131 1888. N\ 296. ng. Vrijdag 14 December. e Middelburg 13 December. Kerknieuws. Rechtszaken, Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco j 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Onderwijs, "S Agenten te Vlisdngen: P. G. de Yet Mestdagh Zoon, te Goes; A. A, W. Bolland, te Kruiningen: F. van deb Peijl. te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nleuwenhtjuzen. Porder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijg-h van Ditmak te Rotterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger voor België A. Gbosjean Co. te Brussel. Wij beginnen baast te gelooven dat de keer mt J. H. L. Haffmanns, het lid der Tweede kamer, miskend wordt, wanneer men hem vereenzelvigt met het Venloosch Weekblad. Wezen wij onlangs op de eigenaardige opvat ting van dit blad omtrent de houding, die een lid der meerderheid moet aannemen en vielen wij daarover den afgevaardigde voor Venlo harder is ons na dien tijd een licht opgegaan dat ons haast zou bewegen op dat oordeel eenigszins terug te komen. Nu dezer dagen gaf dit weekblad opnieuw eenige lessen, hoe de kamerleden der rechterzijde zich hebben te gedragen. Het schijnt zich er op toe te leggen voor ben een catechismus samen te stellen. Daarbij luidde de raad, als vervolg op vroeger gegeven wenkenweinig spreken en stemmen als éen man. Wie veel spreekt, heeft veel te verantwoordenschreef de redactie. »Voor een lid .der minderheid komt bet er minder op aan of hij spreekt ot zwijgt. Maar voor een lid der meerderheid geldt bepaald het spreekwoord: Spreken is zilver, zwijgen goud, d. w. z. 't is on eindig beter, dat hij zwijgt dan spreekt. >Dat dit geen praatjes zijn, zal blijken. Ten minste wat ons zeiven betreft. Voor anderen kunnen wij natuurlijk niet borg blijven. Bovendien hebben de leden der rechterzijde zoo lang gepraat, zonder dat de liberale meerderheid er notitie van nam, dat de leden der linkerzijde ook wel een poos mogen praten, zonder dat de anti-liberale meerderheid er notitie van neemt. Elk zijn beurt. Niemand heeft reden van klagen, wanneer hij op gelijken voet behandeld wordt als anderen door hem behandeld zijn. »Wat het stemmen als één man betreft, wij behoe ven slechts te wijzen op de solidariteit, die er tus- schen een parlementair ministerie en de meerderheid bestaat, om ieder te doen gevoelen hoe noodza kelijk zulks is. Eiken klap, dien het ministerie of een lid van het ministerie krijgt, krijgt de meerderheid. Dus is het voor de meerderheid zaak te zorgen dat het ministerie geen klappen krijgt." Dat is duidelijk; maar wie zegt dit? Wie is de redactie van dat blad toch, die schrijft»Dat dit geen praatjes zijn, zal blijken. Ten minste wat ons zeiven betreft". Hier denkt men onwil lekeurig aan een kamerlid en van zelf aan den heer Haffmans. Maar dan komt tevens de herinnering hij ons op aan de houding van dit kamerlid bij de be handeling van het ontwerp tot verlenging en wijziging van het aan de Nederlandsche bank verleende octrooi, in Juli 11. Toen stond hij in deze belangrijke kwestie tegenover den mi nister van financiën, tegenover deze regee ring en schaarde hij zich door het indienen van ingrijpende amendementen bij de liberalen. Zelfs verklaarde hij bij de eindstemming zich tegen het ontwerp en bevond hij zich met den heer Bahlmann in het gezelschap van de meeste leden der linkerzijde. Was dit dan niet een poging om een lid van het ministerie, daardoor het gansche kabinet en verder de meerderheid, een klap te geven De heer De Savornin Lohman nam het hem dan ook lang niet goed af. Maar zou nu eenzelfde man, die zoo slier" zich toonde, in het Venloosch weekblad zulke bekrompen voorschriften aan zijn collega's geven? Zou hij, die zoo zelfstandig optrad, zijn medeleden zoozeer willen binden Zou hij zijn collega's Huber, Eabius en Bahlmann hard durven vallen over hetgeen zij deden en den president der Tweede kamer kapittelen zooals in 't Venloosch weekblad werd gedaan Wij staan hier voor een raadse}. Drieërlei gevallen zijn mogelijk. Of de heer Haffmans is niet de redacteur van het Venloosch weekblad, maar dan zou het toch gewenscht zijn dat die algemeen verspreide opvatting door hem werd tegengesproken om hem niet verantwoordelijk te stellen voor dingen, waaraan hij geen schuld heeft. Of bij den heer Haffmans gaat natuur soms hoven de leer; wat niet onmogelijk en menschelijk is. Of en ook dat is lang niet onwaarschijnlijk -de heer Haffmans heeft bij de behandeling y der bankwet een dier oogenblikken van zelfstan digheid en fermiteit, gehad, die nog aan vroeger dagen herinneren, en hij is later tot de overtui ging gekomen of gebracht, dat hij zich voor het yervolg wat meer moet inhouden. Naar aanleiding van net door ons gisteren ge schrevene over de kwestie der bezwaring met porto van een oproeping, aan een kiezer te Bot terdam gezonden, moeten wij nog opmerken dat hij de jongste wijziging in de kieswet in art. 1 de woorden »of over de post" gevoegd zijn, zoodat oproepingsbrieven den kiezer namens den voor zitter van den gemeenteraad zijner icoonplaats ook per post gezonden kunnen worden. Deze wijziging doet echter aan ons betoog ter verdediging van den postdirecteur natuurlijk niets af. Wij ontvangen het verzoek om uit de Schie- damsche courant over te nemen eene beschouwing ter bestrijding van allerlei vuilaardige invectieven tegen de liberalen, door een Schiedamsch kiezer in de Standaard geplaatst. Wij kunnen aan dat verzoek niet voldoen, de beschouwing is ons te uitvoerig, maar zelfs een uittreksel daarvan zou in ons blad niet op zijn plaats zijn, daar wij de dwaze en booze beschul digingen van dien kiezer niet onder de oogen onzer lezers brachten. Wij weten nu eenmaal hoe weinig waarde aan die verdachtmakingen kan worden gehecht en werkten daarom niet mee ze verder te verspreiden. Ook-Recht voor Allen sluit zich bij geheel onze pers aan en keurt het gebeurde in Maison Stroucken te Amsterdam ten sterkste af. In een artikeltje, aan 't opstootje gewijd, schrijft de redactie »Wie hier de schuldigen ook mogen zijn, zij hebben zich schuldig gemaakt aan een daad, die ten zeerste behoort te worden afgekeurd, in de eerste plaats wel door de sociaal-democratische partij, die voor de vrijheid van vergadering heeft geleden en gestreden Niemand kon de verga dering verplichten eenige motie aan te nemen, maar dan had men kunnen verzoeken daarover te stemmen en de heer Brouwers had wellicht ook beter gedaan daartoe over te gaan, in plaats van zoo sterk aan te dringen als hij deed. Maar wat daarvan zij, voor handelingen als zijn gepleegd, is geen verdediging te vinden zij kunnen slechts worden afgekeurd en betreurd door ieder, die het wèl meent met de vrijheid." Het blad verklaart echter, even als de heer Domela Nieuwennuis gisteren in de kamer, dat ten onrechte het gebeurde ten laste wordt gebracht van de socialistische partij, daar de kwestie van de wereldlijke macht des pausen haar onverschil lig laat. Terecht merkt de Tijd hiertegen op dat, al worden Yan der Stadt c. s. behandeld als niet meer behoorende tot de sociaal-democraten, zij toch hangen aan de rokspanden van Domela Nieuwenhuis, Croll, enz., zoodat dezenwel degelijk mede verantwoordelijk zijn voor dergelijke schand daden." De vraag, door den heer mr. J. A. van Hoek gedaan aan het slot van de gemeenteraadszitting van gisteren, betrof het gas. Het is van algemeene bekendheid zeide hij dat er zeer veel klach ten worden geuit over het gas. De gascommissie kan misschien inlichting geven of die klachten gegrond zijn, en zoo ja, welke de redenen zijn dat het gas slecht is en of er kans bestaat dat die oorzaken spoedig zullen worden opgeheven. De heer Sprenger, voorzitter van de gascom missie, verklaarde zich bereid dadelijk de gestelde vragen te beantwoorden. De minder goede kwa liteit van het gas, die erkend moet worden, ofschoon de meter, die in de fabriek aanwezig is steeds een lichtsterkte van 16 kaarsen aanwijst, behoort toegeschreven te worden aan den minder goeden toestand, waarin de zuiveringstoestellen verkeeren. Weldra zullen daarin echter verbeteringen gebracht worden. Wat betreft de klacht, dat de gasverbruikers meer gas verbranden met een zelfde aantal pitten als vroeger, daarvan noemde de heer Sprenger de verhoogde drukking, in denlaatstentijdgegeven, de oorzaak. De interpellatie van den heer E. P. Schorer betrof het feit dat, tijdens de laatste raadszittingen, tweemaal de militairen, niettegenstaande de straat is afgesloten, met slaande trom het raadhuis pas seerden, waardoor het gesprokene onverstaanbaar wordt. De heer Schorer wenschte te vernemen of dit niet kan verboden worden. In elk geval vindt hij zoodanige handniwjjze ongepast en onbeleefd en verzocht hij het dag. bestuur een onderzoek in te stellen. De voorzitter zeide dit toe. De munten, die aan de oudheidkundige verza meling ten raadhuize ontbreken en gisteren dooi den heer mr G. N. de Stoppelaar in de raads vergadering werden bedoeld, zijneen heele en halve Rozenobelde dukaat en dubbele dukaat met' de twee hoofden; een gewone dukaat van later tijdeen halve en heele gouden rijder en een papieren noodmunt van 1573. Door de afdeeling St. Maartensdijk van de kiesvereeniging Algemeen Belang is met 29 van de 30 stemmen tot candidaat voor lid der prov. staten gekozen de heer N. Polderman, burgemeester dezer gemeente. 1 briefje was in blanco. In de avondzitting der Tweede kamer van Woensdag is hij het voortgezet debat over het justitie-hoofdstuk door den heer Smidt gewezen op het te groot aantal bewaarders in de gevan genissen te Leeuwarden en Leiden. De minister antwoordde dat de bijzondere aard dier gevan genissen een groot getal noodig maakte. Naar beperking zal echter worden gestreefd. Een nadere regeling van de traktementen der gods dienstonderwijzers in de gevangenis te 's Bosch zeide hij aan den heer Lohman toe. Door de heeren Yerniers van der Loeff en Yan Kerkwijk werd opgekomen tegen het plan om het nieuwe reehtsgebouw te Rotterdam op een terrein nabij Hillegersberg te plaatsen, wat zeer ten nadeele van de justiciabelen ook van de omringende eilanden zou zijn. De minister verzekerde dat het slechts een avant-project was en met de be denkingen zou worden rekening gehouden. Bij de afdeeling pensioenen kwam de heer Van Kerkwijk op tegen de eigendunkelijke en onver antwoordelijke wijze, waarop door *1s ministers voorganger met gratificatiën en toelagen was om gesprongen. Wat de toelage betreft, aan een op wachtgeld gestelden secretaris-generaal verleend na zijn pensioneering, verklaarde de minister daar mede .te zullen voortgaan mot 't oog op een in 1861 genomen kamerbesluit, waarbij dien heer een toelage van f 2000 was verzekerd. Hoofdstuk justitie is eenparig aangenomen. Het daarna aangevangen algemeen debat over binnenlandsche zaken liep mede ten einde. De herziening der prov. kiestabel werd door de heeren Vermeulen en Roëll aanbevolen, eerstgenoemde drong tevens aan op spoedige in diening der splitsing van d'ë groote kamerkies districten. Dit laatste beloofde de minister Mackay, evenzeer als herziening der prov. kiestabel zoowel wat de indeeling betreft als de bepaling van het aantal kamerleden. Wettelijke regeling der banken van leening, door den heer Yeegens gewenscht ter voorkoming van de stille pandjeshuizen, zal de minister over wegen. Wederindiening van een voorstel om het toestaan van vergunningen der drankwet binnen het maximum aan algemeene regelen te binden wat de heeren Veegens en W. van Dedem wenschten kon kjj niet beloven. .Onderzoek naar den toestand van arbeiderswoningen achtte hij met den heer Domela Nieuwenhuis gewenscht, hetzij bij de arbeidsenquête of op andere wijze. Over de facultatieve lijkverbranding, door dien heer gewenscht, onthield de minister zich van positieve toezegging. Het afdeelingsverslag der Tweede kamer is ver schenen over het door de regeering ingediende ontwerp, houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen arbeid van jeugdige personen en vrouwen. Algemeen waardeerde men het streven van den minister van justitie om door die indiening van dit wetsontwerp aan den belangrijken arbeid der enquête-commissie een practisch gevolg te verze keren. De vraag werd intusschen gedaan, waarom dit wetsontwerp alleen is uitgegaan van het dep. van justitie. Sommige leden waren van oordeel, dat de voordracht in de eerste plaats van het dep. van waterstaat, handel en nijverheid had behooren uit te gaan. Verschillende leden kwa men op tegen de uitdrukking werkplaats in het ontwerp, eveneens tegen die van jeugdige personen. Zij gaven de voorkeur aan jon gelieden. Opgemerkt werd, dat bij het aanhangige wets ontwerp van elke principieele beperking van de staatsinmenging afgezien schijnt te zijn. Het ontwerp toch verlaat het terrein der industrie en betreedt dat der ouderlijke macht en op die wijze zou men gaandeweg komen tot organisatie van het geheele arbeidersleven door het staats gezag. Er waren ook leden, die de wenschelijk- heid betoogden om op het gebied der arbeids wetgeving slechts stap voor stap vooruit te gaan j en hoewel zij erkenden, dat in dit wetsontwerp meer dan in vroegere rekening was gehouden met de eischen der industrie, konden zij zich daarmede niet geheel veresnigen. Liever zonden zij gezien hebben dat de regeering zich bij de beperking van den arbeid van jongelieden tot den leeftijd van 16 jaren bepaald had, terwijl zij wettelijke regeling van vrouwenarbeid voor alsnog niet wenschelijk achtten. Anderzijds werd ontkend, dat men a priori grenzen aan de in menging van het staatsgezag zoo kunnen en moeten aanwijzen. fDoor de arrondis ements-rechtbank te Haarlem is, voor de vacature van kantonrechter te Zaan dam, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling mr J. Boldingh Gz., kan tonrechter te Bolswardinr P. Dwars, griffier by het kantongerecht te Zaandamen mr F. van Bredehoff de Vicq van Oosthuizen, griffier bij bet kantongerecht te Purmerend. Het hoofdbestuur van Volksonderwijs, vereeni- ging tot bevordering van het volksonderwijs en het schoolbezoek in Nederland" heeft zich per adres tot de kamer gewend, naar aanleiding van de besluiten der gemeenteraden Van Montfoovt en Smilde, waarbij onderwijzers werden ontslagen, om ze daarna tegen lagere tractementen weder aan te stellen. Het hoofdbestuur is van meening, dat door deze hesluiten het openbaar onderwijs wordt be nadeeld, dat de positie der gemeente-ambtenaren in het algemeen, er door wordt verzwakt en dat door dergelijke handelingen de goede trouw ge schonden wordt. Zij verzoekt ten slotte de kamer er bij de regeering op aan te dringen dat der gelijke handelingen onmogelijk worden gemaakt. Het door hoofdelijke stemming van de leden van den »Nationalen bond voor den Nederland- schen arbeid" gekozen bestuur heeft 11. Maandag te 's Hertogenbosch eene vergadering gehouden om zich onderling te constitueeren en over te gaan tot de benoeming van een secretaris. Met zes tegen éen stem is als zoodanig benoemd de heer M. L. van Deventer. Het bestuur is dien tengevolge nu aldus samengesteld A. H. Jannink, voorzitterP. Rutten, onder-voorzitter A. de Wit Gz., penningmeesterM. L. van Deventer, secre taris, en verdere bestuursleden Ed. de Beaumont, K. Raymakers, B. Verhagen en E. Koechlin. De heer O. van R.ees, oud-gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, zal het landgoed Beu- kenhoek aan den Velperweg bij Arnhem betrekken. Op de voordracht voor onderwijzeres te Breskens komt, met de dames Mazure en Frelier, voor mejuffrouw M. Dronkers van Middelburg. De heer Ed. Lauret, onderwijzer te Philippine, is benoemd tot hoofd der. openbare school te Overslag. Beroepen te Nisse de heer W. van Esveld, pred. te Brak'el, die ook beroepen is te Blan. kenham (Ov.) 'Het Hof te Amsterdam heeft, in hooger beroep, in de zaak der valsche munters uitspraak gedaan. Ten aanzien van Mevius en Hol bekrach tigde het hof de uitspraak der rechtbank in kaar geheel. Ten aanzien van Smitshuijzen overwoog het, in overeenstemmingumet de verdediging hij rechtbank en hof gevoerd, dat de uitgifte van een valschen gulden bij den tapper Hanschen niet bewezen was, omdat de identiteit van het stuk slechts gestaafd werd door de onbeëdigde verklaring van een 14-jarigen leerjongen. Verder werden een paar overwegingen aangevuld, Smits huijzen daarenboven aan de verzwarende omstan digheid van recidive schuldig verklaard en de straffen, door de rechtbank opgelegd (5, 6 en 7 jaren), gehandhaafd. Naar men verneemt zal Smitshuijzen cassatie tegen dit arrest aanteekenen en Mr. Caroli de zaak bepleiten. De kwestie van het kerkelijk beheer te Am sterdam heeft nu zijn volle beslag gekregen. De gewezene kerkmeesters hebben alles, ook de be kende ƒ36.000, in het bezit van de kerkelijke commissie gesteld, en zij hebben harerzijds eene akte van decharge ontvangen. Hunnerzijds waren dan ook de door hen aanhangig gemaakte pro cessen tegen een zestal kosters gerooieerd geworden,

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1