Verspreide Berichten. zijne ainbtgenooten in de gelegenheid te stellen te orerwegen in hoever daarvan door hen voor een of ander doel gebruik gemaakt kan worden. Op de vraag of de minister overeenstemt met het gevoelen van zijn ambtsvoorganger dat de werkkrachten der verpleegden bij voorkeur voor' landelijken arbeid behooren te worden gebruikt, wordt door hem een bevestigend antwoord gegeven. De heer D'Estrey gaat voort, thans in de Annales de VExtréme Orient, van 1 Nov. 11., met de vertaling der Oostersehe sprookjes van Multa- tuli. Ditmaal voegt hij er den naam van Multa- tuli als schrijver bij, met de aanteekening »Deze sprookjes werden voor eenige jaren in een Duitsch tijdschrift, waarschijnlijk door Multatuli zelf, ge plaatst, als werk van een onbekend Arabisch schrijver," en toch plaatst de heer D'E. ze in de Annales de VExtréme OrientDe zaak wordt er niet veel beter op. (Speet.) IN MEMO RI AM. Vaneen den overledene bevriende hand ontvingen wij het onderstaande Op den 15en November 11. overleed te 's Gra- venhage op 74jarigen leeftijd dr R. A. Soetbrood Piccardt, sedert 1 April 11. emeritus predikant van Goes. Na aan het Erasmiaansch gymnasium te Rotterdam, alwaar hij reeds door groote studie ijver uitblonk, voor de academische studiën in de Godgeleerdheid te zijn voorbereid, ving hij die studie in het jaar 1832 aan de Utrechtsche hooge- school aan, en wel met dit zeer gunstig gevolg dat hij op 22 April 1841 aldaar met eere den doctorstitel in de theologie verwierf, na openbare verdediging van zijn proefschriftde legislationis Mosaicae indole morali, (over den zedelijken aard van de Mozaische wetgeving). Reeds in 1838 was hij door het provinciaal kerkbestuur van Utrecht tot de Evangelie-bediening in de Nederl. Herv. kerk toegelaten, waarin hij spoedig na zijne academische promotie die bediening op uitstekende wijze vervulde, eerst in 1842 te Langerak be zuiden de Lek, daarna in 1846 te Pijnakker en eindelijk op 6 October 1850 te Goes. Hij werd in dat ambt bevestigd door dr E. Moll, die eene rede uitsprak over Hebr. XIII vers 17a, terwijl hij zijne intreerede hield naar aanleiding van Eph. III vers 17. Gedurende bijna 46 jaren wijdde hij dus zijne krachten aan de belangen dier gemeenten, en niet het minst gedurende de 38 jaren, waarin hij predikant was te Goes, alwaar hij wegens zijne uitstekende gaven van hart en geest door velen hoog werd gewaardeerd. Zijne prediking en zijn onderwijs kenmerkten zich steeds door eenen vrijen Evangelischen geest, eerst in meer behoudenden zin, en later onder den invloed zijner gewijzigde wetenschappelijke overtuigingen in meer moderne richting, waarbij echter de gemoedelijke ernst zijner prediking geene schade leed. Als kansel redenaar onderscheidde hij zich door buitengewone gaven, en door eene groote gemakkelijkheid, om, slechts bij gebruik van korte goed geordende aanteekeningen, op uitstekende wijze het woord te voeren, zoodat dan ook velen zijne prediking op hoogen prijs stelden. In 1875 herdacht dr Piccardt zijn vijf en twintig jarigen arbeid in die gemeente en op den 10 Oc tober van dat jaar sprak hij een boeiende rede uit naar aanleiding van het tekstwoord Joh. 7 vers 125 Sommigen zeidenHij is goed en anderen zeidenNeenmaar hij verleidt de schare. Tot in het najaar van 1887 arbeidde hij voort toen noopte hem zijn gezondheidstoestand ontslag te vragen, hetgeen hem op de meest eervolle wijze tegen 1 April 1888 werd verleend. Niet meer in staat om voor de gemeente op te treden, sprak hij haar nog op indrukwekkende enhartelijke wijze toe in een, bij den uitgever A. A. W. Bolland te Goes in druk verschenen Afscheids woord bij het nederleggen zijner bediening op 1 April 11. Mogen deze laatste tot de Goesche gemeente gerichte woorden van den waardigen afgestorvene eene goede plaats bij haar gevonden hebben en door baar in dankbare en voor het leven heil zame gedachtenis gehouden worden met van uit hun veilige schuilplaats de verwar ring en "het gedrang op straat aan te zien, kwamen nu heel bedrijvig om het jonge paar heen draaien en zwaaiden veelbeteekenend met hunne servetten. »Ik geloof dat we hier zullen moeten plaats nemen", zei de cavalier van Stephanie, »die kerels maken zulke verdachte bewegingen. Hier is een tafel, wilt gij?" Zij gingen tegenover elkaar zitten en legden hunne schilderdoozen op tafel. Stephanie zette haar hoed af om te zien of hij bedorven was. »Wel een beetje nat geworden", zei zij, en schudde den bevederden stroohoed. »0, o, ozei de heer Friedel medelijdend en verzette zich tegen die behandeling. »Dat doet er niets toe; ik ben er de persoon niet naar om over een bedorven veer op mijn hoed te treuren en al waren wij nog natter geworden maar uw grijs pak is in een zwart veranderd kijk eensriep Stephanie. Meesmuilend keek de reus naar zijne breede schouders, die, zonder dat hij het gemerkt had, onder den drop gekomen waren. »Het is een onpractisch pak", zei hij, »ik heb het vader dadelijk gezegd, wij dragen het ook nog maar op De kellner bracht volgens bestelling, die Friedel bij het plaats nemen gedaan had, een halve flesch wijn met twee glazen. 3Men zit hier .aangenaam", begon Friedel Doch niet alleen in zijn kerkelijk ambt was hij ijverig en met vrucht werkzaam; ook daar buiten besteedde hij onvermoeid zijne krachten aan de bevordering van het algemeen welzijn zoowel als letterkundige, als door zijn herhaald optreden, te Middelburg en elders als volksredenaar, waar voor hij door zijn populairen en toch gekuischten spreektrant bijzonder gesóhikt was. Dat hij als letterkundige al spoedig werd op gemerkt en gewaardeerd bewijzen zijne benoemin gen tot lid zoowel van het Zeeuivsch genootschap der wetenschappen als van de Leidsche Maatschappij van letterkunde. De menigvuldige voordrachten, vooral over onze Nederlandsche letterkunde, welke hij, evenals zijne kansel-redenen, steeds slechts met behulp van korte aanteekeningen, hier en elders hield, werden steeds met belangstelling bijgewoond, en bewezen dat hij de gave des woords in hooge mate bezat. Ook voor de burgerlijke gemeente te Goes maakte hij zich hoogst verdienstelijk door de zorg en den volhardenden ijver, waarmede hij aldaar jaren achtereen de betrekking van stedelijk archivaris waarnam. Het verblijve echter aan hen, die met de zaken betreffende Goes en zijn verleden meer van nabij bekend zijn, om zijne verdiensten in dit opzicht naar waarde te doen uitkomen. Dat, ook nadat hij te 's Gravenhage gevestigd was, de lust tot aanhoudende werkzaamheid, al was hij dan ook rustend predikant geworden, niet van hem geweken was, bewijst onder anderen zijn nog kortelings bij den uitgever Yan Nooten te Schoonhoven verschenen geschriftWoorden uit het levensboek voor het volk verzameld. Dit en zoo menig artikel van dezelfde strekking, in een onzer groote dagbladen door hem geplaatst, kenmerkt geheel zijn streven niet zoozeer om met zijn arbeid te schitteren, dan wel om daarmede alge meen nuttig te zijn. Hij rust nu van dien arbeid na een betrekkelijk lang leven, waarin het hem aan vele smartelijke beproevingen en wederwaar digheden van verschillenden aard, die echter zijne levenslust en levenskracht niet uitdoofden, niet ontbrak, en zeker mag worden aangenomen dat, wanneer zijne veelzijdige bemoeiingen op ver schillend gebied op vollediger wijze, dan door- deze weinige regelen, zullen herdacht en gewaar deerd zijn, de overtuiging zal bevestigd worden dat met name ons gewest in dr Soetbrood Piccardt een verdienstelijk man verloor. Ook te Vlissingen werd Zaterdag het 75-jarig bestaan van Neêrlands onafhankelijkheid herdacht doordien van de openbare gebouwen en van enkele particuliere gebouwen de nationale kleuren woeien. 's Avonds gaf de onderofficiers-vereeniging Vriendschap en Genoegen in het met groen, vlaggen en wimpels 'netjes versierde lokaal van den heer Kuypers eene soiree. Voor een niet o vertalrijk bezette zaal, waar onder wij eenige officieren opmerkten doch ver schillende autoriteiten misten, sprak de president der vereeniging, sergeant Kotte, omgeven door al de leden, een feestrede uit. In flinke taal zette hij de aanleiding tot de feestviering uiteen en verplaatste zijn gehoor in het jaar 1812. Hij wees erop hoe treurig en akelig het er in die dagen in ons vaderland uit zag. Vele ouders, zoo zeide hij, menige jonge dochter zitten schreiend bij den haard. Dezen beweenenhet verlies van een dierbaren zoon, genen van een bruidegom Maar wat was dan wel de oorzaak, dat er zooveel droefheid in vele huisgezinnen heerschte, zoovele tranen wer den geschreid Ons vaderland zuchtte onder het juk van den machtigsten Franschen keizer van Napoleon Bonaparte, van den man, die zich van gewoon soldaat tot een der machtigste mo narchen van Europa had weten op te werken. Die man hield ook ons vaderland in zijn ijzeren vuisten gekneld en had vóór korten tijd weder duizenden jongelingen opgeroepen, om als kanon- nenvleesch te worden medegevoerd naar het onherbergzame, barre Rusland, welks keizer zich weer, terwijl hij, zonder op de afwerende bewe ging harer hand te letten, de twee glazen vuldes en toen de armen op tafel legde. »Ik drink niets", zei Stephanie, »maar ik heb honger gekregen." Dit zeggende strekte zij de hand uit naar een broodmandje, waarop eenige niet juist zeer smakelijke Berlijnsche broodjes lagen. Haar begeleider voorkwam haar echter door zijne beide handen over het mandje uit te preiden. »Gij hebt van daag niet ontbeten, dat moet gij inhalen riep hij uit. »Ik heb het vergeten, dat is waar beves tigde Stephanie «maar nu »Nu moet gij wat eten," herhaalde de schilder, wiens zelfbewustzijn ontwaakt was, sedert zij dit onzijdige gebied betreden hadden. Stephanie bood lachend weerstandmaar alle tegenwerpingen waren vruchteloosde kellner, die den zonderlingen strijd uit de verte met ver bazing gadesloeg, kwam op den eersten wenk aansnellen en luisterde aandachtig naar den gast, die ook zonder spijskaart toch goed op de hoogte was. Met zijn kellnerinstinct had hij terstond begrepen dat die groote blonde heer goed bediend wenschte te worden. »Wat beduidt dat vroeg Stephanie, toen de kellner met een diepe buiging wegsnelde. »Wat hebt gij al zoo besteld?" »Gij ziet," antwoordde de gevraagde, die zijn vroolijkheid herkregen had, »dat ik eindelijk niet aan zijn wil wilde onderwerpen. Het was dus niet te verwonderen, dat hier zoovele tranen werden geschreid. Doch bij al dat gejammer, en niettegenstaande de moedeloosheid die ons volk beheerschte, bleef toch de hoop levendig, eenmaal onze zelfstandigheid weer terug te krijgen. »Als de nood op het hoogst is, is de redding nabij", zegt een spreekwooid en oh zoo schitte rend kwam de waarheid daarvan in die dagen uit. Spreker schetste verder hoe Napoleon, de mach tige veroveraar, voor wien ieder beefde, den tocht naar Rusland ondernam, en daar het hoofd stootte, en hoe op de mare van de nederlaag in den slag bij Leipzig Nederland gevoelde dat het met de vreemde heerschappij gedaan was. De heer Kotte herinnerde eraan, hoe graaf van Hogendorp, Van der Duijn van Maasdam en Van Limburg Stirum openlijk van hunne gezind heid deden blijken en anderen, weldra geheel het Vaderland, hun voorbeeld volgden en spoedig de laatste Fransche soldaat voor goed vanNeer- lands bodem verdween. De spreker schetste verder de komst van Wil lem hoe deze de troon zijner vaderen besteeg en Neerlands vrijheid was gevestigd. Hij eindigde - zijne rede met de hoop uit te spreken dat onzen beminden koning spoe dig de gezondheid moge hergeven worden en geen rampen het geliefde vorstenhuis in de naaste toekomst treffen mogen, opdat de 12e Mei van het jaar 1889 de 40 jarige regeering van Z. M. Willem III met meer luister moge gevierd worden dan nu het onafhankelijkheidsfeest. Na deze met applaus begroette rede werd dooi de muziek het volkslied aangeheven, waarmede alle aanwezigen staande instemden. Vervolgens werd een eenvoudig programma, uit schermen en gymnastische oefeningen bestaande, uitgevoerd. De leden der vereeniging bleken zoowel in de behandeling der wapens als in de oefeningen aan rekstok, ringen en brug zeer bedreven te zijn vooral de gymnasten niet het minst hun direc teur gaven blijken van de zekerheid en kracht, die alleen door langdurige oefening te veikrijgen is. Een grappige clown zorgde voor aardige af wisseling der verschillende nommers, terwijl een bal den aangenamen avond besloot. Ook in het Te Huis voor Militairen had des avonds eene bijeenkomst plaats, die door den heer T. Dommisse met een toespraak werd geopend. De heer Wolff herinnerde aan de gebeurtenissen van 1813, terwijl na hem de heer Dommisse eene korte verklaring gaf van de beide volksliederen. Met het houden van voordrachten, terwijl de bijeengekomener., vooral militairen, werden ont haald, werd de avond verder doorgebracht. De zaal was smaakvol versierd. Ook op andere plaatsen in onze provincie is de 17e November van 1813 herdacht door het uitsteken der vlaggen. Van elke gemeente afzon derlijk kunnen wij geen melding maken. Aan het onlangs door eenige leden der ka mer van koophandel en fabrieken te Vlissingen genomen besluit om, in vereeniging met belang stellende ingezetenen, maatregelen te beramen, ter voorziening in de reeds bestaande, weldra zeer dringend wordende behoefte aan geschikte arbei derswoningen, zal, naar de Vliss. Crt meldt, voors hands geene verdere uitvoering worden gegeven. Bij een ingesteld onderzoek moet namelijk zijn gebleken, dat van andere zijden bouwplannen worden beraamd, die eerlang tot uitvoering zul len komen en waardoor, naar men verneemt, voorshands voldoende in de behoefte zal worden voorzien. Men spreekt er van, dat ongeveer 70 woningen, waarvan een 10 a 12tal met twee verdiepingen, op verschillende plaatsen in de gemeente zullen worden aangebouwd. (T7ws. Crt) Cortgene telt nog een oud strijder, nl. Cor- nelis Boon, die in het bezit is van het Metalen Kruis en der Citadel Medaille. Hij hoopt 24 Nov. e. k., zijn 80en jaardag te vieren De krasse man, die veldarbeider is, verricht nog op voldoende wijze zijne dagelijksche bezig heden. het overwicht gekregen heb, nu zijt gij geheel in mijn macht." Bij dien goedigen, grappigen bluf, legde hij half geruststellend, half plagend zijn hand op het kleine vuistje, dat op tafel lag, zoodat het geheel onzichtbaar werd. »Het regent harder dan ooit en daar gij gewoon zijt tot twee uur te werken zal uwe tante zich niet eens ongerust maken vergun mij hij liet zjjn glas tegen het hare klinken, stond met een studenticoos gebaar op en leegde het in een teug. Terwijl zij over koetjes en kalfjes praatten, bracht de kellner borden, messen en vorken en eindelijk twee schotels met warme spijzen en vertrok weer met de mededeeling, dat de Omme- lette aux confitures in tien minuten gereed zou zijn. Stephanie kon niet nalaten hardop te lachen. »Hebt gij dat alles besteld, wie moet dat eten vroeg zij naar de schotels ziende. »Ik denk wij beiden, juffrouw Fanny. Stel u nu, wat ik u bidden mag, voor dat gij in de een of andere wildernis in handen van een mon ster gevallen zijt en bied geen jjdelen tegenstand. Ik zal zoo vrij zijn u te bedienen." Dit zeggende legde hij een stuk visch op kaar bord, hij zelf behoefde niet aangemoedigd te worden om te eten. Wordt vervolgd Het onafhankelijkheidsfeest, Zaterdag te Rotterdam gevierd, had over dag het grootste succes. De volks- en kinderspelen slaagden uit stekend. Jammer dat 's avonds het weer zoo ongunstig werd, waardoor de illuminatie mislukte. Wat er echter nog van te zien is geweest, toonde dat bij algeheel slagen de aanblik der stad aller schitterendst geweest zou zijn. Veroorzaakte de regen dat het verkeer buiten eenigszins minder werd, dit vermeerderde echter in schouwburgen, koffiehuizen en andere uitspan ningslokalen. Van de uitvoeringen in schouw burgen kan in de eerste plaats genoemd worden de galavoorstelling der opera, waar de heer Behrens een nationaal lied zong op de wijze van het bekende nur am Rheine will ich leben. Voorts kreeg men nog een allegorische voorstelling te zien van de Nederlandsche Maagd. In de andere schouwburgen werden eveneens toepasselijke voor stellingen gegeven, terwijl in Den Doele dr Jorissen een feestrede uitsprak. In den kleinen schouwburg, die tot in den nok gevuld was, werd een historisch stuk opge voerd het Turfschip van Breda. Een daverend applaus begroette den bekenden acteur Van Nieuw- land, toen hij, na afloop van het stuk, met eene oranje-vaan in de hand, onder begeleiding van het orkest als slotnommer zong het lied van N. Beets Blijf een, blijf een, mijn vaderland Blijf een en ongeschonden Geen staatspartij, geen godsdiensttwist Verscheuren door geweld of list, Wat God heeft saamverbonden. Alles zong mede, jubelde, de oud-gedienden zwaaiden met hoeden of petten, en men ging niet uitéén voor het orkest de volksliederen ge speeld had, en deze door het geheele publiek staande en met geestdrift waren gezongen. In den na-avond werd het weder iets beter. Een groote menigte menschen bewoog zich voort durend onder het zingen van toepasselijke liederen op de straten. Door den minister van oorlog is bepaald, dat voortaan geen militairen als figuranten bij tooneeluitvoeringen mogen optreden, tenzij de aanvrage daartoe door den plaatselijken comman dant aan de korpsen wordt gedaan. Dezer dagen zag men te Delft en Gouda een tweetal personen, als nonnen gekleed, die voorgaven gelden in te zamelen voor eene vrome stichting in Hongarije. Zij werden door hare geloofsgenooten uitmuntend ontvangen. Men beweert dat dit bedriegsters zouden wezen en een zelfs een vermomd manspersoon was. De redactie van de Tijd zegt, dat haar ook uit Amsterdam in de laatste dagen meermalen vreemde geruchten van dien aard als de bovengemelde ter oore kwamen. Het blad voegt er de vermaning bij dat men toch nooit giften uitreike aan geestelijken, die zonder schriftelijke machtiging van den bisschop inzamelingen houden. Juist om dergelijke op lichtingen te voorkomen is die maatregel genomen. In zake het geval van kwade administratie bij eene compagnie jagers is gebleken, dat bij herhaling de handteekening van den compagnies commandant nagemaakt is. Teelt van vmchtboomen wordt aanbevolen als een middel om den toestand van den landbouw te helpen verbeteren. Wil men daarmede eenig gunstig resultaat bereiken, dan moet er voor alles eene markt voor de producten zijn. Zulk een markt, zegt dr. Brümmer,' directeur van de land bouwschool te Kappelin (Sleeswijk), zou vooral zijn te vinden voor de producten van de bessen- teelt, mits men zich slechts meer wilde toeleggen op de fabricatie van bessenwijn. Aalbessen, kruis bessen en braambessen toch groeien ook in onze noordelijke streken overvloedig, zonder dat zij al te veel zorg vereischen. Zij zouden velen eene ruimer verdienste kunnen verschaffen dan thans, wanneer de vervaardiging en het gebruik van bessenwijn meer ingang vond. Een dubbel voordeel zou daardoor bereikt worden. De teelt toch van bessenstruiken zou kunnen plaats hebben op plekken, die tot dusver woest bleven liggen; de heideontginning zou zoodoende in de hand worden gewerkt. Tevens zou het gebruik van bessenwijn onder de arbeidende bevolking gelijk b. v. in Zuid-Duitschland het gebruik van appelwijn het jenever-verbruik enorm doen afnemen. Daarbij komt nog de meerdere ver dienste, die zeker niet te versmaden is. De studenten te Madrid hebben een circu laire rondgezonden, waarin zij opkomen tegen de valsche voorstelling, welke men aan hun mani festaties heeft willen geven. Zij waren uitsluitend gericht tegen de conservatieven, die hen in 1884 vervolgd hebben. Den Berlijnschen correspondent der France is het verblijf in Pruisen ontzegd. De New-York Herald heeft een interessant onderzoek over den invloed van de verkiezings beweging op den handel ingesteld, door de mee ning der voornaamste handelaren en industrieelen te vragen. Allen stemmen overeen, dat de ver kiezingen een hoogst verderfelijken invloed op de Amerikaansche handelszaken uitoefenen. Zoo leed de New-York Central en Hudson River spoorweg maatschappij bij de jongste verkiezingen tenge volge van stremming in het verkeer een verlies van 500 millioen dollars. Deze kringen achten het wenschelijk, dat de constitutie in zooverre gewijzigd wordt, dat de president voor acht jaar verkozen en niet herkiesbaar is. Donderdag werden uit de gevangenissen te Portsmouth en Dartmoor twee offers der justitie ontslagen, die aldaar negen jaar onschuldig ge zeten hadden. In 1879 werden zij tot levens lange tuchthuisstraf veroordeeeld wegens een diefstal met braak te Edlingham. Eenige dagen geleden hebben de werkelijke daders zich berouw vol aangemeld. Gedrukt bij D. G. Kröber Jr., te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 6