BUITENLAND. Laatste Berichten. Moopinpi en VerpMiip ia Maui. Verkoopingen en aanbestedingen. '"FEUILLETON. MEVROUW. Novelle van T. COMBE. Een nieuw ontwerp van wet tot het Algemeen Overzicht. geschrift, van de Gedenkblatter aan keizer Frederik door de Freis. Ztg. uitgegeven, de tallooze Bis- marck-vervolgingen, is ieder ander van oordeel, dat er geen termen hestonden om de vrijzinnige pers juridisch te vervolgen. Ware dit het geval geweest het zou zonder twijfel gebeurd zijn. Er bestaat in Duitschland groote vrijheid voor de drukpers zoodra het regeeringsbladen betreft. De aanvallen, waaraan keizer Frederik gedurende den korten regeeringstijd van keizer Frederik blootstond, heeft dit o. a. bewezen. Het is alleen jammer dat hij de toepassing dezer vrijheid met twee maten gemeten wordt. Met betrekking tot lord Salisbury's zin spelen op gemeenschappelijke maatregelen van Engeland, Duitschland en Frankrijk voor de oostkust van Afrika verklaren de officieuse Fran- sche bladen, dat Frankrijks minister van buiten- landsche zaken het recht van onderzoek van schepen, met het oog op den invoer van wapenen, erkent als consequentie van de tijdelijke blok kade. Onjuist echter is het, dat Frankrijk zich voorstelt een oorlogsschip van zijn Indisch eskader af te zonderen, teneinde toezicht te oefenen op den slavenhandel aan Afrika's oostkust. Ingevolge de belofte van lord Salisbury is aan het parlement de diplomatieke correspondentie betrekkelijk het incident-Saekville overgelegd. Zij loopt van 27 tot 2 Nov. Er blijkt uit, dat lord Sackville niet alleen, zijn afscheid heeft gekregen wegens den bekenden brief aan Murehison maar ook wegens gesprekken, die hij later met reporters had en waarin hij voortgegaan is zijn meening over de politiek van Cleveland uiteen te zetten. - Blijkens bericht van den Franschen minister van openbare werken zijn bij het mijnongeluk te Cranzac 48 arbeiders om het leven gekomen, die 70 weezen achterlaten. De minister van openbare werken zond 2000 frcs, Floquet 1000 frc en ook Carnot zond een aanzienlijke som tot tegemoetkoming van de ongelukkige gezinnen. Wederom is Canovas del Castillo het mikpunt van vijandelijke demonstraties geweest, ditmaal te Se villa, waar ten slotte de conservatieven met de manifestanten handgemeen zijn geworden. Verscheidene personen werden gekwetst. De politie herstelde de orde en maakte vele arrestanten. Ernstige wanordelijkheden hebben te Alt- kirch in den Elsasz bij de opkomst der recruten plaats gehad. Eene talrijke tierende en joelende volksmenigte poogde zich onder cfe militairen te mengen. Ten slotte werden de geweren geladen, doch geschoten schijnt er niet te zijn. Ernstiger nog dan te Altkirch waren de ongeregeldheden te Illfurt. Een woedende volksmenigte ging den troep met recruten tegemoet. Tevergeefs trachtte men haar tegen te houden De bevelvoerende officier trok de sabel en verwondde een man aan het hoofd. Het station werd met moeite ontruimd. Dinsdagnacht hadden te Parijs twee dynamiet ontploffingen plaats, beidein bureaux de placement plaats, de eene in de Rue Boucher, de andere in de Rue Francaise. Tusschen beide verliepen eenige oogenblikken, juist lang genoeg om van de eene straat naar de andere te gaan. Men gelooft nl., dat hierbij aan kwaadwilligheid moet gedacht worden en een garfon coiffeur of liniona- dier dynamiet in de beide plaatsbureau's heeft geworpen. Er zijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Jules de Swert, de violoncellist en componist, ook aan het Middelburgsche publiek welbekend, is door den gemeenteraad van Ostende benoemd tot directeur der académie de mitsique aldaar. Door sir Charles Warren, het hoofd der politie te Londen, is overal met plakkaten bekend gemaakt, dat alle socialistische optochten en be toogingen op lord-mayorsdag, 9 Nov., verboden zijn. Ondanks het verbod vreest men morgen voor- rumoerige tafreelen. Naar men verneemt, verlaat koningin Natha lie Boekarest om zich in de Krim metterwoon te vestigen, waar haar door de czarina een kastee ter beschikking is gesteld. Ten einde de vele moeilijkheden te voor komen, die tegenwoordig zich dikwijls voordoen, is de sultan van Marokko besloten maatregelen betrekkelijk de vreemdelingen te nemen. In de eerste plaats zal hij van de leden van het corps diplomatique een jaarlijksche opgave eischen van de onder hun bescherming staande landgenooten. Te Nantes hebben een 2000 werkeloozen zich tot de prefectuur gewend met het verzoek om werk, hun te verschaffen aan door de regee ring te ondernemen openbare werken. Heden zijn zij op de prefectuur bescheiden om het antwoord op hun verzoek te vernemen. Inzake de Wurttembergsche hofschandalen wordt gemeld, dat de Amerikaan Woodcock zich wegens familieaangelegenheden van Nizza naar Londen heeft begeven. Of Woodcock uit eigen vrijen wil of op wensch van den koning zich verwijderd heeft en weg zal blijven is nog on beslist. Russische staatsgebruiken. In wel onder richte kringen te St. Petersburg verzekert men, dat, tengevolge van het ongeval met den keizer lijken trein bij Borki, de minister van openbare werken zijn ontslag zal krijgen en vervangen worden door den minister van financiën^fishne- gradsky, voorheen professor in de technfBgie. Te Bergen, in Noorwegen, hebbeflKevige regens ernstige overstroomingen teweeggebracht; vier bruggen en eenige huizen werden weggespoeld. In Norrland (een der noordelijke provinciën van Noorwegen) vreest men voor hongersnood. De oogst is bijna geheel mislukt, de prijs der levensmiddelen stijgt steeds hooger en het vee, dat de arme bevolking verkocht, werd betaald met valsche muntbiljetten. Door het polderbestuur van Walcheren werd heden aan het polderbuis in de Abdij in het openbaar herbesteed1° a het uitbreiden van de steenglooiing en het verzwaren van het dijkprofiel, tusschen de dijkpalen 3 en 6 op den Westka- pelschen zeedijkb het verbeteren en uitbreiden van steenglooiing en de staketwerken, tusschen d« dijkpalen 26 en 28 op voornoemden zeedijk2° het bestorten van den onderzeeschen oever, tusschen de dijkpalen no 18 en 21 aan de Noord watering. Voor het eerste perceel a waren ingekomen 5 biljetten van de heeren D. de Kok, Tuyl (Geld.), 14,200, C. v. d. Plas, Hardingsveld, 14,575, C. F. v. Fraeijenhove, Terneuzen, f14,777, C. de Wilde Az., Kattendyke, ƒ15,000, J. de Jonge, Biezelinge, 15,175. Voor het le perceel b waren ingekomen 2 bil jetten van de heeren C. v. d. Plas, voornoemd, 32325, C. F. v„ Fraeijenhove, voornoemd, 32800. Voor het 2e perceel waren ingekomen 3 bil jetten van de heeren P. A. v. d. Velde Terneuzen 25660, J. van Eek Hardingsveld 25900, C. F. v. Fraeijenhove voorn, 26000. Bij de heden plaats gehad hebbende herbeste- ding van aardappelen ten behoeve van het militair hospitaal alhier was slechts een biljet ingekomen a ƒ3.90 per bectpliter van 67 kilogram. Dit was van den heer A. Jobse. Te Vlissingen, waar eenzelfde herbesteding plaats had, waren inschrijvers de heeren A. Botting voor den prijs van 8,70 en J. J. Parras voor ƒ3,54 per HL. Beide inschrijvers wonen te Vlissingen. Thermometer. Middelburg 8 Nov. vin. 8 n. 29 gr 15 sa ™- o 4. u. 38 gr. "ci uiumcici ivxiuueiuui m. 12 a. 36 gr. a. 4? u. 33 g Verwacht: Z. O. wind. Rotterdam. De rechtbank deed heden uit spraak in de bekende strafvervolging tegen het Rotterdamsch Nieuwsblad, ingesteld op klacht van den heer L. P. te Medan. De rechtbank heeft den directeur-uitgever, den heer Sijthoff, van alle rechtsvervolging ontslagen. 's Gravenltage. Het openbaar ministerie bij het gerechtshof alhier vorderde heden be vestiging van het vonnis der rechtbank te Mid delburg, houdende veroordeeling van drie broe de» uit Koudekerke wegens mishandeling. De vev- dediger, de heer mr Brevet, achtte de schuld niet bewezen en pleitte vrijspraak. Uitspraak Vrijdag 22 Nov. Parijs. Naar aanleiding van de ontploffing! waardoor twee plaatskantoren zijn vernield, wer den 20 personen in hechtenis genomen. Siew-ïork. Volgens telegram uit Haiti hebben de regeeringstroepen Jacmel bezet en de haven heropend. Voorwerpen. Informatiën. Overboeken (verp)Ontv. reg. Overboeken (verp)Ontv, reg. Huis, v. V. Pieterse Overhoeken (verp)Ontv. reg. Land, (verh.) Verheij. Dal urn. 9 Nov. 10 -/ 13 14 14 15 15 19 20 21 22 23 28 Plaats. V eere, Arnemuiden, Vlissingen, Middelburg, Oostkapelle, Middelburg, Middelburg, Camperland, Gapinee, O. VV. Soub Middelburg, 0.& W.Soub Colijnsplaat, Insshuld, Winkelhui, Dijken, (verp.) Inspan, Inspan, Land, Hout, Tiendblokken, De Vo s Tik H. Tak, Hu- vers en Roe'of Tak. De Wolfl. V erhulst. Tak. Huvers. Uit het Fransch. III. Dien avond schreide Doline bij het naar bed gaan, wat haar niet overkomen was sedert den dood harer meesteres. Den volgenden dag was zij neerslachtig, maar kalm bedroefd. Zij weende slechts even bij het ontbijt en onder het middag maal, ziende dat Hector bij zijn zonderling ge drag volhardde. »Het huis was gedurende eenige dagen zoo vroolijk", zuchtte zij, »nu is het erger dan een lijkwagen." Des avonds vergoot zij weder eenige tranen den dag daarop deed zij niet anders. De onuit puttelijke bron was geopend en zij had de kracht niet meer om haar te stuiten. Zij voelde zich terneergedrukt door een leed waarvan zij niets begreep, zij had onbestemde wenschen en ver foeide het leven. Zoo verliepen er acht dagen. Hector had zijne bijzondere redenen om vol te houden. Hij wachtte zeker het oogenblik af dat Doline, in tranen opgelost, geen zier wilskracht meer zou hebben. En zij weende weende Zjj wist zelf niet precies meer waaromzij begreep alleen dat zulk een leven niet kon voortduren tn dat ei bepaald iets moest veranderen. Zij deed echter toch haar werk, maar de heer Virgile meende aan alles wathij at ook hare tranen te proeven. Hector at vier maal daags stilzwijgend, maar zeer smakelijk. Inwendig was hij best in zijn schik, terwijl de heer Virgile door gewetenswroegingen gekweld werd. Bij zijn uiterst nauwgezetten aard verweet hij zich voortdurend dat hij dien twistappel aan den huiselijken haard binnengehaald haddat hij dien tranenstroom geopend had. Waarom was hij niet voorzichtiger geweest! En dan was zijn tusschenkomst in zeer ingewikkelde hartsaange legenheden zeer ongelukkig geweest en zij had een uitwerking gehad, welke hij in het minst niet voorzien had. Waarom schreide Doline nu sedert veertien dagen en verspreidde zij de droefgees tigheid door het geheele huis? Zij, die zoo zeker van haar zaak scheen met haar>Nog niet!" Waarom wachtte zjj niet kalm de een of andere oplossing af? Een vrouwenhart is een raadsel En Doline schreide maar altijd. In zijn wanhoop zei de heer Virgile op zekeren dag, nadat hij haar 's morgens vroeg al weer had hooren snikken. «Doline, wat ik u bidden mag, gij zult ziek wordenAls mijn vrouw nog leefde zou zij u gelasten op te houden met dat schreien." >Ik kan ik kan niet meer ophouden" tegengaan van overmatigen arbeid van jeugdige personen en van vrouwen. Dit ontwerp bevat de volgende bepalingen Art. 1. Onder arbeid verstaat deze wet alle werkzaamheden in of voor eenig bedrijf, behalve: lo werkzaamheden in de open lucht in of voor de bedrijven van landbouw, tuinbouw, veehouderij of veenderij2o werkzaamheden buiten fabrieken en werkplaatsen in of voor het bedrijf van hem, bij wien degene die ze verricht inwoont, voor zoover die werkzaamheden ook buiten eenig be drijf in een huishouding of stalling plegen voor te komen. Art. 2. Het is verboden een kind beneden twaalf jaren arbeid te doen verrichten. Art. 3. Bij algemeenen maatregel van bestuur wordt door Ons, hetzjj onvoorwaardelijk, betzij voorwaardelijk, verboden een kind beneden zes tien jaren bepaalde soorten van arbeid te doen verrichten, op grond van de gevaren voor de gezondheid of bet leven van kinderen, welke die soorten van arbeid hetzij in het algemeen, hetzij bij niet inachtneming van zekere voorwaarden, door de verwerkt wordende stoffen of door de wijze van bewerking opleveren. Art. 4. Het is verboden den arbeid van een persoon beneden achttien jaren of in fabrieken en werkplaatsen dien van een vrouw vroe ger te doen aanvangen of later te doen eindigen danin bet tijdvak van 1 April tot 30 September te 5 uur des morgens en te 7 uur des avonds in den overigen tijd van het jaar te 7 uur des morgens en te 7 uur des avonds. Voor bepaalde bedrijven kan door ons bij alge meenen maatregel van bestuur van dit verbod vrijstelling worden verleend voor jeugdige man nelijke personen, onder zoodanige voorwaarden als zullen noodig blijken. Art. 5. Hij, die een persoon beneden achttien jaren of een vrouw arbeid doet verrichten, is verplicht te zorgen dat die arbeid worde afge wisseld door rusttijden van een gezamenlijken duur van ten minste twee uren, waarvan éen rusttijd des vóór- en éen des namiddags telkens 'ten minste een kwart uur en éen des middags ten minste een uur bedraagt. Hij zorgt dat de bedoelde personen en vrouwen gedurende den rusttijd des middags niet verblijven op een besloten plaats, voor den arbeid bestemd. Art. 6. Het is verboden een persoon beneden achttien jaren of een vrouw op Zondag arbeid te doen verrichten in fabrieken en werkplaatsen. Voor arbeid, door Israëlieten verricht, kan door ons bij algemeenen maatregel van bestuur van dit verbod vrijstelling worden verleend, onder zoodanige voorwaarden als zullen noodig blijken. Art. 7. De artt. 4 en 5 zijn niet toepasselijk op arbeid in- of voor het schippers- of zeevisschers- bedrijf, aan boord van vaai tuigen verricht. Art. 8. Het is verboden een vrouw arbeid te doen verrichten in fabrieken en werkplaatsen binnen vier weken na bare bevalling. Art. 9. Wanneer een persoon beneden achttien jaren of een vrouw buiten.de schafturen aange troffen wordt op een besloten plaats, waar arbeid wordt verricht, wordt die geacht aldaar zelf arbeid te verrichten, tenzij het tegendeel blijke. Art. 10. Hij, dié een persoon beneden achttien jaren arbeid cloet verrichten, moet in het bezit zijn van een kaart, houdende opgave van den naam, de voornamen, den dag en de plaats van geboorte van dien persoon, van den naam en de woonplaats van het hoofd des gezins waarbij of van het gesticht waarin die persoon inwoont en van hem, die den arbeid doet verrichten. Deze is verplicht die kaart aan de bij art. 13 bedoelde ambtenaren op aanvrage te vertoonen. Nadere bijzonderheden omtrent die kaarten en de wijze van afgifte door den burgemeester worden in art. 10 nog vermeld, terwijl art. 11 den werkgever de verplichting oplegt om in de fabriek of werkplaats een lijst op te hangen van de personen, die bij hem in dienst zijn. Dan vol gen de strafbepalingen. Zij luiden in hoofdzaak: Art. 12. Overtreding van een der bepalingen dezer wet, behalve die van art. 15 of van een der bepalingen van de algemeene maatregelen van bestuur, overeenkomstig art. 8, art. 4 of art. 6 dezer wet uitgevaardigd, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geld boete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. Art. 13. Met het opsporen van de overtredin gen van deze wet en van de bepalingen van de algemeene maatregelen van bestuur, overeenkom stig art. 3, art. 4 of art. 6 dezer wet uitgevaar digd, zijn, behalve de bij art. 8 van het wetboek van strafvordering aangewezen personen, belast de maréebaussée, alle ambtenaren van rijks- en ge meentepolitie en de ambtenaren van bet genees kundig staatstoezicht. zuchtte zij met den boezelaar voor de oogen. »Ik geloof.dater ergens een vêer geknaptis." »Maar zeg mij dan ten minste waarom gij schreit. Het ia toch niet om Pointuz, daarvoor zijt gij te verstandig en te fier." »Neen het is niet om hemin 't bjj- zonder." »Maar om wien dan, waarom Stort uw hart eens voor mij uit, Doline. Laat ons naar buiten gaan, de lucht zal u goed doen." Het was zes uur in den morgen, de dauw was heerlijk maar de heer Virgile hield niet van dauw, zij geleek te veel op tranen. De kerseboom begon te bloeien, zij gingen zitten onder de takken, die laag neerhingen, als om de droefheid van Doline voor de vogels te verbergen »Kom, spreek nu eens rond uit," zei de heer Virgile, haar hand vattende. »Ik heb ik heb niets te zeggen. Ik ben dood ongelukkig, ik moet schreienEn zjj voegde terstond de daad bij het woörd. »Ik had er vroeger nooit aan gedacht," zei ze eensklaps en keerde haar gezwollen gelaat naar den hefer Virgile. »I)at geloof ik, dat geloof ik, Doline", zei hij om haar tot bedaren te brengen, maar vroeg zich af, waarop zij toch zinspeelde. «Nooit, nooit," herhaalde zij met vernieuwde heftigheid, »zelfs niet toen d# marskramer mij dat mesje gaf." Art 14. De bij art. 13 bedoelde ambtenarén hebben ten allen tijde toegang tot alle fabrieken en werkplaatsen en vaartuigen. Wordt bun de toegang geweigerd, dan ver schaffen zij zich dien desnoods met inroeping van den sterken arm. In fabrieken, werkplaatsen of vaartuigen, tevens woningen zijnde,en in fabrieken of werkplaatsen,al leen door een woning toegankelijk, treden zij tegen den wil van den bewoner niet binnen dan op schriftelijken last van den burgemeester of van den kantonrechter. Van dit binnentreden wordt door hen procesverbaal opgemaakt en binnen tweemaal 24 uur aan dengenen, in wiens woning is binnengetreden, in afschrift medegedeeld. Art. 15 verplicht de bedoelde ambtenaren tot geheimhouding van 't geen hun in de fabrieken enz. omtrent het daar uitgeoefend bedrijf bekend wordt, met bedreiging van straf tegen overtre ding dier bepaling, en bepaalt tevens, dat geen vervolging te dier zake mag plaats hebben dan op klacht van het hoofd of den betuurder van bet bedrijf of onderneming. (Slot volgt.) De graaf van Parijs en prins Victor Napoleon oordeelen het in het belang hunner zaak afwisselend door een of andere betooging de opmerkzaamheid van Frankrijk op zich te vestigen. In antwoord op een adres, hem door de'Napoleontische demo cratische comité's der Seine gezonden, richt prins Victor een schrijven aan den heer Mitchell, voor heen radicaal, thans Boulangist, waarin prins Victor nog eens nadrukkelijk de beginselen zijner partij aanwijst. «Nauw verbonden door eenzelfde gedachte, vereenigd in een gemeenschappelijke organisatie, zullen, ik weet het de imperia listische comité's niet ophouden te strijden ten einde onzen beginselen de zege te verzekeren. Trouwe verdedigers der nationale soevereiniteit, blijft het plebisciet bet doel van ons s t r e v e n." Opmerkelijk is het, dat deze zelfde heer Mitchell, die als bemiddelaar tusschen de Bonapartistische comité's en prins Victor optreedt, om den laatste de gevoelens van trouw der comités aan de zaak van het keizerrijk te betuigen, tegelijkertijd dooi de organen der Boulangistische republikeinen voorgesteld wordt als een bekeerling, die de rijen der rechterzjjde heeft verlaten om, gelijk andere Bonapartisten als Thiébaud, een zuivere belijdenis aan het republikeinsche geloof af te leggen. Kan men overtuigender bewijs verlangen voor het tweeslachtige in het Boulangisme Oprecht republikein en tevens trouw aanhanger van het keizerrijk Zelfs voor een Boulangist is dit een onvervulbare taak. Terwijl de Bonapartisten van beiderlei kleur de Victorienisten en Jeromisten reeds lang met vliegende vaandels tot Boulanger zijn overge- loopen, heerscht er nog steeds in de royalistische partij verschil van gevoelen, of de graaf van Parijs verstandig handelde, toen hij zijn zaak openlijk aan die van Boulanger verbond en de stemmen der royalisten beschikbaar stelde voor noC bravgeneral. Van algemeene bekendheid is het, dat onder de naaste verwanten van Philips VII in spe zich misnoegdheid over diens nieuwe politiek openbaart. Niemand minder dan de hertog van Ainnale, die Boulanger om be grijpelijke redenen veracht en haat, heeft zijn neef onomwonden de waarheid gezegd. O. a. vertelt men, dat de hertog eens in een dagblad deze zinsnede las «De monarchisten hebben gene raal Boulanger veroorloofd de leliën van hun wapen aan de staart van zijn zwarte paard te hangen." Met blauw potlood aangehaald, met de noot«zeer goed" werd het blad in een met het wapen van Aumale voorzien couvert aan den graaf van Parijs verzonden. De faam verhaalt niet, welK gezicht het hoofd van het huis Orleans bij de ontvangst van het document zette. Den schatrijken -erfoom moet echter de iamilie Orleans ontzien De groote zaak herziening der grondwet blijft bet zwaard van Damocles voor de republiek. De nieuwe president van den gauche radicale Carret verklaarde zich gisteren bij de aanvaarding van »Doline, mijn kind, gij spreekt wartaal." «En het is zijn schuld, hij heeft het mij den eersten avond in hef hoofd gebracht. Sedert ben ik niet meer dezelfde geweest, het huishouden is mij onverschillig geworden, en ik vind dat ik mijn bestemming gemist heb en als ik weer van voren af aan moest beginnen De heer Virgile stond op ;hij vond het het eene oogenblik te warm, het andere te koud; hij liep een eind de laan in en kwam weer terug. «Als Pointuz u op dit oogenblik ten huwelijk vroeg, zoudt gij dus ja zeggen «Ik geloof.het wel," fluisterde zij. «Zal ik hem gaan roepen «Neen, neen," riep zij uit en stond eensklaps op, «doe dat niet, het zou mijn ongeluk zijn Hij heeft mij te veel doen schreien, dat is een slecht teeken »In dat geval, Doline," hernam de heer Vir gile, al zijn logica en zijn onverzettelijkheid te hulp roepende, «hoop ik dat gij verstandig zult zjjn, en niet meer aan hem denken, noch aan iets wat u doet schreien. Ik zal u droppeltjes, geven, die uw eetlust zullen doen terugkeeren en uwe zenuwen weer op streek brengen Als eenig antwoord- legde Doline haar hoofd in hare handen en begon opnieuw te snikken. «Het is omdatomdatsnikte zij. »ik zoo gaarne mevrouw zou heeten." Ten tweeden male stond de heer Virgile op, en ging den tuin in. Toen hij terugkwam zag hjj

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2