BUITEN LA ND. Vmtoopp ei ïerpatHiip la Mwl Laatste Berichten. De heks van Haarlem. Verkoopingen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht. c FEUILL E T ONT" Wij zijn dagelijks getuige tot welke buiten sporigheden de hedendaagsche standbeelden- of gedenkteekenenmanie voert. Het toppunt schijnt men in Londen bereikt tehebben. Onder toezending van 10 sh. noodigt »een vrouw" de redactie der Pall Mall Gazette uit een inschrijving te openen tot oprichting van een memorial voor Marij Jane Kelly, het laatste slachtoffer in het East-End. Een monument, opgericht bij publieke inschrij ving voor een publieke vrouw, is voorwaar de meest bijtende satyre op de algemeene gedenk- teekenrage. In den Figaro adverteert iemand zijne aller voortreffelijkst nagemaakte diamanten en eindigt zijne aanprijzing met de waarschuwing: »Wacht u voor namaak Bij de aanbesteding voor het wasschen der nachtlegerroorwerpen ten dienste van het garni zoen te Middelburg, waren 2 biljetten ingekomen, en wel van A. Jongepier te Middelburg k 0.3275 en wed. F. Benckhuijzen te Ylissingen a 0.65. De levering van aardappelen ad 3.90 per HL., ten dienste van het militair hospitaal alhier tot 30 Juni 1889, waarvan bij herbesteding A. Jobse aannemer waB, is door den minister van oorlog niet gegund. Herbesteding voor dat artikel heeft niet plaats. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 15 Nov. Middelburg, Inschuld, De Vos 15 Middelburg, Winkelhuis, Tak. 19 Camperland, Dijken, (verp.) H. Tak, Hu- vers en Roelof. 20 u Gapinge, Inspan, 'l'ak. 21 O. W. Soub. Inspan, De Wolfl. 22 Middelburg, Land, Verhuist. 2K O. W.Soub.Hout, Tak. 28 Colijnsplaat, Tieudblokken, Huvers. 28 Oostkapelle, Hout, Tak. Thermometer. Middelburg 15 Nov. vin. 8 u. '13 gr. m. 12 u. 49 gr. a. 4 u. 48 gr. T. Verwacht: Z.W. wind. Munclien. Hertog Maximiliaan van Beieren is overleden. Santacruz. De gele koorts is op het eiland Palma uitgebroken. XHssalton. Het oude Lheria is gedeeltelijk door brand vernield. Ropenltag-en. De koning en de koningin, die in een verguld galarijtuig met groot gevolg de met groen en vlaggen versierde stad door reden, werden met veel geestdrift begroet In het belang van een geregelden gang van zaken verzoeken wij het publiek beleefd de correspondentie voor ons blad te adresseeren als hieronder is aangegevenen wel voor telegrammen Middelburgsche courant Middelburg; nieuwsberichten en ingezonden stukken R e- dactie Middelburgsche courant, en advertentiën, abonnementen of de verzending der courant Administratie Middelburg sche courant. Ten slotte herinneren wij dat advertentiën uiterlijk des namiddags te een uur aan ons bureau moeten bezorgd zijn, willen zij des avonds nog worden opgenomen. De nieuwe taktiek van den graaf van Parijs om op het historische ros van Boulanger achter dezen gezeten tot aan denj troon van Frankrijk té rijden vindt, gelijk reeds meermalen opgemerkt werd, onder de royalisten zelve heftige bestrij ding. De redevoering van den markies De Bre- teuil te Marseille, waarbij de monarchie openlijk neerknielde aan de voeten van generaal Boulan ger, heeft nieuwe verwarring tusschen de monar chisten aangericht. Onder meer verstoutte de woordvoerder van den graaf van Parijs zich tot de verklaring, »dat het een hersenschim was te hopen, dat er een dag zou aanbreken, waarop de Fransche natie, door de ervaring geleerd, van zelve terug zou keeren tot een vergeten regeering." Deze woorden van een leider zijner partij hebben het bloed van den legitimist Baudry-d'Asson aan het koken gebracht. In edele verontwaardiging heeft hij zijn pen gegrepen en aan den Figaro een brief gericht, die ten volle de meening be vestigt, dat niet alle leden der royalistische partij zich met de nieuwe leiding en richting vereeni gen. Het is mij een plicht en een eer schrijft de heer Baudry-d'Asson al moest ik daardoor een scheuring veroorzaken, te ver klaren »Neen het is geen hersenschim te hopen, dat er een dag zal aanbreken, waarop de Fransche natie, door de ervaring geleerd, uit haar zelve zal terugkeeren tot het gewijde vaandel van het koningschap, tot het oude nationale recht, tot de traditie van Frohsdorf, welke een prins, aller eerbied en bewondering waardig, voor ons bewaard en ons als een heilig erfdeel nage laten heeft. x-Neen het is niet voor een hersenschim, dat onze vaderen gestreden hebben en gevallen zijn." In de conservatieve pers openbaart zich het zelfde verschil van gevoelen over de houding van den graaf van Parijs tegenover Boulanger als tusschen de leiders der monarchale partij. Ter wijl de Gaulois volle instemming betuigt met de rede van den markies De Breteuil, spaart de Figaro den pretendent niet en bekent met bittere ironie, dat de monarchie zich neergebogen heeft voor den dapperen generaal en dictator in spe. Hoe jammer dat bij deze oneenigheid in het kamp der vijanden ook bjj de republikeinen »de concentratie" verre te zoeken is. Welk een ge luk ware het voor Frankrijk, indien zij, gelijk 16 Mei, hun onderlinge geschillen konden vergeten teneinde den bonten optocht, die de republiek dreigt onder den voet te treden, met éen flinken slag uiteen te jagen. De vooruitzichten op zulk een gelukkige toe komst verminderen evenwel met den dag, want o. m. zijn de opeenvolgende besluiten der herzie ningscommissie het allerminst geschikt om de diepe kloof tusschen de beide groote fracties der republikeinsche partij te dempen. In een barer laatste zittingen heeft die commissie zich nu verklaard voor de opheffing van den senaat en het presidentschap der republiek. Wanneer de overige heeren republikeinen hun collega's der commissie volgen, maken ze de taak der Boulangisten en conservatieven gemakkelijk. Tot welke merkwaardige conflicten de politieke strijd kan leiden, ziet men in Denemarken. Heden, 15 November, herdenkt koning Christiaan zijn vijf en twintig jarig regeeringsjubileum. Er zullen gedurende een week groote feestelijkheiden plaats vinden, bijgewoond door verscheidene vreemde vorsten. De czaar noch de czarina zullen echter bij het feest van hun schoonvader en vader tegen woordig zijn, maar wel de czarevitch, en voorts de prins en prinses van Wales, de kroonprins van Griekenland, de kroonprins van Zweden, aarts hertog Wilhem van Oostenrjjk en prins Heinrich van Pruisen. Uiterlijke glans zal er aan het feest van den Deenschen koning ongetwijfeld niet ontbreken, maar wat niet door den koning onopgemerkt zal blijven is het gemis aan feestvreugde bij een aanzienlijk deel, zoo niet de grootste helft van het Deensche volk. Het jubilé des konings heeft den leiders dei- oppositie in het FolJceihing tot een even merk waardige als ongewone demonstratie aanleiding gegeven. Zij hebben een manifest openbaar ge maakt, waarin wordt verklaard, dat hetgeen in de verloopen 25 jaar is geschied, geen grond oplevert voor eene feestviering. Het tijdperk op eene verhevenheid de Nederlandsche maagd, terwijl vóór de verhevenheid de borstbeelden van koning Willem II en Willem III prijkten. Bij de vertooning van dit tableau zong het publiek staande het Volkslied. Zoowel hierbij als bij de oefeningen en opvoe ring van het tooneelstukje Joost Uilenspiegel toonde Hercules nog steeds vooruit te gaan en amuseerde het publiek zich kostelijk. Tegenwoordigheid van geest stuitte zoo schrijft men ons uit Goes Woensdag avond een brand, die zich in den beginne vrij ernstig deed aanzien. Bij zekeren P. in de 's Heer-Hendriks- kinderenstraat aldaar viel een pan met vet om, die op den kachel stond te koken. Het vet vloog in brand en de vlam had zich reeds aan een en ander van het omringende medegedeeld. Een viertal dekens over de brandende massa heen te werpen en zoo de kachel op te nemen en buiten te werpen was het werk van een oogenblik. Dit deed de eigenaar, bijgestaan door zijn broeder, en hierdoor voorkwamen zij een onheil waarvan de gevolgen niet zouden te overzien geweest zijn. Omtrent het te Bath voorgevallen en gisteren medegedeeld ongeluk meldt men ons nog dat het kanon eene lengte had van 3.07 M., de kruit kamer circa 32J cM. lang was, dik 1 cM., de middellijn 5 cM., terwijl het staartstuk 60 cM. lang was. Alleen het staartstuk en niet het achterste gedeelte is verloren geraakt. De lading bestond volgens opgaaf uit kilo buskruit, wat naar evenredigheid van het vuur wapen veel te zwaar was. Omstreeks half twaalf 's avonds is het jacht te Antwerpen aangekomen, waar een aantal personen aan de kade aanwezig was. Het lijk is naar de woning van M. vervoerd. Woensdag morgen ontstond er op de hoeve van den heer P. van Waes te Westdorpe een hevige brand. Binnen weinige oogenblikken was de schuur, waarin de brand ontstaan was, een vuurpoel en het was onmogelijk al het vee te redden, zoodat een paard, vier runderen en een varken in de vlammen zijn omgekomen. Het woonhuis en het wagenhuis zijn gespaard geble ven. Alles was verzekerd. Oorzaak van den brand is waarschijnlijk het broeien van het graan. Grappig, maar brutaalUit Schiedam wordt aan de Maasbode bericht»Mr. baron Van der Borch van Verwolde zal, daartoe door de anti revolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje uitgenoodigd, a. s. Woensdag in de groote zaal der sociëteit Harmonie voor zijn kiezers optreden. Daar het bij de voorgaande verkiezing genoegzaam gebleken is, dat de liberalen zich niet fatsoenlijk weten te gedragen eB alleen komen met het kennelijk doel om kabaal te maken zullen zij niet worden toegelaten." Of men ook bang is voor discussieDiscussie was trouwens nooit 's heeren Van der Borch 's sterkste zijde. (Vad.) x In den kleinen schouwburg te Rotterdam voert het gezelschap van de heeren Alex. Faassen Maandag op De twee grenadiers of het misverstand. 75 jaar geleden, den 13en November 1813, werd ditzelfde blijspel ook opgevoerd en bij die ge legenheid wist de bekende tooneelspeler Rosen- veldt groote geestdrift te verwekken door het zwaaien van zijnen, met Oranjelinten ver sierden hoed, voor welk feit hij nog denzelfden nacht door de Fransche politie van 't bed gelicht en naar Frankrijk gevoerd werd, van waar hij eerst zes maanden later in het vaderland terugkeerde. Te Pernis is binnengekomen de sloep Jo- hannis Cornellsstuurman J. van Vliet, met het treurige bericht, dat de 14jarige zoon van den stuurman door eene zware stortzee is over boord geslagen en verdronken. Met den sneltrein van Rotterdam, die 2 u. 50 te Amsterdam aankomt, werd Woensdag in de onmiddellijke nabijheid van laatstgenoemde plaats een lampenist overreden. Het hoofd werd hem letterlijk van het lichaam gescheiden. Te Hilvarenhoek heeft een strooper een maréchaussée, die hem achtervolgde, in de beenen geschoten. De dader werd gepakt en de maré chaussée onder geneeskundige behandeling gesteld. De vermoedelijke dader van den diefstal van Vit het Duitsch. van Paul v. Schöntan. Toen Stephanie een paar dagen later op haar gewone plaats kwam, was zij zeer verrast dat zij een tweede atelier in de zaal vondeen schilder had in een hoek een ezel geplaatst voor een stilleven van Pieter Potter. Hij zelf zat geheel verborgen achter zijn stellage en gaf bijna geen ander levensteeken dan het kraken zijner laarzen, wanneer hij van houding veranderde. Stephanie lette er tenauwernood op en begon, zooals zij gewoon was, hare voorbereidingen, waarbij de bediende haar weer behulpzaam was, maar toen zij zich daarbij onverhoeds omdraaide, had zij d« verrassing van achter den ezel van den nieuwen collega het verlegen gelaat van den blonden Romein te aanschouwen. Hij had zijn grijs zomerpak aan, evenals toen zij hem voor het eerst zagdoch nu met een lange, losse, blauwe das, die hem iets artistieks verleende. Hij glimlachte onthutst, doch met een zekeren overmoed over de gelukte verrassing en groette Stephanie met een beleefde buiging, die van haar kant niet zonder verlegenheid beantwoord werd. Daarop volgde er een oogenblik van horloges te Arnhem is te Nijmegen in hechtenis genomen. Hij heet J. v. D. en woont te Arnhem. Hij was nog in het bezit van een dozijn gouden heeren- en dameshorloges, alsmede van eenige zilveren en trachtte die te Nijmegen te gelde te maken. Alvorens te worden gevat, had er tusschen hem en de politie een soort wedloop plaats, onder welken hij gaandeweg een aantal horloges op de straat wegwierp, hetgeen een groote menigte volks op de been bracht. De dichter Jan van Beers is gisterennamiddag te Antwerpen, na eene ziekte van weinige dagen, in den ouderdom van 67 jaar overleden. Jan van Beers werd den 22 Febr. 1821 te Ant werpen geboren. Op het seminarium te Meebe- len schonk hij eerst zijn aandacht aan de Fransche poëzie, maar legde zich na de verschijning van Conscience's Leeuw van Vlaanderen met hart en ziel op het Vlaamsch toe. Gedurende éen jaar professor aan het stadscol lege te Mechelen moest hij wegens een oogziekte zijn ontslag nemen. Later werd hij professor aan de normaalschool te Lier en in 1860 aan het atheneum te Antwerpen. Zijn eerste bundel gedichten Jongelingsdroomen verscheen in 1853 te Antwerpen en in 1854 te Amsterdam, evenals zijn tweede bundel Levensbeelden. Een derde bundel Gevoel en leven zag in 1869 het licht- Behalve gedichten verschenen nog verscheidene tijdschrift artikelen van Jan van Beers, een Hand leiding tot het onderricht in de Ned. spraakleer enz. Volgens de laatste berichten over het mijn ongeluk te Dour, Henegouwen, waren 15 lijken, twee gewonden en een mijnwerker die geenerlei letsel kreeg, uit de mijn gehaald. Nog 17 personen waren bedolven; ijverig werden de pogingen tot redding voortgezet. In de Borinage hebben een aantal arbeiders te Cuesmes en te Crachet-Picquery het werk gestaakt. In het Engelsch lagerhuis heeft de minister van binnenlandsche zaken, bij de beraadslaging over het hoofdstuk der begrooting betrekkelijk de politie te Londen, op een opmerking van sir "William Harcourt, aan sir Ch. Warren, als hoofd der politie, lof gebracht. Diens ontslag is ver leend, zeide de minister, omdat hier een beginsel gehandhaafd moest worden. Hij voegde er bij dat de politie niet gedesorganiseerd is, en er geen uit breiding aan haar macht zal worden gegeven. Ook hare organisatie zal onveranderd blijven. De toestand van het belegerde Soeakim wordt ernstig. Het vuur van den vijand richt eiken dag groote schade aan. Wel onderhouden de schepen Racer en Starling ook een hevig vuur, doch weinig wordt hiermede bereikt, daar men in het onzekere verkeert over de juiste posities der belegeraars. Tusschen Dublin en Holyhead is van een stoomschip over boord geslagen of gesprongen de Iersche afgevaardigde Pyne. Bekend is de wijze, waaróp hij zich in zijn kasteel nabij Waterford verschanste teneinde niet gearresteerd te wor den wegens overtreding der Crimes-Act. Hij wist eindelijk te ontsnappen, doch werd later te Londen in hechtenis genomen op het oogenblik dat hij het lagerhuis binnentrad. Omtrent de anti-conservatieve demonstraties der Spaansche studenten wordt gemeld, dat te Barcelona de rust hersteld is. Ook te Madrid beschouwt men de beweging als geëindigd. Uit Sophia wordt gemeld, dat het bericht omtrent een aanslag op prins Ferdinand onwaar is. Overal in Boelgarije heerscht volkomen rust. Koningin Victoria is voornemens een stand beeld van keizer Frederik te plaatsen in het Windsor park, nabij dat van den prins gemaal, het jubilé-geschenk der Engelsche vrouwen. De prinses van Wales schonk haar gemaal op zijn laatsten verjaardag een pastel-portret van haar zelve, door Van derWeyde gemaakt. Bij de keizerin van Rusland, die zich onmid dellijk na het spoorwegongeluk bij Borki zoo flink hield en onvermoeid hulp verleende aan de verwonden, kwam de reactie een paar uur later. Zij had toen een hevig zenuwtoeval en tweemaal een flauwte. Zij is zeer ziek geweest en is nog altijd erg zenuwachtig, zoo zelfs dat haar toestand reden tot bezorgdheid geeft. stilte, zooals die gewoonlijk heerscht, wanneer men druk bezig is slechts nu en dan klonk er een zucht uit den hoek van Pieter Potter en zonder om te zien had Stephanie meer dan eens het gevoel dat een paar lichte oogen haar gade sloegen. Nu trad hij uit zijn cel, die hij gevormd had door de afschuiving van den hoek, en stond met zijn schilderstok als een geweer op schouder achter haar vloertje zijn hoofd kwam gelijk met haar schouders en keek daar overheen naar de langzaam haar voltooiing naderende Hille Bobb. De schilderes legde haar penseel in den bundel, dien zij in de hand hield. »Ik stoor u toch niet zei de heer in het grijs, wien deze beweging niet ontgaan was; »ik zou waarlijk niet onbeleefd willen zijn maar onder kunstenaars meende ik was wel ge oorloofd, wat men bij gewone nieuwsgierigen onbescheiden noemt." »0, ik kan er niets tegen hebben, wanneer gij u ten koste van uw eigen werk met mijn schilderij bezig houdt", antwoordde Stephanie zonder om te zien, verbaasd over die onverwachte toenadering. »Dat klinkt niet als een uitnoodiging" hernam hij een weinig bedremmeld, »maarikhad het kunnen verwachten." Stephanie begreep niet, wat hij daarmede be doelde, wierp een snellen blik op hem en zag een open, goedhartig gelaat met een uitdrukking van grappige neerslachtigheid. Na een paar minuten begon hij weer»Mijn werk heeft volstrekt geen haast en ik mag mij dus wel veroorloven af en toe een oogen blikje in aangenaam gezelschap door te brengen, ja, in een gezelschap dat meer 4an aangenaam is. Mijn schilderij is besteldmag ik vragen of het uwe »Ik beschouw het mjjne als studiewerk." »Zoo, zoo, dat bewijst dat gij het zeer ernstig opneemt, mejuffrouw, maar men kan toch de studie met zijne stoffelijke belangen vereenigen, niet waar »Ik zou echter van niemand vergen, da.t hij zulk een gebrekkig proefwerk kocht antwoordde Sophie met eenvoudige, oprechte bescheidenheid, »tot zoolang heeft het nog tijd.'' »Hm, dat vind ik niet", zei de blonde heer met zijn rechtervoet op den rand van het vloertje, >dat schilderjjtje is heel aardig." Die opgewekte, ronde toon, waarin toch een zekere weldadige warmte lag, had Stephanie reeds aangenaam getroffen, toen zij hem den eersten keer met den ouden heer had hoören praten zij wees hoofdschuddend den lof af en legde volgens hare gewoonte, wanneer zij rustte, hare handen op de knieën. »Waarachtig, het is niet kwaad en gij doet verkeerd met het te willen begraven, mejuffrouw wilt gij het thuis ophangen of aan de een of andere oude tante schenken vroeg bjj gemeljjk. Stephanie lachte en knikte toestemmend. Hjj had goed geraden. >Ziet ge wel", riep hij uit, »maar daar komt niets van, wij praten er nog wel nader over dat gedoog ik niet." Dit zeggende, stampte hjj met zijn stok op de holle verhevenheid, 't geen een vervaarlijk leven maakte, zoodat de oude krijgsman, die in zjjn hoekje ingeslapen was, verschrikt opsprong. »Gedoogen?" herhaalde Stephanie verbaasd, »mag ik vragen met welk recht »Met het recht van een ouderen collega tegenover een jongere en ik ben de oudere, al beweer ik niet de knappere te zjjn. En ik Weet hoe veel een goede raad waard is, daar ik zelf mijn leven lang geleid en geraden ben, ja ik word het nogen ik beschouw het als een voessacht iemand te hebben, die het goed met ons meenten gij moest dat niet van de hand wjjxen Vergeef mij, maar daar komt iemand, ik zal later wel uitspreken." Met deze woorden nam hij zijn langen stok weer op den schouder en verdween in zijn hoek. Een jong paar op de huwelijksreis met gelukkige gezichten naderde fluisterend, meer vervuld van hun eigen geluk dan met de ^schilderijen dei- oude Nederlanders, zoodat zij met éen blik een heelen wand afdeden. Toen zij zich verwijder den en blijkbaar met een gevoel van voldaanheid naar den uitgang stapten, kwam de blonde weer nit zijn hoek. {Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2