Laatste Berichten BÜTfËNLANDr Ingezonden stukken. Burgerlijke stand. Weerkundige Waai nemingen. Gemeenteraad van Goes. Algemeen Overzicht. bed aanzag. Hij ontdeed zich van een kamgaren jas en vest, waarineen zilveren horloge met stalen ketting. Een ander was zoo vrij dit voor hem mee te nemende zeeman vraagt per annonce zijn eigendom terug. In den nacht van Woensdag op Donderdag is ten nadeele van den garnizoens-commandant te Grave van zijn bureau in de kazerne ontvreemd een bedrag van ruim 100 in geld. De dader is nog niet opgespoord. De 12.000, die aan een inwoner van Breda ontstolen zouden zijn, zijn terecht. Het geld lag in de schrijfcassette van mevrouw, waar het hoofd des gezins het geld onbedachtzaam had geborgen om er later een veiliger plaats voor aan te wijzen. Omtrent het Italiaansch-Fransche geschil over de onderwijskwestie in Tunis verneemt men nader, dat de heer Massicault, Frankrijk's resident in Tunis, op last van den heer Goblet aan den consul-generaal van Italië medegedeeld heeft, dat alle Italiaansche onderwijsinrichtingen, die vóór de aanneming van het tractaat over het protec toraat reeds in Tunis bestonden, van het toezicht blijven uitgeslotennieuwe instellingen evenwel niet. Van de zijde van Italië heeft men het plan niet in Tunis nieuwe scholen te stichten in de bestaande zijn 1000 leerlingen. Het aantal in Tunis wonende Italianen bedraagt 30.000. Gisteren herdacht de Russische minister van buitenlandsche zaken Yon Giers den dag, dat hij 50 jaar geleden, in staatsdienst trad. Yan vele zijden ontving de staatsman treffende blijken van belangstelling in zijn jubilé. Het Journal de St. Pétersbourg bevatte een voor hem vleiend artikel. Reeds 15.000 mijnwerkers in Yorkshire hebben 't werk gestaakt. Op vele plaatsen echter hebben de eigenaars der mijnen aan de eischen om 10 pet. loonsverhooging toegegeven. Met bezorgdheid slaat men het verloop dei- werkstaking gade, daar de verbruikers van kolen een altijd stijgende duurte dezer brandstof te wachten hebben. In strijd met de mededeeling van de Kreuzztg. meldt men uit St. Petersburg, dat de czaar niet het voornemen koestert naar Kopenhagen te gaan ter gelegenheid van het 25jarig jubilé van koning Christiaan. Yolgens Truth wil prinses Stephanie van Oostenrijk van aartshertog Rudolph, den kroon prins, scheiden, maar doen de koning van België, haar vader, en prinses Philip van Saksen-Coburg alle moeite om dit te voorkomen. Uit een door den Duitschen Reichsanzeiger gepubliceerd rapport van den Duitschen consul- generaal te Zanzibar over de gebeurtenissen op de Oostkust van Afrika blijkt, dat de geheele be weging tegen het Europeesche en christelijke element stelselmatig uitgaat van de Arabische aristocratie. De Fransche gezant te Koustantinopel is officieel in kennis gesteld, dat een irade van den sultan zal verschijnen, de onderteekening van de Suez-kanaal-conventie bekrachtigend. Uit berichten uit Port-au-Prince blijkt dat bij den aanval van generaal Télemaque op het nationaal paleis 300 personen gedood en 500 ge kwetst zijn, waaronder vele vrouwen en kinderen. Sedert lang koesteren de vrienden van Bou- langer den wensch hem door de hoofdstad naai de kamer te zien afvaardigen. Een lid van den Parijschen gemeenteraad De Ménorval, vriend van Boulanger, heeft nu in den raad een motie ingediend, strekkende om den minister van binnenlandsche zaken te verzoeken binnenkort een verkiezing uit te schrijven voor een afgevaardigde van het Seine-departement, daar een der 32 afgevaardigden reeds gedurende drie jaren buiten staat is zijn mandaat te vervullen. De motie wekte een storm van verontwaardi ging. Een der leden noodigde den heer De Ménorval uit zijn plaats in den gemeenteraad aan den generaal af te staan. De raad verwierp in- tusschen de motie. Bij de behandeling van de buitengewone begrooting van oorlog in de Fransche kamer heeft de minister van financiën verklaard niet te denken aan nieuwe leeningen, maar wel eene billijker verdeeling der bestaande belastingen te beoogen. Het beslag, op de brochure van Mackenzie door het gerecht te Duisburg gelegd, is opgeheven. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der socialistenwet in Duitschland hadden bijna overal den 21en Oct. 11. socialistische demonstra ties plaats. Te Munchen moeten zij een ernstiger karakter hebben gedragen. De politie ontdekte ontbrandbare stoffen, bestemd om de Bavaria in de lucht te doen vliegen. Heden vierde de Duitsche maarschalk, graaf Von Moltke zijn acht en tachtigsteD verjaardag, De grijze veldheer schijnt na zijn jongste onge steldheid geheel genezen en is voornemens de feestelijkheden te Hamburg op 29 Oct. a. bij te wonen. Dezer dagen werd de zaak betreffende het tweegevecht van Thuillier en Lejeune uit Luik, waarin de eerste gedood werd, door het hof van appèl te Luik behandeld, Lejeune is tot twee jaar gevangenisstraf en 2000 fres boete veroor deeld. Bovendien moet hij 6000 frc. schadever goeding aan de weduwe van Thuillier en 12,000 fres aan diens dochtertje betalen. Hoewel Lejeune om eenigen tijd tot afdoening zijner zaken had verzocht werd tot zijn onmiddel lijke aanhouding besloten. Op de Canadian Pacific spoorweg dreigt een oorlog. De directie van die onderneming laat door gewapende werklieden beletten, dat de Red River Valley spoorweg haar lijn kruist en de laatste is reeds tot ongeveer op het aansluitings- punt gelegd. De overheden hebben de militie te hulp geroepen om een ernstige botsing te voor komen de bevolking in den omtrek is zeer ongerust. Te Parijs hebben zich reeds 46.173 vreem delingen doen inschrijven. De firma Merry weather Song te Londen verwierf met hunne nieuwste stoombrandspuiten type Greenwich op de internationale tentoonstelling te Brussel het eere-diploma, zijnde de hoogste onderscheiding. De ten vorige jare door de gemeente 's Graven- hage van genoemde firma aangekochte stoom- brandspuit is eveneens een Greenwich model. De bekende Italiaan Succi heeft te Barce lona weer dertig dagen gevast. Toen de dertig dagen ten einde waren, heeft hij zich aan een stevig maal gezet. Zijn uiterlijk was door het vasten slechts weinig veranderd, en zijn gezond heidstoestand al dien tijd goed. Tot op den laatsten dag is hij blijven wandelen en schermen- "Weldra zal hij opnieuw zulk een kuur ondergaan. Haar Belgische bladen melden zal een door de Duitsche sociaal-democraten bijeengeroepen congres te St. Gallen plaats vinden. Het kaartspelen in spoorwegwaggons is door den minister van openbare werken in geheel Rusland op straffe eener gerechtelijke vervolging verboden. Van 25 en 26 October. Middelburg. Ondertrouwd H. J. Visser, jm. 32 j. met J. M. Hertogh, jd. 31 j. D. J. Davidse, jm. 23 j. met K. Huibregtse, jd. 25 j. J. de Rijcke, jm. 22 j. met D. Franqois, jd. 26 j. Getrouwd: L. J. van Flierenburg, jm. 24 j. met M. A. Reichgeld, jd. 22 j. Bevallen S. M. Wedts de Swart, geb. Haccou, d. E. Meijers, geb. Melis, d. G. G. Hondius, geb. Alpherts, z. (levenl.) Overleden: C. Wisse, z. 9 m. Groes. Bij de heden alhier plaats gehad heb bende trekking van de verloting ten behoeve der Vereeniging tot weezenverpleging voor Zuid- en Noord- Beveland zijn de volgende twaalf hoofdprijzen ge vallen op de daarachter vermelde nominers Bronzen pendule met coupes op no 4642twee Saksisch porseleinen vazen no 3415 Berlijnsch zilveren theeservies onder glazen stolp no 745 rieten vogelkooi op standaard met goudvischbak no 2173zes glazen eierdopjes met zilveren voetjes op stel no 2313twee zilveren lepeltjes in etui no 5363; twee zilveren lepeltjes met zilveren knopjes no 2935 twaalf kopjes en schoteltjes, Jap. porcelein no 110; twaalf idem no 5279; twaalf idem no 4396; twee likeurka raffen met zilveren banden no 2008 een album tafeltje no 199 en twee zilveren boterlepeltjes no 5363. Wissekerke. Het adres tot ondersteuning van den aanvraag om calamiteusverklaiing van den Sophiapolder is gisteren verzonden, dragende 271 handteekeningen. Belgrado. "Vorst Milan heeft eene procla matie uitgevaardigd, waarin hij zegt dat binnen- andsche twisten ernstig het land bedreigen en eene nationale reorganisatie hoog noodig is. Hij roept daarom de kiezers tegen 2 Dec. op ter be noeming van een nieuwe Skoeptchina, die 13 Dec. zal bijeenkomen en de grondwet herzien. H-onstantinopel» De sultan machtigde den grootvizier tot onderteekening van de Suez-con- ventie zonder protocol betreffende de handhaving van diens souvereiniteits-rechten in Afrika. 26 Oct., des morgens te 8 uren. Verwacht: Z.W. wind. Thermometerstand te Middelbarg. 26 Oct. '8 morgens 8 uren 49 gr. 's middags 12 uur 59 gr 's avonds t uren 58 gr. F. Zitting van heden (Vrijdag) des namiddags te 1 ntir. Voorzitter de heer mr' J. G. de Witt Hamer. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig met kennisgeving dr A. Isebree Moens, wegens uitstedigheid. Onder meer wordt medegedeeld, dat de wed. J. A. Stokmans, op haar verzoek, ontslag is ver leend tegen 1 Januari a. s. van de aanneming van het opwinden en onderhouden der uurwerken en dat den 20 Oct. de aanbesteding daarvan heeft plaats gehad en als minste inschrijver de aan neming is gegund aan C. F. de Poorter, horlo gemaker te Goes, voor 212.50 'sjaars; dat den heer mr Van Daalen Wetters heeft bericht dat hij de benoeming van archivaris niet kan aan nemen, aangezien de min. van justitie en binnenl. zaken de waarneming der benoeming in strijd achten met art 8 der wet op de rechterlijke organisatiedat, wegens overlijden van Iman Pieper, als klokluider benoemd is A. C. Schuiling, en tot lijkdrager J. D. Ramondt en tot adsistent lijk drager A. M. Sampondat door het overlijden van J. A. Stokmans en het aan A. Foudraine verleend eervol ontslag, beiden tellers bij de brandweer, als zoodanig zijn benoemd G. Krol van der Hoek en W. A. de Laat de Kanter, vrij willigers en dat op 29 Sept. jl. door den heer A. W. Carrière, referendaris bij het ministerie van justitie, in persoon aan burg. en weth. is medegedeeld, dat een plan in bewerking is, om voor de zittingen van het kantongerecht de benoo- digde lokalen in het huis van arrest in orde te brengen bij uitvoering van welk plan de huur der lokalen in het raadhuis tegen 1 Januari 1890 zal worden opgezegd. Hierna komen in behandeling de verzoeken van elf aangeslagenen in" den H. 0., die vragen öf ontheffing öf wel vermindering van hun aanslag. De verzoeken van de wed8 A. de Lange, W. van den Berge, wede P. Goossen, W. Brouwer, A. J. Luijkx, A. Romijn, J. M. Leenpoel en J. van der Does om geroyeerd te worden van het kohier worden ingewilligd J. Voois wordt van de 3e in de 2e kl. geplaatst, terwijl de aanslag van de wed8 Zandee, geb. Van Waarde, in de le klasse gehand haafd wordt. Omtrent een verzoek van Jacobus Baljé om van de 7e in de 6e klasse te worden gebracht staak ten de stemmen. In eene volgende vergadering zal dus op nieuw daarover worden gestemd. De toestand op school A leidt burg. en weth. er toe voor te stellen een onderwijzer meer aan die school aan te stellen. Aan school A zijn, behalve het hoofd, slechts 2 onderwijzers en een onderwijzeres werkzaam. Deze laatste, bijgestaan door eene kweekelinge, geeft onderwijs in de le en 2e kl., samen 55 leerlingen. Voor de 3e en 4e kl., 33 en 31 leerlingen bevattende, staat 1 onderwijzer alleen. De 5e kl. met 23 leerlingen heeft een onderwijzer, terwijl het hoofd de school, behalve het toezicht over het geheel, de 6e kl. met 27 leerlingen voor zijne rekening heeftHet be hoeft volgens burg. en weth. geen betoog dat met den besten wil het onderwijs onder zulk een onvoldoend personeel moet lijden. Buitendien behoeft het getal leerlingen slechts met 7 vermeerderd te worden om volgens de wet te kunnen eischen dat het aantal onderwijzers minstens met 1 worde vermeerderd. De overige scholen verkeeren allen in een beteren toestand en burg. en weth. rekenen zich dus tegenover de ouders niet langer verantwoord. Van deze gelegenheid wenschen burg. en weth. gebruik te maken, den raad eene wijziging in de bezoldiging van nieuw te benoemen on derwijzers en onderwijzeressen voor te stellen. Voorop stellende dat eene bezoldiging van 600 voor het personeel hun niet te hoog schijnt, zoo meenen burg. en weth. toch rekening te moeten houden met de omstandigheden, die een grooter aantal beschikbare goede onderwijskrachten in het leven hebben geroepen. "Waar zelfs plaatsen als Rotterdam onderwijzers vragen en verkrijgen voor 500 'sjaars, daar meenen zij dat de ge meente Goes niet geroepen is om, als bij uitzon dering aan eene hoogere bezoldiging vast te houden. Toch willen zij zich niet uitsluitend laten leiden door vraag en aanbod en wenschen zij een honorarium van ƒ500 'sjaars te bepalen. Burg. en weth. stellen daarom voor de trakte menten te bepalen als volgtvoor den onderwijzer met hoofdakte, die het hoofd bij ontstentenis vervangen moet, 650 (nu 750) voor de andere onderwijzers en onderwijzeressen met hoofdakte 550 (nu 650)voor de onder wijzers en onderwijzeressen met akte als zoodanig f 500 (nu 600) en als overgangsbepaling aan de verordening toe te voegen dat de verandering der verordening niet. het in werking zijnde per soneel betreft, en eindelijk te besluiten om, na aanneming der wijzigingen, onmiddellijk tot be noeming van een onderwijzer aan school A over te gaan op de nieuwe voorwaarden. Zoowel de commissie van toezicht op het L. O. als de meerderheid van de financieele commissie ontraden de verlaging der jaarwedden, doch om financieele redenen adviseert de fin. commissie tot aanneming en beiden tot het aanstellen van nog een onderwijzer aan school A. Dit voorstel wordt aangenomen, nadat, o. a. door den heer Lambrechtsen, nog beproefd was door amendementen te doen bepalen dat alleen de jaarwedden van onderwijzers en onderwijzeressen met akte als zoodanig zouden worden verminderd. De rekening van het B. Armbestuur over 1887 wordt, op advies der fin. commissie en voorstel van burg. en weth. onveranderd goedgekeurd in ont vang op f 77671.49, in uitgaaf op 72139.57 alzoo met een goed slot van 5531.92J en de begrooting van dat bestuur over 1889 eveneens goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op 49635.641, terwijl tegen wijziging der begrooting voor 1888 weder van dat bestuur ook geen bezwaar bestond. De ontwerp-verordeningen op de verdeeling der gemeente in wijken enz. en op de openbare ver makelijkheden passeerden den hamer goedkeurend, terwijl de verzoeken van A. Jacobs en S. van der Peijl, om afstand van grond in erfpacht, de eerste tot het bouwen van twee woonhuizen aan de Westerstraat en de tweede om een uitweg te krijgen achter zijn huis aan de L. P. van de Spiegelstraat, beide op voorstel van burg. en weth. en gunstig advies der fin. commissie, onveranderd worden aangenomen. Bij de behandeling van genoemde verzoeken wordt verworpen een amendement van den heer Flugi d'Aspermont om dien grond niet in erf pacht maar in koop uit te geven. Ten slotte komt aan de orde de begrooting der gemeente voor 1889, waarbij tevens de begrootingen der gasfabriek en der dd. schutterij worden be handeld. Uit de begrooting der gasfabriek blijkt dat de gasprijs op 10 cent blijft bepaald en uit de begrooting der schutterij op nieuw behan deld naar aanleiding van:| eene opmerking van ged. staten dat het gemeente-subsidie zal moeten bedragen 423.87. De begrooting voor de gasfabriek ,gaf aanlei ding tot eenige discussie over de berekening van het batig saldo. Deze en die voor de schutterij zijn daarop goedgekeurd. De geui.-begrooting vordert een hoofdelijken omslag van 26500terwijl voor onvoorzien f 1440.44J is uitgetrokken het totaal der ont vangst en uitgaven is begroot op 105909.36. Bij den post voor schoolgelden uitte de heer De Jonge het verlangen naar verhooging van schoolgeld. Op voorstel van den voorzitter zeide dit raadslid voorstellen daarvoor toe. Door kleine veranderingen en de jaarwedde voor éen onderwijzer meer aan school A wordt de post onvoorzien gewijzigd en gebracht op 1007.44. Daarna is de begrooting met algemeene stemmen aangenomen. Generaal Boulanger gaat voort de rol van moderne sfinks te vervullen. Wat hij voor de commissie tot onderzoek der herzieningsvoorstellen verklaard heeft, levert een nieuwe bijdrage tot al het duistere, het onverklaarbare, het kameleon achtige, dat ann dezen hansworst der politiek kleeft. Is er eenige waarde aan het door hem gezegde te hechten Louis Napoleon had'steeds den mond vol van trouw aan de republiek, wat hem niet verhinderde haar op zekeren nacht het doodend staal in de borst te steken. En Bou langer heeft zich evenmin ooit ontzien heden zwart te noemen, wat hij gisteren wit heette. Uit de door hem gegeven antwoorden aan de commissie spreekt ten duidelijkste de rekbaarheid en de veranderlijkheid zijner politieke overtuiging. Op de vraag, hoe hij over het presidentschap der republiek dacht, herhaalde hij zijn woorden, vroeger op een banket in het Café Richt gesproken. .Indien de afschaffing van het presidentschap voor gesteld werd, zou ik er mijn stem aan geven." Over de bevoegdheid van den president, diens verkiezing weigerde hij nader zijn meening uiteen te zetten en verwees gedurende het geheele onder houd, zoodra hem vragen gedaan werden, die hem in het nauw brachten, d. w. z. die zijn persoonlijke opinie betroffen, naar de Constituante. De ex-gene raal bezit te veel eerbied voor den volkswil om zijn meening over de toekomstige constitutie on tijdig te openbaren! Wat de monarchie betreft, geloofde hij, dat de groote meerderheid des lands niet haar doch de republiek wenscht. Maar op de vraag.Wat zou de plicht der republikeinen zijn, indien een constituante de monarchie herstelde", gaf Bou langer het merkwaardige antwoord »I n d i e n de monarchie niet de vrjjheid van het algemeen stemrecht eerbiedigde, zou ik mij aan uwe zijde bevinden en den opstand een heiligen plicht achten". Sedert de graaf van Parijs tot het algemeen stemrecht bekeerd is en als de beste Bonapartist het plebisciet aanneemt, valt het moeilijk uit Boulanger's verklaringen over de monarchie en het algemeen stemrecht de zuiver heid zijner republikeinsche gevoelens te distelleeren. Het belangrijkste punt zijner afgelegde verkla ringen betreft de scheiding van kerk en staat. (Jok deze kwestie wil de ex-generaal aan het volk onderwerpen. En zijn persoonlijke meening? Je riai pas la direZiedaar besluit Millerand in de Justicele mot de la fin. Is men iets wijzer geworden omtrent de be doelingen van Boulanger Hij heeft zich wel gewacht zich door eenig onvoorzichtig woord bloot te geven, de gulden spreuk betrachtendzwijgen is goud. Op deze wijze is hij zeker, zichzelf niet te zullen compromitteeren, wanneer hij heden of morgen over enkele punten anders denkt. Belangrijker dan wat Boulanger zijn landge- nooten te raden geeft over zijn politieke plannen en ideeën is wat Leo XIII Woensdag geantwoord heeft op een adres, hem door een duizend Napo- litaansche pelgrims aangeboden. In stede van tegen het pausdom oorlog te voeren moest men het met achting en eerbied behandelen en het zijn vrijheid schenken, verklaarde de paus. Ontaarde zonen daarentegen vernederden en beleedigden den paus. Leo XIII wees daarbij op hetgeen ge beurd was naar aanleiding van wat hij onlangs tot den Italiaanschen clerus had gesproken, dat niets nieuws bevatte en alleen een protest was tegen zijn treurigen toestand. Zelfs te Rome schaamt men zich niet op de plechtige oogenblikken door nieuwe beleedigingen de gewelddaden, welke nog allen versch in het geheugen liggen, te bekrachtigen; daardoor be wijst men, dat men, zonder de ware en hooge bestemming van Rome te begrijpen, Rome's grootheid wil schaden door het tot den rang eener eenvoudige hoofdstad van een koningrjjk te verlagen, terwijl het, tot in de grijze oudheid, het hoofd en de koningin der wereld was. Door God zelf bestemd tot verblijf van den stedehou der Christi, is het en zal het altijd blijven de hoofdstad der katholieke wereld. »Maar hoe hevig de worsteling ook is voor ons, die bewustzijn hebben van onze plichten, nimmer zullen wij de verdediging der groote belangen van de kerk en den pauselijken stoel opgeven, integendeel wij zullen ze met Gods hulp met des te grooter volharding verdedigen naarmate de vijand meer kracht in den strijd ontwikkelt." Dit alles werd met veel nadruk, ja zelfs som wijlen met groote heftigheid door den paus gezegd. Aan meer of minder geloofwaardige, uit .ver trouwbare bron gesproten" lezingen over het onderhoud van keizer Wilhelm en Leo XIII ont breekt het nog steeds niet. Gisteren meldde de National Ztg. nog nadrukkelijk, dat het onderhoud zeer pijnlijk was geweest, tot prins Heinrich er door zijn komst een einde aan maakte. In strijd met het vooraf vastgestelde programma bracht de paus de kwestie der wereldlijke heerschappij ter sprake, doch keizer Wilhelm weigerde er op in te gaan. Ook tegenover Herbert von Bis marck roerde Leo XIII de Romeinsche kwestie aan, waarop deze den Heiligen Vader beslist ten antwoor^ gaf»Het is ons onmogelijk tot de middeleeuwen terug te keeren." Volgens de Nat. Ztg zou keizer Wilhelm zich zeer geërgerd hebben over de houding van den paus, en het is zeker niet te denken, dat Leo XIII zelf zeer verrukt over den uitslag van het keizerlijk bezoek is geweest, Wat meldt nu echter in een Berlijnschen brief de Pol. Corr., die door verschillende regeeringen herhaaldelijk voor officieuse mededeelingen wordt gebruikt »De berichten, als zou de ontmoeting van keizer Wilhelm met den paus voor beide partijen niet bevredigend zijn geweest, zijn van allen grond ontblootzij worden door personen verspreid, welken de goede betrekkingen tusschen keizer en paus onaangenaam zijn. Een verandering der verhouding, die zich tusschen den keizer en den paus langs historischen weg ontwikkeld heeft, werd noch beoogd noch verwacht. Tal rijke bewijzen zijn voorhanden, dat de paus de volle beteekenis van de door het bezoek des kei zers bewezen opmerkzaamheid op prijs stelt, terwijl de keizer over het imponeerende ceremo nieel bij de ontvangst op het Vaticaan zijn hooge voldoening heeft betoond." Is dit nu de officieuse medsdeeling over het onderhoud, door de Köln.Ztg. aangekondigd Nog voortdurend komen er bij ons stukken in over het beste middel om bij brand 's nachts rumoer te maken. Wij moeten, vooral omdat vele op het zelfde neerkomen en de schrijvers ervan herhalen wat reeds eenmaal gezegd is, beginnen met in deze eenige beperking in acht te nemen, en maken daarom alleen melding van een schrijven van G. K die, evenals wij aan O. opmerkten, versterking van de nachtpolitie noodig acht, omdat bjj haar zulk een taak eigenlijk behoort. »Er zijn zoo schrjjft K. iederen nacht 10 nachtwachts present, waarvan er iedere 2 uur 5

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2