N\ 268. 131e Jaargang. 1888. Maandag 12 November. Middelburg 10 November. Verspreide berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Adverten i a 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels/l.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behooren twee BIJVOEGSELS. MIDDELRUR RANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dek Peul. te Zïerikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhüuzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijsh van Ditmak te Rotterdam, en de firma B. van de* Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger; voor België A. Gkosjean Co. te Brussel. Het Sociaal Weekblad is zeer teleurgesteld door het ingediende wetsontwerp tot het tegengaan van overmatigen arbeid van jeugdige personen en van vrouwen. Er is nog te veel dat daarin niet wordt voorgesteld. Geen verhooging van den minimum-leeftijd, waarop de arbeid van kinderen in alle werkplaatsen en fabrieken een aanvang mag nemen. Geen beperking van den kinder- veldarbeid. Geen voorschriften in het belang van de veiligheid en de gezondheid der werk lieden. Geen aanstelling van bijzondere ambte naren, met de uitvoering en met het toezicht op de naleving der wet belast. »Is het wonder", zoo schrijft het Weekblad »dat bij kennis neming van dit wetsontwerp onze teleurstelling groot zou zijn geweest, indien niet reeds loopende geruchten ons gewaarschuwd hadden, onze ver wachting niet hoog te spannen Waar is het, dat de meerderheid der enquête commissie niet heeft geadviseerd tot verhooging van den minimum-leeftijd. Doch zoo gaarne had den wij dezen minister, op het voetspoor zijns voorgangers, zien handelen overeenkomstig het tegenovergestelde advies harer minderheid. Waar is het ook, dat de enquête-commissie hij haar onderzoek het terrein van den veldarbeid slechts terloops betreden had. Doch terecht was de vorige regeering van oordeel, dat te dien aanzien in den loop van een vijftiental jaren genoeg is openhaar geworden, wat tot rechtvaar diging en bouwstof kon dienen voor wetgevende tusscbenkomst. Waar is het eindelijk, dat de enquête-commissie in overweging heeft gegeven het in 't leven roepen van een opzettelijk opper-toezicht, en in verhand daarmede het waken voor de gezond heids- en veiligheidsbelangen der arbeiders, te regelen bij een tweede afzonderlijke wet. Doch waarlijk niet, omdat zij dit een en ander be schouwde als van minder gewicht of als niet rijp voor behandeling door den wetgeverin tegendeel uitsluitend »»terwille van spoedige afdoening."" Toch wordt, hoezeer haar rapport van eenstemmigheid te dezen opzichte scheen te getuigen, door haar voormalig mede-lid in zijn memorie van toelichting van het eene in 't geheel niet gerept, en van het andere slechts melding gemaakt om te verklaren, dat hij daarvoor »»het oogenblik nog niet gekomen acht."" Zoo zal dus op den in 1874 ingeslagen weg ook thans nog weder worden voortgeschreden met een slakkengang tot vreugde van hen, die niets liever wenschen dan met reden en recht daarop te kunnen smalen. Of zal de volksverte genwoordiging bereid worden bevonden om de leemten in het haar aangeboden werk aan te vullen, en de regeering tot aanvaarding van die aanvulling te bewegen Hopen kan men bet maar veel bouwen op die hoop durven wij niet." De Yolks-Almanak der Maatschappij tot nut van h' algemeen voor 1889 is verschenen. Het keurig nette boekje bevat voor de leden der Maatschappij belangrijke mededeelingen omtrent het hoofdbe stuur, de gehouden algemeene vergadering en andere zaken, de ruim honderdjarige betreffende. Maar het Mengelwerk, in dat jaarboekje voor komende, is thans zeer interessant. Dit bevat Bescherming der nijverheid in de achttiende eeuw door W. H. de BeaufortEen maatschappelijk vraagstuk door J. E. EnklaarVoorzorgskassen door P. van Geer; De laatste dag der Bastille door Jo de Vries (met plaat)Suriname door P. C. Steynis Beleefd heidsvormen, het groeten en begroeten door G. A. van HamelUit de fabriekswereld door J. W. v. d. Linden en Het Rotterdamsche museum voor land- en volkenkunde door A. Weruméus Buning. Terwijl de leden dit boekje gratis ontvangen, is het toch ook voor het publiek verkrijgbaar tegen den matigen prijs van 75 cent. Het verdient ten volle de belangstelling ook van hen die buiten de maatschappij staan. De vereeniging Volksonderwijs gaf een klein geschrift in het licht, waarin die vereeniging en haar werk door een belangstellend lid op overtui gende wijze worden geschetst. kan de laatste acute ongesteldheid van Zijne Majesteit als nagenoeg geweken beschouwd wor den. De voeding gaat in de laatste dagen veel heter, en men mag zich vleien dat de krachten langzaam zullen bijkomen. »Wat den algemeenen gezondheidstoestand van den koning aangaat, zoo mag deze op dit oogenblik vrij bevredigend genoemd worden, hoewel met het oog op het chronisch lijden van Zijne Majesteit Hoogstderzelver toestand altijd de grootste zorg vereischt." Bij kon. besluit is het bij Z. M. hesluiten van 5 Dec. 1851 en van 30 Dec. 1866 ingestelde eere- teeken tot belooning van eervollen, langdurigen werkelijken dienst bij de schutterijen, toegekend aan Marinus Nicolaas Baert, le luitenant-kwar tiermeester, en Hendrik de Munck, sergeant, heiden hij de dienstdoende schutterij te Vlissingen. De Staatscourant van heden bevat de Volgende mededeeling Volgens verklaring van 's konings geneesheeren Het belangrijke verslag van den directeur dei- rijkspostspaarbank over het jaar 1887 is thans in den gebruikelijken vorm afzonderlijk versche nen. Behalve den inhoud, zooals die in de St.-Ct openbaar is gemaakt, bevat dit verslag eeii aan tal graphische voorstellingen welke een aanschou welijk beeld geven van den ontwikkelingsgang der instelling gedurende de zeven jaren van haar bestaan. Daaruit blijkt dat de inrichting zich voor treffelijk blijft ontwikkelen, dank zij onge twijfeld de uitstekende wijze van beheer en de vele gemakken die de directeur bij voortduring den inleggers verschaft. Alles wordt hun zoo duidelijk en gemakkelijk mogelijk gemaakt. Uit de inlagen in postzegels, gesplitst in inlagen van 5 cents en 1 cents postzegels, wordt het duidelijk dat ook het sparen onder de schooljeugd steeds toeneemt. De plannen tot invoering van een speciale afdeeling Zeemacht en de beraamde maatregel tot het rentegevend beleggen van de gerechtelijk geconsigneerde gelden, langs den weg der instelling, waarvan in het vorig jaarverslag werd gewag gemaakt, zijn nog niet tot uitvoe ring gekomen. Dq» deelneming van werklieden in de rijkspost spaarbank neemt toe. Meer in het bijzonder vestigt de directeur, de heer A. P. T. Sassen, de aandacht op hetgeen wederom uit de in het verslag opgenomen gege vens kan worden afgeleid, op het verblijdend feit namelijk, dat van de rijkspostspaarbank vooral wordt gebruik gemaakt door die maatschappelijke klasse, ten behoeve van welke de wetgever de instelling hoofdzakelijk in het leven riep. Zooals door ons vroeger werd bericht, zullen de vereenigde sociëteiten der schutterij en infan terie alhier op feestelijke wijze den dag herdenken, waarop vóór 75 jaren Nederland zijn onafhanke lijkheid hefkreeg. Daartoe zullen zij op den 15 Nov. a. eene soiree geven in het Schuttershof alhier, die opgeluisterd zal worden door het muziekkorps der dd. schutterij. Voor zoover ons bekend is, is deze vereeniging de eenige in onze stad, die in deze richting iets tot stand zal brengen. Afgaande op de door deze vereeniging vroeger gegeven soirées zal het dan ook ditmaal van de zijde der ingezetenen zeker niet aan de noodige deelneming ontbreken. Behalve een toepasselijk tooneelspel zullen twee blijspelen worden opgevoerd, terwijl het geheel besloten zal worden met een bal, waartoe de entreekaarten verkrijgbaar zijn gesteld hij de leden van het bestuur. In de Vrijdag avond te Yerseke gehouden gemeenteraadszitting, waarin slechts 4 leden tegenwoordig waren, werden de ingekomen ge loofsbrieven van den tot raadslid gekozen heer J. Sandee Pz. onderzocht en in orde bevonden en diensvolgens tot zijne toelating besloten. Tot lid van het burgerlijk armbestuur werd, wijl de heer J. Sinke voor zjjne benoeming be dankt heeft, gekozen de heer Andries Verschuur. De heer Koeleman, burgemeester, die eerst ge kozen werd, nam de benoeming niet aan. De voorzitter bracht een schema voor eene nieuwe heffing van den hoofdelijken omslag ter tafel en lichtte dit breedvoerig toe. Volgens dit schema, hetwelk later zal worden behandeld, vervalt de nu bestaande laagste klasse (inkomen 201300 gld en tellende 280 aangeslagenen) ge heel, de 2 volgende klassen betalen minder, de 5 volgende van 17) c., 79 c. meer, terwijl vooral de hoogste klassen aanmerkelijk verhoogd worden. Hoofden van gezinnen met meer dan 3 kinderen beneden 15 jaar en een inkomen van minder dan 109.0 gld krijgen 25 reductie. Daar hij het ontwerpen der begrooting voor 1889 ook gesproken was over vermeerdering der gemeente-opcenten op de personeele belasting, had de voorzitter ook berekend op welke klas sen eene vermeerdering van de gemeente-inkom sten met 3000 gld. het zwaarst zou drukken. Deze verhooging zou 54 nieuwe opcenten nood zakelijk maken, en daarbij zouden de laagste klassen onevenredig zwaarder getroffen worden dan de hoogste. Hij achtte daarom dezen weg om tot stijving der gemeente-inkomsten te geraken onbillijker dan de door hem aangegevenen. Met gesloten deuren werden daarna de gewij zigde politie-verordeningen besproken. Men schrijft ons uit Zierikzee Donderdagavond vergaderde voor het eerst in dezen winter ons departement van de Nederland- sche maatschappij van Nijverheid. De vergadering was druk bezocht en in de eerste plaats gewijd aan het verslag van den afgevaardigde ter alge meene vergadering. De heer J. W. D, Boeije gaf eene aanvulling van het gedrukt verslag, die zeer belangrijk mocht heeten. Een aantal huishoudelijke zaken werden afgedaan, verschillende voorstellen van het bestuur eenparig aangenomen. Zoo werd besloten de boekerij van het departement in leen- bruik af te staan aan de gemeente Hoogere Burgerschool alhier. Na de pauze had eene zeer interessante kunst beschouwing plaats overHet Meubel in vroegere tijdperken. Uit de boekerij van het museum voor kunstnijverheid waren daartoe een honderdtal platen en photographien ter beschikking van het departement gesteld. Blijkbaar voldeed het geëx poseerde uitmuntend. Met een woord van dank voor dé talrijke opkomst werd deze belangrijke vergadering door den voorzitter van het departe ment, den heer mrJ. P. N. Ermerins, gesloten. Men schrijft ons Door het ongunstige weder van Dinsdag en Woensdag konden eerst Donderdag de schippers van Burghsluis naar zee gaan tot redding van de lading en inventaris van de op het'Nieuwe Zand gestrande logger Zeemeeuw. Er is met drie vaartuigen te Burghsluis aange bracht 200 vaten haring, 18 netten, kabels en ander touwwerk. Men hoopt op volgende dagen ook het overige der lading en tuigen te kunnen redden. Het schip ligt geheel op zijde en is waarschijnlijk wrak. Bij burg. en weth. van Amsterdam is inge komen hét nieuwe beursplan van den heer Kras- napolsky, ontworpen door den architect Jan Sprin ger. Het behelst de grondslagen waarop een naamlooze vennootschap de Beurs wil bouwen, die na 80 jaren onbelast aan de gemeente zal overgaan,terwijl Amsterdam onmiddellijk zal deelen in de winst boven de 5 pCt., die over het maat schappelijk kapitaal zal moeten worden uitgekeerd. Eenige dagen geleden overleed te Arnhem, waai hij tijdelijk vertoefde, zekere mijnheer Van der Ende, die zijn geheele vermogen, dat op een ton geschat wordt, vermaakte aan het Nederlandsch Bijbelgenootschap. De heer Völker, die op zijn landgoed Zoelen, te Zoelen, slechts een paar maanden in het jaar verblijf houdt en uit dien hoofde aldaar niet in den hoofdelijken omslag kon worden aangeslagen, heeft echter uit eigen beweging ƒ500 in dien omslag bijgedragen, als eene tegemoetkoming in de kosten der gemeentehuishouding. Nu de winter reeds zoo buitengewoon vroeg begonnen is, herinnert een 76-jarige aan het N. v. d. D., dat hij in 1829 den 4 November reeds schaats gereden had op wijken in Friesland. Drie dagen daarna begon het te dooien, doch na 4 dagen weer op te vriezen. In het laatst van Februari 1830 vroor het nog dat het kraakte. Ook een censuur maar nog al kras in de toepassing. Volgens het Bataviaasch Hbld. had een inlandsch tooneelgezelschap van Penang af komstig en door den sultan van Deli ontboden, door onze rechtspleging te sparodieeren" zoo men wil maar het blad gelooft niet eens, dat dit het geval geweest is, daar de sultan dat zeker niet zou hebben getolereerd zich zoo zeer de hoosheid van het bestuur op den hals gehaald, dat de acteurs en actrices met 3 maanden dwangarbeid werden gestraft. In het Engelsch lagerhuis heeft gisteren baron De Worms verklaard, dat de regeling der grenzen van het onder Engelsch protectoraat geplaatste Bechuanaland geen beteekenis heeft voor de vraag, over welk gebied ten Zuiden van de Zam- bezie de invloed van Engeland zich uitstrekt. Het is vastgesteld dat deze invloed zich uitstrekt over het gebied, hetwelk gelegen is ten Noorden van Transvaal en Bechuanaland, ten zuiden van de Zambezie, ten oosten van den 20en graad oosterlengte, en ten westen van de Portugeesche provincie Sofala. Sir James Ferguson herhaalde zijne vroegere verklaring, dat er in de tractaten tusschen Groot- Brittanje en Nederland geen enkele bepaling bestaat, welke de Engelscbe onderdanen in de Nederlandsche koloniën van den militiedienst vrijstelt. Tenzij men dus kunne aantoonen dat andere vreemdelingen worden vrijgesteld, bestaat er geene reden om tegen dergelijken dienst ver- toogen in te dienen. Volgens de Köln. Zeitung moet de czaar door het spoorwegongeluk hij Borki veel dieper ge schokt zijn dan men eerst meende. Voortdurend houdt hij zich bezig met de vele slachtoffers en hun nagelaten betrekkingenhet kost moeite zijn gedachten af te leiden. Als hij aan zijn schrijftafel zit mist hij steeds zijn getrouwen gezel, den hond, die vroeger altijd naast hem lag doch bij het spoorwegongeluk gedood werd. Dit brengt telkens alles weder voor zijn geest terug en dan barst hij dikwijls in tranen uit. Voor de nagelaten betrekkingen is op rijkelijke wijze gezorgd. Het is een feit dat de czaar tegen den raad van allen bevel gaf om sneller te rijden. Hij werd behalve aan den voet ook aan de borst en de heup gekwetst. Een zilveren tabaksdoos die hij in den zak droeg was geheel plat gedrukt. De Engelsch-Duitsche blokkade op de Oost kust van Afrika zal zich vol geus Engelsche berichten uitstrekken van Mozambiek tot Soeakim en uit een dubbele rij kanonneerbooten bestaan. Dit zou een lengte van 500 Duitsche of 2300 Engelsche mijlen zijn. In het proces van de Times tegen de Par- nellisten kost iedere minuut, die de behandeling duurt, 3 p. s., ieder uur 180 p. s. en, daar de zittingen dagelijks wel vijf uren in beslag nemen, iedere dag 900 p. st. Hiervan moet de Times 500 p. s. betalen, de Parnellisten 200 p. st. en de staat de rest. Het stenographisch bureau kost dagelijks 40 p. st. De verdiensten van de leden van de rechtbank zijn ook de moeite wel waard. Het openbaar ministerie krijgt 100 p. st. eiken dag, de advocaten 75, 50, 40 en 30 p. st. Voor de Times bedragen de gezamenlijke onkosten die tot nu toe gemaakt zijn, 6300 p. st. of 75.600 gulden. Tennyson is ernstig ongesteld. Hij is Ijj- dende aan jicht. Opnieuw is in het East End te Londen een vrouw vermoord, onder gelijke gruwelijke omstan digheden als de vorige slachtoffers. Het tooneel van de misdaad is de Dorset-street. De politie was gisteren zeer achterhoudend met het mee- deelen van bijzonderheden. De vrouw, Mary Jane Kelly genaamd, was 26 jaar oud. Zij werd dood en afschuwelijk verminkt in haar bed gevonden. Men kan zich de algemeene ontsteltenis voor stellen die deze nieuwe misdaad teweeg brengt. Zoodra het lijk gevonden werd heeft de politie speurhonden laten komen om den misdadiger op te sporen. De Duitsche rijksdag is tegen 22 November bijeengeroepen. Dezer dagen heeft te Saint Gelain een droevig ongeluk plaats gehad. In een sterfhuis zouden de zegels worden afgenomen en verschil lende personen waren met den vrederechter, zijn griffier en den notaris in een vertrek bijeen. Deze laatste vond onder de geïnventariseerde voor werpen een revolver in eene lade en nam die op om hem op eene veilige plaats te bergen. Op hetzelfde oogenblik ging het wapen af en een meisje van 19 jaren, dat bezig was om ten overstaan des vrederechters eenige voor werpen in te pakken, stortte dood neer. Een zonderling maar niet nieuw geval van boycotterij had Zondag 11. te Arthurstown (Ierland) plaats. Toen een geboycot grondeigenaar ter kerk kwam, verliet de gemeente terstond de kerk en de gees telijke maakte aan de godsdienstoefening een einde. Eenige politie-agenten te Parijs zagen van de week eene jonge vrouw aan een bovenvenster hangen, wanhopig om hulp gillende. Zij haasten zich om haar te ontzetten en de geredde verhaalde d t haar man haar had willen vermoorden door haar het venster uit te werpen, gelukkig had zjj zich nog kunnen vastgrijpen. De man werd ijj

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1