N\ 288. 1888. W oensdag 5 December. Verspreide berichten. 131® Jaargang. Dit blad verschijnt dagelijks, inet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent pér regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 4 December Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken, MIDDELRURGSCHE COURANT. Agenten te Ylissingen: P. Gr. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul. te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhhuzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijg-h van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger voor België A. Grosjean Co. te Brussel. De president der Tweede kamer, de anti-revo- lutionnaire jhr Beelaerts van Blokland, heeft het bij een katholiek orgaan verbruid, omdat hij zelfstandig en consequent is gebleven. Eigenaardig om hem daarover hard te vallen, zou men zeggen. Bij de heeren der rechterzijde in onze Tweede kamer moet men zich hierover echter niet ver wonderen. Daar moet tucht, strenge tucht heer* schen en eischt men blinde gehoorzaamheid. Eerst heeft de Standaard het bewezenthans vordert het Venloosch Weekblad dit met kracht en klem. Nu, van die zijde is niet anders te verwachten. Om te weten wat er gebeurd is geven wij het woord aan het orgaan van den heer Haffmanns. Hij begint, evenals een mentor tegenover zijne discipelen, met een goedkeurend woord en een welgevallig, genadig knikje aan zijn collega's, die zoo ferm zich aan de tucht onderwierpen. Men leze slechts »Een blijk van tucht, dat allen lot verdient, werd in de zitting der Tweede kamer van ver leden Woensdag door sommige leden der rechter zijde gegeven. Deze heeren stonden voor het alternatief Of den minister van koloniën aan een nederlaag blootstellen. Of iets goedkeuren, dat zij vroeger afgekeurd hadden. Zij kozen kloekmoedig het laatste en stemden voor een maatregel, waar zij een paar jaar ge leden tegen hadden gestemd. Vindt ge dit niet een heel aardig bewijs van tucht, vooral bij recruten Want recruten zijn de leden der rechterzijde wat de discipline betreft." Nu weten wij het welk een gewichtige rol die leden der rechterzijde te vervullen hebben. De les, door den anti-revolutionnairen generaal aan mannen als Fabius en Huber gegeven, was anders duidelijk genoeg. Maar van katholieke zijde mocht dit ook wel eens gezegd worden. En dan is de heer Haffmanns zeker wel de persoon om dit te doen Die behandelt de zaken altijd met zooveel ernst, en men draagt hem in de kamer zooveel eerbied toe, dat hij waarlijk een gezaghebbend man mag heeten. Hij schrijft verder »Ziehier het geval, dat zich voordeed. »Bij de behandeling der Indische begrooting in November 1887 stelde de heer Keuchenius, als lid der kamer, een amendement voor, strekkende om het plantloon voor koffie met een gulden per pikol te verhoogen. Dit amendement werd met 44 tegen 17 stemmen verworpen. Tegen stemden van de rechterzijde de heeren Schaepman, Van der Schrieck, Haffmans, Reekers, Reut her, Fabius, Beelaerts van Blokland, Kolkman, Vos de Wael en- Schimmelpenninck van der Oye, die allen leden der kamer gebleven zijn. »Deze verwerping met zoo groote meerderheidj door de vorige kamer, belette echter den heer Keuchenius niet om als minister van koloniën diezelfde verhooging in zijn begrooting voor 1889 voor te stellen. »En wat gebeurt er? >De verhooging van het plantloon gaat er met groote meerderheid door, met 67 tegen 25 stemmen. »Dit zou echter niet het geval geweest zijn wanneer de bovengenoemde leden der rechterzijde, die verleden jaar tegen stemden, bij hunne op positie volhard hadden. Zij deden dit echter niet, neen zij executeerden zich, en het gevolg was, dat de geheele rechterzijde, behalve de voor zitter, tegen het amendement van den heer Farn- combe Sanders, en dus voor de door den minister voorgedragen verhooging stemde." »Behalve" en thans komt de reprimande »de voorzitter die nota bene het laatste stemt en dus wist dat alle anderen het offer gebracht hadden. »Behalve de voorzitter die het voorbeeld van discipline diende te geven. »Nu zegge men niet»De voorzitter kon veilig consequent blijven, de minister was in veilige haven en had zijn stem niet meer noodig, om aan het échec te ontgaan," want dan antwoorden wijDe minister had de stem des voorzitters niet noodig, 't is waar, maar de partij was er zeer op gesteld en vond het zeer wreed van den heer Beelaerts, haar die te onthouden. Wij hopen dat de voorzitter in het vervolg lief en leed met zijn partijgenooten zal willen deelen." De heer Beelaerts weet nu waar hét opstaat. Hem rest niet anders dan den heer Haffmanns vergiffenis te vragen en te beloven het nooit meer te zullen doen. Of hij kan fermer zich toonen door te lachen om de pretentie van een man, die meer dan éen bewijs gaf van inconsequentie op het stuk van beginselen, en den rug tg keeren aan iemand, die zich tegenover zijn collega's zulk een ongeoor- loofden toon aanmatigt en zich zelven tot de risee der kamer maakt. Voor ons blijft het door den heer Haffmanns geschrevene in ieder geval een merkwaardig staaltje van de manieren, waarop de heeren der rechterzijde met elkaar omspringen en ook bij de politiek het perinde ac cadaver in toepassing willen brengen. Te Groningen is, naar men aan de Tijd schrijft, een nieuw maandblad verschenen, geëxploiteerd en geredigeerd wordende door leerlingen der rijks hoogere burgerschool van Groningen. Ver antwoordelijk redacteur is de jongeheer Wouters, leerling der pas begonnen 5e klasse. »De (jonge) »heeren" hebben goedgevonden, het hoofdartikel aan een der leeraren te wijden, en wel aan den heer Gigandet, die eerstdaags zijne nieuwe betrekking te Rotterdam gaat aan vaarden. Met een air alsof de schrijver een be voegd rechter isworden het gedrag en de bekwaamheid des leeraars beoordeeld; de schrij ver verheugt zich, gunstig over den heer Gigan det te kunnen schrijven, zoodat de leeraar, door zijne leerlingen gewogen, niet te licht bevonden wordt. ïAan het einde van het artikel verzoekt de schrijver zijnen medeleerlingen gedurende de weinige lessen, die genoemde leeraar nog zal geven, de gewone baldadigheden, achterwege te laten. Dit teekent Verder vindt men onder Varia de volgende stelling »De woorden»Petrus weende bitter" geven ons aanleiding te gelooven dat het delirium tremens destijds reeds bestaan heeft." Deze staaltjes van schrijverij der Groningsche hooger burgerschool-leerlingen pleiten niet voor de kieschheid der jonge auteurs, en de voorstanders van deze inrichtingen van onderwijs wenschen zeker niet liever dan dat daaraan zoo spoedig mogelijk een einde worde gemaakt. Wij twijfelen echter niet of dit zal wel spoedig gebeuren. Eene variatie op een bekend thema, als hier boven wordt aangehaald, zou men uit de pen van groote mannen ten sterkste afkeuren, en zij zou door het gebrek aan geest, dat haar kenmerkt, bij ieder, die eenig gevoel of ontwikkeling bezit, alles behalve instemming vinden als kwajon gensaardigheid is zij zelfs niet te vergoelijken. De jonge heeren verdienen een flinke repri mande. Maar deze buitensporigheid van een enkele doet nog niets af aan de waarde van ons middel baar onderwijs en mag allerminst, zooals dit door den schrijver in de Tijd geschiedt, dienen om op hoogen toon zich te beklagen dat aan het mid delbaar onderwijs moet worden bijgedragen. De afkeuring over het feit zal wel algemeen zijn maar niet minder de overtuiging dat derge lijke feiten gelukkig tot de zeer groote uitzonderingen behooren. In het officieel verslag van de zitting dei- Tweede kamer van 29 November lezen wij, dat zoowel de heer Zaayer als de minister Keuchenius er tegen zijn opgekomen, dat men in het Ne- derlandsche parlement het Nederlandsche volk een »armzalig volkje" had genoemd. Maar in datzelfde stenographische verslag zochten wij te vergeefs naar den »spreker", die zich op zoo minachtende wijze over zijn eigen volk zou heb ben uitgelaten. Zouden de genoemde heeren ver keerd verstaan hebben Of kunnen de bedoelde woorden tusschen de vergaderzaal der Tweede kamer en de landsdrukkerij verloren zijn ge raakt vraagt de Haarl. Crt. In eene gisteren avond gehouden bijeenkomst van de Eerste kamer werd mededeeling gedaan van de ontvangst der tot hiertoe door de Tweede kamer aangenomen wetsontwerpen, waaronder de Indische begrooting voor 1889, die naar de opnieuw saamgestelde afdeelingen werden ver zonden. De heer mr O. W. Star Numan, griffier dei- kamer, verzocht per adres verlof om de openbare betrekking van curator van de Leidsche hooge- school, waartoe hij benoemd is, te mogen aan nemen, waarvoor hij op grond van zijne instructie de toestemming der kamer noodig heeft. Dit adres werd in handen gesteld eener com missie. De vergadering ging daarna uiteen. De minister van marine is nagenoeg hersteld, maar heeft zijn werkzaamheden aan het departe ment nog niet kunnen hervatten. Naar aanleiding der benoeming van den heer J. F. Graadt van Roggen, gezagvoerder ter koop vaardij, tot ridder in de orde v&nAenNederlandschen Leeuw schrijft het Handelsblad-. Na verscheidene jaren als gezagvoerder op zeil schepen te hebben gevaren de Zeenymph kapitein Graadt van Roggen, had een bijzonder gunstigen naam was hij, nagenoeg van de oprichting, gezagvoerder bij de maatschappij Nederlanden heeft hij eerst onlangs het actieve zeeleven vaarwel gezegd. Wie met hem de reis heeft gedaan en anderen die hem van nabij kennen, zullen zeker met genoegen vernemen, dat hem deze onderscheiding is toegekend. Blijkens het jaarverslag der Vereeniging tO{ christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuw, lijders in de inrichting Veldwijk te Ermeloo, neemt het getal lijders voortdurend toe. Ook de in Juni 11. geopende tehuizen zijn reeds voor een groot deel bezet. Boven verwachting vele zijn de aan vragen voor lijders aan eerste en tweede klasse. Ook is een afzonderlijk tehuis voor vrouwelijke patiënten le klasse in aanbouw, terwijl het ge bouw, voor besmettelijke ziekten bestemd, gereed 'is. Ook de nieuwe inrichting, Rustoord geheeten, is in den loop van dit jaar tot verpleging van zenuwlijders geopend geworden. Sedert de oprichting van deze stichting tot heden zijn 262 lijders opgenomen een twaalftal is overleden, terwijl 20 die, hoewel niet hersteld, de inrichting hebben verlaten, en 46, hetzij veel verbeterd, hetzij hersteld, konden ontslagen worden of nog met verlof naar hunne woningen terug keerden, om zoo het noodig bleek in de inrichting terug te keeren. Op 1 Sept. 11. waren aanwezig 76 mannen en 91 vrouwen, terwijl 6 mannen en 9 vrouwen opnieuw met verlof zijn gegaan. Maandag herdacht, onder tal van blijken van belangstelling, mej. W. van Doesburg teVlissin- gen haar zilveren jubileum als hoofd van de christelijke (protestantsche) bewaarschool aldaar. Zij ontving o. a. van de bestuurders der school een prachtige schrijftafel en van oud-leerlingen en leerlingen een klinkend bewijs van waardee ring. Na eene week sluitens, wegens voorgekomen gevallen van diphtheritis bij leerlingen, is de openbare school B te Terneuzen Maandag weder heropend. De heer A. Timmerman, candidaat te Wol- faartsdijk, heeft voor het beroep naar Biervliet bedankt. Kantongerecht te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld wegens over treding der ijkwetD. J. B., Middelb. tot 22 b. van 0.50 s. 1 d. elke b.; C. L., Middelb. tot 11 b. van f 0.50 s. 1 d. elke b.A. H., Middelb. tot 2 b. van 1 s. 1 d. elke b.J. W., Middelb. tot 2 b. van 1 s. 1 d., met verbeurdverkl. der maten en gewichten G. F., Middelb. tot 3 b. s. 2 d. met verbeurdverkl. van de maat. Verder nog: J. J. V., en J. H., Middelb., wegens het wateren buiten de bakken, ieder tot ƒ0.50 b. s. 1 d.; W. K., Middelb. wegens dronkenschap tot f 1 b. s. 1 d.A. de V. Az., en W. C. K., Vlissingen, wegens strooperij, ieder 'tot 0.50 b. s. 1 d.J. G., en A. F. v. M., Vlissingen wegens idem, ieder tot 3 b. s. 2 d. met bevel tot teruggave der peren aan W. PleijteC. C., "Vlis singen, wegens het wegnemen van voorwerpen gegroeid aan de werken van een rijkskanaal tot 1 b. s. 1 d.G. de N., Arnemuiden, wegens idem tot 3 b. s. 2 d.L. B., Vlissingen, we gens het visschen van schelpdieren op de zee- werken aan de Wester-Schelde zonder vergunning tot 1 b. s. 1 d.L, K., B. D., Arnemiden we gens het verwekken van rumoer des nachts, ieder tot 3 b. s. 2d.; en allen in de kosten van het geding. Vrijgesproken isJ. de C., Arnemuiden, be klaagd van het rapen van kreukels zonder ver gunning aan een waterkeerenden zeedijk. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld wegens diefstal: P. v. O., 18 j. en M. R., 20 j.; beiden Vlissingen, en J. d. H., 13 jzonder beroep, Grijpskerke, allen tot 7 d. gev. strooperij: A. M., 13 j.zonder beroep, en P. M., 15 j., arbeidster, beiden Domburg, ieder tot 7 d. gev. mishandeling van een dier: H. d. R., 17 j., werkman Terneuzen, tot 14 d. gev.; huisvredebreuk: E. J. U., 41 j., smid Overslag, tot 7 d. gev., en M. J. G., 18 j.en C. v. B., 17 j., beiden landbouwersknecht.N. en St Joosland, ieder tot 3 b. s. 3 d. h. vernieling van eens anders goed; A. B., 19 j., landbouwersknecht Kleverskerke, tot 5 b. s. 5 d. h. b e 1 e e d i g i n g M. B„ 32 j., hvr. van H. M. v. B., Middelburg, tot 5 b. s. 3 d. h.R. d. W. 23 j., hvr. van J. C., arbeidster Waterlandkerkje, tot 1 b. s. 1 d. h., en A. V., 37 j., werkman Axel, tot 8 b. s. 8 d. h., en mishandeling en beleed iging van een ambtenaar: A, R., 26 jarbeider Schoondijke, tot 7 d. gev. Allen in de kosten. Voor de arr.-rechtbank te VGravenhage werd gisteren behandeld dé zaak tegen notaris Andries. Hoewel de beklaagde niet verschenen was, gelastte de rechtbank den voortgang dei- zaak, wijl de dagvaarding, daar niemand in het door den notaris bewoonde huis te vinden was, gedaan is aan het hoofd van het gemeentebestuur. De getuigen werden alsnu gehoord en uit hunne verklaringen bleek dat de gemachtigde van een heer, die in Indië vertoefde, notaris Andries f 26.000 had gezonden teneinde dat geld te plaatsen op hypotheek voor huisjes in het|Koningin» Emina-Park. De afzender ontving van den no taris een eigenhandig schrijven met bericht, dat hij de som ontvangen had. Intusschen bleef de hypotheek-akte uit en toen men naar de reden aan het kantoor van den notaris informeerde, werd ten antwoord gegeven, dat er moeilijkheden waren met het kadaster, doch dat de zaak spoe dig in orde zou komen. Aan den geldnemer werd door den notaris gezegd, dat hij de gelden had uitgezet en toen deze getuige in het begin van Augustus zich wederom ten huize van den no taris vervoegde, kreeg hij de boodschap, dat mijnheer uit de stad was. Een der getuigen, die dikwijls, zaken met den notaris deed, zeide, dat hij nooit moeilijkheden had ondervonden, doch wel dikwijls om de stukken moest vragen. Door den notaris Westerouen van Meeteren, belast met het beheer van het kantoor van no taris Andries na diens vertrek, werd medegedeeld, dat er bij de inventarisatie wel geld in de brand kast was gevonden, maar geen 26.000 of eenige belegging van dat bedrag, terwijl de advocaat mr Van Stipriaan Luïsijius verklaarde dat er aan zilver- en kopergeld 606.25 in kas was gevonden. Door den ambtenaar van het openbaar minis terie werd gevorderd dat notaris Andries zou worden schuldig verklaard aan verduistering van gelden en mitsdien veroordeeld tot een gevange nisstraf van 4 jaren, met ontzetting voor den tijd van 9 jaren van zijn burgerschapsrechten, met uitzondering van de uitoefening van bepaalde beroepen. Voor dezelfde rechtbank werd denzelfden dag nog een teurige zaak behandeld. Zooals onze lezers zich nog herinneren, hadden twee personen te Loosduinen in den nacht van 30 Sept., meenende een otter, waarop reeds lang geloerd was, te schieten, een man die aan den slootkant lag te slapen, doodgeschoten. 13 getuigen en deskun digen werden gehoord. De substituut-officier van justitie mr Ort eischte een gevangenisstraf van 2 maanden tegen beide beschuldigden, wegens het door onvoorzichtigheid veroorzaken van den dood, althans toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. De verdediger mr Vaillant bestreed den eisch en achtte geen schuld aanwezig. Uitspraak 17 December. Blijkens het Maandboekje zijn in November alhier 27 personen overleden, t. w. beneden het jaar 6, van 1—5 2, van 5—10 1, van 10—15 1, van 3035 1, van 50—55 2, van 55—60 1, van 6065 3, van 65—70 2, van 70—75 3, van 75-80 4 en

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1