N'. 283. 131® Jaargang. 1888. Donderdag 29 November. Middelburg 28 November. I Onderwijs, Kerknieuws. Verspreide Berichten. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELRIIRGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. Gr. de Vby Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Borland, te Kruiningen: F. van der Peijl. te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tkolen: "WA. -san Nieuwenhtjtj'zen. Vorder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen- en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daübe Cie., John F. Jones, opvolger voor België A. Grosjean Co. te Brussel. Te Amsterdam is een groot aantal jongelieden, die aan de vrijwillige oefeningen in den wapen handel deelnamen, (genegen, als de tijd daar is, hun militieplicht zelf te vervullen. In vroeger tijd zouden zij, uit vrees voor het nadeel, dat zij wellicht in hunne toekomstige loopbaan zouden lijden, door zelf voor hun nummer te dienen, alle mogelijke moeite aangewend hebben om een plaatsvervanger of nummerverwisselaar te krijgen, zelfs al ging dit met groote geldelijke offers ge paard. Die vrees bestaat thans niet meer. Door het K. B. van 16 December 1887 en de daaruit voortgevloeide ministerieele besluiten wordt voor ieder belanghebbende, indien hij slechts wil, het vervullen van den dienstplicht gemakkelijk ge maakt men kan, wanneer men aan zekere eischen voldoet, corps- en garnizoensplaats kiezen, men kan betrekkelijk spoedig den graad van korporaal en sergeant behalen, men kan den tijd, dien men onder de wapenen moet zijn, aanmerkelijk zien bekorten. Dit alles en nog veel meer kan tegen woordig ieder, die slechts wil, bereiken. Op hunne gezindheid om zelf te dienen heeft al het bovengenoemde zeker grooten invloed uit geoefend. Toch is ook een hooger beginsel in het spel. De wapenen voor het vaderland te dragen is, volgens hen, een heilige plicht, en zij hopen dat velen hun voorbeeld zullen volgen, en, allen, die thans in den leeftijd zijn, waarop zij kunnen deelnemen aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel allen dus, die geboren zijn in 1869, 1870 en 1871 en die over deze zaak dezelfde gevoelens hebben als zij, zich bij hen zullen aansluiten. Wanneer velen hieraan, ge hoor geven, hopen zij, dat tusschen die allen een zekere voeling zal ontstaandaardoor wordt het mogelijk op hoogst eenvoudige wijze een bond te vormen, die maatregelen kan nemen om op verstan dige wijze gebruik te maken van de door het genoemde K. B. verleende voorrechten, b. v. door gemeenschappelijke keus van wapen en garni zoensplaats, enz. Zij hopen, dat velen zullen luiste ren naar de roepstem van het vaderland en dat slechts weinigen op het appèl zullen ontbreken. Ten einde deze zaak op touw te zetten, noodi- gen zij dus allen, die in bovengenoemde omstan digheden verkeeren en thans deel nemen aan den practischen en tbeöretischen cursus, uit, per brief kaart aan het adres van een hunner (die daartoe door hunne kameraden te Amsterdam zijn aange wezen) van hunne instemming te doen blijken en daarbij voor het gemak der administratie deze volgorde in acht te willen nemena. naam en voornaam b. geboren waar en wanneer c. woon plaats \d. inrichting, waaraan onderwijs genoten wordt of is, of wel; tegenwoordige of toekomstige bestemminge. opgave van het corps, waar men deelneemt a. d. milit. cursusvoor de lotelingen van 1889 bovendien opgave van corps en garni zoensplaats, waarbij men bij voorkeur zou wenschen geplaatst te worden. De invulling der laatste rubriek is reeds nu wenschelijk om over eenige weken niet weder te moeten schrijven. Men adresseere zich dus aan één der volgenden allen wonende te Amsterdam H. G. Best, kantoorbediende, Rapenburg 87 J. F. Boers, leerl. kw. sch. v. onderw., Yan der Helststraat 70J. G. N. M. Christan, student in de pharmacie en apoth. bediende, Rokin 16H. R. Folmer, student in de medicijnen, Buiksloter- ham 42M. L. Keidel, leerl. kw. sch. v. mach., Plantage. Muidergracht 385C. K. Kesler, on derwijzer, Spiegelgracht no. 20aA. F. de Savor- nin Lohman, leerl. gymn. Singel 318 B. Meslier, leerl. 2e. H. B. S. 3-j. c., Hoogte Kadjjk23; Th. H. A. A. Molkenboer, leerl. Ie. H. B. S. 3-jc., Van Baerlestraat 18 D. A. Okma, itud. in de letteren, Keizersgracht 162M. H. M. Souget, leerl. H. B. S. 5-j. o., Oude Schans 34; J. van der Waarden, leerl. Handelsschool, Vondelstraat 118. Van meer dan éen zijde kwamen dezer dagen klachten tot ons over het slechte licht, dat onze gemeente-gasfabriek in de laatste weken geeft. Wij meenen daarom ons tot eene algemeene op merking te moeten bepalen die, wij twijfelen er geen oogenblik aan, denwelwillenden enijverigen directeur van onze fabriek voldoende aanleiding geven zal om, waar dit mogelijk is, aan de be zwaren tegemoet te komen. Hierdoor zal een einde gemaakt worden aan allerlei redeneeringen, o. a. over het streven van de directie om, ten koste der gebruikers, en ten nadeele van het gehalte van het licht, zooveel doenlijk te bezuinigen teneinde het voordeelig saldo der fabriek zoo groot mogelijk te doen zijn. Wij kunnen ons niet voorstellen dat zulk een streven zou bestaan. In de eerste plaats toch hebben de gebruikers recht op goed licht; maar bovendien zou zulk eene bezuiniging met recht kunnen heeten eene zuinigheid die de wijsheid bedriegt. Want het natuurlijk gevolg daarvan zou wezen, dat, waar men tegenwoordig zulke uitstekend brandende petroleumlampen heeft, die zoo voortreffelijk licht geven, vele gebruikers het gaslicht zouden vaarwel zeggen, en zeker niet een dergenen, die thans olie brandt, zich aange moedigd zal gevoelen om gaslicht te nemen. Goede waar te leveren tegen zoo min mogelijken prijs, is wel degelijk, in het belang der fabriek, eerste plicht. Hiermede gelooven wij aan den wensch der klagers voldaan te hebben. Zij veroorloven ons ten slotte nu nog een wenk aan hun adres. De directeur der fabriek toonde zich steeds bereid aan tot hem gerichte klachten tegemoet te komen. En menigmaal is ook gebleken dat het slecht branden van het gaslicht een gevolg was van een gebrek aan de leiding, waarin ge makkelijk kon worden voorzien. Om al deze redenen meenen wij de klagers vooral te moeten aanraden zich met hun klacht tot den directeur te wenden. Hij zal dan zeker niet nalaten een onderzoek in te stellen. Daar wij hier met een gemeente-instelling te doen hebben, met aller eigendom dus, meenden wij aan het verlangen van velen om die kwestie eens openlijk te bespreken te moeten en te mogen voldoen. Volgens bekendmaking in den Duitschen Reichs- Anzeiger wordt tot nader order geen toestemming meer gegeven tot invoer van vee, ook van kal veren, uit Nederland. De tot dusver verleende toestemmingen tot invoer worden ingetrokken en er wordt alleen een uitzondering gemaakt voor het reeds voor 28 dezer verkochte vee; de invoer daarvan is vrij tot het einde dezer maand, mits het niet afkomstig zij uit Brammen, Zutphen en Warnsveld. Aanleiding tot dit besluit is de bewering dat bij den invoer van een stuk rundvee, dt. 17 Nov., uit ons land naar het district Munster zou ge bleken zijn dat er in ons land longziekte heerscht. Dit laatste berust zeker op eene vergissing er is toch in ons land niets bekend van longziekte, en het streng toezicht dat tegenwoordig bestaat maakt bet gerucht niet zeer waarschijnlijk. De Zutph. Crt vindt in dit bericht aanleiding tot eene beschouwing. Volgens haar zou men bijna vermoeden dat de Duitsche regeering slechts een voorwendsel gezocht heeft om de grenzen geheel te sluiten. Onze regeering dient onmid- deljjk krachtig tusschenbeide te komen en moet aantoonen dat in ons geheele land in den laat- sten tijd geen enkel stuk vee aan eenige besmet telijke veeziekte heeft geleden, dat die ziekte dus ook niet in de omstreken van Zutphen, Brummen of Warnsveld voorkomt trouwens dit blijkt reeds uit het gezondheidsattest, dat het bewuste te Laer gestorven stuk vee, hetwelk aan long ziekte zou overleden zijn, moet hebben vergezeld, toen bet van bier in Duitscbland werd ingevoerd, en zij moet desnoods de Duitsche regeering uitnoodigen eenige deskundigen naar hier te zenden, om zich te overtuigen, dat van besmet telijke veeziekte in Nederland geen sprake meel is. Alleen door afdoende maatregelen, welke onmiddelijk dienen genomen te worden, kan het gevaar, waarmede onze veehandel en landbouw opnieuw bedreigd worden, geweerd worden. Bij de Tweede kamer is ingediend een wets- voordracht, houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel. De voorgedragen maatregelen zijn het gevolg van de meening der reg. dat het hare taak is om de zekerheid dat hetgeen als boter verkocht wordt uitsluitend van melk afkomstige vetdeelen bevat, door wettelijke maatregelen te bevorderen en langs dezen weg de knoeierijen zooveel mogelijk tegen te gaan. De achteruitgang van den goeden naam der Neder- landsche boter wordt dan ook door de reg. voor een goed deel toegeschreven aan de verkeerde praktijken in den boterhandel. Van maatregelen tegen bedrog verwacht zij een gunstigen invloed op de boterprjjzen, al neemt zij verkeerde praktijken niet als eenige oorzaak der daling van de boterprij zen aan. In deze voordracht wordt met knoeien echter niet bedoeld het vervalschen, waardoor de ivasö- bedorven en schadelijk wordt voor de ge zondheid. Zelfs erkent de reg. de betrekkelijk groote waarde van goede kunstboter, hetzij ver mengd, hetzij onvermengd met roomboter, voor de volksvoeding. Hoofddoel van het voorstel is te waken tegen het bedrog om het surrogaat voor echte boter te doen doorgaan, omdat bij dit bedrog een groot volksbelang gemoeid is. Voorloopig acht de reg, maatregelen betreffende den kunstboter voldoende, zich voorbehoudende om, zoodra de wenschelijkheid daarvan blijkt, bepalingen om trent den handel in kunstkaas voor te stellen. Het doel van de wettelijke maatregelen tot het tegengaan van de tegenwoordige misbruiken in den boterhandel is om de onderscheiding te bevor deren tusschen twee producten, die, ofschoon uiterlijk op elkander gelijkende en tot een soort gelijk oogmerk gebezigd, nochthans in aard en samenstelling van elkander verschillen. De maat regelen zijn van anderen aard dan de bepalingen van liet strafwetboek tegen bedrog door den verkooper van levensmiddelen. Bij de toelichting van dit tweeledig verschil deelt de minister van justitie mede dat hij het wetsontwerp tegen bedrog bij inkoop vau le vensmiddelen heeft ingetrokken, omdat hij de werking van art. 329 strafwb. voorloopig wil afwachten. Verder blijkt dat het doel dezer regeling niet is den handel in margarine-boter te belemmeren, maar uit den aard der zaak wordt de handel in boter, die volkomen te goeder trouw gedreven wordt, in deze wet aan eenige bezwa rende bepalingen onderworpen o. a. aan het onderzoek dat ter onderscheiding van beide arti kelen -noodig is. In de wet wordt o. a, voor geschreven dat op de verpakking van de in een openbare verkoopplaats of op eene openbare marktplaats ten verkoop aanwezige surrogaten van boter of op de waren zelve moet worden vermeld dat bet product een surrogaat is. Het woord Margarine als zijnde het hoofdbestand deel van de kunstboter, wordt aangenomen als de benaming van surrogaat, overeenkomstig het adres der landbouwcommissie. Ter vermindering van de verleiding tot het plegen van bedrog wordt verboden een surrogaat te koop aan te bieden, ten verkoop voorhanden te hebben, op openbare marktplaatsenhij plaatselijke veror dening tot verkoop van boter bestemd. De amb tenaren krijgen het recht monsters te nemen van een als boter aangeduide waareen schei kundig onderzoek door deskundigen moet aan elke strafvervolging voorafgaan. Daar-het voor den verkooper in 't klein van boter vaak ondoen- lijjr zal zijn voor zijn waar in te staan is niet strafbaar hij, die bewijst dat de waar, die niet aan den eisch van boter beantwoordt, aan hem als boter was geleverd. Teneinde ontduiking te voorkomen is strafbaar gesteld de levering, aan handelaren in boter of surrogaten, van een niet overeenkomstig deze wet gemerkt surrogaat. Onder het motto Goede trouw geen eisch van algemeen belangbespreekt het Sociaal Weekblad het besluit van den gemeenteraad van Montfoort, dat aan het hulppersoneel op de openbare lagere school eervol ontslag heeft verleend, teneinde nieuw personeel te kunnen aanstellen tegen lagere bezoldiging. De regeering zag daarin »geen strijd met het algemeen belang"; naar 't schijnt dus ook geen strijd met de allereerste beginselen van goede trouw, die toch zeker door het algemeen belang wordt geëischt. Wat de Montfoortsche gemeenteraad deed, komt volmaakt op hetzelfde neer als op vermindering van jaarwedden van hen, die in dienst zijn en blijven. Dezen eenvoudigsten weg heeft men dan ook eveneens in België trachten te bewandelen. Doch welke was tegenover die poging de houding der regeering daar te lande Een daartoe strek kend besluit der gemeente Moorslede vernietigde zij op grond van deze overweging»Het is niet rechtvaardig, dat een gemeenteraad, na een jaarwedde beloofd en verzekerd te hebben, ten einde een kundig man te doen besluiten de be diening van onderwijzer te aanvaarden, de over eengekomen voorwaarden verandere en den be langhebbende dwinge zich tevreden te stellen met een verminderd traktement, zoo hij zijn plaats niet wil verliezen." Aldus handelde een clericale regeering in België. Ook voor de eer der Nederlandsche ware het te wenschen geweest, dat deze in dit opzicht haar voorbeeld had gevolgd. zame vereeniging, die de lichamelijke ontwikkeling der jeugd tracht te bevorderen door schoolspelen. De Nederlandsche jeugd speelt te weinig in de buitenluchtde bewegingspelen, die iu ons land in zwang zijn gekomen, worden nog meest alleen beoefend door de kinderen der welgestelden. Ook de kinderen van minder gegoeden hebben in dat opzicht hunne behoeften. Het is een dringende eisch in de groote steden flinke terreinen beschik baar te stellen en de werkzaamheden voor ver standelijke ontwikkeling te beperken. Wie zal in Nederland den strijd voor dit doel durven aanvaarden De heer Minkman wil aan de Olympia- Vereeniging deze taak opdragen en twijfelt niet, of zij zou van de sympathie der landgenooten uit alle oorden de bewijzen ontvangen. Beter ten halve gekeerd dan ten heele ge dwaald. schrijft het Volksblad, orgaan van volks onderwijs, naar aanleiding van de volgende, onzen lezer3 bekende mededeeling in het antwoord van den minister Mackay op het voorloopig verslag over de begrooting van binnenlandsche zaken: »De plotselinge afschaffing van alle beurzen, wil de minister nietDe post toelagen wordt verhoogd met 6000, om aan elke der kweek scholen, die in stand blijven, 10 beurzen te geven." Dit is eene goede tijding, welke wij ons haasten onder de oogen onzer lezers te brengen, voegt het Volksbl. er bij. Vrijdag geen audiëntie bij den minister van marine. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement 'Assen, ter standplaats de gemeente Koevorden, G. Weys, candidaat-notaris te Velp, gemeente Rhedenvoor het tijdvak van 1 Januari 1889 tot en met 31 December daaraanvolgende, tot machinist in 1s rijks krankzinnigengesticht te Medemblik L. J. Volkers en bij het wapen der infanterie bij het vierde regiment tot eerste-luit. de tweede-luit. K. A. Enklaar, van het korps. Verder is de le-luit. J. J. P. Buhlman, van het reg. inf. op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1075 's jaars. Voor apothekersbediende slaagde o. a. te Utrecht mej. E. H. Enters, geboren te Hulst. Zondag werd als predikant^ bjj de Chr. Ger. gemeente te Meliskerke, door Ds. A. Littoojj, predikant bij die gemeente te Middelburg, bevestigd Ds. C. Wijdoogen. De bevestiger bad tot tekst gekozen Hand. 2617 en 18. Des namiddags verbond de nieuwe leeraar zich aan zijn gemeente naar aanleiding van Rom. 1 16. In het weekblad Olympia vestigt de heer E. Minkman de aandacht op eene in Frankrijk werk De generaal-majoor Den Beer Poortugael over tuigde zich Dinsdag van de geoefendheid, dei- militairen in het gymnastiseeren, springen met den pols, het overwinnen van hindernissen en het schermen. In den namiddag inspecteerde hij de militaire slachterij. Heden morgen rukte het bataljon uit ter beoefe - ning van den velddienst in den omtrek van het dorp Koudekerke waarbjj de generaal tegen woordig was. Een jongen van een jaar of tien, die heden middag in het dok zich op een der daarliggende vlotten begaf, viel er naast en in bet water. Tjjdige helpers brachten den knaap, die reeds bewusteloos was, op 't droge. Onder den werkenden stand in Zeeland is tegenwoordig de Argentijnsche republiek het on derwerp van den dag. De fraaie aanbiedingen lokken menigeen uit derwaarts te gaan. Zoo zullen ook uit Middelburg een paar metselaars, van wie een met zjjn gezin, derwaarts vertrekken, terwjjl te Goes reeds vjjf gezinnen besloten er heen te gaan, en ook uit Borssele een familie van tien personen zich daartoe opmaakt. Men schrijft ons uit Vlissingen Heden morgen te 11 uren had in de sociëteit van het Nederlandsch loodswezen de .plechtige uitreiking plaats van de bronzen medaille met loffelijk getuigschrift, door Z. M. den koning toe gekend aan den matroos bij het loodswezen Jan Evertsen, dienende op het transportstoomschip Goertzen, voor het met levensgevaar redden in den avond van 31 Oct. jl. van een lichtwacht, die van gemeld stoomschip te water was geraakt. De kolonel Spanjaard, inspecteur van het Neder landsch loodswezen, overhandigde, met een toe- passeljjke rede, de bedoelde onderscheidingstee kenen, en hem werd daarvoor door Evertsen in eenvoudige woorden dank betuigd. De plechtigheid werd bjjgewoond door burge-

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1