Buitenland. Verspreide berichten. De directeur der M8 Zeeland verklaarde dat de heer P. gescheiden van zijne vrouw leefde, kennis had aangeknoopt met de dochter van een ge pensioneerden zeeloods en dien tijd naar Indië was vertrokken, terwijl de vader van het meisje staande hield dat alles wat omtrent zijne dochter in het bewuste stuk voorkomt, onwaar is en zij in Maart naar Indië is vertrokken. De heer Sijthoff meende dat uit het artikel in 't geheel niet blijkt dat de heer L. Pieterse daar mede wordt bedoeld. Het openbaar ministerie eischte een boete van 300, subsidiair 30 dagen hechtenis, wegens overtreding van art. 418 strafwetboek. Aan den hoornblazer J. Meijer van het 2e bataljon 3e regiment infanterie te Middelburg is de bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst toegekend. Voor de Zeeuwsche tentoonstelling en wed strijd, in Mei a. s. te Middelburg te houden, hebben zich bij de sub-commissie te Terneuzen niet minder dan 29 deelnemers aangegeven, waar onder 28 uit Terneuzen en éen uit Hoek. Voor nuttige en fraaie handwerken meldden zich 6 dames aanverder vinden wij onder de inzenders 1 voor pen- en teekenwerk, 2 smeden, 1 koekbakker, 7 timmerlieden, 3 schoenmakers, 1 fabrikant van stempels, 1 boekdrukker, 1 man. denmaker, 1 molenmaker, 1 klompenmaker, 1 magazijnhouder van ijzerwerk en 3 schilders. (Tem. Crt.) In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Tholen werd mededeeling gedaan van een schrijven, waarbij kennis werd gegeven dat in het belang der minderjarige erfgenamen van de gasfabriek de zaken dier fabriek geliqui deerd zullen worden en de fabriek publiek geveild^ Daartoe werd de goedkeuring van den raad ge. vraagd. De burgemeester stelde voor de goed. keuring te verleenen onder voorwaarde dat het contract, hetwelk de gasfabriek met de gemeente heeft, door de nieuwe eigenaren in al zijn deelen moet nageleefd worden; zulks werd met algemeene stemmen aangenomen. Verder werd behandeld een adres van J. Com- penhans enW. J. Walpot betrekkelijk verlichting in de straat die zij bewonen en verzoek om de omrastering van hunne woningen te mogen doen op gemeentegrond. Het laatste werd met algemeene stemmen goedgekeurd, terwijl naar de verlichting een nader onderzoek zal worden ingesteld, nl. of het mogelijk zal zijn een lantaarn te verplaatsen; mocht zulks niet doelmatig blijken dan zou ge wacht worden tot de gasfabriek alhier in andere handen is overgegaan. Nog kwam ter tafel een request van den kerke- raad doleerend gedeelte houdende verzoek om des Zondags voor hunne godsdienstoefeningen gebruik te mogen maken van de beide lokalen, waarin de normaallessen gegeven worden. De gemeenteraad beschikte gunstig op het request, onder voorwaarde dat vuur en licht voor rekening der adressanten zou komen en dat 's Maandags 's morgens te half 9 uren steeds alles opgeruimd moet zijn. Met algemeene stemmen werd ook besloten om het waarnemend hoofd der school voor den tijd van 1 Sept. tot 1 Dec. het traktement, vastgesteld voor het hoofd der school, zijnde 1400, naar evenredigheid uit te keeren: waarbij zijn trakte ment voor dien tijd vervalt en zijn pensioen berekend zal worden volgens zijn eigen inkomen- In de Dinsdag te Bruinisse gehouden raads zitting deelde de voorzitter, de heer C. M. Voor- beijtel, den raad zijne herbenoeming mede tot burgemeester der gemeente, waarop hij door den heer C. Hage met eenige welgekozen woorden werd geluk gewenscht. Van de kerkeraden der Ned. herv. gem., der oud ger. gem. en der chris telijk ger. gem. waren, zoo schrijft men aan de Z. IV., drie requesten ingekomen om afschaffing der kermis. Na eenige discussie werd op die verzoekschriften afwijzend beschikt. Een verzoek van Bruinisse's Fanfarekorps om honderd gld. subsidie per jaar onderging hetzelfde lot, evenals een request van een onderwijzer om verhooging zijner wedde. Al even weinig succes had dr Arends van Oude Tonge. Deze geneesheer had den raad geschreven, dat hij zich hier wilde vestigen, indien men hem 1300 jaarweddebehalve het salaris aan de armen- practijk verbondengeven wilde. Bovendien wenschte hij, dat de gemeente hem vrije woning zou verschaffen. Men besloot echter van zijn aanbod op die voorwaarden geen gebruik te maken. Verder was ingekomen een schrijven van de inspecteurs der posterijen en telegraphie, om den raad te verzoeken uitvoering te geven aan zijn besluit tot het oprichten van een post- en tele graafkantoor. Na eenige discussie werd echter besloten het genomen besluit niet uit te voeren. De gsmeentebegrooting over 1889 werd vast gesteld in ontvang en uitgaaf op 18,843.13^-. De hoofdelijke omslag wordt begroot op 4000; de kosten voor het lager onderwijs zijn aange geven op 4460. Een idee om het schoolgeld te verhoogen vond geen ondersteuning. Te Wageningen zijn in de vorige week zes personen van het gezin van prof. dr. A. Mayer door een hevige ongesteldheid aangetast. De oorzaak vond hij in het roggebroodbij onder zoek bleek het een groote hoeveelheid bolderik- zaaaschillen te bevatten. Na van den bakker een monster rogge bekomen te hebben, vond hij in ruim 1 ons van die rogge 41 bolderikkorrels, wegende 0.5 gram, een hoeveelheid groot genoeg om de genoemde verschijnselen van vergiftiging te verklaren. In het belang der openbare ge zondheid heeft prof. Mayer van dit feit mede deeling gedaan. Bij de behandeling der strafzaak tegen den postbode H., te Maastricht, is gebleken, dat deze geen enkelen vrijen dag in het jaar had- De gastentoonstelling, van 3—24 Sept. te Utrecht gehouden vanwege het departement der Maatschappij van Nijverheid, is door 5725 betalende personen bezocht. Bij een ontvangst van 1904.90 was er een nadeelig slot van 1181.37J, hetwelk gedekt wordt door het toegezegde sub sidie van het gemeentebestuur ad 2000. In het Spui te 's Gravenhage werd Donder dagmiddag door een schipper met een schepnet een vrij groote levende snoek gevangen. Een kassiersbediende te Amsterdam, die verscheidene zakken met geld bij zich had, toe- behoorende aan de firma, waarvoor hij sloopt' maar Donderdag »zwaaide", werd om deze reden door de politie aldaar in bewaring genomen. Een Hagenaar woonde dezer dagen, krach tens een hem verstrekte volmacht, de vergadering bij eener Coöperatieve Bouwvereeniging, welke vergadering onder de gemeente Loosduinen ge houden werd. De president zag echter bezwaar in zijn tegen woordigheid entrok den stoel onder het lichaam van den gevolmachtigde weg, waardoor deze op den grond viel. De klacht over deze vriendelijke bejegening werd bij den burgemeester van Loosduinen als hoofd der politie ingediend. Te Stolwijk had een knaap van 14 jaar het ongeluk uit eene schouw met het hoofd voorover in een diep e moddersloot te vallen. Zijn grootvader die hem ging zoeken, vond hem weldra, maar het bleek dat de knaap reeds overleden was. Een merkwaardig voorbeeld van honden vriendschap kwam dezer dagen aan de redactie der Arnh. Crt ter ooren, voor de waarheid waar van haar zegsman volkomen instaat. Eene familie te Yelp heeft twee honden, een Newfoundlander en een kleinen krulhond. Deze dieren leven met elkaar in de grootste eendracht. De kleine is een geweldig jager en speurt altijd in het kreupelhoutslaat hij aan, dan rent de groote hond, die anders rustig bij de familie blijft, naar zijn kleinen kameraad, en als hij ziet dat er geen kwaad bij is, komt hij spoedig terug. Onlangs nu, toen zij met de familie waren medegegaan, hoorde deze wederom den kleinen hond aanslaan en verdween de groote, maar om niet meer terug te komen. Roepen en fluiten hielp niet. De honden bleven zoek en keerden ook des nacht» niet terug. Den anderen morgen werden zij door de politie in het kreupelhout bij deSteenen Tafel ontdekt- De kleine was in een stroopersstrik gevangen* Wandelaars vooral dames wilden het dier' bevrijden; maar de Newfoundlander gedoogde niet dat iemand zijn kameraad aanraakte, bij wien hij bijna vier-en-twintig uur de wacht had gehouden. De politiewacht kwam op het denkbeeld om de familie te waarschuwen, en toen Sultan een der leden van het gezin herkende, legde hij uitbundige vreugde aan den dag en verzette zich toen niet langer tegen de bevrijding van Tommy. Waren de honden niet ontdekt, dan zou hoogstwaarschijn lijk de groote den kleine niet hebben verlaten en uit vriendschap den dood met hem hebben gedeeld- Toen de nieuwe gouverneur-generaal Padang passeerde kwam eene commissie aan boord om zijne excellentie uit te noodigen om aan land te gaan. Daar had zich eene veel grootere com missie vereenigd en alle notabelen en nieuwsgie rigen, teneinde den gouverneur-generaal te zien. Ieder was in feestgewaad en de ontvangst zou op de meest plechtige wijze plaats hebben. Men vermoedde echter, dat de heer Pijnacker Hordijk de uitnoodiging niet zou aannemen. De commissie, die aan boord gegaan was, zou seinen of zijne excellentie kwam ja dan neen. Er werd geseind, maar verkeerd, en allen die aan wal waren, keerden huiswaarts en trokken hunne staatsiekleederen uit. Eenigen tijd later verscheen de gouverneur-generaal met de commissie, die aan boord was gegaanen vond niemand om hem te verwelkomen. In strijd met de jongste berichten, uit Sla vische bron ontsproten over de houding van den Pauselijken Stoel ten opzichte van het incident Strosmayer, verzekert het officieuse Weener Frem- denblatt, dat het Yaticaan instemt met de strenge woorden door keizer Frans Jozef den bisschop van Diakovar toegevoegd, daar het telegram aan het Slavisch comité te Kieff ook op het Yaticaan een pijnlijken indruk heeft gemaakt, doch dat de paus geen verdere maatregelen tegen den bis schop wenscht te nemen, wijl diens gedrag reeds voldoende berispt is. De keizer van Rusland is met zijn familie gisteren van zijn reis door het zuiden van het rijk te Gatchina teruggekeerd. Blijkens eene mededeeling in de London Gazette, heeft de Engelsche consul-generaal te Port au Prince een telegram ontvangen, meldende dat, tengevolge van den opstand, de havens aan de noordkust van Haïti geblokkeerd zijn. Te Middlet on, Iersche graafschap Cork, heb ben ernstige wanordelijkheden plaats gehad. De volksmenigte heeft een gevangene uit de handen der hem begeleidende politiedienaren bevrijd en dezen mishandeld, zoodat zij in een winkel vlucht ten. Later werden zij door hun kameraden ont zet, maar het volk wierp de politie met steenen en verwondde vele constables. Een burger moet stervende zijn. De jubilé-tentoonstelling te Athene werd Donderdag door den koning geopend in tegen woordigheid der koningin, der koninklijke familie en harer gasten. Dr Forbes Winslow, een beroemd specialiteit op 't gebied der psychiatrie, verklaart dat naar zijn overtuiging de moordenaar van Whitechapel een krankzinnige is, die van tijd tot tijd goede oogenblikken heeft en dan vergeet wat hij te voren heeft gedaan, zoodat hij zich niet kan verraden. Hij is overtuigd, dat, zoodra de onge lukkige weder in een staat van waanzin vervalt, hij zijn vreeselijk werk zal hervatten. De definitieve uitslag der verkiezingen voor den Pruisischen landdag zal waarschijnlijk niet voor den 6en Nov. bekend zijn. Voor zoover het resultaat tot heden bekend is, wonnen de nationaal- liberalen op de vrijzinnigen en conservatieven enkele zetels. Het centrum handhaaft zijn positie. De twee dames, die zich dezer dagen in den Starnbergersee verdronken, op dezelfde plek waar koning Lodewijk den dood zocht, blijken geweest te zijn twee caissières van de Münchener ten toonstelling, die, op het punt stonden wegens diefstal, te worden gearresteerd. Zij hebben den dood boven die schande gekozen. Voor de ondernemers van het Monte Carlo- speelhol schijnen de beste tijden voorbij. Hun winst bedraagt dit jaar 250.000 pd. st. tegen 500.000 pd. st. in vroegere jaren. De spelers worden wijzer en zetten gewoonlijk vijf francs in plaats van louis d'or en banknoten. Gedurende het afgeloopen speeljaar vonden 25 zelfmoorden plaats, het aantal dezer rampzaligen houdt ge woonlijk gelijken tred met de winsten. De Kaukasus en de reis van den Czaar. Vorstelijke bezoeken komen land en gemeente gewoonlijk duur te staan. Dit zullen ook de Italianen, nu de roes over de triple alliantie langzamerhand bedaart, ervaren, wanneer de kosten van het bezoek van keizer Wilhelm, die ongeveer op een tien millioen lire geraamd worden, uit 's rijks- en gemeentekas zullen moeten betaald worden. Wat de Italianen voor een vreemden keizer op het altaar der vaderlandsliefde offeren, worden de bewoners van den Kaukasus gedwongen voor hun eigen heerscher ten offer te brengen. Blijkens mededeelingen in een buitenlandsch blad heerscht in den Kaukasus, zooals in menige andere Russische provincie, een waar wanbeheer. Zoodra men wist, dat de czaar zou komen, moest overal, waar men slechts dacht, dat hij zou kun nen verschijnen, alles in orde gebracht worden Straatwegen, sedert tientallen van jaren veron achtzaamd, werden hersteld, de straten in de steden geplaveid en de huizen van buiten schoongemaakt en opgeverfd, den bewoners werd bevolen zich in feestgewaad te steken, kortom het was aller taak: ons vadertje zand in de oogen te strooien. Alle sommen, den gouverneur-generaal ten dienste gesteld voor het welzijn des lands, werden uitsluitend voor de groote opknapperij gebruikt, en het niet door den czaar bezochte gedeelte van het land zal nu dubbel moeten lijden, want de geldbuidel is ledig. Met gemor en weerzin werden de voor de schitterende feesten benoodigde geldsommen bijeen gebracht. Hoeveel verlangd werd, blijkt o. a. hieruit dat de zeer arme adel in Tiflis ongeveer 50.000 roebels moest samenscharrelen, nog daarbuiten gerekend alle onkosten, als voor ge schenken, kleeding enz. Met het oog op deze omstandigheden moet men volgens den buiten- landschen correspondent niet te groote waarde hechten aan berichten over betuigingen van schijn bare geestdrift, daar door den geheelen Kaukasus een adellijke partij vertakkingen heeft, die zich door gewelddadige middelen van Rusland wil losscheuren en slechts op de eerste beste gelegen heid wacht om haar voornemen ten uitvoer te brengen. In stilte moet deze partij vlijtig den bodem onderwoeld hebben, zoodat de Kaukasus ingeval van een voor Rusland ongunstig uitvallenden oorlog, spoedig in opstand zou komen. In ieder geval waren voor de komst van den czaar bij zondere voorzorgsmaatregelen genomen, zoowel voor het geval van individueele gewelddaden als van revolutionnaire bewegingen eener groote menigte. Zoo bleef een rit langs den grooten Grusinischen heirweg achterwege, wijl men niet voor de veiligheid van den czaar durfde in te staan. Geen vrees voor nihilistische aanslagen, ofschoon het nihilisme ook in den Kaukasus vor deringen maakt, was oorzaak van deze tallooze voorbehoedmiddelen. Personen, tot den hoogen Kaukasischen adel behoorend, was het verblijf in dat gebied gedurende het oponthoud van den czaar verboden. boven een zekere som neemt de spaarbank het niet meer aan. Welke som is dat ook weer? Yier of vijfduizend francs, geloof ik. Jammer dat ik niet beter op de hoogte ben van de regle menten dier prachtige stellingMaar ik zal er naar informeeren. Dat is dus een punt waarvan ik zeker benJuffrouw Doline bezit meer dan vier of vijfduizend francs en plaatst het overige bij de Bank. Ojuffrouw Doline, zeg hoe hebt gij dat aangelegd om op uw leeftijd kapitaliste te worden Ik ben er mevrouw Yirgile die had fortuin, dat heeft haar ontroostbare echtgenoot mij zelf gezegd. Mevrouw heeft haar een legaat gemaakt die heeft ons een legaat gemaaktO, goddelijke mevrouw Yirgile 1 Jammer dat de hand, waarnaar ik ding, minder jeugd dan andere voordeelen omsluit. Maar men kan niet alles hebben. Boven dien juffrouw Doline ziet er nog frisch en welgedaan uiten welk een rjjkdom van ervaring in huishoudelijke zaken, welk een onschuld in elk ander opzicht. »Ik ik ben een juffrouw Hij sprak die woorden hardop uit, op denzelfden verschrikten toon als Doline, en met neergeslagen oogen. »Welk een geluk voor mij, beste Doline, dat gij nog een juffrouw zijt! Nu komt het er maar op aan om de zaak tot een goed einde te brengen." Wordt vervolgd.) Gedrukt bij D. G. Kröber Jr., te Middelburg. het huis uit het oog verloor en Doline bij de pomp ziende groette hij haar zeer beleefd. »Beminlijk schepselmompelde hij vol geestdrift, »zachte, kalme huishoudster, eer van uw geslacht!" Toen wierp hij een blik op het groene weiland, waar de krekels, die onvermoei bare violisten, allen te gelijk dezelfde trillers uitvoerden, hij bekeek de boomen en knikte goed keurend de zuivere lucht bracht hem in ver rukking en toen hij de schaduw der linden ver liet ging hij ijlings op een muurtje zitten om rustiger van de avondkoelte te kunnen genieten Aan zijne voeten liep een helling, met made liefjes bezaaid, zachtglooiend naar een boschje waarvan de jonge stammen den witten weg, die er doorheen liep, lieten doorschemeren. Rechts voerde de weg, dien hij gevolgd was. Zijn blik langs de olmen naar la Pommière en voorts naar de drie blauwe bergen, die den horizont begrensden. Ofschoon zijn geest verstrooid werd door beschouwingen van geheel anderen aard, kon Hector toch niet nalaten om op te merken dat die bergen een zeer schoone lijn hadden, sober, kalm, volmaakt in haar eenvoud, die men niet anders zou kunnen wenschen. Die omtrek was juist zooals hij zijn moest, die helling, die zich zoo van lieverlede verhief, zou, als zij steiler ware geweest om een scherpe spits te vormen, aan die teekening van den horizont de grootste bekoor lijkheid ontnomen hebben; want die lijn liep vervolgens uit in een diepe kloof, waaruit zij zich weer veel steiler verhief. »Dit landschap is schilderachtiger dan ik gedacht had. Ik zou hier wel kunnen leven als ik maar genoeg cigaretten had. Laat ik dat kleine huisje eens gaan zien." Het was het eerste van het gehucht; hij herkende het aan het grijze leien dak en de drie dicht begroeide boomen, jjdie als het ware een lijfwacht in groene uniform er omheen vormde. Het was een nietig huisje, maar netjes onderhouden, de luikjes waren groen, de duiven kirden in de goot; een wilde wingerd, waarvan de blaadjes hunne groene puntjes begonnen te vertoonen, omlijstte de deur. Hector vond groen een lieve kleur. Hij liep om het huis heen, ten einde den tuin in al zijn omvang te zien. De bedden en perken in den moestuin waren nog niet omgespit, maar dotjes van hépatica gaven vroolijke lila-plekjes op den grijzen grond. Hij bekeek de ramen en onderzocht de sluiting. Ein delijk ging hij op eenigen afstand, aan den hoek van het weiland, op de paal, die de grens van de kleine bezitting vormde, zitten. »Hector mijn jongen," zei hij bij zich zeiven, »staat uw be sluit vast? Laat eens] zien, wat uwe redenen zijn. Gij zijt de vijf en dertig te boven en hebt geen cent gespaardwant al bezit gij e«n talent dat goud waard is, gelijk uw patroon wel heeft willen erkennen, gij hebt niet die hartstochtelijke liefhebberij voor het werk die door een spaar bankboekje heen tot alles leidt." De zon was juist onder gegaanin de avondstilte hoorde men duidelijk alle geluiden, die over dag onop gemerkt blijven, het gegons van een laten paar denvlieg, het geritsel der bladeren, het avond lied der leeuweriken, dat veel gelijkt op het geklots van water over kiezelsteenen. De tinten aan den horizont, zoo even nog warm van het zonlicht, werden licht en koel en staken af tegen den hemel,j die zoo helder was als kristal. Aan kristal, aan het water uit een bron, aan de frischheid der fonteinen, daaraan denkt men des avonds in het gebergte, als men de oogen ver gast] aan die doorschijnende lucht. Hector, nog altijd op zijn paal gezeten, met de handen op de knieën, liet zich een oogenblik afleiden en van de practische richting die hij aan zijne over peinzingen gegeven had, maar lang3 denzelfden weg kwam hij er weer op terug. »Ja, het is een mooi hoekje dat wel voordeel zou opleveren ook. Het huisje is lief de buitenlucht verlengt het bestaan, naar men zegt, en dan, als ik den omgang met de boomen moede ben, heb ik de stad op een half uur afstands Wij zouden de bovenkamers kun nen verhurenbeneden moeten twee kamers en een keuken zijn, dat is meer dan genoeg om gelukkig te zijn." Hij stond op en begaf zich weer op weg, met de handen op den rug, met zijn buigzaam stokje tegen zijne beenen tikkende, als om zich zelf aan te sporen om harder te loopen. »Laat toch eens zien ben ik wel zeker van mijn zaak Laat ik goed redeneeren. Hoe zou zij aan een rekening-courant bij de Bank komen? Lieden van haar stand, en den mijnen, brengen gaarne hunne duitjes naar de spaar bank, waar zij hoogere rente krjjgen. Maar

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 6