N". 275.131e Jaargang,1888. Dinsdag 20 November. Verspreide berichten. Middelburg 19 November, Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel.1 Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels ƒ1.50j iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, HIDDËLBURGSGHË COURANT. Agenten te Vlissingen: P. Gr. de VsyMestdagh Zoon, te Goes; A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van des Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en teTholen: W. A. van Nieuwenetoijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen' en nemen ook bet algemeen advertentiebureau van Nugh van Ditmae te Rotterdam, en de firma B. van dek Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor bet Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger voor België A. Grosjean Co. te Brussel. De Arrih. Crt. noemt bet wetsontwerp op den arbeid van vrouwen en kinderen een onnoozel en bescheiden wetteke, dat, na al den ophef die er gemaakt is over bet aangrijpen der fabriekswet- geving door deze regeering, een zeer pover figuur maakt. Het is een onvolledige, eenzijdige regeling van een ondergeschikt punt, een binnensluipen van bet terrein der fabriekswetgeving door een zijdeurtje in plaats van den grooten weg door de voordeur in te slaan. Aan uitbreiding van de wet van 1874, die, hoewel ze goede gevolgen beeft gehad, toch maar een halve maatregel was, van den aanvang af gedoemd slechts ten halve te werken, was niet te denken, tenzij men zich alleen tot het verhoogen van den verboden leeftijd met éen jaar had willen bepalen. Dat deze regeering daartoe niet heeft kunnen overgaan, is gemakkelijk te begrijpenwant met elke verhooging van den verboden tijd werd de eisch van schoolplicht klemmender, en daaraan mag deze regeering niet voldoen, omdat het clericaal consigne het verbiedt, en omdat, indien het clericaal consigne het niet verbood, de zuinigheidstheorie van den miniiter van financiën zou schipbreuk lijden op de grootere kosten van het openb. onderwijs, die daaruit zouden voortvloeien. De Arnh. Crt. keurt het vooral in de regeering af, dat zij ingegaan is op de weinig gemotiveerde voorstellen der enquêtecommissie in deze zaak en tot een regeling is gekomen, die tenjslot.te neer komt op een verbod van nachtelijken fabrieks arbeid voor vrouwen, van Zondagsarbeid voor vrouwen, die geen Israëlieten zijn, en van fabrieks arbeid voor kraamvrouwen. Verder is al het andere op losse schroeven gesteld, en elk verbod of gebod, in het belang van de beschermde jeugdige arbeiders gegeven, verzwakt en illusoir gemaakt door de terstond daaropvolgende vergunning van ontheffing of uitzondering. De regeering had beter gedaan zich te spiegelen aan buitenlandsche fabriekswetgevingen, die alle aan het euvel mank gaan, dat zij ingevoerd zijn zonder voldoende kennis van zaken. Op dit oogenblik, met niets anders dan de onvolledige uitkomsten der nauwelijks begonnen enquête voor ons, kunnen wij in Nederland niet anders handelen, en geen betere wetgeving dan de Britsche tot 1878 was, verkrijgen. Maar waarom dan de enquête en liefst in een anderen vorm, door middel van eene staatscommissie niet weder opgevat, en eerst tot eene regeling het initiatief genomen, wanneer niet de luchtig ge maakte gevolgtrekkingen der instellers van het onderzoek, maar de door hen geconstateerde feiten den vereischten grond van wetenschap geven, en de grenzen vaststellen, waarbinnen de wet moet, maar waarbuiten zij niet mag ingrijpen. Beter had de regeering gedaan, indien zij zich op dit punt had onthouden en begonnen was met de inrichting van fabrieken en werkplaatsen, met het oog op de gezondheid en veiligheid der daarin werkzame personen. Indien de regeering op dit gedeelte van het terrein had post gevat en begonnen was met een wetsontwerp in te dienen tot het stellen van regelen, bij de inrichting van fabrieken en werk plaatsen in acht te nemen, dan zou de fabrieks wetgeving begonnen zijn langs den koninklijken weg, en een beginsel hebben gevestigd, waarom trent weinig of geen voorafgaande détailkennis noodig was. Hetzij in de enquête gebleken was, of bij eene latere voorzetting nog blijken mocht, dat in nagenoeg alle fabrieken van Nederland op eene uitstekende wijze voor de gezondheid en veiligheid der werklieden gezorgd werd, hetzij juist het tegendeel, dit behoefde op de wetgeving niet van invloed te zijn. De wetgever is even zeer bevoegd als verplicht vast te stellen, aan welke eischen de inrichtingen in dit opzicht moeten beantwoorden, en dan op te treden tegen de overtredingen. Was dit geschied, dan was men begonnen met het beginmen zou eene algemeene regeling gemaakt hebben, welke eene overgroote klasse der bevolking collectief ten goede was gekomen. Zooals verwacht werd kwam Zondag avond aldus schrijft men ons uit Vlissingen met den gewonen sneltrein uit Duitschland alhier aan JI. M. keizerin Frederik van Duitschland. Nadat de passagiers voor de mailboot aan boord waren, begaf de prins van Wales, die des morgens met het kon. Eng. stoomjacht Victoria and Albert was aangekomen, vergezeld van zjjn zoon George, majoor-generaal Teesdale, kolonel Byng, den Duitschen consul en den Engelschen vice-consul, zich naar den trein om H. M. van daar naar het jacht te geleiden. De begroeting tusschen de beide vorstelijke personen was zeer hartelijk. Aan den arm van haar broeder begaf zich H. M. door de pontonhal, waar haar door het dochtertje van den heer W. Goebel, Duitsch consul, een bouquet werd aangeboden, naar het tot vertrek gereed liggend koninklijke vaartuig. H. M. nam, onder betuiging van dank aan de lieze kleine geefster, het bouquet allerminzaamst aan. Zij was vergezeld van hare drie dochters, de prinsessen Victoria, Sophia en Margaretha, en van haar adjudant, graaf Seckendorff en verder gevolg. De keizerin was in het zwart gekleed en zoo zwaar gesluierd, dat men niets van haar gelaat kon onderscheiden. Aan boord gekomen, begaf zij zich naar het salon bovendek, en vervolgens naar beneden. De prins van Wales was gekleed in admiraals uniform, terwijl ook de beide consuls, de heeren W. Goebel en P. L. de Bruijne in officieel costuum waren. Kort voor de aankomst van de keizerin was, namens vele inwoners van Zeeland, een fraai bouquet aan boord van het jacht gebracht. Het bordes en de pontonbrug waren electrisch verlicht, terwijl in de hal en op den ponton de bemanning van het jacht blootshoofds stond op gesteld. De keizerin en de prins van Wales wandelden nog eenigen tijd met elkaar op het dek. Nadat de bagage aan boord was gebracht, ver liet het jacht te half twaalf uur de haven om naar Port Victoria te stoomen, alwaar H. M. de koningin van Engeland zich zou bevinden om hare dochter heden morgen te ontmoeten. Omtrent het huldebewijs, in den vorm van een bouquet H. M. keizerin Frederik van Duitschland op haar reis naar Engeland te Vlissingen aan geboden, gelijk in het schrijven uit die ge meente wordt gemeld kunnen wij nog het volgende meedeelen. Op uitnoodiging van een tweetal heeren uit Middelburg, hadden velen hun sympathie betuigd met het idee om uiting te geven aan een gevoel van eerbied en hulde jegens de diep beproefde vrouw, de zelfverloochenende gade, die, ondanks haar zware beproevingen, met trouwe, liefdevolle zorg haar gemaal, den diep betreurden edelden- kenden keizer, tot zijn laatste ure verpleegde de gemalin van wijlen keizer Frederik, een der zeldzaamste figuren, en voor allen die vrijzinnig denken een der meest sympathieke, voor wie vrij heid en vrede liefhebben een der edelste vorsten van onzen tijd. Nu de keizerin de eerste maal na den dood van keizer Frederik en na al de gewichtige ge beurtenissen, die plaats hebben gehad in het jaar, sedert zij nog als kroonprinses naast haren diep betreurden gemaal over Vlissingen naar Londen ging om tegenwoordig te zijn bij het jubilé van Hare moeder, koningin Victoria, ons land door ging, meende men die gelegenheid te mogen aangrijpen om van die sympathie te doen blijken en men besloot haar dan een bouquet aan te bieden, samengesteld uit viooltjes de lievelings bloem van wijlen keizer Frededik. In verband met het streng incognito waaronder H. M. reisde, den rouw waarin zij verkeerde, was het de bedoeling de hulde zoo stil en eenvoudig mogelijk te doen plaats hebben. Dit is dan ook Zondagavond geschied. Nadat door vriendelijke tusschenkomst van den vice-consul voor Engeland, den heer P. L. de Bruijne, bereidwillig de toestemming was ver kregen van kolonel Byng. equerry in waiting van de keizerin, werd even voor de aankomst van H. M. het bouquet aan boord van het koninklijk jacht gebracht en een plaats in den salon gegeven. Dit bouquet was voorzien van een zijden lint, waarop aan de beide punten de volgende woorden waren geborduurdAn lhre Majesteit Kaiserln Friedrich von vielen Einwohnern der Hollcindischen Provinz Zeeland. Naar wij vernamen betoonde Z. K. H. de prins van Wales zich zeer ingenomen met dit bewijs van hulde jegens zijne zuster, de keizerin, en vooral ook met de eenvoudige en stille wijze, waarop haar die hulde is bewezen. Wij mogen bij deze mededeeling wel een woord van lof voegen aan onze stadgenoote, mejuffrouw C. Ritchie, voor de keurige wijze waarop het lint was bewerkt en de letters daarop waren gebor duurd ïffi.ai eveneens om vooral met niet minder lof te gewagen van de zeldzame en flinke wijze, waarop de bloemist, de firma A. Buysman te Apeldoorn, zich van zijne taak kweet. Niettegen staande door allerlei bijzondere omstandigheden de beslissing omtrent het al of niet doorgaan van het plan tot Zondagmiddag half een werd ver traagd en toen eerst kon geseind worden, was 's avonds te 10 uur het allerkeurigste, met recht vorstelijk bouquet uit Apeldoorn per trein hier. De wijze, waarop de opdracht was uitgevoerd, was voorbeeldighet bouquet, geheel volgens het idee en in overeenstemming met den rouw, waarin H. M. verkeerde, deed den chef dier bloemisterij, den heer Van Beek, alle eer aan. De prins van Wales bracht Zondag ook een bezoek aan Middelburg, en was daarbij vergezeld door zijn zoon George, de generaals major-general sir Christ C. Teesdale, colonel Hon. Henry Byng, en den heer P. L. de Bruijne, vice-consul van Engeland. Hoewel het plan bestond Z. K. H. van wege het provinciaal bestuur en het Zeeuwsch genoot schap voor wetenschappen officieel te ontvangen, werd daarvan afgezien op uitdrukkelijk verlangen van den prins zeiven, die gaarn» zijn incognito geëerbiedigd zag. In het gebouw van het Zeeuwsch genootschap, Wagenaarstra at, werd h jj door den heer J. A. Frederiks rondgeleid en werden hem alle mogelijke inlichtingen verschaft. Met veel belangstelling bezichtigde hij een en andervooral de Nehelen- nias, de schilderijen en miniaturen trokken bijzon der zijne aandacht. Door den burgemeester van Veere was voor die gelegenheid de bekende beker naar het gebouw van het Zeeuwsch genootschap overgebracht, die door den prins werd bezichtigd, waarna hij zijne handteekening plaatste in de vreemdelingen boeken van het Zeeuwsch genootschap en van Veere. Hij teekende eenvoudig Albert Edward en zijn zoon George. Vervolgens bracht hij een bezoek aan de vergaderzaal van de provinciale staten, waar (het portret van Willem II zijne bijzondere aandacht trok. Evenals bij een vroeger bezoek aan onze stad deed de prins ook bij den heer W. G. Bal in de Kromme Weele eenige inkoopen van oud-porcelein. Te vijf uur keerde hij weêr naar Vlissingen terug, waar te zes uur een diner plaats had, waaraan ook de heer P. L. de Bruijne deelnam. Vanwege de vereeniging Liefdadige vrienden te Vlissingen, onder de bescherming van den heer N. de Graaff, commissaris van politie, zal een tombola plaats hebben, waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele van de overgebleven weduwen en weezen van Nederlandsche loodsen, die onlangs met den sloep no 6 op zulk een droeve wijze om het leven kwamen. Wij twijfelen geen oogenblik of voor dit goede doel zal het zeker der vereeniging niet aan warme ondersteuning ontbreken. Men verse haffe haar zooveel mogelijk prijzen om het getal, door de vereeniging zelve te koopen, te vermeerderen. Het publiek neme zooveel mogelijk loten. En men helpt daardoor een goed werk verrichten. Prijzen kan men bezorgen in het Cajé A la ville de Bruxelles Rommelkade te Vlissingen. De gemeenteraad van Middelburg zal Woens dag a., des namiddags te 1 uur, vergaderen ter behandeling van, ingekomen stukken, waaronder een brief van den heer D. Jeras, dat hij zijne betrekking als lid van het burgerlijk armbestuur wenscht neder te leggen. Vervolgens zal opnieuw vastgesteld worden het suppletoir kohier no 1 inkomsten belasting 1888, en het suppletoir kohier no 1 hondenbelasting 1888; Verder komen ter tafel de jvoorstellen van burg. en weth. tot roeiing van boomen en tot overneming van de rijks lantaarns, bij de kanaal- brug in beheer en onderhoudbenevens rapporten van het bestuur der brandweer betrekkelijk de toe kenning van premiën aan de militaire brand spuiten en betrekkelijk de aanschaffing van een brandladder. Ten slotte moet de staat van oninbare posten van het kohier der inkomsten belasting over 1884 worden vastgesleld. Zaterdag sprak de secretaris der Zeeuwsche propagandaclub voor algemeen kies- en stemrecht over het onderwerp Doel en Streven der Volkspartij des namiddags te Westkapelle, des avonds te Koudekerke. In beide plaatsen was de opkomst niet zeer talrijk, hetgeen vooral moest worden toegeschreven aan het ongunstige weder. Spreker ontwikkelde de beginselen zijner partij, hoe deze door den drang der omstandigheden ontstaan waren, behandelde achtereenvolgens het belastingwezen, de defensie, het onderwijs, het arbeidsvraagstuk, den eedsdwang, de volkomen afhankelijkheid van de vrouw, scheiding van kerk en staat enz. en wees ten slotte op het nut der vereeniging, terwijl hij de aanwezigen tot aan sluiting aanspoorde. Discussie had alleen plaats te Koudekerke, waar de heer De Dreu, onderwijzer aldaar, de opmerking maakte, dat, hoewel volgens den spreker de belastingen verhoogd waren, daartegenover vermeerderde bevolking staat. Spreker antwoordde, dat, alhoewel de belastingen met ongeveer 47 procent verhoogd waren, de be volking slechts met 35 procent vermeerderd was en de bevolking dus minder sterk was toegeno men dan de belastingen. Het is thans zeker, dat het koninkljjk gezin dezen winter op het paleis Het Loo zal bljjven vertoeven. De gezondheidstoestand van Z. M. den koning blijft voortdurend gunstig. Donderdag geen audiëntie bjj den minister van marine. Bij gelegenheid der tweede abonnements voorstelling, te Middelburg te geven door het gezelschap der N.-R. schouwburg-maatschappij, directie de heeren Alex Faassen Co, zal worden opgevoerd Van Puffelen Zoon, blijspel in 4 be drijven van den populairen Duitschen karakter speler Anton Anno, bewerkt door L. H. Chrispijn. Den dag daarna wordt ditzelfde stuk te Vlissin gen gegeven. Naar men verneemt is door de politie alhier de vorige week proces-verbaal opgemaakt tegen eenige jongelieden wegens het in het openbaar zingen van een voor de eerbaarheid aanstootelijk lied. Te Zierikzee hebben de heeren M. Couveé, J. Borgstijn, Jhr. C. C. Six, Mr. J. F. van de Lek de Clercq en J. H. D. Boeije zich bereid verklaard om een sub.-comité voor de a. s. Zeeuwsche tentoonstelling te vormen. Werd reeds vroeger gemeld dat de heer v. d. Klooster voornemens was tusschen Sluis en Brugge eene tweede boot in de vaart te brengen, thans kan worden medegedeeld, dat Zaterdag de dienst met die tweede boot is geopend. Voor- loopig zullen echter alleen op dien dag (marktdag te Brugge) beide booten varen. De laatst gekomene boot zal den naamstad Brugge voeren. Een luisterrijke ontvangst was keizerin Frede rik op Engelschen bodem bereid. Koningin Vic toria zou, vergezeld door prinses Beatrice en het hof, haar dochter te Port Victoria ontvangen. Te Windsor zou der keizerin hooge militaire eer worden bewezen. Aan het station zou een eerewacht van de garde-grenadieren staan en een afdeeling der lijfgarde haar naar het kasteel volgen. De Duitsche gezant, graaf Hatzfeldt zal ingevolge het bevel van keizer Wilhelm II eveneens bjj de aankomst der keizerin te Port Victoria tegenwoordig zijn. De keizer zelf, die des morgens om 4 uur uit Breslau was teruggekeerd, begeleidde zijn moeder Zondag morgen naar het station te Berlijn. Keizerin Frederik zal tijdens haar verblijf in Engeland haar intrek nemen in de zoogenaamde tapijtzalen van het kasteel Windsor. Dit is de beste suite van het slot en vlak bij de vertrekken van koningin Victoria gelegen. In de huiskamer zijn de beroemde Vier Jaargetijden, de Gobelins door Louis Philippe aan konigin Victoria vereerd, In het boudoir is een prachtig portret van keizer Frederik en een van den tegenwoordigen keizer als knaap van 10 jaar. Onder toevloed van een tal nieuwsgierigen is Zaterdag te Nimes het proces-Numa Gilly be gonnen. Op een desbetreffende vraag van den president verklaarde Numa Gilly, dat hij geen bepaald persoon op het oog had gehad, zijn be schuldiging betrof alleen alle afgevaardigden en senatoren, die hun eigen zaken en niet die van het land behartigden. Daarop werd een memorie van den heer Gilly voorgelezen, die talrijke ver dachte handelingen van de opgeroepen getuigen

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1