Verspreide berichten. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken, nieuwen post in Australië niet te vestigen te Melbourne maar te Sidney, omdat de kolonie New-South Wales een veel grooter gebied van afzet heeft, en de eenige onder de Australische koloniën is, die het beginsel van vrijen handel huldigt. Te Utrecht is een vergadering gehouden van ver tegenwoordigers van anti-revolutionnaire bladen. Een bond van organen der anti-revolutionnaire partij werd opgericht, onder den naam: bond: Anti-revolutionaire pers. Alle bladen, die op den grondslag van »het program" staan, kunnen zich aan den bond aan sluiten. Volgens de N. R. Crt is er eene groote opera in bewerking, met Nederlandschen tekst van den heer J. D. C. van Dokkurn te Utrecht, muziek van den heer M. H. van 't Kruis, organist der Groote Kerk te Rotterdam. Zij is in vier bedrijven bewerkt naar het sprookje van Jan Goeverneur De Bloem van Ysland. De componist moet daarmede reeds nagenoeg geheel gereed zijn. «Verbeeldt u", aldus sprak een der leden van het gezelschap Krabbendijke van de Zuid- Bevelandsche Onderwijzers-vereeniging in zijne ver gadering van 11. Zaterdag, om het onrechtvaardige van besluiten als die van Montfoort en Srnilde in het licht te stellen, «verbeeldt u, dat een levensverzekering-maatschappij op een gegeven oogenblik zei: »Het geld is tegenwoordig zoo goedkoop, wij kunnen niet die rente maken, waarop wij gerekend hebben. Wij zullen dus 25 van onze verplichte uitkeeringen terug houden". Wat zouden dan'belanghebbenden doen Zouden zij zich niet over onrechtvaardigheid en trouwbreuk beklagen en de zaak door den rechter laten uitmaken?" We meenen aldus schrijft onze correspondent dat er veel waars in deze vergelijking gelegen is. Hoe dit zij, het gezelschap besloot met alge- meene stemmen een adres van adhaesie tot het hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzers-Genootschap te richten inzake het verzoek van het onderwij zers-gezelschap te Dordrecht aan dat bestuur, om bij de regeering aan te dringen op eene zoodanige wetswijziging, dat besluiten als de gewraakte worden onmogelijk gemaakt. Ook dit werd nog opgemerktals er werkelijk uitsluitend onmacht, en niet tevens onwil, bij den Smildenschen gemeenteraad bestaan heeft om de onderwijzers traetementen uit te betalen, waarom dan niet eerst gebruik gemaakt van art. 49 der onderwijswet en zich tot de regeering met verzoek om subsidie gewend We hebben niet gehoord dat dit geschied is. Uit Uzendijke wordt ons geschreven Het St Nicolaasfeestje, Donderdagavond alhier door de goede zorgen van eenige dames aan de kinderen der Fröbelschool bereid, onderscheidde zich door inrichting niet van dergelijke in andere gemeenten. Uitmuntende door regelmaat en orde gaf het een beeld van den gewonen dagelijkschen gang der school, waar ieder kind steeds met genoegen heenging, om met winst aan kennis en goede manieren weder te keeren. De ouders betreuren dan ook ten zeerste dat die schoone inrichting voortaan gesloten zal zijn. Aan het einde van den feestavond deelde nl. mejuffrouw Van Laere mede dat zij door veran dering van woonplaats hare geliefkoosde bezigheid niet kan voortzetten. Hoe gewenscht ook, is het niet waarschijnlijk dat hare taak spoedig door een ander zal worden overgenomen. Aangenomen het beroep naar de chr. ger. gem. te Heinkenszand door den heer G. Dalhuij- zen, cand. te Geesteren. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Op Donderdag 20 December zal ter openbare zitting dier rechtbank terechtstaan J. J. 29 jaren, stationchef te Vlissingenstad, ter zake dat hij als chef van het spoorwegstation Vlissingenstad op den 18 October 1888, terwijl het zulk mistig weder was dat de dagseinen op 300 meters niet duidelijk te onderscheiden waren, niet heeft zorg gedragen dat de trein, bestaande uit eene locomotief met tender en 5 bagagewagens, waarvan drie met vleesch waren geladen, die omstreeks tien uren des voormiddags van dat station was vertrokken met bestemmiug naar het station Vlissingenhaven, van achteren was voor zien van minstens een helder brandende lantaarn niet rood licht, door welk verzuim op het terrein van het spoorwegstation Vlissingenhaven tus- schen wissel 19 en 24, terwijl genoemde trein achteruit reed, zoodat de locomotief de wagens duwde, eene botsing heeft plaats gehad met een trein komende van het spoorwegstation—haven, waardoor aan drie bagagewagens van den trein, die van het spoorwegstation Vlissingenstad kwam, eene belangrijke schade is toegebracht. Op dienzelfden dag zal ter zelfder zake ook terecht staan C. J. v. de D. 29 jaar, wisselwachter dienstdoend voorman bij het spoorwegstation Vlissingen—stad. In beide zaken zijn van wege het openbaar ministerie zes getuigen gedagvaard. Door het personeel der zeemacht in de directie Hellevoetsluis is voor de nagelaten betrekkingen der verongelukten van het loodswezen te Vlis singen 115 bijeengebracht. Het denkbeeld om een eenvoudig en doel treffend gedenkteeken op te richten op het graf van Jacob Hobein, gaat uit van de heeren F. L. Geerling, gep. vice-admiraal, oud-minister van marinejhr. F. de Casembroot, gep. vice-admi raal, adjudant des konings i. b. d.J. W. Binkes vice-admiraal, adjudant des konings i. b. d. J. A. Vande velde, gep. schout bij nacht; J. Span jaard, kapitein ter zee, inspecteur van het loods wezen F. A. van Braam Houckgeest, kolonel, adjudant des konings i. b. d., commandant van het korps mariniers, secretaris-penningmeester. Ook van het eiland Flakkee zullen binnen weinige dagen personen zelfs geheele huisgezin nen naar de Argentijnsche republiek verhuizen. Men heeft hoop dat door enkele vage aan duidingen men den dader van den dubbelen moordaanslag te Amsterdam zal ontdekken. De politie wordt in haar onderzoek, wat licht te begrijpen is, krachtig door het particulier initia tief gesteund. Zoo zijn mededeelingen gedaan oiptrent verdachte handelingen van een socia listisch werkman. Omtrent dien mislukten aanslag deelt het Hbl. de volgende nadere bijzonderheden mede Het meisje, dat Dinsdagnamiddag ten 3 uren bij Donaghy op den Nieuwendijk 5 pond buskruit haaide, is naar gis 15 a 16 jaar oud. Zij is niet lang van gestalte, met eenvoudig, boersch uiter lijk, blond haar, groote blauwe oogen, en was gekleed met een effen blauw bovenlijf, zwarten bovenrok en: een bont boezelaar. Zij gaf een stukje wit papier over, waarop stond 5 pond gewoon kruit a 60 cent. «Voor wie is 't vroeg de geweermaker, eenigszins verwonderd over de groote hoeveelheid te gelijk. »Dat kan ik u niet zeggen," luidde het antwoord. Het meisje nam de vijf zakken, waarin het kruit was gepakt, gaf 3 en vertrok. De man, die het kistje ten huize van den keer Stork bezorgde, scheen 35 a 40 jaar, blond of rossighij droeg een ronden phantasiehoed en een bruin duffelscken jas. De kruiken in beide kistjes zijn afkomstig van den grossier in drinkwaren Chrispijn, en waren gebruikt voor Pickwick-punch. In het kistje bevond zich geen geschrift of gedicht, zooals elders is gemeld. Daar in het kistje, bij mr Jolles bezorgd, alles is gebleven zooals 't werd verpakt, kon worden nagegaan, dat een van de stukken grauw papier in het kistje geheel gelijksoortig is aan dat van de papieren zakken, waarin het kruit werd afge leverd, zoodat er geen twjjfel is, dat het bij Donaghy gehaalde kruit voor de volvoering van het schandelijk voornemen heeft gediend. Het handschrift der adressen is niet gelijk aan dat op het papiertje bij Donaghy afgegeven. Bij de betrekkelijk kleine ontploffing van het kruit, dat op het aanstrijkpapier was gestrooid in het kistje bij den heer Stork, was de vlam vrij aanzienlijk, en slechts de groote tegenwoor digheid van geest van den heer en mevr. Stork, die dadelijk het deksel dichtschoven, belette dat de lont, die reeds even vuur had gevat, door brandde. De lonten waren gemaakt van lapjes oud linnen en met eenig petroleum gedrenkt. Nauw was het kistje weder dicht, of 't werd nat gemaaktvan binnen zijn de sporen van de vlam duidelijk te zien. Dat mr Jolles met zooveel behoedzaamheid te werk ging, sproot meê daaruit voort, dat bij de lichte verschuiving van het deksel een eigenaar dige reuk kruitlucht werd waargenomen. Met een lepeltje werd toen door het kiertje van de schuif de inhoud onderzocht, en bleek er kruit in te zijn. Ook hier werd dadelijk na het ont dekken het kistje in een emmer water geplaatst. De terstond gewaarschuwde politie wist reeds van het geval bij den heer Storkde bedoeling en de oorsprong der kistjes lieten dus geen twijfel meer. Alweder zijn te Amsterdam twee aanran dingen op den openbaren weg gepleegd. De eene had plaats op de in dit opzicht be ruchte De Ruijterkade. Een brievenbesteller werd door drie onbekende mannen aangevallen en van zjjne portemonnaie met 5 beroofd, De andere werd gepleegd op de Prins Hen drikkade. Daar beroofden vier kerels een voor bijganger van zijn zilveren horloge met gouden ketting Te Amsterdam ligt in lading het Nederland- sche stoomschip Jasondat door de Ned. Zuid- Afrikaansche Spoorwegmaatschappij gecharterd is voor den overvoer van materialen ten behoeve van den stoomtramweg op Witwatersrand (Trans vaal.) Dit is vermoedelijk wel het eerste Nederland- sche stoomschip, dat directe koers zet naar Zuid- Afrika, in lading voor de Transvaal. Op de rivier de Noord, ter hoogte van den Kinderdijk, zijn Vrijdagavond de schroefstoom- booten Industrie, kapitein Den Duijtsen, van Dordt naar Rotterdam, en Dordrecht IV, kapitein J. Goverde, tegen elkaar aangevaren, tengevolge waarvan laatstgenoemde boot een lek bekwam en onmiddellijk zonk. De bemanning slaagde er in, zich te redden. Naar De Tijd. verneemt, is door vrienden en vereerders van Dr. H. J. A. M. Schaepman aan den beeldhouwer J. Th. Stracké, te 's Hertogen bosch, opgedragen zijne buste in marmer uit te voeren. Er is zoo beweert men weer petroleum ontdekt, ditmaal te Hellevoetsluis. Van een der gebouwen op de Oostkade had het drinkwater reeds sedert eenigen tijd een onaangenamen, vetachtigen smaak gehad. Dit werd voortdurend erger, toen men eindelijk tot de ontdekking kwam dat men niets anders oppompte dan eene zeer brandbare vloeistof. Algemeen houdt men dit voor petroleum. Een monster wordt scheikundig onderzocht. Een vreemdsoortige visch, welke men zich te Scheveningen niet herinnert ooit te hebben gezien, is Zaterdag ochtend omstreeks 8 ure aldaar aangespoeld. De visch van ronden vorm, 1§ meter lang, is plat en dik en heeft eene breedte van 2/3 meter. Hij heeft den kop van een tarbot en nadert in gelijkenis 't meest tot die vischsoort. Men gaf hem allerlei benamingen, o. a. van zonne- De voorwaarden, waarop het reisgeld aan de landverhuizers wordt voorgeschoten, zijn deze a terugbetaling in 2§ jaar b bijberekening van 8 percent rente, de gewone rentevoet in Argentina. Een huisvader, die met vrouw en drie kinderen naar Argentina vertrekt, zal dus een schuld ma ken gesteld bijv. dat de kinderen 9, 6 en 2 jaar oud zijn - van 84 -j- f 84 -j- 42 f 42 252 of, met zegel en administratie kosten, te zamen 275. Met de rente er bij, zal hij daarvoor hebben terug te betalen, 307, nl.het le halfjaar 66, het 2e 63 80, het 3e 61.60, het 4e f 59.40 en het 5e of laatste halfjaar 57.20. Dooreen genomen, zal hij der halve 10 per maand, of ca. één peso (de lands- munt 1 dollar 5 francs 4 mark 2.40) per week behoeven weg te leggen zeker geen bezwarende last voor een ijverig en bekwaam man, in een land als Argentina. Dit laatste is eene opmerking van den schrijver die wij niet zoo gul kunnen beamen. Yoor een immigrant is de eerste tijd nog al moeilijk en, dunkt ons, eene dergelijke verplichting wel degelijk bezwarend. Omtrent de vooruitzichten van de landverhui zers wordt gemeld dat landbouwers, tuinlieden en veefokkers in Argentina de meeste kans van slagen hebben. Ook voor het aanleggen van spoorwegen zijn werkkrachten noodig. Landver huizers naar Argentina zullen dus voor negen tienden tbij den landbouw, bij de veeteelt of vleeschbereiding of bij den spoorwegbouw werk moeten zoeken. De nijverheid is aan de Plata een uiterst zwak plantje, ondanks alle pogingen door de regeering aangewend om haar levens kracht in te blazen De aankomelingen worden hoofdzakelijk geëx ploiteerd in het belang van het land zelf, en de loonen wisselen hierbij af naar vraag en aanbod en naar de bekwaamheid. De werkdag duurt 8 uur. In vele gevallen worden kost en inwoning verstrekt boven het bedongen loon, zoodat alsdan het loon als spaarpenning kan worden opgelegd. Bij het landbouwbedrijf is dit, althans, wanneer de immigranten niet als zetboeren een zeer winstgevend baantje worden geplaatst, steeds het geval, en bij de spoorwegwerken komt het ook vaak voor. Een land bouwer of boerenopzichter verdient 60 tot ƒ100 per maand, een boerenknecht 45 tot 60, maaiers en daglooners 2.50'a ƒ.3 per dag. In den oogsttijd worden de loonen bovendien ver hoogd. Iemand, die verstand van veeteelt heeft, vindt gemakkelijk een plaats als veeboer. Hij deelt dan in de winst en wordt na enkele jaren zelf eigenaar van een kudde en van land. Werkplaatsen afloopen is voor de immigranten geen zaakzij vinden daar geen werk. Dit was ook het geval met den Belgischen arbeider die, zooals wij meldden, in Vooruit zijn beklag deed. Eerst bij de spoorwegen vond hij werken dit was, volgens den schrijver der beschouwing in de Echo, zeer natuurlijk. De Belg deed verkeerd als steenhouwersknecht werk te zoeken. Wat echter die schrijver in Vooruit zegt over de hooge huurprijzen in Buenos-Ayres is, volgens de Echo, juistin de kleinere steden en op het platte land zijn de huren daarentegen veel lager. Een werkmansgezin zal in de hoofdstad geen goede woning beneden 50 per maand vinden en, wil men zich behelpen, dan zal men toch nog 30 a 35 per maand moeten neerleggen. Reden hiervan is de schaarschte van woningen. Wat de levensmiddelen aangaat, die zijn in Buenos-Ayres niet zoo bijster duur. Het vleesch is er zelfs zeer goedkoop. Het klimaat is verschillend in de onderscheidene deelen van Argentina. Deze Republiek heeft ongeveer den vorm van een vijgepeer. De steel is Vuurland, het smalle gedeelte, bij den steel, is Patagonië. Het middendeel, aan de gebogen zijde, wordt door de staten Buenos-Ayres en Santa Fé gevormd en met de bloesem rust zij tegen Bolivia en Paraguay. De rechte zijde is de Andesketen, die geheel Amerika, van het noorden tot het zuiden, als het ware tot ruggegraat dient, en, aan de zuidspits van dit werelddeel, Argen tina van Chili scheidt. De afstand nu, van den top tot aan het einde van den steel, dus van het noorden tot het zuiden, is ongeveer even groot als die van Christiania, in Noorwegen, tot Rome, in Italië. Men begrijpt derhalve gemakkelijk, daar het klimaat van Noorwegen en dat van ZuicPItalië hemelsbreed verschillen, dat dit ook in Argentina het geval moet zijn. Aan de noordergrens der republiek is men in de tropendaar groeien suikerriet koffie, tabak en rijst. Aan de zuidspits (Vuur land en straat Magellaan) heerscht het poolklimaat. In de provinciën van het midden (Buenos-Ayres, Santa Fé, Entre Rios) waant men zich in zuidelijk Frankrijk. visch. Eenige Scheveningers zijn er mede naar Den Haag gegaan. Ter waarschuwing. In een straat oorlog tusschen de schooljongens in Den Haag heeft thans een knaap een ander met een stuk lood een oog uitgeslagen. Misschien zal het gevolg nog ernstiger zijn. Op het terrein eener suikerfabriek te Breda geraakte Vrijdagavond een 22-jarig werkman, bezig met het rangeeren van waggons, met den buik tusschen de buffers. De jonkman is tenge volge van inwendig bekomen kneuzingen over leden. Te Gtoesbeek geraakte Zaterdag een spoorwegbeambte onder den trein uit Kleef. Beide beenen werden hem van het lichaam gesneden, en eenige uren later overleed hij aan bloedver lies. Vrijdag is te 's Bosch een 26jarige schoen makervrouw bij het goedspoelen in de Binnen- Dieze gevallen en, ondanks alle in het werk gestelde pogingen om haar te redden, verdronken. Te Lonneker viel een landbouwer van den zolder op een kuip en overleed kort daarop, na latend een vrouw met drie kinderen. Levenswijsheid. »Zie ik mjjngehoor aan", sprak onlangs een predikant, »dan moet ik vragenwaar zijn de armen Maar let ik op de opbrengst der collecte, dan vraag ik waar- blijven de rijken Keizer Wilhelm heeft den eisch tot gerech- terlijke vervolging van de Kieler Ztg, wegens nadruk van het dagboek van keizer Frederik uit het jaar 1866, ingetrokken. De Freis. Ztg vernam sedert weken niets om trent het tegen haar aanhangig gemaakte proces. Te Weenen loopt het gerucht, dat de prins van Reusz, Duitsch gezant aan het Oostenrijk, sche hof, binnen kort zal teruggeroepen worden. Zijn vertrek zou algemeen beschouwd worden als een gevolg van de jongste polemiek derDuitsche en Oostenrijksche bladen over de politiek van graaf Taaffe. De berichten uit Zanzibar luiden steeds ernstig. De inboorlingen met hun hoofd Bushire, die over een 4000 man bevel voert, hebben Bagamoyo bezet en zich aldaar verschanst. Zij hebben een post der Duitsche Oost-Afrikaansche maatschappij den pas afgesneden en tevens een landing der Duitschers belet. De oorlogschepen hebben de stad gebombar deerd en verscheidene huizen van Hindoes, Brit- sche onderdanen, verwoest. In de 11 eerste maanden van dit jaar zijn 15 theaters afgebrand. In N.-Amerika 4, in En geland eveneens 4, België 2 (te Charleroi en te Antwerpen), in Frankrijk, Spanje, Portugal, Roe menië en Rusland 1. Sedert den brand in het Ringtheater vonden 96 schouwburg-branden plaats. In den Almanach de Gotha voor 1889 is prins Ferdinand, hertog van Saksen, uit het huis van Saksen-Coburg-en-Gotha, opgenomen als vorst Ferdinand I van Boelgarije, met den titel van koninklijke hoogheid. Tengevolge van de scherpe aanmerking, die daarop verleden jaar door de Nordd. Allg. Ztg. gemaakt werd, staat daarbij echter thans de volgende noot»De tegenwoor dige politieke toestand in Boelgarije is tot nu toe (19 November 1888) niet door de mogend heden erkend." Dit neemt niet weg dat de hertog 7 Juli 1887 door de nationale vergadering te Tirnova één stemmig tot vorst gekozen werd en 14 Augustus van datzelfde jaar den eed op de grondwet af legde. Er is een anarchistische brochure verschenen, waarin nauwkeurig de wijze wordt aangegeven, hoe ontplofbare stoffen zijn te bereiden. Het ge schrift werd gedrukt in de internationale anar chistische drukkerjj te Londen. De douanen te Armentières, Frankrijk, ont dekten bij het visiteeren van een waggon half met brood geladen, komende van Yperen, dat alle brooden hol en met kruit of dynamiet gevuld waren ruim éen kilo dynamiet en 16 K. kruit werden gevonden. De jaargetijden vallen in Buenos-Ayres juist tegenovergesteld in, als hier te lande. De warmste maand is Januari, de koelste Juli. Hetgeen wij onder winter" verstaan, kent men ginds nietde gemiddelde temperatuur in Juli is 50° en als het 3 of 4 dagen achter elkander vriest, dan noemt men den winter «streng." Sneeuw valt zeer zelden, maar regenen doet het vaak, vooral in de lente. De Noordewind brengt, door de plotselinge afwisseling van temperatuur, die hij veroorzaakt, vaak hardnekkige verkoudheid mede. Het dragen van flanel, baai of wol is daarom zeer aan te raden. Ook werkt de Noordewind sterk op de zenuwen en veroorzaakt hevige hoofdpijnen. Bij verwondingen zij men'zeer voorzichtig en verbinde die dadelijk. De Noordewind heeft in B. A. de gevaarlijke eigenschap van aan open wonden vaak een zeer boosaardig karakter te geven. Men doet goed, niet te veel water te drinken, vooral niet in den eersten tijd, en liever thee, koffie, maté of water met een scheuf je cognac of brandewijn te gebruiken. De bevolking bestaat uit Creolen, afstamme lingen van Spanjaarden en Spaansche vrouwen, uit mestiezen of gauchosen vreemdelingen, Het Italiaansche element is, zooals men weet, daar sterk vertegenwoordigd. Gedrukt bij D. G. Kröber Jr., te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 6