Laatste Berichten Moopp ei Terpacltiipi ii Mail. BUITENLAND. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken, Algemeen Overzicht. f Verspreide Berichten, Weerkundige Wiai nemingen. Mejuffrouw J. M. E. van de Rivière, onder wijzeres te Goes, staat no 1 op de voordracht voor leerares aan de middelbare school voor meisjes te Deventer. Door het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 1f Algemeen is aan de departementen rondgezonden een circulaire, waarin de voor waarden worden besproken, waarop het hoofdbe stuur de pogingen van de departementen, die het hulppersoneel van bewaarscholen de gelegenheid verschaffen zich te bekwamen, ondersteuning kan verleenen uit de 1000, door de alg. vergade ring daartoe beschikbaar gesteld. Benoemd tot kapelaan te Ylissingen de heer J. J. A. M. Ternantzen. Beroepen naar de Ned. Herv. gemeente te Koedijk (classis Alkmaar) ds J. Zegers, pred. te Haamstede. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld wegens: diefstal: A. V., 43 j., hvr. van A. L., en A. v. d. L., 18 j., beiden Biervliet, de le tot 7 d. en de 2e tot 3 d. gev. mishandeling: C. d. P., 14 j., werkman Schoondijke, tot 6 d. gev. overtreding van rijksbelastingen ongedekt en binnenlandsch vervoer van accijns goederen frauduleuse invoer en weigering van visitatie)P. T., en L. P. Ph., 21 j.arbeiders Clinge, ieder 2 maal tot 1 m. gev. en 10 b. s. 10 d. h.; B. J. M., St. Kruis, tot 3 d. gev.; A. A. d. M., leurder Zuiddorpe, tot 8 d. gev. en W. v. V., 14 j., Eede tot verbeurdverklaring dei- aangehaalde goederen. Allen in de kosten en de laatsten in zake over treding van rijksbelastingen ook in die van be keuring en met verbeurdverklaring der aange haalde goederen. Vrijgesproken: J. K., 65 j., wed. D. Dh., winkelierster Sas van Gent, beklaagd van belee- diging, en P. J., 50 j., P. A. J., 20 j., schippers, M. A. J., 17 j., herbergierster, J. B. D., 18 j., P. V., 14 j., P. E., 15 j„ C. L., 14 j., P. J. v. D„ 25 j., Ch. v. d. G., 29 j., P. J. v. M., 19 j., J. J. d. B., 20 j., P. J. J., 38 j., C. J., 24 j., M. I. S.. 16 j., H. J., 22 j., H. P., 17 j., P. A. V., 19 j„ J. d. V., 17 j., J. G., 34 j., C. L. G., 13 j., P.P.M., 18 j., L. L. B., 15 j., C. d. B., 20 j., C. C., 20j., M. B., 17 j., M. T. v. O., 21 j., J. C. v. B., 24 j., P. L. B„ 17 j., P. A. v. T., 18 j., P. A. P., 20 j., J. d. K„ 42 j., J. P. A., 17 j., J. B. V., 14 j., P. A. P., 19 j., I. P., 33 j., P. J. d. V., 18 j., P. P. B., 51 j., P. L. B., 23 j., J. J. v. K., 17 j., M. V. L., 17 j., P. J. C., 42 j., metselaar, allen werk lieden Beirendrecht (België)H. G. L. v. d. W., 16 j., O. L. v. d. W., 20 j., A. M., 27 j., A. B., 17 j., werklieden. P. J. R., 37 j., winkelier, B. A., 16 j., J. v. H., 18 j., J. J. d. B., 16 j., M. d. K., 20 j., werklieden, I. d. L., 19 j., leurster, A. B., 19 j., werkvrouw, J. R., 24 j., werkman, F. E. V., 17 j., schippersknecht, J. B., 27 j., J. M. S., 22 j., werklieden, F. B., 54 j., schipper, en P. M., 31 j., arbeider, allen Sandvliet (België), beklaagd van strooperij. Nog zijn vrijgesproken W. P. S., kwartiermeester op een der mailbooten te Ylissingen, beklaagd van mishandeling en L. H., 19 j., arbeider Hulat, beklaagd van diefstal. Kantongerecht te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld J. S. en G. v. B., Arnemuiden, wegens straatschenderij, ieder tot 2 b. s. 2 d.A. D., Vlissingen, wegens dronkenschap en 't verwekken van rumoer, tot 2 b. van ls. ld. elke b.J. G. P. h/v. J. S., Vlissingen, wegens idem, tot 2 maal 2 weken h- en f 3 b. s. 2 d.A. P., Vlissingen, wegens het bemoeielijken van een reiziger aan het station, tot 0.50 b. s. 1 d.; J. de R., Ylissingen, wegens idem, tot 3 b. s. 1 d. Verder wegens dronkenschap: A.J. B., Middel burg, J. D. S., W. N., J. K., Vlissingen, ieder tot 1 b. s. 1 d.L. L., J. F. W. E.. Middelburg, W. C., W. K., Vlissingen, ieder tot 2 d. h.J. J., Vlissingen, tot 3 b. s. 2d.; W. K., Middelburg, S. N., Vlissingen, ieder tot 3 d. h.J. A. H., Vlissingen, tot 10 b. s. 3 d.J. vR., Middelburg, tot 15 b. s. 3 d.A, B., Middelburg, tot 3 w. h.J. P. R., Middelburg, tot 2 maal 2 w. h.; P. P., Middelburg, tot 14 d. h. en voorts tot plaatsing in eene rijkswerkinrichting voor 6 maan den; H. L., Veere, tot f5 b. s. 2 d. En allen in de kosten van het geding. Bij besluit van den schuttersraad te Vlis. singen, genomen in zijne vergadering van Maandag avond, is de sergeant J. D. van de dd. schutterij, veroordeeld tot degradatie en betaling van de kosten van het geding, des noods te verhalen bij lijfsdwang, wegens gedrag tegen de onderge schiktheid door het in minachting brengen van een zijner superieuren." De kapitein der schutterij en de student) die onlangs in de duinen onder Scheveningen geduelleerd hebben, zullen zich deswege in begin November in de openbare zitting van de recht bank te 's Gravenhage hebben te verantwoorden. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde Vrijdag den betaalmeester der Kon. Ned. Stoom vaart-Maatschappij, van wiens overtredingen wij vroeger melding maakten, wegens lo. valschheid in geschrift, 18 malen gepleegd, 2o. opzettelijke gebruikmaking daarvan, 3o. verduistering door dengene die het goed uithoofde zijner dienstbe trekking en tegen genot van loon onder zich had, tot een gevangenisstraf van 1 jaar. Naar de betrekking van gemeente-veld wachter te 's Gravenpolder solliciteerden 42 per sonen waaronder 5 agenten van politie en 2 marechaussees. Jongstleden Woensdag ontving de burge meester van Wemeldinge drie heeren, die deel uitmaakten eener te Londen gevestigde maat schappij om tramwegen aan te leggen. De in genieur Schomerus uit Den Haag en tweeEngelsche heeren brachten het bericht, dat, als de schriftelijke toestemming van den minister was ontvangen, er dadelijk een aanvang met den aanleg van een tram naar Hansweert zou gemaakt worden. Mon delinge toestemming van den minister is er reeds. Rails en waggons zijn gereed, zoodat de lijn met Januari in exploitatie gebracht kan worden, terwijl overwogen wordt om een lijn van Elle- woutsdijk naar Goes te maken. GCrt). Te Noordgouwe zijn drie kinderen van een tuinman Zondag vrij ernstig ongesteld geworden door het eten van zaadjes van den goudenregen. Gelukkig bemerkte men spoedig de oorzaak en heeft men hulp kunnen bieden, zoodat hun toe stand thans bevredigend is. Het jongste, die de zaadjes te bitter vond en er dus maar weinig van gebruikte, was spoedig hersteld. Als een bijzonderheid meldt men ons, dat in de gemeente Burgh, met 640 inwoners, thans gedurende een tijdvak van zes maanden geen enkel sterfgeval is voorgekomen. De Haagsche correspondent van het Utr. Dbl. meldt het volgende Er zijn hier berichten ontvangen omtrent den notaris Andries, die onlangs zijn kantoor verliet. Dat hij in Griekenland is, blijkt een verzinsel te zijn. Toen men hem op de bouwvallen van den Akropolis waande, zat hij rustig te Parijs, en toen de Fransche politie hem onlangs waar schuwde, dat zij wellicht binnen eenige dagen verplicht zou zijn zich met zijn zaken in te laten,, vertrok hij naar het Rijksland, waar hij nu veilig is voor uitlevering, wanneer die noodig mocht worden, wat geenszins zeker is, want men wil weten dat alles in orde wordt gebracht. Zijn ex-collega Visser is, zegt men, niet lang geleden gezien in de Folies bergères te Parijs. De Hoogduitsche opera te Rotterdam blijkt in kommervolle omstandigheden te verkeeren. De inkomsten zijn zóo veel lager dan de raming, dat, zoo niet kunstlievende redders opdagen, de onderneming onherroepelijk te niet gaat. Eerst bestond er nog hoop, dat haar voortbestaan tot het einde vin dit jaar was verzekerd maar er is thans ernstig sprake van, dat zij reeds vóór dien tijd den strijd zal moeten opgeven, al is de directeur ook verplicht het een jaar vol te houden- Er 1 is tegenwoordig in den schouwburg, het nieuwe kostbare gebouw dat zijn rente moet op brengen, te veel te doen en een paardenspel, dat tegenwoordig vast in Rotterdam is, trekt bijna al het uitgaande publiek. Men heeft nu eene vergadering gehouden, waarop eenige middelen besproken zijn om een behoor lijken steun te verzekeren en een talrijker op komst te bevorderen. Van de zeven lijken, welke van de beman ning der vischsloep Secunda op Texel zijn aan gebracht, werden vijf herkend, namelijk Cornelis Koster van VlissingenCornelis Kok, van Maas sluisNol van Veen, van 's Gravenzande Gerrit de Voogd en Marinus Schouwenaar. Het wrak is publiek verkocht voor ƒ56. Uit zee zijn twee schuiten met touwwerk geborgen, alles vermoedelijk van de Secunda afkomstig. De z. g. klopgeest die telken avond op de kinderkamer in een huis op den Zwanenburgwal te Amsterdam en ook 's nachts, de bewoners en buren verontrustte, is eindelijk ontdekt en wel onder een der kinderen van den bewoner. Een zijner dochtertjes toch begon, zoodra zij sliep, met de hand tegen den ijzeren wand van haar ledikantje te kloppen, zonder dat zij zich hiervan be wust was of een der huisgenooten op het denkbeeld kwam dat dit kloppen van haar uitging. 1t Kind, dat zeer zenuwachtig en overspannen was, schijnt, als zij sliep, als in een magnetischen toestand te hebben verkeerd, want toen de poltiedienaren eenmaal de oorzaak hadden ontdekt en het klop pen voor een wijl ophield, was een fluisterend, nauwelijks hoorbaar uitgesproken bevel»klop nog eens" voldoende om de kloppende hand weer in beweging te brengen. Zondagavond sprong nabij de Hartsveldbrug een boerenknecht van de in gang zijnde Gooische stoomtram, ofschoon zijn medereizigers hem voor de mogelijke gevolgen dier onvoorzichtigheid bijtijds gewaarschuwd hadden. Hij viel, geraakte onder de tram en werd stervend opgenomen. Ten huize van den deurwaarder der rijks directe belastingen te Haarlem werden gisteren alle ruiten in de twee benedenramen stuk geslagen. Men is den]dader of de daders nog niet op het spoór. Te Bolnes viel een vrouw bij het scheppen van water, in de Maas. Pogingen om haar te redden waren vruchteloos. Onder Woerden is een boerenhofstede afgebrand. Te Dordrecht is een schippersknecht uit Rotterdam gevangen genomen, die er zijn werk van maakte, om aan en nabij de stad liggende schuiten en booten te bestelen. De dader heeft reeds 6, 8 en 5 jaar tuchthuisstraf ondergaan. Te Kninre heeft de heer Treurniet in de onmiddellijke nabijheid van het dorp een stuk grond gekocht en laat daarop eene boter- en kaas- fabriek bouwen, waaraan men thans ijverig bezig is- Naar de minste inschrijving, die van den heer van der Meer, van Drogeham, werd het werk aan genomen voor 15,600. Bij het vertrekken uit ons land van 't Philharmonisch orkest uit Berlijn werd, bij 't pas- seeren der grenzen, een zjjner verdienstelijkste leden door de Duitsche politie eingesperrt en over geleverd aan de militaire overheid als Duitsch onderdaan was de man in gebreke gebleven om de herhalings-oefeningen te kómen medemaken. Hij werd ingedeeld bij de stafmuziek van 't gar nizoen in Düsseldorf en bracht dezer dagen reeds een bezoek aan 't pas verlaten Nederland thans evenwel niet als medewerker in een symphonie- orchest, doch als »speelman" op de dorpskermis te Pannerden. Bij de gisteren te Brussel gehouden verkiezing van een lid der kamer van afgevaardigden voor Brussel heeft geen der vier candidaten de meer derheid verkregen. Er moet een herstemming plaats hebben tus- schen de heeren Graux, gematigd liberaal, die 5349 stemmen verwierf en Powis, katholiek, die 5108 stemmen op zich vereenigde. De heer Feron, radikaal, verkreeg 2384 stem men, Van Bunnen, independent, 526. Bij het openen der algemeene discussiën over dè begrooting gisteren in de Fransche kamer hebben de beide leden der rechterzijde, Daynaud en d'Ailliéres hun jaarlijks wederkeerende philippica tegen het financieel beheer der republiek gehouden Amagat, onafhankelijk republikein, verklaarde zich tegen een belasting op het inkomen. De ministerraad hield zich gisteren bezig met het voorstel van den minister van financiën toe het heffen eener inkomstenbelasting en keurde het voorstel van Peytral goed. De pauselijke nuntiatuur te Munchen laat verklaren, dat de Romeinsche kwestie door het bezoek van keizer Wilhelm geen wijziging heeft ondergaan en nog altijd onopgelost is. De Germania verklaart alle berichten der bla den over de gesprekken van den paus en den keizer voor verzinsels. Volgens hetzelfde blad heeft graaf Bismarck in het Vaticaan nauwkeu rig uiteengezet en bewezen, dat Duitschland den militairen bijstand van Italië behoeft. 1 Naar de Kreuzztg verneemt, wordt de czaar half November te Berlijn verwacht op zijn reis naar Denemarken, waar hij bij het 25jarig jubileum van den koning zal tegenwoordig zijn. Het Berliner Tagëblatt meldt, dat de koning van Wurttemberg bij zijne aankomst te Nizza ontvangen is geworden metgefluit en metde kreten: »Weg met Pruisen De Romeinsche correspondent van den Temps meldt, dat de circulaire van den paus aan de mogendheden naar aanleiding van keizer Wilhelms bezoek te Rome op het laatst dezer maand zal verzonden worden. De paus zal aantoonen, hoe het bezoek des Duitschen keizers opnieuw bewezen heeft dat het hoofd der katholieke kerk aan een onwaardige behandeling bloot staat. Het Wiener Fremdenblatt zegt, naar aanlei ding eener polemiek tegen den Rnssischen Grasch- danin, wiens mededeelingen de Köln. Ztg. verklaard heeft valsch te zijn, het volgende Volgens onze ten volle betrouwbare berichten worden in de westelijke grensgouvernementen van Rusland juist in den laatsten tijd toebereidselen gemaakt voor eene spoedige verplaatsing van een zeer aanzien lijke troepenmacht naar den kant van Oostenrijks Duitsche grenzen. Bismarck heeft de uitnoodiging van den Hamburgschen senaat om de feestelijkheden op 29 a. bij te wonen, aangenomen, onder voorbehoud dat zijn gezondheidstoestand het toelaat. Ook graaf Moltke, de ministers Boetticher, Gossler, v. Scholtz, Bronsart v. Schellendorf, graaf Herbert v. Bismarck, Herfnrth en Hasselbach hebben hunne deelneming aan het feest van Hamburgs aansluiting aan het tolverbond toe gezegd. Alle bondsstaten zenden vertegenwoordigers. De lijst van de officieele deelnemers telt buiten het gevolg des keizers reeds 194 personen. Keizer Wilhelm werd Zondag morgen aan het station Drewitz bij Potsdam door zijn gemalin ontvangen. De keizerin wachtte haar echtgenoot op het perron af. Toen de trein stil hield, opende de jonge monarch zelf het portier, liep snel naai de keizerin, omhelsde haar hartelijk, terwijl hij ze onder de toejuichingen der menigte zonder complimenten kuste. Zijn eerste vraag luidde Was machen die Jung ens In het Marmer paleis werd de reiziger door zijn moeder en drie zusters begroet. Over ongeveeer 10 dagen zal keizerin Frederik zich naar Engeland begeven. Daar zij zich de laatste dagen tengevolge van allerlei emoties zeer vermoeid en afgemat gevoelt, zal zij in Engeland slechts in engen familiekring leven. Een merkwaardig bericht in verband met het optreden van graaf Schönborn als Oosten- ïijkscli minister bevat het Wiener Extrdblatt. Op bevel van keizer Frans Jozef zou nl. de opper- ceremoniemeester uit het archief te voorschijn gehaald hebben de stukken betrekkelijk het ceremonieel, bij de laatste Boheemsche konings kroning in acht genomen. Het laatst werd te Praag tot koning van Bohemen gekroond Ferdi nand I den 7 Sept. 1836. De ministerieele crisis in Spanje is, zooals gisteren onder laatste berichten werd medegedeeld, als geëindigd te beschouwen. De cortes zullen tegen 5 Dec. bijeengeroepen worden. Het kabi net zal de urgentie vragen voor de militaire hervormingen van generaal Cassola en het alge meen stemrecht en hieraan de kwestie van ver trouwen vast knoopen. Zelfs de meest con servatieve ministers stemden toe, dat deze her vormingen geen langer uitstel gedoogden. Tusschen Boelgarije en Griekenland dreigt een nieuw geschil uit te breken. Een Grieksch onderdaan, in Boelgarije overleden, heeft een aan zienlijk deel van zijn vermogen aan de Grieksche regeering vermaakt. Het Boelgaarsch gouverne ment weigert de bepalingen van het testament uit te voeren, heeft echter de Grieksche regeering een schikking voorgesteld, welke deze weigert aan te nemen. Gisteren is de rechterlijke commissie, die een onderzoek naar de waarheid van de beschul digingen van den Times tegen Parnel] zal instel len, bijeengekomen en heeft het belangrijke rechts geding een aanvang genomen. Behalve Zaterdag zal zij deze week iederen dag zitting houden. Het Russische stoomschip Archangel en de Engelsche stoomboot Neptune kwamen voor Chris- tiania in botsing. Reide schepen zonken. De kapitein en zeventien man der equipage van de Archangel kwamen in de golven om. De administrateur van het Parijsche Theatre de GaitéOttavi, een Corsikaan, is gearresteerd wegens verduistering van gelden, ten bedrage van 100.000 fres. - Een medewerker aan een Engelsch tijdschrift verhaalt, dat hij in] de wijk van de Femme en Gulotte een onderhoud had met een oude vrouw, voddenraapster van beroep, die hem het een en ander mededeelde van de pogingen, door protes- tantsche en Roomsch-katholieke geestelijken aangewend, om de bewoners dier achterbuurt tot een kerkgenootschap te brengen. lederen Maandag," zeide de vrouw, ontvangen wij bezoek van een heer in een lange zwarte jas. Hij geeft boeken en tractaatjes aan de kinderen en wil, dat we ze in de protestantsche kerk zullen laten doopen. Des Zaterdags is het de beurt van mijnheer den pastoor en de zusters van barmhar tigheid, die prenten en suikergoed onder de kinderen verdeelen. De zusters zeggen, dat we onze kinderen in de katholieke kerk moeten laten doopen." »En wie heeft het meeste succes onder jelui de dominee of de pastoor »Dat hangt van de ouders af, mijnheer." »Zijn je eigen kinderen in de katholieke of in de protestantsche kerk gedoopt Deze vraag op den man af deed de vodden raapster een oogenblik aarzelen, maar ten slotte antwoordde ze leukweg »Om u de waarheid te zeggen, mijn kinderen zijn twaalf maal in de protestantsche kerk gedoopt en veertien maal in de katholieke." En toen haar ondervrager een ietwat verbaasd gezicht zette, voegde zij er verontschuldigend aan toe »Het was zoo'n strenge winter, mijnheer, elk doopen bracht me twintig soub en een nieuw pak kleeren op." Slew York. Volgens berichten uit Port au Prince zijn de havens van Gonaires en Saint- Marc op Haïti wegens uitgebroken opstanden voor den Europeeschen handel gesloten. 23 Oct., des morgens te 8 uren. Verwacht: verand. wind. Thermometerstand te Middelburg. 23 Oct. morgens 8 uren 4-0 gr. 's middags 12 uur 49 gr. *8 avonds 4 uren 45 gr. F. Dal am. 24 Oct. 25 25 25 26 29 30 30 - 31 3] H 1 Nov. 5 9 10 14 19 Plaats. Vlissingen, Groede, Voorwerpen. Meubels, Bouwland, Middelburg, Tollen (verp.), Middelburg, Ritthem, Cortgene, O. W. Soub. Middelburg, Ritthem, Kruiningen, Middelburg, Vlissingen, Veere, Arnemuiden, Middelburg, Camper land, Rijtuigen enz., Inspan, Hofstede, Inspan, Meubels, Inspan, Hofstede, Huizen, lnformatiën. I)e Wolff. Hammacher en Brevet. Pclderbest. v. Walcheren. Notarishuis. Tak. Roelof, Tak en Slegt. Tak. Balans D 4. Tak. Prins en Verhuist. Verbeij. Overhoekcn (verp)Ontv. reg. Overhoeken (verp)Ontv. reg. Overhoeken (verp)Ontv. reg. Overboeken (verp)Ontv. reg. Dijken, (verp.) H. Tak, Hu- vers en Roelof De abonnementsprijs der Vliddel- burgsclie courant is slechts twee gulden per kwartaal. Daarvoor ontvangt men. belialve op Kon- en feestdagen, een nommer. vaak met een bijvoegsel. Dagelijks worden abonnementen aangenomen. Koning Milan is met zijn zoon in zjjn hoofd stad teruggekeerd en naar men verzekert tamelijk gekalmeerd. Stormachtige oogenblikken heeft de Servische koning gedurende de laatste weken doorleefd. Er doemden allerlei plannen in zijn brein op hij wilde zich opnieuw in de armen van Ristitch werpen, d. w. z. Oostenrijk den rug toekeeren en de Russisch gezinde partij in Servië weder de hand reiken. Ja zelfs moet hij er een oogenblik aan gedacht hebben het werk te staken en zijn baantje neer te leggen. En dit alles ten gevolge van de tegenspoeden, welke hij bjj de echtscheiding ontmoet In Weenen heeft men zijn opgewondenheid gesust en hem tot de overtuiging gebracht, dat een ministerie Ristitch tot de onmogelijkheden behoort. Nog den 16 Oct. 11. las men immers in Ristitch's orgaan, de Srbska Nezavisnost, dat

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2