Laatste Berichten Rechtszaken, Verspreide berichten. vatte geldleening van 3200 ontstane tekort van 4700 te vinden uit eene geldleening, groot f 2500 voor aanleg van straten en eene verkooging van den H. O. met een bedrag van 2200. Na langdurige beraadslaging, gedeeltelijk met gesloten deuren, werd besloten voor onderhoud van straten 800 en voor aanleg van nieuwe traten f 1000 uit te trekken, de laatste som te vinden uit een geldleening tot dat bedrag. Door dit besluit werd bet tekort in de ont vangsten tot 2200 terug gebracht en de voorzitter- stelde voor den H. O. met deze samen té verzwaren. Alvorens dit voorstel te behandelen kwam de door den voorzitter ontworpen en vroeger reeds medegedeelde nieuwe wijze van heffing van den H. O. aan de orde. Een der leden had daartegen het bezwaar, dat de verhoudingsgetallen niet geleidelijk opklommen en voor de middelklassen minder sterk stegen dan voor de uiterste. Hij en nog 2 andere leden hadden ook een schema ontworpen, alle onderling en met dat van den Vzt. daarin overeenkomende, dat de nu be staande klasse met een ink. van 200300 gld. vervalt en de druk voor de hoogste klassen aan zienlijk wordt verzwaard. Dat van den heer Sauer werd door den voorzitter overgenomen, doch met een amendement, inhoudende dat con- tribuabelen met een inkomen van hoogstens 1000 en die meer dan 3 kinderen te verzorgen hebben 25 reductie krijgen. Aldus werd het met 5 tegen 2 st. aangenomen. Daarna werd, nadat eerst nog een voorst, tot afschaffing van het schoolgeld was verworpen, besloten den H. O. te verhoogen tot hoogstens f 10,000 en aldus het tekort van 2200 te dekken. In de Maandag gehouden vergadering der kies- vereeniging Poortvlietafdeeling van Algemeen Belangis met algemeene stemmen tot candidaat voor lid der Provinciale staten gekozen de keer P. Daane van Stapele, te Poortvliet. In de maand April of Mei 1889 zal een verge lijkend onderzoek plaats vinden van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterpen, waartoe vijftien plaatsen ter ver vulling worden opengesteld. Een volgend examen zal eerst in 1890 worden gehouden, zoodat gedurende 1889 slechts één examen zal plaats vinden. Voor nadere inlichtingen verwijzen wij naar de St. Crt. van heden. De le luit.-kwartiermeester W. F. de Vulder van Noorden, die voor 5 jaren gedetacheerd is geweest bij het leger in Oost-Indië, is hier te lande teruggekeerd. Onze consul te Buenos-Ayres, de heer L. van Eiel, doet in de jongste aflevering van de ver zameling consulaire verslagen eenige mededee- lingen omtrent de landverhuizing naar de Argentijnsche republiek. Hij schrijft daarin ten slotte »Uit mijne vroegere rapporten en ook uit het tegenwoordige bericht blijkt, dat Argentinië een land van vooruitgang is, en dat het naar men- chelijke berekening binnen een niet ver verwij derden tijd een staat van beteekenis zal worden dat de verdiensten er ruimer zijn dan in de oude wereld, en zich ook in andere opzichten hier meer gelegenheid dan daar biedt tot het scheppen eener zelfstandige positie dat het klimaat gezond is en dat, al geldt het hier een nieuw land, de Europeesche beschaving er vasten zetel heeft genomen. Maar al deze de landverhuizing be gunstigende omstandigheden mogen niet tot over dreven illusiën leidendeze republiek is geen land van wonderen, die mensckelijke deugden overbodig maken. Tegenover groote inkomsten staan hier hooge uitgaven voor levensonderhoud. Hij, die zich naar Argentinië wendt, moet dit derhalve doen met de wetenschap, dat ook in dit land moet gewerkt worden, en men zonder wel overlegden arbeid evenmin hier als elders resultaten verkrijgt. Hij moet zich voorts bewust zijn, dat in den eersten tijd van zijn verblijf in deze nieuwe wereld hem soms onaangenaamheden, zoo al niet tegenspoeden wachten, als een gevolg zjjner onbekendheid met land, taal en volk, eene onbekendheid in het bijzonder van gewicht voor den niet tot een Latijnschen stam behoorenden landverhuizer. Doch dit neemt niet weg, dat hij, die wat geleerd heeft, het met energie en gezond verstand hier over het algemeen verder brengt dan in Europa, waartegenover staat, dat zij, die deze eigenschappen missen, hier nog minder op hunne plaats zijn dan in de oude wereld. Voor den werkman is ook hier kennis van zijn ambacht of een paar krachtige armen noodzakelijk. 'W an- gedrag brengt hier snel en diep ten val." Overigens komen zijne mededeelingen omtrent de personen, die daar een bestaan kunnen vin den, overeen met hetgeen in de gisteren door ons opgenomen beschouwing voorkomt. Nederlanders, die daarheen verhuizen, wordt aanbevolen, zich na aankomst in de republiek, ter verkrijging van inlichtingen, onmiddellijk aan het Nederlandsch consulaat te vervoegen. Te Houtrijk en Polanen heeft eene vergadering plaats gehad van een 350 personen om over landverhuizing naar die republiek te spreken. Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, en het voor en tegen in helder licht hadden gesteld, werd door een der aanwezigen het voorstel gedaan om éen of twee personen naar de genoemde republiek af te vaardigen, teneinde een onderzoek in te stellen naar den toestand aldaar, de kosten van de reis en de ver zorging der achterblijvende gezinnen, door de overigen te dragen. Na uitvoerige gedachten- wisselingen werd besloten binnenkort nog eene yergadering te Haarlem te houden, teneinde tot een definitief optreden in deze zaak te komen. Door het groot aantal passagiers, dat zich voor vervoer op crediet naar de Argentijnsche repu bliek heeft aangemeld, zijn de stoomschepen der Nederl.-Amerik.stoomvaartmaatschappij daarheen, tot en met 5 April a. s. bezet, zoodat de eerstvolgende maanden geen aanvragen tot crediet-vervoer meer afgegeven worden. Arronclissements-rechtbank te Middelburg Heden is veroordeeld wegens overtre ding van rijksbelastingen (ongedekt vervoer van zont boven de hoeveelheid van vijf kilogram): Y. d. E,, 24 j., arbeider, Clinge, thans alhier gedetineerd, tot 22.50 b. s. 7 d. h., in de kosten van bekeuring en in die van het rechtsgeding, met verbeurdverklaring der aange haalde goederen en met bevel tot in vrijheid stelling. Kantongerecht te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeldJ. E., Vlis- singen, wegens het in dronkenschap verstoren van de orde tot 3 b. s 2 d.I. D., Middelburg, wegens het slachten van een schaap, zoo dat het van de straat kan gezien worden, tot f 1 b. a. 1 d.E. G-., Ylissingen, wegens het bemoeilijken van een reiziger aan 't station tot 1 b. s. 1 d.; J. de E., Arnemuiden, wegens 1° het wegnemen van voorwerpen aan een rijkskanaal gegroeid en 2" het opgeven van een valschen naam tot 3 b. s. 2 d. en 10 s. 3d.; teruggave bevolen van beitel aan J. de E.; P. C. B. van W., Middelburg, wegens straatschenderij tot 1 b. s. 1 d.; P. S., Ylis singen, wegens het wegnemen van voorwerpen aan een rijkskanaal gegroeid tot 1 b. s. 1 d.J. V., huisv. van P. M., Arnemuiden, wegens idem tot 3 b. s. 2 d. Verder wegens dronkenschapJ. W., West- kapelle, J. J. V. en A. W. E. v. d. P., Middelburg, ieder tot 5 b. s, 2 d.L. J. M., A, v. A., A. W. K., Vlissingen en J. I. H., Middelburg, ieder tot 1 b. s. 1 d.L de K., Middelburg, W. K. en J. W. E., Ylissingen, ieder tot 10 b. s. 3 d.J. C. de M., Vlissingen tot 3 b. s. 2 d. En allen in de kosten van het geding. De Haagsche rechtbank heeft gisteren den notaris Andries, vroeger aldaar woonachtig, bij verstek veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf en 8 jaren ontzetting uit de rechten bij art. 21 strafr. bedoeld. De rechtbank overwoog dat het feit, dat bekl. geen loon voor de door hem te verleenen diensten had ontvangen, het misdrijf minder ver zwaarde. Bij de derde abonnements-voorstelling, door het gezelschap Faassen de volgende week Woensdag 19 December in den schouwburg te Middelburg- te geven, zullen worden opgevoerd Een bittere pilblijspel in 4 bedrijven van Justus van Mau- rik Jr., voorafgegaan door Blinde Valeria, tooneel- spel in 3 bedrijven van Eug. Scribe en Melesville. Onder Waarde zijn drie jonge otters levend gevangen en een vierde, de moeder, doodgeschoten. In de laatstgehouden algemeene vergadering van leden der scherpschutters-vereeniging Voor Vaderland en Koning te Terneuzen reikte de voorzitter de prijzen uit, die behaald werden in den laatst gehouden onderlingen schietwedstrijd der verschillende leden, welke wedstrijd was uit geschreven ter herdenking van het tweejarig bestaan der vereeniging. De prijzen vielen ten deel als volgtde le aan sergeant-maj. instructeur De Cooker, met 47 pun ten de 2e aan buitw. lid J. Siemens, met 4-2 p., laatste schot 103e aan korp. De Leeuw met 42 p., 1. s. 8de 4e aan serg. Van Gelderen met 42 p., 1. s. 7de 5e aan korp. Oostdijk met 40 p. de 6e aan schutter Stroo met 38 p., 1. s. 8 en de 7e aan buitengew. lid Yan Doeselaar met 38 p., 1. s. 6. Met 4 rozen behaalde De Cooker voornoemd den rozenprijs. De schietingen op de groote baan zijn hiermede voor dit jaar afgeloopen. In de haven van Develsluis is gevonden het lijk van een stoker der marine. Op het lijk werden gevonden eene aanmerkelijke som geld in bankpapier en specie, een militair zakboekje ten name van Jan Nelisse, geboren te Vlissingen, en eervol ontslag uit den zeedienst. Hoe de ongelukkige daar in het water is geraakt, is nog onbekend. De eigenaar der terreinen te Amsterdam, onder den naam van Volkspark bekend, heeft het bestuur der afdeeling Amsterdam van den sociaal-democratischen bond doen weten, dat de terreinen na Februari e. k. niet meer worden verhuurd. Volgens het Huid. waren Zondag bij de be kende vergadering in Maison Stroucken te Am sterdam wel twee ddizend personen in de zalen, Allen waren van kaarten voorzien en toch had het bestuur der Leo-Vereeniging slechts 1500 kaarten laten drukken, waarvan, op haren last. slechts 1400 waren afgegeven. Het vermoeden ligt dan ook bij dit bestuur niet verre, dat de kaarten zijn nagedrukt en de rumoermakers deels met valsche kaarten zijn binnengekomen. Overi gens hebben zij ook aan de adressen, waar die kaarten a 10 cents per stuk verkrijgbaar waren gesteld, zich van die toegangbewijzen meester trachten te maken, wat hun inderdaad hier en daar is gelukt. De politie had pastoor Brouwers aangeboden, in de zaal, ter handhaving van rust, eenige politieagenten te doen post vatten, doch de heer Brouwers had dat aanbod, in goed ver trouwen op de ordelievendheid zijner toehoorders, afgeslagen, zoodat in de zaal slechts de heer Boekhof tegenwoordig wasdie ten slotto zoo flink optrad. Het telegram van hulde aan den koning, dat pastoor Brouwers had willen voorstellen, luidde als volgt »De leden van de Leo-voreeniging Pro Petri Sede te Amsterdam, vereenigd in eene zoo talrijke vergadering van vaderlandslievende katholieke mannen, acht zich gelukkig bij deze aan Neêrland's koning te mogen aanbieden de hulde hunner trouw en de bede tot God, dat de Hemel nog jarenlang Neêrland's koning moge sparen en bewaren tot heil van het vaderland en het geheele Nederlandsche volk". De vergadering had trouwens niet alleen ten doel te protesteeren ten gunste van het wereld lijk gezag van den paus, maar ook om zich aan te sluiten bij de door kardinaal Lavigerie in het leven geroepen beweging ter bestrijding van de slavernij in Afrika. Het kruit, in Amsterdam afgehaald bij den geweermaker Wünnenberg, is gehaald door drie personen onder wie zich ook bevond een jongen van 18 jaarzij gaven allen voor dit kruit noodig te hebben, omdat zij naar de Argentijnsche Eepubliek gingen. Volgens ons nader gezonden bericht zijn er drie helsche machines vervaardigd, ieder inhou dende een kilo kruit, en, wil men het algemeen verspreide gerucht gelooven, dan zou het derde kistje, dat de jongelingen droegen, Woensdag avond mede bezorgd zijn bij den burgemeester van Amsterdam, over welke zaak echter nog de sluier des geheims hangt. Alles komt er nu maar op aan, of de leveran cier de jongelieden zal kunnen herkennen, wan neer enkele verdachte personen hem worden voor gesteld. Maandag werd te Amsterdam in een der zalen van hetcafé Krasnapolsky een vergadering ge houden van handelaren, fabrikanten en makelaars in tabak, bijeengeroepen door den heer F. van Schaik te Eindhoven, naar aanleiding van een verzoek der Nederlandsche commissie voor de wereldtentoonstelling te Parijs om gezamenlijk te overleggen of en op welke wijze de Nederl. sigarenfabricatie zich op de tentoonstelling kan vertoonen. Wegens het gering aantal aanwezigen werd besloten eene nieuwe vergadering tegen Maandag a. uit te schrijven, waartoe de oproeping dan zal uitgaan van het hoofdcomité der Nederlandsche afdeeling der tentoonstelling. De ondernemer van het zoogenaamde Café du Bagno te Eotterdam is spoorloos verdwenen, vele teekenen achterlatende dat het dit bagno niet voor den wind is gegaan. Dit verwondert ons niet. Volgens ministrieel besluit mogen monsters schoon gewassen aan bossen gebonden op gelijke lengte gesneden varkenshaar niet zonder vergunning van een der commissarissen des konings worden ingevoerd. Door de politie te Groningen is proces verbaal opgemaakt tegen een drietal knapen van 12, 13 en 14 jaar, die er hun werk van maakten looden pijpen van huizen te stelen, en ze daarna te verkoopen en de opbrengst aan snoeperijen te besteden. Op den spoorweg nabij Vucht had men Zon dagavond een kei van 12 kilo op de rails gelegd. De trein derailleerde niet. Te Watergraafs meer is Zaterdag een man door de tram overre den hij bleef op de plaats dood. Te Eoermond is de stoomhoutzagerij van Frans Bouleau totaal afgebrand. De schade wordt begroot op 24.000. Engelsche kooplieden kochten in de vorige week in de omstreken van Haarlem (Haarlem- merliede en Haarlemmermeer) tegen flinke prijzen veel stuks jong vee op, bestemd voor Amerika, alwaar het Hollandsche vee zeer gewild is. Te Margraten (L.) is een welingericht die- venhol ontdekt. In eene weide van den rentenier W. Coenen heeft men, bij het wegruimen eener oude hooimijt, eene hoeveelheid breekwerktuigen, een geweer en meer andere voorwerpen gevonden, welke meerendeels van diefstal afkomstig waren. Het binnenste gedeelte der mijt strekte aan de dieven tot eene veilige schuilplaats. Thans ver klaart men zich ook de talrijke diefstallen, welke in den laatsten tijd aanhoudend in dat dorp werden gepleegdhet blijkt, dat men hier met eene welingerichte bende te doen heeft. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Bij de verkiezing in het departement dei- Ardennen verkreeg de radicaal Linard 20.247 stemmen, Auffray, de reactionnaire Boulangist 15.635 stemmen. Nog had men twee republi- keinsche candidaten, die ieder ongeveer 6000 stemmen verkregen. Een nieuwe stemming is noodig. Cluseret werd in het departement Var met 14.776 stemmen gekozen. Van de 83.962 kiezers hebben slechts 17.839 gestemd. In de Servische commissie der grondwets herziening werd na een lange rede des konings de indeeling van Servië in 10 Zoepanjes met 46 tegen 26 stemmen der radicalen aangenomen. Dit voorval geeft een vingerwijzing voor de hou ding der radicalen, die de meerderheid in de Skoepschtina zullen hebben, tegenover het ontwerp tot grondwetsherziening, De progressisten leden overal de nederlaag. Zondag vond te St Dié in de Vogezen een bijeenkomst van Boulangistische afgevaardigden plaats, Laisant en Laguerre werden met geschreeuw en gefluit ontvangen. Men werd handgemeen en verscheidene personen moeten gewond zijn. De Fransche kamer heeft de begrooting van uitgaven in haar geheel aangenomen met 393 tegen 115 stemmen. Het Italiaansche agentschap Stefani logen straft het bericht, dat de Italiaansche en Engelsche consuls te Tunis deze week aan hunne regeeringen eene nota gezonden zouden hebben, waarin wordt voorgesteld de consulaire jurisdictie in te voeren in plaats van de Fransche. De Duitsche rijksdag heeft na langdurige discussiën het wetsontwerp tot verzekering van werklieden tegen invaliditeit en ouderdom aan een commissie van 28 leden verzonden. Te Napels zijn twee jonge lieden gearres teerd op het oogenblik, dat zij de lont aanstaken van een bom voor het Duitsch consulaat neergelegd. Omtrent de gevechten bij Bayamoyo vert- neemt men nog, dat een groot aantal volgelingen van het hoofd Bus hi ri gedood werden, twee Duit schers en tWee Hindoes werden licht gekwetst. - De Arabieren zijn naar het binnenland terug getrokken, na in den geheelen omtrek alles ver brand en uitgeplunderd te hebben. Het voorstel Windthorst betrekkelijk den slaven handel zal nog deze week, Vrijdag, in den Duitsch en rijksdag behandeld worden, tegelijkertijd met het Witte boek. Waarschijnlijk zal een crediet voor het herstel van de Duitsche macht aan de Oost-Afrikaansche kust aangevraagd worden. Volgens de verklaring van den kanselarijchef van vorst Liechtenstein, Hofrat Zipel, is het be richt van de Tribuna, dat de vorst den paus een toevluchtsoord in Vaduz zou aangeboden hebben, in geval de H. vader Rome verlaat, uit de lucht gegrepen. De heer Numa Gilly blijft zijn landgenooten door zijn zonderlinge wendingen verrassen. Hij ontkent nu het auteurschap van Mes Dossiers en verklaart nimmer een woord van het manuscript onder de oogen gehad te hebben. Toen hij den 11 Nov. 11. voor het eerst hoorde, dat het boek binnen kort zou verschijnen seinde hij uit Nimes aan den uitgever Savine het werk niet in het licht te geven. Dientengevolge neemt hij niet de verantwoordelijkheid op zich voor een boek, van welks inhoud hij niets afwist en dat ondanks zijn verzet onder zijn naam verscheen. Te Apolda, waar de sociaal-democraten bij vorige verkiezingen verscheidene malen de over winning behaalden, en dat in den Weimarschen landdag door een sociaal-democraat is vertegen woordigd, heeft het gemeentebestuur, bij gelegen heid van de laatste gemeenteraadsverkiezing, de kiezers, die thuis bleven, met eene boete van éene mark bedreigd. Dientengevolge kwamen 9*2 percent van de kiezers op en bleven de candidaten der sociaal-democraten in de minderheid. Aldus bericht de Duitsche Reichsanzeigerhet blad verzuimt echter mede te deelen, welk recht de autoriteiten te Apolda bezitten om dergelijke maatregelen te nemen. Nieuwe troepen zijn op bevel der Engelsche regeering uit Egypte naar Soeakim vertrokken. Bij haar eerste optreden te Konstan tin opel in la Dame aux Qamélias heeft Sarah Bernhardt een groot succes gehad. De eerste avond gaf een recette van 15.000 frnnc. De censuur heeft de opvoering van Theodora verboden. Amsterdam. De Eussische leening is vier maal volteekend. Amsterdam. Mr Imhoff' heeft de instructie in den bekenden aanslag geopend met langdurige verhooren van een löjarig dienstmeisje en de geweermakers Wenneburg en Donoghy. Ook een koetsier moet informatiën verstrekt hebben. Arrestatiën hadden nog niet plaats. ®s firavenhttge. In de heden gehouden zitting der Tweede kamer is ingekomen een wetsontwerp op de pensioenen van burgerlijke ambtenaren, weduwen en weezen en tot heffiing van kanselarijrechten. Bij het voortgezet debat over het hoofdstuk buitenlandsche zaken der staatsbegroo- ting drong de heer Cremer aan op eene betere consulaire vertegenwoordiging in China in het belang van onzen handel en de emigratie naar Oostelijk Sumatra. De heer Hintzen critiseerde de inrichting van den consnlairen dienst en wilde opheffing van onbezoldigde consulaten. De heer De Beaufort vroeg inlichtingen omtrent de bedoeling met den gezantschapspost te Peking en de heer Van der Loeff drong ernstig aan op verlaging van de drukkende consulaatsrechten, terwijl de heer Van Kerkwijk klaagde over de onvoldoende erkenning der consuls. De minister van buitenlandsche zaken jhr Hartsen verklaarde juist in den geest der consu laire commissie posten te Calcutta en Melbou rne te hebben voorgesteld, waarvan hij het belang betoogde. Bij de pensioenwetten is gelet op consulaire pensioenen en eene verbetering in het tarief der consulaatrechten zal hij gaarne overwegen. Omtrent de Argentijnsche republiek zijn vroeger berichten gepubliceerd en worden nadere berichten verwacht. De consul-generaal in China is, in het belang der koelie-emigratie naar Deli, tijdelijk naar Swattow verplaatst. Hoofdstuk buitenlandsche zaken is daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen- Hierna kwam het hoofdstuk justitie aan de orde. Bij het algemeen debat daarover betoogde de heer Hartogh de noodzakelijkheid van eene wet telijke regeling van arbeids-contracten. Had de minister niet aangekondigd een voorstel tot het tegengaan van misbruiken bij winkelnering, spreker en zijne vrienden zouden een voorstel in dien geest hebben gedaan. Ook betoogde hij de noodzakelijkheid eener betere regeling der rechten van de arbeidersvrouw

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2