Laatste Berichten Gemeenteraad van Goes- hoogste klassen daardoor zeer sterk verzwaard zullen worden, zoo wilde de voorz. weten of de raad des ondanks en nu hij beter ingelicht is, zijn besluit wenschte te handhaven. Na uitvoerig debat tusschen den voorzitter en den heer Sauer, die bij zijn voorstel bleef, werd die vraag met 5 tegen 2 stemmen toestemmend be antwoord. Volgens het voorstel zal een inkomen van 3751 tot 4000 gulden bezwaard zijn,met een belasting .van pl. m. 400 gld., een van 4001 tot 5000 met pl. m. 526 gld. Even buiten de kom van Aardenburg had Donderdag! een vreeselijk ongeluk plaats. C. Verstringe, klein landman te Maldegem,. was met paarden en voertuig op weg, toen hij voor zich uit een gespan zag, waarvan het paard bang was voor de stoomtram, die in volle vaart kwam aangereden. Verstringe wilde het beest bij de teugels grijpen, maar kwam daardoor in aanraking met de machine van de tram en werd hierdoor zoo hevig aan het hoofd gewond, dat hij weinige uren daarna overleed. Hij laat eene weduwe met zes jonge kinderen in armoedige omstandigheden achter. Heden morgen te vijf uren is te Hansweert de stoomboot Vooruitgang gez. W. Boot, beladen met stukgoederen, komende van Antwerpen en bestemd naar Amsterdam, over de eb tegen den westberm aangeslagendoor de overhelling van het schip is de deklast, (aan stuurboordzij), be staande uit krenten, gedeeltelijk door zeewater beschadigd. Gemeld stoomschip kwam over den vloed vlot. De zangvereeniging Zaamslags Mannenkoor te Zaamslag vierde op Woensdag jl. haar lOjarig bestaan op eene feestelijke wijze. De werkende en andere leden, ten getale van ongeveer 30, waren opgekomen, en als blijken van belangstelling werden een tal van voordrachten en zangstukken ten beste gegeven, die allen aanwezigen een aangenamen avond verschaften. Geen wonder dus, dat algemeen de wensch werd uitgesproken, dat Zaamslags Mannenkoor nog lang in bloei mocht bestaan. Het drietal voor de benoeming van een directeur der Kon. harmonie Vlijt en Volharding te Breda, bestaat uit de heeren N. A. Bouwman, te Bergen op Zoom, C. Bouman, te Dordrecht en Euigrok, te Purmerend. De gemeenteraad van Rotterdam besloot gisteren ten opzichte van het meegedeelde adres der Rotterdamsche slagersvereeniging over te gaan tot de orde van den dag. Bij den garnizoens-commandant te Rotterdam heeft zich vrijwillig aangegeven een milicien van de lichting van 1882, behoorende tot het le reg. infanterie te Leeuwarden, die verleden jaar niet aan de oproeping onder de wapenen had voldaan. Hij .is onder gewapend geleide naar gemelde garnizoensplaats teruggebracht, om daar wegens desertie voor den krijgsraad te worden terecht gesteld. De Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen besloot om de 25jarige jubilés barer beambten en bedienden onopgemerkt te laten voorbijgaan. Er zijn er zeker eenige in uitzicht. Uit de gemeente Kollumerland en Nieuw Kruisland maken zich veel meer dan 200 personen gereed, om naar de Argentijnsche republiek te vertrekken. Ook in de gemeenten Oost- en West- dongeradeel staan velen op het punt, die reis te ondernemen, en uit onze provincie krijgen wij ook voortdurend berichten omtrent daarheen vertrekkende personen. De toeloop tot de gratis-brooduitdeeling te Amsterdam blijft ongeveer in hetzelfde stadium. Het aantal portiën bedraagt geregeld ruim duizend. Onder de bezoekers zijn er enkelen, die meer dan eenmaal zich aanmelden. Het Nieuws ontving een brief van twee dienstmeisjes met klachten over eene mevrouw, over het eten»nog minder dan van een soldaat." Hoe weten ze dat vraagt zeer ter snede het Nieuws, dat geen lust gevoelt zich op dat »onaf- zienbaar veld" te begeven. Woensdagavond ongeveer 5 uur werden op den Kanaalweg te 's Gravenhage een heer en een dame, gaande naar een aldaar gelegen fabriek, door zes Scheveningers staande gehouden. Een der mannen was boos gewordenomdat zijn avondgroet niet beantwoord was; zij grepen den heer aan, gaven hem een klap op zijn hoofd, waarschijnlijk met een klomp, zoodat een bloe dende wonde ontstond. Toen werd een vroeger reeds geuite bedreiging volvoerd en de heer in het kanaal geworpen, waaruit hij gelukkig zich zelf redde. De dame ontvluchtte en waarschuwde aan de fabriek haren broeder, die de aanvallers achternazette, een greep en aan de politie over leverde. De anderen is de politie op het spoor. Naar wij vernemen zal het tijdschrift de Lantaarn met 1 Januari a. s. overgaan aan den heer Opwijrda, uitgever te Dieren, die de uitgave zal voortzetten, evenals vroeger, tweemaal per maand, onder redactie van den heer J. H. Rós sing te Amsterdam. Koningin Nathalie zal den 15 Jan. a. te Boekarest een samenkomst hebben met haar zoon. Koning Milan had aanvankelijk geëischt, dat de ontmoeting in het bijzijn van getuigen zou plaats vinden, maar koningin Nathalie heeft geweigerd onder deze voorwaarde haar zoon te zien en de koning heeft ten slotte toegegeven. Den burgers van het Duitscherijk, die nog steeds de vrees koesteren den heer Von Pnttka- mer weder uit de vergetelheid te zien herrijzen, zal het voldoening schenken te vernemen, dat de ex-minister in een landbouwvereeniging in achter Pommeren, waar hij verblijf houdt, ver klaard heeft na de catastrophen, die hem getrof fen hebben, voornemens te zijn, zoo God wil, zijn verdere levensdagen op zijn tegenwoordige woonplaats te slijten. Met den wensch van den heer Yon Puttkamer zullen ongetwijfeld velen instemmen. De tweede zoon van den president der Fransche republiek heeft zich met Jeanne Hugo, de kleindochter van den dichter, verloofd. Het bruidspaar is nog zeer jong, beiden zijn 22 jaar oud. In de Borinage was de toestand gisteren verbeterd. Het getal werkstakers was verminderd en de rust bleef bewaard. Ook in het centrum en het bekken van Charleroi was de algemeene toestand gunstiger en het werk bijna overal hervat. Gisteren heeft de nieuw benoemde »onster- felijke", baron d'Haussonville zijn intrede in de Académie franfaise gedaan met een rede op Caro, zijn voorganger, den bekenden dames-professor en beeld van Bellac uit Le monde ou Von s^ennuie,. Nader wordt gemeld, dat bij den jongsten dynamiet-aanslag te Chicago 3 personen om het leven kwamen en één levensgevaarlijk gewond werd. De schade wordt op 150.000 dollars geschat, Omtrent den diefstal te Madrid wordt nader bericht, dat het geld en de fondsen werden be waard in drie brandkasten, in een vertrek dat met ijzer was beslagen. De drie sleutels waren in bewaring bij drie beambten, die jaren lang reeds in dienst waren. Eenige dagen geleden werd een der sleutels vermisthet duurde 12 uren alvorens men de brandkast kon open krijgen. Alle beambten van den portier van het bureel tot den directeur-generaal zijn in hechtenis ge nomen. De vice-president Hammer is voor het jaar 1889 tot president van den Zwitserschen bond gekozen. Tot vice-president werd Ruchonnet uit Waadt, radicaal, benoemd. Te Belfort werd een soldaat door een vreem deling, die het Franseh met een vreemd accent sprak, om een lebel-patroon gevraagd. Toen de soldaat weigerde, bracht de onbekende hem ver scheidene messteken toe en wist daarna te ont komen. Tengevolge van de moeilijkheden, haar door de Duitsche overheid bereid, zal de firma Dollfus haar bekende groote fabrieken het volgende jaar van Miihlhausen in den Elsasz naar Belfort over brengen. Dinsdag heeft de Smithfield-Club te Londen hare jaarlijksche vergadering gehouden en daarin o. a. een motie aangenomen, strekkende om bij de regeering aan te duingen op strenge maatre gelen, ten einde den invoer van ziek vee uit Nederland te weren. Onder de schoenmakers te Krakau heeft een opstand gewoed. Eene groote schoenenfabriek te Weenen had er depóts geopend. De Krakau'sche schoenmakers eischten van den burgemeester dat die depóts gesloten zouden worden. Deburgemeester weigerde. Vijfhonderd schoenmakers hielden toen samenscholingen, zij bestormden de verkooplokalen der Weener fabriek, plunderden de voorraden, mishandelden de verkoopers, en raaktep ten slotte slaags met de politie. Nadat een groot aantal lieden in hechtenis waren genomen, werd de rust hersteld. In de groote opera te Chicago brak Woens dagnacht na de voorstelling brand uit. Het gebouw werd gedeeltelijk in de asch gelegd. In de concertzaal te Oswego, N. A., brak brand uit gedurende een voorstelling daar gegeven, waarin mrs Langtry de hoofdrol vervulde. Tijdig hebben allen het gebouw kunnen verlaten zonder letsel te bekomen. De uitzetting van den Italiaan Poronelli, correspondent van den Secoiouit Berlijn heeft aanleiding gegeven tot een interpellatie in de Italiaansche kamer. Crispi antwoordde dat er geen grond voor de Italiaansche regeering bestond om tusschenbeide te komen, daar het besluit ge nomen is krachtens de wetten van het Duitsche rijk. Te Berlijn vond een duel tusschen twee studenten plaats. De eene werd zwaar gewond en overleed op weg naar het hospitaal. Morgen zal Gladstone te Londen in de Limehouse Town Hall eene redevoering houden. Vóór Woensdag zal hij niet naar Italië vertrek ken maar nog heden en Maandag in het lager huis verschijnen. Lord Randolph Churchill heeft een interpellatie over Soeakim aangekondigd. Boulanger's jongste reclame-middel heeft niet aan het doel beantwoord. Bij de streng katholieken onder zijn reactionnaire vrienden heeft zijn eisch tot echtscheiding een slechten indruk gemaakt, zoodat hij hem ingetrokken heeft. Thermometer. Middelburg, 14 Dec. vm. 8 u 28 gr. m. 12 n. 33 gr. a. 4 u. 32 gr. F. VerwachtZ. wind ®s Gravenhage. De Eerste kamer nam heden met 40 tegen 2 stemmen aan de provinciale heffingen voor kanalen in Friesland en verder de begrootingen der landsdrukkerij en het domein fonds, benevens die voor Suriname, nadat de minister van koloniën op een vraag van den heer Wertheim verklaarde gaarne bereid te zijn, indien zich de West-Indische maatschappij B. V. onder invloed van den oud-gouverneur Smidt vormde, het verleenen van regeeringssteun daarvoor te overwegen. De behandeling der Indische begrooting is bepaald op Donderdag 27 December, des namid dags te 2 uren. Tweede kamer. Bij de voortgezette behan deling van het hoofdstuk binnenlandsche zaken, afdeeling, middelbaar onderwijs," uitte de heer Vermeulen de meening dat de uitspannings- lectuur op de rijks hooger burgerscholen niet strekt tot eerbiediging van de zedekundige en godsdien stige begrippen der leerlingen en verzocht de spreker overlegging van de boekencatalogussen aan de Staten-Generaal, De heer Boreel wees op het belang van de staatszorg voor de Boschcultuur. De heer Heldt vroeg regeling van het ambachts- en teekenonderwijs en kostelooze plaatsing van on- en minvermogenden op de middelbare scholen. De heer Zaaijer protesteerde tegen de verdenking, dat aan leerlingen kwetsende lectuur wordt ver strekt. De minister achtte niet alle lectuur ge schikt en in het belang der neutraliteit toezicht noodig. Wettelijke regeling van het ambachts- en teekenonderwijs achtte hij nog ontijdig. Kos teloos middelbaar onderwijs voor on- en minver mogenden zal hij overwegen. Een wettelijke regeling van het zeevaart kundig onderwijs, waarop door den heer Lieftinck was aangedrongen, was van den minister niette wachten, wel invoering van het verplicht examen der stuurlieden en gezagvoerders, hetwelk de keer Land meer practisck wenschte. Bij de afdeelingslager onderwijs" critiseerde de heer De Meijierde bezuinigingen op het onderwijs als nadeelig, ongewenscht zonder voorafgaande wetswijziging en zonder nut voor onze financiën bij de hooge oorlogsuitgaven. De heer Sanders drong aan op gelijktijdige herziening van verschillende schoolwetten, vrij van politiek, alleen uit het oogpunt van paeda- gogie. Inkrimping van kweekscholen keurde hij af, terwijl hij ook aandrong op behoud der subsidiën voor de scholen voor onderwijzeressen te Haarlem en te Arnhem. De heer Borgesius critiseerde de niet-naleving der schoolwet, waardoor de gemeentebesturen niet genoodzaakt werden het wettelijk getal onderwijzers aan te stellen. Terwijl de heer Van Baar meende dat verlaging der kosten voor het onderwijs boven alles moest vaststaan, anders ware geen onderwijspacificatie denkbaar, acht de heer De Beaufort zulk eene verlaging niet mogelijk, wel toekenning van ruime subsidiën aan arme gemeenten. De heer Van der Loeff bestreed dit laatste, terwijl de minister Mackay de vermindering van rijkskweekscholen verdedigde, die niets te maken had met de aanstaande wetswijziging. Toepassing van art. 49 der wet geschiedt door hem evenals door zijne voorgangers voor naleving der wet wordt gewaakt, al is 't onwaarschijnlijk dat in 1890 het wettig aantal onderwijzers be reikt zal zijn Het algemeen debat is hiermee afgeloopen heden avond zitting. Hosiden. In het Lagerhuis betoogde bij de behandeling van hoofdstuk marine lord Beresford de vroegere lord der admiraliteit, den onvoldoen den staat der zeemacht in vergelijk met de an dere groote mogendheden De minister bestreed hem, doch beloofde her vormingen te zullen voorstellen. r»rijs. Volgens den XIX Siècle zal de regee ring voorstellen aan de Panamamaatschappij mach tiging te verleenen gedurende 3 maanden hare beta lingen te staken. Het bestuur zou besloten hebben de betaling der coupons van de obligatiën en aandeelen uit te stellen. ygjfaw-uj■wnwocmwim^■■inn fmw—llp—E—i— Zitting van heden (Vrijdag) 's namiddags te half twee uur. Voorzitter de heer mr J. G. de Witt Hamer. Tegenwoordig 11 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren dr A. lsebree Moens wegens uitstedig- heid en Callenfels. Door den voorzitter wordt o. a. medegedeeld dat door burg. en weth. is herbenoemd als lid van het damescomité tot bijstand voor de hand werken mevrouw E. van der Bilt La Motthe La Motthe, die zich deze herbenoeming heeft laten welgevallen, en dat van den commissaris van politie een request is ingekomen, inhoudende verzoek om verhooging zijner jaarwedde. Het raadslid M. de Jonge Jz. heeft ingediend een voorstel om het salaris van het onderwijzend personeel op school E meisjes school te wijzi gen en daartoe de jaarwedden der drie onder wijzeressen, met bevoegdheid om onderwijs te geven in de vakken l, m en n, op eene jaarwedde van ƒ1000, met verhoogingvan ƒ100 voor haar, die in het bezit der hoofdacte zijn, te brengen zonder hoofdacte op ƒ600 en met hoofdacte 50 meer, met bijvoeging dat deze verandering van geen invloed zal zijn op de tractementen, die thans genoten worden, maar alleen zal toegepast worden bij vacatures. Ter toelichting wordt gezegdImffiers school E heet eene school van voortgezet lager onder wijs en daar de jaarwedde der onderwijzers en onderwijzeressen aan de lagere scholen in deze gemeente zijn teruggebracht tot 500, zoo-is het billijk op dezen regel geen uitzonderingen toe te laten. Is school E eene school voor lager onderwijs, dan behooren de onderwijzeressen over die school ook gelijk gesteld te worden met de andere onderwijzeressen in de gemeente. Daar nu echter van de onderwijseressen aan school E gevorderd wordt, dat ze bevoegdheid bezitten om les te geven in een der vakken l, m en n, zoo komt het den voorsteller billijk voor daarom ook het salaris te verhoogen met 100 per jaar. Wat nu de tweede voorgestelde verandering betreft, ook deze is door de billijkheid geboden. Er is niets geen verschil tusschen de hoofdakte die verkregen wordt door onderwijzeressen aan school A, B, C of D en die, welke onderwijzeressen aan school E mochten verkrijgen. Waar dus de akte dezelfde is, mag er niet langer een verschil zijn in het geldelijk voordeel, dat er door ver kregen wordt,. Ook bij dit voorstel mag de ge- wenschte bezuiniging, die er door verkregen kan worden, niet uit het oog verloren, te meer daar zonder eenig nadeel voor het onderwijs deze ver andering kan worden ingevoerd. Dit voorstel, gesteld in handen van den arron- dissements-schoolopziener tevens waarnemen 1 districts-schoolopziener, alsmede in die van de pl. commissie van toezicht op het lager Onderwijs, heeft eerstgenoemde aanleiding gegeven tot .de volgende opmerkingen. De schoolopziener brengt het navolgende onder de aandacht van den raad »Het behoeft geen betoog dat bij de inrichting der bedoelde school als school voor lager onder wijs de bedoeling van den raad geweest zal zijn in overeenstemming met de bestaande behoefte en alzoo naar luid van het in art. 16 der wet bepaalde, eene meisjesschool te behouden voor die leerlingen, welke in de termen vielen voort gezet L. O. te genieten. De raad zal bij die gelegenheid de jaarwedden voor het onderwijzers-personeel aan die school zóo hebben willen regelen, dat het mogelijk bleef de beste onderwijskrachten op het gebied van vreemde talen, in art. 2 der wet genoemd, aan die school te verbinden. Men had daarbij ongetwijfeld het oog op onder wijzeressen, die, in het bezit van akten van be kwaamheid voor M. O., door meerdere kennis en hoogere ontwikkeling; uitmunten en de jaarwedden zullen daarom door den raad op een bedrag zijn vastgesteld in overeenstemming met de maat schappelijke behoeften van zulke bevoegden. Miskent men nu den oorsprong van de school en verlaagt men de jaarwedden, dan sluit men naar alle waarschijnlijkheid de meer begaafden feitelijk uit, of geeft er aanleiding toe dat men onderwijzeressen met akten voor M. O. slechts zóo lang, of liever zóo kort aan de school verbindt, totdat zij elders zich eene betere positie hebben weten te verwerven. Aanhoudende wisseling van personeel zou daar van het voor het onderwijs zoo noodlottig gevolg zijn. Het schijnt mij toe dat de voorsteller ver geet dat de beteekenis van het aan scholen te geven onderwijs niet bepaald wordt door de akten, die het onderwijzend personeel bezit, maar wel door net soort van onderwijs dat het personeel geroepen is te geven. Hij schijnt bij de overweging van zijn voorstel het verschil uit het oog verloren te hebben dat bestaat tusschen het lager onderwijs, dat in de scholen A, B, C en D verstrekt en het voortgezet lager onderwijs dat in school E gegeven wordt aan meisjes, die met vrucht het gewoon L. O. voor het grootste deel hebben genoten. De verordening, regelende het L. O. in de ge meente Goes, bepaalt dat school E toegankelijk is voor meisjes, die de 5e kl. aan eene der andere openbare scholen in deze gemeente hebben afge loopen. Het onderwijs aan school E is dientenge volge wat het behoort te zijn, dat is voortgezet L. O. De behandeling van het geleerde wordt voort gezet en uitgebreid, terwijl, in overeenstemming met den aard. der school en met de behoefte, een groot deel van den tijd besteed wordt aan het onderwijs in de Fransche, Hoogduitsche en En- gelsche talen en andere vakken van voortgezet L. O. Terwijl men op de gewone lagere scholen te doen heeft met kinderen van 6 tot 12 jaren, geldt het onderwijs aan school E meisjes tusschen 12 en 17 jaren. Waar nu het soort van onderwijs, de mate van ontwikkeling en de leeftijd der leerlingen zoo aanmerkelijk verschillen waar alzoo geheel andere eischen met betrekking tot onderwijs en leiding der leerlingen gesteld worden, zou het geen zin hebben aan de onderwijzeressen van school E dezelfde jaarwedden toe te kennen als aan de onderwijzeressen, die aan de lagere scholen ge woonlijk geroepen zijn zich met kinderen van 6 tot 8 jaren bezig te houden en deze te bekwamen in de beginselen van het lezen, schrijven en rekenen. Op grond van het bovenaangevoerde meen ik met aandrang de aanneming van het voorstel te moeten ontraden. Naar mijne overtuiging zou van aanneming van het voorstel het onvermijdelijk gevolg zijn dat gaandeweg bij eventueele vacaturen het peil. van het voortgezet L. O. voor meisjes in de ge meente Goes op bedroevende wijze daalde een onderwijs dat, dank zij de bijzondere be kwaamheden en de toewijding van het tegenwoor dig onderwijzend personeel aan school E, tot heden zulke uitnemende vruchten droeg." Ook de schoolcommissie ontraadt in haar rap port aanneming van het voorstel. Aan deze rapporten voegen burg. en weth. nog het volgende toe »Toen in de raadsvergadering van 17 April 1885 de traktementen van het onderwijzend per soneel aan school E werden vastgesteld, is het denkbeeld geopperd, om bij eventueele vacatures de traktementen te herzien. B. en W. hebben gemeend, daartoe thans van hunne zijde geen voorstel te moeten doen, omdat verhooging der jaarwedden hun niet noodig schijnt en, terwijl de inrichting nog slechts 3 jaren op den gewijzigden voet bestaat en sinds in de samenstelling van den raad genoegzaam geene verandering is ontstaan, er ook wel geene reden was om te onderstellen, dat de raad ver laging zou wenschen, te minder daar in 1885 een voorstel van den heer M. de Jonge Jz. om de traktementen van 1000 op 800 te brengen met 8 tegen 5 stemmen werd verworpen. Buitendien scheen hun wijziging der trakte menten onraadzaam bij eene eerste vacature. Was het van algemeene bekendheid, dat voor betrek kingen bij het gewoon lager onderwijs zich een groot aantal sollicitanten opdoen en dat men dezelfde goede onderwijzers ook bij een eenigzins verlaagd traktement, als bij het tegenwoordige, zou krijgen, voor betrekkingen als aan school E, waarvan de hoogere eischen in het schrijven van den schoolopziener zoo juist uiteen zijn gezet, kon de ondervinding hun nog niet tot richtsnoer strekken, en het aanbod op de nu bestaande jaarwedde is dan ook gebleken van dien aard te zijn, dat voorzichtigheid in dezen geboden schijnt. De oorzaak, dat het raadslid De Jonge, die 3 jaar geleden voor een traktement van ƒ800 geene meerderheid in den raad verkrijgen kon, thans nog veel verder gaat en eene poging beproeft om de traktementen op ƒ500 ƒ100 voor de taai akte te brengen, schijnt te moeten worden toege schreven aan eenig verband, dat z. i. tusschen zijn voorstel en het in de vorige vergadering genomen besluit zou bestaan. De .voorsteller schijnt daarbij eenvoudig van de stelling uit te gaan, dat. ook voor betrekkin gen als aan school E. dezelfde overvloed van personen bestaat als voor het gewoon lager on- derwijs_ en geene rekening te houden met den aard dier school, door welken de vergelijking met de gewone lagere school geheel wordt uitgesloten. Tot welke consequentie de aanneming van zijn voorstel dan ook voeren zou, blijkt als men na gaat, dat de onderwijzeressen aan school E, die behalve in de vakken ak (en deze voortge zet en meer uitgebreid in verband met den hoo-

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2