N'. 277. 131® Jaargang. 1888. Donderdag; 22 November. BEKENDMAKINGEN. Rijks-belastingen. Rijks-belastingen. PATENTEN. Verspreide berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco j 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentïën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behooren twee BIJVOEGSELS. Middelburg 21 November, Rechtszaken, MIDDELBURGSCHE Agenten te Vlissingen: P. O. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. yan der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieu wenhttijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentïën aangenomen1 en nemen ook bet algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van dir Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor bet Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger voor België A. Grosjean Co. te Brussel. De burgemeester van Middelburg maakt be kend dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is ver zonden de door den provincialen inspecteur dei- directe belastingen enz. te Middelburg, den 19en November 1888, invorderbaar verklaarde kohieren der personeele belasting no 7 en 8, voor bet dienstjaar 1888,89, met uitnoodiging aan ieder, wien zulks aangaat, om, na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste bet door hem verschul digde te kwijten met berinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na beden behooren te worden ingediend terwijl bij voorts de belastingplichtigen, die in den loop des dienstjaars een perceel verlaten, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in bunnen dienst achter te laten, indachtig maakt op de gunstige bepaling van art. 7 der wet op de personeele belasting van den 9den April 1869, (Stbld no. 59). Hiervan is heden afkondiging geschied waar bet behoort. Middelburg, den 20 November 1888. De burgemeester voornoemd, SCHORER. De burgemeester van Middelburg maakt be kend dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is ver zonden bet door den provincialen inspecteur dei- directe belastingen enz. te Middelburg, den 19en November 1888, invorderbaar verklaarde kohier van bet patentrecht (tweede kwartaal) no 5, voor bet dienstjaarl888/89, met uitnoodiging aan ieder,wien zulks aangaat, om, na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste bet door hem verschuldigde te kwijten, met berinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na beden behooren te worden ingediend. Hiervan is beden afkondiging geschied waar bet behoort. Middelburg, den 20 November 1888. De burgemeester voornoemd. SCHORER. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat de patenten van het dienstjaar 1888/89, tweede kwartaal, ingevuld gereed liggen en dat tot de afgifte daarvan ten raadbuize zal worden gevaceerd van den 24en November tot den 8en December des Woensdags en Zaterdags van iedere week, des voormiddags van 10 tot 12 uur. De belanghebbenden worden mitsdien aange maand om, binnen den boven bepaalden tijd, de voorschreven patenten in persoon te komen afhalen, bij gebreke waarvan deze door den deurwaarder der directe belastingen, tegen voldoening van tien cent, aan huis zullen worden uitgereikt, terwijl zij zich blootstellen in eene boete te vervallen van vijftien gulden, indien zij, des gevraagd, bun patent of een afschrift daarvan niet kunnen vertoonen. Hiervan is afkondiging geschied waar bet be hoort, den 20en November 1888. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, A. DE YÜLDER YAN NOORDEN. Bij de Dinsdag in het district Schiedam ge houden verkiezing voor een lid der Tweede kamer vacature-Patijn zijn uitgebracht 2398 geldige stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 2434. Gekozen is mr A. I". ItC. 1»aron VAX OER IIOIU II V A V VERAVOLDË (A. en K.) met 1265 stemmen. Op jhr mr W. Six (L.) waren er 1129 uit gebracht. Dinsdag 6 Maart jl. verkreeg de beer mr J. G Patijn (L.) 1099, de beer L. W. Jansen (K.) 698 en de beer J. C. Pabius (A.) 625 stemmenterwijl bij de herstemming op Dinsdag 20 Maart d.a. v. de beer Patijn gekozen werd met 1328 stemmen, en de beer Jansen er 1103 op zich vereenigde. Tegenover de verbonden coalitie en de politiek van den beer Van der Borch maakt de liberale candidaat, dunkt ons, een zeer goed figuur. Hoe de anti-revolutionnaire candidaat toonde een ruan te zijn, die zijn kiezers weet te pakken, bleek wel uit de mededeeling, in eene zijner voor drachten gedaan, dat bij in Beieren in bier brouwerijen is werkzaam geweest en zelfs den graad van brouwmeester beeft gebaald, zoodat bij ook wel verstand van branderijen zal kunnen krijgen. Verder was bij voor beschermende rech ten, (met uitzondering voor de branders) en voor vrijstelling van geestelijken van den dienstplicht. De verkiezing te Schiedam gaf ons weêr menig onverkwikdelijk staaltje van gelegenbeidspolitiek. Tegenover de voorstelling van De Standaard waar zij den beer Van der Borch schoon wascbte van de smet, die wegens bet al te befaamde strooibiljet op hem kleeft, merkt de 'Zutf. Ct. op; dat een zieke en afwezige voorzitter de stukken van de kiesvereeniging toch niet teekent en althans de onvoorzichtigheid niet begaat in blanco te teekenen. Bovendien, wanneer tegen den wil van den beer Van der Borch bet strooibiljet was uitgestrooid, dan zoude hij, nadat hem dit bekend geworden was, onmiddellijk èn in het publiek èn aan den beer Van Rappard, als vriend, hebben gezegd, dat bet hem speet dat dit biljet in de wereld gekomen was. Maar wat doet hij En bet publiek, èn in eenen brief aan den beer v. R., verdedigt bij zijn handeling door te zeggen, dat de beer v. R. zich inderdaad beeft uitgelaten, zoo als in dat strooibiljet wordt gezegd. Hij aanvaardt daardoor de verantwoordelijkheid van de ver spreide biljetten. De beer mr J. G. Patijn schrijft aan bet Handels blad bet volgende Nu de verkiezing te Schiedam zal hebben plaats gehad, wensch ik een enkel woord te zeggen naar aanleiding van bet onder dat op schrift in uwe courant van Donderdag den 15en dezer ingezonden artikel. Ik mag daarop, nu daarin feiten tegen me worden aangevoerd en nu de beschuldiging voor komt in een in uwe courant opgenomen artikel, niet geheel zwijgen. Tegenover de beslist onjuiste lezing, daarin vervat, wensch ik alleen te verklaren, dat ik in de maand Maart jl. niet dan na herbaalde aan drang en niet dan nadat nog bij een ander politiek persoon eene belaas vruchtelooze poging was gedaan, de candidatuur voor bet district Schiedam heb aangenomen, zonder eenigerlei be lofte voor de toekomst.. Zij is me niet gevraagd en ik zou ze niet hebben kunnen geven, alleen reeds om bet feit, dat ik reeds in de districten Gouda en Bodegraven candidaat was gesteld. Over de juistheid mijner opvatting, dat ik onder de gegeven omstandigheden volkomen verantwoord was mijne tegenwoordige betrekking aan te nemen, begeef ik mij niet in beschouwingen. Bij kon. besluit is benoemd tot lid van bet college van regenten over bet buis van bewaring te Zierikzee jhr C. H. Tb. Six, ingenieur van den provincialen waterstaat in Zeeland. Aan den luitenant ter zee der 2de klasse J. Soutendam is vergunning verleend tot bet aan nemen en dragen der versierselen van ridder 5de klasse der orde van bet borstbeeld van den be vrijder, hem door den president der vereenigde staten van Venezuela geschonken. De minister van marine neemt in beterschap toe Men schrijft ons uit Vlissingen Naar men verneemt moet ook bij de directie der stoomvaart maatschappij Zeeland het plan bestaan een dertigtal woningen, meer speciaal voor baar eigen personeel, te doen bouwen. De aanvrage tot verkrijging van den daartoe benoodigden bouwgrond, langs bet klinkerpad naai de buitensluizen, op bet zoogenaamde Eiland moet reeds zijn verzonden. In eene Dinsdag avond in de zaal van den beer Kuijpers alhier gehouden vergadering, druk bezocht voornamelijk door winkeliers en nering doenden, werd besloten tot oprichting van eene afdeeling Vlissingen van den Nederlandschen Han- delsbond, welke bond op initiatief van de Delftsche Handelsvereeniging te Delft en Helpt elkander te Arnhem, is tot stand gekomen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Corns. J. Rekkers, president; H. M, Kloppers, secretarisJ. Houbaer, penningmeesterH. Loois en C. Dommisse. Na eenige discussies werden de statuten vast gesteld. Het doel der vereeniging isde coöpo. ratie in den vorm van winkelnering met alle gepaste middelen te bestrijden. Gp voorstel van een der leden werd ook nog eene collecte gehouden voor de achtergebleven betrekkingen van de onlangs verdronken zeelieden, welke collecte een aanzienlijk bedrag opbracht. Te Aagtekerke is tot lid van den raad gekozen de beer Jan Bosselaar Johsz* met 35 stemmen. De heer Job' de Visser verkreeg er 30, terwijl 2 briefjes blanco waren. Men deelt uit Parijs aan bet Dagblad mee dd. 18 November Aan den heer J. P. W. Conrad, inspecteur van den waterstaat te 's Gravenhage, die als lid dei- internationale jcommissie des travaux" voor bet Suezkanaal de vergadering, onder presidium van Ferdinand de Lesseps, beeft bijgewoond, viel aan bet einde der werkzaamheden eene bijzondere onder scheiding te beurt. Den Hollandschen ingenieur werd, juist op den verjaardag der opening van bet Suezkanaal (17 Nov. 1869), een waterstaatswerk, waaraan de naam Conrad met roem verbonden is, een eerepenning aangeboden. Op een cartouche, omvlochten met eikenloof, leest men»J. F. W- Conrad, commission des travaux", boven dien lauwertak den datum der opening van bet kanaal, en als randschrift den naam der maatschappijOp de keerzijde twee vrouwen m bet ruim geplooide Romeinsche peplum, eene staande en, eene zittende figuur. De- eerste reikt een vaas met spaarpen ningen aan de zittende vrouw, die, met de lich tende fakkel in de band, als de bewaarster van den vrede is voorgesteld. Als randschrift rondom deze allegorie leest men»l'épargne tran9aise prépare la paix du monde". De medaille is voortreffelijk gesneden en gecise leerd door een der eerste Fransche graveurs. Als vrucht van de werkzaamheden der interna tionale commissie kan gemeld worden, dat in de vergadering van de vorige week definitief zijn vast gesteld de plannen voor bet zoetwaterkanaal naar Port-Saïd, eender belangrijkste onderdeelen van de verbreeding en verruiming van bet Suez-kanaal. Staande de vergadering ontving De Lesseps bet bulletin van de ontvangsten der kanaalgelden, die van 1 Januari tot dien dag (17 November) bedragen hadden ruim 57 millioen francs, tegen 50 millioen in betzelfde tijdvak van 1887. Lantaarn no 22 bevat een plaat. Ter herinnering (1813—1888). Teekening van J. Holswilder. En verderIndrukken van den dag door Engelbert de Chateleux, door Piet Zwaan. De lof van bet pseudoniem door Q. Jonkheer Beemsen, een studie door Nessuno, door J. J. L. Zooals wij gisteren in het kort meldden beeft de kantonrechter albier, L. S. wed. W. H. tolgaardster te Serooskerke, ontslagen van rechtsvervolging. Zij was beklaagd den tol op den Steenweg tus- scben Serooskerke en Oostkapelle niet door goed lichtgevende lantaarns te hebben verlicht gehad, waartoe zij, als bedienende dien tol, verplicht was. De kantonrechter overwoog dat wettig en over tuigend is bewezen dat de beklaagde zich beeft schuldig gemaakt aan bet baar bij de dagvaar ding ten laste gelegde feit van op den 4 Febru ari 1888, des avonds ongeveer ten 9j uur, den tol op den steenweg tussehen Serooskerke en Oost kapelle niet door goede, lichtgevende lantaarns te hebben verlicht gehad. Hij overwoog verder dat op dit feit geenszins van toepassing is artikel 64 van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, vastgesteld door de staten der provincie bij besluit van 19 November 1886, daar bij dit artikel alleen van de verlichting van den tolboom sprake is, boedanige tolboom niet bij den voor melden tol aanwezig was zooals door de beide verbalisanten als getuigen ter terechtzitting onder eede is verklaard; dat voorts bij geene wet of andere wettelijke bepaling tegen dit feit straf is bedreigd zoodat de beklaagde van rechtsvervolging be hoort te worden ontslagen. Bij de mededeeling van de door den kanton rechter alhier gisteren gewezen vonnissen werd wegens onduidelijke opgaaf M. V. te Vlissingen gezegd tot 3 d. b. veroordeeld te zijn, teiwijl het vonnis luidde 7 d. b. Gisteren avond woedde boven onze streek een zeer hevig en langdurig onweder. De bliksem flitsen waren zoo sterk dat zij de straten helder verlichtten en menigeen angst koesterde voor brand. Gelukkig vernamen wij niets van onheilenalleen wordt ons gemeld dat op den weg naar West- kapelle en onder Zoutelande door den wind be laden wagens werden omvergeworpen, terwjjl de voerlieden der vrachtwagens verplicht waren zonder huif te rijden. Op den weg van Goes naar Wolfaartsdijk, op de hoogte van de z. g. »plankentent", verschrikten de paarden, voor een wagen gespannen, door den bliksem en vielen met bet voertuig van den djjk. De koetsier werd aan gezicht en beenen gekwetst. De dieren lagen dwars over elkander in de sloot en bet kostte veel inspanning eer men ben uit hun moeiiijke positie verlost badeen der dieren werd aan een poot gewond en de wagen erg beschadigd. Volgens bericht uit Hansweert werd door den barden wind nog a' eenige schade aan de tele- phonische geleiding van Hansweert naarWemel- dinge veroorzaakt. Enkele palen der geleiding zijn uit dèn grond gerukt waardoor ook tele- phoondraden zijn gebroken. Door den minister is bepaald dat bet stoom schip voor de gouvernements-marine in Ned. Indië, in aanbouw op de fabriek der koninklijke maat schappij de Schelde te Vlissingen, den naam van Raaf zal voeren. Beloonde eerlijkheid Dezer dagen verloor iemand te Vlissingen een bankbillet van vijf en twintig gulden. Het elf jarige dochtertje van een, met talrijk kroost ge zegend werkman, vond bet en stelde bet de eigenares ter hand. Deze, verheugd dat zij bet verlorene zoo spoedig en voordeelig terug bad en getroffen door de eerlijkheid van bet kind, beloonde zulks, volgens de Vliss. Grt., met de kapitale som van éen dubbeltje- Het was niet te veel, maar 't werd misschien met een goed hart gegeven. Donderdag trad voor de Kiesvereeniging Vrijheid en Orde te Kapelle als spreker op de beer Reehorst, leeraar in de geschiedenis aan de burgerschool te Bergen op Zoom, die in zijne lezing een beschrijving gaf van den toestand van Frankrijk voor de omwenteling in 1789. Het eerste deel was gewijd aan den toestand van bet bof en den adel, in en vóór dien tijd, bet tweede aan dien van bet arme Fransche volk, terwijl bij daarna met een kort woord bet begin schet ste van de revolutie. Met groote aandacht werd de spreker gevolgd, zoo schrijft men ons, ea ieder der aanwezigen zal bet wel met den voor zitter eens geweest zijn, toen deze in zjjnen dank aan den spreker den wensch uitsprak dat bet niet voor de laatste maal mocht zijn dat de beer Reehorst aan hem en aan de leden zulk een genotvollen avond verschafte. Het zeer onaange name weder in aanmerking genomen was de op komst vrij goed. Maandag avond werd in bet iVufsdepartement te Tholen eene volksvoordracht gehouden door den beer W. N. Wolterink te Westervoort. Het onder werp, dat door genoemden spreker werd behan deld, was Over de noodzakelijkheid van herhalings- onderwijs. Op boeiende wijze wist de spreker bet nut biervan aan te balen. De feiten, gegrepen uit bet leven van ben die wel- en die geen berbalingsonderwijs genoten hadden, werden zoo duidelijk voorgesteld dat bet te betreuren was, dat juist diegenen, voor wie bet departement de volksvoordracht liet houden, niet ter plaatse aan wezig waren. Aan de Maandag te Zuiddorpe gehouden gaaiscbieting namen niet minder dan 77 schutters deel. De 7 »oppervogels", elk ter waarde van 11, werden geschoten door de heeren A. Plas- schaert van Koewacht, J. Kerkaert van Westdorpe en A. Moerdijk van Zuiddorpe, terwijl twee vogels werden uitgeloot. Voorts waren nog gesteld 4 prijsvogels en 10 kleine vogels. Alles liep in de beste orde en onder bet grootste genoegen af. Omtrent de gisteren in bet kort medege deelde mishandeling van een politieagent op de Westermarkt, bevat bet dagelijks te Amsterdam uitgegeven politiebericht het volgende »Heden nacht is door twee gebroeders, wonende 2e Bloemdwarsstraat, aan bet bureau der 3e sectie gebracht een agent van politie, die op de Wester markt door eene volksmenigte zoodanig is mis handeld, dat bij per raderbaar naar bet Binnen gasthuis vervoerd is moeten worden. Het is gebleken, dat te 10(- uur eene volksmenigte uit de Hartenstraat kwam, zich begevende naar de Westermarkt. Dat die troep voor de woning van den burgemeester beeft gezongen, dat bovenbe doelde agent eenige personen uit dien troep beeft booren spreken over inwerpen van glasruiten,

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1