1888. N\ 266. 131® Jaargang. Yrij da S 9 November, Middelburg 8 November. Onderwijs, Verspreide berichten. Advert e i^üjn 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, B^ptfërichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50; idaere^gel meer ƒ0.20. Groote letters \wor den berekend naar plaatsruimte. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. MIDDELBIIRGSCHË GOl ltAM. O* Agenten te Vlissingen: P. Gr. de Vet Mestdag-h Zoon, te Goes; A. A. V. Bolland, te Kruiningen: P. van dee Peijl. te Zierikzee: A. O. de Mooij en te Tholen: WA. van Nieuwenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmae te Rotterdam, en de firma B. van de* Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger; voor België A. Geosjean Co. te Brussel. Onze beschouwing over de voorloopige verslagen heeft nog van andere dan anti-revolutionnaire zijde de aandacht getrokken en tot eene opmer king stof gegeven. Het katholiek blad Het Centrum vindt in onze redevoering over de bezuinigingen aanleiding tot deze opmerking «Uit dit alles blijkt dus, dat, ook volgens libe ralen, nog veel te bezuinigen is op de schromelijk hooge uitgaven van het «neutraal"" onderwijs en wel «zonder schade."" «De bekentenis is kostelijk. »Maar vragen wij, waarom hebben dan de libe ralen, toen zij in de meerderheid waren, nimmer een poging aangewend, om de hier aangeprezen bezuinigingen, die toch zonder schade voor het onderwijs konden geschieden, te verwezenlijken Waarom bleven zij nutteloos handen vol geld wegwerpen in den onderwijsput en wilde men zelfs niet van ernstige bezuinigingen hooren ge wagen Heeft dan eerst het optreden eener christelijke regeering hun de oogen voor die be zuinigingen geopend >Deze vragen zijn wel een antwoord en verkla ring waard Deze vragerij kunnen wij op onze beurt koste lijk noemen. De vrager is of niet op de hoogte van den toestand, öf, wat wij eerder gelqoven, houdt zich op dit punt onnoozel. Weet hij dan niet dat herhaaldelijk van libe rale zijde op bezuiniging is aangedrongen Zoo herinneren wij ons nog zeer goed dat o. a. wijlen onze afgevaardigde ter Eerste kamer, mr C. J. Pické, een groot voorstander en een warm vriend van ons openbaar onderwijs, dikwijls zijn stem verhief tegen al te weelderigen schoolbouw en zelfs eens zijn medeleden uitnoodigde om in zijne woonplaats te komen zien naar de overdrijving, die er had plaats gehad bij den bouw van een rijksinrichting. Wat was echter de kwestie? De liberalen hadden in de laatste jaren geen macht tot regeeren, en bovendien werd in dien tijd alles beheerscht door de grondwetsherziening. Wanneer er bovendien nog kwestie was van een bezuinigingsmaatregel, heette het altijd dat der gelijke lapmiddelen niet konden baten maar een herziening van de onderwijswet vereischt werd als eerste en eenige middel tot oplossing van de groote kwestie. En hoe het met die pogingen tot herziening is gegaan en aan wie de schuld ligt der mis lukking daarvan, dit kan de bekende redacteur van het Centrum het best weten, of anders zou hij het den heer De Savornin Lohman wel eens kunnen vragen. Wat blijft er nu over van de zijdelingsche be schuldiging tegen de liberalen, in de vragen van het Centrum opgesloten De Arnh. Crt noemde dezer dagen onze eeuw quasi-verlicht, en geeft daarvan de volgende toe lichting, naar aanleiding van eene opmerking van de Tijd dat hare redactie dit zeker met overleg neergeschreven zal hebben. Zij zegt Dis meening is gegrond. Hoezeer wij den voor uitgang der wetenschap en de veelvuldige gele genheden tot vrije, zelfstandige ontwikkeling van den geest waardeeren, die een der eigenaardigheden van onze dagen uitmaken, ergeren wij ons dag aan dag, zoowel aan de schrale vruchten, die daarvan door de gemeenschap worden geplukt, als aan de oppervlakkigheid, ruwheid en ongema nierdheid, waarmede in onze maatschappij alom wordt opgetreden, zelfs door hen die zich de dragers van beschaving en verlichting noemen. Yoor ons zijn beschaving en verlichting zonder beschaafdheid een onding. In het einde der negen tiende eeuw komt de geest van Jan Rap om De Genestet's type te bezigen zoo ruw voor den dag, dat hare verlichting slechts met een zeer sterk voorbehoud kan erkend worden. Hieromtrent zijn wij het eens met de Tijd. Wij zullen er echter geen woord meer bijvoegen, want het punt, waarop onze wegen uiteenloopen om elkander nimmer weer te ontmoeten, ligt vlak voor onze voeten. Gedurende twee uur alleen een publiek aange naam bezig te houden is zeker lang geen gemak kelijke taak, vooral niet omdat men aan zulke verschillende eischen moet voldaan. En in dit opzicht is geen lastiger genre dan het comiscbe, wijl daaromtrent juist de meeningen zoo verbazend uiteenloopen. Wat de een aardig noemt, vindt een ander flauw wat vermakelijk is in het oog van dezen, schijnt gene verre beneden het peilwaar sommigen echten humor vinden, beweren anderen dat alle geest ontbreekt. Er zijn menschen die, waar zij uitgaan om te lachen, slechts tevreden zijn wanneer zij den ganschen avond als 'tware de buik vast houden van plezierterwijl anderen zelfs het meest be scheiden lachje, laat staan een gulle, hartelijke lach met moeite ontlokt kan worden. Aan al die eischen te voldoen is zeker hoogst moeilijk, en wij kunnen ons voorstellen dat een consciëntieus acteur als de heer Willem van Zuy- len somwijlen ook wel eens de handen van ver bazing in elkaar zal slaan, wanneer hij bij het eene stukje het auditorium opgewonden ziet en bij een, in zijn oog, aardiger en geestiger bijdrage de kalmte en koelheid waarneemt,die het publiek toont. Bij de beoordeeling van voordrachten zooals de heer Yan Zuylen die houdt mag men dan ook, dunkt ons, niet elke bijdrage afzonderlijk aan eigen bijzonderen smaak toetsenevenmin als een declamator-acteur zelf geheel en al naar eigen inzicht en voorkeur een programma kan opmaken. Hij weet bij ondervinding hoe menig, in zijn oog geestig, nommer niet de eer had in den smaak van het algemeen te vallen en reeds spoe dig van zijn repertoire moest afgenomen worden. Deze opmerkingen, volstrekt niet nieuw maar daarom niet minder waar, meenden wij te moe ten doen voorafgaan voor wij den indruk weergeven van het tweede optreden des heeren Yan Zuylen in onze gemeente op Woensdagavond. Van Zuylen heeft opnieuw ons doen zien, hoe hij zich er op toelegt in den juisten toon te blijven. Beschaafd en zonder overdrijving vermijdt hij alles wat aan het bas comique doet denken. Zelfs de o. i. niet altijd geestige opmerkingen in Het paard werden los en naar den eisch ons meegedeeld. En wie wil weten hoe men met het eenvou dige indruk kan maken, vrage Van Zuylen het lieve versje van prof. Stokvis Brug omhoog eens voor te dragen. Het was om de rederijkers van den ouden stempel, zoo zij er waren, te verjagen maar tevens om allen, die natuur en waarheid liefhebbente doen genieten. Na een vijftal voordrachten in éen en hetzelfde genre gaf dit stukje eene aangename afwisseling, die tusschen in ook zeker velen met ons niet onwelkom zou zijn geweest. Wellicht volgt de heer Van Zuylen dezen wenk later eens op. Na de voordracht van Brug omhoog werd hij terecht zeer warm toegejuicht, tevens tot dank voor al het geschonkene. Dezelfde bijval viel hem, evenals een vorig maal, weer ten deel na Een eerste liefde. Met het eerste nommer van het programma Een vrouw die niet komt leverde de heer Yan Zuylen ons eene proeve van zijn .talent als acteur. Deze zeer menschkundig geschreven comedie voor éen persoon mag in menig opzicht een juweeltje heeten. Besluiteloosheid was, naar wij meenen, een geheel nieuwe bijdrage, waarvan Middelburg de primeur genoot. Hier en daar wat meer gekuischt zal zij, dunkt ons, wel steeds bijval vinden. De ideeën, daarin neergelegd, zijn wel niet nieuw nieuwe gedachten zijn tegenwoordig trouwens schaarsch! maar gegoten in den vorm als in Besluiteloos heid en voorgedragen door Yan Zuylen, hoort men ze nog gaarne. Over De man die te schrijven zonder te laten volgen wat beter is niet te zeggen, omdat anders de aardigheid er van af gaat, valt moeilijk. Wij zeggen alleen dat de voordracht door hare natuurlijkheid iets zeer aanstekelijks had. De wijze, waarop de heer Van Zuylen bij het eerste nommer moest opkomen, belette het pu bliek, dat de concertzaal geheel vulde, al was het, zeker tengevolge van het ongunstige weer, iets minder talrijk dan een vorig maal, om hem met luid applaus welkom te heeten. Des te warmer waren de toejuichingen ten slotteen menigeen zal zeker, evenals wij, na den avond van Woensdag de hoop koesteren dat wij ook dezen winter nog het voorrecht mogen hebben den heer Van Zuylen in onzen schouwburg eens te zien optreden. Wel heeft hij bij het gezelschap der heeren Le Gras en Haspels geen vast engage ment, maar toch verbond hij zich tegenover die heeren voor eenige gastvoorstellingen, waarvan het zeker het Middelburgsche publiek hoogst aangenaam wezen zou, wanneer er een hier werd gegeven. Bij kon. besluit is de eerste luitenant der in- fantiuiji W. Carbêntüs, thans op non-activiteit, op pensïÖexr^gesteld ad 1020 '3 jaars. Verder is bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht benoemd tot officier van gezondheid der 2e klasse, de student in de geneeskunde (arts) R. C. K. Ilcken. Eindelijk zijn bevorderd tot commies der poste rijen 2e kl. K. J. L. Bolomey, thans commies der posterijen 3e kl. en tot cummies der posterijen 3e kl. J. F. Damsté, thans commies der posterijen 4e kl. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 4 Februari 1889 en vol gende dagen te Rotterdam een examen zal plaats hebben a voor 80 plaatsen als commies 4e kl. der dir. bel., invoerr. en acc. op eene bezoldiging wegens traktement en toelage van 480 's jaars, voor welke betrekking in aanmerking kunnen komen zij, die een gezond en sterk lichaamsgestel hebben, ongehuwd, niet beneden 23 en niet boven 28 jaar oud zijn en voldoende ervaren in het lezen, schrijven en de eerste gronden der rekenkunde, terwijl de hoogste leeftijd voor gepasporteerde onder-officie ren, die minstens 12 jaren militairen diensttijd hebben, op 34 jaar,' en voor gepasporteerde onder officieren of andere militairen, die minstens 6 jaren militairen dienst hebben, op 30 jaar is bepaald; b voor de betrekking van deurwaarder der dir. bel., bedoeld bij 3 en 4 der resolutie van 2 Oct. 1888 no 7 (Verz. 111). De verzoekschriften om toelating tot voorschre ven examen moeten vóór 1 Januari 1889 bij het departement van financiën zijn ingekomen en kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van de controleurs der dir. bel., invoerr. en acc., bij wie ook nadere inlichtingen te bekomen zijn omtrent de verdere vereischten en de stukken, welke bij de verzoekschriften moeten worden overgelegd. In de katholieke kiesvereeniging de Grondwet te Schiedam is met bijna eenparige stemmen besloten den gedelegeerden van Schiedam voor de centrale kiesvereeniging (welke a. Vrijdag vergadert) de opdracht te geven, hunne stemmen op een anti-revolutionnair uit te brengen. Bij de akte-examens M. O. te 's Gravenhage is 0. a. voor geschiedenis geslaagd de heer P. Koppejan uit Vlissingen. teraad te richten, doch niet van eischen gewaagt, meende de burgemeester den raad in overweging te mogsn geven, het adres van Van Emmenes c. s. eenvoudig ter zijde te leggen. Handgeklap was het teeken, dat de gemeente- raad het volkomen met de opvatting van zijn voorzitter eens was. Dezer dagen zijn te Breda de aftredende leden der kamer van koophandel met eene vol- stekte meerderheid van 6 stemmen gekozen, op éen na, die slechts 4 stemmen op zich vereenigde en nu in herstemming moet komen met elf stad- genooten, die ieder 1 stem bekwamen. Er waren in 't geheel uitgebracht elf stemmen gekker kan het al niet en nog een 12e kiezer had wel zijn patentburgerplicht vervuld, maar had zijn briefje niet ingevuld. Onder de gemeente Veur is Maandag mid dag een oud, gebrekkig man door de IJselstoomtram overreden. De man was tusschen de locomotief en den personenwagen op de spoorstaven geraakt, waardoor de wagen ontspoorde, en de ongelukkige, dieniet wel bij 'thoofd was, letterlijk werd ver pletterd. Het ongeluk had buiten de schuld van het trampersoneel plaats. Te Bolnes zijn twee huizen afgebrand. Aan blusschen viel niet te denken. De firma Jannink te Enschedé heeft gisteren bekend gemaakt dat de fabriek voor de werksta kers is gesloten. Eene naamlijst der werkstakers is gezonden aan alle andere fabrikanten, die zich wegens de onrechtvaardigheid der strike hebben verstaan geen der werkstakenden in dienst te nemen. Met een twintigtal wevers en het vaste perso neel zullen circa honderd weefgetouwen aan den gang gehouden worden, terwijl de firma per advertentie nieuwe wevers vraagt. Woensdag 14 November zal, volgens mede- deeling van den Heilsoldaat, de eerste huwelijks inzegening bij het «Leger des Heils" in Ne derland plaats hebben, in den Heilstempel, op het Rapenburg te Amsterdam. Twee paartjes zullen in den echt worden ver bonden «stafkapitein" Goovaars trouwt met «kapitein" Wilson en «adjudant" Rankin met «kapitein" Garden. De plechtigheid zal geleid worden door «com mandant" Railton, die daarvoor expresselijk uit Engeland overkomt, terwijl «majoor" Hodder en «stafkapitein" Mischell er bij tegenwoordig zullen zijn. Des avonds om 6.30 zal een groot bruiloftsmaal plaats hebben, dat a /O.öOentrée toegankelijk is Heden zoo schrijft men ons uit Goes bleek ons het nirc onzer keuringscommissie, In een heden geslacht varken werden nl. trichinen ontdekt, zoodat dit diertje wel niet in consumptie zal komen, 't Is dus altijd nog zaak hier te Goes met omzichtigheid te werk te gaan, en wij achten het niet overbodig om nogmaals de consumenten van varkensvleesch met allen ernst aan te raden geen v. rkensvleesch te nuttigen, waarvan men niet zeker weet dat het goed gaar gekookt is. Voor de te Middelburg in 1889 te houden Nijverheidstentoonstelling hebben zich te Sas van Gent 25 deelnemers aangemeld en wel de suiker fabriek, de meelfabriek, de beide brouwerijen, de fabriek Picha-Stevens, de snelpersdrukkerij en de in bouw zijnde zoutziederijvoor handwerken 2, huisschilders 4, schoenmakers 2, smeden 4, stu- cadoors 2, timmerlieden 3 en wagenmakers 1. (Sclieldebode). In de Dinsdag te 's Gravenhage gehouden gemeenteraadszitting deelde de burgemeester, onder meer, mede dat ingekomen was een adres van A. van Emmenes c. s., houdende den %isch aan het gemeentebestuur, om van zijn zijde stap pen te doen, om aan den toestand van werkeloos heid in de residentie een einde te maken. Dit adres bevatte de motie, aangenomen in de ver gadering van werkeloozen, dezer dagen aldaar gehouden, en die door een commissie den burge meester ten raadhuize was aangeboden. In 't kort verhaalde de burgemeester den raad zijn wedervaren met die commissie/voornamelijk dat hij haar al dadelijk zijn bezwaar kenbaar maakte tegen het woord «eisch" in die motie. Ondanks langdurige besprekingen nopens dat bezwaar van het hoofd der gemeente bleef dit woord in de motie gehandhaafd. En waar nu de grondwet iederen Nederlander t recht verzekert, verzoeken tot den gerneen- Omtrent het verbod tot verkoop van photo- graphieën van keizer Frederik op zijn sterfbed, schrijft de Berlijnsche correspondent aan deN. R.Ct, «Terwijl de polemiek over het antwoord des keizers aan de deputatie uit onzen gemeenteraad begint te bedaren en nu wel spoedig zal ophouden, vindt men nu in de bladen een bericht dat wel weder misverstand zal veroorzaken. Bekend was het,dat er photographische afbeeldingen van keizer Frederik op zijn sterfbed bestaan, maar de kunst handelaars en anderen, bjj wie gewoonlijk photo- graphieën verkrijgbaar zijn, gaven te kennen dat zij deze photographie wel konden verkoopen, maar niet mochten te kijk hangen, en dat «op hoog bevel" elke kooper zijn naam moest op geven, welke op eene daarvoor ingerichte ljjst geplaatst moest worden. Op de keer zijde der portretten staat«op hoog bevel is het uitstallen dezer photograpnieën verboden." Dit alles was vrij zonderling. Intusschen wordt uit goede bron verzekerd, dat dit op nadrukke lijk bevel van keizerin Frederik geschiedt, die indertijd den schilder Werner opdroegkeizer Frederik op zijn doodbed te schilderen, naar welk schilderstuk de photographie gemaakt istot welker verkoop echter de machtiging der keizerin noodig was. H. M. heeft begrijpelijker wijze willen voorkomen dat deze afbeeldingen te alge meen verspreid werden en daardoor hare betee- kenis zouden verliezen, en dit alléén is oorzaak van de beperkende voorwaarden voor den ver koop. In elk geval heeft keizer Wilhelm met de geheele zaak niets uitstaande." De Köln. Ztg. polemiseert tegen den Times omdat het Engelsche blad, naar aanleiding van keizer Wilhelms uitval tegen de Dnitsck vrijzinnige bladen, gesproken heeft van ij z e r e n drukp e r s- wetten, die het Duitschen bladen onmogelijk maken de reizen en woorden van den keizer aan een ernstige critiek te onderwerpen.De drukperswet in het Duitsche rijk kan volgens de Köln. Ztg. zeer goed de vergelijking met de Engelsche wets bepalingen op de drukpers doorstaan. Dat de uitingen der Duitsch-vrijzinnige en ultramon- taansche bladen niet rechterlijk vervolgd werden, acht zij het beste bewijs voor de vrijheid, welke de Duitsche pers geniet. Tot deze conclussie kan alleen een liberaal blad van het gehalte van de Köln. Ztg. komen. Gedachtig aan het proces- Geffcken, de inbeslagneming van Mackenzies

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1