N\ 251. 131® Jaargang. 1888. Dinsdag 23 October. BEKENDMAKINGEN. Middelburg 22 October. Dit blad verschijnt dagelbksf met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GEMEENTERAAD. MIDDELBURGSCHE COURANT. W w Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhhijzen. Verder -worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van dek Kame te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Pnblicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger; voor België A. Grosjean Co. te Brussel. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Woensdag den 24 October 1888, des na middags te 1 uur, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 22 October 1888. De Burgemeester voornoemd, S C H O R E R. Naar aanleiding van de dezer dagen veelbe sproken kwestiehet verleenen van hulp bij brand door de militairen met hun brandspuit, en de daaromtrent loopende verkeerde geruchten, waarvan velen dupe zijn geworden, schrijft iemand, die geheel op de hoogte der zaak is, ons, op ons verzoek, de volgende beschouwing Menigeen zal zich nog herinneren dat op den 22 April 1884 brand is ontstaan in de machine- loods der steenbakkerij te Nieuwland. De spuit der militairen was bij die gelegenheid onmiddellijk uitgerukt; bij het inrukken, toen hulp onnoodig bleek, werd de bediening dier brandspuiten op zeer onheuscbe wijze door het volk behandeld, en vond de toenmalige garnizoens commandant daarin aanleiding om de order uit te vaardigen dat de brandspuiten in het vervolg niet mochten uitrukken dan op diens last. Tot practische uitvoering dezer order werd door den tegenwoordigen commandant den officier, met de brandspuit belast, opgedragen bij brand onmiddellijk, zonder verdere bevelen af te wachten, uit te rukken. Door afwezigheid van dien officier werd op den 17en dezer daarvan afgeweken, en verscheen de officier-vervanger ter plaatse van den brand om de bevelen te vragen van den garn.-comd. Het ingezonden stuk, geteekend K. Jr. in het jongste nummer van dit blad, maakt melding van het niet tegenspreken door den garn.-comd. van het bericht dat de militaire brandspuiten om kwart voor drie uren gereed stonden. De mededeeling omtrent dit uur is moeilijk overeen te brengen met het onmiddellijk daar boven geplaatste ingezonden stuk van den heer C. W. A. Schutters, waarin vermeld wordt dat eerst ongeveer te 3 uren de brand ontdekt werd. Een feit is het dan ook dat de militairen met ■de spuit eerst om kwart over drie uren gereed waren. Wanneer men nu weet dat reeds om 3 uren redding onmogelijk was, ligt het voor de hand dat de militaire spuiten bevel ontvingen niet uit te rukken, toen reeds de burgerspuiten in werking waren. In hoeverre nu de mogelijk heid bestaan heeft dat de spuit der militairen krachtiger zoude zijn opgetreden, laat ik ter zijde, doeh zeker is het dat het toen reeds te laat was om iets tot redding der ongelukkig om gekomenen hij te dragen. Het is zeer te betreuren dat na dit vreeslijk ongeval men als het ware er op uit is om on- schuldigen verantwoordelijk te stellen voor den ernstigen afloop. De heer Schutters immers zegt dat reeds om 3 uur redding onmogelijk was; hoe kan men nu, van wien ook, vorderen, dat men na dit uur met succes nog hulp verleende De militairen waren steeds bereidwillig en zijn dit nog om hunne krachten te wijden in het belang van blussching of redding, waar zij dit kunnen, maar om den commandant nu bij dit treurige geval de les te lezen omdat geen hulp werd verleend noem ik, onder den zachtsten term, niet billijk. Gesteld de mogelijkheid dat de militaire spuiten onverwijld zonder eenig bevel waren uitgerukt, dan nog had alles, naar mijne meening, hetzelfde noodlottige verloop gehad. Het is voorzeker niet overbodig bij deze ge legenheid eens eraan te herinneren dat de militaire spuiten zijn aangeschaft en worden onderhouden tot beveiliging der militaire gehouwen, zoo als die in andere rijksinrichtingen voor 's rijks eigendom, en dat elk hulpbetoon aan particulieren geen absolute verplichting, maar een werk is dat steeds met liefde en met succes werd en zal worden ■uitgevoerd. Een paar opmerkingen moeten mij nog uit de pen: Zooals bij dergelijke rampen meer gebeurt, zoekt men onder den eersten indruk steeds naar ver schillende oorzaken en liefst naar fouten en mis slagen, door dezen of genen begaan. Dat men daarbij dikwijls mistast en onbillijk heden begaat ligt voor de handvoorzichtigheid is dus in deze ten zeerste aan te hevelen, om dat ik ten volle onderschrijf de woorden van den heer Schutters dat niemand toch zeker zoo onmenschelijk zal zijn om, wanneer nog kans tot redding bestaat, niet te doen wat kan gedaan worden. Ten slotte meen ik op goeden grond ten stel ligste te kunnen tegenspreken dat door den bur gemeester van Middelburg een blijk zou gegeven zijn dat hij de hulp der militairen bij brand niet waardeert. Wees de majoor-couimd. er reeds op dat hij in ieder geval geen orders van die zijde behoeft, ik kan als weerlegging van een loopend gerucht daarbij nog verzekeren dat het onwaar is als zou er een minder aangename verhouding tusschen beide autoriteiten bestaandat er zelfs na den brand op de Heerengracht, verleden jaar November, door het gemeentebestuur op de meest heusohe wijze voldaan is aan het verlangen, om den militairen vergoeding te verleenen voor de schade aan hun kleederen geleden, en dat dit bestuur zelfs toonde door eene dankbetuiging hoezeer het de dikwijls verleende hulp waardeerde. Mochten de mindere militairen uit het niet toekennen van een premie hij die gelegenheid tot de onderstelling gekomen zijn, dat hun hulp niet gewaardeerd wordt, dan zij hierbij opge merkt dat dit eene verkeerde opvatting is en dat de bepalingen der gemeente-verordening op de brandweer het schenken van een premie aan de manschappen der militaire spuit in den weg staan. Ook het niet aanvaarden van hulp, zoo als dit vroeger en ook nu is voorgekomen, was geen gevolg van mindere waardeering maar van den feitelijken toestand van het oogenblik, die meerdere hulp overbodig deed zijn. Uit de geheele kwestie van het tegenstemmen der heeren Huber, Fabius en Bahlmann blijkt, aldus schrijft de Wageninger in denzelfden geest als wij, hoe treurig het er onder de anti-revolu- tionnairen in de kamer uitziet. «De een", zegt het blad o. a., «vertrouwt de anderen niet, en men spant al zijne wijsheid en krachten in elkander te misleiden, om slechts zijn eigen zin door te drijven, zijne partijbelangen te dienen. Dr Kuyper mag van succes spreken; de man hangt van partijcombinatiën aan elkander en in mr Lohman heeft hij een man gevonden van denzelfden geest doortrokken. Goddank, dat voor al die drijverijen en hatelijkheden de oogen opengaan en achtenswaardige mannen als Fabius en Huber den moed hebben om er mee te breken, al worden ze dan ook uit de synagoge geworpen. «En of jhr Lohman dan al hoog opgeeft van de eenheid en samenwerking onder de leden dei- club, wie die het gelooftYan het tegenoverge stelde is genoeg bekend. En de heer Huber moest dan ook ophouden met zich aan een stroohalm vast te houden, als hij op krachtige aaneenslui ting der verschillende nuanceeringen in de anti- revolutionnaire partij, zoowel bij de stembus als in de kamer, aandringt. Met mannen als Kuyper en Lohman en wie hen volgen is samenwerking eene totale onmogelijkheid. Wij hebben het tal van jaren te vergeefs beproefd. Elk man met een eerlijk hart in de horst walgt van dat men gelmoes van vrome termen, pikante zetten, ge zalfde hatelijkheden en partijdige bedoelingen. Ons volk heeft behoefte aan «waarheid in het binnenste." De heer Huber heeft reeds een straf ontvangen voor zijn bekende houding. In de te Utrecht ge houden vergadering van de Unie, vereeniging tot bevordering en instandhouding van scholen met den Bijbel, heerschte groote eenstemmigheid onder de aanwezige «synodalen", »doleerenden" en «af gescheidenen". Terwijl bij de verkiezing van bestuursleden van twee voordrachten de eerste daarvan met groote meerderheid werden gekozen, was dit niet het geval met de derde, waarop de heer Huber als no. 1 voorkwam. Van de 70 stemmen ver kreeg de heer Huber slechts 18 stemmen De overige stemmen verkreeg de heer Oppedijk. De Staatscourant van heden bevat het volgende bericht «Naar aanleiding van loopende, dikwijls onjuiste berichten omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den koning zullen, naar omstandigheden, van tijd tot tijd berichten dienaangaande in de Staatscourant worden gegeven. «Volgens verklaring van Hoogstdeszelfs genees- heeren is Zijne Majesteit thans hersteld van de catarrhale ziekte, waardoor Zijne Majesteit in Augustus jl. werd aangetast, zonder dat deze nadeelige gevolgen heeft nagelaten ten aanzien van de chronische kwaal, waaraan Zijne Majesteit lijdende is. Zijne Majesteit neemt thans in lichaams- en werkkrachten toe, doch de groote gevoeligheid en de moeilijkheid van beweging vorderen zeer groote voorzichtigheid met betrek king tot het genieten van de buitenlucht." Men kan naar aanleiding van dit bericht zeg gen beter ten halve gekeerd dan ten heele ge dwaald. De duidelijke wenk, nog onlangs het ministerie gegeven bij de jongste ernstige onge steldheid van Z. M., heeft, naar het schijnt, dus zijn doel getroffen. Het Sociaal Weekblad wijst op hetgeen de Weder- landsche tramweg-maatschappij doet om haar perso neel een behoorlijke Zondagsrust te verschaffen. Die maatschappij zoo schrijft dit blad exploiteert in Friesland de lijnen Drachten Heerenveen, HeerenveenSneek en SneekHar- lingen. Daarvoor beschikt zij over acht conducteurs en acht machinisten. Op twee dagen der week is alle man in touw, op de overige werkdagen een zestal van elke soort. En des Zondags? Dan is het aantal treinen in dier voege verminderd, dat tot 10 uur in den vóórmiddag door vijf, na 10 uur door drie van iedere categorie de dienst wordt waargenomen. Dus geregeld den ganschen Zondag zes, het grootste gedeelte van dien dag tien van de zestien vrij Is dit nu nadeelig voor de onderneming Beslist neen, schreef ons de directeur. Want «de trams zijn thans beter bezet dan vroeger, toen het ver voer zich over meer treinen verdeelde, terwijl ook bespaard wordt aan brandstof, enz." En is ontevredenheid bij het publiek? «Tot dusver ontving ik nog geen enkele klacht" zoo luidt de inlichting, die wij kregen. Waar is het, dat de eischen van het verkeer elders verschillen kunnen van die in de streek, welke doordeNederlandsche tramweg-maatschappij bereden wordt. Daar wordt voor genoegen des winters schier in het geheel niet, des zomers zeer weinig gereisd. Slechts éen punt is er waarheen in het warme seizoen op Zondag nog al uitstapjes worden gemaaktdat is Beetsterzwaag, en tusschen die plaats en Heerenveen is dan ook i n d a t deel van het jaar de dienst voor iederen dag dezelfde. Doch waar is het toch ook, dat er nog wel andere plattelandsstreken zijn, die, wat de levens gewoonten der bevolking betreft, met de Friesche vrij wel overeenkomen. En in allen gevalleals alléén des zomers beperking ernstig bezwaar biedt, waarom haar dan niet ten minste ingevoerd des winters Wij zien dus uit deze mededeeling opnieuw dat het consequent doorvoeren van Zondagsrust zelfs volgens de voorstanders van die rust tot de onmogelijkheden behoort. Met ingang van 1 November e. k. wordt de gelegenheid geopend om van hier uit naar Duitsch- land en omgekeerd per post pakketten te ver zenden en daarvan de inkomende rechten en porten, die er eventueel in het land van bestemming voor verschuldigd zijn, voor zijne rekening te nemen. In dat geval heelt men het pakket en de kaart te voorzien van het opschriftvrij van port en rechten. Is het pakket eenmaal uitgereikt, dan wordt door de postadministratie het verschuldigde van de afzenders geïnd. Wil men dus iemand in Duitschland wat cadeau zenden dan behoeft men zich tegenwoordig niet meer daarvan te laten terughouden door het denkbeeld, dat men den geadresseerde hierdoor nog wat laat betalen. De gemeenteraad van Middelburg zal a. Woens dag den 24 dezer, des namiddags ten 1 ure, zitting houden ter behandeling der onderstaande zaken Ingekomen stukken Verzoek van dr IJ. Keizer om eervol ontslag als gemeente-geneesheer en lid van de plaatselijke gezondheidscommissie, id. van A. Termijn om eervol ontslag als onderwijzer aan school C, id. van mej. M. de Haan om buiten de schooluren gebruik te mogen maken van de teeken zaal en teekenmodellen van school G, alle met advies van burg. en weth. Verder komen in behandeling voorstellen van de gezondheidscommissie tot wijziging der veror dening haar betreffende, met advies van burg, en weth., van burg. en weth. omtrent het verzoek van den hoofdingenieur A. van Hooff om de boven- localen van het huis op den Dam F. no 97 te ïYiOgen huren, met rapport van de commissie van financiën. Daarna is aan de orde vaststelling der rekening en begrooting der Concertzaal, een rapport van de oommissie van fabricage omtrent het adres van den directeur der Middelburgsche maatschappij van stoomvaart betreffende herstelling kaaimuur, de vaststelling van het suppletoir kohier no. 1 der inkomsten-belasting 1888, vaststelling der begroo ting voor de gasfabriek 1889. Verder wordt behandeld de gemeente-begrooting voor 1889 en zal de benoeming van een commis saris voor de brandweer en van een onderwijzer op school C. plaats hebben. Met 1 Nov. is aan het rijkstelegraaf kantoor alhier als telegrafist 2e kl. geplaatst de heer J, W. Fransen, van Roozendaal. Een tiental dames heeft zich als voorloopig comité alhier geconstitueerd met het doel om aan meisjes uit den dienstbaren stand, welke het vaak ontbreekt aan ouderlijke leiding en bescher ming, een veilig Te Huis te verschaffen, alwaar zij tevens eene aangename en gezellige verblijf plaats vinden om de vrije avonden onder behoor lijke leiding door te brengen; een Te Huis dus zoo als die in andere steden van ons land bestaan. Behalve dat daar meisjes, hier ter stede dienst baar, de vrije avonden kunnen doorbrengen, haar christelijke leiding en bijstand wordt geboden, zal aan dit Te Huis tevens eene beperkte gele genheid verhonden worden om een goed en goed koop onderkomen te bezorgen aan haar, die hier een dienst zoeken of tijdelijk buiten dienst zijn. De gunstige omstandigheid, dat eene lokaliteit f tot dit doel bijzonder geschikt, tegen een matige huur ter beschikking werd gesteldde toe zegging van eenige dames, die zich bereid ver klaarden de meisjes tijdens hare uitgangsavonden op nuttige en aangename wijze bezig te houden, deed de dames besluiten de uitvoering van haar plan niet langer uit te stellen. Terwijl het voorloopig comité een knappe burgerjuffrouw of weduwe zoekt, om aan het hoofd der inrichting te plaatsen, vraagt het bij circu laire geldelijke bijdiagen. Uit Goes schrijft men ons Met veel genoegen bracht ik Zaterdag een bezoek aan de tentoonstelling der voorwerpen voor de verloting ten behoeve der Vereeniging voor W eezenverpleging op Noord-en Zuid-Beveland. Niet alleen zijn de voorwerpen alle waard dat men (het liefdadige doel buiten rekening gelaten) een lot neemt, terwijl sommige bepaald prachtig genoemd kunnen worden, ook de wijze van eta- leeren is verrukkelijk. Aan alles is te zien, dat de dames de zaak con amore behandeld hebben. Een goed idee is 't ook om de dames als debi- tantes van loten dienst te laten doen. Menig bezoeker komt er door het vriendelijk dringen dezer bevallige patronessen der expositie toe om een lootje te nemen. Wie kan bij het zacht zinnig aanhouden «Kom meneer, 't is voor de weezen" zijne beurs gesloten houden Terwijl ik mijn kijkje nam, was er, zeker met het oog op de muziek, nog al bezoek maar, naar ik verneem, laat dit andere dagen vrij wat te wenschen over. Zou de reden van het achterblijven niet gezocht moeten worden in de weinige publi citeit, die in het grootste deel van onze provincie aan deze zaak is gegeven Mij trof hetzoo weinig als ik in andere bladen over die tentoonstelling las. Zonder nog geld uit te geven aan annonces, wat voor zulk een doel niet gewenscht is, kan toch het bestuur van die vereeniging, dunkt mij, de goede zaak helpen bevorderen door mededee- lingen te doen aan de verschillende bladen met verzoek die op te nemen. Mij dunlrt, het zou dit bestuur voor de openbaarmaking daarvan aan de gewenschte medewerking zeker niet ontbreken. Het loten-debiet is bevredigend, vooral omdat voor en op de tentoonstelling veel werd geplaatst. Toch zou mijn inziens de opbrengst nog veel hooger kunnen zijn geweest, wanneer ook in deze dagen, nu de aandacht op die tentoonstelling i wordt gevestigd, men op andere plaatsen en in andere gemeenten dan Goes nog loten ver- krijgbaar stelde. i Niet ieder heeft tijd en lust om in dezen tijd alleen om die tentoonstelling een tochtje naar 1 Goes te maken, maar velen zonden toch misschien gaarne door het nemen van een lot een bljjk van belangstelling en sympathie willen geven.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1