BUI TEN LANDT Laatste Berichten, Verspreide Berichten. Moopippn en VerpacMlieii ia Maai. MUSIC AL I A. Verwacht: Z, O. wind. Verkoopïngen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht. Afwijkende van de gewoonte om de openbare uitvoeringen te doen aanvangen met een oratorium, of beter gezegd met een meer omvangrijk werk dat den geheelen avond inneemt, beeft bet be stuur der zangvereeniging tot Oefening en Uit spanning alhier daarin voor dit seizoen eene verandering gebracht, en naar onze meening om zeer gegronde redenen. Het vooruitzicht toch bestaat dat wij bij de volgende uitvoering Bach's groote passion-muziek naar het Evangelie van Mattheuszullen te genieten krijgen, en het is in verscheidene opzichten beter daarvoor de tweede uitvoering te bestemmen. Het programma van de uitvoering van Dinsdag 11. beloofde, wat de koren en orkestwerken be treft, veel muzikaal genot. Het eerste werk, dat de zangvereeniging ons deed hooren, was Schicksalslied voor koor en or kest van Joh. Brahms. Vergissen wij ons niet, dan is dit werk voor de eerste maal onder leiding van den componist in het jaar 1871 te Karlsruhe uitgevoerd en heeft deze beknopte maar prach tige compositie haar weg, niet alleen door Duitsch- land, maar door geheel Europa gevonden en overal waardeering en bewondering geoogst. De tekst van het Schicksalslied is ontleend aan Friedrich Hölderlin's Hyperion. Hij schreef zijn roman Hyperion oder der Eremit in Griechenland in 1797 te Frankfort a/M'. Het korte, slechts 24 regels lange gedicht, dat Brahms tot zijne com positie geïnspireerd ^heeft, schildert in schoone, eenvoudige verzen het wisselvallig lot der ster velingen in tegenstelling van het schicksalslose voortleven der hemelingen, wier doel eeuwige 'vrede is. De lijdende menschheid daarentegen heeft voortdurend tegen het noodlot te kampen en wordt onmeedoogend voortgestuwd. Dit is voorzeker een onderwerp, bij uitnemendheid ge schikt voor compositie, voor muzikale schildering met effectvolle, scherp geteekende contrasten, en Brahms heeft, zooals dat van hem te verwachten was, zijn meesterschap over inhoud en vorm ook in dit werk ten toon gespreid. Hoewel een meer volledig bezet orkest, dat in deze compositie eene belangrijke taak te vervul len heeft, wenschelijk en voor de zangers tevens een goede steun zou geweest zijn, viel de uit voering zeer te prijzen, en niet het minst de be geleiding door het orkest. Het Laudate Dominum voor sopraan solo, kooi en orkest, een juweeltje van Mozart, nog slechts een paar jaren geleden door Joseph Rheinberger aan de vergetelheid ontrukt en in druk uitgege ven, werd op uitstekende wijze voorgedragen en opgeluisterd door de fraaie voordracht der sopraan solo. Der geachte dilettante, lid der zangvereeni ging, zij daarvoor lof en dank gebrachtzij oogstte dan ook veel bijvalsbetuigingen. Schumanns Requiem für Mignon is niet zoozeer een requiem, maar meer eene fantastische schets, gelijk aan de geheele figuur van Goethe's Mignon droefheid bij het afscheid en vreugdevolle terugkeer in het leven zijn daarin door elkander gemengd. Hoewel door Schumann gecomponeerd, toen hij reeds zeer lijdende en somber gestemd was, be hoort Mignon toch onder zijne goede werken Het zal zeker door de solisten, het koor en het orkest met meer genoegen zijn uitgevoerd dan het door de toehoorders is aangehoord. Deze laatsten zouden ook altijd meer genieten, wanneer zij zelf meer in het werk waren doorgedrongen. De uitvoering was zeer bevredigend, de kwar tetten, zoo ook de kleine bariton-solo, werden goed vertolkt. Eenige kleine onzekerheden in de intonnatie, die wij anders van het koor niet ge woon zijn, moeten op rekening gesteld worden van de nieuwe inrichting van het orkest, en dit laatste zal ook blijkbaar van invloed zijn geweest op het samenspel van het orkest in het Handel- sche concert, dat min of meer onrustig was. De Serenade van Fuchs daarentegen werd door het strijkorkest uitmuntend en met veel smaak gespeeld. De heer J. Smit van Utrecht, de solo violist, bezit eene groote virtuositeitde door hem voorge dragen solostukken heeft hij glansrijk met fraaien toon en veel virtuositeit gespeeld en hij oogstte dan ook veel bijval van het publiek. Wij hebben echter onze bedenkingen tegen de door hem gekozen stnkkendeze, met hoeveel virtuositeit ook ge speeld, pasten niet in het kader van het programma en vormden eene grillige schakeering tusschen de edele compositiën van de groote meesters. Men denke zich b.v. de Othello, fantaisie van Ernst, met hare goedkoope melodieën in verschei dene variatiën en luchtsprongen, direct volgende op het Schicksalslied! Waar blijft dan de indruk, dien de ware kunst moet teweeg brengen Heeft de heer Smit de samenstelling van het programma niet gekend, dan maken wij er hem gegn verwijt van. Het buffet van de ijsclub Walcheren op de ijsbaan zal bediend worden door de heeren F. G. en P. L. Briels alhier. Heden morgen omstreeks half twaalf derail leerde tusschen den Abeele en Middelburg de tram, die van Vlissingen kwam. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Door de politie alhier is proces-verbaal op gemaakt tegen vier jeugdige knapen wegens het wegnemen van een doos sigaren uit een winkel. Woensdagavond gaf de Vereeniging tot het regelen en bevorderen van volksvermaken te Goes hare jaarlijksche St. Nicolaas soirée voor hare leden in de schouwburgzaal der Sociëteit van onge- nuchten vrij. Dat feest was druk bezocht, en de heer A. de Winter, komiekzanger van Breda, gaf en aanwezigen veel vermaak, evenals de andere leden van het gezelschap dat voor dezen avond door het bestuur was geengageerd. De gewone jaarlijksche tombola bracht ook weer zijne ver rassingen en vreugde mede. Tot brievengaarder te Helenaveen is tegen 16 Jan. a. benoemd J. Boone, thans brievenbe steller aan 't postkantoor Oostburg. Zondagavond werd te Overslag de heer S., toen hij van een uitstapje naar eene naburige plaats huiswaarts keerde, door twee personen aangevallenen dermate mishandeld, dat men voor't behoud van zijn leven vreest. Na hem verscheidene wonden in het aangezicht te hebben toegebracht wierpen de aanvallers hem in een sloot, waarin hij waarschijnlijk zou zijn omgekomen, waren niet op zijn aanhoudend noodgeschrei enkele buren ter hulp komen opdagen. De twee brutale en in den omtrek zeer beruchte aanvallers namen nu de vlucht, terwijl de heer S. verder per rijtuig naar zijne woning moest vervoerd worden. Natuurlijk is de zaak in handen der justitie. Wat de aanlei ding tot deze mishandeling is, wordt niet gemeld. Op de Woensdag te Rotterdam door de Vereeniging van Margarineboterfabrilcanten, onder- leiding van dr J. Th. Mouton, gehouden verga dering is besloten een adres aan de Tweede kamer te zenden, naar aanleiding van het onlangs inge diende ontwerp-boterwet. De Rotterdamsche slagersvereeniging reques- treert aan den raad, om, liever dan subsidie aaii de opera en het tooneelgezelschap Legras en Haspels te geven, den eigenaars van slachthuizen 25.000 te verleenen als vergoeding van schade, door hen geleden tengevolge van de opheffing van particuliere slachtplaatsen en de oprichting vaneen abattoir. Een verzoek, indertijd in dien geest gedaan, werd van de hand gewezen. De raad van Den Haag heeft den directeur- van den Fransehen schouwburg weder een subsidie van 6000 verleend voor het loopende tooneeljaar. De Geldersch-Overijsselsche maatschappij van landbouw heeft besloten een commissie te benoemen om in 1889 wedstrijden te houden tot verbetering van graslanden, zco.ils in Frankrijk en Engeland met goed gevolg geschiedt en zooals in de Landbouw-Courant door dr. A. M. Prins is aanbevolen. Laatstgenoemde zal deel uitmaken van de commissie. Te Utrecht zijn Maandagnacht twee mili tairen van het garnizoen ingedrongen in de woning van een slager. Na eerst beneden het een en ander in den winkel door elkander te hebben geworpen, zijn zij naar de bovenwoning gegaan, waar zij zich aan de slaapstede der bewoners vertoonden. Toen laatstgenoemden door het ge rucht wakker werden, namen de beide indringers de vlucht; deze werden later door de politie opgespoord, in verzekerde bewaring gesteld en aan een militaire patrouille overgegeven. Tengevolge van het gebruik van een pan- nekoek, gebakken uit maïsmeel, zijn te Delfzijl twee kinderen ongesteld geworden, doch weer herstellende. Acht kippen stierven echter toen zij dit meel, vermengd met water, hadden ge bruikt. Het meel wordt onderzocht. In de nabijheid van het station Sterkerade is Dinsdag een trein ontspoord, waardoor de passage geheel gestremd werd. De personentrein en de verschillende brievenposten kwamen daar door onregelmatig te Venloo aan, terwijl de goederentreinen, die in den voormiddag het station moesten binnenloopen,eerst gisterennacht te 2 uren arriveerden. Toen de stoomboot van Luik-Maastricht Zondag avond in laatstgemelde stad aankwam, bemerkte de kapitein, dat aan de buitenzijde vafn de boot een zak met 25 kilo zout was bevestigd, die een der passagiers had getracht op die wijze binnen te smokkelen. Hij gaf hiervan onmiddellijk kennis aan de politie, die twee rijksambtenaren requireerde, welke het zout in beslag namen en tegen den brutalen smokkelaar proces-verbaal opmaakten. Het lichten van de spoorboot Friesland is aangenomen door den heer Dirkzwager van Maas sluis, voor de som van 24,000. Te Mei el bij Asten (N.-Br.) is een oppassend jongeling van 20 jaren, Linders genaamd, op gruwelijke wijze vermoord. Een ander jongeling had verkeering met een meisje uit Helden. Dit hinderde eenige jongelingen uit die gemeente zoo zeer, dat zij hem Zondagavond aan de Heldensche brug opwachtten, ten einde hem te overvallen en duchtig de les te lezen. Toen de ongelukkige Linders over de brug kwam, schijnen zij zich dooi de duisternis in den persoon vergist te hebben en sloegen zij dezen met knuppels dood, terwijl de persoon dien zij zochten, en die hun toeleg vermoedde, een anderen weg had gekozen en zich het kanaal liet overzetten. De justitie heeft natuurlijk een onderzoek ingesteld en reeds zijn eenige personen als verdacht in hechtenis genomen. (H. C.) De begrooting 1889 voor het groothertog Luxemburg is geraamd op 6.759.100 fr. inkomsten en 7.442.790 fr. uitgaven, alzoo een tekort van 683.690 fr. Ofschoon Luxemburg geringe militare lasten te dragen heeft stijgen de tekorten voort durend. In 1883 was dit 300.000 fr., het is alzoo verdubbeld. De financieele commissie uit de kamer drong bij de regeering op grootere spaar zaamheid aan. Bij de voortgezette discussiën over het Wehrgesetz in den Oostenrijkschen rijksraad ver klaarde de jong-Czeche Yasaty, dat deze wet en het bondgenootschap met Duitschland met elkander in strijd waren volgens de wet was de armee alleen verplicht tot verdediging van het rijk te strijden, het bondgenootschap verplicht het echter ook ter verdediging van anderen de wapenen te voeren. In de Borinage werden gisteren zeven werk stakers gearresteerd. De grève breidt zich aldaar uit Te Gent vond een groote volksmeeting plaats waar o. a. als sprekers Anseele en Yan Beveren optraden. »De tegenwoordige worsteling ver klaarde de eerste is die der wanhoop» en niet 8ie van het gezond verstand, maar altijd is de ellende een slechte raadgeefster geweest". Ofschoon de grève en de dynamiet-aanslagen en verdere gewelddaden, afkeurend, openden de aanwezigen een inschrijving voor hun Waalsche broeders. Een resolutie werd aangenomen, protesteerende tegen de handelingen der regeering en der kapi talisten. Zondag a. zal deze resolutie aan het provinciaal bestuur overhandigd wordeneen groote manifestatie wordt tot dit doel voorbereid. De algemeene vergadering der St. Pieterspen ning te Gent heeft, op voorstel van den heer Lam mens, lid van den senaat voor Gent, eene motie aangenomen, waarbij verklaard wordt, dat de Belgische katholieken den onverdragelijken toe stand betreuren, waarin de paus is geplaatst, en den wensch uitgesproken, dat de groote mo gendheden, in congres vergaderd, zich met elkaar zullen verstaan omtrent het herstel der wereld lijke souvereiniteit van den paus, in het belang van de orde en de beschaving. De bisschoppen van Luik, Gent en Doornik woonden de vergade- ring bij. Opnieuw is den correspondent van een huitenlandsch dagblad het verblijf te Berlijn en in geheel Pruisen ontzegd. Het is ditmaal de Italiaan Paronelli, correspondent van den Diritto en den Secoio. De Freisinnige Zeitung meldtdat keizer Wilhelm ook de tegen haar gerichte vervolging wegens nadruk uit het dagboek van den vorigen keizer heeft ingetrokken. In de Italiaansche kamer vroeg de afge vaardigde Bonghi den minister-president Ciispi of hij ophelderingen kon geven aangaande den binnenlandschen toestand van Abyssinië. De minister antwoordde, dat de door de regeering ontvangen tijdingen niet van dien aard zijn, om de gevraagde ophelderingen over den wezenlijken toestand te geven. Er heerscht eene groote op gewondenheid in Ethiopië. De vestingwerken in Massouah zijn zóo sterk, dat elke aanval glans rijk zou worden afgeslagen. De minister voegde er bij, dat Italië niet tot eene nieuwe expeditie zal overgaan, en eindigde met te zeggen, dat er geen wet of besluit noodig is, om Italië's sou vereiniteit over Massouah te vestigen. Te Parijs is de loodgieter Victor Perrault gearresteerd, onder verdenking de dynamiet-aan slagen tegen de verhuurkantoren volvoerd te hebben. Uit St. Petersburg seint men, dat Perzië inzake het geschil over den Russischen consul te Meschhed aan Ruslands eischen voldoening heeft geschonken. Het Ministerio chico, het ministerie der kleine lieden, heeft de Spaansche esprit het nieuwe ka binet van Sagasta gedoopt. In den senaat werd de regeering geïnterpel leerd over de jongste anti-conservatieve demon straties tegen Canovas del Castillo. Sagasta ant woordde, dat de regeering niet met geweld 20.000 personen had kunnen verhinderen bij Canovas' aankomst te Madrid tegenwoordig te zijn. Zoodra echter de wet overschreden werd, had de prefect de noodige maatregelen genomen. Een nieuwe moordaanslag te Londen Een man trad een restaurant binnen te Bermondsey (een deel van Londen) en vroeg een kop thee. Een meisje van 15 jaren bracht hem het gevraagde toen zij wilde heengaan volgde hij haar en sneed haar met een zakmes den hals af. Hoewel in een gevaarlijken toestand verkeerend, kon de gewonde een verklaring affeggen. De dader ontkwam. Keizer Wilhelm is bezig met een beschrijving zijner reizen naar Petersburg, Stokholm en Kopen hagen. Deze zal in druk verschijnen met eenige schetsen, zelf door den keizer geteekend. De instructie in zake het spoorwegongeluk bij Borki is afgeloopen. Wegens nalatigheid, plichtverzuim enz. zullen zes personen gerechter- lijk vervolgd worden, waaronder de afgetreden minister Posjet. Men gelooft echter dat de czaar aan de zaak geen verder gevolg zal geven. De gemeenteraad van Rome heeft met groote meerderheid besloten, dat het gedenkteeken voor Giordano Bruno zal worden opgericht op het Campo dei Fiori, waar hij den marteldood stierf De vorige clericale gemeenteraad heeft zich hier-' tegen steeds verzet. Het hof van appèl te Brussel heeft het verzoek van mej. Popelin, om als lid der balie toe gelaten te worden, verworpen. Te Parijs is overleden de hertogin Galliera, bekend door hare milddadigheid. Zij was te Genua geboren maar leefde in Frankrijk. Haar man liet 220 millioen frs na. Het hotel in de rue de Yarennes, dat zij bewoonde, had vroeger aan de prinsen van Orleans behoord. In dat hotel werden de feesten gegeven, toen prinses Amélie met den hertog van Braganza trouwde, maar na het besluit tot verbanning der prinsen maakte zij zich losser van deze gevaarlijke vriendschapsbanden. De hertogin was niet minder weldadig dan mdme Boucicaut. Zij 3chonk jaarlijks 10,000 frs aan de armen van het Vile arrondissement, 20,000 frs aan de overige armen van Parijs. Men berekent dat zij bij haar leven alleen in Frankrjjk 50, in Italië 38 millioen frs aan giften voor wel - dadigheidsinstellingen, hospitalen enz., schonk. Naar men zegt, heeft zij haar aanzienlijk vermogen aan keizerin Frederik nagelaten. Mej. Munster begaf zich in opdracht der keizerin naar het sterfhuis. Met keizerin Frederik en haar gemaal was de hertogin zeer bevriend. Thermometer. Middelburg, 13 Dec. vm. 8 u 27 gr. m. 12 u. 34 gr. a. 4 u. 32 gr. F. 's Ora venliag-e. De Eerste kamer nam heden aan de ontwerpen tot wijziging der con sulaire wet, betreffende de provinciale belastin gen, en, met 38 tegen 4 stemmen, de overeenkomst omtrent het stoombootveer StavorenEnkhuizen nadat de heer Prins sterk het gebruik van de reserve-boot de Prins van Oranje had afgekeurd. De minister van waterstaat verklaarde dat juist door deze overeenkomst die boot vervangen zal worden door eene uitstekende. Wat de jongste ramp betreft, binnen kort zal de gezonken boot door een tijdelijk te huren geschikte boot ver vangen worden. Morgen 10 uur zijn andere wetten aan de orde. In de T w e ede kamer, bij de behandeling der begrooting voor binnenlandsche za ken, verklaarde de heer Smeenge de raadsbeslui ten tot vermindering van onderwijzerstractementen in strijd met de schoolwet en het algemeen be lang en schokkend voor het vertrouwen in de overheid. De minister Mackay vond het algemeen navol gen van dit, alleen door een reorganisatie gewet tigd, voorbeeld niet in het algemeen belang. H ij denkt die besluiten, te vernietigen. De heer Domela Nieuwenhuis vroeg oprichting van een centraal bureau van statistiek en stelde daartoe een memoriepost voor, Hij nam dit echter terug op raad van den heer Kerdijk en den minister, die de zaak, thans rauwlijk ingebracht, zal overwegen. Op een vraag van den heer Fabius of weldra ook afschaffing van de verplichte vaccine kan worden verwacht, zeide de minister spoedig eene herziening der epidemiewet toe, waarbij gelet zal worden op de bekende bezwaren. De heer De Beaufort wenschte echter eerst een grondig onderzoek door medici en de heer Heemskork wees op den toenemenden dwang, ook voor be waarscholen. Terwijl de heer Van Houten zich verklaarde tegen vaccinedwang, wees de heer Schreinemacher op het belang der vaccine voor kinderen en protesteerde de minister tegen het verdedigen van dien dwang uitsluitend uit medisch oogpunt, daar die dwang is een straf voor niet ingeente kinderen, die daardoor van het schoolbezoek zijn uitgesloten. Parijs. Volgens een hier loopend gerucht is slechts voor 125.000 fr. van de 400.000 fr. aan obligatiën in de Panama-leening ingeschreven. lionden. De Morning Post verneemt uit Soea- kim dat de aanvoerder der Arabieren in de loop graven gewond en naar Handoeb vervoerd is. iTfadrid. De afgevaardigde Aszarate heeft in de kamer een heftige rede gehouden tegen de staatkunde der conservatieven. Een verzoening tusschen de regeering en de oppositie is onmogelijk. Canovas verzekerde dat de conservatieven volkomen eens gezind zijn. Datum. Flaats. Voorwerpen. luformati u. 15 Dec. Borssele, Hout, De Vos. 15 II Vlissingen, Sigaren, Hendrikse. IS Domburg, Hout, Loeff. 18 Westkapelle, Inboedel, Tak. 18 i Westkapelle, Huis, Tak. 18 V lissingen, Huis, De Wolff. 18 IJzendijke, Hofstede, Le Nobel. 19 Middelburg, Inboedel, Balans D 4. 19 V Middelburg, Hou t. Tak. 20 u Biervliet, Boomen, De Smidt. 21 II Middelburg, Houtwaren, Werf Vol Jan. harding. 8 Domburg, Hout. Verheij. Me abonnementsprijs der Middel- burgsclie courant is sleclits twee gulden per kwartaal. Me nieuwe abouné's ontvangen de dit jaar nog- verschijnende nommers kosteloos. Ten overstaan van den te 's Gravenpolder gevestigden notaris L. A. Paardekooper Overman is Dinsdagavond te Colijnsplaat een woonhuis met schuur en erf, groot 2.85 A. en gelegen in de Voorstraat van die gemeente, verkocht aan de heeren W. D. van der Moer en A. L. Haringman voor 803 -f- 15 onkosten. Geen gebeurtenis zóó tragisch, of zij heeft haar komische zijde. Dat is de humor van het leven. In Franrijk geven de toestanden alles behalve stof tot lachen; om echter zijn landgenooten niet te droevig te stemmen brengt Numa Gilly het grappig element in het drama aan, maar blijk baar is de maire van Nimes niets meer dan een werktuig in de handen van eenige nog onbekende intriganten. Numa Gilly begint met te verklaren, dat er in de begrootings-coinmissie wel .twintig Wilsons zitten". Om opheldering gevraagd, ver zekert hij alleen voor de rechtbank te willen ant woorden. Een der beleedigden, Andrieux, klaagt hem aan, maar voor de rechtbank komt Numa Gilly met twintig andere beschuldigingen aan, doch met geen enkele tegen zijn aanklager. Hij vat nu zijn be schuldigingen samen in een boek Mes dossiers, een aaneenschakeling van onbewezen bedriegerijen en schelmstukken, welke door afgevaardigden zouden

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2