BIJVOBGSÈL MIDDELBURGSCHECOURANT Onderwijs. Kerknieuws. Landbouw. Verspreide berichten. Maandag 29 October 1888. N°. 256. Middelburg 27 October. ONZE LEESTAFEL. Coöperatie of Eigen Hulp in den vorm van winkelvereeniging. ipp VAN DE VAN Alles herinnert ons weêr aan het naderend einde, maar ook aan de in 't verschiet liggende feesten. Terwijl buiten de blaren vallen, de boomen kaal worden en de velden dor, wordt binnenshuis het leven gezelliger, omdat wij ons weer gaan scharen rond den haard, om te luisteren naar wie ons voorlezen wilof rond de tafel, zelf ons ver gastend of lavend aan menig belangwekkend en nuttig verhaal. En tegelijkertijd verliezen, evenals de boomen daarbuiten, onze scheurkalenders al meer en meer hun blaadjes; worden zij beeld van den jaar kring steeds dunner en dunneren herinneren zij ons voortdurend aan den korten tijd nog slechts die ons scheidt van het einde van 1888. Want spoedig hebben wij immers een nieuw jaar Het is het oude lied, de eeuwige zang die ons fluistert van vergankelijkheid maar tegelijkertijd van telkens weerkeerende vreugdedagen. Of denkt klein en groot alweer niet aan het naderend kinderfeestzingen zij als 't ware niet met Louwerse Jongen?, 'k heb wat nieuws vernomen Binnenkort komt Sinterklaas Met een mande vol met speelgoed, Marsepijn en speculaas. Zoo heeft alles zijne droeve en aangename zijde tevens. Terwijl menig oudere met ernst denkt aan het snel vervliegen van den tijd, gaat het veel jongeren niet spoedig genoeg en hunkeren zij reeds naar den 5en December. En dat men zich op dat feest reeds voorbereidt, getuigt ook onze leestafel, waarop een keur van goede boeken voor de jeugd liggen uitgespreid. Daar hebben wij in de eerste plaats eenige nummers van de Bibliotheek voor de jeugd onder redactie van J. Versluijs, en uitgegeven door den heer W. Versluijs te Amsterdam. Eeeds vroeger wezen wij op deze hoogst verdienstelijke uitgaaf, waarvan de redacteur ons de waarborgen schenkt voor een goede keuze uit de buitenland- sche gaarde en voor eene vertaling door een bevoegde en bekwame hand. Wij ontvingen nu in keurige banden Gullivers reizen door Swift, Uit den riddertijdvan Ascott E. Hope, Don Quichotte, De Roos en de ring van Thackeray en ingenaaidZ)e vogelvriend van G-eorge Sand, Twee duizend jaar geleden door prof.-Church en de Helden van Asgard door Keary, Voor St. Hicolaas geschenken zijn dit uitste kende boeken; en de prijzen van 1.50 en 1.90 zijn waarlijk niet te hoog. Wij deden hierboven eene aanhaling uit een versje, voorkomende in Louwerse's bundel Alles zingtLiedjes en rijmpjes voor het kleine volkje. De wakkere uitgever E. B. ter Horst, firma J. B. Wolters te Groningen gaf hiervan een tweeden en terecht genoemd vermeerderden druk. Het bevat allerliefste versjes, en gedachtig aan de zinspreuk »Het beste is voor onze kinderen niet goed genoegheeft de heer Louwerse zeker daarin verzameld het liefste, het schoonste wat aan zijn pen ontvloeide. Het boekje bevat zooveel goeds dat wij gaarne het oog sluiten voor een heel enkel versje dat ons minder in den kindertoon geschreven voorkwam. Vruchtbaar is de pen van den heer Louwerse zeker. Wij ontvingen nog van zijne hand Uit het jonge leven, Vier koningen en Uit den Fran schen tijd, die eveneens bij de firma J. B. Wolters het licht zagen. Bij den heer Joh. IJkema verscheen, in verband met den gewichtigen gedenkdag die aanstaande is al zou men dit in Zeeland niet zeggen van dezelfde hand Een werk van lijden en moed oj Nederlands herstel in 1813 aan kinderen en eenvou- digen verteld. Wie in populairen vorm op de hoogte wil komen van de beteekenis van dien gedenkdag neme dit boekje. Ook voor verspreiding is dit zeer geschikt en de uitgever levert daarvoor het werkje, dat slechts 25 cent kost, nog voor billijker prijs. Meer voor den Sint Hicolaasdag geschikt is het Vertelselboek van Joh. Berghuijs, waarvan het ons niet verwondert dat de heer J. B. Wolters een tweeden druk moest geven. Eenvoudig en lief zijn de daarin bijeengebrachte vertelsels, keurig de daarin voorkomende plaatjes. Voorloopig er zal zeker nog wel meer komen hebben onze lezers in die boeken al voldoende keuze en wij gaan met onze gedachten daarom iets verder. Twee scheurkalenders liggen er voor ons Hieraan is waarlijk geen gebrekin de laatste jaren is de markt op dit punt overvoerd. Men heeft humoristische kalenders die alles behalve humoristisch zjjn; er zagen het licht tal van zulke kalenders met prachtige schilden maar pover van inhoud. Men heeft echter ook degelijke, en hun aantal is nu door de gebroeders Van Cleeff te 'sGravenhage vermeerderd met een die zeker, vooral in onze omgeving, wel aftrek vinden zal. Het is de Wolff en Deken scheurkalender; een vrouwenhand deed grepen uit de geschriften van die twee bekende damesen zij nam daaruit menig pittig, geestig en goed woord. Een echt Hederlandsche scheurkalender dus, die zeker, als variatie op de gebruikelijke van minder allooi, wel aftrek vinden zal. Een wekelijksche scheurkalender, door den heer I. de Haan te Haarlem uitgegeven, is zeer prac- tisch en aanbevelenswaardig, omdat hij zooveel ruimte biedt voor aanteekeningen en op de eerste bladzijde menige opgaaf bevat, in het dagelijEsch leven van groote waarde. Sommigen onder onze lezers zullen zich waar schijnlijk herinneren dat wij eenigen tijd geleden (Midd. Crt. van 28 Sept. jl.) melding maakten v^n eene circulaire van bestuursleden der Delftsche Handelsvereeniging en van Helpt Elkander te Arn hem, waarhij de aandacht van handelaars en win keliers gevestigd werd op de thans gevolgde, naar der onderteekenaars meening, verkeerde toepassing van het coöperatieve stelsel door Eigen Hulp en de winkel- of verbruiksvereenigingen. Zij wenschten daarom een bond op te richten, die zich in hoofdzaak ten doel moet stellendé belangen van handel en industrie in het algemeen en van den winkelstand in het bijzonder te bevor deren en de verkeerde toepassing van het coöpera tieve stelsel te bestrijden door alle gepaste en doeltreffende middelen. In verband met die circulaire staat de voordracht over Coöperatie of Eigen Hulp in den vorm van winkel vereeniging, Ode. gisteren. (Vrijdag)avond in de zaal van den heer Kuijpers te Ylissingen werd gehouden. Aan de tot alle handelaars en neringdoenden te Middelburg en te Ylissingen gerichte uitnoo- diging om de bespreking bij te wonen hadden velen gevolg gegeven, zoodat de heer J. Hienhuis uit Delft, die als spreker optrad, een vrij talrijk gehoor vond. Ha door den heer C. J. Eekkers ingeleid te zijn, begon de heer Hienhuis de vraag te beant woorden of Eigen Hulp, zooals dat thans werk zaam is, recht van bestaan heeft. Het antwoord luidde ontkennend. Wat voor de pioniers van Eochdale hoogst nuttig was, wat .de Engelsche stuiversvereenigingen aanbeveelt, wat in een ver- eeniging van werklieden niet te misprijzen valt, bewijst niets voor Eigen Hulp, zooals die ver- eeniging thans optreedt. Wat toch was oorspronkelijk het doel van de coöperatie te Eochdale Het verschaffen van de eerste levensbehoeften in goede kwaliteit en tot billijken prijs; en men kan het niet ontkennen dat daarvoor iets te zeggen is hetzelfde geldt van de Consumvereine, die in Duitschland gevonden worden. Dat werklieden zich vereenigen om voor gezamelijke rekening steenkolen aan te koopen, het is te verdedigen, maar waar Eigen Hulp als winkelier optreedt voor meer vermogenden of hooggeplaatste staats- of stedelijke ambtenaren dient daartegen met kracht en energie opge komen te worden. Eigen Hulp is ontaardniet de eerste levens behoeften wil de vereeniging haar leden verkoopen, maar in een »toko" gerieft ze haar deelnemers niet alleen, maar treedt ook óp als concurrent door aan niet-leden te leveren. Op elk terrein beweegt de vereeniging zichzoowel den kruidenier als den wijnhandelaar, zoowel den kleermaker als den magazijnhouder ontneemt zij de clientèle. Zij geniet daarbij protectie van hooggeplaatste ambtenaren, die door woord en daad hunne onder geschikten opwekken daar te winkel te gaan. De heer Hienhuis zette verder uiteen dat het voorgeven, als zou in de winkels van Eigen Hulp hetere waar tot lager prijs worden aangeboden dan door de winkeliers, onjuist is integendeel beweerde hij dat sommige artikelen goedkooper van solide winkeliers kunnen worden verkregen. Eigen Hulp werkt met kapitaal van de leden en eischt contante betaling terwijl de winkelier, met eigen kapitaal zaken doende, verplicht is crediet te verleenen. De laatste draagt als burger van de plaats zijner inwoning bij in alle lasten, de eerste heeft slechts in het onderhoud van een winkelhouder te voorzien. Een en ander heeft tengevolge dat den winke lier de strijd om het bestaan moeilijk, ja bijna onmogelijk wordt gemaakt, en heeft er toe geleid dat naar middelen dient omgezien om aan dezen onhoudbaren toestand een einde te maken. Een voor de hand liggend middel is zich te vereenigen en daarom wekte de spreker de neringdoenden op zich aan te sluiten bij een bond als in de circulaire van de Delftsche Handelsvereeniging en Helpt elkander is omschreven. Bestrijding van Eigen Hulp in zijn tegenwoordigen vorm is plicht, onthouding misdaad eene misdaad, aan de maat schappij gepleegd, een misdaad die vroeg of laat zich zelve wreken zal. Den spreker, die deze oratio pro domo in keurige taal en op flinke wijze voordroeg, viel herhaalde malen een luid applaus ten deel. Ha hem spraken nog de heeren Loois, Kloppers en Houbaer, die allen hunne instemming met het gesprokene betuigden, terwijl de laatste de aanwezigen uitnoodigde tot aaneensluiting, waar aan enkelen voldeden. De heer M. van Boven nit Middelburg dankte den spreker uit Delft voor de klare uiteenzetting van zijn gevoelen over eene zaak, die de ernstige overweging van allen verdient. Men schrijft ons uit Ylissingen Hu de lange, donkere avonden aankomen, be merkt men eerst goed de verandering, in de wijze van verlichting eenigen tijd geleden aangebraeht langs den weg van de voormalige marinesluis naai de groote schutsluizen aan de buitenhaven. Het gaslicht is daar vervangen door petroleum en niemand zal er zeker aan twijfelen of de ver lichting is daardoor vrij wat achteruit gegaan daarenboven bevindt zich over een afstand van' 300 pas, van af de brug bij de stad, geen enkel licht, zoodat het daar zoo donker is dat men alle kans loopt tegen elkaar aan te bonzen. Men zegt dat het hierbij een maatregel van bezuiniging van den waterstaat geldt. Of er veel of weinig door bezuinigd zal worden is niet aan ons om te beoordeelenhoe het ook zij, het ware te wenschen dat een weg, die, zoowel des avonds als bij dag, minstens even druk en geregeld wordt begaan als menige straat in de stad zelf, ten minste over het geheel zóo goed werd verlicht dat zij, die ook des avonds dien weg moeten bewandelen, geen gevaar loopen van met anderen in botsing of met lantaarnpalen in minder zachte aanraking te komen. Ook zal de ondervinding nog moeten leeren of het petroleumlicht bij stormachtig weder, wanneer men in de eerste plaats licht langs den weg noodig heeft, evengoed als het gaslicht aan den winddruk weerstand zal bieden. Bij de regeering moet het voornemen bestaan om voortaan militairen niet meer dan éénmaal naar de klasse van discipline te zenden. Zij, die zich daarna slecht blijven gedragen, zullen met een briefje van ontslag uit den dienst verwijderd worden. Het wetsontwerp tot tegengaan van overmatigen arbeid van vrouwen en kinderen is van den raad van state terug ontvangen en zal binnen enkele dagen de kamer bereiken. Is deze voordracht wet geworden, dan mag men verwachten, zegt het Vad., dat de regeering ten spoedigste, over eenkomstig haar belofte in de openingsrede, maatregelen zal nemen tot voortzetting der afge broken enquête. Het is blijkbaar haar bedoeling een staatscommissie in te stellen en deze bij een wet toe te rusten met dezelfde bevoegdheden, als aan een parlementaire commissie toekomen. Aan mr C. J. van Marie, is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rechter in de arrond.- rechtbank te 'sGravenhage. Benoemd tot kantonrechter te Groningen jhr mr W. H. de Savornin Lohman, thans kantonrechter- plaatsverv., adv. en proc. aldaar voor het tijdvak van 1 Hov. 1888 tot 31 Oct. 1889 tot leeraar aan de rijks H. B.-S. te Zalt-Bommel J. Alblas, te Utrecht; en tot directeur van het postkantoor te Yenlo, J. J. A. Kiiller, thans directeur van het postkantoor te Sittard. De kapt. H. I. E. Dommers, van het reg. gren. en jagers is op pensioen gesteld ad 1935's jaars. Het bericht betreffende de na op handen zijnde indiening der pensioenwetten is, voor zoover het althans iets meer behelst dan hetgeen door de regeering in de openingsrede was toegezegd, naar men aan het D. v. Z.-H. van welingelichte zijde verneemt, onjuist. De desbetreffende ontwerpen der vorige regee ring waren reeds bij het optreden van de tegen woordige van den raad van state teruggekomen. Zooals de minister van financiën kort na zijn optreden had toegezegd aan het bestuur van het pensioenverbond (van welke toezegging indertijd reeds is melding gemaakt), is door hem onmid dellijk na de afdoening der bankwet de pensioen zaak ter hand genomen. De indiening der op sommige punten nogal vrij belangrijk gewijzigde ontwerpen kan echter niet vóór December worden tegemoet gezien. Waarschijnlijk wordt de heer Van der Borch van Verwolde anti-liberaal candidaat in Schie dam. Yan liberale zijde komt zeer in aanmerking jhr mr W. Six. Onze koning heeft het beschermheerschap aan vaard van de commissie voor het monument, ter herinnering aan den landing van prins Willem III in 1688, en tot de onkosten eene som van 100 bijgedragen. Men meldt, dat de regeerende vorstin van Waldeck, moeder van H. M. onze koningin, in het kasteel te Pyrmont tengevolge eener long ontsteking ernstig ongesteld ligt. Vrijdag hield de Onderwijzersvereeniging in 't arrondissement Axel hare laatste vergadering in dit jaar. Het aftredend bestuurslid, de heer Jansen van Grauw werd bij acclamatie als zoo danig herbenoemd. Tot leden eener commissie van beoordeeling over een uit te schrijven prijs vraag, waarvoor drie bekrooningen zullen worden uitgereikt, werden benoemd de heeren A. H. de Vries, W. J. Vooren en H. E. Karstel, hoofden van scholen te Zaamslag, Terneu zen en Zuiddorpe. Eene levendige bespreking vond plaats over het zangonderwijs in de lagere schoolde heer H. J. Verbruggen van Axel gaf eenige inlichtingen over het gebruik van de Galin-Paris-Chevé-methode over het nut daarvan bleken de gevoelens vrij verdeeld. Ook de viool kwam ter sprake met de bezwaren, aan 't gebruik daarvan te plattelande verbonden. Op de 22e lijst van de 10e jaarcollecte voor de scholen met den bijbel komt nog vooreen Uniegift uit Brouwershaven 15 en Driewegen met y 8.50. Onder de nagiften staat nog Vlissingen met j 6.51, Axel met 2.74, Zaamslag met 8.50 en Yerseke inet 5.80. Door den minister van koloniën zijn de hoofdonderwijzeressen mej. A. L. Steens Zijnen, B. S, A. Gastmann en J. M. van der Voort ge steld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Hed.-Indië, om te worden benoemd tót hulp onderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs daar te lande. Door den minister zijn voorts de heeren L. D. van Cappelle, J. H. L. Teutelink, J. J. van Eupen en M. de Eooy gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e kl. voor den dienst daar te lande. De heeren G. W. A. de Veer en J. C. Eeese, predikanten te Middelburg en te Vlissingen staan on het twaalftal voor Amsterdam. Omtrent de inzending van rundvee op de inter nationale tentoonstelling te Parijs door de ver eeniging Het Nederlandsche rundveestamboek deelt het hoofdbestuur mede dat het voornemen bestaat pl. m. 10 stieren en 14 koeien in te zenden, welke dieren moeten behooren aan leden dezer vereeni ging en moeten zijn ingeschreven in het stamboek. De aangifte om in te zenden met juiste omschrij ving van het dier of de^dieren, moet aan den algemeenen secretaris der vereeniging schriftelijk worden gezonden vóór den 15en Hovember e. k. Het hoofdbestuur zal daarna aan een inspecteur der vereeniging opdragen de waardigheid der dieren te onderzoeken en mocht de aangifte van inzending grooter zijn dan het hierboven genoemd getal, trachten de beste exemplaren daarvoor aan te wijzen, blijvende het natuurlijk aan een ieder bovendien geheel vrij, voor eigen rekening aan inzending op de tentoonstelling deel te nemen. De inschrijving in den catalogus der tentoon stelling geschiedt op naam der eigenaren, aan wien de prijzen met hunne dieren behaald, geheel worden uitgekeerd. De eigenaars moeten zei ven het vee op de ten toonstelling verkoopen of iemand daartoe mach tiging verleenen, daar met grond kan verwacht worden dat niet zal worden toegestaan de tentoon gestelde dieren weder in Hederland terug te voeren. De eigenaren der dieren, die door de vereeniging worden aangewezen, zijn verplicht die dieren te leveren op hunne kosten, op nader aan hen op te geven tijd en plaats in Hederland. Het hoofdbestuur der vereeniging neemt daarna alle kosten van stalling, vervoer naar Parijs, in voerrechten in Frankrijk, voeding en oppassing van het vee, ook tijdens de tentoonstelling, voor zijn rekening, doch stelt zich in geen geval aan sprakelijk voor wel niet te verwachten, maar toch mogelijke schade. Het voldoet de kosten van p. m. zes oppassers, zoowel gedurende de reis als gedurende de ten toonstelling, en voldoet de reiskosten voor die oxipassers terug naar hunne haardsteden, na afloop der tentoonstelling. Eene commissie uit het hoofdbestuur zal tijdig te Parijs zijn om maatregelen te nemen dat het vee, zoo spoedig mogelijk na aankomst, in de daarvoor bestemde stallen op de tentoonstelling wordt geplaatst, en stelt zich vérder kosteloos beschikbaar om zooveel doenlijk inlichting en hulp aan de inzenders te verleenen. In de circulaire, waarhij het bestuur deze me- dedeelingen doet, roept het tevens aller medewer king in, en viaagt ook financieelen steun om ten deze Hederland op waardige wijze te Parijs te kunnen vertegenwoordigen. In ons bericht omtrent de nieuw gebouwde huizen aan den Stationsweg noemden wij als ont werper den heer K. J. Kuiler. Wij vergisten on3 daarin, het was de heer L. Kuiler. Door den burgemeester van Middelburg is benoemd tot agent van politie I. J. Dubois, te Eetranchement, in de plaats van J. C. Bakker, die benoemd is tot politieagent te Hieuwer Amstel. Haar men ons meldt heeft de heer Tutein Holthenius, burgemeester van Vlissingen, in na volging van zijn ambtsvoorganger, het bescherm heerschap der sociëteit Gaai- en Doelschieting aldaar welwillend aanvaard. Jl. Donderdag avond had te Hoedekenskerke eene vergadering plaats van de vrijzinnige kies- vereeniging Welbegrepen Eigenbelang. De voor zitter, de heer J. Welleman, deelde mede, dat 6 nieuwe leden wenschten toe te treden, die alle na ballotage werden to.egelaten. De secretaris, de heer M. Beneker, die aan de beurt van aftreding was, werd met op éen na algemeene stemmen her kozen. Daar er geene verkiezingen op handen zijn, ver klaarde de voorzitter de leden bijeengeroepen te hebben om eens met elkander van gedachten te wisselen over de te volgen gedragslijn der liberale partij. Algemeen was men van oordeel dat de liberale partij goed moet georganiseerd zijn en door samen werking kracht moet ontwikkelenen met ge noegen vernam men dat in onze provincie in dien geest stappen worden gedaan. Ten slotte verklaarde de heer W. te Gempt, predikant, op een desbetreffende vraag van den. voorzitter, tot groot genoegen der vereeniging, zich bereid om in den loop van den a. s. winter eene spreekbeurt te vervullen. Op de voordracht voor gemeente-veldwach ter te 's Gravenpolder staan: 1. Pieter Kribbe, onbez. rijksveldwachter, te 's Gravenpolder, 2. De Kraker, gepasporteerd maréekaussée, thans bewaker in de strafgevangenis te Goes; 3. Pieter Geers, gepasporteerd korporaal bij de genie, zon-

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 5