131 1888. 11 December. N\ 293 Dinsdag e Middelburg 10 December. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon» en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel: Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, Het gebeurde in het Maison Stroucken le Amsterdam. MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten te Vlis 'ingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen.: F. van der Peijl. te Zierikzee: A. C. de Moou en te Tholen: W. A. van NeeoTvenhuijzen. Vorder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van des Eame te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger voor België A. Grosjean Co. te Brussel. De Tijd, die Zaterdag verscheen en ons den avond van dien dag in handen kwam, gaf ons reeds antwoord op de in ons jongste opstel gedane vragen. Het blad bevatte toen het tweede en slotartikel van zijn beschouwing tegen den heer Ifeucheniusen wij kunnen tot ons jjenoegen melden dat zijn redactie voortging in denzelfden fermen toon dien minister het ongepaste van zijne houding in de Tweede kamer onder het oog te brengen. In zijn antwoord aan clen heer Donner beging de minister van koloniën de onvergeeflijke fout een zeer krachtig en zakelijk pleidooi te houden vóór het goed recht der zoogenaamde doleerenden, zoowel in Indië als in Nederland, tegen de aan spraken der zoogenaamde synodale of Nederlandsch hervormde kerk hier en in de koloniën. »»Er is geen kerk bestaanbaar, zegt hij, «zonder leer en belijdenis. De Nederlandsche hervormde kerk nu heeft met elke vaste leer en belijdenis gebroken. Daar is plaats in die kerk voor Moham medanen en Braminen. Die kerk is dus geen kerk meer."" «Wij van onzen kant, zegt de Tijd, zullen ons wèl wachten, den heer Keuchenius op dit stuk tegen te spreken. De major van zijn syllogisme is juistop de constructie daarvan valt niets af te wijzen. «Maar alweder moeten wij de vraag, stel len Gaat het aan, dat van achter de ministers tafel het beslissend woord over godsdienstige stelsels en over de betrekkelijke en volstrekte waarde van de verschillende opvattingen, bij de Nederlandsche kerkgenootschappen heerschende, gesproken wordt En op die vraag geeft het blad een stellig ontkennend an fcwoord en het zou wel eens willen zien welke oogen de heer Keuchenius en zijn vrienden zouden opzetten, indien ooit door een katholieken Nederlandschen minister achter de groene tafel eenige waarheden werden verkondigd omtrent de protestantsche sekten orthodoxe en moderne, waaruit naar zijn standpunt de zwakheid van die sekten en de hechtheid van de katholieke kerk bleek. «Nederland is nu eenmaal" volgens de Tijd «een staat, waarin verschillende gezindten gelijke rechten hebben hetgeen geheel iets anders is dan een atheïstische staatmaar Nederland is niet langer een protestantsche staat, of een staat, waarin de gezindte, die zich als opvolgster beschouwt van de Nederlandsche staatskerk der XVIIe en XVIIIe eeuw, zekere voorrechten zou genieten. »Aan dat denkbeeld schijnt de heer Keuchenius zich moeilijk te kunnen gewennentoch is het noodzakelijk, dringend noodzakelijk, dat hij daarvan doordrongen wordt. «Getuigen"" in den zin van Groen van Prinsterer kon hij voor de Christelijk gereformeerde kerk (doleerende) zooveel hij verkoos als afgevaardigde: bij den minister behoort dit ««getuigen"" in den zin eener bepaalde gezindte of fractie van gezindte achter wege te blijven." Het blad schrijft die regelen tegen den heer Keuchenius, dien het hoogacht om zijne bekwaam heden, «als mensch, als man van edel, onbaat zuchtig en bij al zijn dwaling toch door en door godsdienstig karakter", niet met eenè vijandelijke bedoeling, maar om hem te waar schuwen, als «een vriend die feilen toont". In de eerste kamer wacht den minister een harde aanval en daarom roept het katholieke orgaan den minister toe«Excellentie; wees gedachtig de inspanning, welke alle anti-liberale fractiën in Nederland, niet-protestantsche zoowel als protes tantsche, niet-doleerenden zoowel als doleerenden, en niet het minst de katholieken, zich getroost hebben, om het optreden van u en uw ambtge- nooten mogelijk te maken. Wees gedachtig de verzwakking wij zeggen het zonder u te vleien welke het kabinet zou ondergaan, indien gij aan de oppositie redenen of voorwendselen aan de hand deedt om uw ministerieelen levensdraad af te snijden. GÜ hebt geen onhandigheden of onvoorzichtigheden met uwe tong meer te begaan. Wij misprijzen vele uwer woorden, maar wij loven, op een enkele uitzondering na, uwe daden wij zijn overtuigd dat ook de tegenpartij dit laatste doen zal, indien zij u als minister nader zal leeren kennen. Maar wilt gij, dat u als minister tijd gelaten worde om veel goeds voor Indië en Neder land te doen, luister clan niet uitsluitend naar de loftuitingen, u toegezwaaid in de Standaard van Woensdag 11. De levensduur, welken gij als mensch nog te goed hebt, zal, hopen wij, langer zijn dan de gemiddelde levensduur van- een ministerie. Wacht met «getuigen" als volgeling van Groen, als vaccine-bestrijder en doleerende tot gij weder op de banken der kamer hebt plaats genomen". Deze duidelijke taal steekt, zeer gunstig af bij de water-en-melk bestraffing van dr Schaepman's blad. Er zit kracht in. De minister is gewaarschuwd en wij, liberalen, zien tevens ook van die zijde bevestigd, dat de heer Keuchenius het gevaarlijkst element is in dit kabinet. En dan is deze nog de eenige man die de anti-revolutionnaire richting in haar uiterste consequentie vertegenwoordigt Springt ook uit het door de Tijd geschrevene niet duidelijk in het oog welke diepe klove de mannen scheidt, die thans aan de groene tafel zitting hebben En dan heet dit ministerie, volgens zijn premier, nog een homogeen kabinet Mogen wij onzen lezers eens een eigenaardig staaltje van betoogtrant van de Standaard aan bieden Zij namen waarschijnlijk kennis van onze be schouwing inzake de kwestie van dit blad met de Zutph. Crt. Wij meenden dat wij nog al duidelijk waren geweest in het uiten van onze rueening, dat wij tegen de Standaard en voor de Zutph. Crt partij trokken. Het eerste blad weet het echter anders uit te leggen. Dit durft schrijven «Tot ons genoegen namen nu ook enkele liberale bladen, o. a. de Utrechtsche, de Middelb. en de Arnli., van ons schrijven in zake 'baron Yan der Borch nota. Geen dezer drie echter denkt er ook maar van verre aan, het voor de stelling van de Zutph. op te nemen, alsof zij de onjuistheid van ons bewe ren, dat baron Van der Borch ziek was, van het biljet niets zag, en toen hij er van hoorde, last tot stuiting gaf, aangetoond had. Alle drie vallen dus de Zutph. Crt. af. De draai, dien zij er thans aan geven, is «dat het gerucht toch uit den koker van baron Yan der Borch gekomen is." Nu, voor zoover dit beteekent, dat het bericht aangaande het jachtfestijn van baron Van der Borch was uitgegaan, is dit ook nimmer door ons betwist. De zaak is dus thans uit, en de Zutph. Crt. blijft met haar potsierlijk beweren, dat onze stellingen onjuist, ja, leugen zouden zijn moeder ziel alleen staan. Om volkomen correct te wezen, voegen .we er, eer we van deze kwestie afscheid nemen, zelfs ten overvloede nog bij, dat ook de bestuursleden het biljet niet zagen, eer het ter perse ging." Het overkomt zeker iedereen wel eens dat hij bij het lezen de oogen moet uitwrijven en zich afvraagtlees ik wel goed Zoo was het ook men zal het licht begrij pen met ons, toen wij het bovenstaande lazen. Zulk een brutaal stuk loopt, zegt men in de volkstaal, «de spuigaten uit." En het meest afkeuringswaavdige in deze gan- sche historie is nog bovendien de laatste verkla ring van de Standaard dat «ook de bestuursleden het biljet niet zagen, eer het ter perse ging." Wat zijn dat dan voor bestuurleden eener kies- vereeniging en leidslieden voor kiezers Met al zijn draaierij maakt de Standaard de zaak voor cle betrokken personen hoe langer hoe slechter. De heer Van Baar heeft toch ingezien dat het niet aanging om een sensatiewekkend woord uit een rede uit het of&cieele verslag der Tweede kamer weg te laten, of wellicht is hij dooi de algemeene opmerkzaamheid, die deze weglating trok, gedwongen tot eene rectificatie. Hoe hetzij het ofiicieele verslag bevat nu eene verbetering, waarbij gemeld wordt dat de heer Van Baai- gezegd heeft«Die vorst aarzelde niet om open baar en categorisch zijn christelijk geloof, zoo al niet als regeeringsmotief, als regeeringsbeginsel te proclameeren, dan toch als regeering daarop te wijzen. «Dat heeftj de keizer van Duitschland gedaan, van dat oppermachtige rijk, en wij, in vergelijking armzalig klein volkje, mogen ons wel aan dat schoone voorbeeld spiegelen Door de commissie voor de Zeeuwsche tentoon stelling van nijverheid en daaraan verbonden wedstrijd voor den handwerksman is dezer dagen eene circulaire verzonden, waarin de bepalingen voor dien wedstrijd zijn omschreven en ook mede- deeling gedaan wordt voor welke voorwerpen in de eerste afdeeling prijzen worden uitgeloofd. Behalve voor werkstukken voor de verschillende ambachten zijn in die afdeeling ook prijzen uit geloofd voor leerlingen der hoogste klasse eener burgeravondschool en voor leerlingen eener am bachtsschool. Voor de tweede afdeeling kan het aantal of het bedrag der toe te kennen prijzen niet vooraf be paald worden, daar dit afhanklijk is van den aard der in te zenden werkstukken en van de meer of minder vertegenwoordigd wordende vakken. De prijzen zullen worden toegekend aan de vervaar digers van zoodanige voorwerpen, welke dit het meest verdienen. Daarvoor gezamenlijk wordt eene som van mins tens 100 beschikbaar gesteld. De beoordeeling der ingezonden werkstukken zal geschieden door eene jury, omtrent welker samenstelling en wijze van benoeming later eene beslissing zal worden genomen, waarvan mede- deeling zal geschieden aan hen, die aan den wedstrijd deelnemen. Bij de beoordeeling der ingezonden werkstukken zal gelet worden oplo de deugdelijkheid van bewerking, en 2o de goede en schoone vormen, alsmede de praktische bruikbaarheid. Van de werkstukken kunnen, voor zoover deze daartoe door de handwerkslieden beschikbaar worden gesteld, voorwerpen als prijzen worden aangekocht voor eene eventueel te honden verlo ting. Des verlangd kunnen deze ook voor het pul Lek verkoopbaar gesteld worden. Door de inzenders wordt te dien einde de prijs bij hunne inzendingen vermeld. De voor de eerste afdeeling van den wedstrijd in te zenden voorwerpen moeten van eene spreuk of kenteeken voorzien zijn, vergezeld van eene verzegelde enveloppe, uitwendig dezelfde spreuk of hetzelfde kenteeken dragende, en inhoudende naam en woonplaats van den vervaardiger. Hierbij moet tevens gevoegd worden een correspondentie adres. Door den minister van marine zijn, met ingang van 16 December a., benoemd bij het loodswezen van het 6e district te Vlissingen: tot loodsschipper le kl. de zeeloods W. J. Jansen; tot zeeloods de loodskweeling le kl. C. Verheultot loodskwee- keling le kl. de loodskweekeling 2e kl. F. le Roy en tot loodskweekeling 2e klasse de matroos H. Willemse. Woensdag den 12 December a., des namiddags te 1 uur, vergadert de gemeenteraad van Middel burg ter behandeling der onderstaande zaken: Ingekomen stukken voorstel van burg. en weth. tot het doen drukken van een door den heer M. Fokker vervaardigde statistiek van Middelburg over 1864 tot 1887 en tot het verleenen van eervol ontslag (op verzoek) aan de onderwijzeres mej. Van Ockenburg omtrent de begrooting Vlissingsche rijweg 1889 en een staat oninbare posten inkomstenbelasting 1888. Verder voorstel len van het dag. bestuur betreffende eene veran dering in de localen van school E (Wal); tot onderhandschen verkoop van grond in de Bellink- straatbetreffende een verzoek van J. Compter om een.uitgang van zijn huis naar het Waagplein betreffende een adres om subsidie voor de in 1889 alhier te houden tentoonstelling van nijverheid enz.omtrent een met het polderbestuur te sluiten overeenkomst betreffende het leggen van buizen ten dienste der waterleiding in den Noordweg en de suatie van het polderwater door de stads vesten tot vaststelling van verordeningen op de heffing en invordering van een loon voor het doen bezichtigen van het raadhuis. Ook komt ter tafel een verzoek van de com missie van liquidatie der commercie-compagnie betreffende het gebouw, bewoond door den directeur en den boekhouder, met voorstel van burg. en weth. benevens rapporten omtrent het adres van Gerth van Wijk c. s. betreffende het doen luiden der brandklok en betreffende het voorstel van den heer Den Bouwmeester tot openbare aanbesteding van materialen voor de gasfabriek, met eene nota van beantwoording van genoemd raadslid. Eindelijk is aan de orde het aangehouden voor stel van burg. en weth. betreffende het roeien van hoornen in en om de gemeentede benoeming van een gemeente-geneesheer en een gemeente heelmeester en de benoeming van leden in ver schillende commissiën. De mitiafcei-s van oorlog en waterstaaiJErlee- nen dezë week, evenals de minister van justitie, geen audiëntie. De minister van binnenlandsche zaken is door de Tweede kamer uitgenoodigd, zijn gevoelen med« tedeelenover de vraag, of de voorzitter van een stembureau bevoegd is, kiezers uit te noodigen om de zaal te verlaten, wanneer zij, na aan de verkiezing te hebben deelgenomen, daarin verlan gen te blijven. De commissie voor de verzoekschriften, met wier gevoelen de kamer zich vereenigde, achtte het wenschelijk, inlichtingen van den minister in te winnen omtrent de klacht van twee kiezers v»or de Tweede kamer te Dokkum, dat de voorzitter van het stembureau, geleid door eene naar hunne meening verkeerde interpretatie van art. 40 al 2 der kieswet, hen gekrenkt heeft in hunne rechten als kiezers door te handelen als boven omschreven is. Omtrent het in de hoofdstad Zondag voorge vallene, waarvan wij per bulletin onze geabon- neerden in Zeeland in 't kort op de hoogte brachten, meldt men ons nader het volgende Door de Leo-vereeniging Pro Petri Sede aldaar, zou in Maison Stroucken eene protest-meeting ge houden worden, ten gunste van de rechten des H. Stoels, waarin pastoor Brouwers van Boven kerk het woord zou voeren. Reeds een uur vóór den aanvang stroomde een talrijk publiek de zaal binnen, zoodat dan ook drie politie-agenten ter nauwernood het gedrang aan de deur konden tegengaan. Van de tribune, bestemd voor het zangkoor, het bestuur en de pers, kon men al spoedig ont waren, door de aanwezigheid van bekende sociaal democraten als Van der Stadt, Schroder, Heyer, dat de bijeenkomst uit heterogene bestanddeelen bestond, uit goede katholieken nl., die bijeen kwamen om uiting te geven aan hun wensch, dat hun Heilige Vader weder aardsche macht en luister als vorst verkreeg, en uit socialisten, die kwamen om de bijeenkomst te verstoren, wat hun, helaas, maar al te wel gelukt is. Hoe kwamen zoovele socialisten in deze bijeen komst, vraagt men zich onwillekeurig afdoch dit vraagstuk werd opgehelderd doordat de socialisten, zoodra zij wisten waar de toegangs bewijzen te verkrijgen waren, die dadelijk allen ten getale van ongeveer 800 opkochten, en in 't Volkspark uitdeelden met opdracht om deze vergadering in de war te sturen. Toen pastoor Brouwers tegen 1 uur in de zaal verscheen, was deze geheel gevuld met ongeveer 12 a 1500 personen. De voorzitter der vereeniging herinnerde er in 't kort aan, dat in deze bijeenkomst geen debat gevoerd, geen resoluties zouden genomen worden aangezien deze vereeniging zich bij den bond van R. K. kiesvereenigingen en zijn protest zou aan sluiten. Na een welluidend gezang van de mannen- zangvereeniging, vroeg pastoor Brouwers dadelijk de aandacht voor de lezing van een telegram aan Z. M. de koning, waarin de beste wenschen voor 's konings huis en het vaderland werden uitge drukt, doch welker lezing de socialisten door allerlei kreten en fluiten beletten. De heer Brouwers staakte de lezing van het telegram, en poogde alsnu een ernstig woord van protest aan te teekenen tegen het opgehoord bedrijf, dat in Neerland aldus tegen het hoofd van den staat kon gehandeld worden, en in naam der vrijheid, waarop ieder, van welke godsdien stige of politieke gevoelens ook, steeds zoo stofte, eischte hij nu kalmte, om de zaak, die de katho lieken daar vereenigde, te kunnen bespreken, en verzocht de overigen, die daarin geen belang- stelden, heen te gaan. Van der Stadt maakte zich gereed aan die uitnoodiging gevolg te geven, en enkelen met hem, doch toen een luid geschreeuw van «blijven, blijven" werd gehoord, verscheen Van der Stadt ook weder in de zaal, waarop tot driemaal toe de voorlezing van het telegram door luidruchtig geschreeuw en getier werd| verhinderd. Pas toor Brouwers sloot hierop de vergadering voor eenige oogenblikken, zoo hij hoopte, doch toen uit he.t kamp der socialisten het bevel klonk, om het gepolychromeerde beeld des Pausen Leo onder den voet te halenen eenige oud- pauselijke zouaven, het beeld wegnamenwas daarmede het sein gegeven voor een algemeen

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1