Laatste Berichten. BUITENLAND. De eik in den tuin der pastorie. Verspreide Berichten. FEU I L LET O N- Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. - - a tumult en gedrang naar de mannen, dieziclimet de buste door de deur op bet tooneel trachtten te verwijderen. Stoelen en banken en gedeelten dezer zetels vlogen door de zaal en het was een sauve qui peut door allen die op het tooneel een plaats hadden gevonden. Pastoor Brouwers kwam met enkele bestuursleden in een kelder terecht, waarin geen uitgang was, en die dus ook geen veilig heenkomen gaf. In de zaal was men inmiddels handgemeen geworden, er werd, door spoedig opgeworpen barricaden van stoelen en tafels, het doordringen tot het tooneel, waarheen een trap toegang verleende, belet. Daar daagt éen enkele inspecteur van politie met getrokken degen op, en schrik en ontsteltenis verspreiden zich onder de laffe onruststokers. Eenige goed gerichte en zeer te pas aangebrachte slagen met het rapier doet allen als kaf voor den wind naar de uitgangen stuiven, waar zich inmiddels eenige agenten vertoonen, die den vluch tenden ook nog eenige stokslagen toedienen, en, toen zoo ongeveer een lOtal agenten de zaal was binnengedrongen, was deze in 5 minuten geheel ontruimd, maar vertoonde ook een schilderachtige ruïne. Yan samenzijn der katholieken was nu Ook geen sprake meer. »Wij hebben er nu genoeg van" zeide een kellner, die zijn best deed om het bestuur der vereeniging nu ook de zaal uit te duwen. Is er alzoo niet dan lof voor het bedaard doch moedig optreden van den inspecteur van politie, de socialisten hebben zich Zondag al bijzonder laag gedragen, en voor altijd verbeurd, dat nog ooit eenig oor worde geleend aan hun grieven, dat zij niet het recht zouden hebben tot vergaderen. Zij zijn het, die anderen het vergaderen beletten, om hun eigen zaken te behandelen. Yoor het btstuur de Kath vereeniging alsmede voor elke andere anti-socialistische vereeniging zij deze dag een waarschuwende les, om toch vooral voor zichtig te zijn met het verkrijgbaar stellen van toegangsbewijzen. Bij gelegenheid van het concert, dat Dins dag de zangvereeniging Tot oefening en uitspan ning alhier geeft, zal voor het eerst gebruik gemaakt worden van den nieuwen toegang tot het Schuttershofop de Ylasmarkt. Dit is echter slechts provisioneel en louter ter wille van dit concert, want het geheel is nog ver van voltooid. In den loop van deze week wordt de stelling die thans is weggenomen, weer daarvoor geplaatst om het geheel af te maken. Hoewel het stucadoor- en schilderwerk eerst later aangebracht kan worden, is dien avond, behalve de toegang met bureau en gangde kleedkamer en heeren-rookkamer tot provisioneel gebruik opengesteld. Enkele der aangebrachte verlichtingstoestellen zijn eveneens slechts van voorloopigen aard. Niettegenstaande het geheel dus nog niet in een passend kleed is gestoken, kregen wij bij een bezoek toch den indruk, dat deze nieuwe toegang een zeer groote verbetering mag heeten. Yooral de inrichting der kleedkamer is zeer practisch en de rookkamer een geschikt verblijf voor hen, die een avond zonder sigaar verloren achten. De entree is flink en de bureaulist zal zeker dankbaar zijn voor zijn kamertje, dat hem nu wat beter plaats aanbiedt dan de tochtige gang van vroeger. In den tegenwoordigen tijd wil men meestal, als men iets noodig heeft, zoo goedkoop mogelijk slagen, verkiest men daarom veelal fabriekswerk boven dat met de hand vervaardigd en heeft de bekwame ambachtsman weinig of geen gele genheid om te toonen wat hij kan. Daarom maken wij met genoegen melding van eene uitzondering op dezen regel, waardoor de heer G. A. Klinge, lid der firma G. A. Klinge en P. Geldof .alhier, het bewijs leveren kon van meesterschap in zijn vak. Naar eene teekening van den heer A. A- Sonius vervaardigde hij een ijzeren deurpaneel in renaissance stijl, dat 1.B8 m. hoog en 0.75 m. breed is, een gewicht heeft van circa 18 kilogr. en uitmunt door fraaiheid en zuiverheid van be werking. Het paneel bootst een acanthus-blad en bloemen met groote getrouwheid na, is geheel uit de hand gesmeed en gedreven en zal de woning te Middelburg, waarvoor het bestemd is, zeker tot sieraad strekken. Heden middag ontstond een begin van brand in de rookleiding van eene woning in de Segeer- straat. Zonder dat de hulp der brandweer noodig was en zonder dat schade werd veroorzaakt is de brand gebluscht. De.Zeeuwsche Onderlinge Brandwaarborgmaat- schappij heeft eene premie van ƒ15, en de assu rantiemaatschappij tegen brandschade de Neder landen te Zutphen eene van 25 doen toekennen aan de Souburgsehe brandweer, voor de diensten welke zij bewees, door bij den brand die op 29 November jl. het huis van den bakker J. v. E. in de asch legde, de belendende gebouwen, welke bij deze maatschappijen verzekerd zijn, te bewaren. Zaterdagavond werd te Arnemuiden bij eene vechtpartij tusschen boerenknechts en visschers een der laatstgemelden met een mes eene ver wonding in het aangezicht toegebracht. Yan een en ander is door de politie proces-verbaal opgemaakt. In de Vrijdag te Zaamslag gehouden raadsVerl gadering werd het suppletoir-kohier van den hoofdelijken omslag voor 1888 vastgesteld op een bedrag van ƒ25.741. De commissie voor de nieuwejaarsgiften voor 1889 werd met 5 leden en evenveel plaatsver vangers aangevuld voor den tijd van twee jaren. Voorts werd besloten aan den rijksveldwachter J. P. Koene een gratificatie te verleenen van 30 voor gehouden politie-toezicht van gemeente wege over 1888, nadat twee voorstellen waren verworpen, het eene om aan genoemden beambte 50 toe te staan, het andere om de gratificatie te bepalen op 40. De levering en plaatsing van een ijzeren af sluithek voor de begraafplaats werd onderhands gegund aan den heer P. J. Willemsen aldaar voor de som van 104. Omtrent de dubbele poging tot brandstich ting en moord in de hoofdstad men zie Verspreide berichten in het bijvoegsel verneemt onze Amsterdamsche correspondent uit goede bron, dat aan het hoofd der politie door enkele particulieren reeds een som van 2000 is aan geboden, om die als prijs te doen uitloven voor hem, die den bedrijver van de snooddaad aan wijzen of zijn spoor aantoonen kan. Vermoedelijk zal dit aanvaard worden, en overwogen worden om het schrift der woorden, aan den buskruit- verkooper Donaghy gericht: «verzoeke aan breng ster vijf pond kruid van 60 cent het pond mede te geven" te lithografeeren en alzoo door den druk te doen verspreiden, teneinde alzoo den bedrijver te leeren kennen. Voorts is nog bekend geworden, dat ook bij een ander verkooper^eon zelfde hoeveelheid buskruit door een man is ge kocht, die tot nog toe onbekend is gebleven. Onze politie en justitie zet in vereende kracht het onderzoek naar den bedrijver door en te hopen is het dat hij ontdekt en streng gestraft worde. Een Amsterdammer heeft in dezen tijd van het jaar 25 muggen in zijn slaapkamer gedood- Zaterdagavond is nabij Hilversum door een goederentrein een man overreden. Hij was da delijk dood. In den vooravond van Donderdag jl. hebben nabij Berkenwoude (Zuid-Holland) drie bedelaars "feene bejaarde weduwe geworgd in hare woning. Nog dienzelfden avond zijn zij te Schoon hoven in eene herberg aangehouden en den vol gende morgen gevankelijk naar Rotterdam ver voerd. Door Duitsche en Engelsche bladen is een heftige polemiek gevoerd tegen de door de Rus sische regeering gesloten leening. Zij beschul digen Rusland van geheel andere dan vrede lievende bedoelingen. De Pol. Nachr. verklaarden dezer dagen, het zou meer dan een vergrijp, het zou een ernstige fout zijn, indien door Duitseh kapitaal het Pan- slavistisch en chauvinistisch streven van Rusland werd bevorderd, in plaats van de gelegenheid aan te grijpen, zich los te maken van de verbintenissen met Rusland. Tegen deze artikelen teekent het officieusse Journal de St. Pétersbourg protest aan. Het con stateert, dat handel en industrie weder herleven doch verzekert, dat dit Rusland volstrekt geen aanleiding kan geven om trotsch te worden en zich aan den arbeid des vredes te onttrekken waaraan de czaar zich bij zijn troonsbestijging wijdde. Te Morlanwelz heerscht steeds groote opge- gewondenheid tengevolge van de dynamiet ont ploffingen, die elkander blijven opvolgen. Een verdacht persoon werd Zaterdag gearresteerd- Ook op andere plaatsen werden nog verscheidene personen in hechtenis genomen. Een glasblazerij te La Louvière werd ge sloten, waardoor een aanzienlijk personeel op straat is gezet. De werkstaking in de Borinage breidt zich uithet aantal grèvisten schat men aldaar op 4500. Te Namen zijn de socialisten ijverig in de weer- Een groote meeting tegen gisteren was aldaar aangekondigd. In de commissie uit de Fransche kamer, keiast met het onderzoek naar het ontwerp van den minister van financiën betrekkelijk een be lasting op het inkomen, zijn 14 van de 20 leden in beginsel tegen zulk een belasting, de zes andere zijn voor het beginsel maar tegen het voorstel van den heer Peytral. Naar men verneemt is de instructie in de zaak-Geffcken nog altijd niet geëindigd. Geffcken ontkent, dat bij het publiceeren van het dagboek van zijn zijde eenig boos opzet in het spel was. Hij lijdt veel onder het leven in de gevangenis en brengt een groot deel van zijn tijd te bed door. Voorts arbeidt Geffcken aan zijn verde diging. Vrijdagavond werd te Berlijn een groote bijeenkomst van vrouwen gehoudenten doel hebbend een beweging onder de arbeidsters te organiseeren. De vergadering werd door de politie opgeheven. Een troep mannen en vrouwen trok daarna onder het zingen der arbeiders Marseillaise door de stad, gevolgd en begeleid door de politie. Het Witte boek over de gebeurtenissen in Oost-Afrika aan den Duitschen rijksdag overgelegd, bestaat uit twee gedeeltenlo de berichten dei- consulaten over de gebeurtenissen aan de Duitsche Oost-Afrikaansche kust en 2o de onderhandelingen over de maatregelen tegen de slavernij, ln scherpe bewoordingen keurt de rijkskanselier in menig opzicht het optreden en de handelingen der Oost-Afrikaansche maatschappij af. Uit het Witte boek blijkt dat de Duitsche consul-generaal in Zanzibar aanbeveelt, voorloopig geheel af te zien van de Duitsche expeditie naar Emin-pacha, en de daarvoor toegevloeide middelen aan te wenden tot bestrijding van den opstand- Aan koningin Nathalie van Servië zal, in gevolge keizerlijk bevel, door alle Russische beambten bij hare komst op Russisch gebied dezelfde eer als een grootvorstin worden bewezen. Vóór haar vertrek uit Boekarest ontving de koningin Sarah Bernhardt, die met Rebel een scène uit La Dame aux Camélias voor haar speelde. Toen Sarah de woorden sprak: La grandeur tombée ne se relèvera done jamais begon de koningin te snikken en de scène moest worden afgebroken. Na schoonpapa schoonzoon. Kaptein Driant is door den minister van oorlog met een maand arrest gestraft, wijl hij zonder ministerieele mach tiging zijn boekLa guerre de demain heeft uit gegeven. De Nederlandsche vereeniging te Brussel, waarvan onze gezant baron Gericke van Herwijnen voorzitter is, organiseert een voorstelling van Annemie, waarin mw. Beersmans en Willem van Zuijlen zullen optreden. Thermometer. Middelburg, 10 Dec. vm. 8 u. 37 gr. nj. 12 u. 4-4 gr. a. 4 u. 42 gr. F. Verwacht: verand. wind. Uit het Deensch. VAN THOMAS LANGE. In den laatsten tijd placht hij zijn komst steeds aan te kondigen en heel bescheiden te verzoeken om eenige dagen in de pastorie, zijn gewezen ouderlijk huis, te mogen doorbrengen. De dominé, alweer een ander dan hij er de laatste maal gezien had de tiende of elfde na zijn vader, die natuurlijk al sedert jaren en jaren dood was, evenals zijn moeder die dominé ontstelde hevig, zelfs nog erger dan wanneer hem plotseling het bezoek van den bisschop ware aangekondigd toen hij dien brief ontving met het bericht dat die groote man, zijne excellentie, komen zou. Hoe moest hij zoo iemand ontvangen, onthalen, herbergen Maar al zijn angst, zoowel als die zijner vrouw verdween geheel, zoodra de groote man er was hij was zoo vriendelijk, zoo bescheiden, zoo zacht en ditmaal zoo merkbaar aangedaan. Ondanks zijn hoogen leeftijd was hij echter nog gezond en flink. Zijn geest was nog volkomen helder. Maar zijn gemoed was ongewoon week hij was den heelen tijd ontroerd, tot tranen toe bewogen. Ook scheen zijn geheugen voor alles uit zijn thans zoo verwijderde jeugd, levendiger en scherper dan ooit. Wanneer hij langzaam door den tuin wandelde, die hem nu in 't bijzonder aantrok, daar de pastorie in die lange reeks van jaren zooveel veranderd was dat zij bijna niet meer geleek op het huis, waar eens zijn wieg in stond, maar de tuin was nog geheel dezelfde dan herinnerde hij zich zoo goed welke bloemen en planten zijn ouders op enkele plekken gewoon waren te kweeken. «Daarginds bij het prieel", zei hij tot zijn geleider, «stonden indertijd stamrozen. Daar om het bleekveld groeide St Janskruid en hier onder den eik zochten wij eindelijk boschanjelieren in het gras." En als hij er dan kwam en soms dezelfde planten vond, kon hij zijn ontroering niet be dwingen en barstte in tranen uit. Maar zijn boom, terwille waarvan hij om zoo te zeggen de geheele reis ondernomen had, hoe zou hij daarin komen De kracht er toe meende hij nog wel te bezitten, maar hoe zou hij er ongemerkt komen en gelegenheid vinden om er ongestoord een poos in te zitten. Men liet hem den heelen dag geen oogenblik alleen. Hij was needs een week in de pastorie geweest zonder dat het hem gelukt was en hij begon weer te pruttelen. Hij begreep dat het over dag onmo gelijk zou zijn hij moest den nacht er voor afwachtenEn dat denkbeeld was nog niet zoo ongerijmd als men misschien eerst zou meenen, want zijn bezoek had ditmaal in het hartje van den zomer plaats, in den tijd der lichtste nachten, juist in dezelfde week, waarin hij vóór 65 jaar, als een jonge plant, uit zijn geboortegrond gerukt werd. Dus stond hij op zekeren nacht van zijn bed op, kleedde zich aan en begaf zich naar den tuin, dien hij uit zijn kamer regelrecht kon be reiken. Met blijdschap naderde hij zijn boom, guitig lachende als een schooljongen, bij het denkbeeld dat hij zijn bewakers ontvlucht was. Als hij er nu nog maar in kon komenToen hij er vlak bij was bleef hij eerst een oogenblik stil staan met zijn wang tegen den knoestigen stam en fluisterde«Ja wij worden oud, beste vriend." Daarop legde hij zijne ietwat bevende handen op de onderste takken, op dezelfde plekken, waar zijne kinderhanden gerust hadden, en had nog de krachten om zich omhoog te trekken. Daar zat hij weer op zijn verheven zetel Het was tusschen 2 en 3 uur. De zon stond in het Noordoosten. Het opkomende morgenrood, verbonden met den eigenaardigen glans des hemels, maakten den bladstillen nacht tot een lichte schemering. Nog nimmer had hij het dierbare landschap op zulk een spookachtig uur gezien, in zulk een vreemd, tooverachtig licht. Hij kon ver, heel ver om zich heenzien, bijna even ver als over dag. De tijd, de nachtelijke stilte, het vreemde schijnsel, dat op alles lag, troffen hem dieper, dan hij ooit op deze plaats getroffen was. Zooals gewoonlijk vulden zijne oogen zich met tranen en hij strekte zijne armen uit, als willende hij alles wat hij zag omvatten. Hij was zijn geheele leven door een bijzonder gelukkig mensch De heden alhier gehouden collecte ten behoeve der R. K. armen heeft 215.61 opgebracht. Oostliurjaf. Mej. S. C. Risch, onderwijzeres bij de rijksnormaallessen te Oostburg, heeft als zoodanig tegen 1 Januari eervol ontslag ge vraagd. Amsterdam. Professor Boot herdenkt heden zijn 25jarig secretariaat van de koninklijke academie van wetenschappenafdeeling letterkunde. De voor zitter, prof. S. A. Naber, huldigde den jubilaris als de grootste latinist van den tegenwoordigen tijd. De leden bieden prof. Boot eene diner aan 4 JHome. De commissie uit de kamer voor het rapport over de voorstellen van den minister van financiën keurde het verslag van den rapporteur goed, waarin de kamer aangespoord wordt de voorstellen niet aan te nemen. Zanzibar. Tusschen de benden van het opperhoofd Bushire en de Duitschers hadden ern stige gevechten plaats. Zeer vele inboorlingen werden gedood. Hat opperhoofd heeft zich in het binnenland teruggetrokken. Bagamoyo is verwoest Parijs In het departement Var is bij d nieuwe stemming Cluseret tot afgevaardigde ge kozen. In het departement der Ardennen is een herstemming noodig. De candidaat der ra dicalen verkreeg de meeste stemmen. Bfew.Tforïi. Een eskader van drie stoomers, onder bevel van den admiraal Lute, vertrekt naar Haïti, om het beslag, op een Amerikaan- schen stoomer gelegd, des noods met geweld op te heffen. Van 8 tot 10 December. Middelbükg. BevallenJ. M. A, van Woer- kens, geb. Van Miert, d. M. den Boer, geb. Scheerens, d. N. Teerlinck, geb. Baljeu, d. H. Verhagen, geb. Sannes, d. A. S. Buijs, geb. Dom misse, z. OverledenM. 't Hoen, vrouw van J. van Vliet, 69 j. C. J. Arnoldus, z. 6 m. Van 1 tot 8 December. Goes Bevallen J. Schipper, geb. Lindenberg, z. I. K. Lockefeid, geb. Tierie, z. en d. (tweel.) M. van Luijk, geb. Koekoek, d. I. Reijnhout, geb. Toorenaar, z. A. M. v. Gorp, geb. De Witte, z. M. Koppejan, geb. Tamse, d. OverledenC. P. de Witte, d. 3 m. M. J. de Witte, d. 17 m. Zierikzee. Bevallen: H. Rodoe, geb. Verboven, z. E. Leupen, geb. Steenmeijer, z. M. Peute, geb. Logmans, d. N. Kooiman, geb. Evertse, z. L. Bij de Vaate, geb. Boot, z. W. C. de Jonge, geb. Van Beek, d. P. J. Boogerd, geb. Van Beveren, d. J. Flikweert, geb. Den Boer, z. P. Verhage, geb. Beukelaar, z. Overleden W. Krabbe, wede van L. van Strien, 76 j. C. de Jonge, d. 2 d. M. A. Douw, ongeh. d. 83 j. Wat men lang voorspelde, is eindelijk gebeurd de ministerieele crisis in Spanje is een feit. Het geheele kabinet-Sagasta verkeert in ontbinding. De minister van oorlog heeft het sein gegeven, zijn collega's van financiën, van justitie, van binnen- landsche zaken en van openbare werken hebben zijn voorbeeld gevolgd en eveneens hun verzoek tot ontslag ingediend, zoodat alleen Sagasta en Vega de Armijo, minister van buitenlandsche zaken en die van marine overblijven. Als oorzaak van dezen vloed van min sterieele deserties noemt men verschillende parlementaire voorvallen, benoemin gen van commissies, moties van orde enz, enz. de ware oorzaak is het gebrek aan eenheid bij de liberale partij ten opzichte van de ingrijpende maatregelen, door het kabinet voorgesteld. Het wetsontwerp tot herstel van het algemeen stem recht, in Spanje na de revolutie van 1868 inge voerd, doch na den coup d'état van Martinez Campos weder opgeheven, doet de verwarring in de oude regeeringsmeerderhied ten top stijgen. Het is Sagasta langen tijd gelukt de heterogene elementen dezer meerderheid bijeen te houden, maar eindelijk schijnt het oogenblik aangebroken, waarop hij kiezen of deelen moet. In den beginne heeft hij concessie op concessie gedaan aan de geweesthij nad zijne groote, rijke gaven tot hare volle ontwikkeling kunnen bren gen, was geëerd en gevierd zooals weinigen, door iedereen, die hem nader kende, bemind. Op dit oögenblik besefte hij ten volle dit zeld zame geluk, en een innige dankbaarheid vervulde zjjn hart. Slechts éen groot verdriet had hij in zijn lange leven gekend en dat was dat hij zijn jonge gade, die hij van ganscher harte beminde, kort na hun huwelijk verloren had. Dat leed was hij nooit geheel te boven gekomen. Aan haar, aan zijn liefde, hun eerste kennis making, aan alle omstandigheden, die daarmede in verband stonden, dacht hij meer en meer, nadat de eerste ontroering een weinig bedaard was, ja eindelijk wist bjj zelf niet meer of hij waakte of droomde, want hij meende haar zoo duidelijk voor zich te zien; op een korten afstandjong en schoon als zij was, zelfs toen de dood haai de oogen gesloten had met een vriendelijken glimlach, hem de hand toestekende. Hij richtte zich op om haar te gemoet te gaan en haar hand te vatten en viel uit den boom. Tóen hij eenige uren later door de tuinlieden gevonden werd dood, doch met een uitdruk king op het gelaat, zoo zacht als van een slapend kind, met gesloten oogen, te midden der bloemen uit zijn kindsheid, de wilde anjelieren, die nog in het gras, onder zijn boom groeiden, vermoedde niemand dat hij op die wijze om het leven was gekomen.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2