De eik in den tuin der pastorie. Onderwijs. Rechtszaken, FEUILLETON. Verspreide berichten. cureur daarvoor gekozen de lieer mr K. W. Brevet te Middelburg. Deze rechtskwestie schijnt zoo schrjjlt men ons de eerste van dien aard te zijn, die sedert de invoering van de gemeentewet hier te lande gevoerd zal worden, waarom zij de belangstel ling van vele rechtsgeleerden en gemeenteraden in hooge mate opwekt. Immers, wordt het uit gemaakt dat eene gemeente de schulden dragen moet die burg. en weth. ex officio, doch met over schrijding hunner bevoegdheid, maken dan zal eene herziening der wet aan de gemeenteraden, die er prijs op stellen geen onnuttige lichamen te zijn, ongetwijfeld wenschelijk voorkomen. Aan den te Zuidzande benoemden onderwijzer De Hullu werd met 1 Februari a. eervol ontslag verleend en verder op voorstel der plaatselijke schoolcommissie besloten eene oproeping van een onderwijzer te doen op eene jaarwedde van ƒ400 met uitzicht op verhooging tot ƒ500, indien de titularis uitmunt door vlijt en bezield is met ijver voor de studie. De tegenwoordige jaarwedde bedraagt 450. De benoeming van eene onder wijzeres achtte de commissie, èn in het algemeen belang èn uit een zedelijk oogpunt, aan gemengde scholen niet gewenscht. Het voorstel van het dagelijksch bestuur om een klerk ter secretarie te bezoldigen, waarover in een vorige zitting de stemmen staakten, werd verworpen met 6 tegen 4 stemmen. In verband met het verbod van invoer van vee in Duitschland verneemt de Wint. Ct, dat van hoogerhand bij den burgemeester van Winterswijk een onderzoek is ingesteld naar den uitvoer van vee, en hierbij alvast is gebleken, dat tusschen 15 en 20 Nov. langs Winterswijk gepasseerd zijn 45 runderen, die behoorlijk door een Duitsch veearts aan de Duitsche grenzen werden gekeurd Bij kon. besluit is de heer T. M. C. Asser, hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam, raad-adviseur aan het departement van buiten- landsche zaken, benoemd tot Nederlandsch-com- missaris voor de Rijnvaart. Verder is benoemd tot kantonrechter te Waal wijk jhr. mr. E. J. B. J. M. Verheijen, thans griffier bij het kantongerecht aldaar. Dr. J. H. Gunning, kerkelijk hoogleeraar aan de stedelijke universiteit te Amsterdam, komt in een schrijven aan de leden van de Tweede kamer op tegen de bewering van den heer Keuchenius in de zitting der Tweede kamer van 29 Nov., dat hij (de heer G.) de meerdere zou zijn van den heer K. in weerzin tegen de Ned. herv. kerk. De heer G. deelt ter verklaring van zijn stand punt mede »dat hij 1". de Ned. herv. kerk van harte lief heeft en haar, ook zooals zij thans ver keert onder de kerkordening 1816/62, welke hij afkeurt, met vrijmoedigheid hoewel met droefheid dient; 2°. dat hij, niet ondanks, maar vanwege die liefde, zeer nadrukkelijk hare organisatie, gelijk die thans is, bestrijdt. Voor de betrekking van hoofd der school te St. Laurens hebben zich 21 sollicitanten aan gemeld. Naar men meldt zou bij de regeering het voornemen bestaan om de betrekking van inspec teur bjj het lager onderwijs en die van arrondis- sements-schoolopziener op te heffen, en daaren tegen het land in een grooter getal districten te verdeelen, zoodat er, bij de fungeerende, nieuwe functionarissen zouden worden aangesteld. De heer J. Blankert te Nieuwdorp is be noemd tot onderwijzer aan een school voor uit gebreid lager onderwijs te Rotterdam. In eene Donderdagavond gehouden openbare vergadering van den schuttersraad te Vlissingen werd voorlezing gedaan van het besluit van gedeputeerde staten, waarbij het vonnis, door bovengenoemden schuttersraad in d°. 22 October 1888 uitgesproken over den sergeant der d.d. schutterij I. D, te niet werd gedaan, op grond dat de gedaagde was veroordeeld voor een ander feit dan in de dagvaarding was vermeld. Genoemde sergeant I. D. was indertijd tot degradatie veroordeeld wegens »gedrag tegen de ondergeschiktheid door het in minachting brengen van een zijner superieuren." Uit het Deensch. Van THOMAS LANGE. De laatste vier mijlen van de dichtst bij zijn »thuis" gelegen koopstad, moest hij echter ge heel te voet afleggen, daar er in die streek bij zonder weinig voertuigen waren. Maar dat kwam hem zeer gelegen. Hij zou nu spoedig beginnen met eenige bekende hoogten te onderscheiden, en dat genot wilde hij liefst geheel alleen sma ken. Hij had den nacht in de koopstad door gebracht en zich des morgens vroeg, bij helderen zonneschijn en zacht weer, op weg begeven. Zijn tap was als bevleugeld, maar zijn onrust nam eer toe dan af, naar mate hij het doel zijner reis naderde, en de eene dierbare plek na de andere voor hem verrees! Eigenlijk was hij gedurende die geheele wandeling doodmoede en snakte er naar om een poos te rusten, maar de gejaagdheid van zijn geest was daartoe veel te groot. Eindelijk stond hij voor zijn oude huis en betrad het stille erf, waar hem zelfs geen Kantongerecht te Goes. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld, P. J. K.Yerseke, wegens het, door het bevoegd gezag naar zijn naam gevraagd, opgeven van een valschen naam tot 5 b. s. 5 d. h. C. B. Rilland, wegens het op een openbaren weg laten staan van trekdie ren zonder de noodige voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen, tot 1 b. s. 1 d. h.P. J. de L., J. v. L. Goes, wegens strooperij, de eerste tot 5 b. s. 5 d. h., de 2e tot 8 b. s. 8 d. h.P. v. S. en J. N., Driewegen, wegens het te Goes op eene openbare plaats buiten eene openbare waterplaats, datgene verrichten waartoe die inrichtingen bestemd zijn, ieder tot 1 b. i. 1 d. h.A. M. Cats en J. V. zwervend, wegens openbare dronkenschap, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.G. K. Wissekerke, wegens het in dronkenschap verstoren der orde, tot ƒ10 b. s. 5 d. h. Verder P. F. Hansweert, wegens het visschen met een kruisnet zonder vischakte, tot 3 b. s. 3d. h.M. D. Wissekerke, P. F. Camperland, wegens het niet deelnemen aan de oefeningen met de brandspuit ieder tot 1 b. s. 1 d. hG. J. de K. Colijnsplaatwegens het des nachts laten loopen van een hond op een openbaren weg te Colijnsplaat tot 1 b. s. 1 d. h.J. C. te Calloo (België), wegens het, op 50 M. afstand van de brug over het kanaal te Wilhelminadorp, niet strijken der zeilen van zijn vaartuig tot 3 b. s. 3 d. h.J. M. Wissekerke, wegens het te Cort- gene vervoeren van suikerbieten over de Voor straat bezuiden de achterwegen, tot 1 b. s. 1 d. h. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werd Ph. S. Heinkenszand, be klaagd van het laten loopen van niet-uitvliegend pluimgedierte op eens anders bezaaiden grond. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage werd Donderdag, ingevolge verwijzing van den Imo gen raad, behandeld de zaak van een 41jarigen landbouwersknecht uit Oud-Vosmeer, die door het kantongerecht te Tholen was veroordeeld tot 2 geldboeten van 10, wegens het jagen in den nacht van 30 op 31 December 1887 met een geladen schietgeweer op hem niet toebehoorende gronden, zonder voorzien te zijn van eene jacht akte of schriftelijk bewijs van vergunning. Bekl., die, evenals in eersten aanleg, ontkende zich aan het hem ten laste gelegde te hebben schuldig gemaakt, bleek reeds meermalen wegens strooperij veroordeeld te zijn. Er werden 5 getuigen gehoord, van welke 3 door het openbaar ministerie en 2 door den ver dediger gedagvaard. Volgens de verklaring van den eersten getuige, rijksveldwachter, was bekl., nadat get. hem driemaal had toegeroepen om te blijven staan, op de vlucht gegaan, en had hij geweigerd eene bekeuring te laten opmaken. Adv.-gen. mr Telders wees erop, dat stroope- rijen zoo vaak aanleiding geven tot grootere misdrijvenvoorts op het zich snel verwijderen van dezen bekl. toen de veldwachters hem nader den. Hij requireerde dat het hof het vonnis des eersten rechters zou vernietigen, en den bekl. schuldig verklaren aan het jagen op eens anders grond zonder voorzien te zijn van een jachtakte of schriftelijk bewijs van vergunning van den eigenaar of rechthebbende, gepleegd bij nacht, en hem veroordeelen tot 2 geldboeten van 40 gulden. Mr C. A. Vaillant, bekl.'s verdediger, meende dat men te ver gaat door vooruit te zien en rekening te houden met misdrijven, die uit de tegenwoordige omstandigheden kunnen voort vloeien. Volgens hem had men hier te doen met eene jachtovertreding, meer niet. Hij betoogde dat eene vergissing van den getuige verbalisant zeer goed mogelijk was, en achtte het bewijs van schuld niet geleverd. Pleiter verwachtte met vertrouwen de vrijspraak van dezen beklaagde. Uitspraak 20 December. Van zijne familie moet men het maar hebben zegt men wel eens en waarlijk niet altijd zonder reden. Ook hier ter stede heeft een braaf echtpaar, een familielid goeddoende, daarvoor een treurig loon ontvangen. Een arbeidersgezin, dat zich lang niet in weelde baadt, nam uit medelijden een acht en dertig jarigen neef met geen smetteloos verleden in zijn midden op, verschafte hem spijs en drank en hielp hem zooveel mogelijk om den kost te ver dienen. Hij genoot het volste vertrouwen, zoo zelfs dat de zoon des huizes neef, die er eens kranig wilde uitzien, zijn gouden hemdsknoopen in gebruik afstond. Neef sierde zich er mee en haastte zich om ze te verkoopen. Hiermede nog niet tevreden stal hij, terwijl de familie uit werken was, uit een ongesloten kabinet een paar gouden strikken, een gitten halsketting met gouden slot en een bijbel met zilveren beslag, dat alles den weg der- gouden knoopen opging. Der politie, met de feiten in kennis gesteld, hond kwam verwelkomenonwillekeurig zocht hij het studeervertrek. De predikant, die hem toch gezien had gedurende zijn verblijf in de pastorie, terwijl de familie Fabricius er nog was, herkende hem niet. Hij keek verbaasd van zijn werk op naar dien vreemden jongeling, die in zijn houding, zoo wel als zijn gelaat zooveel onrust verried 't geen hem eenigszins bevreesd maakte dat die onbe kende gast misschien niet heel wel bij het hoofd was. Zijne kleeren waren ook nog al gehavend op reis, waardoor bij den predikant ook wel het vermoeden mocht ontstaan dat hij wellicht een landlooper voor zich had. Doch al die vermoedens weken terstond toen de reiziger zijn naam noemde en de dominé acht sloeg op het eerlijke, trouwe gelaat van den jongeling. Deze behield echter dit ongedurige en gejaagde, zelfs nadat hij zich bekend gemaakt en naast den dominé op de canapé plaats genomen hadhij stond gedurig op en ging weer zitten het was duidelijk dat hij van verlangen brandde om de kamer te verlaten en eindelijk stoof hij weer op en snelde als een pijl uit een boog de deur uitmet een nauw hoorbaar»neem mij niet kwalijk." De dominé keek hem zeer verbaasd na en werd opnieuw bezorgd voor den staat zijner geestver. gelukte het den ondankbaren kerel, die het gast vrije dak natuurlijk niet weder zocht, op te sporen en in hechtenis te nemen. Ook de ontvreemde voorwerpen zijn door haar opgespoord. Een nieuwe tak van industrie, door een zeer ongunstig bekend staand jongmensch op St Nicolaas hier uitgeoefend, deed dezen in han den der politie vallen en een plaats vinden in de gevangenis. Het heertje had een jonge juf frouw eene portemonnaie ontrold, werd op de daad betrapt, wist te ontvluchten, doch is weder spoedig ingerekend. Morgen, Zaterdag, des namiddags te 1 uur, zal, in tegenwoordigheid van de leden van den gemeenteraad enz., in het locaal-kantoor der maatschappij de Schelde te Vlissingen de plechtige uitreiking plaats hebben van de herinneringsme dailles aan den oud-burgemeester, den heer Arie Smit. Zooals men zich zal herinneren is indertjjd door de leden van den gemeenteraad eene uit- noodiging gezonden aan Vlissing's ingezetenen om aan deze hulde deel te nemen. Met het stoomschip Willem Prins van Oran je van de maatschappij Zeeland kwamen heden morgen te Vlissingen aan twee kinderen van de hertogin, weduwe van Albany, begeleid door HD. adjudant Sir Robert Collins. Met den aanslui- tenden mailtrein reisden zij door naar Arolsen, waar de hertogin zich bevindt. De heer J. G. Meijer van Rotterdam, die met 1 Januari 1889 als pachter der buffetten op de stoomschepen der maatschappij Zeeland, op treedt, zal van af dien datum ook de bediening der buffetten in het havenstation te Vlissingen, waarnemen. Er heeft zich uit officieren der zeemacht eene commissie gevormd, om op het graf van den bekenden Jacob Hobein een waardig gedenk- teeken te plaatsen op het kerkhof te Vlissingen, alwaar hij dit jaar werd ter aarde besteld. In weerwil van het minder voordeelige gewas der suikerpeeën werden te Bruinisse ge durende den herfst van 1888 toch 53 vaartuigen, te zamen inhoudende 4§ millioen kilogram, daar mede afgeladen, waartoe de goede gemeenschaps wegen met andere polders en gemakkelijke haven of ladingsplaats zeer veel bijdragen. In 1887 werden 41 vaartuigen met 3.712.000 kilogram bevracht. In eene dezer dagen te Stavenisse gehouden buitengewone vergadering der vereeniging Nut en Genoegen werd met algemeene stemmen be sloten tot de oprichting van een leesbibliotheek, uit den boezem van voornoemde vereeniging. Een voorstel om van wege de vereeniging een volks bibliotheek op te richten werd met meerderheid van stemmen verworpen. Tot bibliothecaris werd benoemd de heer J. W. H. F. Buijze en tot diens plaatsvervanger de heer C. Broodman. Uit Amsterdam wordt ons geschreven Twee helsche pogingen tot moord, door ont ploffing en brandstichting, werden Woensdag avond in den vorm van St. Nikolaas-surprises beproefd bij twee hoogst achtenswaardige stadgenooten. Bij de heeren mr I. A. E. Jolles, adv.-generaal bij het gerechtshof en den commissaris van politie, den heer Stork alhier werden n. 1. twee kistjes bezorgd, beide van dezelfde afmetingen, nl. onge veer 40 cm. lang, 30 breed en '20 diep, en beide van gelijken inhoud. Het was omstreeks 10 uur, dat bij den heer Stork een pak werd afgegeven, dat, van het om hulsel ontdaan, een schrijfkistje scheen te zijn, waaraan een trekker was bevestigd. De geheele familie stond reeds, nieuwsgierig naar den inhoud, om het geschenk geschaard, dat op de tafel was geplaatst en nog al wichtig bleek. Bij de opening van het kistje, dat doortrekking moest geschieden, gevoelde de heer Stork, naar hij meent, een kleine schok, gevolgd door een nauw hoorbaar geknetter, wat hem dadelijk verdacht voorkwam. Hij begaf zich daarna met het ge schenk in de keuken, en trachtte nu het kistje op andere wijze te openen, wat hem gelukte, en nu bleek dit te bevatten, een kruik gevuld met 2f kilo buskruit, aan welks hals een lont, of ge draaid doekje, doorweekt met terpentijn was verbonden, waarvan het einde weder bevestigd was aan een dwarslatje over het bakje. Op dit latje nu was schuurpapier gehecht, terwijl aan de andere zijde van den trekker een vijf en twintigtal luciferskopjes in lijm waren bevestigd, die door wrijving op het geprepareerde papier moesten ontvlammen en door de lont den brand in het kruit brengenGelukkig bespeurde de heer Stork het verraad en werd het helsche denk beeld om hem, en wie weet hoevelen met hem, het leven te benemen, nog juist bij tijds verijdeld. Had alzoo de poging van moord en brandstichting bij den heer Stork reeds een begin van uitvoering gekregen, bij den heer Jolles was dit wel niet het geval, maar liep ook dit gezin Donderdag ochtend gevaar van eenzelfde helsche machine. Woensdag avond was het kistje nl. bezorgd bij mevr. de wed. A. Josephus Jitta no 25 Sarphatistraat, die evenwel dadelijk aan het adres bespeurde, dat mogens. Doch toen het den jongeling aldus ge lukt was om weg te sluipen, liep hij het erf over, het veld in, klom op een verborgen plekje dat hij zich herinnerde over de tuinmuur en kwam eindelijk bij »zijn boom." Ja daar stond hij als van ouds in al zijn eenzaamheid en ver hevenheid. Het was de eenige van al de boomen die nog bladeren hadbruinachtig rood als ge-' slagen koper, hulden zij hem als in een schitte rend pantser. De top was kaal, zooals gewoonlijk En hij legde zijne handen op de onderste takken daar waar zijn kinderhandjes zoo vaak gelegen hadden en klom naar boven tot in den top, waar zijn zetel was. Daar zette hij zich neder en keek omlaag over den tuin, de pastorie en die geheele kleine wereld, die zich hier aan zijn kinderoog geopenbaard had. Nu voelde hij zich eerst tehuis. Een stroom van tranen verlichtte zijn beklemd gemoed. Hij kreeg een onuitsprekelijk zalig gevoel van blijdschap en weemoed tegelijkertijd. De koortsachtigheid welke de onverwachte blijd schap over het examen verwekt had, het pijnlijke bewustzijn dat hij in die overmatige vreugde zich zelf niet kon terugvinden, maakte plaats voor het heerlijke, kinderlijke gevoel van wel dadige rust, dat hier over hem kwam. Van dit het St. Nicolaasgeschenk verkeerd bezorgd was. Zij kon echter haar dienstmaagd niet missen 't was reeds bijna half elf en liet het kistje Donderdag ochtend aan het adres des heeren Jolles 121 Sarphatistaat bezorgen. Deze opende zeer voorzichtig het kistje en zag tot zijn schrik den toeleg door den inhoud. Teneinde het onderzoek naar den afzender van deze boosaardige geschenken niet tegen te werken, liet de officier van justitie aan de redactiën en de bekende vertegenwoordigers van dagbladen alhier en elders verzoeken van dezenan- slagen voorloopig geen melding te maken, doch aangezien men Donderdag avond eenig, ofschoon nog onzeker, spoor meende gevonden te hebben, stond hij dan ook de openbaarmaking toe. Trouwens de geheele stad was daarmee bekend zocdat het geen geheim meer is; algemeen en groot is de verontwaardiging over die snoode aanslagen. Zaterdag 18 dezer wordt te Amsterdam een reclame-optocht gehouden. - Het eerste spiritisten-congres hier te lande zal 27 December te Utrecht plaats hebben. De aanvaring tusschen de stoombooten Holland en Friesland had plaats halverwege Enk huizen en Stavoren. De kapitein van de Holland stond op de brug, met de hand aan den 1 ketting der stoomfluit. Eensklaps zag hij eene stoomboot voor de boeg. Hij liet terstond stoppen en het roer omleggen. Het was echter reeds te laatmet volle vaart stoomden de booten tegen elkander, zoodat de Holland ongeveer 2 meter in de Friesland drong. De passagiers van laatstgenoemden bodem sprongen op de Holland; brieven en pakken werden overgeladen. De Holland kon zich echter niet bevrijden en begon reeds met de Friesland te zinken, doch eindelijk geraakte de Holland los. De Friesland was spoedig in de diepte verdwenen. De schade aan de Holland is niet grootzij heeft een gat in den boeg van 7.5 d.M. lang en breed. Te Harlingen sprongen twee meisjes, nadat zij door hare stiefmoeder alles behalve malsch behandeld en met dreigementen de deur uitge zonden waren, uit angst van den hoogen bazalt- muur' in de Nieuwehaven. De ééne, een kind van 9 jaar, werd dood opgehaald. Bij den Rotterdamschen gemeenteraad kwam gisteren in het adres tot ondersteuning van de aanvragen der besturen van de Duitsche opera en de Yereenigde Rotterdamsche Tooneelisten, om een subsidie uit de gemeentekas. Het was door 228 personen geteekend. Dat op Sint Nikolaas de bodem met sneeuw bedekt is, behoort niet tot de zeldzaamheden, maar dat in de grasperken, zooals op den Jans singel te Arnhem, tallooze meizoentjes bloeien, is eene merkwaardigheid, die wel verdient genoemd te worden. Yóor het vertrek van de Zaandam naar de Argentijnsche republiek had de volgende scène plaats Een huisvader zou. met vrouw en acht of negen kinderen met dat stoomschip naar Zuid-Amerika verhuizen. Het plan was door allen gemaakt, door allen goedgekeurd, het contract tot over brenging naar het Land van Belofte met de be trokken maatschappij gesloten, de huisboedel verkocht, toen plotseling de oudste spruit zich terugtrok. Het was de negentienjarige dochter. »Ik wil niet, ik ga nietverklaarde zij. »Wij willen niet, wij gaan nietechooden de twee op haar volgende broeders. »Ik wil niet, ik ga niet besloot de mama. Vader, natuurlijk, naar het kantoor der maatschappij. Maar wat was er aan het geval te doen Als de man, naar men zegt, kostelooze passage genomen heeft, op voorwaarde dat hij met de zijnen minstens twee jaar in het nieuwe vaderland blijft, dient hij toch woord te houden. Bij het vertrek der boot zal dit wel ge bleken zijn. Maar hoe dan ook, het ware voor hem en zjjn onwillig huisgezin te wenschen, dat ze gedachtig waren geweest aan het verstandige: »Bezint eer gij begint." „Te Utrecht werd een banketbakkersknechtje, die een groote taart op een ongedekte schaal droeg, aangevallen door een grooten- hond, die er een flinke hap van nam. Ziende dat de verschrikte knecht den rest trachtte te redden, wilde de hond in hem de tanden zetten, welk voornemen echter spoedig opgegeven werd, toen de knecht de schaal, op aanraden van den eigenaar des snoepers, op den grond zette. Op vertoon van de kwitantie ten bedrage van 1.50 werd den beroofde een rijksdaalder in de hand gestopt. De eigenaar van het »lieve diertje," een student, zeide daarop tot den hond»nu mee naar de kroeg, daar zal een glas wijn op smaken Door de Fransche kamer is machtiging ver leend tot gerechtelijke vervolging van Wilson, wegens het openbaar maken in zijn blad de Petite France van een aan den afgevaardigde Vieil- Pieard toegeschreven brief, waarin deze zich zou verbonden hebben fr. 20.000 te betalen aan den- gene die hem zijne benoeming tot ridder van het legioen van eer zou komen mededeelen. Vieil- oogenblik af kon hij zijn geluk met bezadigd heid, vreugde, dankbaarheid en nederigheid genieten. Toen hij zich weer in de studeerkamer bevond was hij geheel veranderd. Nu kon hij zich be» heerschen en was zoo beminnelijk in zijn spreken en manieren dat, toen hij na eenige onvergete lijke dagen de pastorie verliet, de eenzame en tamelijk zwaarmoedige predikant zoodanig met hem ingenomen was dat hij beloven moest zoo spoedig mogelijk terug te komen. En hij kwam terug meer dan eens maar ondanks zijne belofte, niet tijdens het verblijf van dezen predikant, die ook niet lang in dat kleine dorpje bleef. Op zijn terugreis bezocht de jonge Fabricius natuurlijk zjjne ouders op Funen. Zij waren zeer blij en verrast van hem zoo onverwachts voor zich te zien. En, zooals hjj voorzien had, keurde zijn vader in hooge mate die lange, moeilijke en volgens zijn beschouwing hoogst onnoodige reis naar A. af. Evenals meer oppervlakkige en luchthartige lieden begrepen zijne ouders eigen lijk nooit, hoe hij zoo vurig gehecht kon zjjn aan zulk een akelig, afgelegen oord. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2