Moopiip en VerpacMiip ia Kaai, Feuilleton- MEVEOUW. ^erkoopingen en aanbestedingen. kwart voor elf op de hoogte van het vuurschip Schouwenbank de loodssloep met genoemde be manning afgezonden om een stoomschip, dat sein deed voor een loods, daarvan te voorzien. Hoewel stormachtig, waren wind en zee op dat oogenblik niet van dien aard dat er gevaar bestond. De loodssloep is echter niet aan boord van den loodsschoener teruggekeerd en nadat de schipper den geheelen nacht te vergeefs .daarnaar had uit gezien, steeds op die hoog^"' blijvende kruisen, bleef hem niets over dan heden voormiddag naar Ylissingen terug te keeren en van het ongeval rapport te maken. Genoemde loodsschoener, benevens de loods schoener n° 2 zijn heden namiddag naar zee ver trokken om de vermisten op te sporen. Hoewel alle hoop nog niet verloren is bestaat er toch wel eenige vrees, dat de sloep omgeslagen is en de opvarenden daarbij het leven verloren hebben. Zaterdag is te Vlissingen door een aantal werklieden definitief besloten tot oprichting van eene onderlinge broodbakkerij. Een commissie is benoemd om een reglement te ontwerpen. Er ligt te Ylissingen een torpedovaartuigje, dat bestemming heeft naar Indië en van zoo buitengewoon geringe afmetingen is, dat men die reis wel een waagstuk mag noemen. Het is bemand met vrijwilligers. (G. Crt.) Maandagavond is te Veere door een aantal ingezetenen een bijeenkomst gehouden ter bespre king der kwestie om verbetering te brengen in den slechten financieelen toestand dier gemeente. Ten slotte werd een commissie van zes personen gekozen en o. a. besloten dat deze zal trachten den beker van Maxmiliaan van Bourgondië te verkoopen, waarvoor een request aan de regeering zal worden opgemaakt. Of het baten zal Yan het in den nacht van Zondag op Maan dag op het Nieuwe Zand gestrande schip, zijnde een vischsloep, is Maandag avond de bemanning, bestaande uit 14 personen, te Burghsluis door de aldaar gestationeerde reddingsboot aangebracht. Zondag is op de slikken van den polder Bruinisse, ter hoogte van het Mastgat, gevonden en naar het lijkenhuis der gemeente Bruinisse overgebracht het lijk van een schipper, vermoe delijk van den op 10 October jl. in de Mosselkreek verdronken Van der Hooft, (een Tholenaar). Het gelaat was onkenbaar. Langs de zuid-oostzijde van gemelden polder dreven Zondag eenige goederen, als een fustje, gedeeltelijk met bier gevuld, benevens eenige handvegers en platteborstels, alsmede een bind- balk van een vaartuigje, een en ander vermoe delijk afkomstig van de ter hoogte van Ouwerkerk (Duiveland), gezonken marktschuit van D. Legierse, beurtschipper van Oude Tonge op Bergen op Zoom. Dezer dagen zag van Hildebrand's Camera Obscura de zeventiende dat is binnen den tijd van vijf jaar de derde nieuwe druk het licht. Mr H. Trostorff, te Rotterdam overleden, zakte 'daar te midden eener pleitrede voor de Rotterdamsche rechtbank ineen. Onmiddellijk ver leende geneeskundige hulp mocht niet baten. Naar zijn woning vemoerd, gaf hij kort daarna den geest. Mr H. Trostorff was een man in de kracht van zijn leven en stond in hooge achting, niet alleen bij zijn collega's, maar bij allen die hem kenden. (Haarl. Crt.) De telephoon tusschen Amsterdam en Rot terdam is in gebruik genomenhoofdzakelijk voor de beursmannen. Omtrent de suiker-campagne in westelijk Noord-Brabant meldt men aan de N. R. Crt. dat de meeste fabrieken reeds tegen het einde dezer maand het ophouden der werkzaamheden tegemoet zien, terwijl zulks in vorige jaren gewoonlijk in het laatst van December of Januari het geval was. De oorzaak hiervan i3 minder groote voorraad beetwortelen en een product, zeer klein van stuk. Daarentegen is het suikergehalte zeer groot. De kleine maar veel suikerhoudende wortelen wor den toegeschreven aan het gebruik van een beter soort zaad, dat door de fabrikanten aan de land bouwers verstrekt is geworden. De laatsten, die meer gebaat zijn met het gewicht, zijn niets in genomen met dit voor hen nadeelige zaad, en reeds zijn er onder hen stemmen opgegaan, om Novelle van T. COMBE. Uit het Fransch. III. En toch twijfelde de heer Yirgile, hij kon zijne ooren en zijne oogen niet gelooven. Hij zag Hector strengen katoen ophouden, hij hoorde Doline her. inneringen uit haar jeugd ophalen en wat hield Hector in dien onschuldigen tijd van vetgesmeerde boterhammen Hij verraste Doline schreiende op de trap en toen hij vroeg wat haar deerde, antwoordde zij, het gelaat met een vaatdoek be dekkende «Ik weet het niet, ik weet het niet, vrat ik u bidden mag, laat mij met rust En de heer Virgile twijfelde nog, maar dien avond hoorde hij een gedeelte van een gesprek, dat hem de oogen moest openen, of hij wilde of niet. Hij keerde vrij laat van zijn gewonen tocht terug en bij het huis komende zag hij dat de lamp in de keuken opgestoken was en dat twee hoofden zich heel dicht bij elkaar over de tafel bogen. Hij ging naar het half openstaande venster en keek naar binnen. «Een heerlijk baantje om luistervink te spelen" dacht hij, »maar ik wil zekerheid hebben of mijn vrees gegrond is of niet, opdat ik daarna alleen gebruik te maken van het verstrekte zaad, als bij de prijsbepaling door de fabrikanten niet alleen rekening wordt gehouden met het gewicht, doch ook met het suikergehalte. De werkstaking te Enschedé duurt nog voort. De rust is tot heden niet verstoord geworden. Ter voorkoming van ongeregeldheden waren Zaterdag, behalve huzaren uit Deventer, ook de schutters onder de wapenen geroepen. Aanleiding tot de staking van den arbeid moet het volgende zijn. De firma Jannink heeft een nieuw Engelsch artikel sinds kort in aanmaak, waarvoor nog niet dadelijk kan worden bepaald wat op den duur voor het weven per stuk kan gegeven worden dit gaat dus op proef. Bij een dergelijk geval spreken de betrekkelijke wevers wel eens onderling af niet zoo hard te werken als zij kunnen. De fabrikanten komen echter spoedig op de hoogte en zien dan dat het in den beginne bepaalde loon alleen zou kunnen gegeven worden, wanneer een aantal stukken per week en per touw worden afgeleverd. Wanneer dus de wevers zooveel niet willen of kunnen weven, zijn ze verplicht het loon dienovereen komstig te wijzigen. De arbeiders verlangden echter onmiddelijke aanplakking van de lijst der lóonen, waarin vermeld zoude staan wat zij aan de verschillende stukken zouden kunnen verdienen. Daar nu niet onmiddelijk aan hun wensch werd voldaan, staakten "Vrijdag, met uitzondering van enkelen, al de wevers met hun helpers, ten getale van ongeveer 190, den arbeid. Zij hebben dien sedert niet hervat. Volgens de Tw. Ct. heeft de sociaal-democraat- Bennink uit Hengeloo, aan de werkstakers onder steuning beloofd en is aan den heer F. Domela Nieuwenhuis per telegram van de werkstaking bericht gezonden. Zaterdag middag liep een haas het dorp Eibergen binnen tot midden in de kom, sprong toen van de straat door een groote glasruit van de pastorie bij den predikant in de voorkamer en werd daar met de hulp van twee buren gevangen onder eenige stoelen. Yelen vonden het dwaasheid dat de gevangene weder op vrije voeten werd gesteld. Dat schimmelplanten gevaarlijk kunnen zijn, bleek verleden week in een Zuidhollandsch dorp. Een vrouw had een kloof in de hand, en voor verzachting streek zij er wat reuzelvet in, doch het ongeluk wilde dat daarop schimmel stond. Bijna onmiddelijk begon de hand op te zwellen, en vervolgens de armnog denzelfden dag was de vrouw een lijk. Als een bewijs hoever de reclame gaat, diene het volgende De heer Yan Houten adverteert door middel van de tram zijne cacao, tegen eene aanzienlijke vergoeding. Nauwelijks hoort Blooker dit, of hij gaat heen en bericht der maatschappij, dat hij voor veel hooger vergoeding adverteeren wil dan Yan Houten, doch onder diens advertentie, welke ongeveer luidt: «Van Houten's cacao is de beste en goedkoopste in 't gebruik", wil go- plaatst zien «Als Blooker uitverkocht is." Blooker bood 7500 gulden meer dan Yan Houten. De maatschappij echter weigerde aan Blooker's ver langen te voldoen, daar dit in strijd zoude zijn met de voorwaarden, waarop het contract met den heer Van Houten gesloten is. ArrihCt.) In de Spectator van deze week wordt de draak gestoken met de vele commissiën, die af en toe worden benoemd. De bij dat blad ver schenen plaat geeft ons een lid van een dier commissiën te zien, zoo juist uit het Hotel de VEurope gekomen, na een gehouden diner, blijk baar niet meer in een toestand, waarin de mensch zich gewoonlijk bevindt. Hij redeneert met zich zelf en spreekt «Met wie heb ik nu eigenlijk gedineerd Met de leger-commissie Neenwas het niet de beri-ben-commissie, of wel de heide- commissie of de kofiie-commissie Het zal zeker een soep-commissie geweest zijn Gisteren hield Gladstone té Birmingham zijn aangekondigde groote politieke rede in antwoord op een adres van welkomst. Hij lichtte het te Nottingham door hem ontwikkelde programma nader toe. Met betrekking tot de houding der regeering bij de onderhandelingen met de Veree- nigde Staten over de visscherij-kwestie verklaarde hij, dat de liberale partij niets heeft gedaan, wat de bestaande moeilijkheden zou kunnen vergrooten. Hij sprak ook over het gebeurde met lord Sack- ville en uitte de hoop, dat het incident op be vredigende wijze zal worden opgelost. Daarna hield de liberaal-nationale vereeniging eene bijeenkomst, waar de heer Gladstone met bijzondere hartelijkheid werd ontvangen. In eene uitvoerige rede behandelde hij de binnen- en buitenlandsche politiek en gaf hij zijn vertrouwen te kennen in het welslagen der pogingen van de Gladstonianen ten gunste van Home rule. Hij hoopte, dat eene bevredigende schikking van het vraagstuk der visscherijen den band tusschen En geland en de Vereenigde Staten zou versterken. Sprekende over het incident-Sackville meende hij te mogen aannemen, dat de regeering der Veree nigde Staten gebrek aan hoffelijkheid jegens En geland had betoond. Over het geheel hechtte hij zijne goedkeuring aan de politiek van de tegen woordige regeering. De Fransche kamer hield gisteren een rumoerige zitting. De radicaal Jacquemart ver langde een opgave van de gepensioneerde burger lijke ambtenaren, die meer dan 3000 frcs inkomen ontvangen. De Bonapartist Cuneo d'Ornano wenschte een lijst van allen, die wegens de ge beurtenissen van 2 Dec. 1851 nog ondersteuning S genieten. De radicaal Barre stelde daarop voor een lijst van alle gepensioneerden te publiceeren. Alle deze voorstellen werden naar de bureau's verwezen. Ten slotte werd de regeering door Ferroul geïnterpelleerd over de houding van de stedelijke overheid te Bordeaux tegenover het arbeiderscongres. Na wanordelijkheden had de overheid verboden, dat het congres verder in de stad bijeenkomsten hield. Floquet verdedigde het gemeentebestuur, wat hem van de zijde der Boulangistische afgevaardigden het verwijt op den hals haalde, dat hij opportunist was geworden. Scheurmakende Carlisten hielden Zondag te Madrid een woelige bijeenkomst. De diseussiën eindigden met stokslagen. De politie moest de orde herstellen en heeft verscheidene personen ingepakt. De eerste munten met de beeltenis van keizer Wilhelm II, tweemarkstukken, heeft Ham burg tot herinnering aan de aansluiting aan het tolverbond doen slaan. Aan den eenen kant vindt men een toepasselijk opschrift met den da tum 28 Oct. 1888. Tegelijkertijd werden munten uitgegeven met de beeltenis van keizer Frederik. Rond den rand staatSeinen Fritz wird Deutsch- land nie vergessenhet opschrift luidtLerne leiden ohne zu klagen. De onlangs te Belfort mishandelde Duitsche studenten hebben een adres aan den rijkskanselier- gericht, waarin zij te kennen geven dat zij geenen Franschen advocaat bereid hebben kunnen vinden om hunne belangen voor te staan. De uitgever van het spotblad La Charge en de teekenaar Alfred Lepetit te Parijs zijn tot twee maanden gevangenis en 500 frcs boete veroordeeld, wegens verspreiding van carriqaturen, waarop voorgesteld is, hoe de generaals Miribel, Saussier en Gallifet onder aanvoering van Boulanger de republiek aanvallen. In Zwitserland wordt een beweging op touw gezet ten gunste van een herziening der honds- grondwet, in dien geest dat de bondsraad direct door het volk zal verkozen worden. Het tegenwoordige Deensche Folkething, uit 102 leden bestaande, telt 28 ministerieelen de overige 74 afgevaardigden behooren tot de opp o- itie in vier groepen, naar hun leiders verdeeld Bojsen 32, Hörup 16,. Holstein Ledreborg 8 en Berg 12, daarbij gevoegd 5 wilden en een socialist. Het schild voor het Duitsche consulaat kte Havre is Zaterdag namiddag, in tegenwoordigheid van den Duitschen consul, den directeur van al- gemeenen dienst van het ministerie van binnen- landsche zaken en den commissaris van politie te Havre, allen in uniform, weder vastgemaakt. Een vijftig nieuwsgierigen keken toe. Er had geen enkel incident plaats en alles was binnen twintig minuten afgeloopen. President Carnot ontving van koning Leopold van België het grootkruis van de Leopoldsorde. De gemeenteraad van Kharkoff heeft besloten te Borki op de plaats van hét ongeval met den keizerlijken trein een kapel op te richten en tot dit doel een crediet van 30.000 roebels verleend. Er zijn in Engeland van Stanley berichteü ontvangen van ongeveer een jaar geleden. Volgens te Zanzibar aangekomen boden bevond zich Stanley toen op veertig a vijftig ctogmarschen van Wa- delai. Zij meldden verder, dat Stanley, wiens macht tot 250 man was ingeslonken, in goeden welstand verkeerde. Prins Demeter Coeza, broeder van den Roemeenschen krc*>npretendent, heeft zich te Yassy van het leven beroofd. De Oostenrijksche socialisten zijn voornemens den 30 Dec. een congres te houden. Volgens de Chronique des travaux publics zijn op het stadhuis van Brussel geldverduiste- ringën ontdekt ten nadeele der gemeentekas, tot een vermoedelijk bedrag van meer dan 100.000 fr. Deze geldverduisteringen zouden echter reeds om streeks 10 jaar geleden gepleegd zijn. Te Brixham is gisteren de eerste steen ge legd van een gedenkteeken aan de landing van Willem III in 1688. De Nederlandsche gezant, graaf By landt woonde de plechtigheid bij. On eter de bezoekers van het kerkhof van Evere bij j Brussel waren op Allerzielen ook een duizendtal in België wonende Franschen, die in optocht een rouwwagen, met gouden franje afge zet, volgden, waarop een reusachtige krans van theerozen lag, rustende op een Fransche vlag en met het opschrift op de linten «Ter herin nering aan de Fransche soldaten, in 1870,71 in België gestorven. De Fransche kolonië. Brussel 1 November 1888." Een korte rede werd door zekeren heer Poteau uitgesproken, die daarin mededeelde dat, naar het model-borstbeeld der republiek, hetwelk vóór of op den rouwwagen stond, een buste gebeiteld wordt, welke in 1889 op het graf der Fransche soldaten geplaatst zal worden, tevens ter herinnering aan de revolutie v an 1789. De keizerin van Oostenrijk, die tegenwoor dig op Korfu vertoeft, is voornemens een reis te maken naar West-Indië en de Vereenigde Staten. Keizerin Elisabeth lijdt hevige rheumatische pijnen, die haar zenuwgestel aantasten. Zij is steeds vergezeld door twee dames, die van dr Mezger geleerd hebben hoe zij haar behandelen moeten. Heden is te Grijpskerke, ten overstaan van den notaris A. M. Tak, verkocht een perceel bouw- and, liggende te Domburg in de kom van het dorp, groot 48 aren 20 centiaren, voor 276 een huis en erf met schuurtje en bouwland, staande en liggende te Buttinge, gemeente Grijps kerke, groot 20 aren 50 centiareD, voor 561 een huis en erf, staande en liggende te Grijps kerke op het dorp, verdeeld in drie afzonderlijke woningen, groot 5 aren 98 centiaren, voor 1270, en drie aaneengebouwde huizen en erven, staande en liggende aldaar op het dorp, groot 3 aren 19 centiaren, voor J 1470. Datum. Plaats. Voorwerpen. lnformatiën 9 Nov. Veen-, Overhoeken (verp)Onlv. leg. !0 Arueiuuiden, Overhoeken (verp)Ontv. reg. 13 Vlissingen, - Huis, v. IJ. Pieterse 14 Middelburg, Overhoeken (verp)Ontv. reg. 14 Oostkapelle, Land, (verh.) Verheij. 15 Middelburg, lnschuld, De Vos. 15 Middelburg, Winkelhuis, Tak. 19 Oamperland, Dijken, (ver]).) H. Tak, Hu- vers en Koelof 21 O. W. Soub. Inspan, De Wolfi. 2.H O. VI .Soub. Hout, Tak. 28 Colijnsplaat, Tiendblokken, Havers. Thermometer. Middelburg 6 Nov. vm. 8 u. 30 gr. m. 12 a. 35 gr. a. 4 u. 3gr. F. Verwacht: Z. O. wind. In het'belang van een geregelden gang van zaken verzoeken wij het publiek beleefd de correspondentie voor ons blad te adresseeren als hieronder is aangegevenen wel voor telegrammen Middelburgsche courant Middelburg; nieuwsberichten en ingezonden stukken R e- dactie Middelburgsche courant, en advertentiën, abonnementen of de verzending der courant Administratie Middelburg sche courant. Ten slotte herinneren wij dat advertentiën uiterlijk des namiddags te een uur aan ons bureau moeten bezorgd zijn, willen zij des avonds nog worden opgenomen. »lk ben tot alles bereid, zelfs tot ernst zonder reden" sprak Hector op zijn gewonen los sen toon. Maar de heer Virgile begon weer te aarzelen. »Als ik mij toch eens vergiste, als ik hem on recht deed," dacht hij en vervolgde eenigszins verlegen »Doline is een braaf meisje, maar zij heeft niets van de wereld gezien." Die goede mijnheer Yirgile, die er zelf zoo weinig van gezien had en wiens goed bedoelde staatkunde dadelijk geheel doorzien werd door Hector«Ja ik ken haar," ging hij voort «zij is sedert vijf en twintig jaar in mijn dienst en mijn vrouw, die gauw een karakter doorgrondde, zei weieens «Als wij niet oppassen zal Doline zich nog eens laten beet nemenzij neemt alles voor goede munt op." «Mijnheer," viel Hector hem in de rede daar hij terstond zag dat het voordeel van den toestand aan zijn zijde was »uwe woorden zouden, vrees ik, als ik trachtte ze te begrijpen, een be- leedigenden zin kunnen hebben. Laat ons zon der omwegen sprekenDenkt gij dat ik voor nemens ben juffrouw Doline te misleiden Hij kon niet nalaten te glimlachen. Zoo grappig vond hij dat denkbeeld. Een onschuld van vijf en en veertig jaar! Wordt vervolgd.) met overleg kan handelen." Er stond een photographie op tafel, die Doline aandachtig bekeek, met het hoofd een weiuig op zijdaarop nam zij haar in de hand en bracht haar bij de lamp en zei «Een knap meisje," »Ja, niet kwaad voor een brunette." «Houdt gij meer van de blonden?" vroeg zij aarzelend. «O, juffrouw Doline, kunt gij mij zoo iets vragen De blonden draag ik op mijn hart «Allen vroeg zij volkomen onschuldig. De heer Virgile stond versteld. «Op haar leef tijd" dacht hij, »op haar leeftijd Het is onmo gelijk om in dit geval te zeggen, beter laat clan nooit Nu nam Hector de photographie op «Dit knappe meisje heeft, zooals ikuzeide, gevoelens voor mij gekoesterd, die niets te wen- schen overlieten. Maar wat ondervinding betreft, of leeftijd ik houd niet van wat al te jong, al te groen is Gij ziet hoeveel vertrouwen gij mij inboezemt, juffrouw Doline, ik vertel u zonder voorbehoud mijn geheele leven. Denkt gij dat de heer Virgile er iets in zou vinden als k een paar glazen van zijn heerlijk bier dronk »In het minst niet", zei de heer Virgile, in het open venster verschijnende. Doline slaakte een kreet van verrassing. Hector verloor niets van zijn tegenwoordigheid van geest. Hij haalde een portefeuille uit den zak, waar hij de photo graphie in stak, en zei «Ik haalde oude histories op, mijnheer Robertik heb juffrouw Doline, die een engelen geduld heeft, het relaas van mijn heele familie gedaan, waarvan de oorsprong zich in het onein dige verliest, te beginnen met mijn grootvader". «Mijnheer Hector" zei de patroon, nog altijd onbewegelijk in de opening van het raam staande, «kom toch eens buiten bij mij op de bank een sigaar rooken, het is zulk een mooie avond". «Gaarne", antwoordde Hector, maar hij dacht«bijna had ik de zaak in orde, maar het is slechts uitstel." Hij ging neuriënde naar buiten en voegde zich bij den heer Virgile, die hem dadelijk zijn sigarenkoker toestak. «Dank u", zei Hector, «laat ons de vredes pijp rooken Hjj zei dit op een vragenden toonmaar de heer Virgile bleef zwijgen. Het was zoo stil dat men hoorde, hoe er in het dorp gepompt werd en het water in den emmer liep. De boomen zegen er zoo deftig uit, twee of drie starren fonkelden aan den bleeken hemel. «Wij zijn zonderlinge lieden, wij bergbewo ners," zei de heer Yirgile eindelijk «wij nemen alles ernstig op. Wilt gjj mij een oogenblik aanhooren

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2