FEUILLETON- Verspreide berichten. De eik in den tnin der pastorie. Landbouw. onderhandeld. Frankrijk handhaafde zijn aan spraken op het bewuste gebied. In Juli mach tigde Z. M. de koning de ministers van koloniën en buitenlandsche zaken om de regeering van de Fransciie republiek voor te stellen die kwestie te doen beëindigen door een scheidsrechter. De minister hééft daaraan gevolg gegeven en het concept om daaraan uitvoering te geven is aan den heer Goblet, den Fransehen minister van buitenlandsche zaken, toegezonden. Aanvan kelijk vond het voorstel weinig bijval. Na langdurige onderhandelingen kreeg de minister verleden week, Donderdag, bericht dat de Fransche minister van buitenlandsche zaken de conventie had onderteekend, waarbij Z. M. de koning en de Fransche republiek zich ver binden deze kwestie te onderwerpen aan een scheidsrechter, behoudens goedkeuring van de staten-generaal, die eerlang zal worden gevraagd bij een wetsontwerp en zoodra dat is goedgekeurd zal de regeering met Frankrijk zich verstaan over de keuze van een scheidsrechter. De eerste kamei koos tot rapporteurs over de Indische begrooting de heeren Yan Gennep, In- singer, Fransen van de Putte, Van der Goes en Rengers. Verder heeft die kamer in hare gisteren ge houden vergadering het verzoek toegestaan van den heer mr O. W. Star Numan, griffier dier kamer, tot het aanvaarden der betrekking van curator der rijks hoogeschool te Leiden, waartoe hij bij koninklijk besluit van 28 September jl. is benoemd. Door den minister van oorlog is, te rekenen, van 6 December e. k., machtiging verleend om overeenkomstig het bepaalde bij kon. besluit van 19 Nov. 1844, no. 46, het cijfer in het daarbij bedoeld, vroeger aan hen uitgereikte, onderschei- dingsteeken te doen verwisselen, als dat van XXXin XXXVbij den prof. staf aan den luit.-kol. J. H. Folkers, prov. adj. in Zeeland en den kol. jhr L. J. van Teylingen, comm. in het 2e genie com. dat van XXV in XXX, aan den maj. C. H. M. Verniers v. d. Loeff, comm. d. div. marechaus sees van N.-Br. en Zeeland en den maj. der inf. J. C. F. C- Hackstroh, thans op non-activiteit dat van XX in XXV aan den kapt. bij den plaats, staf jhr E. A. D. E. van Franckenberg en Proschlitz. de kapts. der inf. J. N. Hardeman, A. S. De Ronde Bresser, L. P. v. d. Wal, jhr H. L. A. J. Bowier, J. K. C. Pompe van Meer- dervoort, J. C. Morren, A. Jonquière en P. J. J. Vervenne dat van XV in XX aan den kapitein der inf. G. Feenstra terwijl het onderscheidingsteeken voor XV ja rigen dienst is toegekend aan de le luitenants der infanterie C. A. Sprenger nn F. E. H. Liebert. In de Maandag te Hulst gehouden vergadering van de R. K. kiesvereeniging is met algemeene stemmen de volgende door het bestuur gestelde motie aangenomen »De R. K. kiesvereeniging in aanmerking nemende dat wel is waar haar doel is de verkiezing te bevorderen van geschikte R. K. personen als leden der Tweede kamer en der provinciale staten, spreekt de hoop uit, dat hare leden in andere openbare betrekkingen zullen medewerken tot het benoemen, vooral bij het onderwijs, van per sonen die geacht moeten worden de beginselen der kiesvereeniging te belijden en te beoefenen, gaat over tot de orde van den dag." Tevens werd bij aclamatie aangenomen het verzoek tot aansluiting bij de resolutiën ten gunste van den H. stoel, vastgesteld door de katholieke vereeniging Recht en Orde te Amsterdam. Scheldebode Met ingang van 7 dezer wordt te Zuidzande een rijkstelegraafkantoor, ingericht met telephoon- dienst, voor het publiek geopend. De diensturen zijn geregeld als volgtop werk dagen, van 9 tot 11 uren voor- en van 1§ tot 3$ en 6| tot 7 uren namiddagsop Zon- en feest dagen, van 8£ tot 9 en 11 tot 11| uur voor middags. Bij kon. besl. is E. M. G. Moors benoemd tot burgemeester van Moordrecht. Verder is aan H. du Croix en A. M. Vroeg eervol ontslag verleend als rijksopzieners op de spoorwegdiensten, en is benoemd tot rijksopziener op de spoorwegdiensten P. J. Neyt, thans op zichter le klasse bij 's rijks waterstaat en bouw- Vit het Deensch. Van THOMAS LANGE. Den volgenden morgen het was in het hartje van den zomer, lag er zulk dichte zeedamp over het geheele landschap dat de jongeling onmogelijk uit het rijtuigdeplekjes,diehem het dierbaarste waren, kon onderscheiden en dat hielp hem bepaald over het ergste heen. Hij vergat de legende van den Alrunenwortel schreeuwde niet, en het ge lukte hem om als een goede zoon, heul en troost te vinden in de kinderlijke blijdschap zijner ouders over het verlaten van een plaats, die zij eigenlijk altijd beschouwd hadden als een soort verban ningsoord. En toen de zeedamp tegen den mid dag eindelijk optrok waren zij reeds in een hem geheel onbekende streek, die steeds onzicht baar was geweest uit den top van zijn eik. Daags na hun aankomst in het Fünensche dorp begaf zijn vader zich met hem naar Odense, en werktuigkundige 2e klasse bij den aanleg van staatsspoorwegen. De heer C. van der Linden, die met zijn opera Catharina en Lambert veel succes had, heeft nu een andere opera in bewerking, waarvan de tekst is ontleend aan het tooneelstuk Joan Woutersz van Schimmel, en voor het beoogde doel bewerkt door den heer Vander Ven, tooneel-regisseur van het Nederlandsch Operagezelschap. De St. Crt. bevat een oordeel omtrent den oogst van 1888 wat de provincie Zeeland betreft. De toelichting omtrent de cijfers luidt als volgt: De wintergewassen zijn, bijna zonder uitzonde ring, onder vrij goede omstandigheden uitgezaaid. De bodem kon goed bewerkt worden, vooreerst omdat er in Augustus en September weinig regen viel. De winter was in het algemeen niet nadeelig, maar het vroege droge voorjaar, vergezeld van sterke winden en vorst, heeft veel kwaad gedaan. De nog jonge wortels werden door den wind te veel ontbloot en konden zoudoende aan de soms strenge vorst geen weerstand bieden, waardoor vele tarwe, gerst, rogge en ook koolzaadplanten ten gronde zijn gegaan en tegen den groeitijd dun te velde stonden. Koude en droogte bleven daarenboven aanhouden tot aan Juni, zoodat de overgebleven en reeds min of meer kwijnende planten slechts aan den groei kwamen, waar door het stroo kort is gebleven. Later sloeg de regen vele perceelen aan den grond, waardoor mede veel nadeel is ontstaan. De aren der win tergranen waren kort doch algemeen goed ge laden. De zomergewassen, die wel laat doch overigens een goed bewerkten bodem troffen, groeiden aan vankelijk flink en deden de hoop ontstaan, dat zij zouden vergoeden, waarin de wintergewassen ten achteren bleven. Wat de gerst aangaat, is dit dan ook gedeeltelijk het geval. Terwijl uit onderscheiden gemeenten van 40 tot 60 voor de opbrengst van wintergerst aan graan en stroo wordt vermeld, vindt men uit diezelfde streken 60 en 70 voor zomergerst opgegeven. De haver beloofde een best gewas te zullen worden; men rekende echter niet op den regen, die in buitengewone hoeveelheden in Juni, Juli en Augustus neerplaste, terwijl dit gewas ook tijdens het oogsten zeer veel geleden heeft. De boonen en erwten, die rijk hebben gebloeidj zijn zeer tegengevallen. De oorzaak daarvan zal zijn, dat de bevruchting onvolkomen was. Zij troffen bovendien een slechten oogsttijd, inzonder heid de paardenboonen, waarvan de oogst zelfs in het begin van November nog niet was afgeloopen, dus ongeveer een maand later dan gewoonlijk. De vroeggeoosrste erwten zijn goed van qualiteit. Het kanariezaad heeft mede gedurende den oogst geleden en gesneden zijnde veel te lang te velde gestaan; zoo ook de karwij, die bovendien zich slecht ontwikkeld heeft èn in den winter èn het voorjaar reeds den knak had gekregen. Het kool zaad gaf een slechte opbrengst, ook al een gevolg van den slechten stand na den winter, vele per ceelen waren bovendien reeds omgeploegd. Het vlas, dat aanvankelijk veel beloofde, onder vond èn door droogte èn door de daarna schier onophoudelijk gevallen regen en koude zooveel tegenspoeden, dat de opbrengst aan lint en zaad beneden het middelmatige bleef. Daar de vlasteelt weder toeneemt, zal in het aanstaande voorjaar zonder twijfel veel vraag bestaan naar goed zaaizaad, omdat het inlandsche zaad daarvoor veelal ongeschikt zal zijn. De graslanden hebben veel van droogte geleden, zoodat er hier en daar bepaald gebrek aan weide ontstond. De eerste grassnede voor hooi was niet ongunstig, doch het regenachtige weder heeft veel hooi zoodanig bedorven, dat het als verloren beschouwd mag worden. De naweiden waren ruim en de 2de hooisnede mede gunstig, doch ook dit hooi is niet overal goed gewonnen. Klaverhooi is er veel minder geoogst, daar de strenge vorst en de droogte in den winter en het voorjaar aan de roode klaver een niet te schatten nadeel hebben gedaan. Opmerking verdient het zeker, dat de lucerne over het geheel een goede uitkomst heeft gegeven. Door de meeste besturen van gemeenten, waar nevens roode klaver ook lucerne verbouwd wordt, wordt het verschil in opbrengst van 30 tot 60 pet geschat. Als grenzen kunnende opgaven gelden uit Zierikzee, waar de kwartierde hem in de stad in, en bracht hem op de Latijnsche school. Het nieuwe, rroolijke leven, de talrijke, prettige makkers, het uitste kende onderwijs, dat zijn voortreffelijken aanleg zoo zeer te stade kwam, dat alles bracht hem in verrukking. Het heimwee, dat hij zoowel als zijn ouders zoozeer gevreesd had, werd onder dergelijke omstandigheden niet erghij voelde het slechts als een soort van verheffenden wee moed, die eerder zijn geluk verhoogde dan ver galde. Zijne schooljaren waren zeer gelukkig, evenals die van zijn vader geweest waren. Ernstig, ja misschien een weinig zwaarmoedig van aard, was hij door zijn goedigheid, zijn vriendelijk, liefheb bende hart, toch licht gestemd tot onschuldige vroolijkheid en opgeruimdheid, waardoor hij zich de liefde zijner kameraden en de gunst zijner leeraren verwierf en de gemakkelijkheid, waar mede hij alles volbracht wat de school van hem vorderde, was een bron van gestadige, kalme tevredenheid voor hem. Zoo bespeurde hij in de drie jaar, welke hij daar doorbracht, niet bij zonder veel van den band, die hem aan zijn geboorteplaats hechtte. Toen hjj echter op zijn opbrengst van roode klaver op 20, die der lucerne op 80 geschat wordt en Westkapelle vanwaar respectievelijk 50 en 80 worden opgegeven. De diepgaande wortels der lucerne zijn hier de ver moedelijke en naaste oorzaak. Wij herhalen hier, dat bijna al de hiervoren genoemde gewassen tijdens het oogsten veel nadeel hebben geleden en als het ware tusschen de regenbuien in geschuurd zijn geworden. Te Hoek en te Terneuzen o. a. telde men in de maanden Juni, Juli en Augustus niet minder dan 68 regen dagen, in éen kwartaal dus slechts 24 droge dagen. In September kwamen wel vele droge en heldere dagen voor, in October echter viel er weer over vloedig regen of was de lucht zwaar bewolkt. De aardappelen, die tot in Juli nog een goed gewas beloofden, zijn uitermate slecht uitgevallen. Niet alleen is dit toe te schrijven aan den regen, die den grond als het ware dichtslempte, maar ook de bekende ziekte trad op de meeste perceelen in al haar hevigheid op. In niet minder dan in 61 van de 108 gemeenten, vanwaar opgaven om trent deze aardvrucht ontvangen werden, was de opbrengst bepaald slecht en voornamelijk een gevolg van de ziekte. Op de doorlatende en lichtere gronden was de ziekte minder erg en de opbrengst dooreen ongeveer 30 pet. beter dan op de zware kleigronden, terwijl de smaak van den aardappel, van laatstgenoemde gronden geoogst, mede veel te wenschen overlaat. De suikerbieten waren van het begin af slecht, ook de herzaaiden mislukten dikwijls. Bijzondere teelten, voor deze provincie van meerder of minder belang, zijn vooreerst de bruine en witte stamboonen, waarvan de opbrengst res pectievelijk op 60 en 53 pet. geschat wordt. Bij de witte boontjes zijn velen vlekkig, waardoor hare waarde zeer is verminderd. Uien, die op sommige plaatsen nogal verbouwd worden, geven vrij wel een middelmatig beschot (52 pet.)de meekrap geeft iets minder en wordt op 50 pet. geschat. De knolvoedergewassen als hoofdvruchten zijn tegengevallen en gaven niet meer dan middelmatig, alleen de gele wortels gaven iets meer. Begunstigd door uitstekend weder bewoog zich gisteren avond een overtalrijk publiek in onze winkelstraten. Er was veel gewoel, veel gejoel. Overal heerschte een vroolijke drukte. In de zaal van het gebouw der Werkmansver- eeniging werd den kinderen der leden een feestje bereid. Ook daar heerschte een allerprettigste stemming. Uit onderscheidene andere plaatsen in de provin cie ontvangen wij berichten over het St Nicolaas- feest, die wij echter om de eenvormigheid dei- meeste terzij leggen moeten. Overal werd in naam van den goeden heilige veel goed gedaan en veel genoegen verschaft. Gisteren middag is in het kanaal nabij den Abeele-steiger een geladen en met drie personen bemande roeiboot door de zware vracht gezonken. Een der opvarende^ werd slechts met moeite van verdrinken gered. De spoorbooten Holland en Friesland zoo meldt men uit Enkhuizen zijn gisteren morgen om half tien in volle zee tegen elkaar aangevaren. De Friesland is gezonken. De opvarenden zijn gered. De Holland is tegen vier uur te Enkhuizen aangekomen. Het Ned. barkschik Melati is te Maassluis aangekomen. Kapt. Van den Bos rapporteert »dat hij Zaterdag voor Scheveningen geankerd lag om den vloed af te stoppen en toen een loods en een sleepboot van den N. R. Waterweg met signalen vroeglater kwam de reddingboot van Scheveningen van het strand en langs boord. Een der opvarenden der reddingboot Pronk be weerde dat hij het schip veilig den N. R. Water weg binnen kon loodsen, waarop ik hem aannam, en bleet hij bij mij aan boord. Tegen 's avonds 7 uren ging ik weder aan zee zeilen en bemerkte eensklaps dat van dien per soon niets meer te bespeuren was. Men stelde een onderzoek in, doch van hem was niets te zienlater kwam ik tot de ontdekking dat een tafelmes en reddingboei van mijn schip vermist werden en vermoed ik dat genoemde matroos Pronk in zee is gesprongen om den wal zwem mende te bereiken, doch daar het schip steeds te ver van de kust verwijderd was, moet hij 18e jaar zijn admissie-examen als student met onderscheiding deed en het hem op dat oogen- blik als het ware duizelde van blijdschap en opgewondenheid, toen schenen duizenden stemmen hem toe te roepen»Naar huis, naar huis (want tot aan zijn dood toe bleef hij A. zijn »te huis" noemen.) Het baatt® niet wat hij ook met zichzelf rede neerde. Het jaargetijde het einde van October de lange en in dien tijd nog zeer lastige reis, zijn gebrek aan reisgeld enz. Niets baatteHij moest en hij zou weg en hij ging ook. Hij leende bij al zijne kennissen kleine sommetjes (want hij durfde zich niet tot zijn vader wenden, die zijn plan zeker zou afkeuren) en kreeg zoodoende een heel gering kapitaaltje bijeen, waarmede hij zich terstond op reis begaf, in het ruwe, barsche najaarsweer. Hij moest een gedeelte van Seeland te voet doortrekken. Op de groote Belt leed hij bijna schipbreuk in de smak, waarmede men destijds de overvaart deedhij was een heelen dag en nacht aan boord en hij had als het ware de koorts van ongeduld zoodat hij rust noch slaap behoefde. Gedurende dien geheelen stormachtigen nacht stond hjj op het dek der bepaald deze onbegrijpelijke daad met den dood hebben bekocht." Aan het Utr. Dbld. wordt uit Rotterdam geschreven De heer Von Bongardt heeft zich bereid ver klaard de beslissingof hij voor het volgend speelseizoen al dan niet de directie van de Duit- sche opera weder zal aanvaarden, uit te stellen tot de gemeenteraad zal hebben beslist op het verzoek om subsidie. Voor de ingezetenen heeft een adres ter onder- teekening gelegen, om bij den gemeenteraad het verzoek van de directie Le Gras en Haspels en van de opera 'te ondersteunen. Dit adres heeft echter zeer weinig bijval gevondenden eersten dag dat het ter beurze was neergelegd, was er niemand te bewegen, er zijn naam op te plaatsen, en na drie dagen waren er met veel moeite een 25tal namen verkregen. Bij de kennis, die men* heeft van de gezindheid der raadsleden, is het dan ook genoegzaam zeker, dat de raad niet te bewegen zal zijn, 25,000 uit de gemeentekas toe te staan ten behoeve van publieke vermake lijkheden. Zelfs heeft indertijd de raad gewei gerd, eene rentegarantie op zich te nemen ten behoeve van de aandeelhouders in de vereeniging, die den nieuwen schouwburg heeft gebouwd. Wat zal er gebeuren, wanneer de raad het verzoek afwijst? Op dit oogenblik laat zich op de-e vraag het antwoord nog niet geven, maar wel schijnt het te vreezen, dat wij hier op kunst gebied eene zeer ernstige crisis tegemoet gaan. Ook Woensdag, hoewel niet in zoo grooten getale als Dinsdag, meldden zich te Amsterdam weer vele nooddruftigen aan, [teneinde een stuk brood en koffie te erlangen, waarvan gretig ge bruik werd gemaakt. Dat echter niet allen de goede gave waardeerden, bleek uit het feit dat een paar hongerenden hun brood hadden ge worpen op een der schuiten van het Leidsche veer. Van de gelegenheid om vrij binnen het gebouw te komen, had een socialist gebruik gemaakt tot het uitdeelen van een strooibiljet, getiteldBrood voor allen", dat hij zelfs aan twee leden der commissie overreikte. Later werd een bekend colporteur van Recht voor allen gearresteerd en naar het politiebureau gebracht, alwaar tegen hem wegens het houden van volksverzamelingen proces-verbaal werd op gemaakt. Te Breda is Vrijdagnacht in de Halstraat, vermoedelijk door twee veldartilleristen, een moord op een burger gepleegd. De wond schijnt toe gebracht te zijn met een dolkmes, dat diep in de hersenen doorgedrongen is. De verdachten wer den bjj het lijk van den verslagene gebracht, doch bleven hun schuld ontkennen. Een aardige surprise ontving de behoeftige oud-strijder Hendrik Wermeester te Rotterdam gisteren van een oprechten vaderlander. Eene levensverzekering-maatschappij gaf hem kennis, dat iemand, die onbekend wenscht te blijven, hem eene lijfrente toebedeeld had van ƒ104 'sjaars, betaalbaar in 4 termijnen van ƒ26. Bij overlijden wordt aan zijn erfgenamen na overgifte van den lijfrentebrief de som uit betaald van 52. Opnieuw is te Parijs gisteren nacht een dynamietaanslag op een bureau van dienstaan biedingen beproefd. Omstreek éen uur werd aan een huis in de Rue St. Denis gescheld, de con cierge deed open, hoorde toen iemand een paar schreden in de gang doen en de deur daarop met geweld werden dichtslaan. Zij vond een bus met een brandende lont. De moedige vrouw goot water op het vuur en waarschuwde daarop de politie. Een verdacht persoon werd gearresteerd» Volgens de verzekering van een conserva tief lid van het parlement is de Britsche regee ring voornemens in Februari een leening te sluiten van 10 millioen pd. st. voor de versterking der vloot. Door de socialistische leden van den Duit- schen rijksdag is een voorstel ingediend tot opheffing van de graanrechten. Het voorstel wordt door de Duitsch-vrijzinnige partij onder steund. Naar men verzekert wil de czaar uit dank baarheid voor zijn redding te Borki aan verschei dene nihilisten, voornamelijk studenten, gratie schenken. Omtrent het conflict, tusschen Rusland en Perzië ontstaan, verneemt men nader, dat de oorzaak in den naijver tusschen Rusland en En geland te zoeken is. Rusland werd onlangs verrast door de openbaarmaking van een Perzisch. Engelsch verdrag, waarbij de handelsweg van de Perzische golf tot de rivier Karoen uitsluitend in Engelsche handen overging. Rusland acht door deze regeling zijn handelsbelangen zeer ge schaad. slingerende schuit en stuurde naar het Westen Het grootste gedeelte van de reis over Funen legde hjj per as af, daar de boeren den jongen student bereidwillig mede op hunne wagens namen, 't zij geheel gratis of voor een fooitje. Hij kwam door het dorp van zijn vader en was bang genoeg dat men hem zou herkennen en ophouden, ofschoon hij natuurlijk den grootsten lust had om zijne ouders te begroeten, en i zich voor het eerst als student te vertoonenmaar hij gunde er zich den tijd niet toe. Het verlan gen, dat hem voortdreef, was op dit oogenblik sterker dan ieder ander gevoel. Toen hij eindelijk Jutland naderde scheen het onstuimige weer te bedaren en zijn reis naar de Westkust, deels per wagen, deels te voet, was nu aangenaam en verfrisschend. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2