N\ 286. 1888. Maandag 3 December. 131® Jaargang BUITENLAND. Laatste Berichten. vertrotts» si aanptüip schep. Middelburg 1 December. Verspreide berichten. Algemeen Overzicht. Burgerlijke stand. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 8/m. franco f 2, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G-. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van dek Peul. te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwe nhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen' en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmak te Botterdam, en de firma B. van dek Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger voor België A. Gkosjean Co. te Brussel. Nu de belangstelling voor de Argentijnsche republiek meer en meer wordt opgewekt, en in onze provincie menigeen zich opmaakt daarheen te gaan, is het zeker nuttig in deze ook naar waarschuwende stemmen te hooren en tot omzich tigheid aan te sporen. Een onzer correspondenten deed dit reeds en opperde het idee een paar vertrouwbare mannen er heen te zenden met opdracht den toestand te verkennen. Geen kwaad idee voorzeker. Wij zullen over die republiek noch goed noch kwaad zeggen, om de eenvoudige reden dat wij daarover niet oordeelen kunnen en allerminst weten of zij geschikt is voor immigratie. Maar een der immigranten schreef aan het Belgische blad Vooruit om toch vooral voorzichtig te zijn. In de hoofdstad Buenos-Ayres is alles even duur. Een kleine, ongemeubelde kamer in de stad, waar men niets anders kan plaatsen dan twee stoelen, eene tafel, een ezel om op te slapen en een driepikkel" om vuur te maken, kost van 80 tot 100 frank per maand van huur. Zoo is het met alleswat te Gent 10 centimen kost moet men daar 25 tot 50 centimen betalen. De Italianen en Spanjaarden hebben daar de grootste macht en voor andere nationaliteiten is het hoogst moeilijk werk te hekomen. Een Pranschman, die daar reeds vijf jaar is, verklaarde dat het hem er slecht ging en hij met moeite een bestaan had gevonden. Tot zoover wat de hoofdstad betreft. Die toestand kan natuurlijk in het andere deel van het rijk anders en beter zijnmaar de be tuiging van dezen Belg dat voor iemand die geld heeft in die republiek fortuinen liggen te rapen geeft reeds aanleiding genoeg voor eenige omzichtigheid, vooral voor hen die men op dit oogenblik daarheen trekken wil. Dit zijn toch hoofdzakelijk werkmansgezinnen, die geen geld hebben; en uit gebrek, aangelokt door schoone voorspiegelingen, besloten naar die republiek te gaan. Dergelijke bewegingen gaan niet zelden uit van stoombootmaatschappijen, die, om voldoende pas sagiers-vervoer te verkrijgen, de schoonste voor waarden stellen. De speculaties op dit gebied zijn vele, en niet altijd gemakkelijk te doorzien. Wij kunnen natuurlijk niet nagaan, in koever dit hierbij het geval is maar de droeve ervaring, door velen op het gebied der landverhuizing naar Amerika opgedaan, geeft alle recht tot eenig wantrouwen en tot zeer groote voorzichtigheid op dit punt. Het ware te wenschen dat velen, die hier een kommervol bestaan voortsleepen, elders een beter, een gelukkiger leven konden vinden maar het jagen daarnaar mag toch niet leiden tot onbe raden stappen, waartoe men allicht, vooral afgaande op schoone voorspiegelingen, komen kan. Als vervolg op hetgeen in het bijvoegsel wordt gemeld deelen wij mee dat in de gisteren avond gehouden zitting der Tweede kamer ten slotte het 11e hoofdstuk der Indische begrooting met algemeene stemmen op éen na, die van den heer Domela Nieuwenhuis, is aangenomen. De heer Gleichman was bij deze stemming af wezig. Voor de stemming verklaarde de heer De Beau fort dat men daarbij slechts met eene admini stratieve beslissing te doen had. Zijn stem en die van velen zijner vrienden moest worden losgemaakt van de kwestie van vertrouwen in het beleid en den persoon van den minister. Heden (Zaterdag) is de behandeling der Indi sche begrooting afgeloopen. Hoofdstuk mid delen werd aangenomen na een discussie over de vermindering van de canons der particuliere ondernemingen, welke de heeren Cremer en Le- vyssohn Norman aanbevolen, maar waartegen de minister bovenal financieele bezwaren opperde. Verder zijn aangenomen verschillende kleinere ontwerpen, o. a. ten behoeve der onteigening van den locaalspoorweg Enschedé—Oldenzaal, en tot overbrenging van het vrouwengesticht te Veen- huizen naar Oegstgeest. Naar uten ons meldt heeft het bestuur der Werlemansvereeniging alhier haar lokaal gratis af gestaan aan de tooneelvereeniging Funion fait la force van Vlissingen, die voornemens is eene voorstelling te geven ten behoeve der nagelaten betrekkingen van den loodsschoener no 6. Voor dit doel circuleeren lijsten, die zeker wel deel neming zullen vinden. Aan de ijsclub Walcheren is het recht van vergunning verleend voor hare tent op de nieuwe ijsbaan. Donderdagavond is de landman S. V., die te Aagtekerke in 't slachthuis vleesch was gaan afhalen, bij 't naar huis gaan in oen sloot ge vallen en verdronken. Met den houw van het nieuwe badpaviljoen, te Domburg is, naar men ons van daar meldt, zoo ver gevorderd, dat alle kapgehinten geplaatst zijn en de dakbedekking voor een groot deel voltooid is. De villa, die in de volgende week zal worden aanbesteed, moet tegen 1 Juni 1889 van buiten geheel gereed zijn. Voor 't overige van 't werk heeft de aannemer tijd tot 15 Augustus d. a. v. 1t Bouwen zal dus niet hinderlijk zijn gedurende het aanstaaden badseizoen en het gebouw, dat er, naar de teekening te oordeelen, zeer vroolijk uit ziet, zal met het nieuwe paviljoen de duinen aldaar aardig versieren. In den laatsten tijd moesten wij meermalen melding maken van aanrandingen, die op de openbare straat te Amsterdam plaats grepen. Nu, Amsterdam moet bij de lusten ook de lasten dragen van wereldstad te zijn. Wie echter zou denken dat in Goes de brutaliteit nog verder gaan zou dan in Nederlands hoofdstad? Toch is dat het geval. In het stille Goes werd hedennacht in een der hoofdstraten een volwassen vrouw op haar bed aangevallen door een on bekend persoon, die, na het nachtlicht te heb ben uitgeblazen, haar bij de keel greep en den mond dicht hield. Kort van beraad, kloek van besluit heet de vrouw haren aanvaller zoo in den duim, dat hij hals over kop de vlucht nam en door de achterdeur ontkwam. De brutaliteit van den aanvaller springt nog meer in het oog als men weet dat het huis door eene familie bewoond wasdie eerst te half twaalf te kwart over twaalf drong de vreemde binnen zich in Morpheus armen wierp. In de Vrijdag avond te Yeiseke gehouden raadszitting werd het nieuwe lid G.Sandee Pz. ge- installeerd en deelde de voorzitter mede dat des namiddags bij publieke verkooping voor 2 brandspuiten samen 81 was geboden B. en W. stelden voor dit bod aan te nemen, waartoe, met 4 tegen 3 st. besloten werd. Tot leden van het burg. armbest. werden in de bestaande vaca tures gekozen de heeren J. Sandee Pz. en W. van Oeveren Jr, terwijl de heeren J. C. van der Burght en J. Sandee, Jz die aan de beurt van aftreden waren, herkozen werden. Het grootste gedeelte van de ruim 4 uur lange zitting werd ingenomen door de behandeling van de herziene algemeene politie-verordening en de verordening op het verleenen van persoonlijke diensten in het belang der gemeente, welke beide met geringe wijzigingen met algemeene stemmen werden aangenomen. De voornaamste wijziging was deze, dat de manschappen der brandweer niet tien maar slechts vijf achtereen volgende jaren moeten dienen. De agenda kon wegens het vergevorderde uur niet afgehandeld worden. De voorzitter deelde nog mede dat de begrooting voor 1889 door Ged. Staten niet goedgekeurd is, omdat daarop als inkomstenpost eene geldleening van 3200 voorkomt, waarvan 1500 voor gewoon onder houd. Vrijdag woei te Nisse de vlag van den toren en uit enkele particuliere woningen ter herinne ring aan de komst van Z. M. Willem I te Sche- veningen vóór vijf en zeventig jaar. In eene buitengewone algemeene vergadering der Zierikzeesche stoomboot maatschappij is, ter voorziening in de vacature van commissaris, ont staan door het overlijden van den heer R. Koole, benoemd de heer M. Koole Rz. die met den heer J. van der Linden daartoe door commissarissen was aanbevolen. Te Scherpebisse had Woensdag de plechtige begrafenis plaats van den heer D. Bolier, in leven burgemeester dier gemeente, lid van de provinciale staten van Zeeland. Een lange trein van lijk- gangers, familie] eden en vrienden bewezen de laatste eer aan den overledene. Aan het graf werd door drie sprekers het woord gevoerd. De heer L. Heijboer herdacht den afgestorvene voor zijne vele diensten, gedurende een reeks van jaren aan Scherpenisse bewezen, vooral als burgemeester gedurende de vier laatste jarenhij wees op het werkzaam leven van den overledene, en sprak de gedachte uit, dat de gemeente zeker nog veel goeds had mogen verwachten, indien de heer Bolier langer in het leven ware gespaard gebleven, maar de Almachtige had zulks in Zijnen wijzen raad anders besloten. Dat men beruste in Zijnen wil 1 De heer C. E. Massee uit Goes herdacht hem als vriend, echtgenoot en vader, als hoofd van eene talrjjke familie, en hij kon niet anders dan met achting en eerbied van den overledene spre- ken, hem stellende als een navolgenswaardig voorbeeld aan allen, die den verdienstelijken man ,%ybben gekend. Daarna nam de heer Sauev, höotd 'eter school te Wemeldinge, als lid der fa milie het woord, om allen, die zijnen afgestorven vader deze laatste eer hadden willen bewijzen, dank te zeggen. {Z. N. Bode.) Op bevel van keizer Wilhelm is nu ook wegens onbevoegden nadruk een aanklacht inge diend tegen de Kieler Ztg, die korten tijd na de openbaarmaking van keizer Erederiks dagboek van 1870 gedeelten uit diens dagboek van 1866 publiceerde, welke reeds vroeger gedrukt en uit een staatkundig oogpunt geheel onschuldig waren. De Freis. Ztg, tegen welke eveneens gelijk men weet een vervolging wegens nadruk uit keizer Erederiks dagboek is ingesteld, erkent niet het eigendomsrecht van keizer Wilhelm op het dagboek zijns vadersdaar dit reeds dooi den overleden keizer tijdens diens leven op kei zerin Frederik is overgedragen. De verantwoor delijke redacteur heeft aangeboden voor den rechter te bewijzen, dat het geheele dagboek, met het zegel van keizerin Frederik gesloten, zich in het koninklijk huisarchief bevindt. Nog deelt de Freis. Ztg. mede, dat professor Geffcken een afschrift heeft gemaakt van het dagboek, toen de toenmalige kroonprins hem dit voor 15 jaren gedurende een dag ter lezing atstond. Voor zijne inhechtenisneming heeft Geffcken echter dit afschrift, voor zoover het nog niet openbaar was gemaakt, verbrand. Naar de Berlijnsche correspondent der N. R. Ct. meldt, is gisteren een eigene verklaring van den oud-minister Roggenbach openbaar gemaakt, dat »hij nooit in het minst kennis droeg van keizer Frederiks dagboek en dat hij de openbaarmaking hiervan uit zedelijk, rechtskundig en staatkundig oogpunt veroordeelt". Bonne mine a mauvais jeu te maken voor elk individu een moeilijke kunst is een alledaagsch verschijnsel bij politieke partijen. Hoe de uitslag van een verkiezing ook zij, jyees overtuigd, dat overwinnaar en overwonnene heiden zich voldaan verklaren. Zoo de Engelsche liberalen en conservatieven over het resultaat der stemming in Holborn. Er is van beide kanten warm ge streden. De kansen voor de liberalen stonden in zooverre zeer gunstig, dat zij in lord Comp- ton een uitstekend candidaat bezaten. Lord Compton, de oudste zoon van den markies van Northampton, is een man van verdienste en een beslist radicaal. Niet alleen is hij een vurig aanhanger van Gladstone's Iersche politiek, maar tevens een warm ijveraar voor staatsbemoeiing tot verbetering van het lot der arbeiders. Bovenal heeft hij zijn aandacht geschonken aan de wo ningskwestie der arbeiders. Zijn candidatuur vond dan ook grooten bijval. Minder gelukkig op het punt van hun candi daat waren de conservatieven doch daarentegen toont Londen bij elke gelegenheid niet van de liberale beginselen gediend te zijn. Ook ditmaal dolven de liberalen het onderspit. De tory-can- didaat Gainsford Bruce werd met 4398 stemmen gekozen tegen 3433 op den Gladstoniaan lord Comp ton uitgebrachtdit geeft alzoo een meerderheid van 965 stemmen. Welke conclusie trekken nu heide partijen uit deze verkiezing Het is geen nederlaag het is een overwinning, verzekeren de radicalen. In 1886 bedroeg de conservatieve meerderheid 1701, in 1885 1574 stemmen. Wij hebben alzoo alle reden tot tevredenheid, want het is ons gelukt de tory-meerderheid tot de helft te doen dalen, terwijl ons eigen stemmental aanmerkelijk meer toegenomen is dan dat der tories. En deze laatsten zelf Zij juichen en jubelen over de jongste overwinning der Unionisten-zaak, tevens een échec voor den aartsvijand Gladstone Zij zijn trotsch op hun succes en moedigen de regeering aan verder den ingeslagen weg te be wandelen, wijl haar politiek steun vindt bij de kiezers. De verkiezing heeft tot een vermakelijk incident in het lagerhuis aanleiding gegeven. Tegen het tijdstip dat de uitslag bekend kon worden, be gonnen de afgevaardigden minder aandacht aan de behandelde zaken te schenken. Daar verspreidt ich het gerucht dat lord Compton niet een honderd temmen meerderheid is gekozen. Diepe teleur stelling op het gelaat der unionistenLuide, wilde juichkreten heft de oppositie aaneen onbeschrijfelijk enthousiasme legt zij aan den dag. Eilacie, een oogenbli troep opgewonden tor en nog eens volgt dez maar nu zijn het de eu jubelen en de op' Compton is niet verk meerderheid van duize: Zoo eindigde dit blijdschap der tories en Rulers. Welke stemming zal er schen Met belangstellen de republiteinsche anti-Borl stormt een rzaal binnen n geestdrift, {lie juichen •ukt kijkt, met een reel tot Sr Home js heer- et men anifes- taiie tegemoet. In onaangenamen tweestrijd be vinden zich de Boulangisten. Vergadering oj? vergadering is gedurende deze week door hei- belegd teneinde te beraadslagen over de houding, door hen aan te nemen tegenover de manifestatie ter eere van Baudin. Een contra-betooging ging niet aan het laatste republikeinsche waasje ware dan in het oog der goê gemeente verloren gegaan. Slechts twee wegen staan Boulangers vrienden openöf als republikeinen zich aan te sluiten bij de manifestatie of zich geheel te onthouden, maar de meeningen zijn op dit punt verdeeld. Een nieuwe bijdrage tot den betreurenswaardi gent weespalt der republikeinsche partij levert de verkiezingsstrijd in het departement Var. Gelijk men weet, moet hier een nieuwe stemming plaats hebben. De radicale candidaat Fouroux, niaire van Toulon, heeft zijn candidatuur ingetrokken, het veld vrijlatend aan den commune-generaal Cluseret. Voor dit besluit worden de opportunisten verantwoordelijk gesteld, die volgens cle radicalen den revolutionnairen candidaat uit haat tegen Clénienceau steunden. Ten einde nu niet den reaetionnairen, die onmiddelijk een der hunnen in het veld hebben gebracht, den zetel in han den te spelen heeft Fouroux zich teruggetrokken, van meening dat men van twee kwaden het kleinste moet kiezen. De communeman Cluseret verdient de voorkeur boven een vijand der republiek. ■asgggnPMiM iw M1.IB -^Far*&taEsaviutJ3caa Vlissingen. De generaal-majoor-commandant der 3e divisie infanterie J. C. C. den Beer Poor- tugael, vergezeld van zijn adjudant, den kapitein Onnen, is heden morgen met den trein van 7,24 uur uit Vlissingen naar zijn standplaats (Breda) terug gekeerd. Ten behoeve van het garnizoen alhier had heden do hei-besteding plaats van steenkolen en spek voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 December 1889. Ingeschreven was voor steenkolen door de heeren 3. P. van Duuren Dutilh voor 0.83 en ƒ0.88, A. F. Timmerman /"0.80| en ƒ0.85 en F. Wihaut en Zn/"0.77jen ƒ0.791, alles per 100 kilogram, waarbij resp- 1/5 en 2/5 grove gerookt spek door de heeren J. Andriesen ad ƒ0.621, H. Loois ad ƒ0.61, Corn® J. Rekkers ad ƒ0.60 en P. Landmeter ad ƒ0.60 per kilogr. Alle inschrijvers wonen te Vlissingen. 's dravenhage. Tweede kamer. Nog is heden aangenomen het ontwerp tot wijziging der wet op de consulaire rechtsmacht (afschriften akten burgerl. stand), welke 1 Jan. 1890 ingevoerd zal worden. Mede is aangenomen het ontwerp tot bekrach» tiging der provinciale heffing in Friesland, na aanneming met 41 tegen 19 stemmen van een amendement-Smidt om de politie-hepalingen om trent doorschutting uit art. 1 te doen vervallen. De ontwerpen op de overige provinciale belas tingen zijn eveneens aangenomen. Omtrent de voortzetting der Overrijselsche kanalen in Duitschland kon de regeering niets mededeelen. Bij het ontwerp tot bekrachtiging der helling in Friesland bestreed de heer Veegens krachtig de verhooging van scheepvaartrechten op kana len als ongemotiveerd en zeer in het nadeel der stoomvaart. Amsterdam. Bij de heden gehouden trek king der wittekruisloten viel op serie 6249 nom- mer 5 de prijs van 100.000 op serie 1355 no. 22 2000, op serie 4620 no. 3 2000, op serie 6249 no. 43 500 en op serie 1330 no. 26 500- Van 24 November tot 1 December. Vlissingen. GehuwdA. J. J. Klijberg, jm. 25 j. met J. L. A. D'Jong, jd. 25 j. J. van dei- Star, jm. 22 j. met M. Sinke, jd. 25 j. P. de Bruijne, jm. 30 j. met F. C, Kokelaar, jd. 27 j. Bevallen A. van Boekhout, geb. Pouwelse, z. E. Feij, geb. Oostdijck, d. H. E. Willemse, geb. Luppers, cl. W. Stroo, geb. Polderman, d. T. Johse, geb. Vos, cl. C. A. cle Rijcke, geb. Krijger, z. Overleden B. Huibregtse, man van E. Onder dorp, 32 j. C. van Beers, man van J. C. de Wit. 80 j. «nemurje. a? c - v\*wraas Vlissingen, 1 Dec. Heden morgen vertrok van hier door het kanaal van Walcheren de Radersleepboot Industrie. XV, gez. Bornhofen, toebehoorende aan de Rhein en Scliiffahrts Geselï- schaft te Keulen. Dit schip is op de werf der kon. M*l. de Schelde 25 Eng. voeten verlengd en van eene nieuwe stoommachine en stoomketel voorzien,

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1