N\ 280. 131® Jaargang. 1888. Maandag 26 November. BUITENLAND. Laatste Berichten. verMtan ei aangekomen Mep. Handelsberichten. Middelburg 24 November Algemeen Overzicht. Burgerlijke stand. Graanmarkten, enz. Prijzen van Effecten. Dit blad verschijnt dagelijks, niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behooren drie BIJVOEGSELS. sa MIDDËLBIIRGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. Gr. de Vsy Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Krniningen: F. van der Peijl. te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tbolen: "W. A. van Nieuwenhuuzen. Verdgr worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van dxb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger voor België A. Grosjean Co. te Brussel. Als de kamer maar >om" was, en Nederland verlost kon worden van liberale ministeriën, dan zou het Nederlandsche volk hiervan ook de zegeningen ondervinden in de verlaging der be lastingen. Ook dit was bij de eerste verkiezing voor de kamer van honderd een der argumenten, waar mede men de candidaten bestreed der liberale partij, door wier steun en medewerking de schatkist in zulk een berooiden toestand was geraakt. Onze financiën zouden worden geregeld en in orde ge bracht en dat zou gepaard gaan met vermindering van lasten. Men heeft nog niet veel bespeurd van het streven der regeering om aan die beloften te voldoen. Alleen heeft men kunnen vernemen, dat de minister van financiën den toestand nog zoo kwaad niet vond en het niet noodig achtte om bijzondere maatregelen voor te stellen. Als dit zoo is, wat algemeen genoegen moet geven, heeft de minister gelijk dat hij de zaken maar laat, zooals zij zijnmaar wat de vermin dering van den druk der belastingen betreft, die ons voorgespiegeld was door hen, welke hem op het kussen brachten, hiervan schijnt vooreerst niet veel te zullen inkomen, en ons belasting- J.elsel zal vooreerst wel blijven gelijk het is. Om de rijksbelasting te verbeteren toch moet, volgens de regeering, eerst de gemeentebelasting verbeterd worden. Aan de verbetering van de gemeentebelasting moet voorafgaan eene herzie ning van de wet op het lager onderwijs en de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen. Als men nagaat hoeveel tijd er voorbijgaat, eer in ons land eene wet tot stand komt, is het niet te verwachten, dat in de eerste jaren er eenige veran dering in ons belastingstelsel gebracht zal worden. De eenige verandering, die in de memorie van antwoord van den minister in uitzicht wordt gesteld, is de opheffing van den zout-accijns mits de kamer bewillige in eene verhooging van invoerrechten. (Arnh. Ct.) De Standaard maakt een zeer leelijk fiasco met zijne poging om den heer V. d. Borch van Ver- wolde schoon te wasschen van schuld aan het be kende ergerlijke strooibiljet tegen jhr v. Rappard. De Zutfensche Courant, daartoe door het anti- revolutionnaire blad gesommeerd, bracht gisteren het onloochenbare bewijs dat de heer Yan der Borch van Verwolde in Maart jl. wel degelijk op de hoogte is geweest van hetgeen het befaamde strooi biljet omtrent zijn tegenstander bij de stembus in Lochem bevatte. Dit blijkt uit een brief, dien de heer v. d. B. op 8 Maart jl. aan de redactie der Z. Crt. zelve heeft gericht, en waarin hij o. a. omtrent »de door hem als president der centrale antirev. kiesvereeniging onderteekende strooibilletten" schreef, dat hij »nog op dat oogenblik overtuigd was niets dan de bloote waarheid onderteekend te hebben." Deze eigen woorden van den heer v. d. B. zijn waarlijk nogal in strijd met de verzekering van De Standaard, even voor den verkiezingsdag te Schiedam ten beste gegeven, dat het strooibiljet buiten weten en stellig tegen den zin van dien heer is gesteld en verspreid, en dat »daarin dingen zijn opgenomen, die v. d. B nooit bedoeld had dat men publiek zou maken" Men moet maar brutaal wezen. De Eerste kamer is bijeengeroepen tegen Maan dag 3 December, des avonds te acht uren. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland zijn, met ingang van 1 Januari 1889, herbenoemd: tot onder voorzitter de heer J. M. Kakebeeke te Goesen tot algemeenen secretaris de heer J. H. Snijders te Middelburg en is benoemd tot tweeden secretaris de heer I. G. J. Kakebeeke te Goes. Voorts zijn in dezelfde vergadering, uit de door de afdeelingen voorgedragen heeren veeartsen en verdere deskundigen, tot leden der commissie tot aanmoediging en verbetering van het paardenras in Zeeland gekozende heeren C. Mazure, prov. veearts le kl. te Middelburg; M. Lucieer, prov. veearts 3e kl. te JJzendijke; Job van der Have Az., landbouwer te Nieuwerkevk (Duiveland)A. Govaert, landbouwer teWestdorpe en C. J.Labrijn, landbouwer te 's Gravenpolder. Door den heer W. de Rapper burgemeester van Westkapelle, is eervol ontslag uit zijne betrek king aangevraagd. Heden nacht overleed te Scherpenisse plotse ling de heer D. Bolier Gz., burgemeester dier gemeente en lid der Provinciale staten van Zeeland. De toestand van den onderzeeschen oever van den Angelinapolder (Savoijaard) is, naar men ons meldt, ook nog alles behalve goed. Er is weder een verschuiving ontstaan aan den noordkant de iD 1887 gemaakte verdediging, waardoor men verplicht is, tot bescherming der gemaakte werken, de oeververdediging verder uit te breiden. Tot gezworenen van den Bontepolder zijn be noemd de heeren G. Dies Pzn en C. van der Hooft. Bij het personeel van den geneesk. dienst dei- landmacht is benoemd tot off. van gez. 2e kl^ de student in de geneesk. (arts) A. van Dorsten. De correspondent van 't Hand. houdt tegen over den heer Patijn de juistheid staande van 't geen hij nopens de verkiezing in Maart heeft gezegd. Een bepaalde belofte heeft mr Patijn niet afgelegd, dat ging natuurlijk niet, maar wel degelijk is hem te verstaan gegeven, dat hij het district in geen geval aan een nieuwe tusschen- verkiezing mocht blootstellen en, dit wetende, heeft hij de candidatuur aangenomen. De motie, door den heer Levyssohn Norman voorgesteld, luidt »De kamer van oordeel dat in afwachting van nadere maatregelen betreffende de heerendiensten van de inlandsche bevolking op Java en Madura, tot vermindering van hoofdgeld moet worden overgegaan en de excedenten van het hoofdgeld en heerendienstplichtigen over vroegere jaren, moeten worden aangewend, tot hetgeen daardoor tekort zou komen op 't geraamd bedrag van het hoofdgeld, gaat over tot de orde van den dag." De gunstige berichten omtrent den toestand van Z. M. den koning blijven voortduren. Ge voelde Z. M. zich tot vóór een paar dagen nog altijd genoodzaakt het grootste gedeelte van den dag in het daarvoor bestemde vertrék rust te nemen, thans wordt weder de geheele voormiddag jn het werksalon aan den arbeid gewijd en is de zwakte, welke bet gevolg was van 'skonings jongste ongesteldheid, blijkbaar geheel geweken. Het departement van buitenlandsche zaken te Berlijn heeft, met het oog op de groote weder- zijdsche handelsbelangen, besloten, te Rotterdam niet een. onbezoldigden consul, zooals eerst het voornemen was, maar een bezoldigden beroeps consul te benoemen, terwijl voor dit ambt de vice-consul bestemd is, die een inkomen zal ont vangen van 12,000 Mark, terwijl naast hem een secretaris zal worden aangesteld. Daar het Duitsche gezantschap te's Giuvenhage in een eigen hót.l gevestigd is, wordt met April a. de bezoldiging van den gezant met 45,000 Mark verminderd. De laatste berichten uit Atjeh, per mail dt. 19 October ontvangen, behelzen weinig bijzonders. Op onze posten werden enkele kogels gelost, maar zonder noemenswaaid gevolg. De (gezondheids toestand was nog niet gunstig. Omtrent de muiterij te Solo meldden de Bata- viasche bladen geen nieuwe bijzonderheden. Melding makende van het doodschieten van ette lijke vrouwen en kinderen, zegt het Bat. Hand. Naar het schijnt is dit niet te vermijden geweest en moest er een voorbeeld gesteld worden om op staanden voet het oproer te dempen, zoodanig, dat voor geen recidive te vreezen viel. In dit geval heeft het dooden van lieden, die als weer loos konden worden aangemerkt, al waren zij gewapend, zij het alleen in den zin, welke de wet aan dit laatste woord toekent, althans dit gevolg gehad, dat door de opoffering van weinige menschenlevens zeer velen voor het vervolg ge spaard zijn gebleven. Te oordeelen naar de uitvoerige en met elkander overeenkomende verhalen, is de beweging door het gezag in haar geboorte gesmoord, zoodat men niet voor spoedige herhaling of overplanting be vreesd behoeft te wezen. Een coup d'etat is in Frankrijk aanstaande. Op touw gezet door Floquet tegen Boulanger en zijn vriendenWie dit zegt De Boulangistische, Bonapartistische en royalistische bladen, van af de lntransigeant en de Presse tot VAutorité en de Gaulois toe. Ziehier welke onthullingen Paul de Cassagnac in VAutorité over de misdadige plannen van den tegenwoordigen minister-president mede deelt Na de stemming over het budget, misschien na 10 Dec., en gesteund door de grootsche mani festatie, welke men ter eere van Baudin, een der vele slachtoffers van den 2en December, organi seert, zal Floquet de kamer wijzen op het gevaar, waarin de republiek verkeerthij zal de aan dacht der kamer vestigen op de verstandhouding, welke tusschen de leiders van het Boulangisme en de leiders der conservatieve partij bestaat, en zal de groote samenzwering tegen het tegenwoor dig regime aantoonenhierop zal hij trachten een stemming van de kamer"te verkrijgen, waarbjj hem veroorloofd wordt nog gedurende de zitting allen te laten gevangen nemen, die de tegen woordige regeering in den weg staan en belem meren. Deze allenhet zijn de leiders der Boulangistische partij en de voornaamste afge vaardigden der rechterzijde Is het wonder, dat na deze daad de vrijheid van drukpers, het recht van vereenigen en ver gaderen, de vrijheid van verkiezingen een doode letter zullen zijn De Autorité verzekert het en Paul de Cassagnac kan het weten, want hij ver klaart alle bewijzen voor deze duistere plannen van het radicale ministerie in handen te hebben. Generaal Boulanger, zijn vrienden Dillon, Ro- chefort, Laisant, Naquet,Susini,Koachlin,Laguerre, Le Bastard en Le Hérissé, Andrieux, Déroulède, Michelin, De Mackau, de hertog De Doudeauville, Jolibois, De Mun, De Cassagnac, Dugué de la Fauconnerie, De Martimprey, De Breteuil, de markies De Beauvoir en een aanzienlijk getal journalisten zullen naar de gevangenissen van Melun en Clairvaux overgebracht worden, waar reeds vijftig cellen voor hun ontvangst in gereed heid zijn gebracht. Alles is voor den aanslag in ordealleen dag en uur moeten nog nader bepaald worden. En nu na dit waarachtig verhaal van Paul de Cassagnac te moeten verklaren, dat er menschen zijn, die er niet aan gelooven en het geheele complot voor een verzinsel, zoo niet van de Bou- langisten dan van een phantasierijk dagblad schrijver houden Waarschijnlijk heeft het Journal des Débats het bij het rechte eind, wanneer het de geruchten over den coup d'état voor niets anders houdt dan de zeer vergroote echo van gedachten- wisselingen tusschen sommige leden der kamer, die den wensch hebben geuit dat de regeering ernstige maatregelen zou nemen tegen de agitatie der Boulangisten. In de Fransche republiek zal wel niet zoo spoedig een zuivering in den politieken en parle mentairen toestand tot stand komen als in Roe menië schijnt plaats gevonden te hebben. De abnormale parlementaire toestand in dit land heeft tot een crisis geleid, die geëindigd is in een compromis tusschen de conservatieven en de regeering. Het tegenwoordige ministerie Ro- setti-Carp vertegenwoordigt, gelijk men weet, geen meerderheidspartij, maar leefde gedurende de oude kamer, die nu door een nieuwe vervangen is, van de goede gunsten van de liberalen, onder leiding van Johan Bratiano, den vroegeren minister president. De Junimisten de naam der huidige regeeringsmannen, afkomstig van een letterkun dige vereeniging de Junimea hebben altijd ge zweefd tusschen de conservatieve en liberale groe pen, tot zij zich te elfder ure voor de jongste alge- meene verkiezingen aansloten bjj de conserva tieven, die zij door bijzondere gunsten wisten over te halen hen een zwakke minderheid te steunen. Toen nu de conservatieven met een flinke meer derheid in denieuwe kamers terugkeerden, staken dezen het niet langer onder stoelen en banken, dat het hun verdroot een kabinet de hand boven het hoofd te houden, waarin geen der hunnen zitting had. Bovendien mishaagt het ministerieel pro gramma hun buitengemeen. In aansluiting aan hun voorgangers en overeen, komstig den wensch des konings helt de buiten landsche politiek der heeren Rosetti en Carp over tot de triple-alliantie, is in éen woord sterk Duitsch-Oostenrijksch getint. De conservatieven daarentegen verhelen hun Russische sympathieën niet. Aanvankelijk heeft de regeering deze nei gingen harer conservatieve bondgenooten wat uit de hoogte behandeld, maar dit is haar slecht bekomen. Bij de verkiezing van den voorzitter van den senaat stelde de regeering een eigen can- didaat. De conservatieven, geholpen door een troepje scheurmakende liberalen, antwoordden hierop met de verkiezing van een der hunnen, den generaal Florescu, een warm Russenvriend en echt vertegenwoordiger der oude Bojaren partij. Onder den eersten indruk der onaangename verrassing verklaarde het ministerie af te willen treden. Men dacht niet anders of de verkiezing, van een president der kamer, waar {men niet twijfelde of de conservatief Catargi zou verko zen worden, zou de verwarring nog grooter maken. Niets van dit alles gebeurde tot heden. In de kleine Balkanstaten staat men voortdurend aan politieke verrassingen bloot en worden ge woonlijk de moeilijkheden op averechtsche wijze opgelost. In de kamer is Catargi tot voorzitter gekozen, maar tegelijkertijd werd gemeld, dat de parle mentaire crisis geëindigd isenkele conserva tieven ontvangen een ministerieele portefeuille, in ruil daarvoor heeft hun partijin zake eenige door de regeering gewenschte hervormingen, con- sessies gedaan. Het ministerie wrijft zich in de handen en denktall's well that ends well. Vlissingen. Het dagelijksch bestuur heeft zich heden bereid verklaard aan den heer J. H van Sluijters, architect te 's Hage, af te staan een gedeelte v. h. duin ten Noordwesten v. h. Badhotel, ongeveer 8000 vierkante meters groot, a 1.50 per M2, voor den aanbouw van villa's, een en ander onder de noodige waarborgen tot uitvoering van het plan. Londen. Het Lagerhuis verwierp met 182 tegen 148 stemmen het amendement-Parnell om de pachters bij betaling van hun achterstallige schuld behulpzaam te zijn. Het arqeiU'lement-Forster om het gevraagde crediet töt landaankoop tot IJ millioen pond te verminderen werd eveneens verworpen, en wel met 212 tegen 154 stemmen. De Standard meldt uit Athene dat de sultan toestemt in de vereeniging van Oost Roemelië met Boelgarije, mits vorst Ferdinand niet poogt Macedonië aan Turkije te ontnemen. Van 17 tot 24 November. Vlissingen. Gehuwd: G. Langeraar, jm. 26 j. met L. Bostelaar, jd. 19 j. E. Leeuwenburg, jm. 23 j. met H. Bosschaart, jd. 23 j. BevallenP. Verheul, geb. Klaassen, z. P. Belfroid, geb. Verseput, d. P. Palmkoeck, geb. Wolvelaar, z. A. K. Vervenne,' geb. Smits, d. J. W. Jobse geb. Verbeek, d. F. C. Kolster, geb. Kaan, z. OverledenW. v. den Driest, man van E. Hendrikse, 51 j. L. J. Zietse, z. 5 m. A. J. Mon- tezaan, z. 6 m. D. L. van Noppen, z. 3 m. Vlissingen, 24 Nov. Als bijlegger in het dok gekomen de Eng. driemastschoener Malpas Belle gez. J.R.Coombes, van Antwerpen naar Sunderland. Aiel, 24 Nov. Ter graanmarkt van heden waren de prijzen als volgttarwe 9.— a 9.20 rogge 5.— a 5.15 gerst 9.— a f haver ƒ6.a erwten ƒ8.50 a ƒ8.75; boonen Amsterdam 23 24 Nov. Nov. Itaatsleeiilnjen liTederlaid. pCt. Cert N. W.Sch. 21/a dito dito 3 dito dito 3I/2 dito Obl;-l/2 Kong. O. L. 1867 5 dito Goudl. 5 Italië. Ins.'62/81 5 Oostenrijk. Obl Mei-N ov5 dito Jan.-Juli 6 dito dito Goud 4 Polen. O. Sch. '44. 4 Port. Ob. Bt. '63/84 3 dito dito 1888 41/2 Bedrag stukkea. 1000 1000 1000 1000 1 120-1200 100 Lir. 100-100000 fl. 1000 n 1000 200-1000 Z.K 500 st 100 n 20 761fe 761/j 907% IOH/2 1013/.J IOU/2 10113/j6 953/4 901% 673/g 675% 673% 679/16 851/4 851/2 635/g 631/2 921/4

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1