N\ 265. 131e Jaargang. 1888. Donderdag 8 November. Middelburg 7 November. Onderwijs. Kerknieuws. Dit blad verschijnt dagelijks, niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Provinciale Staten van Zeeland. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dek Peijl. te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuuzen. Verder -worden door alle postkantoren en "boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Botterdam, en de firma B. van dek Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dahbe Cie., John F. Jones, opvolger; voor België A. Gkosjean Cö. te Brussel. De volgende woorden van dr A. W. Bronsveld in de Stemmen voor waarheid en vrede verdienen zeker wel dat zij algemeen worden verspreid. Wellicht stemmen zij menig orthodox man tot ernstig nadenken Het heeft ons genoeg leed gedaan, dat mannen van wie ik iets geheel anders had verwacht, in den verkiezingsstrijd gezwegen hebben, en zich in de kamer lieten brengen door den invloed van de heeren Lobman en Schaepman. Men kende toch den heer De Savornin Loh- man wel, en men wist welk een Jehu's ijver hem bezielt. Fanatisme en slim overleg gaan bij hem hand aan hand. Van hem hebben de liberalen geen genade, te wachten, en zijn plannen be raamt en ontvouwt hij met een koenheid, die op cynisme gelijkt. En nu hij zóo gefaald heeftnu hij den tegen stander in zulk een oogenblik moest zien ont snappennu kan het niemand verwonderen, dat hij en De Standaard met een ware woede op de heeren Huber en Fabius zijn aangevallen. Ik wil nog wel eens zeggenwat de groote illusie is, waarin velen worden gehouden door de woordvoerders der anti-revolutionnaire partij. Zij is dezewie gelooft in Jezus Cristus en wie in ons land de eer van God wil bevorderen, hij moet anti-revolutionnair zijn. Dit beweren is zóo onwaar, dat de heer De Savornin Lohman zelf heeft beweerd, dat ook een atheïst anti-revolutionnair kan zijn. Men ziet ook, dat mannen, aan wier geloof niemand twij felt, volstrekt niet zijn ingenomen met bet anti- revolutionnaire staatsrecht. Wie eenige kennis heeft van de politieke partijen en verhoudingen in verschillende landen, kan zich daarvan dage lijks overtuigen. Ik wil er toch, ten overvloede een paar voorbeelden van bijbrengen. De moedige en begaafde Edmond de Pressensé, zeker een der edelste belijders des evangelies in onze eeuw, is ook een der vurigste verdedigers eener politiek, welke alles eerder dan anti-revo lutionnair is. De leden der Vrije Kerk in Schotland en bijna alle Dissenters in Engeland, zijn aanhangers der liberale partij in Britannië. Gladstone heeft in weinig gedeelten van het Britsche rijk zooveel vurige vereerders als in het orthodoxe Schotland. In Amerika wordt de vraag: anti-revolutionair of liberaal niet gesteld. Daar worstelen nog altijd de twee partijendemocraten en republi keinen, met elkander; maar aan beide zijden vindt men eerlijke en besliste Christenen. En zou dan in ons land de toestand zóo ge schapen staan, dat alle belijders van het evangelie zich moesten aansluiten bij éen politieke partij Dat zou toch wel zeer zonderling wezen. Dat is in de hoogste mate onwaarschijnlijk. Hoevele vraagstukken zijn er niet, waarin een regeering moet beslissen en die hoegenaamd niets met het geloof te maken hebben. In hoevele gevallen zjjn de liberalen niet veel Christelijker geweest dan hun tegenstanders. Heeft niet de heer Keuchenius den heer Groen bekeerd van zijn conservatieve, koloniale politiek en is niet de vrije pers, het vrije woord, de vrij heid van vereeniging en zoo menige andere vrijheid, een geschenk der liberalen, waarin wij ons allen dankbaar verheugen Daarom moet men niet zeggenWie gelooft, moet antirevolutionnair zijn. Is het ook wel geoorloofd, op die wijze het geloof te verbinden met het behooren tot eene staatkundige partij Het Evangelie geeft geen antwoord op zoo menige kwestie, die een staatsman wordt voorgelegd. Het Evangelie is een levens beginsel. Wie den naam van Jezus Christus noemt, staat af van alle ongerechtigheid, van alle leugen, van alle geweldenarij. En hieraan moet de wereld weten of wij Christenen zijn. Christenen mogen, als zoodaniggeen staatkun dige partij vormen. Zulk een partjj moet streven naar aardsche macht, en dat verderft haar reeds. Zulk een partij komt er onwillekeurig toe, om zich te bedienen van wapenen, die den stempel des H. Geestes niet vertoonen, en zij trekken dus den naam en de zaak van den Heer omlaag, in het stof der politieke hartstochten en berekenin gen. Zij heeft geen eerbied meer voor de gewe tens, doch alleen voor het stemmen-aantal. Men ziet het aan hetgeen in de antirevolutionnaire kamerclub gebeurt. Meent gij, dat hetgeen daarvan wereldkundig wordt, iemand eerbied inboezemt voor het Evan gelie. Boept de wereld met het oog op die Heeren uit»Ziet, hoe lief zij elkander hebben En daaraan zal de wereld toch bekennen moeten, dat wij 's Heeren discipelen zijn. Krijgt de wereld eerbied voor de louterheid, de waarheidsliefde, de zelfverloochening der geloo- vigen, als zij een blik mag slaan in de samen komsten der anti-revolutionnaire kamerleden Niemand zal het beweren. Maar niemand zegge dan ook wie gelooft in den Heer Jezus Christus moet anti-revolutionnair zijn. Maar wat moet hij dan wezen Een eerlijk man, die de vraagstukken, waarover hij te oordeelen heeft, naar zijn beste krachten bestudeert, die niet vraagt: komt het van liberale of niet-liberale zijde, maar die wel vraagtis het rechtvaardig, is het verstandig, is het eerlijk Bovenal zal hij nooit zich verbinden mogen tot het uitbrengen van zijn stem overeenkomstig het gevoelen van de meerderheid van een club." Tot zoover de heer Bronsveld. Wij houden ons overtuigd dat die onbevangen blik, die onpartijdige waardeering eerst dan onze tegenstanders zal beheerschen, wanneer de schoolkwestie uit de voeten is. Dan zal men wij zijn er zeker van geheel andere toestanden verkrijgen. Maar of dit spoedig zal geschieden, blijft de groote vraag. Zij, die belang hebben bij het voortduren der scherpe afscheiding, welke tegenwoordig heerscht, zullen door al te hooge eischen wel trachten te bevorderen dat de toestand bestendigd blijft. Want daarin schuilt juist de macht van hun behoud. Gelukkig dat zich ook teekenen voordoen, die moed geven voor een betere toekomst. De regeering heeft, zooals wij gisteren in 't kort meldden, ingediend een voorstel tot het tegen gaan van overmatigen arbeid van jeugdige per sonen en vrouwen. Het rust op dezelfde grond slagen als de voorstellen der enquête-commissie. Het verbod tot het verrichten van arbeid door kinderen beneden de twaalf jaren wordt behouden uitbreiding tot 13jarigen leeftijd of bepaling van het aantal werkuren, acht de regeering voorals nog ongeraden, in afwachting van een vollediger onderzoek. Onder strafbaren arbeid wordt nu verstaan alle werkzaamheden in of voor eenig bedrijf, verricht door kinderen beneden 12 jaren. Uitgezonderd zijn veldarbeid en licht huiswerk. Bepaalde soorten van arbeid kunnen voorwaarde lijk of onvoorwaardelijk verboden worden bij algemeenen bestuursmaatregel voor kinderen bene den 16 jaar. Nachtarbeid door vrouwen in fabrieken en werkplaatsen wordt verboden. Jongelieden beneden 18 jaren mogen evenmin langer werken dan van 5 uur 's ochtends tot 7 uur 's avonds des zomers en van 7 tot 7 uur 's winters, behoudens bij bestuursmaatregel voor sommige bedrijven te maken uitzondering. Busttijden voor jongelieden en vrouwen van 2 uren tusschen de werkuren worden gewaarborgd buiten de arbeidslokalen. Zondagsarbeid wordt voor hen verboden. Voor Israëlieten kan vrijstelling worden gegeven. Be perking van den arbeids- en rusttijd geldt niet voor schippers en zeevisschers aanboord. Arbeid door vrouwen binnen 4 weken na hare bevalling wordt verboden. "Werkgevers moeten identiteits kaarten van hun personeel kunnen-vertoonen, ter constateering van den leeftijd van de arbeidenden, terwijl lijsten van het personeel en de rusttijden in de fabriekslokalen moeten opgehangen worden. Ambtenaren van het geneeskundig staatstoezicht worden belast met het toezicht op de handha ving van de wet. Onder arbeid verstaat deze wet alle werkzaam heden in of voor eenig bedrijf, behalve lo werk zaamheden in de opene lucht in of voor de be drijven van 'landbouw, tuinbouw, veehouderij of veenderij2o werkzaamheden buiten fabrieken en werkplaatsen in of voor het bedrijf van hen, bij wien degene die ze verricht inwoont, voor zoover die werkzaamheden ook buiten eenig be drijf in eene huishouding of stalling plegen voor te komen. De Banier, een blad van orthodoxe richting, laat zich alles behalve gunstig uit over de be noeming van jhr mr W". H. de Savornin Lohman tot kantonrechter te Groningen. Eerst wijst het blad erop dat er nu reeds onder de nieuwe politieke bedeeling drie De Savornin Lohman's zijn bezorgd. Eerst wordt jhr mr M. A. de Savornin Lohman geholpen aan de betrekking van gouverneur van Suriname. "Vervolgens wordt jhr mr A. F. de Savornin Lohman benoemd tot lid der commissie tot afneming van diplomatieke J'tanrons. En nu weer komt de tijding, dat jhr mr W. H. de Savornin Lohman, geheel buiten de voordracht van de arrondissements-rechtbank om, waar hij niet op voorkwam, is benoemd tot kan tonrechter te Groningen. Welke schoone en lucra tieve betrekkingen nog bewaard worden voor de beide jonge Lohmans, M. Az. en A. Fz., zullen wij moeten afwachten. Zij zullen hun deel ook wel krijgen, zegt het blad. En wat nu den nieuwen Groninger kantonrechter betreft, het gaat, volgens de Banier, in 't minst niet aan hem op éen lijn te stellen met jhr mr P. J. van Swinderen, den vorigen kantonrechter. »De heer van Swinderen genoot de achting van alle inwoners van Groningen, of zij ortho dox of modern, anti-revolutionnair ,of liberaal waren. Ieder Groninger zal toestemmen, dat de heer Lohman in dit opzicht niet in de schaduw van den heer "Van Swinderen kan staan, dat zij zelfs niet met elkaar in éen adem ge noemd kunnen worden. Bij haar wekt de nieuwe kantonrechter dan ook door zijne daden geen vertrouwen. Hij is secretaris van het curatorium der rijks-universiteit te Groningen, voor welke betrekking hij goed gesalarieerd wordt, en onder- tusschen werkt hij, door de Vrije Universiteit te begunstigen, de stichting, die mede aan zijn zorg is toevertrouwd, tegen. Hij is archi-diaken bij de Waalsche gemeente, maar kerkt altijd bij de Chr. Gereformeerden, terwijl hij de advocaat der doleerenden is. Wat moet men denken van zoo iemand? Bij Zr Ms besluit is de heer mr W. A. P. Ver kerk Pistorius, op zijn verzoek, eervol ontheven van de functie van waarnemend Nederlandsch B.ijnvaart-commissaris, onder dankbetuiging. Voorts zijn benoemdtot ingenieur van den waterstaat le kl. W. Verweij Az. en C. de Bruijn, thans ingenieur 2e kl., met handhaving ten aanzien van eerstgenoemde van het hem verleend onbe paald verlof; tot ingenieur van den waterstaat 2e kl. N. A. M. van den Thoorn, thans ingenieur 3e kl. Nog zijn benoemd tot ontvangers der bel. en accijnzen te Noordwijk C. J. van de Watering, thans te Warnsfeldte Baarloo gemeente Maasbree J. W. Knottenbelt, thans te WellGouda jhr C. W. van Weiier, thans te Harlingenbij de rechten en accijnzen te Goedereede J. H. Coolhaas, thans te Mourikder belastingen en accijnsen te Etten en Leur G. M. A. Pastoors, thans te Blokzijlte Heithuijsen N. S. H. Koemans, thans te Wieringa te Steenwijk J. C. Bekker, thans te Steegte Bommel H. J. van Gelder, thans te Lemmer te Domburg, Q. Verhage, thans te Aaltenbjj de rechten en accijnzen te Zevenaar J. J. H. Quaed- vlieg, thans te Maartensdijkte Terschelling C. Bambounet, thans te Dieren. (Gedeeltelijk gisteren reeds gemeld). Bij kon. besluit zijn ook benoemd tot" plaats vervangend dijkgraaf van den polder Zuidvliet D. Bemijnsetot raad in het bestuur van het waterschap Walcheren mr. N. C. Lambrechtsen van Bitthemtot voorzitter van net bestuur van het waterschap Schouwen mr. A. J. A. Fokker tot gezworen van den polder Zuid-Kraaijert M. B. Slakbekoorntot gezworen van het water schap Cadzand D. A. Bisseeuw. Door den minister van koloniën zijn de heeren F. W. Steenstra Toussaint, H. J. de Groot, N. A. van Barneveld, J. W. E. Wessels, J. C. S. van Kraaijenoord, W. C. Blanken, C. J. Feith, A. Ardesch, W. M. Brouwer en H. J. Waleson gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van N.-I. om in administratieve betrekkingen daar te lande te worden geplaatst. In de St. Crt. zijn opgenomen de statuten van de vereeniging Liberale Kiesvereeniging Burger plicht voor Terneuzen en omstreken, te Terneuzen. De vereeniging heeft ten doel bij de verkiezing van leden van de Tweede kamer der staten- generaal (voor het hoofdkiesdistrict Oostburg), en van de provinciale staten (voor het hoofd kiesdistrict Hulst) de keuze te bevorderen van personen die tot de liberale partij behooren en door zelfstandigheid, kunde en eerlijkheid het vertrouwen en de achting hunner medeburgers verdienen. De keuzen van personen voor leden van de Tweede kamer zal geschieden zooveel mogelijk in overleg met het bestuur der liberale kiesver eeniging in het voormalig 4de distict van Zeeland. Belangen van staat en provincie kunnen in de vergadering worden besproken. Tot bespreking van die belangen kunnen door het bestuur, ook voor. niet-leden toegankelijke, openbare vergaderingen worden belegd. Voor de betrekking van hoofd aan de Spieghelschool te Amsterdam hebben zich 112, zegge honderd en ticaalsollicitanten, aangemeld. Bij de Ned. Herv. gemeente te Hulst is tot organist benoemd de heer C. D. de Lozanne Pz. Avondzitting van Dinsdag 6 November. Voorzitter jhr mr W. M. de Brauw. Tegenwoordig 35 leden en de griffier. Afwezig de heeren Fransen van de Putte, Ka- kebeeke, Thomaes, Bolier en Van Deinse met, B. V. van der Bilt en Pompe van Meerdervoort zonder kennisgeving. In de eerste plaats wordt overgegaan tot het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwbenoem de leden der staten de heeren P. F. Fruytier, gekozen in het hoofdkiesdistrict Hulst, en C. L. van Woelderen, gekozen in het hoofdkiesdistrict Middelburg. De voorzitter noodigt daartoe uit de heeren Wagtho, Hennequin en Hu vers. D e geloofsbrieven worden goedgekeurd en de beide heeren leggen in handen des voorzitters de beide voorgeschreven eeden af. Daarna zegt de voorzitter »Mijne heeren. Brachten wij in uwe zomerver gadering reeds onzen dank aan den heer Collot d'Escuiy, in wiens plaats thans de heer Fruytier zitting neemt, bij deze gelegenheid wensch ik een woord te zeggen ter herdenking aan de verdiensten van uw vroeger medelid, den heer A. Smit. Ofschoon geen geboren Zeeuw, wijdde hij ge durende negen jaren zijne beste krachten aan deze provincie en aan de gemeente Vlissingen, waarvan hem het bestuur was toevertrouwd. Zoowel als lid dezer vergadering als in andere betrekkingen, heeft hij de belangen van Zeeland voorgestaan en behartigd met bekwaamheid, vol harding en rusteloozen ijver. Wij hebben dezen zomer met leedwezen zijn besluit vernomen om onze provincie te verlaten, en gij zult mij toe stemmen dat hij zich recht verworven heeft op de erkentelijkheid der staten en van allen die Zeeland lief hebben. Wij vertrouwen dat de heer Smit een waardig opvolger in den heer Van Woelderen gevonden hebbe. Ik wensch zoowel dezen als den heer Fruytier geluk met hunne aanvaarding van het lidmaatschap der staten en noodig beiden uit in uw midden zitting te nemen." (De leden geven van instemming met het ge sprokene blijk). Onder de ingezonden stukken, die vervolgens worden medegedeeld, behoorden lo een adres van de hoofddirectie van het gesticht en van de school voor minderjarige idioten te 's Gravenhage om een jaarlijksch subsidiedit wordt op voor stel des voorzitters ter nadere instructie gesteld in handen van gedeputeerde staten 2o een adres van de vergadering van ingelanden van den Tho- maes-polder om calamiteus-verklaring van dien polder; hieromtrent wordt medegedeeld dat het bij het reglement voor de calamiteuse polders of waterschappen bedoelde onderzoek onmiddellijk is aangevangen door raadpleging van den hoofd ingenieur van den provincialen waterstaat3o een adres van P. B. de Backer, landbouwer en raadslid te St. Kruis, houdende klachten 'over de bestrating van den Appelweg; dit adres wordt als ongezegeld ter zijde gelegd. Namens gedeputeerde staten wordt medegedeeld dat niet is beschikt over den post voor behoeften welke haar omschrijving niet vinden in de artikelen der provinciale begrootingen 1887 en 1888 en dat sedert de zomervergadering geen onderhandsche aanbestedingen hebben plaats gehad. Naar de afdeelingen worden verzonden de voor stellen van gedep. staten betrekkelijk de heffing van steigerrechten en tot vaststelling van een reglement op het gebruik van provinciale steigersde calami- teusverklaring van den Sophiapolderhet verzoek van de gemeentebesturen van Wemeldinge, Kat- tendijke en Kapelle om een renteloos voorschot voor wegsverbeteringtot wijziging van het regle ment op de tramwegen aangaande de voordracht van de algemeene vergadering van het waterschap Schouwen tot wijziging van het reglement voor

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1