Laatste WlTENLAND. vertfotten en aangekomen schep. Algemeen Overzicht. Briefwisseling. Ingezonden stukken. Handelsberichten. Burgerlijke stand, Graanmarkten, enz. Frïjzenvan Effecten, ff ff fl. ff ff ff ff ff fr. fr. fl. f eenigen om van hen afscheid te nemen, waaraan zeoveel mogelijk was voldaan. Daar zij tot ver schillend kerkgenootschap behooren, voerde zoo wel de predikant der Chr. Ger. als die der Ned. Herv. gemeente het woord, door welke samen werking de plechtigheid niet weinig werd ver hoogd. De belangstelling was algemeen, zoodat de kerk ternauwernood de menigte kon bevatten. Het gecollecteerde was voor de vertrekkenden bestemd. Ook uit andere deelen van ons land, Friesland, Groningen en te Haarlemmermeer vertrekken handwerkslieden met hunne gezinnen naar die republiek- Het traktement van den brievengaarder A. Oele te Rilland wordt met 1 Januari met 200 verhoogd, en daardoor verdubbeld. Vrijdagmorgen geraakte bij het binnenkomen der sluis te Sas van Gent, op de Engelsche stoom boot Rosa, een matroos eerst met zijn jas, daarna met hoofd en lijf tusschen het stoptoestel. "Ver schrikkelijk gekneusd werd hij er uit gehaald. Verleden week zagen twee der te Rapenburg gestationeerde commiezen een vijftal smokkelaars, elk met een aanzienlijke hoeveelheid zout beladen. Allen zetten het bij het zien der ambtenaren natuurlijk op een loopen doch een van hen, een vrouwspersoon, werd gegrepen en gevankelijk naar Hulst gevoerd. Onderweg werd het paard voor liet rijtuig, waarmede men haar naar de gevangenis bracht,schichtig, tengevolge waarvan het op hol ging en het rijtuig met man en paard van den dijk stortte. Niemand bekwam echter ernstige kwet suren, alleen de eene ambtenaar werd licht ge wond. Nadat paard en rijtuig weder op den weg waren gebracht, zette men de reis voort. Op 15 December a. zullen worden ingevoerd postzegels van 7$ ct., 22) ct. en 100 ct. Er wordt ernstig gewaarschuwd tegen ver giftig snoepgoed. Eenige kinderen te Hillegom waren ziek geworden na het gebruik van ulevellen, en bij onderzoek is gebleken, dat dit suikerwerk gewikkeld was geweest in licht groen geglaceerd papier, dat 20 pet. arsenigzuur-koper bevatte, een der hevigste vergiften. Dat papier is uit het buitenland afkomstig. Men zij op zijn hoede. De heer S. B. Buytendijk, predikant te IJselstein, heeft ontslag gevraagd als hoofdre dacteur van de Wageninger, vroeger Wageningsch Weekblad. In eene op Donderdag a. s. te houden vergadering van aandeelhouders zal een andere hoofdredacteur moeten benoemd worden. De gemeenteraad van Apeldoorn heeft met algemeene stemmen, op voorstel van burg. en weth., besloten om voor de gemeente-veldwachters acht in getal, in het pensioenfonds bij den Algem. Nederl. Pol. Bond deel te nemen, met bepaling, dat het pensioen op het zestigste jaar zal worden genoten, een en ander zonder eenige bijdrage van de zijde van de veldwachters, zoodat deze vol komen in het bezit blijven van de jaarwedde, die zij thans genieten. 't Is gebleken dat de vervaardiger van den valschen wissel, bij de Amsterdamsche bank ter betaling aangeboden, niet wel bij liet hoofd is, Hij was reeds in een krankzinnigen gesticht ver pleegd. Te Amsterdam is een vrouw gearresteerd die haar pasgeboren kind had gedood. Te 's Gravenhage viel Vrijdag middag een man uit de goot van een woning en kwam met het hoofd op de straat terecht, dientengevolge is hij in het ziekenhuis overleden. Bij eene kerkelijke verkiezing J te Borger bleek, na het openen der bus, dat er dertien stembrieftjes meer ingeleverd waren, dan er kiezers waren geweest. Uit den vorm en het handschrift der briefjes, waarop steeds dezelfde naam voor kwam, heeft men kunnen afleiden dat dit door één kiezer is gedaan. Dewijl aldaar geen officieele briefjes worden gegeven, was dit mogelijk. De verkiezing is dientengevolge door het stembureau onwettig verklaard. Te Benschop is een kind gebeten door een aan dolheid lijdenden hond. Dat men niet te vlug moet zijn met het weg werpen van gebruikte voorwerpen, heeft een ingezetene van Uden opnieuw bewezen. De man, die het vak van schrijnwerker, biljart-, klokken-, en wanmolenmaker uitoefent en tevens bedreven is in het samenstellen van kunstmatige ventilatie- toestellen en dorschmachines, heeft een nieuwe soort vélocipéde uit hout vervaardigd, die alle andere werktuigen van dien aard, ja zelfs koe rier-treinen, in snelheid zal overtreffen. Terwijl 't voorste wiel draait in bussen van een oude naaimachine, is de zitting gemonteerd met de veeren van een afgedragen dames-tournure, wel een bewijs, dat hier van voor anderen waarde- looze voorwerpen terdege partij is getrokken. Het kunststuk zal onder de benaming van courrier illustre tot het vervoer van personen en gereedschappen tusschen Uden en Yechel, in con currentie met de tram, op den 1 December a. in dienst worden gesteld. (Limb. Koer.) In het Engelsch lagerhuis deelde de regee ring mede, dat door het Britsche kabinet met Duitschland een verbond was gesloten tot het onderdrukken van den slavenhandel aan de kust van Zanzibar, waarvoor zij een votum van goed keuring vroeg. John Morley bestreed dit. Na redevoeringen van Stanhope, Labouchère en Chur chill, werd Morley's amendement met 136 tegen 101 stemmen verworpen. In het lagerhuis vroeg John Morley tevens inlichtingen over de nieuwe politiek van de re geering met opzicht tot Soeakim. Hij zeide, dat de offers in geld en bloed door de jongste expe dities naar Soeakim een negatief resultaat hebben opgeleverd, en protesteerde krachtig tegen de nieuwe bloedige expeditie. Ferguson herinnerde aan de groote offers, te Soeakim gebracht, en zeide dat slechts tweeërlei politiek mogelijk isöf er moet eene volstrekt defensieve houding aangenomen worden, öf er moe ten operatiën op groote schaal plaats hebben, om de vijanden op een grooten afstand terug te werpen. Hij voegde er bij, dat het garnizoen van Soea kim niet sterk genoeg is om de Arabieren te weerstaan, die van geperfectioneerde wapenen zijn voorzien en de noodige versterkingen hebben. Men kan de bevolking van Soeakim niet aan haar lot overlaten. Het parlement zou waar schijnlijk zulk eene politiek verwerpen. Het bezit van Soeakim is onvermijdelijk voor de onder drukking van den slavenhandel. De minister zegt, dat dit de laatste expeditie is, welke noo- dig zal zijn. Opnieuw hebben gisteren Volders en Ver- rijeken in de Brusselsche voorsteden volksmeetings in de open lucht belegd. Daarna trokken joelende troepen met de roode vlag en onder het zingen der Marseillaise en der Carmagnolle rond. Ter hoogte van de fontein van Brouckere ontmoette een groep de koningin in haar poneywagen. Zij werd met een oorverdoovend gefluit begroet. Een contra manifestatie volgde van de zijde der Zondags wandelaars op den Boulevard, die haar eerbiedig groetten en toejuichten. Het volk trok verder onder het geroep »Her- ziening" of »revolutie." Hier en daar kwam het in botsing met de gendarmes. Vrijdag avond hielden de socialisten te Berlijn een vergadering, waar Singer als spreker optrad. Een ontzaglijke schare was aanwezig, terwijl duizenden personen den geheelen avond voor het gebouw stonden. Om elf uur heeft de politie de meeting ontbonden. Een troep van wel een duizend mannen trok daarop door de straten onder het zingen van socialistischeliederen. Omtrent de werkstakingen in België ver neemt men de volgende bijzonderheden. In het Centrum is de grève ten einde. In het bekken van Charleroi daarentegen hebben Zaterdag 426 arbei ders in de mijn Gouffre de Chatelineau geweigerd te arbeiden. Er worden pogingen tot een algemeene werkstaking beraamd. Do buitengewone begrooting voor oorlog bedraagt in Italië 109 millioen, de buitengewone begrooting voor marine 36.850.000. De minister vroeg de urgentie en verzending aan de commissie voor het budget, wat door de kamer toegestaan is. In dezelfde zitting diende de minister van financiën een voorstel in tot verhooging der gewone ont vangsten. Ook voor dit ontwerp werd de urgentie voorgesteld en dotyr de kamer aangenomen. Barijs. De conservatieve en Boulangistische bladen achten de betooging ter"eere van Baudin een matig succes. De radicale pers roemt de orde en den ernst der manifestatie en betreurt heti dat de regeering de leiding aan den gemeenteraad overliet. IVevers. Boulanger heeft bij het feestmaal weder op grondwetsherziening aangedrongen. Maclrid. De ministerraad keurde het ont werp betrekkelijk de legerorganisatie goed. "Washington. In zijne boodschap bij de opening van het congres herhaalde Cleveland de noodzakelijkheid van verlaging der invoerrechten en verklaarde hij zich voor het staken der aan munting van zilver. Brussel. De socialisten manifesteerden gis teren voor het paleis des konings en floten de koningin uit. Hierop volgde eene tegendemon- stratie. Thermometer. Middelburg, 3 Dec. vm. m. 12 u. 46 gr. a. 4 u. 45 gr. F. u. 41 gr. -v, D.. Verwacht: Z.W. wind. Yan 1 tot 3 December. Middelburg. BevallenC. C. de Champs, geb. Van Huizen, z. F. Snijders, geb. Zeevaart, z. A. Adamse, geb. Giffard, z. Overleden J. Cornelisse, z. 6 m. C. Dijkwel, d. 3 m. Yan 24 November tot 1 December. Goes. Gehuwd: A. F. Landrij, jm. 32 j. met J. C. A. Kakebeeke, jd. 23 j. Bevallen A. van Aken, geb. Boer, z. M. Steketee, geb. Tazelaar, z. Overleden A. Wattel, ongeh. dl 25 j. M. Jobse, z. 1 m. P. Olivier, man van P. de Dreu, 36 j. Zierikzee. Gehuwd: G. H. Germing,jm. 29j. met C. Uijl, jd. 22 j. Bevallen B, Gilden, geb. Koole, d. L. Rodoe, geb. Van Schaik, d. (levenl.) Overleden A. de Jonge, man van W. Daane, 75 j. C. Aleman, man van P. Hornevoets, 47 j. Prachtig weder begunstigde gisteren de groote republikeinsche manifestatie te Parijs, gehouden ter eere van Baudin, den geneesheer-afgevaardigde, die den 2en December 1851 bij Napoleons staats greep op de barricade van St. Antoine sneuvelde. Hoewel de stoet eerst te een uur zich van het raadhuis naar de begraafplaats Montmartre zou begeven, begonnen reeds om elf uur zich de verschillende deputaties, die aan de betooging zouden deelnemen, op te stellen. De namen aller delegaties op te noemen, is overbodig; de lijst der namen vulde vier en een halve kolom van het Bulletin municipal o/Jiciel. Ontelbare kransen van levende] bloemen, immor tellen of kralen met toepasselijke opschriften werden door de afgevaardigden gedragen. Te éen uur tien minuten werd de groote deur van het Hotel de Vüle geopend en verscheen de heer Darlot, president van den gemeenteraad, aan het hoofd der gemeenteraadsleden, voorafgegaan door de deurwaarders. Hierop volgden de afgevaardigden en senatoren, allen getooid met hun driekleurige sjerp, velen met een roode bloem in het knoopsgat. In den stoet waren steeds de groepen gescheiden door de personen, die de verschillende kransen, waaronder {de geleen roode kleuren overkeersch- ten, droegen. Onder de menigte werd een brochureCe qu'il faudrait dire sur la tombe de Baudin getiteld en geteekendLissagaray, verspreid, een heftige aanklacht tegen het cesarisme bevattend. Op den geheelen weg, dien de stoet te Parijs volgde, gebeurde verder niets bijzonders talrijke kreten van»leve de republiek" weerklonken, doch de betooging droeg een zeer waardig karakter alleen het laatste gedeelte van den stoet geraakte eenigszins in wanorde. Men zong hier de Mar seillaise en de Carmagnole. Eindelijk bereikte men den ingang van de begraafplaats, waar de voorzitter van den ge meenteraad voor het beeld van Baudin een rede hield ter bestrijding van het Boulangisme. Na de redevoeringdie luide werd toegejuicht, defileerden de delegaties voor het graf, wat te half vijf uren geëindigd was, waarna de stoet zonder eenig incident van belang onder de kreeten van Vive la république en het zingen der Marseillaise uiteenging. Enkele spottende of vijandelijke kreten, hier en daar een botsing zonder ernstige beteekenis) ziehier de eenige wanklanken bij deze ongewone manifestatie, waarvan men het aantal deelnemers op 20 000 personen schat. Het Parijsche publiek heeft de goede verwachting, die men koesterde van zijn zin voor orde bij dergelijke betoogingen, niet beschaamd. Gedurende de republikeinsche manifestatie te Parijs zaten Boulanger en Déroulède te Nèvres aan een feestmaal met hun Bonapartistische vrienden. Te elfder ure is men het onder de Boulangisten nog eens geworden over de houding, tegenover de republikeinsche betooging aan te nemen. Door het Boulangistisch comité werd een manifest openbaar gemaakt met de verklaring dat het zich van deelneming onthouden zou, daar het, hoezeer ook grooten eerbied koesterend voor Baudin, geen vertrouwen stelde in een demon stratie, onder de hoede van het tegenwoordig ministerie plaats vindend. Ook voor Oostenrijk was de 2e December 1888 een feestdag, ln stille eenzaamheid op het slot Miramare herdacht keizer Frans Jozef met zijn gemalin gisteren het veertigjarig jubilé zijner regeering. Tengevolge van den persoonlijken wensch des keizers vonden geen schitterende feestelijkheden plaatshet geld, voor dergelijke doeleinden be stemd, werd op zijn verzoek voor menschlievende of nuttige instellingen besteed. In het huis van afgevaardigden herdacht presi dent Smolka in een warme redevoering den 3 Dec. 1848, toen hij zelf aan het hoofd eener deputatie uit den Oostenrijkschen rijksdag den keizer geluk wenschte met zijn troonsbestijging. Verder schilderde de president de zegenrijke re geering des keizers en wees op den nauwen band, welke tusschen den souverein en zijn volkeren bestaat. »Met trots en vreugde" zoo eindigde Smolka »kan de keizer op zijn veertigjarige regeering terugzien aan het hoofd van een rijk, dat meer dan ooit achting inboezemt, dat als bondgenoot gezocht is: een sterk en trouw bond genoot, geëerd en gesteund door de onbeperkte liefde zijner volkeren", In gelijken geest sprak ook in het heerenhuis de president Trautmansdorff. Ongetwijfeld zal het feit, dat het keizer Frans Jozef niet is mogen gelukken gedurende zijn veertig jarige regeering de verschillende nationaliteiten, welke den staat Oostenrijk-Hongarije vormen, met elkander te verzoenen, een donkere schaduw op dezen feestdag voor Oostenrijks keizer werpen. Ja, heftiger dan ooit is de onderlinge strijd der volksstammen in de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie, waarbij de Duitsche officieuse pers het hare toebrengt om de beide zoo vijandelijke ele menten, het Duitsche en het Czechische, nog meer tegen elkander in het harnas te jagen. Bovendien schijnt de Oostenrijksche monarchie voor een crisis te staan. Wij hebben reeds mel ding gemaakt van de aanmatigende houding der officieuse Duitsche bladen, die met ronde woorden in den laatsten tijd verklaarden dat het Duitsch- Oostenrijksche bondgenootschap niet vereenigbaar was met de binnenlandsche politiek van graaf Taaffe. Men herinnert zich tevens, hoe keizer Wilhelm bij zijn bezoek te Weenen door zijn gedrag jegens den eersten minister van zijn gast heer eveneens zijn misnoegen over diens politiek te kennen gaf. Waar de meester zoo weinig tact aan den dag legt, kan men geen meerdere terughoudenheid van zijn oogendienaars ver wachten. Het is dan ook reeds nu zoover gekomen, dat de organen van het Berlijnsche persbureau de waarschijnlijkheid bespreken dat keizer Frans Jozef eindelijk zich gedwongen zal zien te kiezen tusschen het Duitsch-Oostenrijksch bondgenootschap en de binnenlandsche politiek van den vriend zijner jeugd, graaf Taaffe. Tegenover de Duitsche aanmatiging heeft in Oostenrijk het patriotisme over den partijgeest gezegevierd. Bladen, welke de politiek van Taaffe veroordeelen en bestrijden, ontzeggen een vreemd land met verontwaardiging het recht zich in Oostenrijks binnenlandsche aangelegenheden te mengenzij herinneren er aan, dat in de delegaties de Slavische en federalistische meerderheid nimmer geaarzeld heeft het geld en de manschappen te geven, noodig voor het handhaven van het bond genootschap met Duitschland. Van hun bondgenooten eischen zij op hun beurt eerbiediging van het recht der Oostenrijkers om hun eigen binnenlandsche aangelegenheden zonder inmenging van buiten te regelen. Aan te Goes. Over de plannen van dien avond zwegen wij met opzet; een stuk daarover legden wij terzij, omdat wij meenden dat het eene verrassing moest blijven. E e ii vraag. Wanneer de wegen met sneeuw bedekt zijn, hoe weinig ook, behooren de voor voertuigen gespannen paarden voorzien te zijn van goed klinkende schellen, opdat reeds van verre hunne komst aan den belanghebbende verkondigd zou worden, "Véiocipèdes rollen met veel grooter vaart en dikwijls nog minder hoorbaar over de wegen, en de berijder waarschuwt door een paar slagen op zijn schel eerst, wanneer hij in de nabijheid is gekomen van den persoon, die voor hen wijken moet. Zou het niet in 't algemeen belang zijn, dat daaromtrent nadere wettelijke bepalingen werden gemaakt? Een buitenman Vlissingen 3 Dec. Volgens Zaterdag uit Malta ontvangen bericht was Zr. Ms. torpedoboot Cerberus, dien dag aldaar gepasseerd. Alles was wel aan boord. Binnengekomen, Zondag, het Eng. sa. City of Bristol, gez, M. Walsh, van Cardiff, en gepas seerd het Ned. ss. Senior, gez. N. Guthrie, van Antwerpen naar Bilbao. Terneazen, 3 Dec. De 24 November alhier binnengeloopen Engelsche bark Rimac, gez. Baul- der, van Iquique naar Ostende bestemd, met verlies van ankers en kettingen, is, op bekomen order, naar Gent vertrokken om aldaar de lading salpeter te lossen. De Engelsche stoomboot Hoopoe, gez. Hannagau, varende tusschen Liverpool en Terneuzen, is door aanvaring in de Noordzee gezonken, waarbij twee man zijn verdronkenen de Noorsche brik Fides, gez. Buske, van Hernösand met hout naar Ter- neuzen bestemd, is wegens zware lekkage en op de lading drijvende, te Mandal (Noorwegen) binnengebracht. Blijkens ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Van Galen, onder bevel van den kapt. ter zee G. J. Buyskes in den morgen van den 30n Nov. jl. Dungeness gepasseerd. Aan boord was alles wel. Rotterdam, 3 Dec. De aanvoeren waren ruim. Rogge bijna onverkoopbaar, zoo ook afwijkende gerst, haver en boonen die 10 cent lager noteeren; kanariezaad 25 cent lager; overigens onveranderd. Jarige tarwe f 7.40 a f 8.50, nieuwe dito f 5.70 a f 6.60; rogge 4.40 a 5; wintergerst /4a/ 4.90; zomergerst f 4a/ 4.40 haver 2a/ 2.80; kookerwten f 8.25 a f 9.25mestingerwten 7 a f 8.50bruineboonen 1 10 a 13witte- boonen 9 a 12.50 kanariezaad f 7.50 a 8.25 paardenboonen 5.80 a f 6.40. Ylasmarkt. Van vlas was 23710 steen aangevoerd. De prijzen liepen van 30 tot 62 stuivers. Amsterdam, 3 Dec. Raapolie op 6 weken ƒ35. Lijnolie 20). Amsterdam 1 3 Staatsleèningen Dec. Dec. Nederland. pCt. Bedragstukken. Cert N. W.Sch. 2% f 1000 768/16 761,8 dito dito 3 s 1000 dito dito 31/2 1000 IOH/2 IOU/4 dito OblM/2 1000 1019/t6 IOU/2 Hong. O. L. 1867 5 fl. 120-1200 dito Goudl. 5 ir 100 96 Italië. Ins. '62/81 5 Lir. 100-100000 91 Oostenrijk. Obl 1000 677/ls 67% dito Jan.-Juli 5 1000 671/2 671/2 dito dito Goud 4 n 200-1000 901/g Tolen. O. Sch. '44. 4 Z.R 500 851/2 Oort.üb.Bt.'53/84 3 100 635/g 633/g dito dito 1888 41/2 20 911/a 921/s Rusland. Obl. Hope 1798/1815 1000 102 1021/g Cert. Ins. 5 S. '54 5 Z.R. 500 60% dito dito 6 S. '55 5 500 86I/2 Obligatién 1862 5 50-100 983/4 983/4 dito 1864 5 f 1000 1011/2 1011/2 dito 1877 dito 5 20-100 101 101 dito Oost. le S. 5 Z.R. 100-1000 573/4 dito dito 2e 5 100-1000 5S3/8 583/g dito dito 3e 5 ff 100-1000 581/2 dito 72 goc. dito 5 50-100 98% 996/8 98 dito 73 gee. dito 5 50-100 993/8 dito '84 gec. dito 5 ir 50-100 dito '60 2e 1. dito 4I/2 100 901/2 95 dito '75 gec. dito 41/2 ir 50-100 931 4 93% dito '80 gec. dito 4 Z.R. 125-625 821/8 821/4 Obl. 1. 1867/69 4 20-100 86I/2 863/g Cert. v. B. Asgn. 6 P.R. 1000 Spanje. O. B.Perp. 4 Pes. 1000-24000 675/8 67% dito bin. Perpet. 4 Pr. 500-25000 65% Turkije. Geprivil. 5 500-2500 781/2 789/I6 Gecv. S. D. C. 20-1000 147/s 147/g dito Gereg. 1869 500-12500 Egypte. O. L. 1876 4 20-100 813/l6 811/s dito sp. dito 1876 5 ir 20-100 IOU/2 Brazilië. Obl. Londen 1865. 5 ir 100 1007/g dito Leen. 1875 5 rr 100 dito 1863 41/2 100 101 dito 1879 41/2 56/5 112.10 Venezuela 1881 i -» 100-500 54 54% Indnitr. en finauc. Onderoem. Nederland. pCt. N. H»nd. Mach. Aand. rescontre 5 N.-I. Hanb.aand. dito Zeel. aand. dito dito Pr. dito dito Obl. 1885 8 Duitschland. Crt. Rijkst. Ad. Amst. Oostenrijk. Aand O. H. B 1000 150 500 500 1000 11% 1179/16 60 0l3/4 81% - R.M. 3000 600 Spoorwegleeningen. Nederland. pOt. Mij. t. Expl. v. St.-Spw. Aand. 250 Ned. Ctr. spw. A. 250 dito Gest. Obl. 235 81 N.-l. spw. aand. ir 250-1000 N. Rijnspw. volgef. Aand 20-200 96 96 JN.-B. Boxt. Obl. gestemp. 1875/80 100 603/4 00%

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2