N\ 253. 131® Jaargang. 1888. Donderdag 25 October. Middelburg 24 October. Brieven nit Amerika. Kerknieuws. Verspreide berichten. Gemeenteraad van Middelburg. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behooren twee BIJVOEGSELS. MIDDELBURGS»! Agenten te Vlissingen: P. Gr. de Vit Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van des Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. 'A. van Nieuwenhtjuzen. Verder worden door alle postkantoren en "boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen en nemen ook bet algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van de* Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor bet Buitenland: te Parijs én Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger; voor België A. Grosjean Co. te Brussel. De verkiezingen. De verkiezingsdvukte is bier in vollen gang, niet alleen voor een president en vice-president, maar ook voor een lid van bet congres en voor verschillende openbare ambten. Geen wonder dat alles praat, denkt en droomt over de verkiezingen, die dan met een ecbte Amerikaanscbe drukte gepaard gaan. Het zijn voor jonge lui dagen of avonden van uitspanning; eiken avond toch wat andersgroote optochten, met muziek en fakkellicht, openbare redevoe ringen door verschillende sprekers. Een Hol lander, mr G. J. Diekema, sprak een week lang eiken avondbij is een begaafd spreker en liet natuurlijk niets onbeproefd omzijn party in bet schoonste licht te stellen. Wie er echter gelijk hebben, kan ik nog niet beoordeelen daarvoor is mijn verblijf hier nog te kort, maar dit heb ik wel opgemerkt dat in de Amerikaanscbe wetgeving nog vrij wat hervor ming noodig is en bet daarom voor elk burger wel plicht is goed toe te zien, wien hij kiezen zal. Verbeteringen op groote schaal zijn noodig en daaraan wordt veel te weinig gedaan. Vandaar bet groote slapend kapitaal in 's lands kas. Waarom dat niet gedeeltelijk aangewend voor het leggen en aankoopen van staatsspoorwegen, wat nu alles in particuliere handen is, terwijl het monopolie ons verbazende parten speelt Dit stelsel werkt op 't fabriekswezen en vooral op den landbouw verderfelijk. Ja er wordt beweei d dat een landbouwer, die een ruwen bodem hervormt tot vruchtbaar land, van zijn goederen naopbrengst van lasten en booge transportgelden slechts voor zich kan rekenen. Dit is een gebeele andere uitkomst dan de beeren landagenten den volken voorspiegelen. In den staat Michigan zucht dan ook ruim de helft der farmers onder zware hypotheken. Een farmer, die aan een graanhandelaar, welke zijn producten naar Europa verscheept, levert, houdt niet meer over dan 15 ct. van elke bushel tarwe. In staten, zooals Minnisota en Dakota, i3 de ver houding wat beter, omdat daar de lasten weinig zijn en de bodem, meestal goed prairieland, jaren lang zonder kosten van bemesting is te bebouwen; de transporten zullen natuurlijk weer booger zijn, omdat men daar weer veel verder van de haven verwijderd is. Overigens is bet hier een prairie leren, alleen geschikt voor ijzeren gestellen, die alle mogelijke gemakken en aangenaamheden van bet leven missen kunnen. Meestal uren verwijderd van zijn naasten buurman vindt men een huis; neen een bok, half in den grond gebouwd, omdat bet door de zware stormen niet omvergeworpen zou worden. En een dergelijke stal of bergplaats is al wat ge op zulk een boerderij aantreft. 1t Zal u dus niet vreemd vallen, dat ge nergens Schoon oord leest; misschien komt dat later. In den winter beeft men groote kans den een of anderen dag dood te vriezenverleden jaar zijn daarvan staaltjes genoeg voorgekomen. Maar om op de verkiezingen terug te komen. Den 8en October hebben wij te Grand Rapids Blaine gehad, die in een der grootste Halls eene redevoering hield, 't Was er stampvolal de fabrieken stopten om 12 uur en elke republi kein was, met bet teeken op zijn borst, al spoedig op den wandel, 's Avonds bad er een zeer groote schitterende optocht plaats, gevormd door ver schillende muziekkorpsen en de in vele kleuren gekleede leden met boeden, mutsen of helmen op, waarboven een lamp brandde; dit alles leverde een waarlijk schoon gezicht op. Alleraardigst vertoonde zich onder al die drukte ook een troepje van bet Heilslegerbet bestond uit twee vaandeldragers, een die op een Turkscbe trom sloeg, een ander die dit op een gewone trom deed, terwijl een derde een fluit bespeelde. Verder trof men daarin aan eenige bejaarde naai sters en waschvrouwen, terwijl de stoet gesloten werd door twee stokoude mannen. Dat troepje zong geesteljjke liederen, waarvan echter weinig of niets te verstaan viel. Ik vind bet gelukkig, dat een plaats als Vlis singen, dat zoo gaarne op elk gebied vooruit wil ook een afdeeling van dat leger in zijn midden krijgt. Men zegt dat dit leger uitstekend werkt op dronkaards. Is dat zoo dan is bet toch zeker ergens goed voor. Den 26en Sept. is te Grand-Rapids het nieuwe stadhuis ingewijdeen prachtig gebouw met een goed model toren en een uurwerkdit beeft men bier boven de meeste Hollandsche en Zeeuwscbe uurwerken op voor, dat de wijzerplaat 's nachts is verlicht en men den minuutwijzer niet beeft vergeten. Zeer zonderling sloot men de laatste vergade ring in het oude gebouw gehouden. De Banier meldt n. 1. dat er eenig verschil on der de raadsleden ontstond aangaande de meu belen in bet stadhuis; dit eindigde in een hevige woordentwist tusschen twee leden, waarvan de een den anderen een leugenaar noemde, waarop van den anderen kant klappen beloofd werden. Het kwam echter niet tot daadzaken. Of het nieuwe stadhuis op meer vredelievende wijze geopend is, vernam ik niet, wij willen bet hopen. Het zal de stad aan dageljksch onder houd ƒ9.25 doll, kosten. De raming voor uit gaven der stad voor 't volgende jaar bedraagt 309.390 28 doll., ongeveer ƒ773.475.70 Hollandacb. De voornaamste Hollanders in deze stad hebben twee nuttige vereenigingen in 't leven geroepen, ten 1ste die tot verbetering van armverzorging onder de Hollandersten 2de een Hollandsche Unie. De eerste heb ik meermalen bijgewoond en is een combinatie van vele Hollandsche gemeenten, jam mer echter nog niet van allezij is te danken aan den jjver van den voorganger der vrije Holl. gemeente alhier. Voortdurend hebben wij bier mooi weer en weinig sterfgevallen. In September stierven slechts 65 personen op de 70,000 er zijn echter vrij wat zieken, wat voordeelig is voor het legio Holland sche en Engelsche dokters. Staat Michigan 10 October 1888. Uit Goes schrijft men ons Dinsdag avond bad de definitieve sluiting dei- tentoonstelling ten voordeele van de Vereeniging voor weezen verpleging plaats. Ons harmoniege zelschap Euphonia luisterde den avond met eenig e goed uitgevoerde nommers op. Vóór de pauze uam de waarnemende voorzitter de heer Z. D. v. d. Bilt la Motthe bet woord, om namens de Vereeniging allen te danken, die tot het welslagen dezer tentoonstelling hebben medegewerktbij noodigde de aanwezigen nog eenmaal uit om vóór het sluiten nog een blik te werpen in de zaal der tentoonstelling, die voor dit doel verlicht was entree zou niet geheven worden, doch voor ben, die beboette gevoelden om nog iets aan de weezen te offeren, was een bus aanwezig, waarin zij hunne gave konden storten. Natuurlijk maakten in de pauze allen gebruik van die uitnoodigingden dames van het comité was dit een welkome 'gelegenheid om bun laatste loten aan den man te brengen. 'tHad op dat oogenblik veel van den »effectenboek," alleen de prijzen bleven stationnair. Ik geloof dan ook niet, dat éen der beeren er zonder kleerscheuren afgekomen is. Nadat bet programma was afgespeeld, gaf Euphonia nog een paar nommers ten beste. Toen achtte de beer C. E. Massee het zijn plicht om in eenvoudige taal hij zeide nl. nog nooit voor zoo'n groot gezelschap gesproken te hebben ook eens een woord van dank te richten, zoowel tot de eerste als tot de laatste der leden van de commissie, die zooveel voor de weezen gedaan bad. Hij droeg de overtuiging in zich dat bij, dit doende, de tolk van allen was. Namens de commissie bracht de beer La Motthe den beer C. E. Massee dank. Hij hoopte dat de weezen steeds bij de aanwezigen in goedgunstig aandenken zouden blijven. Hiermede was de eigenlijke feestelijkheid afge- loopen, velen bleven evenwel nog eenigen tijd gezellig bijeen. Bedankt voor bet beroep naar Nisse door den beer J. Verweij, pred. te Overzand. In eene Dinsdagavond te Yerseke gehouden vergadering van kiezers is, met 15 van de 18 stemmen, tot candidaat bij de verkiezing voor een raadslid in de vacature-Hartoog geproclameerd de heer J. Sandee Pz. Wegens de uiteenloopende en gedeeltelijk zeer ongeloofwaardige berichten over het onderhoud van keizer Wilhelm II en paus Leo XIII verwacht men een officieus bericht over de ontmoeting, in overleg met beide partijen opgesteld. In de Duitsehe rijkslanden worden tegen woordig lucifersdoosjes te koop aangeboden met bet portret van prins Alexander van Battenberg, dan bet onderschrift generaal, dan weer overste en eindelijk koning der rijkslanden, of groothertog van Elsasz-Lotharingen of eenvoudig Alexander I van Elsasz-Lotharingen' dragend. De officieuse Post brengt deze koopmansspecu latie in verband met de praatjes, onder de re geering van keizer Frederik rondgestrooid, dat Alexander van Battenberg tot stadhouder van de rijkslanden bestemd was. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat de bekende jager en onderzoekingsreiziger Felons op weg naar de meren door bet hoofd van den Afrikaanscben stam der Mosbukulunbwi aangevallen is. Zijn metgezellen werden vermoord. Nauwelijks ge lukte bet hemzelf naar de kust van Zambesi te ontkomen. In een schrijven aan kardinaal Lavigerie zegt de paus een som van 300.000 frcs toe vooj> de bevrijding der slaven. Een ontplofbare bom is door een onbekende in den bof van bet Duitscb consulaat te Messina geworpen. De schade aan bet gebouw is aanzienl jk Een overtuiging niet bevestigd, indien al thans bet laatste bericht omtrent bet overlijden van den uitvinder van bet 'Volapük juist is. In de laatste aflevering van bet vVolapiikabled zenodik no 95", schrijft de beer Schleyer »Men zegt, dat iemand lang leven zal, wanneer bij' valsckelijk gezegd is, gestorven te zijn. Diens - volgens zal ik waarschijn! jk nog lang leven, want sedert kort is in vele couranten bericht, dat ik gestorven ben. Gode zij dank ik leef nog. Wel is waar, ik ben in 't begin van September zeer ziek geweest en heb de sacramenten der stervenden ontvangen. Maar ik ben hersteld door de voor treffelijke baden van bet Zwitserscne Baden- ten huize van den beer Borsinger. Ik dank alle vrien den, die ons in hunne brieven en telegrammen naar Konstanz hunne innige deelneming hebben betuigd. Opnieuw heb ik gezien, dat ik een groote menigte van vrienden bezit, die mij voortdurend zeer liefhebben." Vergadering van heden, (Woensdag) 's middags te 1 uur. Voorzitter de beer jbr mr L. Schorer. Afwezig de beeren De Stoppelaar met en Van Berlekom zonder kennisgeving. Laatstgenoemde komt echter later ter vergadering. De notulen van het verhandelde in de vorige bijeenkomst worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat tot voorzitter van de gascommissie en van de commissie voor de oudheidkundige verzameling ten raadhuize be noemd is de beer W. J. Sprenger. Daarna wordt mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken. Hieronder behooren twee missives van gedeputeerde staten/houdende be schikking op de reclames inzake den hoofdeljken omslag, ingediend door de heeren J. Schliiter en L. A. E. van der Ley. Beider aanslag wordt gehandhaafd. Van den beer L. de Man is een brief inge komen, houdende dankbetuiging voor de blijken van belangstelling, van den raad ontvangen bij bet nederleggen van zijne betrekking als hoofd van school C, en van den heer J. Hogerland een brief van dankbetuiging voor zijne benoeming tot hoofd der school A. Deze brieven worden voor kennisgeving aan genomen. Ook wordt overgelegd de rekening der ont vangsten en uitgaven van den Vlissingscben rij weg; zij loopt over 1887 en bedraagt 2111.601 in ontvang en 1663.75 in uitgaaf en levert dus een goed slot op van 447.85J. Van de zang vereeniging Tot Oefening en Uit spanning zijn ingekomen de rekening en begroo ting van de concertzaalvan het bestuur over den Vlissingscben rijweg een verzoek om mach tiging tot bet roeien van boomen op dien weg en van het burgerijk armbestuur een verzoek om machtiging tot het beschikken over den post voor onvoorziene uitgaven voor kosten van touwpluizen. Deze drie missives zjn om advies gesteld in- banden van de financieele commissie, doch daar van nog niet terug ontvangen. Vervolgens komt ter tafel een adres van A. Sprink, waarbij hj verzoekt den urinoir op den hoek van bet Kerspel te willen doen omschutten. Dit verzoek wordt gesteld in handen van burg. en weth. ter afdoening De concierge van het raadhuis J. Vos verzoekt den raad öf bet geheele bedrag van f 30.99, waarvoor bj voor de conciërgewoning in de per- soneele belasting is aangeslagen, voor rekening der gemeente te nemen öf wel hem van een ge deelte daarvan te ontheffen. Burg. en weth., in aanmerking nemende bet geringe traktement van dien ambtenaar, stellen voor een bedrag van 20 voor rekening der ge meente te nemen. Wel is waar genoot zjn voorganger zoodanige tegemoetkoming niet, doch die bad bjverdiensten Vos daarentegen wjdt zich geheel aan zjne be trekking van concierge. De heer Snijders vraagt, naar aanleiding van dit voorstel of de tegenwoordige concierge geen bjverdiensten beeft, wat de voorzitter ontkennend beantwoordt. De beer Tak vraagt of de concierge niet deelt jn de voordeelen, verbonden aan bet bezichtigen der oudheidkundige verzameling. Dit beantwoordt de voorzitter toestemmend. De heer Tak wenscht gaarne ingelicht te worden, hoeveel dat voordeel bedraagt, welke wenscb ook door den heer Snjders wordt uitgesproken. De beer Tak wjst verder er nog op dat solli citanten naar betrekkingen in den regel bijken niet bekend te zjn met de financieele voordeelen, aan betrekkingen, waarnaar zj vragen, verbonden. Hj wenscht gaarne den concierge een fatsoenljk bestaan te verzekeren maar wenscht volledige inlichtingen omtrent zjne ontvangsten. De beslissing op het verzoek wordt, aangezien burg. en weth. thans de noodige inlichtingen niet kunnen verstrekken, aangehouden. Alsnu komt ter tafel een adres van den beer H. L. Gertb van Wjk en 600 andere ingezetenen, waarbj deze, naar aanleiding van den brand in de Korte Delft, verzoeken dat maatregelen worden genomen om ingeval van brand in de gemeente te zorgen door tijdige waarschuwing van allen, die bj den brand belang hebben. Naar de meening van adressanten is bet beste middel daartoe bet luiden van een klok, waarom zj verzoeken dat voortaan bj brand binnen de gemeente eene-brandklok worde geluid. De voorzitter deel mede dat de noodzakeljk- beid van het maken van meer gerucht bj brand herhaaldelijk eene bespreking in het college van burg. en weth. heeft uitgelokt. Ook met het bestuur over de brandweer is daarover geraadpleegd naar aanleiding van een verzoek tot het luiden der klok vanwege da vereeniging tot het redden van goederen hij brand. Het bestuur over de brandweer was toen van oordeel dat, waar bet baar nooit gebleken is dat de leden der vereeniging te laat kwamen tot redden en dat ook de beambten en bedienden steeds tjdig op het terrein van den brand aan wezig waren, bet luiden der klok niet noodig te achten is. Het bestuur achtte dit ook niet noodig voor de beambten en bedienden der brandweer. Aangezien beden een nieuwe voorzitter van bet bestuur der brandweer moet worden benoemd, die misschien van een andere meening zal zjn dan de tegenwoordige voorzitter, en de moge- 1 jkheid niet is uitgesloten dat het bestuur thans van andere meening zal zijn dan voorbeen, wenschen burg. en weth. zoo spoedig als dit bestuur is aangevuld zich te wenden tot dat college om middelen te beramen tot het maken van meer alarm bj brand. De beer jbr mr W. H. Snouck Hurgronje be tuigt zjn adhesie met het ingezonden adres. De vorige spreker heeft aangetoond dat de commissie voor de brandweer niet meer alarm noodig acht, maar hij is van eene andere meening. Verschil lende personen hebben bj den laatsten brand daarvan niets geweten vóór den volgenden och tend zelfs zjn er onderscheiden personen geat tacheerd aan de brandweer of de scbutterj die niets van den brand gemerkt hebben. Als bezwaar tegen meer alarm wordt aangevoerd dat daardoor meer nieuwsgierigen naar bet ter rein zullen gelokt worden, maar spreker is van oordeel dat alle inwoners van Middelburg er be lang bj hebben het te weten als er brand in de gemeente is. Het geval kan zich voordoen dat familiebetrekkingen of vrienden van bewoners van perceelen in de nabjbeid van den brand hulp bieden kunnen en, al mogen er dan ook wat meer nieuwsgierigen toëstroomen, wanneer

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1