N°. 293. 131e Jaargang. 1888. B IJ VOEGSEL Dinsdag 11 December. BEKENDMAKINGEN V .A IsT D Middelburg 10 December. De Argentijnsche republiek. IMDDELRURGSCHE COURANT. GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Woensdag den 12 December 1888, des na middags te 1 uur, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den (10 December 1888. De Burgemeester voornoemd, SCHOEEK. De vergadering, tegen Zondagmiddag een uur in het Hotel de Commerce alhier uitgeschreven door het bestuur van het gewest Zuid-Holland en Zeeland, onderdeel van het Nederlandsch gymnas- Hekverbond, zoowel voor belangstellenden in de gymnastiek als voor afgevaardigden van onder scheidene gymnastiekvereenigingenin de provincie, was druk bezocht. Ongeveer 50 heeren waren opgekomen. Vertegenwoordigd waren Achilles en Zeelandia van Middelburg, Luctor et Emergo van Vlissingen, Hercules en Volharding van Goes en De Schelde van Vlissingen, terwijl ook jhr mr L. Schorer, burgemeester van Middelburg, de vergadering bijwoonde. De voprzitter van het bestuur van het gewest Zuid-Holland en Zeeland, de heer E M. S. van San ten van 's Gravenhage, die met een drietal bestuurs leden was overgekomen, opende de bijeenkomst en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Hij sprak zijn dank uit voor de talrijke opkomst en dankte inzonderheid ook den burgemeester van Middelburg voor zijne tegenwoordigheid, omdat hij daaruit meende te mogen afleiden sympathie met het streven van hen, die de vergadering samenriepen. De spreker zette vervolgens niteen waarom de vergadering was bijeengeroepen, nl. om te trachten het gymnastiekleven in de provincie Zeeland op te wekken. Hij wees er op dat in Holland, dank zij de goede communicatie, een onderlinge band bestaat tusschen de vereenigingen in onderscheiden plaatsen en sprak de hoop uit dat, waar in dit opzicht ook Zeeland in de laatste jaren van betere conditie was geworden, het spoedig hier eveneens het geval zijn zal. De heer Van Santen achtte het onnoodig in eene vergadering van gymnasten het nut der gymnastiek te bepleitenallen die tegenwoordig zijn mogen geacht worden daarvan doordrongen te zijn en in te stemmen met hen, die den wensch koesteren de gymnastiek eene.volkszaak te maken. Om dat te bereiken achtte spreker het noodig dat voor de gymnastiek propaganda gemaakt Wij ontvingen ter recensie een overdruk van eene beschouwing over Landverhuizing naar Argen tina, die verschenen is in De EchoVolksblad voor Nederland. Ons dunktvoor een recensie leent zich dit opstel niet. Wij kunnen alleen constateeren dat het ons eene zeer duidelijke beschouwing toe schijnt, welke voor hen, die voornemens zjjn naar Argentina te gaan, van veel nut kan wezen. Wij gelooven den schrijver gaarne als hij beweert dat zijne aanteekeningen met »zorg" zijn bijeen gegaard, maar wij kunnen moeilijk controleeren of al het geschrevene juist>is. Na een inleiding vindt men daarin de volgende rubrieken: Voorschot van reisgeld; Terugbetaling der voorschottenAan boordAankomst te Buenos- AyresDe Immigranten-Huizen; Vooruitzichten der landverhuizers; Klimaat; Het land; De Bevolking GeschiedenisLandbouiu, Veeteelt en Delfstoffen Handel en VerkeerSaladeros en Landbouw koloniën; Munten, Maten en Gewichten, Besluit Zonder eenigzins terug te komen van de door ons geopperde bezwaren willen wij toch een en ander uit dit opstel onder de oogen van onze lezers brengen, hun altijd nog voorzichtigheid op dit punt aanradend. De regeering van Argen tina, »den jeugdigen, maar verwonderlijk krachtig groeienden statenbond aan de Plata rivier" zooals het in die beschouwing heet tracht den stroom van landverhuizers daarheen te trek ken. Te Rotterdam, Tulpstraat 13, en te Am sterdam aan het consulaat, Prins Hendrikkade worde en dat, hoezeer het beoefenen der gymnas tiek in inrichtingen hoofdzaak zijn moet, ook naar buiten dient gewerkt, met andere woorden dat bet volk in kennis moet gesteld worden met de zuivere methodische gymnastiek, die wars is van kunstenmakerij en kunstverrichtingen. Toen de voorzitter hierop de beraadslaging opende werd door een der afgevaardigden uit Goes de houding besproken, door het gewest, be stuur aangenomen bij gelegenheid van het ten vorigen jare te Goes gegeven turnfeest, waar de gymnastiek-vereeniging, die een uitvoering gaf, inplaats van medewerking hij den bond te vinden, eerder van meening was tegenwerking ontmoet te hebben. Deze zaak gaf aanleiding tot eene breedvoerige gedachtenwisseling, waaruit bleek dat zoowel bij de Goesche heeren als bij het bestuur van het gewest een misverstand bestaan had. Na weder- zijdsche ophelderingen werd deze zaak als afge daan beschouwd. De burgemeester van Middelburg wees vervol gens erop, na dank betuigd te hebben voor de invitatie tot deze bijeenkomst, hoe, voor zoover hij daarover na een kort verblijf alhier oordeelen kon, in Zeeland nog niet genoeg belang wordt gesteld in de voor lichaam en geest zoo nuttige gymnastiek en het daarom z. i. zeer wenschelijk zijn zou in deze provincie in het openbaar eens te doen zien wat zij beoogt. Daartoe zou een gewestelijke uitvoering veel kunnen toebrengen en de noodige krachten ertoe zouden mogelijk wel te vinden zijn. De voorzitter was het hiermede volkomen eens. „Gaarne zou hij zien dat in Zeeland eene derge lijke uitvoering kon plaats hebben. Dat het aan krachten ontbreken zou, geloofde hij niet, en mocht dat het geval zijn, dan zal niet te vergeefs de hulp van Holland worden gevraagd. Boven dien meende de voorzitter de verzekering te kunnen geven dat, als in Zeeland eene uitvoering werd gegeven, half het gymnastiseerend Holland daaraan een bezoek zou brengen, want, zeide hij Holland heeft groote sympathie voor Zeeland. De voorzitter gelooft dan ook dat, indien in 1889 geen algemeene bondsuitvoering plaats had wat niet waarschijnlijk is, een verzoek van een Zeeuwsche vereeniging om in die provincie eene gewestelijke uitvoering te steunen zeker in goede aarde vallen en door de algemeene vergadering, die binnen enkele dagen, nl. op 23 December a., plaats heeft, met groote meerderheid van stemmen aan genomen worden zou. Een der bestuursleden toonde vervolgens aan dat in Zeeland aansluiting aan en samenwerking met de zustervereenigingen ontbreekt én betoogde de wenschelijkheid van toetreding tot den bond om die aaneensluiting en samenwerking te be vorderen. In het breedewerd vervolgens de mogelijkheid van eene gewestelijke uitvoering in Zeeland be- 172, kan men inlichting bekomen. Nu heeft de schrijver de hem uit Brussel, Rotterdam, Amster dam en Londen verstrekte informatiën te zamen gevoegd en vergeleken met de ofïicieele bescheiden. Hoewel hij nu beweert dat hij voor de juistheid zijner inlichtingen veilig kan instaan, verlieze men niet uit het oog dat deze in ieder geval een min of meer officieel karakter dragenen met eenige reserve dienen te Worden beschouwd. Wij bepalen ons daarom tot de mededeeling om trent feitelijke, daarin voorkomend, zaken, nl. het voorschot van reisgeld en de terugbetaling van voorschotten'en laten aan de lezers grooten- deels over daaruit hunne conclusiën te trekken. Het voorschot van reisgeld wordt verstrekt door de Nationale Bank te Buenos-Ayres, onder garantie van de regeering. Het komt niet in handen van den emigrant, maar wordt recht streeks verrekend met de stoomvaartmaatschappij, die de passage bezorgt. De landverhuizers kunnen bepalen, wanneer zij wenschen te vertrekken. De reiskosten naar de plaats van Vertrek wórden niet voorgeschoten ieder betaalt die uit eigen middelen. De Nederl. Amerik. Stoomvaart-Maatschappij (Amsterdam en Rotterdam) heeft een lijn geopend op Buenos-Ayres. Den 5en van elke maand ver trekt, beurtelings van Rotterdam en van Amster dam, een der prachtige en uitmuntend ingerichte booten naar Montevideo en Buenos-Ayres. Met de regeering 'der Argentijnsche republiek heelt de A. A. S. M. een overeenkomst gesloten voor den overvoer Van landverhuizers, zoodat Neder landers voortaan niet meer over Antwerpen, doch sproken. Allereerst kwamen de financieele beden kingen ter sprake die echter niet overwegend bleken te zijn, mits, de verschillende vereenigingen onderling zich verstaan. Naar aanleiding van dit laatste werd door ver schillende bestuursleden en door jhr mr L. Schorer het nut aangetoond van toetreding tot den bond, waardoor van zelf die onderlinge band tot stand komen zal. Eendracht zal ook hier macht ma ken en gaarne verklaarde laatstgenoemde spreker zich bereid zooveel, in hem is, eene gewestelijke uitvoering te willen bevorderen. Mocht een der gelijke uitvoering te Middelburg, waar een uit stekend geschikt terrein is en in 1889 verschillende feestelijkheden te wachten zijn, kunnen gegeven worden,zoo 'zal hij trachten daarvoor de belangstel ling bij het gemeentebestuur op te wekken en in elk geval zelf daarvoor pal staan. Deze mededeeling werd door de aanwezigen op uitnoodiging van den voorzitter met den bondsklap geapplaudisseerd. Wijl verschillende afgevaardigden onbekend waren met het doel en de statuten van den bond werden door onderscheidene sprekers inlichtingen gevraagd. Uit de daarop van de zijde van het bestuur gegeven antwoorden resumeeren wij het volgende. Het doel van het Nederlandsch gymnastiek verhond is de gymnastiek te bevorderen en daar door de volkskracht naar lichaam en geest te verhoogen en te veredelen, welk doel het onder meer ook wenscht te bereiken door algemeene uitvoeringen en bondsfeesten, het bevorderen van eenheid in het onderwijs en van de oprichting van voorwerkers- en gymnastische volksklassen, be nevens het onderhouden van vriendschappelijke betrekkingen en samenwerking met aanverwante lichamen in Nederland, in zijne overzeesehe be zittingen en in het buitenland. Iedere vereeniging verbindt zich hij hare toe treding tot eene jaarlijksche "bijdrage van 50 cents van elk barer werkende leden en van 5 pet van het totaal bedrag der bijdragen van hare onder steunende leden, onder welke benaming ook. De tot den bond toegetreden vereenigingen zijn geheel vrij in het geven van uitvoeringen, alleen bij eene gewestelijke uitvoering is overleg met bet gewestelijk bestuur noodig. Dit een en ander werd door verschillende sprekers uiteengezet en bovenal erop gewezen dat door toetreding tot den hond het maken van de gymnastiek tot volkszaak krachtig be vorderd wordt niet alleen, maar ook eenheid in onderwijs en onderlinge kameraderie wordt ver kregen en de leden geprikkeld worden tot een edelen naijver. Nadat nog door een der leden bniten Middel burg gewezen was op de wenschelijkheid om, zoo men tot eene gewestelijke uitvoering in 1889 kon komen, de gemeente Middelburg daartoe be hoorde aangewezen te worden, werd geconstateerd van Rotterdam of Amsterdam kunnen vertrekken. Dit komt dus geheel overeen met onze vroegere bewering dat er kwestie is van eene stoomboot maatschappij, die toevoer van passagiers tracht te verkrijgen. De vracht bedraagt 84 per volwassen persoon, 42 voor kinderen van 3 tot 10 jaar, terwijl kinderen beneden 3 jaar vrij zijn. Voor groote gezinnen kan men, wanneer men voor eigen re kening reist, een bijzondere overeenkomst sluiten met de stoomvaartmaatschappij. Elke volwassen passagier heeft recht op 15 kub. voet ruimte voor bagage (twee middelsoort kistenof een groote en een kleine.) Hij, die besloten heeft, naar Argentina te ver huizen, en van de regeering dier republiek voor schot van reisgeld wenscht te ontvangen, ver- voege zich persoonlijk of schriftelijk tot den consul te Rotterdam. Hij ontvangt alsdan een »aanvraag om passage op crediet", die hij heeft in te vullen en met de geboorte-akten, een bewijs van goed zedelijk gedrag van het hoofd des ge- zins (bij den burgemeester op aanvrage te beko men voor onvermogenden kosteloos) en een cer tificaat van den laatsten patroon, waaruit bet beroep en de bekwaamheid des aanvragers, of der aanvragers, kan blijken, aan den genoemden consul toe te zenden. Worden die stukken goedgekeurd en voldoet de aanvrager aan alle verdere te stellen eischen, dan ontvangt hij de aanvrage, voor »gezien" ge- teekend, terug en kan daarop zijn passagebiljet ten >aan bet kantoor der stoomvaartmaatschappij afhalen. dat bij dit samenzijn gebleken was hoe bij de verschillende vereenigingen lust tot aansluiting bij den bond en samenwerking met de zuster vereenigingen bestond en de bijeenkomst goede resultaten voor het gewenschte doel belooft. De volgende motie, die door den burgemeester van Middelburg werd voorgesteld, werd met ap plaus aangenomen: »De vergadering, doordrongen van het gewicht van dezen dag, overtuigd van de verdiensten van het' bestuur van het gewest om zich hierheen te begeven, is van oordeel dat door deze samenkomst het belang der gymnastiek in Zeeland zeer is bevorderd en dankt het be stuur voor zijne overkomst." Met een woord van dank aan de aanwezigen, vooral ook aan den heer jhr mr. L. Schorer, voor den steun en de sympathie, hier ondervonden, sloot de voorzitter de vergadering. Op verzoek is eervol ontslag verleend als le. luit. bij de d.d. schutterij te Middelburg aan A. W. Berdenis van Berlekom. Verder zijn benoemd bij dezelfde schutterij tot Iste-luitenant P. de Maret Tak, thans 2de-luitenanttot 2de-luitenant C. D. Nagtglas Versteeg, thans schutter; bij die te Vlissingen, tot 2de-luitenant A. van Raalte, thans sergeanttot 2de-luitenant a la suite K. Stork, mede thans sergeant. Benoemd tot lid van het bestuur der water- keering van het calamiteuse waterschap N.-Bom- menede, prov. Zeeland, C. J. H. Hoogenhoom en tot bewaarder der hypotheken, van het kadaster en scheepsbewijzen te Breda jhr. A. V. F. Flugi van Aspermont thans te Goes. Verder zijn benoemdtot substituut-griffier bij de rechtbank te Roermond mr. P. P. A. Cre- mers, te Arnhem, en tot officier van gezondheid 2de klasse bij de zeemacht P. R. Bentz van den Berg, arts. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Januari 1889, aan den heer J. G. W. Fynje, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als raad-adviseur voor de zaken van waterstaat en spoorwegen bij het departement van waterstaat, en is bepaald, dat in den loop van het jaar 1889 voor den tijd van vijf jaren zullen worden gedetacheerd bij het leger in Nederlandsch-Indiëde le luits. C. M. H. Kroesen, van het 4e, J. S. Koolemans Beynen en A. Bijleveld, beiden van het 8e reg. inf., alsmede S. C. Meerdink, van het 4e reg. inf.bij het leger hier te lande, de na te noemen off. van het leger in Ned.-Indië, alsbij het 6e reg. infanterie, de le luitenant der inf. J. H. H. Dommers; bij het le reg. inf., de le luit. der inf. H. A. de Graaffbij het 8e reg. inf., de le luit. der inf. C. J. Okhuyzen, en bij het 4e reg. vest.-art., de le luit. der art. T. A. de Neve. Door den heer Farncombe Sanders is Zaterdag in de Tweede kamer in overweging gegeven, den Alleen-reizende personen worden niet op crediet vervoerd, tenzij zij, nauw verwant aan een ver trekkende familie, zich daarbjj kunnen aansluiten. In den regel wordt echter alleen aan gehuwde lieden, met of zonder kinderen, waarvan de man niet ouder is dan 60 jaar, voorschot van passa gegelden verstrekt. De grootste gezinnen hebben de voorkeur! Weduwen en weduwnaars met kinderen worden evenzoo toegelaten. Uitgesloten zijn zieken, gebrekkigen en zij, die reeds eenmaal in Argentina waren, tenzij ze hunne gezinnen voor den eersten keer derwaarts begeleiden. Een huisgezin, dat naar Argentina vertrekt, en op de beschreven wijze voorschot van reisgeld ontvangt, begint natuurlijk met schuld te maken. Dat kan niet anders. Het Argentijnsche gouver nement geeft het passagegeld, dat het voor de landverhuizers betaalt, niet ten geschenkehet schiet het slechts voor, maar maakt daarbij tevens de conditie, dat, wanneer het reisgeld eenmaal behoorlijk en op tjjd zal zijn aangezuiverd, en derhalve zal gebleken zijn, dat de immigrant een betrouwbaar, degelijk persoon is, hem verdere voorschotten, bijv. om land te koopen, een winkel te openen, een werkplaats in te richten enz. door de staatsbank worden verleend. Wie echter in gebreke is gebleven het voorgeschoten reisgeld terug te betalen, verbeurt het recht om verdere voorschotten te ontvangen. Men maakt het hem niet lastig het Argentijnsch gouvernement eischt zelfs geen borgstelling voor het voorgeschoten geld - maar hij kan, als onbetrouwbaar man, voortaan niet meer rekenen op de hulp van het gouvernement of van de staatsbank.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 5