N\ 255. 131e Jaargang. 1888. Zaterdag 27 October. Middelburg 26 October. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken, Verspreide berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels/l.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. IDDELBIJRGSCHE CO! HAM. Agenten te Ylissingen: P. Gr. de Vet Mestbagh Zoon, te Goes-. A. A. W. Bolland, te Kruiningen: Fvan der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: WA. van Nietjwenkuuzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen' en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dau.be Cie., John F. Jones, opvolger; voor België A. Grosjean Co. te Brussel. Het Centrum is niet gesticht over het op treden van pastoor Brouwers c. s. te Rotterdam. Zij hebben gezegd te handelen namens »de Neder- landsche katholieken", en hoewel ieder R. K. hun handelwijze goedkeurt, is het nu toch de vraag of zij daartoe de bevoegde personen waren. Kardinaal Rampolla zond den heer Brouwers een telegram van dankbetuiging voor de per telegraaf Z. H. den paus gezonden verzekering van verknochtheid en hulde. De Kölnische Volkszeitungeen katholiek blad, meldt, dat de katholieke afgevaardigden in onze Tweede kamer bij de behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken het herstel van de Nederlandsehe vertegenwoordiging bjj het Vati- caan zullen voorstellen. De minister van justitie verleent de volgende week Dinsdag geen audiëntie. Benoemd tot landmeter le klasse G. van der Noordaa, thans van de 2e klassetot landmeter der 2e klasse A. de Koningh, thans 3e klasse, tot landmeter van de 3e W. Verhoeven, thans 4e kl. Op den lsten November as. [wordt de tweede luitenant J. M. C. Vermande van het garnizoen Middelburg te Terneuzen gedetacheerd. Ter gelegenheid van de overdracht van het rectoraat der vrije universiteit door dr. A. Kuyper aan dr. F. L. Rutgers, gaf eerstgenoemde een overzicht van het wedervaren der vrije academie gedurende haar nu achtjarig bestaan. Daaruit bleek dat, waren de lessen met vier studenten begonnen, het aantal ingeschrevenen thans 104 bedraagt. Van dit aantal hebben achtereen volgens 23 jonge mannen haar verlaten, zoodat de nieuwe cursus met een en tachtig kweeke- lingen aanving. Hiervan zijn 69 veterani en 12 novitii, die aldus zijn ingedeeld enkel theologie kozen 60 kweekelingen, enkel letteren 8, enkel rechten 5, godgeleerdheid en rechten pogen ze ven hunner saam te smelten, terwijl letteren en theologie door twee gelijktijdig beoefend worden. Op de Woensdag te Veendam gehowden algemeene vergadering van den Nederlandschen Protestantenbond bleek uit het jaarverslag van den secretaris dat in tal van afdeelingen het ledental was vermeerderd en het werkelijk eindcijfer, ver leden jaar 14.303, thans is geklommen tot 15.002. Voorts bleek uit alles, dat de arbeid van den bond zich steeds meer uitbreidt. De volgende jaarvergadering zal te Kampen worden gehouden. Door het hoofdbestuur werd verslag uitgebracht inzake het voorstel van den heer T. Kielstra te Middelburg, in de vorige algemeene vergadering ter tafel gebracht en luidende als volgt «De algemeene vergadering, overtuigd dat door de hooge eisclien, bij het maatschappelijk onderwijs gesteld, de geest der kinderen al te zeer wordt in beslag genomen; dat bij de inrichting en regeling van dit onderwijs, en vooral van het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs, niet genoeg of bijna geene rekening gehouden wordt met de hooger opgevoerde eischen van het godsdienstonderwijs dat een en ander zeer tot schade móet zijn voor de godsdienstige vorming van het opkomend geslacht besluit het hoofdbestuur uit te noodigen om öf zelf, of door eene door het hoofdbestuur te benoemen commissie te onderzoeken of te doen onderzoeken, wat el' gedaan kan en moet worden om hierin zooveel mogelijk verandering en verbetering aan te brengen." Het hoofdbestuur heeft gemeend dat, aleer in deze aan verandering en verbetering gedacht kan worden, eerst een onderzoek moet worden inge steld om een antwoord te erlangen op de vragen Is die toestand overal slecht, wordt door de groote meerderheid van catecheten onzer richting ver andering in den toestand gewenscht en, zoo ja, achten zij haar mogelijk, en hoe dan? Toen het hiermede wilde beginnen, stond de ommekeer in onzen politieken toestand voor de deur. Het besloot te wachten tot de beslissing gevallen was. In den aanvang van Juli zijn de voorzitter en mr Van der Vlugt ter audiëntie geweest bij den minister van binnenlandsche zaken en zij hebben gevraagd»Geeft uwe Exc. ons he echt om, bij een onderzoek dat wé willen instellen naar de verhouding tusschen maatschappelijk en gods dienstonderwijs, mee te deelen, dat, indien de toestand ook naar uw oordeel blijkt slechtte zijn, door u maatregelen zullen beraamd worden ter verbetering Z. E. wilde die toestemming niet gevenhij moest eerst de inspecteurs raadplegen en zou dan antwoord zenden. Dat antwoord laat zich nog wachten. En daarom is het hoofdbestuur te rade geworden, dat het onderzoek moet worden ingesteld zonder des ministers toezegging. Het zal hiertoe vooral overgaan op die plaatsen, waar H. burgerscholen, gymnasiën, scholen voor m. u. I. o. en normaal- of kweekscholen gevestigd zijn. Het resultaat van dit onderzoek en voorstellen te dezen aanzien hoopt het hoofdbestuur het vol gend jaar aan te bieden. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens mishandeling: P. W., 20 j., Clinge, tot 3 b. s. 3 d. h.L. Z., 23 j., opzichter hij een oestercultuur, Krabbendijke, tot 8 b. s. 6 d. h. L. Z., 23 j., opzichter bij een oestercultuur, en A. L., 35 j., werkman, beiden Krabbendijke, de le tot 10 b. s. 8 d. h. en de 2e tot 3 b. s. 3 d. k.C. R., 39 j., kleermaker, Goes, tot ƒ10 b. s. 8 d. h. en A. J. H., 24 j., hvr. van C. M., zonder beroep, Krabbendijke, tot ƒ1 b. s. ld. h. diefstal: M. P., 14 j., schippersknecht, Krab bendijke, tot 6 d. gev.; G. S., 24 j., arbeider, 'sHeer Arendskerke, tot 1 m. gev. en M. H., 17 j., arbeider, Geersdijk (Wissekerke) en W. D., 15 j., landmansknecht, Cortgene, ieder tot 7 d. gev. w e d e r s p a n n i g h e i d M. G., 20 j. en J P. v. H., 19 j., arbeiders, Goes, de le tot 7 d. en de 2' tot 3 d. gev. overtreding der jachtwet: Ch. v. C., 44 j., werkman, Moerbeke, tot 2 maal 7 d. hecht. Allen in de kosten. V rijgesproken zijn J. P., 12 j., zonder beroep, Krabbendijke, beklaagd van huisvrede breuk, en J. M., 30 j., werkman, Krabbendijke, beklaagd van mishandeling. De Haagsche rechtbank veroordeelde C., den gepens. zee-officier, die den directeur-generaal van de maat4 ZeebadScheveningen had beleedigd door hem de woorden »ploert" en »bankroetier van Soerabaya" toe te voegen, tot betaling eener geldboete van 50. Maandag te drie uur houdt de kamer van koophandel te Middelburg eene vergadering. Morgen, Zaterdag, bestaat in de werkinrich ting der Vereeniging tot werkverschaffing aan Zeeuwsche blinden gelegenheid tot het bezichtigen van de voor de gewone jaarlijksche verloting be stemde matten, manden, breiwerk enz., alles vervaar digd door van het edelst zintuig beroofde lieden. De bekende liefdadigheid heeft zich evenals vorige jaren ook ditmaal niet onbetuigd gelaten. De 10.000 loten, die beschikbaar waren, zijn bijna uitverkocht, waardoor het bestuur der vereeniging weder in staat is hiar menschlievend werk te kunnen voortzetten. Bezigheden van anderen meer dringenden aard verhinderden ons gisteren gevolg te geven aan de uitnoodiging van het bestuur der Middelburg- sche Bouw- en Verhuurmaatschappij, ter bezichtiging der twee nieuw gebouwde huizen aan den Stations weg eerst heden middag vonden wij tijd er even een kijkje te nemen. Zoowel van buiten als van binnen maken de beide huizen, onder een dak en volkomen aan elkaar gelijk, den indruk van soliditeit, gepaard aan netheid. De benedenverdieping, behalve het sousterrain waar kelder, keuken en bergplaatsen zich bevin den, bevat drie flinke kamers, keurig geplafo- neerd, netjes geschilderd en met fraai behangsel voorzien. Op de bovenverdieping, die men langs een gemakkelijke trap bereikt, zijn vier flinke ver trekken, terwijl het gemak van de huizingen verhoogd wordt door groote zolders met beschoten dak. Op den zolder is ook nog een dienstboden kamer. Er is in alle opzichten rekening gehouden met de eischen van den tijd en met het gemak van de bewonersgasleiding en electrisehe schelin. richting zijn voor beiden 't bewijs. De plannen voor deze woningen zijn ontworpen door den heer K. J. Kuiler, terwijl de firma W- van Uije en zoon die in steen en hout belichaamde en de heer F. Machenaud als schilder en behanger er de laatste hand aan legt. A fieri hebben eer van hun werk. "in tweeërlei opzicht deed de Bouw-en Verhuur maatschappij met de stichting dezer twee gebouwen een goed werkeerstens werkte zij mede tot verfraaiing van den toegang naar de stad van de zijde van het spoorwegstation en in de tweede plaats voorzag zij in de behoefte aan flinke burgerwoningen. Het eerste valt ieder voorbij ganger in het oog, het tweede wordt bewezen door het feit dat beide perceelen, ofschoon nog niet geheel afgewerkt, reeds tot goeden prijs verhuurd zijn. Toen in October 1881 de zangvereeniging voor gemengd koor Concordia, directeur H. C. de "Waal, alhier werd opgericht, had zij aanvankelijk veel succes. Een voldoend aantal leden kon de ver schillende partijen flink bezetten en de uitvoe ringen, door de zangvereeniging gegeven, ver schaften den hoorders steeds veel genot. Die toestand duurde drie, vier jaren, doch na dien tijd begon de vereeniging, door vertrek naar elders van goede krachten en het niet toetreden van nieuwe leden, te kwijnen, werd haar ledental al kleiner en kleiner, totdat zij in den laatsten tijd haar dood nabij was. Om in dezen onhoudbaren staat van zaken ver betering aan te brengen, heeft in deze maand het bestuur van Concordia zich tot het publiek gewend en steun gevraagd bij de liefhebbers van zang, deze daarbij uitnoodigende tot bijwoning eener vergadering ter bespreking van aan te wenden pogingen om de vereeniging te releveeren. Op de roepstem van het bestuur is geantwoord, want op eene 11. Woensdag gehouden bijeenkomst kwamen een aantal dames en heeren op, waarvan een 40tal zich tot toetreding bereid verklaarden. Het bestuur heeft, in verband met deze toe name van leden, gemeend zijn mandaat ter be schikking der leden te moeten stellen. Er zal weldra gelegenheid worden gegeven het nieuwe bestuur te kiezen, waarna de in het begin des jaars gestaakte repetitiën onder leiding van den heer H. C. de Waal zullen worden hervat. Het staat dus zoo goed als vast dat in den aanstaanden winter ook door Concordia haren leden weer enkele aangename avonden geboden zullen worden. Door de brandverzekering-maatschappij Vesta te Amsterdam is 10 ter hand gesteld aan de brandweer alhier, voor de verleende hulp tot beveiliging van het bij bovengemelde maat schappij verzekerd pand in de Korte Delft, G 13, grenzende aan het op den 18en dezer afgebrand perceel. Tot dusver kenmerkt de tweede helft van de maand October zich door onafgebroken wind stilte, die alles behalve hangenaam en voordeelig is voor windkorenmolenaars en hunne kalanten. In Zuid-Beveland heerscht naar men ons schrijft gebrek aan echt tarwemeel. Demolens liggen vol en kunnen niet malen. Zelfs land bouwers moeten hun toevlucht nemen tot meel- slijters, wat zij ongaarne doen, wijl zij brood van eigen graan op den hoogsten prijs stellen. En wie gewoon is de laatste week voor slachttjjd gemalen erwten of gerst aan varkens toe te dienen om des te beter te doen mesten moet terugkeeren tot ongemalen granen, aangezien in meel van genoemde artikelen geen handel wordt gedreven. De begrooting voor 1889, door den raad van Tholen vastgesteld, sluit in ontvangst en in uit gaaf met een som van 27075.17. Onder de inkomsten komen de volgende posten voor Goed slot f 2829.92, eigendommen 5365.60, belastin gen en heffingen (opcenten op 's rijks directe bel.) 3250.75$, hoofdelijke omslag 5300, kaai-,markt en schoolgeld 2218, hondenbelasting 170J vergunningsrecht 350, uitkeering door het rijk pers. bel. 54-72.89$, vergoeding kosten lager onderwijs 2073, bijdrage verpl. krankzinnigen f 230, andere ontvangsten, waaronder haardasck en mestspeciën, f 315. UitgavenJaarwedden huishoudelijk bestuur 3225 andere kosten van het dagelijksch bestuur 1076, toelage oud- nachtwaker 25, kosten betrekking hebbende op plaatselijke belastingen 872.50, jaarwedde klokkenist, klokluider, karreman fenz. f 583, onderhoud openbare gebouwen, straten, wegen, riolen enz. 1505, aankoop straatkeien enz. 639, onderhoud telegraafkantoor 150, kosten politie, schutterij,brandweer en straatverlichting ƒ2824.80, geneeskundige dienst en armwezen ƒ2570, open baar lager onderwijs 8560, kosten bewaarschool 960, toelage muziekgezelschap f 50, renten en aflossingen 3055, andere niet tot de vorige uitgaven behoorende f 553, onvoorziene uitgaven 816.87. Donderdagavond heeft er op het spoorweg station te Terneuzen weder een droevig ongeluk plaats gehad, daar een jongeling van "18 jaren, P. II., genaamd, werkzaam bij de goederenlading van een geladen wagen viel, daaronder geraakte, zoodat hem beide beenen en een arm werden afgereden, en hij eenige uren daarna overleed. De werkzaamheden aan de keibestrating' in de Appelstraat c. a. gaan naar men ons uit Oostburg mWldt goed vooruit. "Wel onder vond de arbeid in bet laatst van September en begin October veel vertraging door het ongun stige weder, vooral hij het begin- en eindpunt, doch nu hoopt men op sneller vordering. De aannemer is begonnen met aan het punt keiweg AardenburgSt. Kruis een ijzeren weg aan te leggen tot den aanvoer van zandterwijl men in het midden van den weg bezig is de gegra ven kist met zand aan te vullen. Vóór den winter zullen waarschijnlijk de slecht ste gedeelten van den weg onder de keibestra ting liggen. Op een klein gedeelte na 1/5) zijn reeds de keien en kantsteenen aangevoerd. Reeds nu is ruim 900 meters lengte van den weg bestraat en is 500 M. lengte zandbedding gereed om met de bestrating te kunnen voort gaan. Bij de verkiezing voor een lid van den ge meenteraad te Koewacht, bleek Woensdag jl. bjj de opening der stembus, dat verkregen hadden Jac" Pieters 62 stemmen, E. de Vleeschouwer 17 stemmen en Ph. Baert 1 stem. Gekozen werd alzoo de heer J. Pieters. Postbladen, die, door welke oorzaak ook, voor het gebruik ongeschikt zijn geworden, mits zij niet reeds vroeger gediend hebben, kunnen tegen bijbetaling van de formulierkosten van cent tegen nieuwe worden ingeruild. Het is niet overbodig hierbij te herinneren, dat deze bepa ling reeds lang van kracht is ten opzichte van onbruikbaar geworden briefkaarten en gezegelde omslagen. Het D. v. J\. (Be Amst.) ontving nog twee brieven van tot oordeelen bevoegde vreemdelin gen over den indruk, door Amsterdam op hen gemaakt. De briefschrijvers zijn de bekende Fransche oud-minister Antonin Proust en de inspecteur des Beaux-Arts, de heer Dellesguennes. De eerste schreef »Gjj bewijst mij de eer mij te vragen wat ik denk van eene bewering der Kölnische Zeitung, welke zegt dat de vreemdelin gen, die te Amsterdam vertoeven, hebben te lijden gehad van de lastigheid en de brutaliteit van het volk. Ik was in Juni met twee mijner vrien den, Franschen, in Amsterdam, en ik kan niet anders dan tevreden zijn over de volkomene wel levendheid van Amsterdam's bewoners." Het oordeel van den heer Dellesguennes luidde »Zooeven ontving ik uwen brief van 9 October, het verzoek inhoudende om u mijn indruk mede te deelen van mijn verblijf in uwe stad, in dezen zomer. Ziehier dien indruk nog versch, en vooral op recht Het doet mij leed dat ik er niet langer heb kunnen blijven, en ik heb er mij zoo goed bevon den, dat ik mijn bezoek zal herhalen". De feestvoorstelling ter gelegenheid vanjhet vijftigjarig jubilée van den algemeen bekenden acteur van het Ned. tooneel den heer P. A. Morin werd Woensdag avond te Amsterdam door zulk een talrijk publiek bijgewoond, dat geen plaats onbezet bleef. Honderden konden bovendien geen plaats krijgen. De Heeren en Dames uit Pont-Arcy werd opgevoerd, waarin de rol van Brochat een der beste creaties van den talentvollen acteur is. Hij oogstte dan ook nu weder uitbundigen lof. Zeer vele malen werd hij teruggeroepen. Na het derde bedrijf werd hem bij onopgehaald scherm door de commissie het huldeblijk aangeboden, door ingezetenen bijeengebracht. Na de voorstel ling schaarden zich alle tooneellisten in een kring en werd de heer Morin door den regisseur, den heer De Leur, toegesproken en werden hem vele kransen en geschenken vereerd on toespraken tot hem gericht, ook door afgevaardigden van andere tooneelgezelschappen en artisten. Onder deze laatsten waren ook Judels en de oude Bamberg. De heer L. Simons bood hem namens een vrien denkring zijn borstbeeld aan, door Van den Bossche gemodelleerd. Te Amsterdam was een zeeman, die te dik wijls op de vriendschap had gedronken, hierdoor zoo van streek dat bij het Vondel,spark voor- zijn

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1