MIDDELBURGSCHECOURANT FEUILLETON. De heks van Haarlem. BIJVOEGSEL Middelburg 10 November. TAN DB VAN Maandag 12 November 1888. N°. 268. Geneeskundige raad van Zeeland. Najaarsvergadering van Vrijdagavond. Voorzitter de waarnemend-geneeskundige in specteur dr Carsten. De voorzitter opent de vergadering, beet de leden welkom en stelt aan de orde het arres teeren der notulen. Zonder bedenking worden die goedgekeurd. Naar aanleiding van die notulen is een brief gericht aan bet gemeentebestuur van Noardgouwe met verzoek meerder toezicht te houden op het slachten van vee. Het gemeentebestuur ant woordde op dat schrijven dat het geene andere maatregelen noodig achtte dan aldaar genomen zijn. Ook is een schrijven gericht aan het gemeente bestuur van Middelburg met betrekking tot de aanschaffing van een vervoermiddel (raderbran card) voor lijders aan besmettelijke ziekten. Een voorstel daartoe is aan den gemeenteraad gedaan, doch de gemeenteraad beeft gemeend geen gevolg te moeten geven aan dezen wenk van den geneeskundigen raad. De heer De Man deelt, naar aanleiding hiervan, mede dat bij bet plaatselijk comité van bet Roode kruis te Middelburg het voornemen bestaat den leden van dat comité voor te stellen der gemeente een raderbrancard voor het vervoer van lijders aan besmettelijke ziekten cadeau te maken. Z. i. zal zoodanig voorstel waarschijnlijk in goede aarde vallen. De voorzitter dankt den heer De Man voor deze mededeeling en spreekt de hoop uit dat de zaak op deze wijze een goed einde vinde. Wat betreft de in de vorige vergadering be sproken wenschelijkheid om ook Group op te nemen onder besmettelijke ziekten heeft de voorzitter het voorstel van den raad nog nader onder steund bij de regeering. Een besluit is echter ter dezer zake nog niet genomen. Met betrekking tot den ontsmettingsoven, waar over ook in de laatste bijeenkomst gesproken werd, is door het gemeentebestuur van Middelburg eene subsidie toegestaan zoodat deze spoedig in werking zal komen. Ook in dit opzicht is alzoo verbetering te wachten. Verder worden eenige mededeelingen gedaan omtrent de waterveront reiniging door suikerfabrieken te Sas van Gent enz. Daarna komen ter tafel de handelingen van het geneeskundig staatstoezicht over het tijdvak van 1 Mei tot 15 October. Wij ontleenen daaraan, met betrekking tot de ziekten welke de volksgezondheid bedreigen, het volgende Scarlatina bleef nog in bet vierde district voortwoekeren. Nadat de epidemie te Biervliet op bet einde van Mei bad opgehouden, werden nog vele gevallen waargenomen te Schoondijke en IJzendijke en een enkel geval te Hoofdplaat en Sluis. Ook te Middelburg en Serooskerke kwam res pectievelijk 1 geval van roodvonk voor. Slechts enkele gevallen met doodelijken afloop werden waargenomen in de provincie. Mazelen kwamen algemeen verspreid voor in het 5e district. Vooral werden de gemeenten Boschkapelle, Hontenisse, Ossenisse, Sas van Gent, Stoppeldijk en Zuiddorpe aangetast. Te Sas van Gent stierven 4, te Boschkapelle 5 en te Osse nisse 1 aan die ziekte. Te Hontenisse werden mazelen epidemisch verklaard. Te Zierikzee werd de ziekte aangebracht uit Antwerpen. Te Vit het Duitsch. van Paul v. Sehöntan. Mevrouw Von Röhling had een zeer goed hart doch hield niet van overgroote teederheid en toen dus het dienstmeisje binnen kwam om de leêge kopjes weg te nemen, liet zij dadelijk de hand van Stephanie los, legde twee vingers op het schaaltje met koekjes, om te toonen dat dat moest blijven staan en daarmede was het liefdebetoon teTens afgebroken. Stephanie leunde weer achterover en speelde met de franjes van haar stoel, totdat het meisje de kamer verlaten had; toen begon zij »Over de materieele zijde van mijn verblijf in uw huis zijt gij het immers met Bodo eens geworden, tante?" »0, laat dat rusten, kind", antwoordde mevrouw v. Röhling. «Heel goed, als gij het verlangtik heb in de laatste maanden zooveel van dien aard, zoo veel zakelijks en ter zake afdoende moeten aan- hooren, dat ik een deel mijner fijngevoeligheid verloren heb. Gij verleent mij dus voorloopig een onderkomen en wat er verder van mij worden zal, daar ben ik zelf benieuwd naar. Xk geef Wolfaartsdijk kwamen 3 gevallen in ëen gezin voor. Diphteritis. Kwaadaardige keelziekte werd wederom veelvuldig waargenomen op Walcheren en in Zeeuwscb-Vlaanderen, vooral de gemeente Middelburg waar 7, en Terneuzen waar 9 per sonen bezweken,- hadden veel te lijden. Te Big. gekerke kwam de ziekte in meerdere gezinnen voor, doch verkreeg geen epidemisch e uitbreiding; 3 personen zijn daar aan de keelziekte gestorven- De school werd op advies van den inspecteur ontsmet en schoon gemaakt en een vuile sloot bij den ingang van het dorp in beteren toestand gebracht. Te St. Jansteen, IJzendijke, IJerseke en Biervliet kwam respectievelijk 1 sterfgeval voor. De keelziekte te Middelburg vereischt eene nadere beschouwing. Tegelijkertijd werden daar gevallen van croup waargenomen, welke blijk baar in nauw verband met diphteritis stond, met deze veel overeenkomst in verschijnselen vertoonde, soms in keelziekte overging en omge keerd, en waarschijnlijk aan denzelfden invloed het ontstaan te danken had. Sedert meer dan een jaar worden deze ziekten te Middelburg meer of minder verspreid waar genomen. Van September 1887 tot October van dit jaar zijn 60 sterfgevallen aan croup en diph teritis voorgekomen. In December a. p., toen 14 lijders stierven, bereikte de ziekte het hoogste standpunt, om tegen den zomer weder af te ne men. In September jl. vertoonde zich weder eene verheffing. Deze ziekten werden het meest waargenomen in het noordelijk en zuid-westelijk gedeelte dei- stad, vooral in de wijken Q, K en N E, en kwa men dus meer voor in de peripherie dan in het centrum en meer onder de mingegoeden dan onder de gegoede klasse der bevolking, ofschoon dit laatste feit niet sterk is uitgedrukt. De meeste lijders werden op den leeftijd van 24 jaren aangetast. Viermalen kwamen 2 sterf gevallen in een huis voor. De oorzaak van de verspreiding dezer ziekte werd tot dusverre niet opgespoord. Het onder zoek daaromtrent wordt echter nog voortgezet. De omstandigheid, dat de ziekte bleef voort woekeren, in weerwil van de ontsmettings-maat- regelen, van gemeentewege toegepast, doet den ken aan eene algemeene oorzaak, hoogst waar schijnlijk gelegen in minder gunstige hygiënische verhoudingen. Het behoeft daarom wel geen betoog, dat alle middelen moeten worden aangewend, om in dien toestand verbetering te brengen. Zorg voor ver wijdering van al het vuil uit de woningen en de omgeving, en eene spoedige daarstelling van de drinkwaterleiding kunnen daartoe ongetwijfeld veel bijdragen. Fébris typhoïdea werd waargenomen te Borssele, Boschkapelle Clinge Dreischor Middelburg, Nieuwerkerk en Scherpenisse, doch verkreeg ner gens epidemische uitbreiding. Wat betreft het plaatselijk onderzoek en han delingen ter bevordering der volksgezondheid wordt het volgende gemeld Bezocht zijn de gemeenten Vlissingen, Scherpe nisse, St. Annaland, Kruiningen, Kattendijke, Wemeldinge en Zierikzee. a Afvoer van vuil. Kruiningen. Op den onhoudbaren toestand van een varkens hok, te Hansweert, werd de aandacht van het gemeentebestuur te Kruiningen gevestigd. Dit hok, waaruit de mest in langen tijd niet werd verwijderd, was gelegen op slechts 1 meter afstands van de woning eens btmrmans, die met andere buren van den ondragelijken stank veel hinder ondervond. Volgens bericht van het gemeentebestuur is het varkenshok van daar verwijderd. Middelburg. Onder toezending van een afdruk van het rapport der commissie van fabri cage, in zake den afvoer van vuil uit de terrei nen tusschen Heerengracht, Seisplein, Achter gracht en Noordpoortstraat, verzochten burg. en weth. te worden ingelicht omtrent de vraagof het, bij den tegenwoordigen stand der wetenschap op hygiënisch gebied, al of niet verantwoord zoude zijn, voor de genoemde terreinen de fae- mij geheel aan het toeval, aan het noodlot over. Ik vind het heel gezellig bij u, tante vooral de slaapkamer bevalt mij en ik zal er mij na den eersten nacht thuis voelen, alleen verzoek ik uw toestemming om in het kleine salon, dat gij mij wilt afstaan, eenige verandering te maken ja, schrik niet, tantetje, ik wil er zelfs een schildersezel plaatsen, want, al moogt gij het eigenlijk niet weten, ik hen een groote schilderes, de lievelingsleerling van onzen hof schilder en hij heeft mij eens met een bemoedi gend knikje gezegd »gravin, als gij wildet. WelnuIk wil. Een Rosa Bonheur zal ik bezwaarlijk worden, maar wellicht iets redelijkg onder de duizenden kladschilders, die liefhebberij met talent verwarren." En met een zucht en een weemoedig humoristische uitdrukking voegde zij erbij»Men moet als arme freule toch iets doen niet waar Maar om u te doen bekomen van den schrik, tantetje, want ik heb heel goed ge merkt dat gij bjj mijn bekentenis dacht»nu schildert dat arme kind ook nog 1" ja, ja ik versta de kunst van gedachten lezen om mij eenigszins te rechtvaardigen, wil ik u terstond laten zien op welken trap ik in de kunst sta. Dit is immers de weg naar mijn kamer Mevrouw v. Röhling begreep niet wat Stephanie, die snel opgestaan was en naar een der deuren toeging, in haar schild voerde en riep haar tbe >Ik zal de meid roepen, schel als 't u blieft twee maal daar in den hoek, dan zal Anna met u mede gaan." cale stoffen met het spoelwater in"doorzijgende beerputten op te vangen. Deze vraag werd ontkennend beantwoord, met verwijzing naar de zienswijze van den inspecteur, medegedeeld in de vorige vergadering. Dientengevolge werd door den gemeenteraad besloten om geen doorzijgende putten aan te leggenhet onderhanden zijnde aarden-buizen riool te voltooien en uitsluitend te bestemmen tot loozing van hemel- en spoelwater naar de vest. Alvorens dit water in de vest loost zal het door middel van een bezinkingsbak en grondfilter zooveel mogelijk van de vaste stoffen worden ont daan. Ten aanzien van de uitloozing van het riool uit het gasthuis op de Heerengracht, zal het bestuur der godshuizen worden uitgenoodigd hieraan een eind te maken. Aansluiting van riolen, afkomstig van perceelen, waar geen tonnenstelsel is ingeyoerd, op het in aanleg zijnde Engelsch aarden-buizen riool, mag niet geschieden. Evenmin zal daarin de gier, afkomstig van eene stalhouderij, wordenopgenomen Door een en ander zal eene groote verbetering, in het belang der volksgezondheid worden tot stand gebracht. b. Begraafplaatsen. Door Ged. staten werd advies gevraagd omtrent het bouwen van een bierbrouwerij en landbouwschuur in de nabij heid der begraafplaats te St Jansteen. Daartegen bestond geen bezwaar, indien de schuur nimmer tot woning wordt ingericht. Op denzelfden grond en voorwaarde werd gunstig geadviseerd op een verzoek van een landbouwer te Scherpenisse, om een schuurtje bin nen den bij de wet bedoelden afstand van 50 M. van de algemeene begraafplaats te bouwen. c. Voedsel en dranken. Naar aanleiding van het destijds voorkomen van trichinosis te Goes, heeft de gemeenteraad eene verordening vastgesteld, waarbij is verboden slachtvee (ook varkens) te dooden en voor gebruik als voedings middel te bestemmen, vóór het is gekeurd. Het slachtvee mag niet worden afgehakt vóór eene nieuwe keuring heeft plaats gehad. Bij deze nieuwe keuring moeten de borst en buikingewanden van het te keuren beest aanwezig zijn. Bij varkens heeft de nieuwe keuring niet plaats, vóór dat den keurmeester de schriftelijke ver klaring van een deskundige wordt vertoond, dat het onderzochte vleesch vrij is bevonden van trichinen en blaaswormen. Door dezen nuttigen maatregel zal eene ramp, als de gemeente Goes tweemaal in een jaar heeft getroffen, kunnen worden voorkomen. De algemeene indruk, bij de winkelvisitatie ver kregen, was dat in den eersten ring over 't alge meen de toestand der apotheken en van den voorraad van geneesmiddelen bij de geneeskun digen bevredigend was. De 20 apotheken werden alle voldoende bevon den, zoomede de voorraad der geneesmiddelen bij 17 geneeskundigen. Bij een geneeskundige moest eene hervisitatie plaats hebben, welke een bevredigende uitkomst opleverde. In den tweeden ring maakte de toestand dei- geneesmiddelen enz. bij 19 geneeskundigen, 5 apothekers en 1 droogist, in dezen ringeen gunstigen indruk, zoowel wat de netheid, deugde lijkheid als hoeveelheid der geneesmiddelen betreft. In den derden ring waren de 3 apotheken in dezen ring in voldoenden staat, zoomede de voor raad van geneesmiddelen bij 17 geneeskundigen. Het proces-verbaal, tegen een geneeskundige te Sas van Gent opgemaakt, is in handen van het openhaar ministerie gesteld. Met betrekking tot deze handelingen deelt de voorzitter nog mede dat hij de hoop koestert dat spoedig gevolg worde gegeven aan het besluit van den gemeenteraad te Middelburg, om op de Heerengracht voor alle woningen het tonnenstel sel in te voeren. Naar aanleiding hiervan vraagt de heer De Man het gevoelen van den voorzitter omtrent de beste wijze van afvoeren van faecaliën voor het Gasthuis of hij het tonnenstelsel de voorkeur geeft of gemetselde beerputten verkieselijk acht. De voorzitter antwoordt het tonnenstelsel te »Dank u tante, ik zal het wel alleen vin den en weg was zij. Na een paar minuten kwam zij terug met een portefeuille, en legde die op het tafelkleed, dat de zindelijke huisvrouw intusschen met een beschilderde kruimel-schuier afgeschuierd had. De portefeuille, welke Stephanie staande opende, nadat zij de hanglamp omhoog geduwd had, bevatte een menigte schetsen in olieverf, op doek, karton en papier. Zij legde de welwillende beoordeelaarster het eene blad na het andere voor en voegde er af en toe een verklarend woord bij. »Dat is onze oude tuinman." »Mooizei mevrouw Yon Röhring. »Zoo niet, tante, andersom en dat is een schoolkinden hier is Bodo nog eens Bodo van achteren dit is de oude tuin man als hij appelen plukt hij is van 'tjaar gestorven, de arme drommel weer Bodo in zijn hangmat hier een geflatteerd portret van mij zelve, dat ik uit ergernis gemaakt heb, omdat niemand meer voor mij wilde poseeren. U zal ik dezer dagen uitschilderen, tante, als gij het goed vindt. Dat zijn schetsen van Rochlitz- hausen de kleine broeikas de vijver, dien herinnert gij u nog wel hier in de boot zit mijn broeder weer dit is de kerk dit de kippenloop, hier het logement met de kegelbaan een stuk van den tuin aan den weg - »En wie is dat, die hier in dat priëel slaapt vroeg tante. »Bodo natuurlijk," antwoordde Stephanie- prefereeren en voegt er bij dat hij zich zeer ver heugen zou, indien dat in het Gasthuis kon worden ingevoerd. Wijzende op hetgeen in de handelingen is me degedeeld omtrent de trichinose te Goes, merkt de voorzitter op, dat waar hij in de handelingen zeide dat door den daar ingevoerden nuttigen maatregel eene ramp, als Goes tweemaal in één jaar trof, zal kunnen worden voorkomen, thans gebleken is dat eene dergelijke ramp is voor komen. Te Goes toch heeft zich een geval van trichinose hij een varken voorgedaan en, dank zij de keuring bij verordening voorgeschreven en de opname bij koninkl. besluit van trichinen, ziekte onder de besmettelijke ziekten van het vee enz., zjjn nadeelige gevolgen niet alleen voorkomen, maar kunnen tevens afdoende maatregelen tegen de verspreiding dezer noodlottige ziekte worden genomen. Dit onderwerp ge eft den heer Couvée aanleiding- tot de vraag of de eigenaar van het varken schade loos gesteld is, wat de voorzitter ontkennend be antwoordt, wat het trichineus bevonden varken betreft. Het nog op die stal aanwezige varken wordt echter onteigend en, evenals de mest, onscha delijk gemaakt. De heer Couvée vindt daarin aanleiding om te wijzen op het gevaar dat voor omliggende gemeenten bestaat, doordien men, vreezende voor de afeeuring van een stuk vee, dat dier huiten de gemeente, op plaatsen waar niet gekeurd wordt, verkoopt. De voorzitter wijst, in verband hiermede, op de wenschelijkheid om overal te handelen als te Goes gedaan wordt, dan wordt het bezwaar ondervangen. Hierna worden de verslagen der commissiën voor de winkel visitatie uitgebracht. Een eigenaardigen indruk maakt het verslag wat betreft den derden ring, het voormalig Staats- Vlaanderen, waar tal van, in handen van leeken gevaarlijke, geneesmiddelen door kruideniers en andere onkundigen worden verkocht, en enkele apotheekhoudende geneeskundigen uit de Belgi sche grensgemeenten zeer slechte medicamenten in voorraad hadden. Maatregelen zijn genomen om hierin verbetering te brengen. Vervolgens wordt overgegaan tot benoeming van verschillende commissiën, le voor het archief, daartoe worden benoemd de heeren De Man, Bolle en De Ligny, 2o voor het nazien der notulen, hiervoor worden aangewezen de heeren Keijzer en De Ligny en 3o eene commissie tot het geven van advies, hierin worden benoemd de heeren De Man, Snouck Hurgronje en Couvée. Als correspondeerende leden worden herbenoemd de heeren Was, Bertel en Gerth van Wijk. Hierna komen de voorstellen en onderwerpen ter bespreking aan de orde, en wel in de eerste plaats een schrijven van den minister van bin- nenlandsche zaken van den volgenden inhoud: »Ik heb de eer u te verzoeken in de eerstvol gende vergadering van den geneeskundigen raad uwer inspectie het gebruik van saccharine tot een punt van overweging te maken, en wel in dien zin, dat de overwegingen in de geneeskun dige raden de grondslag kunnen zijn voor dë bespreking van de vraag in de inspecteurs- vergadering, of het gebruik van de saccharine hier te lande maatregelen in het belang der volksgezondheid noodig maakt." De heer Goemans toont in het breede, op gezag van onderscheidene erkende buitenlandsche specia liteiten aan dat het aebruik van saccharine geene nadeelige gevolgen na zich sleept. De heer De Man deelt uit zijne praktijk een geval mede dat hetzelfde gevolg opleverde, terwijl ook de heer Van Berlekom hetzelfde resultaat verkregen heeft. De heer Couvée doet eveneens eenige mede deelingen omtrent het gebruik van saccharine en vermoedt dat, wat hij met een bewijs staaft, dit artikel spoedig in de industrie zal worden aan gewend. Nadeelige gevolgen van het gebruik zijn hem niet bekend. Na discussie werd goedgevonden den minister te antwoorden dat de geneeskundige raad geen termen vindt om in het belang der volksgezond heid hier te lande maatregelen te nemen tegen het gebruik van saccharine. »Bodo komt op de meeste schetsen voor, hij was altijd thuis en had toch niets te doen. Dat zijn landschapjes, die u minder zullen interesseeren boomen, water een molen, lucht en wol ken, zelfs een stuk van de pier te Swinemunde, als een herinnering aan ons verblijf aldaar heilige Achenbach, vergeef mij maar het was goed gemeend. Ja, als men alles kon wat men wil, maar op eens ontschiet iemand de kracht en, men zinkt in de diepte zoo, nu heb ik n ge noeg geplaagd nu behoeft gij niets meer te bekijken laat maar, ik zal het zelf wel op ruimen." Mevrouw Von Röhling trok de lamp weer naar omlaag, het scheen alsof zij verlangde dat de orde weer hersteld zou zijn en was ook niet op haar gemak voordat de schetsen weer in de por tefeuille waren en deze in een hoek stond, zoo dat het er weer even netjes om haar heen uit zag als zij gewoon was. Toen eerst kon zij kaar oordeel uitspreken over hetgeen zij gezien had. Het klonk gunstig, doch niet overdreven mwe stukjes zijn zeer lief, althans voor zoover als ik er over oordeelen kan." Stephanie glimlachte en zei »Dan ben ik tevreden, het is een treurige kunst, die alleen bestaat voor ingewijden, vindt gij ook niet?" Mevrouw Von Röhling liet de gelegenheid tot een gesprek over de waarde der vakcritiek voorbijgaan en keek achter zich op een ouder- wetsche albasten pendule, die onder een glazen

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 5