N\ 271 131e Jaargang. 1888. Donderdag 15 November. Middelburg 14 November. Kerknieuws. Rechtszaken, Verspreide Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pi ijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per reg Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. j schepen van het gepantserd materieel der marine beproefd en heeft zeer goede resultaten opgeleverd, MIDDELBIIRGSCH 5\- ,.-v mm. Agenten te Viissingen: P. Gr. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dek Peijl. te Zierikzee: A. C. de Moou en te Tholen: "W. A. van Nieuwenhuijzen. Verder 'worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen en nemen ook bet algemeen advertentiebureau van Nijgh van Bitmak te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dahbe Cie., John F. Jones, opvolger voor België A. Gkosjean Co. te Brussel. De Standaard heeft de eigenaardige gewoonte om te grasduinen op het gebied van de couran ten harer eigen partij en die harer bondgenooten. Bij die der liberalen gaat zijne redactie natuur lijk niet ter markt, tenzij daarin iets te vinden is in het belang der anti-liberalen. Dat is van haar standpunt zeer natuurlijk, zij het niet altijd even eerlijk. Nu ook geeft zij haar lezers een overzicht van onze polemiek met Het Centrum, maar getrokken uit dat blad, zonder dat, naar wij gissen, zij (de redactie van De Standaard), van onze beschouwin gen en ons antwoord aan het katholieke orgaan kennis nam. Wil zij haar lezers goed inlichten laat zij dan het door ons geschrevene even goed opnemen als de woorden van Het Centrum. Nu ontvangen hare lezers, vooral tengevolge van de besnoeiing die zich dat blad bij het weergeven van onze laatste repliek veroorloofde, een geheel ver keerden indruk van hetgeen wij schreven. Het Centrum riep ten slotte triomfantelijk uit; «De redactie der Middelburgsche heeft zich hier op glad ijs gewaagd, en zij valt er van zelf Wij kunnen èn de Standaard èn het Centrum verzekeren dat wij recht op onze beenen staan, en zelfs geen oogenblik gewankeld hebben. Onze «onderdanen" zijn even stevig als onze blik onbevooroordeeld en helder tegenover voor- en tegenstander. Als dit bij de redactie dier bladen evenzoo het geval was, zouden zij niet onze be weringen in zulk een verkeerd licht plaatsen als zij nu doen en door geheele overname ervan het publiek beter voorlichten. In eene polemiek tusschen den heer Yan Houten en het orgaan van dr Sebaepman zegt laatst genoemd ««Als Frankrijk voorgaat, dan volgt Nederland,"" schrijft de heer Yan Houten ergens in zijn bij, dragen tot den strijd over God, eigendom en familie en hij heeft hier niet geheel ongelijk. Wij hebben echter hoop, dat de waarschuwing, die besloten ligt in den toestand, welken de anti-godsdienstige Fransche republiek thans te aanschouwen geeft, ook vele liberale Nederlanders zal terughouden van den weg, waarop Frankrijk, het Frankrijk zonder God, maar met het »geloof" der atheïsten toegerust, zich heeft begraven en die het land tot den zedelijken en materieelen ondergang voert." En in de kamer van datzelfde ongodsdienstige katholieke land werd gisteren een amendement tot opheffing van het gezantschap bij het Yaticaan met 307 tegen 217 stemmen verworpen, nadat het door den minister Goblet krachtig bestreden was. De bedoelde opheffing, zeide hij, was door het concordaat onmogelijk, en diplomatieke be trekkingen met het Yaticaan waren noodzakelijk. De paus heeft zijne grieven. Frankrijk kan niet tusschenbeide treden om 's pausen wereldlijk gezag te herstellendoch hoe meer de paus onterfd wordt, des te meer moet Frankrijk eene eer er in stellen, niets terug te trekken van zijnen eerbied voor het hooge gezag, dat de paus vertegenwoordigt. Bovendien werd dezer dagen uit Rome bericht dat op bevel van Z. H. den paus kardinaal Ram- polla een aanschrijving tot de Fransche bisschop pen gericht had om hen aan te manen een welwillende houding tegenover de regee ring der republiek in acht te nemen. Z. H. denkt dus geheel anders dan de heer Schaepman in zijn blad. Wie zou het bij het rechte eind hebben? Natuurlijk de leider der katholieken zal het zelf moeten erkennen Z. H. de paus. Wat wagen zich toch het Centrum en zijn hoofdredacteur op glad ijs Het Handelsblad is van oordeel, dat de verde diging, die in de mem. van antwoord van den minister Keuchenius gegeven wordt van de circu laire over het bestrijden van den Islam in Ned.- Indië, niet past bij de beginselen, waarop het Nederiandsche staatsrecht, ook in Indië, gebouwd is. Niemand verlangt dat de minister openlijk hulde brenge aan den Koranniemand ook dat de regeering onverschillig zij voor de zegeningen en den beschavenden invloed, welke eene verstan dige verspreiding van het Christendom aan Indië kan brengen. Maar men heeft het recht van een Ned. minister wel te verlangen, dat hij niet door godsdienstige dweepzucht zijnerzijds het bezit der koloniën in gevaar brenge en daardoor juist de geleidelijke ontwikkeling dier gewesten voor langen tijd onmogelijk make. Men heeft ook het recht van hem te verlangen, dat hij Indië regeere, niet volgens de denkbeelden dei- inlanders, »voor wie kerk en staat éen zijn," maar volgens de wettelijke bepalingen die juist ten doel hebben ook in Indië kerk en staat te scheiden. Ook in zijne verdediging van de wijze, waarop hij den heer Sol in eere hersteld heeft, is, meent het Hdbld., de minister te kort geschoten, en bij de aanstaande openbare beraadslaging over de Indische begrooting zal wel blijken, gelooft het blad, dat het in die meening niet alleen staat. Die begrooting zelve zal vermoedelijk weinig tegenstand uitlokken. Zij bevat daarvoor te weinig nieuws en wat er nieuws in voorkomt is veelal nog slechts in voorbereiding. De verhoo ging van den inkoopsprijs voor koffie de voor naamste nieuwe maatregel die is voorgesteld verdient wel aanbeveling, maar is zelfs geen half werk te noemen, omdat de toestanden in ver schillende residentiën geheel uiteenloopen en eene geheel andere regeling noodig zal zijn als de gouvernements-cultuur gehandhaafd blijft. Uit 's ministers antwoord blijkt, dat de staatscom missie, die hij voor dat onderwerp heeft in het aanzijn geroepen, ook de bevoegdheid zal hebben de afschaffing der cultuur voor te stellen in de minst geschikte streken. Of de taak der com missie daarmede nu behoorlijk is geregeld, blijft het Hdbld betwijfelen. Na bijna 35 jaren mocht toch wel ook onderzocht worden, of niet de tijd gekomen is voor uitvoering van art. 56, 6°, van het Ind. Regeeringsreglement. Die alinea wil «eene regeling, steunende op vrijwillige overeen komsten met de betrokken gemeenten en per sonen, als overgang tot eenen toestand, waar de tusschenkomst des bestuurs zal kunnen worden ontbeerd". De minister kondigt in zijn antwoord verschil lende maatregelen aan, die in overweging zijn en waarvan wel de voornaamste is de herziening der comptabiliteitswet. Bovendien heeft hij met den nieuwen Gouverneur gesproken over de decentra lisatie de voorziening in locale belangen, door middel van gewestelijke Raden, waarin ook de inlandsche bevolking hare organen zal hebben, en door de heffing van plaatselijke belastingen. De minister heeft zeker goede voornemens, zegt het Hdbld., waarvan het met belangstelling de uitvoering tegemoet zieteene uitvoering, die, naar het blad hoopt, slechts zelden zal worden gestoord door bedenkelijke daden als die welke 's ministers eersten regeert ijd hebben gekenmerkt. De begrooting van het fonds, voortspruitende uit de koopprijzen van domeinen voor 1889, wordt in uitgaaf en ontvangst geraamd op f 577.000. De onderhandeling over den afkoop van visch- recht op landen aan den staat behoorende, heeft nog tot geen overeenkomst geleid, zoodat de weg van rechten zal worden ingeslagen. Met de gemeente Hooge en Lage Zwaluwe is overeengekomen dat zij voor een som van 15.600 het onderhoud op zich neemt van verschillende wegen in die gemeente. De bijdrage op de staatsbegrooting voor de voortzetting van den aanleg van staatsspoorwegen is geraamd op 500.000. Bij het ontwerpen der staatsbegrooting was deze post slechts op de helft geraamd, doch de sedert afbetaalde kooppenningen van de in 6 jaren betaalbare koopsommen van in dit jaar gehouden domeinverkoopingen maken de verhooging van het bedrag mogelijk. De heer A. Timmerman, cand. te Wolfaarts- dijk, is beroepen naar Cillaarshoek. Op Vrijdag den 23en November 1888 zal voor de openbare zitting der Arrondissements -rechtbank te Middelburg terecht staan P. de K., 43 jaar, arbeider, wonende te Yerseke, thans alhier in hechtenis, ter zake van den bekenden door hem gepleegden en vroeger uitvoerig gemelden moord. In deze zaak zijn van wege het O. M. zeventien getuigen gedagvaard. Verdediger van den beklaagde is de heer mr M. J. de "Witt Hamer. Voor dezelfde rechtbank zal Vrijdag a. eene, voor een deel van Middelburg's ingezetenen niet onbelangrijke kwestie behandeld worden. Dan zal nl. terecht staan: C. M. G. 42 jaar, hout handelaar te Middelburg, ter zake dat in den namiddag van 23 Maart 1888 bevonden werd dat de faecaliën van drie secreten, behoorende bij perceel Q no 33 te Middelburg en bij beklaagde in gebruik, uitloopen in een kanaaltje, welk ka naaltje zich ontlast in een sloot, loopende langs den Looijerssingel te Middelburg en zulks zonder vergunning van burgemeester en wethouders te Middelburg. Voor deze zaak werd C. M. G. indertijd door het kantongerecht alhier veroordeeld, van welk vonnis hij in appel is gekomen. Reeds vroeger, ofschoon reeds geruimen tijd geleden, hebben wij melding gemaakt van een in den Caucasus voorkomende plant Kefir, waarvan de oplossing, vermengd met paardenmelk, door de Tartaren beschouwd wordt als eene voedzame verfrisschende drank, bijzonder dienstig bij long aandoeningen en bloedarmoede. Die Kefir onder het bereik te brengen ook van lijders in ons land heeft den heer M. W. D. den Ouden er toe geleid om te Amsterdam eene Eerste Nederiandsche Kaukasische Kefir inrichting te openen en het door verschillende doctoren aanbevolen middel in de provincie verkrijgbaar te stellen. Te Middelburg is de heer W. H. Gravestein depothouder van dit artikel. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zullen door den secretaris der Zeeuwsche propa- gandaclub voor algemeen hies- en stemrecht politieke lezingen gehouden worden, op Zaterdag 17 dezer; des namiddags te Westkapelle, des avonds te Koudekerke. In de vorige week kwam men aan boord van de mailboot Prins Hendrik, van de maat schappij Zeeland, tot de ontdekking, dat er ver schillende voorwerpen ontvreemd waren. Door de ijverige nasporingen der politie mocht het deze gelukken, ten huize van eene der werk vrouwen, die gewoonlijk op mailbooten van de maatsch. Zeeland werken, verschillende voorwer pen, alsbedlinnen, servetten, glaswerk en een zilveren lepel, in beslag te nemen. Tegen de dievegge is proces-verbaal opgemaakt. Vliss 6? t.) Te Goes zal Zaterdag, bij gelegenheid der herdenkingjvan onze 75-jarige onafhankelijkheid, in de Groote kerk een orgel-concert gegeven wor den door den heer J. Kooiman, muziekdirecteur en organist bij de Hervormde gemeente aldaar. Het concert, dat van 11 uur tot 12 uur zal durenis voor iedereen kosteloos toegankelijk. Verder geeft de harmonie Euphonia op de bovenzaal van het café Hartman een matinee, terwijl hetzelfde gezelschap 's avonds eene soirée geeft voor 't volk. Ook is er sprake van dat Euphonia de parade der schutterij door enkele nommers zal opluisteren. Omtrent een andere feestelijkheid deelden wij vroeger een en ander mee. Te Bath heeft Dinsdag namiddag een vree- selijk ongeluk plaats gehad. Om half vijf schoot de knecht van het jacht van baron De V., even boven de haven al daar, zittende in een zoogenaamd poontje of cano, op eenig waterwild. De commies te water C. Constandse, die in de nabijheid was, verwonderde zich dat de persoon na het schot niet opstond en begaf zich met den anderen commies met de boot derwaarts. Zij vonden den knecht zwaar bloedend en kermende in het poontje, terwijl bleek dat het zoogenaamde kanon, ruim 3 meter lang, was gesprongen, en het achterste gedeelte (ruim 1 meter lang) nergens was te vinden. De rechterwang, hals, tot zelfs het borstbeen van den knecht waren totaal ver brijzeld, zoodat hij vermoedelijk de gansche lading in het lichaam heeft gekregen. Door den genees kundige, die spoedig tegenwoordig was, kon alleen de dood geconstateerd worden. De overledene is F. Meermans, oud 25 jaar, gehuwd en wonende te Antwerpen, waarheen het ljjk met het jacht is vervoerd. Onder de gemeente Overslag is een hert geschoten, iets grooter dan een volwassene geit en van het mannelijk geslacht. Het had zich in de omstreken een geruimen tijd schuil gehouden. Ter gelegenheid van de nationale feestviering op 17 November a. is door het bestuur der coöpe ratieve winkelvereeniging van Eigen Hulp te 's Gravenhage aan het gemeentebestuur aange boden een belangrijk bedrag aan bons voor- winkelwaren, met verzoek die aan de armen in de gemeente te doen uitreiken. Uit Enschedé schrijft men aan het N. v. d. D. »Door de commissie van fabrikanten in zake de werkstaking bij de firma G. Jannink Zonen is Maandag, in eene vergadering van al de fabrikanten, medegedeeld, dat volgens hunne meening de werkloonen der firma naar behooren zijn, doch dat daarentegen het boetestelsel beter moet ingericht worden. «In die vergadering is tevens opgericht eene vereeniging van fabrikanten, teneinde alle moge lijke pogingen in het vervolg aan te wenden, om het .rütbreken van werkstakingen te voorkomen de betrekkelijke statuten zijn onmiddellijk vast gesteld en tot het bestuur is benoemdde com missie van rapporteurs in zake bovengenoemde werkstaking, zijnde de heeren G. J. van Heek, W. J. Blijdenstein, H. A. van Heek, Jan Scholten en C. Roessingh. »Zes en twintig der ontslagen arbeiders zijn Maandag weder aangenomen, terwijl anderen ver zocht hebben ook weder werkzaam te mogen zijn. De socialisten trachtten hun het ingaan in de fabriek te beletten, doch de burgemeester heeft daaraan spoedig een einde gemaakt. «Het kamerlid Domela Nieuwenhuis gaf, volgens Recht voor Allen, voor de werkstakers van zijn traktement als kamerlid 100, met bijschrift «houdt goeden moed, werkstakers." «Het kamerlid W. A. baron van der Feltz, uit Assen, zond daarentegen ƒ100 voordeniet-werk stakers, welke de burgemeester aan de 13 arbeiders zou uitdeelen. «De firma schonk aan hare arbeiders, die dooi de werkstaking schade geleden hebben, eene extra belooning." Te Sappemeer verzamelden zich Maandag morgen eenige belhamels bij het gemeentehuis, die den burgemeester beleedigden en de politie agenten aangrepen, zoodat er versterking van politiemacht uit het naburige Hoogezand ontboden moest worden. Des avonds drongen zij eenen spekslagerswinkel binnen, wilden daar een pas geslacht varken wegnemen, en verwondden den eigenaar. Deze heeft, op zelfverdediging bedacht, twee der grootste oproermakers zware hoofdver wondingen toegebracht. En nog gebeurt er niets om aan de ingezetenen veiligheid van personen en goederen te verzekeren. Te Sneek is een oppassend werkman van een ladder gevallen en op de plaats doodgebleven. In dezelfde plaats is eene vrouw in de jenever gestikt. Te Geldersch-Veenendaal is een negenjarig knaapje overleden, terwijl de ouders ernstig ziek zijn. Men denkt aan vergiftiging. Een brigadier van politie te Amsterdam bemerkte rook, die onder een brug over de Prin sengracht te voorschijn kwam. Bij onderzoek bleek dat een 74-jarige bewaker der sluis in brand was geraakt. De man was in slaap gevallen, en zijn kleederen waren toen door een in de na bijheid staand komfoor met vuur in brand gesto ken De politiebeambte dompelde den brand enden man een oogenblik onder water, waarna deze, bedekt met brandwonden, per raderbaar naar het gasthuis is gebracht. Te Versen is een houthakker bij het opladen van boomen met het hoofd tusschen twee stammen bekneld geraakt en aan de gevolgen overleden. Te Maastricht werd een bloemist door een brouwerswagen over reden en zwaar verwond. Bij een horloge maker in de weverstraat te Arnhem, heeft men des middags tusschen elf en twaalf uur den winkel opengebroken en 14 gouden en zilveren horloges gestolen. Te Gulpen is men Zondag bij een logement houder, door middel van verbreking der afslui tingen, de stalling binnengedrongen en heeft men daaruit ontvreemd een prachtig Engelsch raspaard, van minstens 500 waarde. Het paard behoorde toe aan een paardenkoopman te Luik. Van dezen brutalen diefstal wordt verdacht een vroegere knecht van den koopman, dien deze wegens slecht gedrag uit zijn dienst had ontslagen. Nog twee slachtoffers van het ijs. Bij Schagen geraakte Zondagavond, door de duisternis en de gladheid misleid, een bejaarde zeeman op het ijs, met het treurig gevolg dat men hem Maandagmorgen dood vond liggen. Onder Hoo- gersmilde zakte een knaapje door het ijs en verdronk. Door den officier-machinist le klasse A. Jongkees is eene eenvoudige inrichting uitgedacht tot afblazen van den stoom zonder gedruisch. Deze stille stoomafblazer is gedurende de afge- loopen oefeningen aan boord van een tweetal

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1