N\ 256. 131® Jaargang. 1888. Maandag 29 October. BUITENLAND. Laatste Berichten. Algemeen Overzicht. 1 FEUILLETON. Verspreide Berichten. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertohtiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. MEVJROUW. Novelle van T. COMBE. MIIHIELIU lt(iSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Yïy Mestdagh Zoon, te Goes*. A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen' en nemen ook bet algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmae te Rotterdam, en de firma B. van dek Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor bet Buitenland', te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John P. Jones, opvolger; voor België A. Gkosjean Co. te Brussel. In Engeland vormt bet huwelijk sedert eenigen tjjd bet onderwerp van een ijverige bespreking in de dagbladen en tijdschriften. Naar gelang van bet standpunt der schrijvers of schrijfsters, want bet zijn vooral dames die deelnemen aan de discussiën wordt öf een gemakkelijker ontbin ding van bet huwelijk öf algebeele afschaffing dezer maatschappelijke instelling verdedigd. Wij twijfelen, ot koning Milan van Servië deze be schouwingen aandachtig heeft gevolgd. Wat be hoeft hij zich om theorieën te bekommeren, waar hij toont in dergelijke kwestiën de praktijk goed te verstaan Het is een merkwaardige bijdrage tot vorstelijke willekeur, welke deze koning ons in de 19e eeuw nog levert. Wat toch heeft men in Servië zien gebeuren? Voorheen is een prelaat, de metropoliet Michaël, die weigerde naar de luimen van zijn meester te dansen, in s t r ij d mje t de leerstellingen der orthodoxe kerk, door koning Milan uit zijn ambt ontzet en vervangen door den metro poliet Theodosius, een gewillig speeltuig in de handen van zijn koninklijken meester. Wat echter geschiedt Men ziet den schepper zich vol eerbied buigen voor zijn eigen schepping en hoort hem vol zalving spreken»Gij, als opperherder der onafhankelijke Servische kerk, bezit, overeen komstig de uitspraak van Christus «Wat gij op aarde verbindt, blijft ook in den hemel vereenigd; wat gij op aarde ontbindt, wordt ook in den hemel ontbonden", gelijk de apostelen, wier opvolger gij zijt, de macht om den huwelijksband te verbreken." En alzoo gebeurde naar 's konings wenschen het huwelijk met zijn schoone gemalin werd door den prelaat ontbonden verklaard, nadat consistorie en synode ondanks allen hoogeren aandrang geweigerd hadden langs wederrechtelijken weg, d. i. zonder koningin Nathalie gehoord te hebben, de echtscheiding uit te spreken. De metropoliet Theodosius duikelde ergens in archieven oude documenten op, waarbij verscheidene Byzantijnsche keizers de ontbinding van hun huwelijk aankon digden krachtens de persoonlijke uitspraak van den patriarch, en geen anderen uitweg vindend nam koning Milan genoegen met de oplossing hem door den geestelijken herder geboden. Anders denkt zijn voormalige levensgezellin. Koningin Nathalie seinde onmiddelijk, nadat de metropoliet Theodosius haar in kennis had ge steld, dat hij het huwelijk tusschen haar en koning Milan had ontbonden, aan den prelaat dat zij zijn beslissing als van nul en geene, waarde beschouwde, daar een echtvereeniging gesloten overeenkomstig de wetten der orthodoxe kerk, niet vernietigd kan worden door een ken nisgeving in het staatsblad. Twee bisschoppen Demetrius en Nicato, bjjzonder Uit het Fransch. I. Doline denkt nergens aan. #ij schilt aardap pelen voor het avondeten van mijnheer Virgile, luistert ter loops naar het gespin van de kat en zag hoe van lieverlede het streepje licht op de steenen vermindert. Het werd al smaller en smaller, kromp ineen, tot vlak bij den muur, als wil het daar een schuilplaats zoeken, het schijnt er tegenop te willen klimmen, maar die inspan ning is te veel voor het zwakke zonnestraaltje, zoodat het verbleekte en eindelijk geheel ver dween. Doline slaakte een zuchtje, niet omdat zij sentimenteel is, maar omdat zij wat laat is met haar eten en de heer Virgile het gaarne op zijn tijd heeft. Doline is ook zeer nauwgezet en heeft haar opleiding in de voornaamste deugd eener huishoudster ontvangen van wijlen mevrouw Virgile, die haar gedurende negentien jaren het voorbeeld daarvan heeft gegeven. Negentien jaarDoline slaakt weer een zucht, iets dieper dan de eerste. Sedert zes jaren is mevrouw dood negentien en zes maakt vjjf en twintig. Vijf en twintig en vijandelijk tegen de echtscheiding, werden door den koning, op grond van ongehoorzaamheid, van hun ambt ontzet en door andere geestelijken vervangen. De clerus door het geheele land ontving bevel de ontbinding van het huwelijk in alle kerken af te kondigen, terwijl door den minister van binnenlandsche zaken een aanschrij ving werd gericht aan alle prefecten om den publieken verkoop van het portret der koningin te verhinderen. Koningin Nathalie begeeft zich naar St. Pe tersburg, waar voor haar een reeks apartementen in het winterpaleis in gereedheid worden gebracht. In Belgrado heerscht groote verslagenheid. Door den koning is ecne proclamatie aan het Servische volk gericht, waarin hij ten behoeve eener herzie ning der grondwet nieuwe verkiezingen voor de groote nationale vergadering tegen den 20 November uitschrijft en de nieuwe Skoepschtina tegen 1 December bijeenroept. Wat de resultaten van de handelwijze des konings, die een hoog spel speelt, dat hem al licht den troon kan kosten, voor Servië's binnen- landschen politieken toestand zullen zijn, hier omtrent valt nog niets mede te deelen. Alle parlementaire groepen hebben samenkomsten voor de volgende week belegd. Merkwaardig voor onze negentiende eeuw noem den wij hierboven de ontknooping van het huwe lijksdrama op den Servischen troon. Merkwaar dig maar geheel in overeensteming met den geest van onzen tijd is een feit, dat uit Rome gemeld wordt. De paus is als een alledaagsch sterveling door een journalist geinterviewdWanneer de Heilige Vader zich niet vernederd acht te antwoorden op de vragen van een reporter betrekkelijk de pauselijke politiek, wat behoeven dan langer wereldlijke potentaten, groote of kleine, met min achting de koningin der aarde" te behandelen Een correspondent van de Daily Telegraph viel de eer te beurt in bijzonder gehoor ontvangen te worden door Leo XIII en geruimen tijd een gesprek met den Heiligen vader te voeren. Het geen de berichtgever zegt over den letterkundigen arbeid van den paus of diens verdere bezighe den kunnen wij onopgemerkt laten. Van meer belang is wat Z. H. zeide over het bezoek van keizer Wilhelm. »Ik kan niet zeggen, antwoordde Leo XIII op een desbetreffende vraag van zijn bezoeker, dat wij voldaan of niet voldaan zijn over het bezoek van den keizer. Dat hij naar Rome kwam, was niet op ons verzoekook was het doel van zijn komst niet te onzen genoegen, maar veel meer ten genoegen van hen die tegen ons zijn van hen die tien jaar geleden in werkelijkheid mij gedwongen heb ben mij in dit paleis op te sluiten, dat ik niet kan verlaten. Mijn waardigheid verbiedt mij dit te doen. Nadat deze jonge man (questo giovane) den Duitschen troon bestegen heeft, bracht hij bezoeken aan sommige Europeesche hovenzoo kwam hij ook ten slotte te Rome, waar zijn tegen woordigheid beoogde onze tegenstanders te ver sterken en hun invloed te vermeerderen, niet ons twintig is vijf en veertigzoo oud is Doline reeds, die als een meisje van twintig jaar bij mevrouw Virgile in dienst was gekomen. Ja 1 als ik er aan denkMaar Doline wilde er liever niet aan denken; zij begint weer naar het gespin van de kat te luisteren. ODolineDolineterwijl gij u zoo kalm zit te koesteren in uwe nette keuken, waar sedert vijf en twintig jaar de pannen, de koffie molen, de meelpot en de groote melkkan op dezelfde plaats staan, terwijl die grijze poes, de achterkleindochter van de mooie kat, die u verwelkomde toen gij voor het eerst in huis kwaamt, uw rok streelt en u doet gelooven dat zij u streelt, terwijl gij uwe aardappelen schilt niet dat kleine mesje, dat u indertijd die vrien delijke marskramer heeft gegeven, en waarvan het hecht en het lemmet herhaaldelijk vernieuwd zijn, ofschoon gij er altijd nog het oude mesje in ziet; terwijl gij aan niets denkt, hetgeen uw geliefkoosde manier van aandenken is, nadert uw noodlot, Doline Het nadert het komt langs het kiezelpad naar u toe, het is bij de pomp, het gaat langs het keukenraam, het staat op den drempel, het opent de deur en zegt twee woorden, die geheel uw bestaan zullen omver werpen en hoe velen zal het meesleepen Want wie zal zeggen waar de gevolgen door den weeromstuit van die twee woorden zullen op houden? De heer Virgile zal er den terugslag te eeren. Hij bracht mij een bezoek, wat een daad der hoffelijkheid was, en het verblijdde mij hem te ontvangen. Ik had hem veel te zeggen maar juist, toen ik wilde beginnen te spreken, belette hij mij dit door zijn broeder binnen te roepen en dezen aanmij voor te stellen. Hierna had ik geen gelegenheid meer afzonderlijk met hem te spreken. Ik vind niet dat de jonge keizer op zijn vader gelijkt, dien ik persoonlijk kende en liefhad, en met wien ik langer dan een uur aan éen stuk mjj onderhield. Hij was een verstandig en goed vorst, zeer belezen, intelligent en had een ruimen blik. Zijn manieren waren uitstekend. Wat hij zeide getuigde altijd van verstand en een goed hart." A bon entendeur demi mot suffitDe paus maakte daarna melding van den met Pruisen gesloten kerkelijken vrede en verklaarde zich met het modus vivendi in menig opzicht voldaan, daar hij van de Pruisische regeering belangrijke concessiën had verkregen. Bismarck noemde de Heilige Vader een verstandig man, die voor overtuiging vatbaar is. Ook diens zoon had een goeden indruk op Leo XIII gemaakt. Wat nu den ver deren kerkelijk-politieken toestand in het Duitsche rijk betreft verklaarde de pausdat hij nimmer den wensch der Duitsche regeering zou inwilligen, die het onderwijs der katholieke kinderen uitslui tend zelf in handen wil behouden. »Derechten der- kerk op het onderwijs moeten erkend en door den staat de uitvoering ervan gewaarborgd worden. Met minder kan ik mij niet voldaan verklaren en zooals gij weet, wanneer de paus niet voldaan is, zijn de katholieken ontevreden. In het Duitsche rijk zijn 15 millioen katholieken, wier wenschen en gevoelens moeten geëerbiedigd worden. Als het hoofd der kerk kan ik niet dulden, dat zij, die aan mijne hoede zijn toevertrouwd, die ik verplicht ben te beschermen en te verdedigen, onrechtvaardig behandeld worden". Ziehier dan altijd wanneer de Engelsche journalist juist de woorden van Leo XIII heeft weergegeven het antwoord van den paus op het bezoek van keizer Wilhelm. De zinsneden betrekkelijk de katholieken en hun onderwijs in het Duitsche rijk klinken als de aankondiging van een oorlogsverklaring der kerk. Deze week was te Goes een echtpaar aan het stoeien. Beiden trokken aan een sleutel en wilden dien elkander afhandig makennog een ruk en de vrouw liet los. Door dien schok kwam het voorwerp in het oog van den man terecht, en kwetste dat zoodanig, dat de stoeierij waarschijn lijk met een operatie te Utrecht zal eindigen. Op een vergadering der Association libérale te Brussel is op voorstel van het comité besloten, dat de radicalen zich Maandag bij de herstemming tusschen den liberalen en den clericalen candidaat van stemming zullen onthouden. Persoonlijk echter blijven de kiezers vrij hun stem uit te brengen. van ondervinden, uwe beide neven en drie nich ten zullen er door verschrikt en geërgerd worden, buurman Jean Perrot zal zeggen»Kijk, het schijnt toch dat men op eiken leeftijd en de uitslag dier overpeinzingen zal van grooten invloed zijn op het lot vanmej. Emma Prunelle, die, evenals gij, onlangs vijf en veertig jaar is geworden Wie zal zeggen waar de golvingen ophouden van een watervlak, waarin een steen geworpen is? Doline, uw noodlot opent dus de deur, en betreedt uw keuken, in den vorm van een tamelijk jongen man van ongeveer vijf en dertig jaar met een reistasch in de hand, die beleefd, met een welluidende barytonstem zegt: j>Dag, mevrouw Doline was niet gewoon vreemdelingen te zien en verloor gauw haar tegenwoordigheid van geest, indien het mogelijk is", placht de heer Virgile te zeggen, »dat men iets verliest wat men niet heeft"zij stond geheel onthutst op, en liet al de aardappelschillen, die ze zoo zorg vuldig in haar boezelaar verzameld had, op den grond vallen. »Dag, mevrouw", herhaalde de vreemdeling. »Ik ik ben een juffrouw", zei zij, hoe langer hoe meer verlegen, en de oogen neer slaande. De reiziger zag er uit als iemand die in zich zelf lacht; zijn oogen schitterden een seconde Volgens de mededeeling aan een Hamburgsch blad uit Rome, zijn de toekomstige betrekkingen tusschen Duitschland en het Vaticaan zeer onze ker. Sedert het bezoek des keizers moet Von Scblözer, Pruisisch gezant op het Vaticaan, den paus niet meer gezien hebben. Volgens de Berliner Börsenzeitung is de heer Von Schlözer voornemens af te treden, omdat hij op het Vaticaan weinig dank inoogst voor zijne pogingen tot herstel en handhaving van een modus vivendi met Pruisen. Volgens the Lancet heeft zich bij het heerschen der pokken te Manchester sedert het begin van dit jaar het merkwaardige feit voorgedaan, dat van de talrijke joodsche bevolking niet één enkele persoon onder het groote aantal der in pokken- huizen opgenomen ziekten voorkwam, ofschoon die bevolking zeer vele armen telt en van haar vele honderden als roodvonklijders in hospitalen lagen. De verklaring hiervan is, dat de joodsche kinderen goed ingeënt en de volwassenen grooten- deels herent worden, en wel tengevolge van den strikten maatregel van den kant der Israëlietisehe besturen, dat geen huisgezin, bij hetwelk zich een niet gevaccineerd kind bevindt, eenige onder steuning ontvangt. Naar men meldt, komt dergelijke bepaling ook in menig reglement van N ederlandsche Israëlie tisehe armbesturen voor. Vlissingen. In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad, die gepresideerd werd door den heer Tutein Nolthenius, waren afwezig de heeren Van Raalte, Wibaut, Looisen Delvoye. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige zittingen werd overgegaan tot de behan deling der voorstellen van burg. en weth. Goedgekeurd werd de gehouden openbare verpachting van bouw- en weiland, die 811 heeft opgebracht, welk besluit ook genomen werd met betrekking tot de rekening van den Vlissings-Middelburgschen rijweg, die in ontvang 2111,60| en in uitgaaf 1663,75 bedraagt en dus een goed slot van ƒ447,75 oplevert. Op hun voorstel werden burg. en weth. verder gemachtigd om een 74 tal boomen op den Vlis- singschen rijweg te laten rooijen en goedgekeurd hun voorstel tot aanschaffing van eenige brand- kranen op verschillende plaatsen in de gemeente. Het dag. bestuur deed dit voorstel nu omdat langs de Rommelkade tot het Arsenaal en de kazerne Willem III eene hoofdbuis der waterlei ding gelegd wordt en de kosten voor brandkranea thans aanmerkelijk lager zijn dan anders. Nog werd door den voorzitter voorgesteld burg en weth. te machtigen tot het aanschaffen van drie moffen met standpijpen ten behoeve van de militaire spuiten. Dit gaf den heer Winkelman aanleiding erop te wijzen dat bij een der laatste branden zich het geval voorgedaan heeft dat de militaire i- spuit, heel ondeugend maar ook slechts een seconde. »Zoo, zijt gij een juffrouw? Neem mij niet kwalijk. Dag, juffrouw, dit is immers de Pom- mière, niet waar »Ja ja wel", antwoordde zij, als was zij er niet zoo heel zeker van. »En woont hier de heer Virgile Robert?" »Ja, maar hij is uit." »Heeft hij u niet gezegd dat hij iemand wachtte »Ja, mijnheer heeft een Zij hield op want bescheiden als zij was, wilde zij de geheimen van haar meester niet verraden aan iemand dien zij volstrekt niet kende. »Een gezel aangenomen", vulde de vreem deling aan. »Dat ben ik, Hector Pointuz. Hij wacht mij pas morgen, maar ik heb mijne zaken vroeger geregeld dan ik dacht. Ik hoop dat ik u niet ongelegen kom, mevrouw neem mjj niet kwalijk juffrouw." »Volstrekt niet, uw kamer is gereed. Wilt gij naar boven gaan?" Onder het spreken deed zij de deur aan het einde van de keuken open. »Als gij er niet tegen hebt, blijf ik liever hier. Gij weet niet hoe gezellig ik van avond ben", voegde de heer Hector Pointuz er bij, een bankje naar zich toehalende, waarop hij ging zitten, terwijl hij zijn tasch tusschen zijne beenen plaatste. (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1