen ontvangen, blijft de prijs onver anderd en bepaald op slechts twee gulden per kwartaal. Alle postkantoren en boekhandelaars nemen tegen 1 Januari abonnementen aan. lie nieuwe abonné's ontvangen de dit jaar nog verschijnende nominees kosteloos. DE ADMINISTRATIE. Datum. Plaats. Voorwerpen. (lnformati n. 15 Dec. Borssele, Hout, De Vos. 15 M Vlissingen, Sigaren, Hendrikse. 13 H Domburg, Hont, Loeff. 18 Westkapel] e, Inbtedel, Tak. 18 n Westkapelle, Huis, Tak. 18 Vlissingen, Huis, De Wolff. 18 IJzendijke, Hofstede, Le Nobel. 19 Middelburg, Inboedel, Balans D 4. 19 u Middelburg, Ilout,' Tak. 20 u Biervliet, Boomen, 11e Smidt. 20 Middelburg, Houtwaren, Werf Vol harding. 21 V Cortgene, Boomen, Roelof 8 Jan. Domburg, Hout, Verheij. Het zijn geen dagen van onverdeeld regeerings- genot, welke het Engelsche ministerie tegenwoor dige beleeft. En wat het ergste isniet de oppositie voornamelijk maar de eigen vrienden der regeering verbitteren haar het leven. Na lord Randolph Churchill heeft zij nu een aanval te verduren gehad van lord Charles Beresford, voorheen, evenals de eerste, lid van het kabinet Salisbury. Als voormalig lord der admiraliteit is lord Beresford een bevoegd beoordeelaar van den toestand der Britsche zeemacht. Wat hij hiervaD gezegd heeft, moet lord Salisbury's gewe ten wakker schudden en een nieuwe paniek onder het Britsche volk in het leven roepen. In een uitvoerige rede zette lord Beresford in het lagerhuis uiteen, dat Groot Brittanje een vloot heeft, maar welk een vloot! De Britsche vloot zou volgens officieele getuigenis in staat zijn Enge- lands kust en handel tegen die van twee mogend heden te verdedigen; in waarheid zou zij op dit oogenhlik niet die van Frankrijk alleen kunnen weerstaan. Frankrijk is in het bezit van dertig oor logschepen in Juli 11. heette het officieel, dat Engeland 49 schepen had, maar rekent men hieraf de schepen zonder effectieve waarde en die welke in andere werelddeelen in dienst, zijn zoo blijven er slechts 36 schepen over, om in geval van oorlog de kust en den handel van Engeland te beschermen, een onvoldoend getal, daardeBritsehevloot ingeval van een oorlog met Frankrijk schepen zou beschik baar moeten houden om de havens van Toulon, Cherbourg, Brest en andere Fransche havens te bewaken. Na nog de gevaren, welke uit dezen toestand moesten voortkomen, te hebben besproken, ont wikkelde lord Beresford zijn denkbeelden over de wijze, waarop verbetering is aan te brengen. Een crediet van 20 millioen pd. st. achtte hij noodig om de vloot te doen beantwoorden aan de ge stelde eischen, 10 millioen voor nieuwe schepen en 10 millioen voor uitrusting. Zwak was de verdediging van lord George Hamilton, First Lord of the Admiraltytegen de scherpe critiek van lord Beresford, die hij niet weerlegde, maar met de toezegging beantwoordde, dat de regeering het voornemen koesterde in het volgende jaar een programma iD te dienen, waarin alle wenschelijke hervormingen zouden worden opgenomen. Bijna wordt de diepe indruk, door de mededeelin- gen, van den ex-lord der admiraliteit over den toestand der Britsche marine gemaakt, verdrongen door de ernstige berichten uit Afrika. De dap pere Emin pacha zou ten slotte toch zijn arbeid onvoldaan hebben moeten laten en door zijn muitende troepen aan de Mahdisten uitge leverd zijn, tegelijk met een blank reiziger, ver moedelijk Stanley. Yrees voor beider lot heeft lord Churchill gisteren de vraag in den mond gelegd, wat de regeering zal doen en of zij onder deze omstandigheden niet voornemens is onder handelingen aan te knoopen met den Mahdi alvorens aanvallenderwijze te werk te laten gaan tegen de Arabische stammen, die Soeakim bele geren. Zou toch hier de vijand de nederlaag lijden, dan is het ergste voor Emin pacha en Stanley van de wraakzucht der Mahdisten te vreezen. Afrika en koloniale politiek was eveneens in den Duitschen rijksdag gisteren aan de orde naar aanleiding van de behandeling van het voorstel van het centrum tot bestrijding van den slaven handel. Het voorstel van dr Windthorst beoogde, dat de rijksdag zich bereid verklaren zou de maatregelen, die de verbonden regeeringen met dat doel denken voor te stellen, in zorgvuldige overweging te nemen en ook zijnerzijds te onder steunen. He meerderheid van den rijksdag heeft zich bereid verklaard aan deze uitnoodiging gevolg te geven, alleen de Duitsch vrijzinnigen en de sociaal democraten verklaarden zich tegen het voorstel. Dit besluit is echter niet dan na een langdurig debat genomen. De oppositie nl. koestert .groote bezorgdheid voor de koloniale politiek des rijkskan seliers, daar zij het Duitsche rijk dezelfde moei lijkheden zal bereiden als Frankrijk in Tongkin, Engeland in Soedan, Italië in Massoeah en Neder land in Atjeh ontmoet. Dat men deze koloniale politiek bovendien onder het schoone masker van christelijke beschaving: bestrijding van den sla venhandel, het Duitsche volk wil voorzetten hiertegen komt de vrijzinnige partij eiken dag opnieuw met kracht op. De nationaal-liberalen daarentegen kunnen niet breed genoeg uitweiden en luide genoeg aan prijzen de koloniale staatkunde van hun afgod. Hun spreker, de reeder Wörmann uit Hamburg, verheerlijkte haar, wijl hij hierin den bloei van den Duitschen overzeeschen handel ziet. Nog meer geestdrift bijna legden de conservatieve sprekers aan den dag, waarmede de bestrijding van den Duitsch-vrijzinnigen afgevaardigde Bamberger een scherp contrast vormde. Namens de regeering sprak de staats-secretaris van buitenlandsche zaken, graaf Herbert von Bismarck. Zijn rede sloot zich bij de nationaal- liberale en conservatieve woordvoerders aan, in zooverre deze aan het voorstel van het centrum de beteekenis van een votum ten gunste van de handhaving der bezittingen van de Oost-Afrikaan- sche maatschappij gaven. Yoor Windthorst was deze wending een hard gelag te vergeefs trachtte hij zijn voorstel af te scheiden van de algemeene koloniale politiek, want hij gaf in de kwestie der slavernij slechts gevolg aan den wensch des pausen, die verlangt dat de katholieken in deze de leiding zullen op zich nemen, doch Bismarck, de altijd vaardige, heeft Windthorst's voorstel op zijne wijze uitgelegd en dienstbaar gemaakt voor zijn koloniale politiekzijn mamelukken verrichten de hun opgedragen taak uitstekend. In hoofdzaak herhaalde graaf Bismarck de verklaringen, welke hij reeds voor de begrootings- commissie bad afgelegd. Opmerking verdient de nadruk, waarmede de minister gewaagde van de goede verstandhouding tusschen Duitschland en Engeland en de loyale houding der Engelsche regeering. Eveneens trok de aandacht de wel willende wijze, waarop graaf Bismarck sprak over de slechts aarzelend verleende medewerking van Frankrijk tot verhindering van den slavenhandel. Yerder deelde de minister mede, dat de Duitsche regeering onderhandelingen met de Nederlandsche regeering heeft aangeknoopt. Wel is waar had Nederland geen bezittingen in Afrika, maar toch bezitten Nederland sche kooplieden factorijen in den Congostaat, die handel drijven in wapenen, en kantoren hebben in de Fransche en Portugeesche koloniën in West-Afrika. Door deze factorijen wordt handel gedreven langs den Congo tot diep in de binnen landen van Afrika. Men weet niet hoe de men schen aan wapenen komen, maar zij hebben hun stations vooruitgeschoven tot aan de groote binnenmeren, zelfs tot een afstand van bijna 200 Duitsche mijlen van de kust. Yoorts verklaarde graaf Bismarck dat de regee ring het noodig oordeelt aan de vorming van eene koloniale troepenafdeeling te denken, ter- ontlasting van de marinedie afdeeling zou niet grooter behoeven te zijn dan 1000 man, b. v. 100 man op 3 of 4 punten en 500 man reserve. De regeering behield zich nog voor daaromtrent een besluit te nemen en hoopte op de verdere wei- willende medewerking van den rijksdag. Onder hen, die gisteren voldaan den rijksdag verlieten, behoort waarschijnlijk Windthorst niet 1 Eh niettemin was zijn voorstel aangenomen het audi alteram partem nog tot de voorrechten der wielrijderskaste behoort, verzoek ik beleefd mijne lezing der zaak te mogen geven. Vrijdag ochtend wilde ik, op de Rouaansche kaai, volgens gewoonte, uithalen voor het slachtoffer der bewuste ramp en was reeds op de groote keien aan het hotsen, toen de melkvrouw plotseling door eene zijwaartsche beweging voor mijn rijwiel kwam te staan, dat haar toen langs den rug gleed. Dat ik en mijn voertuig daarbij op de steenen terechtkwamen, acht uw berichtgever overbodig te melden. Veeleer dus dan dat ik haar eerst .aangereden" en toen nog eens .omgereden" zou hebben, acht ik mij door haar omvergeworpen. Ik geef u tevens de verzekering dat ik bij dit alles de baldadigheid niet voegde van haar emmer omver te werpen. Zij liet dien eenvoudig vallen en behoeft om het verlies van den inhoud niet meer te treuren. Gescheld heb ik niet, omdat ik juist wilde voorkomen wat gebeurd is, nl. dat zij na de waarschuwing zijwaarts zou uitwijken op het oogenblik dat ik hetzelfde deed. Veelal brengt de voetganger door zenuwachtige pogingen tot uitwijken den wielrijder in een dilemma, waarvan bedaard voortwandelen hem zou hebben verschoond. Hoe minder notitie dus het publiek van rijwielers neemt, hoe beter ook voor de laatsten. Nu eene ontmoeting met zulk een onhandig persoon eene niets beteekenende tuimeling en het morsen van wat melk tengevolge heeft gehad, neem ik de vrijheid de heuschheid van uw be richtgever naast de mijne te plaatsen, wanneer hij van dat feit melding maakt op de plaats en ongeveer in de termen, waarop men gewoon is te lezen dat er een geval van hondsdolheid in de gemeente is voorgekomen, eene brandcatastrophe of iets dergelijks. Met oprechten dank voor de plaatsing heb ik de eer te zijn, Mijnheer de Redacteur. Uw dw. dr., X. Naar aanleiding van het slot van dit schrijven de opmerking dat een berichtgever niets te zeggen heeft over de plaats, die aan zijn mededeelingen in ons blad worden toegekend. Dat is onze zaak De opmerking van X. is dus eigenlijk aan ons adres. En nu meenen wij dat het bericht daar waar het voorkwam, juist zeer goed was geplaatst- X. moge over het gebeurde en bagatelle schrijven, onze berichtgeefster was de vrouw zelve, wie het geval trof en die, blijkens anderer getuigenis waarlijk de zaak niet overdreef. Zij was deerlijk verschrikt en bezat niet zulke sterke zenuwen als X wel schijnt te meenen dat ieder, wien een wielrijder rakelings voorbij rijdt, moet bezitten om diens evoluties gade te slaan, zelfs al dreigt er gevaar dat men wordt aange reden. Op dit punt verschillen wij met X en meenen wij dat tijdig en voortdurend waarschuwen veel beter is dan niet te schellen, met welke goede bedoeling dit ook geschiedt. (R e d.) Vlissïng-en, 15 Dec. Vertrokken gisteren avond het Duitsche s. s. Stern, gez. J. Miang, van Middelburg naar Brentisland. Axel, 15 Dec. Tergraanmarkt van heden waren de prijzen als volgttarwe a rogge 5.— a gerst ƒ8.50 a f 8.60 haver ƒ5.— a 5.75; erwten ƒ8.10 a ƒ8.70; boonen 7.a Mijnheer de Redacteur Het «verspreide bericht" stelt het gebeurde met de melkboerin in een daglicht verre van vleiend voor mij, «den minder heuschen wielrijder." Indien Staatsleening-en Nederland. Cert N. W. Seh. dito dito dito dito dito Obl Hong. O. L. 1867 dito Goudl, Itnlië. Ins.'62/81 Oostenrik. Obl Mei-Nov5 dito Jan.-Juli dito dito Goud ^olen. O. Sch. '44-. 2?ort. Ob. Bt. '53/84- dito dito 1888 Husland. Obl. Hope 1798/1815 Cert. Ins. 5 S. '54 dito dito 6 S. '55 Obligation 1862 dito 1864 dito 1877 dito dito Oost. Ie S. dito dito 2e dito dito 3e dito 72 gec. dito dito '73 gec. dito dito '84- gec. dito dito '60 2e 1. dito dito '75 gee. dito 4% dito '80 gec. dito 4 Obl. 1. 1867/69 4 Cert. v. B. Asgn. 6 pCt. 21/3 3 31/3 31/3 5 5 5 5 4 4 3 41/2 5 5 6 5 5 6 5 5 5 5 5 41/2 Bedrag stukken. 1000 1000 1000 1000 120-1200 100 100-100000 r fl. n Lir. fl. Amsterdam 14 15 Dec. Dec. 766/8 7611/1S 901/jg 903/g 1011/g ±011/2 10H/2 1011/a 100 1000 1000 200-1000 Z.R 500 100 20 Z.R. n f Spanje. O B. Pt-rp. dito bin. Perpet. Turkije. Geprivil. Geer. S. D. C. dito Gereg. 1869 Egypte. O. L. 1876 dito sp. dito 1876 Brazilië. Obl. Londen 1865. dito Leen. 1875 dito 1863 dito 1879 Venezuela 1881 1000 500 500 50-100 1000 20-100 Z.R. 100-1000 n 100-1000 100-1000 50-100 50-100 e 50-100 s 100 50-100 125-626 20-100 1000 Pes. 1000-24000 Pr. 500-25000 Z.R. P.R. fr. fr. 500-2500 20-1000 500-12500 20-100 20-100 s 5 41/s 41/3 t IT 100 100 f 100 56/5 112.10 100-500 901/4 90% 671/2 67% 671/2 67% 92 1021/2 601/2 853/g 851 g 1013% 101% 59 59 583/g 581/2 59 99 987/8 991/4 99% 9534 953/4 937/g 821/8 821/g 861/2 863/g 683/4 69 78% 78% 143/4 143/4 81% 82 IOD/4 52 521/g

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2