N\ 272. 131® Jaargang. 1888. ag 16 November. Middelburg 15 November. Kerknieuws. Verspreide Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, roet uitzondering 'van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Onderwijs. MIDDELBURGSCHË COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van dee Peijl. te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nleuwenhuuzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmae te Rotterdam, en de firma B. van dik Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger voor België A. Geosjean Co. te Brussel. Wij moeten een oogenblik de aandacht van onze stadgenooten vragen voor eene hoogst nuttige instelling in hun middenen doen dit met dub belen aandrang en in de hoop dat onze woorden mogen bijdragen om dezen en genen te bewegen zijn steun te verleenen aan eene vereeniging, wier voortbestaan afhangt van de hulp, die zij ontvangen zal. Er is hierbij wezenlijk gevaar. De Vereeniging tot het bezoeken der armen in ons midden heeft nog voortdurend geen stof tot roemen op de mildheid van de ingezetenen van Middelburg. Zij is daardoor niet alleen zeer be perkt in haar hoogst nuttigen werkkring, maar zij loopt gevaar zelfs het noodige, waartoe zij zich nu bepaalt, niet meer te kunnen verrichten. Enkele mededeelingen laten wij hier volgen om deze meening te stavenzij zijn ontlee nd aan' de rekeningen der laatste jaren. Het aantal gezinnen, dat sedert 1881 bij die vereeniging hulp gezocht heeft, bedroeg tot uit. Dec. 1887 386jaarlijks was er eene gemiddelde vermeerdering van 55. Natuurlijk komen de eenmaal ingeschrevenen meermalen terug. De jaarlijksche ontvangsten bedroegen gedu rende hetzelfde tijdvak uit een particulier fonds 7000 of gemiddeld per jaar 1000 uit loterij vrouwel. handw. 2187.59 of gemiddeld per jaar 312.51; giften van onbekenden 4309.944 of gemiddeld per jaar ƒ615.70 totaal dus 13.497.53| of per jaar gemiddeld 1928.21. De uitgaven beliepen 18.187.93 of per jaar gemiddeld 2598.27 J-. Er was alzoo een tekort van 4690.39 i of van 670.054 gemiddeld per jaar. Eene jaarlijksche bijdrage van gemiddeld 615.70 is toch voor eene bevolking van zestien duizend inwoners waarlijk niet veel. In haar jaarverslag over 1887 uitte de vereeniging, bij monde van haar bestuur, de beste verwachtingen omtrent de hulpvaardigheid, van Middelburg's ingezetenen. Helaas, ze zijn niet verwezenlijkt En als men dan nog weet dat onder die uit gaven alleen begrepen is wat aan hulp werd besteed en daaronder niet zijn opgenomen drak en administratiekosten, bodeloon en locaalhuur, te zamen bedragen hebbende 623.474 of ge middeld per jaar 89.07 bijna, dan zal men moeten erkennen dat zulk een som aan bij dragen dubbel beschamend is. Al werd die zelfs jaarlijks verdubbeld dan nog zou de vereeniging, waar ook de renten van haar kapitaal niet onder de ontvangsten werden opgenomen,slechts ongeveer in staat zijn zonder achteruitgang voort te werken. Bovendien dat kapitaal slinkt, een natuurlijk gevolg van voortdurend geldgebrek, aanmerkelijk. De rente daarvan, die in 1881 262.50 bedroeg, verminderde in 1887 tot 151.795. Moet nu het bestuur voortgaan als tot nutoe met dat kapitaal aan te spreken, en dit zal het moeten doen als er geen krachtdadige' hulp komt, dan zal ook dit kapitaal binnen een of twee jaar zijn verbruikt. Zoo is de feitelijke toestand op dit oogenblik van deze vereeniging, die om haar strekking een veel beter lot verdiende. Wat wil zij Zij wil armoede voorkomen, de geestkracht levendig houden. Zij helpt hen die hulp behoeven in zieke of bange dagen. En zij heeft reeds me nigeen geholpen die anders zeker dieper gezonken zou zijn. Fatsoenlijke menschen, bij wie alle eerzucht nog niet is gedoofddie niet vragen durven, maar ondersteuning behoeven, staat zij bij met kiesch- heid, doch flink en afdoende, naar haar ver mogen. Maar tegenover hoevelen staat zij mach teloos omdat hare middelen niet toereikend zijn Men vrage het den bestuursleden, den wijkbe- zoekers hoe dikwijls zij moesten besluiten om af te wijzen in gevallen, waarin zij èn in verband met het doel der vereeniging èn met het oog op de persoonlijkheden van de aanvragers zoo gaarne hadden willen helpen. Verleent daarom uw bijstand gij die helpen kunt, en gij doet een goed werk. Nuttig wordt uwe bijdrage besteed, veel nuttiger dan wanneer gij uwe giften en gaven her en der verstrooit en zij komen in handen van hen die ze vaak volstrekt niet verdienen. Wij vragen met ver dubbelden aandrang, omdat het hier een goede zaak geldten wie nog niet door onze woorden mocht zijn overgehaald om eene bijdrage te verleenen» hjj moge er ten minste door bewogen zjjn zich te wenden tot een der bestuursleden die verder wel alle inlichtingen zal verstrekken. Voorzitter der vereeniging is de heer mrE. P. Schorer, secretaris de heer W. A. graaf van Lijnden. Moge dan de lijst, die weldra zal worden rond gezonden, de bewijzen dragen van veler hernieuw de of geheel nieuwe belangstelling in deze ver eeniging. Zij, die haar reeds steunden, vinden in onze opwekking wellicht aanleiding om hun bijdrage te verdubbelen. Naar wij met genoegen vernemen, bestaat bij den heer S. van Groningen het voornemen in de maand December, bij genoegzame deelneming, te Middelburg een concert te geven. Wij behoeven voorzeker gfeen bijzondere aanbeveling te schrijven, om onze stadgenooten op te wekken deze ge legenheid, om onzen begaafden pianist te hooren, niet ongebruikt te laten voorbijgaan. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of de deel neming zal wel voldoende zijn om zijn optreden in ons midden mogelijk te maken. De heer M. J. Ripping, stationschef te Krab- bendijke, is overgeplaatst naar Boxtel, terwijl de ambtenaar Del voet uit laatstgenoemde plaats hem vervangt. Aan een brief uit Schiedam over de a. verkie zing, voorkomende in het Handelsblad, ontleenen wij het volgende: Toch is het nog te verwonderen, dat de liberalen opnieuw lust gevoelen aan het werk te gaan, na hetgeen zij van den heer JPatijn hebben onder vonden. En ik wil u nu eenmaal niets over de nieuwe verkiezing schrijven zonder mijn hart eerst eens over onzen vroegeren afgevaardigde te heb ben uitgestort. Toen bij de vorige verkiezing de naam van den heer Patijn werd genoemd, gingen er onmiddellijk stemmen op, welke deze candidatuur ontrieden, op grond, dat hij reeds om burgemeester van Den Haag te worden het district Gouda aan een nieuwe verkiezing had blootgesteld, waardoor het voor de liberale partij is verloren gegaan. Men wees erop, hoe moeilijk hier eene overwinning zou zijn te verkrijgen en als men eenmaal overwonnen had, moest men er dan ook zeker van zijn, dat de afgevaardigde voor vier jaren zitting nam. Daarover waren het allen natuurlijk eens, maar daarom juist moest men ook Patijn kiezen, een man, die zoo hoog stond, dat men hem zelfs niet mocht verdenken van zoo iets te zullen doen. Om echter volkomen zekerheid te hebben, werd de heer Patijn door een der bestuursleden der liberale kiesvereeniging bezocht en deze bracht hem onder het oog, dat ons district in geen geval aan een nieuwe verkie zing in de eerste jaren mocht worden blootgesteld. De heer Patijn beaamde dit en deelde toen mede dat hij daarom ook geaarzeld had met de aan neming der candidatuur, daar hem eene betrekking aangeboden was; dat hij echter voor dit aanbod had bedankt en de candidatuur aanvaardde. Toen heeft men hem candidaat gesteld en hij werd gekozen; ieder ander candidaat zou er toen ook door gegaan zijn. De heer Patijn is na de overwinning hier ge komen wij hebben champagne gedronken, feest gevierd, getoost, dat het klonk, en ziet, weinige maanden daarna neemt de heer Patijn eene rech terlijke betrekking aan en stelt ons voor een nieuwe verkiezing. De heer Patijn heeft ons bitter teleurgesteld om geen ander woord te gebruiken. Men heeft hem dat trouwens op niet zeer malsche wjjze onder het oog gebrachtde scherpste brief, die hem zou worden verzonden, is echter door het kalm optreden van een onzer achtenswaardigste mannen in de pen gebleven, hoezeer deze ook zelf over des heeren Patijns handelswijze verbol gen was. De eerste indruk, dien het bericht op de Schie- damsche liberalen maakte, was ik mag het niet verzwijgen moedeloosheid, terwijl de tegen partij zich in de handen wreef vanpleizier. Deze had gelijkzouden wij het niet ook gedaan heb ben, als het omgekeerde ware gebeurd Moede loosheid en onverschilligheid, daarmee begon de verkiezings-campagne. Gelukkig heeft die phase niet lang geduurd. Toen wij eenmaal in jhr mr W. Six onzen candidaat gevonden hadden en deze met bijna algemeene stemmen tot candidaat was geproclameerd, toen kwam er weer nieuwe moed in de gelederen. De staat van 's rijks middelen geeft ditmaal stof tot tevredenheid. Alle cijfers waren hooger dan verleden jaar, behalve de staatsloterij. Dat het zoo blijven Om volkomen nauwkeurig te zijn, moeten wij nog slechts aanteekenen, dat de bieraccijns een kleinig heid minder gaf, doch alle andere accijnzen en dus ook het eindcijfer dier middelen waren be langrijk hooger. De voornaamste cijfers waren als volgtsuiker 903.000 tegen 865.000, gedistil leerd 2.114.000 tegen 2.064.000. zout 410.000 tegen f 362.000, zeep 162.000 tegen 148.000, geslacht 287.000 tegen 272.000. Het gevolg is, dat over de afgeloopen tien maanden de accijnzen maar weinig meer bij verleden jaar ten achteren --zijn en dat er gegronde hoop bestaat, dat het eind cijfer van toen zal worden bereikt en de raming over de tien maanden bijna verkregen, belangrijk zal worden overschreden. Niet minder voorspoedig ging het in October met de invoerrechten, die de laatste maanden slap vloeiden, doch thans ƒ495.000 opbrengende, ƒ44.000 hooger kwamen dan verleden jaar en met de loodsgelden, die 130.000 jjaven tegen 118.000. De invoerrechten, aan 't eind der 10 maanden iets bij 't vorig jaar ten achteren, hebben de raming reeds overschreden. Ook directe en indirecte belastingen beide vloeiden ruim. Grondbelasting gaf f 796.000 tegen 763,000, patenten f 741,000 tegen ƒ722,000. Doch vooral het personeel kreeg een flinken stoot, zoodat het 2,023,000 opbrengende, tegenover f 1.853.000 verleden jaar, eindelijk de opbrengst van toen heeft overtroffen. Ook is, blijkens het splitsingsstaatje, voor het dienstjaar 1888 reeds ƒ89,000 meer gestort dan verleden jaar over het toen loopende dienstjaar. Een buitenkans is het, dat het successierecht van maand tot maand ver wonderlijk ruim blijft vloeien: thans is de opbrengst reeds tot 9,786,000 geklommen (meer dan 1.200.000 meer dan verleden jaar) terwijl de raming voor het gansche jaar slechts fè67,000 meer bedraagt. Doch ook zegel-, registratie- en hypotLoekiechten kwamen hooger dan de raming en hooger dan verleden jaar. Een zeer verrassend resultaat gaven de posterijen, die in October bijna een ton meer opleverden dan verleden jaar en 11 ton meer dan de raming, (naar wij vernemen, is daaronder voor 20,000 begrepen aan ingeslagen natuurlijk nog niet gebruikte postbladen), terwijl de rijkstelegrafen geregeld een 14.000 meer blijven geven dan in 1887. Aan 't einde der 10 maanden is het totaal generaal ƒ92.290.000 tegen 90.148.000 verleden jaar en een raming van ƒ90.074.000. (Vad.) De minister van marine is sedert eenige dagen ernstig, ofschoon niet levensgevaarlijk, ziek. Een wetsontwerp is ingediend waarbij de ver goeding wegens reis- en verblijfkosten van de leden der beide kamers wordt gewijzigd in den geest van de desbetreffende bepalingen voor ambtenaren en allen die voor rekening van den staat reizen. Als reiskosten zullen enkel worden vergoed de vracht, verschuldigd voor de heen- en terugreis met de openbare vervoermiddelen, die gebezigd moeten worden om langs de kortste route van de woonplaats der reizigers naar de residentie te reizen. Yoorts worden vergoed de werkelijk betaalde kosten voor het vervoer van reisbenoodigdheden en voor het gebruik van bijzondere vervoermid delen. Deze vergoeding slechts te berekenen éénmaal gedurende den loop van elke bijgewoonde zitting- In hunne memorie van antwoord op het ver slag over het ontwerp tot nadere wijziging dei' wet van 25 Juli 1871»houdende regeling van de bevoegdheid der consulaire ambtenaren tot het opmaken van burgerlijke akten en van de consu laire rechtsmacht" verklaren de ministers van buit. zaken en justitie, dat ten opzichte van de kanteekening en waarmerking der registers van den burgerlijken stand aan het departement van buitenl. zaken en bij den eerstgenoemde geen bezwaar bestaat om een anderen ambtenaar van zijn departement dan de secretaris-generaal aan te wijzen tot het verrichten der bedoelde kant- teekening en waarneming. De wenschelijkheid om de overbrenging ter griffie van de arrondissements-rechtbank te 's Gra- venhage van een der dubbelen der door de con sulaire ambtenaren te houden registers te doen geschieden door tusschenkomst van het openbaar ministerie, kunnen de ministers niet inzien. Met het oog op den plaatselijken toestand van de griffie der arrond .-rechtbank te 's Gravenhage kan geen bezwaar bestaan tegen de overbrenging derwaarts van de dubbele der door de consulaire ambtenaren gehouden registers. Daarentegen schijnt de grond, aangevoerd voor de overbrenging naar de arrond.-rechtbank te Amsterdam, niet afdoende. Naar de voorgestelde regeling toch zullen alle dubbelen, ook die tot nogtoe bewaard worden in de archieven van het depart, van buit. zaken, naar de griffie der rechtbank te 's Graven hage worden overgebracht. Aldaar zullen dus ook kunnen worden geraad pleegd de registers, waaruit naar Amsterdam uittreksels zijn gezonden, zoodat' in geen geval een onderzoek aan twee verschillende rechtbanken zal behoeven te worden ingesteld. Bij de 10e jaarcollecte voor de scholen met den bijbel is nog ontvangen te Gapinge 2.50. Onder de nagiften komen voor Goes met 1 en Camperland met ƒ9.50. Ten huize van een der leeraren der R. H. B. school te Heerenveen is het roodvonk uitge broken. Deze, ongehuwd, woont met eene huis houdster, eene weduwe, met een kind, dat ook bij hem inwoont, en thans door genoemde ziekte is aangetast. De bedoelde leeraar zou gaarne tijdelijk eene andere woning betrekken, om dan na ontsmetting zijne lessen te hervatten. De wet echter bepaalt, dat een leeraar of onder wijzer, wanneer eene besmettelijke ziekte in zijne woning is uitgebroken, eerst een bepaalden tijd nadat die woning ontsmet is op de school terug mag komen. Van het geval, dat hij het besmette huis verlaat, wordt niet gesproken. In deze omstandigheden heeft de directeur der burgerschool zich gewend tot den adjunct-inspec teur van het geneeskundig staatstoezicht in Friesland met de vraag, of hij den bedoelden lee raar zou mogen toelaten een bepaalden tijd hetzij van acht of veertien dagen nadat hij de. besmette woning heeft verlaten. Het antwoord luidt beslist ontkennend. Volgens de opvatting van dezen ambtenaar laten de woorden der wet geen twijfel toe omtrent de bedoeling, en mag dus de leeraar ook al verlaat hij eene besmette woning zijne lessen niet hervatten vóór de bij de wet bepaalde termijn na de ontsmetting van het thans door hem bewoonde huis verstreken is. Beroepen Timmerman, Kattendijke de heer A- t/d H. D. te Wolfaartsdijk. naar cand. Heden morgen is een voor een marktwagen gespannen paard, dat schrikte, aan den Koude- kerkschen weg in een sloot gevallen. De in den wagen zich bevindende personen kwamen met den schrik vrij. Brutale dieven hebben gisterenavond tusschen acht en negen uur, met overklimming, van een bleekveld in de Vlissingsche straat alhier zes konijnen gestolen. De daders, eenige kwajongens, zijn door de politie opgespoord. Door burgemeester en wethouders van Vlis singen is eervol ontslag verleend aan den heer J. van de Sande als brandspuitmeester van spuit Ben in zijne plaats tot brandspuitmeester be noemd de heer C. de Wolff. Gisterenavond werd te Vlissingen gedurende de oefening van het Heilsleger door een der aan wezigen de kennisgeving gedaan: »past op je zakken, want hier zijn zakkenrollers." Der politie, die dit vernam, mocht het spoedig gelukken twee gezusters op te sporen en aan te houden, die in het bezit waren van twee ont vreemde portemonnaes met geld en een paar pols mofjes. De jongste, een meisje van elf jaren, bekende die voorwerpen uit de mantelzakken van de het leger bezoekende dames ontvreemd en met haie andere zuster gedeeld te hebben. Door den gemeenteraad te Oost- en West- Souburg is tot wethouder dier gemeente benoemd: de heer I. de Pagter. Me n meldt ons uit Goes De volksuitvoering, Woensdagavond in de con certzaal de sociëteit V. O. V. door de gymna- stiek-vereeniging Hercules gegeven, werd druk bezocht. Behalve uit gymnastische oefeningen, bestond het programma uit eenige komische voor drachten, een tooneelstukje en een tweetal ta bleaux vivants. Het eerste tablau was eene monumentale voor stelling van de gymnastiek-vereeniging Hercules het andere eene herinnering aan Neêrlands 75 jarige onafhankelijkheid. Het stelde voor Willem I, graaf van Hogendorp, Van der Duijn van Maasdam, Van Limburg Stirum, en in 't midden

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1