N\ 274, 131® Jaargang. 1888. Maandag 19 November. Het verleden, let Wee ei Se Weit. Middelburg 17 November, Verspreide berichten. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco J 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ad ver ten tien 20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten,enz.: van 1-7regels/l.SOj iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze conrant behooren drie BIJVOEGSELS. IHIDDELB(JRGS€HE Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dè» Peul. te Zierikzee: A. 0. de Moou en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuuzen. Verder worden door alle postkantoren en Boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen' en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmab, te Rotterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger voor België A. Ghosjean Co. te Brussel. II. Het was zeker bijzonder naïef van koning Lodewijk en een bewijs dat hij nog niet diep doordrongen was van of liefst niet wilde be grijpen zijne positie tegenover zijn broer, dat hij voor zijn vertrek uit ons land in 1810 afstand deed van den troon ten behoeve van zijn zoon, onder regentschap van koningin Hortense. Alsof dit strookte met Napoleon's plannen! Aan de droom en van een onafhankelijk rijk, waarvan zijn geslacht het hoofd zou zijn, heeft Lodewijk zeker tot het laatste toe vastgehou den. Zoo het toch van hem had afgehangen, dan ware er reeds veel vroeger een krachtig verzet op touw gezet tegen de Franschendan zou reeds Amsterdam tot het uiterste verde digd zijn geweest en de gansche natie te wapen geroepen. Maar zijne ministers wilden hem in zulk eene hoogst gewaagde onderneming niet steunen. En toen hij dan ook zag dat alle pogingen om het Nederlandsche volk tot nieuw leven op te wekken, het met de oude krachten te bezielen, waarmee het eenmaal Spanje weer stond, vergeefsch waren, toen hij ontdekte dat die vroegere geestkracht niet meer bestond, een geestkracht ook [moeilijk door een Napo leon op te wekken toen nog klampte hij zich vast aan het wanhopende idee dat toch eenmaal zijn zoon zou volvoeren, wat hij niet zou kunnen volbrengen. IJdele hoop! Gelukkig voor ons werd die niet verwezenlijkt, want dan zou wellicht niet later het Fransche juk zijn afgeworpen, omdat men het dan niet in al zijne strengheid had leeren gevoelen. Napoleon koesterde natuurlijk andere plan nen dan zijn broer! Nauwelijks was die vertrokken of Lebrun, de hertog van Plaisance, werd algemeen stede houder en Amsterdam, na Parijs en Rome, verklaard tot derde stad van het keizerrijk. Het werk der verfransching ging vervolgens spoedig voort. De verschillende departementen, vroeger in het leven geroepen, werden met Fransche namen betiteld en aan hun hoofd prefecten geplaatst, onder wie weer onderprefecten ston den, terwijl als hoofden der gemeente maires werden aangesteld. Wat Duitschland thans doet met Elsas en Lotharingen, werd door Napoleon met ons beproefd. Het onderwijs moest dienstbaar gemaakt worden aan zijn pogen om de Nederlanders tot Franschen te maken en onze taal slechts een matrozentaal te doen worden. Maar erger was het diep verval, waartoe onze handel werd gedoemd. Het continen- taalstelsel werd in al zijne gestrengheid gehand haafd. Al wat Engelsch fabriekgoed was werd verbrand. Onze koloniën vielen in handen van Engeland en alle handel daarop stond stil. Ongehoord werden door dit alles de prijzen van koffie en suiker terwijl tegenover de ge ringe inkomsten, een gevolg van den algemeenen stilstand op handelsgebied, hooge lasten, vooral op wijn, zout, bier, tabak, binnenlandsche scheepvaart enz., stonden, die zwaar drukten. Op koloniale waren werd 50 °/0 geheven de tahakshandel werd een staatsmonopolie. De groote steden vooral gingen onder dit alles gebukt; overal verminderde de bevolking, in Amsterdam bij duizenden, en in Den Haag wer den honderden huizen afgebroken. Een onzedelijk spionnenstelsel maakte het leven ondragelijkhet minste woord, dat slechts gehoord werd en reden tot argwaan gaf, was aanleiding genoeg om den spreker in handen der politie te breDgen. Een strenge censuur legde de vrijheid van schrijven aan strenge banden! en alles werd in 't werk gesteld om door dwang ons oogenschijnlijk trouwe onderdanen van den keizer te doen zijn. En wat Lodewijk Napoleon nog had tegen gehouden werd nu volvoerd. De publieke schuld werd voor een derde slechts erkend, een gevoelige slag natuurlijk voor de bezitters van Nederlandsche fondsen; al hadden die dan ook in de laatste jaren geen rente ontvangen, de bezittingen, die hun thans voor twee derden werden ontnomen, waren toch gebleven. En dan die gehate conscriptie, die in 1811 werd ingevoerd, en jaarlijks de helft van de mannelijke bevolking van twintig jarigen leeftijd vorderde om Napoleon's legers aan te vullen. De bepaling dat zij, die bij lotiüg tot den dienst werden aangewezen, slechts vijf jaar onder de wapenen behoefden te blijven, was niet meer dan een wassen neus Napoleon had te veel soldaten noodig om zich aan zulke bepalingen te storen. Op alle slagvelden, waar hij met zijn leger streed, stonden Nederlanders in de voorste gelederen en dat dit getal niet gering was blijkt wel uit het feit, dat alleen aan den tocht naar Rusland in 1812 ongeveer 15000 der onzen deelnamen. En nog was dit niet voldoende. In het jaar 1813, toen de donkere wolken van den tegen spoed zich boven zijn hoofd samenpakten, was versterking der gelederen meer dan noodig, en zij, die eerst een volgend jaar in de termen der conscriptie vielen, werden reeds toen ge dwongen op te komen. De aanzienlijkste jongelui moesten, en het werd hun als gunst toegerekend, als eerewacht te paard den keizer terzijstaanen zij boden daardoor een geschikte gelegenheid aan om bij verzet spoedig een aantal gijzelaars in handen te hebben. Zoo drukte loodzwaar de hand van den ijzeren man op ons land. Of er dan niets goeds gebeurde in die dagen Het zou onbillijk zijn die vraag ontkennend te beantwoorden. Wij werden in 't bezit ge steld van een stelsel van algemeene wetgeving, een rechterlijke en staatkundige organisatie die nog tijdenlang haar uitstekenden invloed deden geldenjaren nog is het Fransche strafwetboek in ons land van kracht geweest, terwijl dit eerst in 1886 plaats heeft gemaakt voor een nieuw Nederlandsch wetboek. Maar die enkele voordeelen wegen niet op tegen den onhoudbaren druk, waaraan wij blootstondentegen de onaangename gedachte en het pijnlijke gevoel gebukt te gaan onder de hand van een despoot, die het toelegde op de vernietiging van ons volksbestaan. Dat er dan ook steeds, zij het eerst in stilte later iets luider, overlegd werd of verlossing ook mogelijk was wie zal het verwonderen En de nederlagen der Franschen deden de hoop op eene hetere toekomst herleven. Het verhaal luidt dat Zondag 20 Juni 1813 de predikant van Scheveningen door vier hem onbekende heeren, wier namen trouwens nooit hekend zijn geworden, uitgenoodigd werd 's namiddags Psalm 126 te doen zingen, een lied dat spreekt van eene naderende verlossing. Toen daaraan voldaan was, vond men 's mid dags in het armenzakje 100 gouden ducaten met dit versje: >Treed toe, mijn waarde Vorst, uw tijd begint te naderen 1 Treed tot het erfdeel toe van uw Doorlucbte Vaderen. Verblijd u, Neêrlands Volk, bet licht begint te dagen, In dezen zomer nog zal men Oranje dragen." Zoo werd reeds in stilte alles voorbereid in het vooruitzicht op betere dagen - levendig geworden vooral na den mislukten tocht naar Rusland. Het Geïllustreerd Volksblad voor Nederland maakt daarvan in zijn keurig feestnommer melding. Ü'frfvijl aan de eene zijde de hoogleeraar Johan Melchior Kemper, te Leiden, en Anton Reinhardt Falck in stilte de handen aan het werk sloegen, waren in Den Haag Gijsbert Karei van Hogendorp, Van der Duyn van Maasdam en graaf Van Limburg Stirum met nog drie andere mannen druk in de weer om een nieuwe orde van zaken voor te bereiden. Hun hoofddoel was het huis van Oranje in eere te herstellen doch beperkt in zijn macht; en de oude partijschappen te doen plaats ma ken voor eendracht en samenwerking, nu men zulke hittere ervaringen had opgedaan. En met dit doel schreden zij voorwaarts, toen de berichten kwamen van Napoleon's neerlaag bij Leipzig. De Haagsche bondge- nooten spraken meerderen over hun plannen, zoodat zij ten slotte op eene medewerking van vier honderd personen konden rekenen. Maar ook in Amsterdam zat men niet stil. Toen de geallieerde legers tegen Frankrijk oprukten en een RussischPruisische armee naar ons land op weg was, verlieten uit Am sterdam de Fransche troepen en ambtenaren de stad en geraakte den 15en November de bevolking in beweging. Falck was daar de leidsman. Twee dagen te voren had men in Rotterdam oranje lint uitgestald maar op bevel van de politie weer verwijderd. Dit alles werkte aanstekelijk op de Haagsche heeren, die niet langer wilden aar zelen en den 17 November verschenen graaf Van Limburg Stirum en de heide zonen van Van Hogendorp in de residentie met oranje op de borst. Op denzelfden dag aan vaardde eerstgenoemde, in naam van den prins van Oranje, de betrekking van gouverneur van Den Haag. Den 18™ werd een vergadering gehouden van oud-regenten uit de jaren 1794 en 1795, maar die, evenmin als een tweede bij eenkomst, een paar dagen later gehouden, tot eenig resultaat leidde. Toen besloten den 20sten November Van Hogendorp en Van der Duyn van Maasdam het bewind in handen te nemen tot de komst van den prins van Oranje. In 't eerst ondervonden zij niet die mede werking welke zij verdienden. Er was nog te veel aarzeling, nog te veel vrees. Men wist niet wat te doen men durfde zich niet open lijk verklaren tegen den keizer of voor den prins. Amsterdam vooral volhardde nog eenigen tijd bij zijne onzijdige houdingen eerst den 24en trok die stad openlijk partij voor den prins. Achtereenvolgens traden nu Rotterdam, Haarlem en andere steden toe. De prins van Oranje, zoon van Willem V, voldeed aan de tot hem gerichte roepstem en zette den 30en November den voet op Neder- land's bodem. En bij zijn komst daagde nieuw leven en nieuwe hoop. Van dat oogenblik ja waren alle bezwaren wel niet overwonnen maar was er toch alle reden om de toekomst met meer vertrouwen te gemoet te gaan. Ziedaar in 't kort de feiten gemeld, die de gewichtige gebeurtenis voorafgingen, welke wij dezer dagen herdenken, hier kalm, ginds in vroolljke opgewondenheid. Die dorre opsomming zal geen geestdrift wekken maar het was, dunkt ons, toch niet zonder nut, nog eens te herinneren aan al het gebeurde, om daarna tevens een blik te werpen op het heden, in verband met de toekomst. Ter herinnering aan Neerlands onafhankelijk- heidsjubilé wapperde beden van de openbare en vele particuliere gebouwen de driekleur en werd tusscben twaalf en éen uur het carillon van den Abdijtoren bespeeld. Ook de militairen herdachten heden het gewich tige feit. In den morgen werd door de officieren aan de minderen de beteekenis van dezen dag medegedeeld, terwijl eenige onderofficieren, korpo raals en soldaten zich de moeite getroost hadden de cantinezaal te versieren oranje, groen en bloemen waren met kwistige hand opgehangen. Uit het eantinefonds werden de militairen ont haald op boter, kaas en een extra maaltijd. Toen de majoor garnizoens-kommandant door de commissie der cantine uitgenoodigd werd de ver siering te komen zien, beval hij dat de officieren en minderen zich in de cantine moesten verza melen en hield hij, toen dit geschied was,§ongeveer de volgende toespraak »Ja, soldaten, we vieren van daag een feest Het is 75 jaren geleden dat ons vaderland werd vrijgemaakt van vreemde overheerscbing en koning Willem I in ons land terugkwam. Wanneer we de geschiedenis vóór en na dien tijd nagaan, dan zien wij dat wij nooit anders hebben gewild dan een vrjj volk te zijn onder Oranje. Tachtig jaren hebben onze voorvaderen voor vrijheid van godsdienst gestreden en hebben dat vrije Nederland aan ons nagelaten". De majoor zeide verder dat wij daaromtrent eene dure verplichting hadden te vervullen, om steeds bereid te zijn dat kleinood onbesmet aan onze kinderen na te laten. Na hen vervolgens op hnnne plichten daartoe in tijd van vrede en oorlog te hebben gewezen, drukte de majoor den wensch uit, dat de soldaten op gepaste wijze feest zouden vieren. Wij verzuimden gisteren onwillekeurig melding te maken van het goed gedachte en keurig uit gevoerde bewjjs van toegang voor de soiree der vereenigde sociëteiten der schutterjj en infanterie. De heer A. W. den Doop, die reeds zoo dikwijls bewijs gaf van een vaardige hand en goeden smaak, lithografeerde haar. De soirée, door de gymnastiek-vereeniging Hercules Vrijdagavond in de concertzaal V. O. V. te Goes gegeven, werd zeer druk bezocht. Het programma liep weder uitstekend van stapel en het publiek amuseerde zich kostelijk. De zaal was even als Woensdag avond fraai versierd. De heer Z. D. v/d Bilt La Motthe hield bij bet einde eene toepasselijke rede. Met een geanimeerd bal, dat tot laat voortduurde werd de feestelijkheid besloten. In dezelfde gemeente waaiden beden van de publieke en van bijkans alle particuliere gebou wen de nationale kleuren. Vroeg in den morgen reeds voor schooltijd liep de schooljeugd de stra ten door onder bet zingen der volksliederen, en opende zoodoende den feestdag. Tusscben 1112 uren werd door den heer J. Kooiman, muziek-directeur en organist, een orgel concert in de Ned. herv. kerk gegeven. Een talrjjk publiek was tegenwoordig en genoot van de uitstekende voordracht van het met zorg ge kozen programma. De parade der schutterij werd door prachtig weder begunstigd. Ook te Zierikzee is deze gedenkdag fees telijk herdacht. Van alle openbare en zesr vele particuliere gebouwen wapperde da Neder landsche driekleur. Des morgens te 8 uren werd het carillon bespeeld. Des middags te 12 uren werd er eene inspectie over de schutterij gehouden, die daarna met het muziekkorps, dat de vader- landsche liederen deed kooren; eene wandeling door de stad deed. Van avond wordt in de sociëteit Ons Genoegen (van den heer Langelaan) door het harmonie-ge zelschap Kunst en Eer een concert gegeven, vooraf gegaan door een feestrede van den heer J. Th. Oosterman en gevolgd door een bal, alwaar de leden vrijen toegang hebben en de niet leden en dames tegen entrée. De le luitenant Hartman van het 4e bataljon 3e regiment infanterie te Vlissingen, is, ter ver- vanging van den nieuw benoemden le luitenant Bjjleveld, belast met de functie van officier van wapening bjj dat bataljon. Met de mailboot Prinses Elisabeth kwam hedenochtend te Vlissingen aan Z. K. H. prins Christi aan van Sleeswijk-Holstein. Met den tg 7.16 u vertrekkenden sneltrein voor Duitschland zette de prins zijne reis naar Wiesbaden voort. Met hetzelfde stoomschip keerde ook professor Donders weer in het vaderland terug. Naar men ons meldt zal de bediening der buffetten en de verzorging der equipage van de stoombooten der kon. Maatschappij Zeeland opge dragen worden aan den heer J. G. Meijer, restau rateur van de diergaarde te Rotterdam. Tot hiertoe was dit toevertrouwd aan den heer A. Howe te Sheerness, wiens contract was opgezegd. Tot veldwachter te 's Gravenpolder is be noemd A. de Kraker, thans bewaarder in het huis van arrest te Goes. Uit Stavenisse sckrjjft men ons Den leden van de vereeniging Tot nut en genoegen

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1