N\ 267. 1888. Zaterdag 10 November. T 131® Jaargang. Middelburg 9 November* Onderwijs. Rechtszaken, Verspreide Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. A d v e r t e n t i n 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. NA. X MIDDELBURGSCHË Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dee Peijl. te Zierikzee: A. 0. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nietjwenhutjzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh tan Ditmae te Rotterdam, en de firina B. van dek Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger; voor België A. Gkosjean Co. te Brussel. Eene zonderlinge manier om een tegenstander te bestrijden houden sommige katholieke bladen erop na. Men herinnert zich wellicht de dezer dagen ook door ons overgenomen beschouwing van de Banier over de benoeming van drie heeren De Savornin Lokman tot verschillende betrekkingen. Het oordeel der redactie van dit blad vormde een scherp contrast met de waardeerende wijze, waarop van liberalen kant was geschreven over de benoeming van jhr mr W. H. de Savornin Lohman tot kantonrechter te Groningen. Die Banier nu is een orthodox en anti-revolu- tionnair blad, maar staat tegenover de partij van dr Kuyper. Wat doet nu de katholieke Gelderlander Dit blad gebruikt den aanval van de Banier als stormram tegen de liberale bladen, zet wat het anti-revolutionnair orgaan schreef op rekening der vrijzinnige pers, en komt dan tot deze conclusie«Als regeering was het liberalisme nog iets, als oppositie is het niemendal". Dat is eerst een eerlijke tegenstander De N. Rott. Ct schreef gisteren een opstel waarin zij aandrong op meer handelend optreden der liberale partij, o. a. door het verspreiden van kleine en goedkoope blaadjes en geschriften. Dit laatste middel, zeide het blad, wordt vooral door de tegenpartij gebezigd en ondervindt niet weinig den steun van «kerkelijke invloeden." Hierop wijst het katholieke Centrumdat ten slotte uitroept«Wat zou men in de Loge sid deren en beven, indien het werk der pers door de onzen eens waarlijk flink werd aangepakt Het verband tusschen de beschouwing der N. Rott. Ct en de Loge is ons niet duidelijk, dan in zoover het samenbrengen van beide, alleen dienen kan om den onnoozelen lezers van het Centrum met den gewonen boeman schrik aan te jagen. Wat men echter van dergelijke middelen tot bestrijding wel denken moet Wij vleien ons geen oogenblik dat onze op merking over dergelijke onedele manier om een tegenstander aan te vallen eenig doel zal treffen bij die katholieke bladen zelve. Hun belang schijnt nu eenmaal het bezigen van zulke mid delen mee te brengenmaar onze mededeeling kan wellicht dezen of genen eerlijken tegenstan der de oogen openen en in ieder geval onzen eigen partijgenooten een kijkje verschaffen in de zonderlinge en treurige manieren van sommige organen der katholieke pers. De anti-revolutionuaire Boodschapper twijfelt er niet aan, dat het vrije onderwijs eerlang in gun stiger omstandigheden geraken zalterstond bij zijn optreden in Mei jl. verklaarde het nieuwe ministerie, dat het de struikelblokken, die bet vrije onderwijs in zijn loop belemmeren, zooveel mogelijk zou trachten op te ruimen. En in de tweede openingsrede werd reeds een gedeeltelijke herziening van de onderwijswet aangekondigd. Toch, zegt De Boodschapper«gedeeltelijk" en verwachte men er voorhands niet te veel van. Het tegenwoordig ministerie kan het onderwijs nog niet hervormen gelijk het dat wel zou willen. Het is in zijn maatregelen beperkt door de grond wet, door het verschil in gevoelen van de leden der rechterzijde in de Tweede kamer, en eindelijk door de vasthoudendheid der Eerste kamer. Wij vestigen de aandacht op de erkentenis, dat onder meer verschil van gevoelen bij de leden der rechterzijde de rege ling van het onderwijs in den weg staat. De tijd zal nog komen, dat men van die zijde erkent, dat zoogenaamd neutraal onderwijs als regel de eenige mogelijke oplossing is bij 't verschil van gevoelen tusschen de kerkelijke partijen. Vaderland Naar aanleiding van het dezer dagen te Veere genomen besluit om nog eens te beproeven den bekenden beker van Maximiliaan van Bourgondie te verkoopen, schrijft de Arnh. Ct. Het is te wenschen, dat de ingezetenen van Veere thans een verstandiger antwoord zullen ontvangen dan op vroegere verzoeken van de zelfde strekking. Thans heeft geen sterveling iets aan den beker, want de Veer.enaars zullen toch, evenals in alle andere steden, wel de laat- sten zijn om te gaan kijken naar hun museum, een museum met éen stuk. Wat de voorspiegelingen betreft omtrent een proces met de afstammelingen van Maximiliaan, dit is een praatjedat slechts in het hoofd van een gepetrifieerd jurist kan opkomen. Geen Spaansch of Oostenrijksch vorst zal Veere een proces aandoen, om dien beker, die voor de ge meente nu evenveel waard is als de parel op den mesthoop voor den hongerigen haan. Dinsdag is te Wemeldinge, even voorbij de Nieuwe sluis, een stuk van den vooroever van den polder de Breede watering bewesten Ierselce weg gezakt over eene lengte van ruim 60 M. en breedte van ruim 15 M. De minister van justitie heeft aan de IJzen- dijksche adressanten, die zijne tusschenkomst verzochten tot uitbetaling van het getuigengeld zooals indertijd in dit blad werd medegedeeld te kennen gegeven dat de zaak niet vatbaar is voor zijne tusschenkomst en de getuigen de som, die zij meenen te vorderen te hebben, moeten verhalen op hem, op wiens verzoek zij als getuigen zijn gedagvaard. Dit deze bijdrage tot de Nederlandsche juris prudentie blijkt op nieuw dat onze wetten nog voor verbetering vatbaar zijn, schrijft onze be richtgever onder aan zijne mededeeling. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan mr C. Visser, als kantonrechter te Zaandam, aan K. F. Bode, als notaris te Sappemeer, en aan G. van der Vliet als directeur van het postkantoor te 's Her togenbosch. De 2e-luits. L. J. K. de Reede, van het 6e, enA. F. Sutherland, van het 3e reg, inf., zijn voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de land macht in West-Indië. De audientiën van den minister van waterstaat, handel en nijverheid zullen voortaan, met ingang van 17 November 1888, in plaats van des Don derdags, worden gehouden des Zaterdags te één Door de arrondissements-rechtbank te Roer mond is, ter vervulling van de bij dat college opengevallen griffiersplaats, opgemaakt de navol gende alphabetische lijst van aanbevelingmr Ch. C. M. H. baron De Bieberstein Rogalla Zawadsky kantonrechter-plaatsvervanger, advocaat en procu reur aldaarmr J. Lechner, griffier der arrondis sements-rechtbank te Zierikzee; en mr A. F. J. H. Leurs, substituut-griffier bij eerstgemelde rechtbank. Het nieuwe blijspel van Marcellus Emants, Jonge Harten, Donderdag door de Rotterdamsche tooneelisten te 1s Gravenhage opgevoerd, verwierf, volgens sommigen, een succès d'estime; de heer A. Róssing daarentegen roemt in het N. v. d. D. het stuk zeer, behoudens enkele opmerkingen. De vertooners werden zeer toegejuicht. De auteur werd geroepen, maar versoheen niet. Waarschijn lijk zoo schrijft de heer L. in het Vad. schat hij zelf het door hem reeds in 1872 geschreven stukje niet hoog genoeg, om het thans als maat staf van zijn talent te zien aangemerkt. En daarin heeft de schrijver van Adolf van Gelder zeer zeker gelijk. Na afloop der voorstelling werd den heer Emants door het bestuur der Haagsche afdeeling van het Tooneelverbond te zijnen huize een huldeblijk'aan geboden in den vorm van een lauwerkrans met den naam van den auteur en den titel van het stuk op de linten. De pas ontvangen mail uit Indië, loopende tot 5 October, brengt geen berichten van eenig aan belang uit Atjeh. Naar 't Bat. Hand. verneemt, heeft men den militairen kommandant van Atjeh en onderhoorigheden in oveiweging gegeven des nachts de hinderlagen, die ten doel hebben het doorsnijden van de telephonische geleiding tegen te gaan, voorloopig te doen inrukken, doch in stede daarvan die geleiding in de nach telijke uren met zulk een sterken electrischen stroom te verbinden, dat de onverlaten, die de draden zonder isolatoren durven aan te raken, als ossen gedood worden. Aangezien isolatoren en hun gebruik den At- jehers nog wel geheel onbekend zullen zijn, verwacht men veel succes van dat middel. In den vroegen morgen van den lcn October is de gouverneur-generaal Pijnacker Hordijk met zijne familie naar Buitenzorg vertrokken. Aan het station te Depok stond de christengemeente onder haren leeraar geschaard, ten einde Z. E. te verwelkomen. Door dien leeraar, den heer De Graaf, werden den gouverneur-generaal, eenige goedgekozen woorden toegesproken, waarna Z. E. vers 3 van Psalm 134 werd toegezongen. Indien' voegt het Bat. Hdbld. hierbij, dergelijke religieuse manifestatiën in Indië gebruikelijk waren, zouden wij zeer zeker deze goedkeuren. Maar nu het gebruik en de wet integendeel medebrengen, dat alle handelingen van godsdienstigen aard, zooals het zingen van Psalmen, binnen de kerk of de wo ning beperkt blijven, betreuren wij het, dat de gemeente te Depok het niet gelaten heefi bij de alleszins doeltreffende en fijn gevoelde rede van haar voorganger. Te Buitenzorg is terstond na aankomst door den gouverneur-generaal audiëntie verleend. In de Donderdag avond te Goes door de vereeniging de Ambachtsschool aldaar gehouden vergadering is besloten dat de leerlingen daarvan gezamenlijk zullen deelnemen aan de nijver heidstentoonstelling, in het volgend jaar te Mid delburg te houden. Als bestuursleden werden met algemeene stem men herkozen de heer W. J. van der Weert en H. J. van Noppen. De rekening over 18871888 werd goedgekeurd in ontvang op ƒ3293.26, in uitgaaf op f 2754.904 alzoo met een goed slot van 538.354 aan arbeidsloon werd, niettegenstaande de ongunstige tijdsomstandigheden, ruim f 600 door de leerlin gen verdiend. Het aantal leden, die deze zaak begunstigen, houdtgelijken tred methetvorigejaar. De begrooting over 18881889 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op ƒ3238.354. .Volgens het verslag over het afgeloopen jaar be droeg het aantal leerlingen van de afdeeling t i Ea rn e r e n bij het eindigen van den vorigen cursus 19; in de maand April en bij het begin van den nieuwen cursus werden toegelaten 7 leerlingen 6 leerlingen verlieten de school, zoodat aan het einde van den cursus het aantal bedroeg 20, waar van 4 in de eerste klasse, 8 in de tweede klasse en 8 in de derde klasse. Aan de 6 vertrokken leerlingen, namelijk aan W. J. van der Linde, L. C. van der Linde, J. H. Hoogesteger, G. M. Nagelkerke, J. N. Haringman en S. J. de Jonge, werd, op voordracht van de betrokken onderwij zers, door het bestuur uitgereikt het certificaat, dat zij met vrucht het onderwijs hadden gevolgd. Het aantal leerlingen in de afdeeling s m e- d e r ij bedroeg aan het einde van den vorigen cursus 10toegelaten werd éen, terwijl 3 de school verlieten, zoodat het aantal daar thans 8 bedraagt. Aan beide afdeelingen werd het werk naar den aanleg en de vorderingen der leerlingen verdeeld en geregeld en het bestuur kan verklaren dat bij de bezoeken, aan de inrichting gebracht, steeds blijkt dat de onderwijzers zich om het zeerst beijveren om het onderwijs zoo degelijk mogelijk te doen zijn. Door alle werkgevers, die de school begunstigden met het verschaffen van werk werd verklaard, dat zij over de hoedanig heid, van bet afgeleverde werk uiterst tevreden waren. Tot onderwijzer a/d openbare school te Zuid- zande is benoemd de heer H. de Hullu, thans als zoodanig werkzaam te IJzendijke. Voorde examens van apothekers-bedienden, in deze en in de volgende maand te Groningen te houden, hebben zich aangegeven 49 personen, nl. 30 vrouwelijke en 19 mannelijke. De zittingen der commissie beginnen Maandag 26 Nov, e. k. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens zware mishandeling waarop de dood i s g e v o 1 g d J. B., 22 jarbeider, Ossenisse, thans alhier gedetineerd, tot 3 jaar gev., en valschheidin geschrifte: C. E. P., vroeger winkelier, Middelburg, thans Grand-Rapids, tot 1 jaar gev., en E. d. C., koopman, Maldeghem (België), tot 8 m. gev. Allen in de kosten. De vorige week gaven wij van deze drie zaken uitvoerig verslag. Men is zoo beleefd ons eene aanvulling te zenden van het korte bericht, in ons vorig nommer opgenomen, omtrent de uitspraak der Rotterdam sche rechtbank in de bekende strafvervolging tegen het Rotterdarasch Nieuwsblad, ingesteld op klacht van den heer L. P. te Medau. In het vonnis wordt door de rechtbank breed voerig overwogen dat in het bewuste stuk Loontje om zijn boontje, voorko mende in het Rotterd. Nieuws blad van 25 Nov. 1887, de eer en de goede naam van den heer L. Pieterse te Medan, in Sumatra, wordt aangetast, maar wordt het bij dagvaarding den heer Sythoff, directeur-uitgever van genoemd blad, ten laste gelegde feit alleen daarom niet gestraft, omdat het openbaar ministerie in de dagvaarding niet heeft vermeld, dat de schrijver niet bekend was, noch op de eerste aanmaning van den rechtsingang hekend was gemaakt. De heer Sythoff wordt dus wel niet gestraft, maar de eer van den heer Pieterse wordt toch gehandhaafd; aldus schrijft hij, aan wien wij deze mededeeling danken. Donderdag werd voor de Haagsche rechtbank behandeld de vroeger gemelde duelzaak van baron v. H. en den schutterij-kapitein D. Laatstgenoemde had wegens beleediging op De Witte eerstgenoemde uitgedaagd en diens aanbieding van verontschul diging niet willen aannemen, maar hem integen deel op straat een klap in het aangezicht gegeven om een duel uit te lokken. D. was door eigen onhandigheid bij het duel gewond, en daar bloed was gevloeid, was de zaak toen afgeloopen. De substituut-officier baron De Vos van Steenwijk vorderde voor den eersten bekl. drie en voor den tweeden bekl. zeven dagen gevangenis, met het oog op de provocatie van laatstgenoemde. D. verzocht de rechtbank erop te letten, dat hij verplicht was geworden een duel uit te lokken, daar hij verwittigd was dat hij anders niet meer met schutterij-officieren had kunnen aan tafel zitten. De voorzitter der rechtbank betreurde het, dat deze mededeeling niet in de instructie was ge schied, daar dan het onderzoek ook over de aansporing tot tweegevecht had kunnen loopen. Uitspraak Donderdag 15 Nov. a. s. Naar men ons mededeelt zal er op den 5 Dec. e. k. in de lokalen van de Werhnansvereeniging alhier wederom een kinderfeest gegeven worden. Niet minder dan 150 kinderen van de leden zal een aangename avond worden bereid. De gelden, daarvoor benoodigd, zijn geheel uit eigen kring bijeengebracht en niet het minst werd bijgedragen door de ongehuwde leden van de vereeniging, - voorzeker wel een bewijs dat het feest bij alle leden zeer gewild is. En wij kunnen ons dit voor stellen. Dergelijke feestjes toch verdienen ten volle dat zij in eere worden gehouden. In de onlangs te Kapelle gehouden vergade ring van den gemeenteraad kon de benoeming van een lid van het armbestuur niet plaats hebben, wijl op de aanbeveling, die het armbestuur den raad had aangeboden, een minderjarige voorkwam. Een nieuwe voordracht is nu door dat bestuur opgemaakt, bestaande uit de heeren Jakob Blok en G. Zuidweg. Te Yerseke is eene kiesvereeniging Burger plicht opgericht, die zich de verkiezing van vrij zinnige leden voor den gemeenteraad, de prov. staten en de Tweede kamer ten doel stelt. Tot bestuurs-leden zijn gekozen de heeren E. Müller, voorz. A. Zuidweg, ondervoorz., F. Cupérij, le secr. en D. H. Poelman, penningmeester. De verkiezing van een 2en secretaris moet nog volgen. Aardenburg's zanggezelschap gaf, aldus wordt ons geschreven, Woensdag avond zijne tweede uitvoering. Wie deze heeft kunnen vergelijken met de eerste, twijfelt er zeker niet aan of de vereeniging gaat vooruit, leden en directie beijveren zich blijkbaar om 't Hooger zij ons doel tot werke lijkheid te brengen. De koornommers van 't programma lieper. over 't algemeen goed van stapelvooral Harmonie en Hoe lieflijk straalt gij, werden flink gezongen. De solo's met koor gaven een aangename afwisseling, 't Zou van groote onbeleefdheid getuigen hier iets te zeggen van de solo's. Dat ze door 't luisterende publiek zeer worden gewaardeerd, zij hier voldoende. Moge dit het gezelschap en den directeur aansporen zich te blijven wijden aan Neêrlandsch volkszang en Aardenburg's ingezetenen tot ondersteuning, zoo groot mogelijk, van het gezelschap. Dan zeker wacht ons nog menige prettige avond. Rotterdam zal nu toch den 17en November wèl ieestvieren. Op een door den president eener commissie tot versiering van een straat den koning gezonden telegram werd een antwoord ontvangen, waarin dank betuigd werd en meegedeeld dat Zijne Maj esteit zich veel beter gevoelt, en 's ko. nings gezondheidstoestand weder veel gunstiger is. 1

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1