N'. 259. 131® Jaargang. 1888. Donderdag 1 November. Middelburg 31 October. Onderwijs, Verspreide Berichten. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels/l.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBIIRGSGHE COURANT. i Agenten te Vlissingen: P. Gr. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kvuiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: "W. A. van Nieu wenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen' en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger; voor België A. Grosjean Co. te Brussel. Het Sociaal Weekblad schreef in zijn jongste nommer het volgende Een loodsschipper 2e klasse, ressorteerend onder de inspectie Ylissingen, had in het begin dezes jaars het aan zijn zorg toevertrouwde vaartuig eigendunkelijk in zee verlaten, in strijd met zijn plicht en tot mogelijke schade voor 's lands be lang. Daarvoor werd hij door den minister van marine gestraft met een geldboete. Geholpen had die waarschuwende straf niet. Want voor de tweede maal deed hij hetzelfde. En het gevolg was, dat hjj thans uit den dienst ontslagen werd. Wat nu de reden is, dat Recht voor Allen van dien loods maakt >al weer een slachtoffer der Nederlandsche vrijheid," er zelfs de grondwette lijke benoembaarheid van iederen Nederlander tot elke landsbediening bijhaalt, en in het ge beurde een bewijs ziet, »dat christelijkheid, recht vaardigheid, recht, wet, grondwet, en hoe al die mooie woorden en papieren prullen verder mogen heeten, geen lor waard zijn voor een regeerende partij-kliek Wel, de man is sociaal-democraatzijn post op 's rijks vaartuig had hij verlaten om als zoodanig propaganda te gaan maken aan den walhet bekend worden van dit laatste had geleid tot een onderzoek, waardoor zijn herhaalde plichts verzaking aan het licht kwam ennu is het toch zoo klaar als een klontje, dat niet die plichtsverzaking, maar zijn sociaal-democratische gezindheid de oorzaak is geweest van zijn ontslag. Op die manier wordt het lastig voor de over heid. Gevallen als dit zullen er wel meer voor komen. Dan zal zij telkens moeten kiezen tusschen deze tweeöf zich niet storen om het geraas, dat de heeren gelieven te makenof de sociaal democratische kleur van den delinquent beschou wen als een vrijbrief. Wij denken, dat zij aan het eerste de voorkeur zal geven boven het laatste; en niet wij zullen er haar een verwiit van maken. In De Verzekerings-bode komt een schrijven van X voor, dat een wenk bevat, waarvan de bekend heid in ruimer kring zeker wel zijn nut kan hebben. Aan een juffrouw, die dertig jaren lang eene dame eerlijk en trouw had verzorgd, werd bij den dood van laatstgenoemde door de familie een som van zeven duizend gulden geschonken. De begiftigde, die van geldelijk beheer voeren niets wist en in de war gebracht werd door fraaie winstberekeningen, stak vier duizend gulden in een onsolide zaak, die na verloop van een jaar bankroet £ins- »Met de grootste moeite gelukte bet mij zoo schrijft X nog duizend gulden voor haar terug te krijgenhet overige is zij voor altijd kwijt. In een jaar tjjds verloor zij alzoo meer dan veertig procent van haar kapitaal. Op mijn aanraden heeft zij voor hetgeen er nog uit de ruïne gered werd en van hare spaarpen ningen was overgebleven, eene lijfrente gekocht, die haar wekelijks een bescheiden inkomen ver zekert. Maar indien de familie harer overleden meesteres had ingezien hoe onvoorzichtig het was, iemand, die nimmer met geld leerde om gaan, plotseling een aanzienlijke som in handen te geven, zou haar inkomen bijna dubbel zoo groot zijn geweest. Had men haar een lijfrente gekocht, dan zou het ongeluk niet zijn gebeurd. Ieder, die de diensten zijner ondergeschikten beloonen en hun waarlijk een rustigen, ouden dag verzekeren wil, raden wij aan koopt hun een lijfrente bij een solide maatschappij Niets is zoo dwaas dan hun een kapitaal in handen te geven. Zoo gij hun echter een lijfrente koopt, weet gij, dat zij levenslang op een inkomen zullen kunnen rekenen. Maar indien gij hun zeiven een som in handen geeft, kunt gij er bijna wis kunstig zeker van wezen, dat uw vrijgevigheid haar doel zal missen en dat het geld, waarmede gij den u bewezen dienst hebt willen beloonen, na eenigen tijd terecht komt in de zakken van den een of anderen slimmen speculant" Bij de regeering moet het voornemen bestaan om de raadsheerplaats, welke met 1 Januari e. k. in het gerechtshof te Leeuwarden zal openvallen, niet te vervullen. Men leest in het Handelsblad: Volgens een gerucht, dat ons ter oore komt, zou de regeering aan de staten-generaal weldra het voorstel doen, Atjeh te ontruimen en enkel eene bezetting te houden voor den vuurtoren op Poeloe Bras. Ofschoon het moeite kost aan de waarheid van dit gerucht te gelooven, meenen wij het te moeten mededeelen, omdat het door gewoonlijk welingelich- ten als geenszins onwaarschjjnlijk wordt beschouwd. Op de onlangs te Hulst gehouden' buitengewone vergadering van ingelanden van den Stoppeldijk polder is zoo schrijft men ons uit Stoppeldijk bij meerderheid van stemmen besloten tot den aanleg van een keiweg, aansluitende nabij het Vogelfort aan den keiweg RapenburgKlooster- zande en loopende door de Kopwijksche straat tot aan- en over den dijk, gelegen tusschen dezen en den Willem III polder, en tot bezanding van den Luntershoekschen weg vanaf de hofstede van den heer Van Haelst tot de grensscheiding met de gemeente Boschkapelle. Voor den keiweg wil men trachten renteloos voorschot van de provincie te verkrijgen. Wie in onze gemeente bekend isweet dat echter veel meer behoefte bestaat aan een harden weg naar Luntershoek, dat een vrij groot ge hucht en door den slechten kleiweg gedurende den winter zoo goed als niet te bereiken is, dan aan een keiweg in de Kopwijksche straat, waar slechts weinig passage is en die in elk geval een niet zoo slechte bedding heeft als eerstgenoemde weg. Meerdere redenen tot ondersteuning door de provincie zou er o. i. zijn voor de bekeiing van den Luntershoekschen weg en het valt ook niet moeilijk te begrijpen, hoe de vergadering van ingelanden tot het bovengenoemde besluit kwam. Bij kon. besluit zijn, met ingang van 1 Nov. a. s., bij 's rijks archief te 's Gravenhage benoemd tot adj.-comm. mr P. A. N. S. van Meurs en mr J. E. Heeres, thans klerken bij die rijks instelling. Verder is aan mr O. J. Gigandet eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burger school te Groningen. Aan het hoofd van het Bataviaasch Nieuwsbl. van Woensdag 19 September is het volgende verzoek geplaatst »Aan onze relatiën in Nederland verzoeken wij nogmaals dringend, geen brieven, couranten of pakken aan ons adres per Hollandsche mail te verzenden, aangezien deze mails geregeld acht en meer dagen later te Batavia aankomen dan de Fransche en Engelsche mails. Het is zelfs in het dringend belang van een vlug mail-verkeer, om bij sluiting der Holland sche mail in Nederland de gereed liggende brie ven, couranten of pakketten aan te houden tot de volgende Fransche en Engelsche mail, aan gezien ze dan nog bijna altijd eenige dagen vroe ger te Batavia aankomen dan de voorafgegane Hollandsche". Benoemd tot rentmeester der schoolonderwijzers- weduwenbeurs in de provincie Zeeland de heer M. de Mol te Middelburg en zulks in plaats van den heer H. P. de Kanter, overleden. Aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht is de cursus 1888 89 aangevangen met 94- leerlingen, van welke 15 in het vierde, 21 in het derde, 25 in het tweede en 33 in het eerste studiejaar. Er zijn 55 leerlingen, die in de school verblij ven en 39 uitwonenden. De sollicitanten naar eene benoeming tot deurwaarder der directe belastingen worden in het vervolg onderworpen aan een examen, loo pende over de volgende puntena. geschiktheid om in het Nederlandsch zijne gedachten monde ling en schriftelijk gemakkelijk mede te deelen 6. kennis van de vier hoofdregelen der reke- kunde in geheele getallen en tiendeelige breuken en van het stelsel van maten en gewichten c. kennis van de wetten en algemeene voor schriften omtrent de directe belastingen en hare invordering; wat de grondbelasting betreft, be paalt het onderzoek zich tot de voornaamste bepalingen der wetd. kennis van de bepalingen van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering, voor zooveel betreft de ten uitvoerlegging van vonnissen. Het schrijven van eene nette en gemakkelijk leesbare hand is een vereischte. Wie tweemaal is afgewezen, wordt niet meer tot het examen toegelaten. Het examen wordt jaarlijks afgenomen door eene commissie. Volgens art. 20 der wet op het hooger onder wijs behooren de leeraren aan gymnasia tot de burgerlijke ambtenaren, deelhebbende in het bur gerlijk pensioenfonds. Van die deelgerechtigheid zijn echter uitgesloten de leeraren aan die gym nasia, tot wier oprichting de gemeenten niet verplicht zijn, d. z. gymnasia in gemeenten van minder dan 20,000 inwoners. Thans is door belang hebbenden tot Z. M. den koning een adres gericht het verzoek behelzende, dat bij de a. s. wijziging der wet betreffende de burgerlijke pensioenen niet langer onderscheid worde gemaakt tusschen gym nasia in groote en in kleine gemeenten Tot het indienen van dit verzoekschrift is de stoot gegeven door dr Lambrechts, rector van het gymnasium te Assen. Het adres is geteekend door 91 leeraren aan 12 gymnasia en progymnasia. Heden namiddag te twee uren werd op de gemeente-begraafplaats alhier de gedenksteen ont huld op het graf van wijlen onzen stadgenoot, den kunstschilder J. F. Schütz. Een groot aantal belangstellenden woonden deze plechtigheid bjj. Door den heer A. W. Frater, voorzitter der commissie tot oprichting van dit gedenkteeken, werd een korte toespraak gehouden. Hij zeide het volgende «Namens de vele vrienden in Middelburg van den heer Schütz, en als voorzitter van het comité tot oprichting van een gedenkteeken te zijner nagedachtenis, heb ik de eer het monument, dat door hen opgericht is, te onthullen. Vóór ik daartoe over ga, een enkel woord. Wjj erkennen de uitmuntende en verdienstelijke begaafdheden van den geliefden overledene en wij weten wel dat wij in het oprichten van een gedenkteeken, zijner verdiensten waardig, te kort zullen komen. Maar al zijn wij ook overtuigd dat zijne schoone werken, zijne zee- en landgezichten steeds tot zijne eer zullen spreken, toch wenschten wij en daarin zij wij geslaagd een eenvoudig gedenkteeken op zijn graf te plaatsen als blijk van de achting en de waardeering van zijne vrienden in Middelburg en vooral van zijne vrienden onder de leden der Middelburgsche kunst- vereeniging, wien hij altijd zijne vriendelijke en recht gewaardeerde hulp als werkzaam lid en bestuurder verleend heeft. Als zoodanig bieden wij dan ook zijne weduwe en familie dit eenvoudig gedenkteeken aan." Na deze korte toespraak werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld het monument te be zichtigen. Op het voetstuk van het eenvoudig doch passend gedenkteeken is de volgend inscriptie gebeiteld Aan J. F. Schütz. Zijne vrienden en vereerders. Aan de zijkanten staan deze woordenGéb. 2 Dec. 1817 en Overl. 27 Fébr. 1888. Aan het einde der plechtigheid dankte de heer W. J. Schütz, namens de familie, voor de eer, aan de nagedachtenis van zijn vader bewezen. Te Vlissingen loopt algemeen het gerucht dat door de Rotterdamsche Lloyd aan de maat schappij De Schelde weer de bouw is opgedragen van een duplicaat Bromo. Wij hoeren van harte dat dit gerucht waarheid bevat. De Schelde gaat op die wijze gelukkige dagen tegemoet en met haar de werkende stand Door den burgemeester van Middelburg i benoemd tot agent 2e kl. A. P. J. Verwijs alhier, in de plaats van L. Vinke, die op zijn verzoek eervol ontslagen is. Uit Vlissingen wordt ons geschreven Toen, voor eenige jaren bij de uitbreiding dei- Kon. M11 de Schelde twee nieuwe stratende Evertsen- en Bankert-straten, moesten worden gebouwd, waarin de werklieden dier maatschappij huisvesting en inwoning konden vinden, was de dringende noodzakelijkheid van dien bouw op dat oogenblik buiten kijf. Nadat echter van lieverlede de werkzaamheden op die werf verminderden, werden ook andere huurders in bovenbedoelde 84 woningen opgeno men en voornamelijk bevond zich daaronder personeel, (scheepsvolk enz.) van de Stoomvaart- Maatschappij Zeeland. Bij de aanzienlijke orders, die dezer dagen aan de Kon. M® De Schelde werden opgedragen, zal eene belangrijke ver meerdering van werklieden binnen een niet ver verwijderd tijdstip niet kunnen uitblijven. Daarom is dezer dagen reeds aan een ruim 30- tal inwoners der voornoemde straten, die niet op de fabriek werkzaam zijn, de huur opgezegd. Dit is voorwaar een moeielijke toestand, want er zijn te Vlissingen, Ondanks den voortdurenden aan bouw van burgerhuizen, geen arbeiderswoningen te bekomen. Er zal dus hier in eene dringende behoefte moeten worden voorzien. Heden had te Vlissingen de ofïicieele over name plaats van Zr Ms torpedoboot (groot model) Cerberus, die op de fabriek de Schelde is gebouwd. Die overname had plaats door eene commissie, daartoe speciaal door den minister van marine benoemd, bestaande uit de heerenW. J. A. Nolthenius, kapitein ter zee, chef van de marine torpedodienst, J. C. Jansen, hoofdingenieur voor algemeene diensten en J. H. Beucker Andrea, inspecteur van 's rijks stoomvaartdienst. De Cerberus zal nu binnen een paar dagen de reis naar Soerabaija aanvaarden. Nog slechts eenige weken en Goes bezit weer een honderdjarige. Pieternella Oosthakker, wed0 van Hendrikus van den Broeker, bereikt 15 Dec. a. dien leeftijd. Nog voor enkele jaren was zij in staat huiselijk werk, boodschappen enz. te verrichten; sedert zijn hare krachten wel niet zoo zeer verminderd, maar haar gezicht werd te zwak en daarom is zij in het gasthuis opgenomen. Zij is goed gezond en als het weer het toelaat, doet zij iecleren dag over de plaats een wandeling. Die gemeente bezit nog meer flinke oudjesde drie gezusters Donk bereikten den leeftijd van resp. 87, 80 en 76 jaren. De twee oudste zijn in het manhuis en doen nog goed hun werkde oudste deed dezen zomer nog een toertje een uur buiten Goes. De jongste gaat bijkans iederen dag geregeld uit werken. Bevorderd tot commies 2e klasse bij 's rijks belastingen de commies 3e kl. J. de Vlieger, die zooals men weet, met 1 Nov. zijne standplaats St. Maartensdijk verwisselt met Middelburg. Het bestuur van den Nederlandschen Uitge versbond heeft zich tot den min. van W. H. en N. gewend met een adres, houdende het verzoek dat voor de verzending van gedrukte stukken tus schen Nederland en Ned. Oost- en West-Indië het porttarief moge verlaagd worden. In de maand Juli jl. was Frans Michels als molenmaker werkzaam te Herpen, toen hem op een avond op verraderlijke wijze, met een zwaar voorwerp, zulk een slag op het hoofd werd toe gebracht, dat hij, na eerst eenigen tijd te Herpen in zijn kosthuis liefderijk te zijn verpleegd, nog steeds zeer ernstig lijdende naar Oosterwijk, waar- hij woonde, werd overgebracht. Oogenschijnlijk herstelde hij, totdat hij dezer dagen vrij plotseling stierf, en nu is bij de lijkschouwing gebleken, dat eene zeer belangrijke beleediging van den schedel had plaats gehad, die zeker de oorzaak van den dood is geweest. Op het landgoed van den vroegeren Badi- schen minister Von Roggenbach had een huis zoeking plaats. Men brengt dit met het rechts geding van Geffcken in verband. Minister Von Roggenbach was de vertrouwde raads man en persoonlijke vriend van keizer Frederik. De rechtbank te Bazel heeft geweigerd dr Geffekens dochter, die aldaar woont, aan een ver hoor te onderwerpen in verband met de uitgave van het dagboek. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat omtrent het ontsporen van den keizerlijken trein nog geene authenthieke bijzonderheden zijn openbaar gemaakt. Voorts wordt beweerd, dat men het tot dusver voor een gewoon spoorweg-ongeluk te houden heeft en ten opzichte van andere geruchten behoedzaam moet zijn. De correspondenten van den Times en den Stan dard werden te Baku gearresteerd en verhinderd getuige te zijn van de aankomst des keizers aldaar. Nadat de czaar was gearriveerd, werden beide journalisten op vrije voeten gesteld. Te vergeefs zoekt men naar de reden voor dit zonderling ge drag. Beiden zijn zeer goed bekend in de Russi sche hoofstad, spreken beiden vloeiend Russisch en waren in het bezit van de vereischte papieren. Lord Sackville, Britseh gezant te Washing ton, heeft als zoodanig een verzoek om ontslag ingediend. Een vreeselijke brand heeft te Huenfeld nabij Kassei gewoed. Tweehonderd huizen zijn in de asch gelegd en 1500 personen zonder dak, terwijl zij hun geheele bezitting verloren. Naar men verzekert wil de heer Piroscha- natz, de raadsman van koningin Nathalie, bij de Heilige synode protesteeren tegen de beslissing van den metropoliet Theodosius. Waarschijnlijk zal dit protest ook aan de andere orthodoxe kerken en eindeljjk aan de Skoepschtina gericht worden»

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1