m 28i. 131® Jaargang. 1888. Dinsdag 27 November. BUITENLAND. Middelburg 26 November. Onderwijs. Verspreide Berichten. Algemeen Overzicht. Advertentiën; 20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.; van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. IUIDDELBLRGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vïy Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dee Peul, te Zïerikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen. Verder "worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditiiaii te Rotterdam, en de firma B. van dïR Kame te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger voor België A. Geosjean Co. te Brussel. Eene instelling hier ter stede, waaraan zeker niemand denken kan dan met innig medelijden en diep gevoel jegens hen, voor wie zij is bestemd, en met waardeering van de personen die daaraan hunne krachten wijden, viert weldra haar 25 jarig bestaan. Wij bedoelen de Vereeniging tot werkverschaffing aan Zeeuwsche blinden, die den ln December een kwart eeuw bestaan zal. Het was in het jaar 1863 dat een zestal inge zetenen dezer gemeente, overtuigd dat eene inrichting met dat doel hier zeer nuttig zou zijn, en het harde lot van vele ongelukkigen, die het gezichtsvermogen geheel of grootendeels misten, dragelijker zou kunnen maken door hunteleeren zich bezig te houden en hun brood te verdienen, zicb vereenigden om, zij 't ook op kleine schaal, te Middelburg eene inrichting als de Rotterdam- sche tot stand te brengen. Het plan slaagde, en voor een goed deel mocht daarvoor worden dank geweten aan den ijver der oprichters, van wie vooral verdient genoemd te worden de heer F. H. Michelsen, vroeger predikant der Evang. Luth. gemeente alhier, die geen moeite of opoffering ontzag om een goeden grondslag te leggen, en niet minder de heer Joh. van den Thoorn, onlangs overleden, die 24 jaar lang, met onverflauwde toewijding, het dagelijksch beheer voerde en de belangen der vereeniging voorbeeldig wist te behartigen. De inrichting mocht in de 25 jaren van haar bestaan in toenemende mate den steun genieten, van velen, rijk en arm, in en buiten de gemeente en kon daardoor steeds aanhaar doel beantwoorden. Gedurende dat tijdvak werden in de inrichting opgenomen 28 mannen, van wie er 8 overleden en 11 de inrichting verlieten, en 8 vrouwen, van wie er 2 overleden en 4, na te hebben leeren breien, uit de inrichting gingen. Onder ben, die vertrokken, was er 1, die, na een te Utrecht onder gane operatie, bet gezichtsvermogen van éen oog terug kreeg, en 4, die met bet geleerde handwerk elders in bun onderhoud konden voorzien. Van de thans nog aanwezige werklieden is er een reeds 24 jaren en zijn twee 21 jarenflang aan de in richting werkzaam. Sinds de oprichting is als meester mandenmaker daaraan verbonden A. Remijn, die gedurende dit tijdvak het bestuur met den meesten ijver en trouw ter zijde stond. Zou bet deze goede en nuttige jubilarisse op baar feestgetij aan belangstelling ontbreken Wij gelooven het niet. Het licht der liefde en menschenmin koestert nog gelukkig veler hart, en zal ook hierbij wel haar invloed doen gevoelen om menigeen te bewegen de bestuurders van die instelling met een extra- gave te gedenken of met de toezegging van eene jaarlijksche bijdrage te verheugen. En wie weet of deze of gene zich niet eens voelt opgewekt om mee te werken den onge lukkigen den len December tot een feestdag te maken, die voor hen een lichtstraal is in den duisteren nacht, welke hen omgeeft. Voor dit goede doel wende men zich tot een der tegenwoordige bestuursleden, de heeren D. J. Dronkers, voorzitter, L. W. Dockheer, penning meester, W. J. J. Koole, H. B. Wijtman, G. B. de Koning, C. Dockheer en J. F. H. Rest, secre taris. De Haagsche briefschrijver in de Zwolsche Crt, meldt: Nog in deze maand zal, naar men zegt, de procedure ter zake van smaad en laster van den oud-luit-kolonel De Rochemont tegen de hh. Ver- stege c. s. bjj de rechtbank dienen. Men kan nagaan, dat dit proces fameus de aandacht trekken zal. Hoeveel vijanden de heer De R. onder de talrijke, hier wonende hoofdofficieren van het Ind. leger hebben mag, de openbare opinie was meer voor dan tegen hem. Het kamerdebat dei- laatste dagen heeft aan die stemming echter geen goed gedaan. Dat ook de voorzitter der commis sie, de Leidsche hoogleeraar Mac-Gillavry, den secretaris zoozeer afviel als daar gebleken is, heeft nogal indruk gemaakt, omdat men het felle optreden der andere leden aan militaire hartstochtelijkheid toeschreef. Df zou de hoog leeraar ook nog, als oud-otfleier van het Indisch leger, door diezelfde hartstochtelijkheid zijn ver voerd Dan moet dit wel zéér moeilijk uitroeibaar zijn, als meer dan 20 jaren dienst bij bet onderwijs, waarvan vele jaren aan 's lands eerste hooge- school, dat daar nog niet hebben gedoofd. Van «geachte militaire zijde" wordt aan bet Haagscbe Dagblad bet volgende geschreven, dat ook in onze omgeving wel aandacht verdient en instemming zal vinden. Geen sterke drank in de militaire cantines «Zeker welzeide die generaal, die eens bij eene inspectie aan den chef vroegWordt hier in de cantine ook sterke drank geschonken?" «Neen generaal". «Dan verzoek ik u hem voortaan te doen schenkenanders", zoo luidde zijn mensch- kundige opmerking, «als de soldaat hem hier niet kan krijgen, dan gaat hij hem in de kleine herbergen hier in den omtrek van de kazerne zoeken". Ik deel dit mee omdat onlangs de «afschaffers" het verzoek aan den minister van oorlog hebben gedaan, die cantines »drankvrij" te makendaarvoor behoede ons, niet Bac#hus, maar Minerva! Bachus zou er zeer wèl bij varen het aantal offers, hem gebracht, zou stellig ver meerderen, omdat de soldaat, dan niet meer onder controle zijnde, zich door niets meer verhinderd zou voelen «er nog eentje te pakken"integen deel, het voorbeeld van zijnekameraden zou aanstekend werken. De afschaflers zouden de tappers van foezel en grog van vitriool, die in de huurt van de kazerne hun verblijf hebben gevestigd, een aardig handje helpen om den soldaat tot hunne prooi te maken. Wil de minister ten deze een goed werk doen, dan stellen wij Z. Exc. voor, deze bepalingen vast te stellen lo Alle sterke drank moet zooveel mogelijk in het groot rechtstreeks uit de branderij worden opgedaandit is de goedkoopste wijze van aanschaffen en zij voorkomt de vervalsching. 2o Het is streng verboden, anders dan op be paalde uren van den dag eens of meermalen daags twee of hoogstens drie borrels per be zoeker te schenken, en dan nog altijd onder toe zicht van een vertrouwd onderofficier. 3o De kranen van de vaten met sterken drank zijn steeds afgesloten (of weldie vaten zelf worden in een lokaal geplaatst, dat bij afsluit); de sleutel blijft voortdurend onder zijne berusting. De gemeenteraad van Philippine beeft bepaald dat de jaarlijksche kermis, in plaats van op den derden Maandag in Juni en d» twee volgende dagen, voortaan zal worden gehouden op den derden Maandag van de maand Juli en den daarop volgenden dag. Ged. staten verzoeken den gemeentebesturen om, zoo tegen dit besluit bjj ben bedenking mocht bestaan, bun daarvan vóór 7 December eerstko mende te willen kennis geven. Benoemdtot rechter in de arr.-rechtbank te Maastricht, mr J. A. Reynen, thans kantonrechter te Gulpen; tot griffier der arr.-rechtbank te Roermond, mr A. F. J. H. Leurs, thans subst.- griffier bij genoemd collegetot notaris binnen bet arrond. Roermond, ter standplaats Roermond, E. H. C. L. Strens, cand.-notaris aldaar, en bij het wapen der cavalerie, bij bet 2e reg. huzaren, tot 2e luit. de cadet G. A. G. A. Frieswijk, her komstig van de Kon. Mil. academie. Den 21sten Novemberj promoveerde aan 's rijks-universiteit te Utrecht tot doctor in de rechtswetenschap de heer F. M. C. E. Koksma, geb. te Sluis, met proefschrift getiteldHet karakter van het openbaar lager onderwijs. Uit Vlissingen schrijft men ons Weinig had het gescheeld of het Nederlandsch loodswezen alhier had dezer dagen wederom het verlies van een der leden van zijn personeel te betreuren. De zeeloods J. P. Baljé, gepasseerden Zaterdag nacht het Eng. stoomschip Ingoldsby naar zee gebracht hebbende, zou door de jol van den afhaalkotter buitengaats afgehaald worden. Daar toe werd, toen de jol langszijde van het stoom schip gekomen was, een touwladder buitenboord gehangen, waarvan de loods gebruik maakte om in de jol te komen. Nauwelijks bevond de loods zicb op de ladder of deze brak en hjj viel daardoor tusscben de jol en bet stoomschip in zee. Bij het heerschende stormweder en de hooge zee was zijn toestand niet zonder gevaar, daar hij, hoewel kunnende zwemmen, in zjjne bewegingen belemmerd werd door zijn oliepels en zware waterlaarzen. Na ruim tien minuten in zee ge legen te hebben, mocht het gelukken hem aan boord der jol te krijgen. Hoewel dus met den schrik vrjj gekomen, ig hij toch onder geneeskundige behandeling. Zaterdag 11. heeft de zg. peeëntrein tusschen Vlissingen en Roozendaal voo* het laatst in dit seizoen geloopen. De tolgaarder van Biggekerke, die Zaterdag middag met een Westkapelschen voerman uit Middelburg huiswaarts keerde en aan zijn woning werd afgezet, vergat een pakje van den wagen mede te nemen. Toen dé wagen zicb verwijderd bad bedacht de tolgaarder dat hem bet pakje ontbrak en snelde hij den wagen achterna. Hij nam bet pakje in ontvangst doch viel onmiddelijk daarop dood neder. Zaterdagnamiddag bekwamen drie visschers- vaartuigen op de Ierseksche bank door den storm averij. Van het een werd de mast over boord geworpen en van de andere de zeilen verscheurd of onbruikbaar gemaakt, zoodat zij niet den wal konden bereiken en de bemanning in gevaar verkeerde. Gelukkig werden zij door de stoom boot Economie van de beeren Van Tienhoven (directeur de beer Hage) in behouden haven ge sleept, zonder dat persoonlijke ongelukken te be treuren zijn. Voor de betrekking van bewaarder in de strafgevangenis te Goes hebben zicb tot op heden 35 sollicitanten aangemeld. Op Zuid-Beveland neemt de zucht tot ver huizing naar Zuid-Amerika toeook uit Kloe- tinge zullen 5 Januari e. k. drie huisgezinnen, samen bestaande uit 15 personen, derwaarts gaan, terwijl uit 's Gravenpolder eveneens een huisgezin zich daarheen hegeven zal. Vrijdag bezorgden enkele liefhebbers van bet tooneelspel den ingezetenen van Yerseke een aangenamen avond. Zij voerden ten tooneel. Het spreekuur van den Dokter, dat, naar men ons meldt, goed van stapel liep en De gemeenteraad van Koekamp, een zeer koddig maar wel wat kort stukje, dat eveneens aardig gespeeld werd. Tusscben deze stukjes in, gaven de beeren J. en A. W. van Dijke bet comiscb duet Dokter O wee en Dokter Goed zoo ten beste, dat zeer de toejuiching der toeschouwers inoogstte. De heer Bouwens gaf ook nog een bjjdrage, die eveneens de lachspieren in beweging bracht. Het comiscb element was (lus sterk, ja uitslui tend vertegenwoordigd. Eémge Kruiningsche heeren, een strijk-orkest vormende, waren zoo goed hunne muzikale krach ten aan die der rederijkers te paren en aan het publiek eene aangename afwisseling te bezorgen. De heer Z. Bouwens bedankte, na afloop aller werkzaamheden, voor het verschafte genot en in het bijzonder de heeren uit Kruiningen, wien hij een tot weerzien toeriep. De Russische bladen, het Journal de St. Pe tersburg en de Nord, nemen met voldoening kennis van het vredelievend karakter der Duit- sche troonrede. Bovendien wijst het eerste blad op de blijken van hartelijke sympathie, welke de Russische troonopvolger bij zijn verblijf te Berlijn van de zijde des keizers, het hoi en der bevolking heeft ondervonden. Bij de Duitsche regeering moet het plan bestaan om de verkiezingen voor den rijksdag, waarvan het mandaat den 21 Februari 1890 ge ëindigd is, reeds in het najaar van 1889 te doen plaats hebben. Gladstone vertrekt den 17 December a. naar Florence. Gedurende zijn verblijf in Italië, waar hij zich verscheidene weken zal ophouden, is hij voornemens ook Rome en Napels'een bezoek te brengen. Op de ljjn tusschen St. Petersburg en War schau zijn twee passagierstreinen op elkander geloopen. Verscheidene personen zijn gewond en de materieele schade is aanzienlijk. Naar men verzekert heeft de ezaar, naar aan leiding van het ongeluk bij Borki, beslist dat alle Russische spoorweglijnen, die door particu liere maatschappijen worden geëxploiteerd, door den staat zullen aangekocht worden. In een zitting, der financieele commissie der Hongaarschekamer van afgevaardigden verklaarde de regeering niet voornemens te zijn de effectieve legersterkte op den voet van vrede te verhoo- gen. Haar doel was alleen de kaders aan te vullen, zonder dat daardoor de staatsuitgave wor den verhoogd. De commissie heeft acte genomen van deze verklaring, en daarop het regeeringsontwerp goedgekeurd. De Duitsch-vrijzinnige partij schijnt haar houding in zake de sociale wetgeving te willen wjzigen. Door haar zijn althans bij den rijksdag de twee volgende wetsvoorstellen ingediendhet le strekkende tot uitbreiding van de wet tot bescherming van den vrouwen- en kinderarbeid en bet 2e tot oprichting van arbeiders-scheids gerechten. Verder diende die partij een voorstel in, strekkende om tot den rijkskanselier het ver zoek te richten in het vervolg maatregelen te nemen ter bescherming van de bij de wet toe gestane vrijheid bij de rijksdagverkiezingen. Onlangs deelden wij mede, dat een Engelsch schip de Griffon een Belgisch vaartuig de Brabo, met bestemming van Zanzibar naar den Conga, had onderzochtde Engelschen constateerden aan boord van het Belgisch schip slaven gevonden tè hebben. Naar de Indépendance meldt, heeft de Belgische regeering zich wegens dit voorval tot de 'Engelsche gericht met de vraagwelk recht Engeland bezit om een Belgisch vaartuig te onderzoeken. Uit door de Indépendance gepubliceerde officieele stukken blijkt dat de slavernij aan den Congo nooit bestaan beeft. Dinsdag zal de minister van justitie in de Fransehe kamer machtiging aanvragen om den afgevaardigde Numa Gilly te vervolgen, tegen wien een aanklacht is ingediend door de afge vaardigden Salis en Gerville Réache. Van sociaal-democratische zijde zal in den Duitscben rjksdag, met het oog op de rijzing in de broodprijzen, het voorstel tol opheffing der graanbelasting worden gedaan. ï)it voorstel zal zeker ook van andere zjde worden gesteund en een belangrijk debat is erover te verwachten maar zonder resultaat. Dezer dagen wezen wjj op een gerucht dat de paus had besloten Rome te verlaten, in het geval een oorlog mocht uitbreken, waaraan Italië deelneemt. De Osservatore Romano bespreekt dit plan en noemt het noch juist, noch onjuist. Het eenige, wat het pauselijk orgaan als zeker mededeelt, is dat de paus, hoezeer tot zijn leedwezen, onge- twijfeld Rome zal verlaten, zoodra het verkeer tusschen hem en de katholieke wereld geheel is afgesneden. Te Colmar is overleden de poëet-pasteimaker Jean Mangold. Mangold dichtte dikwijls onder het maken der lekkerste ganzeleverpasteien kleine comedies, satires enz. in het Colmarsch dialect. Zeer bekend is o. a. zijn Hans und Gretel met muziek van Heyberger. Den heer Hertenstein, president van den Zwitserschen hond, is een heen afgezet. De toe stand van den lijder is bevredigend. Bij het ongeval met den kandelaar in het Theatre Lyrique, waardoor de ingenieur Obreeht werd gedood, werd tevens aan het hoofd gewond prins Eugenius van Zweden, de jongste zoon van koning Oscar. Hij bevindt zich te Parijs om de schilderkunst te bestudeeren. In een beschrijving, die de correspondent van den Engelschen Standard te Berlijn, van het Alte Schloss geeft, vermeldt hij, dat keizer Wilhelm U's studeerkamer versierd is met een collectie schilderijen, bijna alle van Nederlandsehe meesters. Vrijdag jl. had te Assenede (België) een vreeselijke brand plaats bij een landbouwer. Toen men bet brandende gebouw binnendrong om nog zooveel mogelijk te redden, vond men den eige naar, die zicb door ophangen van bet leven had beroofd. Men gist dan ook, dat hij wel de stichter van den brand zijn zal. Het heeft Zaterdag weder erbarmelijk gespookt in de Fransehe kamer. Er woei een orkaan ge lijk er sedert acht dagen een buiten in de natuur woedt. Vóór de zitting liep in de couloirs het gerucht, dat generaal Boulanger iets in het schild voerde. Hij zou inlichtingen vragen aan de regeering over den door Paul de Cassagnac tot in alle bijzonderheden medegedeelden coup d'état van Floquet. Alle voorname Boulangisti- sche afgevaardigden waren tegenwoordig. Een verrassing hadden zij in werkelijkheid den repu blikeinen bereid. Onmiddellijk na de opening der zitting kwam de Boulangist Laisant met een voorstel voorden dag, strekkende om de overblijfselen van Baudin den 2en Dec, a. naar het Panthéon overbrengen

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1