Verspreide berichten. !7erküopïngeii en aanbestedingen. Gedwongen Winkelnering. zonder bekende 'woonplaats, wegens bet verwek ken van rumoer, tweemaal gepleegd tot 2 b. van 1 s. 1 d. elke b. M. de W., M. R., en M. K., Vlissingen, wegens het wegnemen van voor werpen, gegroeid aan een rijkskanaal ieder tot 1 b. s. 1 d.J. J., Vlissingen wegens bet laten staan van een trekdier op den weg zonder voor zorgsmaatregelen te hebben genomen, tot 3 b. s. 1 d.M. L. en P. P. Wz., Koudekerke, we gens het zonder recht loopen op grond die be- poot is, ieder tot 2 b. s. ld. Verder wegens dronkenschap: J. W., Nieuw en St. Joosland, P. K., Middelburg, A. v. d. B. Jz., 's Gravendeel, ieder tot 1 b. s. 1 d.J. J. V., Middelburg, tot 2 b. s. 2 d.N. U., Middel burg, tot 1 d. h.L. I., W. J. v. S., Middelburg, ieder tot 5 b. s. 2 d. En allen in de kosten van het geding. Het bekende adres aan den gemeenteraad van Middelburg, houdende het verzoek om ingeval van brand een klok te doen luiden, is, voorzien van niet minder dan 600 handteekeningen, heden bij den gemeenteraad ingediend. Uit Vlissingen zendt men ons de volgende mededeelingen Voor de vloot, welke de koninklijke pakketvaart maatschappij te Amsterdam voor haren dienst zal behoeven, zijn voorloopig twee typen aangenomen Type A (groot model) waarvan vier stuks op de fabriek der kon. M® de Schelde zullen worden ge bouwd, en type B (klein model) waarvan drie stuks aan de kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam zijn opgedragen. Zr. Ms. torpedoboot Cerberus zal onder bevel van den kapitein ter groote vaart G. Groen Jzn. naar Indië worden overgebracht, terwijl als chef machi nist zal medegaan de heer J. Gerritsen, machinist lste klasse der marine, thans geplaatst op het wachtschip Vos, stoomkanonneerboot, liggende te Vlissingen. De dames-officieren van het leger des heils, afdeeling Vlissingen, worden daar ter plaatse populair en bemind. Bij een man, die aan kanker lijdt en zich van iedereen ziet verlaten, bewijzen zij dienst als zelfopofferende liefdezusters. Het lokaal, waar zij hun oefeningen houden, blijft maar steeds volstroomen. Het heffen van entree heeft opgehouden, maar de dames geven, wegens het beperkt aantal plaatsen, kaarten uit. G. Crt.J In den nacht van Donderdag 4 op Vrijdag 5 October werden te Colijnsplaat bij den notaris C. J. Huvers de glazen met steenen ingeworpen. Naar men ons nu meldt moet men thans, na een streng onderzoek, de daders op het spoor zijn. De heer J. M. Locker de Bruijne, die reeds tot gemeente-secretaris van Noordwelle en Se- rooskerke is benoemd, is Vrijdag ook tot secre taris van Renesse gekozen. Te Bruinisse had door het omvallen van een brandende petroleumlamp in een woning een begin van brand plaats dat, met behulp van buren, nog tijdig gebluscht is kunnen worden. In dezelfde gemeente is eene koe gebarsten door het gulzig eten van jonge klavers, die ver moedelijk niet droog waren, op welk zeer gelief koosd doch gevaarlijk voedsel men, volgens onzen berichtgever, vooral in dezen tijd, en met oostelijken wind, niet genoeg bedacht kan zijn. In de Vrijdag te Terneuzen gehouden ver gadering van den raad is de gemeentebegrooting met algemeene stemmen goedgekeurd. Zij bedraagt in balans 39472.54. Onder de inkomsten be- hooren o. a. de hoofdelijke omslag met 10500 en het vergunningsrecht met f 1390. Voor on derwijs is 15462.28 en voor armwezen 5685 uitgetrokken. (T. Ct.) Het voorstel van den gemeenteraad te Hoofd plaat aan de regeering, om het telefoonkantoor voor rekening van het rijk over te nemen, is en dit lag voor de hand afgewezen. Het verzoek van den telefonist om verhooging zijner jaarwedde, tweemaal gedaan, onderging gelijk lot. Ambtshalve heeft de raad echter die jaarwedde, op voorstel van burg. en weth., met ingang van 1 Januari 1889 op 100 gebracht. anders gedaan had dan het hek gesloten te honden en de jongens wegjagen, die altijd naar binnen wilden om even het huis te zien, had dien morgen Mona, die meer dan ooit aan zich zelf was over gelaten, in den tuin hooren gillen. Hij liep naar den vijver, vreezende dat zij in het water was gevallen, maar zij stond aan den oever in den modder, sloeg met een stok naar iets dat in het water lag en riep aldoor »Kom er uit, kom er uit." Het was het lijk van haar vader, dat in het riet verward lag. Het vertrapte gras en riet aan den hoek van den vijver, vlak bij het pad, door het struikgewas, dat op het open veld uitliep, verklaarde hoe hij zeker "Woensdag avond, toen hij van het Huis naar Elzenhof terugkeerde, in den mist verdwaald, in het water gevallen en verdronken was, terwij 1 Nap, zeker zijn hulpgeroep hoorende, te vergeefs getracht had door te huilen en blaffen de aan dacht op zijn meester te vestigen. Het was een akelig gevoel, toen ik dien nacht in die vreemde kamer in de pastorie lag om mij voor te stellen, hofe de heer Rayner dood op Elzenhof lag, alleen met een vrouw, die gehuurd was om de wacht te houden, alleen in dat groote huis, waar hij voor mij met zijn vroolijkheid en opgewektheid de eenige zonneschijn was geweest. Ik hoorde den volgenden dag, dat hij twee plaatsen genomen had, op naam van mijnheer en mevrouw Norrison, op een schip dat Donder dag van Liverpool naar New-York vertrok, den dag waarop wij, naar Monaco hadden moeten gaan. Aan de gemeente is opnieuw concessie verleend voor den tijd van 3 jaren tot heffing van tol op den weg naar den Nieuwlandschen molen. De besluiten, waarbij de ambtenaar van den burgerlijken stand in het bezit van een sleutel van het gemeentehuis is gesteld en aldaar de kaart van den Hoofdplaatpolder naar de kadastrale plans dei- gemeente kan worden bijgewerkt, zijn geoordeeld niet voor vernietiging vatbaar te zijn en mitsdien uitgevoerd. Sarah Bernhardt zal toch te 'sGravenhage in La Tosca zeker het herziene en besnoeide optreden en wel Zaterdag 27 October a. s. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Ook in Amsterdam treedt zij nog eenmaal op, en wel in Frou frou. Bij deurwaardersexploit is te Amsterdam aan een 25-jarigen jubilaris geïnsinueerd, dat een feestcommissie daar en daar gereed stond hem een zilveren theeservies aan te bieden. Het waren de collega's van den procureur H. P. Loggere, die langs dezen min gebruikelijken weg den jubilaris een blijk hunner sympathie aanboden. Omtrent het lijk in de Eusebiuskerk te Arn hem gevonden, waarvan wij voor eenige dagen melding maakten, deelt de Post nog het volgende mede »De kleur van het miskleed, groen, was nog zeer goed te onderscheiden. De voor de hand liggende meening, dat de priester, wiens stoffe lijk overschot in de Protestantsche kerk gevonden was, vóór de reformatie aldaar moest begraven zijn, werd reeds aanstonds weersproken door de snede van het geestelijk gewaad, inzonderheid van den manipel, die blijkbaar van veel later tijd, vermoedelijk van deze eeuw, dagteekende. En zoo bleek het inderdaad na verdere onder zoekingen. Het is thans zoo goed als zeker, dat het lijk het stoffelijk overschot is van den weleerw. heer J. A. W. baron van Wjjnbergen, kapelaan van de kerk in de Varkenstraat, overleden den 9en Januari 1809, in den ouderdom van 27 jaren. De vader van dezen priester, baron H. W. van Wijnbergen, had van de familie Hackfort het recht op het begraven in den kelder geërfd. Tot 1829 werd in de Groote kerk nog begraven en wat het feit aangaat der begrafenis van een Katholieken geestelijke in een Protestantsche kerk, het klinke eenigszins zonderling en moge zeldzaam zijn, onverklaarbaar, vooral in de ge geven omstandigheden, is het niet. De Katholieke beaardingsplechtigheden geschiedden in zulk een geval, natuurlijk vooraf ten sterf huize". Te Leer bij Breda werd een 60jarige kleer. maker overreden door een boerenknecht in diens dolle vaart te paard, om hulp te gaan halen. De zwaar gewonde was in een kwartier uurs een lijk. Als een staaltje van de zucht, door som migen aan den dag gelegd, om de militaire overheid in geheel particuliere zaken te mengen, kan vol gens het N. v. d. D. dienen, dat de heer H. Joh. Smid, president-commissaris der Gooische stoom tram-maatschappij, zich persoonlijk tot het ministerie van oorlog en daarna tot andere auto riteiten heeft gewend, om zich te beklagen over een officier uit Naarden, die volgens beweren van den klager de humoristisch gekleurde stukjes over de Gooische stoomtram in het Gooische blaadje De Gooi- en Eemlander zou heb ben geplaatst. Onder het opschrift: »Vervalsching van Hol- landsche kaas", schrijven de Industrie-Blatter het volgende»Nadat reeds sedert eenigen tijd aan de Hollandsebe kaasfabrikage is verweten, dat, evenals bijv. in de boterindustrie, nu ook bij de kaas het natuurproduct begint plaats te maken voor een kunstproduct, is dat feit thans door het Schotlandsche landbouwcongres openlijk er kend geworden. Yolgens die mededeeling wordt in Holland op groote schaal kunstkaas gemaakt, bij welke varkensvet de hoofdrol speelt, terwijl werkelijke kaasstof in het geheel niet daarin voor komt. Met name de provinciën Noord-Holland en Noord-Brabant zouden dat bedrijf uitoefenen." Zulke handelingen doen aan de Nederlandsche nijverheid meer kwaad dan de hoogste buitenland- sche tarieven. Men vond de biljetten bij hem en ook de hals keten, die bleek een kostbaar sieraad van robij nen te zijn, toebehoorende aan mevrouw Cun ningham, en die hij mij den avond van zijn dood omgedaan had. Dat was het eenige van al de gestolen juweelen, dat gevonden werd, behalve het medaillon dat ik aan Lord Dalston terugzond. Bij de huiszoeking werdjde kaars, die ik had laten vallen, toen ik voor het eerst in den kelder- ging, onder het water gevonden, en ook het bruine valies, dat herkend werd als het eigendom van sir Jonas. Maar de juweelen waren alle verdwenen, met uitzondering van een oorhanger die er in gelaten was. Door den heer Carruthers hoorde ik van Gor don, zooals hij mij voorspeld had. Deze kreeg een brief van hem uit New-York, waarin hij hem verschooning vroeg voor den last, dien hij hem door zijn plotseling verdwijnen veroorzaakt had maar hij zou zeker de reden wel uit de couran ten vernomen hebben. Mijnheer zou zien dat de rekeningen, die hij hem te betalen gegeven had, in Beaconsburgh, op dien noodlottigen Woens dag, betaald waren; hij zond hem hierbij de quitanties. Hij had ook bij den zilversmid de karaf gebracht om te repareeren en de jas bij den kleermaker. "Voorloopig zag hij van het dienen af en had een ander beroep gekozen, daar hij voelde dat hij, als het niet te vrijpostig ge zegd was, in Amerika nooit een meester zou vinden die hem in alle opzichten zoo voldeed als de heer Carruthers. De Duitsche keizer is gisteren middag te 3 uren uit Rome vertrokken, onder levendige toe juichingen der bevolking. De koning vergezelde den keizer tot aan het station, waar zij een hartelijk afscheid van elkander namen. Volgens Truth heeft keizer Wilhelm op zijn tegenwoordige reis de volgende geschenken mede genomen voor de dienstbare geesten van eiken rang en stand van de door hem bezochte soeve reinen 30 armbanden en 80 diamantringen, twintig met brillanten bezette sterren van de orden van den Zwarten en Rooden Adelaar, 150 zilveren sterren, 50 doekspelden, zes eeredegens 40 photographieportretten van de keizerlijke fa milie, groot formaat in vergulden lijsten, 30 gouden horloges met kettingen, een honderd sigaren kokers met zijn monogram op gouden plaat. Het Engelsche blad berekent de waarde dezer ge schenken op een millioen, een ongewone ver kwisting voor een vorst uit het huis der Hohen- zollern. Keizer Wilhelm is voornemens ook Madrid en Lissabon te bezoeken, maar de tijd is nog onbepaald. Naar men verzekert heeft lord Salisbury een vertrouwelijke nota aan het Vaticaan gezonden, waarin hij zich niet ten gunste van het herstel eener Britsche legatie bij den Heiligen Stoel ver klaart. Toen keizerin Frederik Donderdag zich met haar dochters naar Potsdam begaf is het rijtuig, waarin zich de prinsessen Sofia en Margaretha bevonden, op weg naar het station in aanraking gekomen met een tramwagen. Een der paarden werd op den grond geworpen en het rijtuig be schadigd. De prinsessen bekwamen geen letsel en reden in een huurrijtuig verder. In Engeland staat men aan den vooravond van een grève op groote schaal. Niet minder dan 240.000 mijnwerkers hebben gedreigd de volgende week het werk te staken, indien hun loon niet met 10 verhoogd wordt. De werkstakers hebben gewilligd in een loonsverhooging van 5 maar hiermede nemen de arbeiders geen genoegen. Met het oog op den naderenden winter zou deze werkstaking èn voor de arbeiders èn voor de werkgevers èn voor de geheele Engelsche industrie ernstige gevolgen kunnen hebben. De instructie in het proces van Parnell tegen den Times is afgeloopen. Vrijdag over acht dagen zal de zaak worden gebracht voor 't hof van Edinburg en de dag der behandeling worden bepaald. Sedert eenigen tijd maken de leden der Duitsch-antisemietische partij in Oostenrijk bij de verzending hunner brieven gebruik van een zwart-rood-goud zegelwaarop staat»Wij Duitschers vreezen God en niemand anders ter wereld". De Oostenrijksche regeering heeft de verzen ding van brieven met deze zegels verboden. Vrijdag werd, ten overstaan van den notaris Huvers, in de herberg de Kroon te Wissekerke geveild de hofstede, toebehoorende aan de erven van wijlen A. van Leeuwen, gelegen in de Vliete-, Thoorn- en Sophiapolders. De perceelen L tot en met 4 werden toegewezen aan L. A. P. Overman te 's Gravenpolder voor 76de perc. 5 tot en met 9 aan Vader van 's Gravenpolder voor 130 perc. 9bis aan L. J. Boom voor 64; perc. 10 aan P. Verhulst te I Cats voor 91; perc. 11 aan L. J. Boom voor 101; perc. 12 aan C. de Kam voor 105; al deze perc. liggen in den Vlietepolder. De perceelen 13 tot en met 17, liggende in den Thoornpolder, werden toegewezen aan W. Wii-tz te Cortgene voor 144perc. 18, zijnde de overstroomde kuip van den Thoornpolder ter grootte van 7.1630 heet., aan L. J. Boone voor 50 den hoop perceel 19, 20 en 21 aan L. J. Boone voor 57 en perc. 22 aan J. de Dreu te Kattendijke voor 41de twee laatste koopen zijn gelegen in den Sophiapolder. Verder is toegewezen een woonhuis aan A. van der Maas voor ƒ1101; het tiendrecht op 6 heet. aan A. van der Maas voor 157, en een aandeel in de meestoof de Vrijheid te Camperland aan L. Bierens voor ƒ81. Alles boven en behalve de 12 onkosten. Alle koopers, van wie de woonplaats niet genoemd is, wonen te Wissekerke Wij hoorden nooit meer iets van Gordon onder zijn eigen naam; doch eenige jaren latei- liet een lid van het congres der Ver. Staten veel van zich spreken, door een belangrijke redevoe ring over een flnantieele kwestie. Het was een West-Indisch koopman en toen de heer Carru thers zijn portret in een Amerikaansche illustra tie zag, zond hij dat aan Lorenzo en onder den netten knevel en het scheef gescheiden haar meenden wij de trekken van onzen ouden vriend te herkennen. Ik huwde Lorenzo nog voor het verhoor van Tom Parkes en den anderen handlanger, die bij bet Huis gepakt was. Ik moest getuigen en vond dat zoo akelig dat de goedhartige Tom uitriep »Trek het u niet zoo aan, juffrouw. Gij kunt niets ergers zeggen dan zij reeds wetenHet is slechts voor den vorm." Hij stelde een soort van eer in zijne misdrijven en bekende schuld bij alles, wat men hem ten laste legde, als medeplichtige in de drie diefstallen en roemde vooral de keurigheid waarmede die te Kraaienhorst was uitgevoerd, waar de ver schillende voorwerpen voorzichtig op verschil lende tijden door Gordon weggenomen waren» totdat de heer Rayner ze Dinsdags kwam halen en met Tom naar Elzenhof bracht, waar Sara ze in ontvangst nam, zooals ik gezien had. Wat er later van de juweelen geworden was, daarvan wist hij net zooveel als een pas geboren kindmaar of dit waar was of niet, niemand Het gewijzigde wetsontwerp, door den heer Domela Nieuwenhuis thans ingediend, luidt als volgt A r t. 1. Zij, die personen in dienst hebben, zijn verplicht het loon, uiterlijk om de week, uit te betalen in Nederlandsche geldspeciën of munt- of bankpapier. Deze bepaling is niet van toepassing op inwo nende dienstboden, scheepsgezellen, militairenen openbare ambtenaren. A r t. 2. Het is den werkgever verboden het loon uit te betalen op plaatsen, waar sterkedrank wordt verkocht, noch in winkels gedreven door hem zeiven, zijne echtgenoote of personen die tot hem in eenigerlei dienstbetrekking of betrekking van bloedverwantschap of zwagerschap staan. Het is den slijters en tappers van sterken drank verboden de uitbetaling van loonen in hunne inrichtingen toe te laten. A r t. 3. Alleen wegens schade, aan den werk gever toegebracht door een daad der arbeiders of door zijne nalatigheid of onvoorzichtigheid, mag inhouding plaats hebben op het loon der arbeiders. Bij geschil over de vraag of schade is toege bracht door de daad, nalatigheid of onvoorzich tigheid des arbeiders of over het bedrag der schadeloosstelling beslist de rechter. Voor dat de rechterlijke beslissing kracht van gewijsde heeft verkregen, mag geene inhouding geschieden. Art. 4. Het is den werkgevers of hun onder geschikten verboden arbeiders te ontslaan, te schorsen, te beboeten, eenigerlei voordeel te ont nemen, of eenigerlei nadeel hoegenaamd toe te brengen, op grond van de wijze waarop zij over hunne inkomsten beschikken. Het is den werkgevers of hun ondergeschikten mede verboden eenigerlei invloed hoegenaamd uit te oefenen op de wijze, waarop de arbeiders wenschen te beschikken over hunne inkomsten, hetzij door bedreiging met ontslag, schorsing, boete, ontneming van eenigerlei voordeel, toe brenging van eenigerlei nadeel, hetzij door ver zoeken of door welke andere middelen ook. Art. 5. Ingeval werkgevers zeiven, hunne echtgenooten of personen die tot hen in eenigerlei dienstbetrekking of betrekking van bloedverwant schap staan, een winkel drijven, in eene winkel nering zijn betrokken of bons verkoopen, waarop in winkels goederen kunnen worden verkregen, dan mogen in die winkels aan de personen in dienst der werkgevers de goederen niet hooger worden verkocht dan tot een prijs die, in verband met de plaatselijke omstandigheden, kan geacht worden gelijk te staan met de prijzen elders geldende. Art. 6. Betaling van verschuldigd loon in goederen of in bons voor goederen of in welken anderen dan den in art. 1 bepaalden vorm ook is van onwaarde en de arbeider behoudt ondanks zoodanige uitkeering het recht om de betaling van het volle loon in geld te vorderen, ook al ware bij contract anders bepaald. Tegen eene vordering van den arbeider tot uitbetaling van loon mag niet in compensatie worden gebracht het door hem verschuldigde wegens aan hem geleverde goederen of bons voor goederen of aan hem verleende diensten hoege naamd. Geen rechtsvordering is toegelaten ter zake van schuld wegens leveringen in strijd met art. 5. Ingeval de betaling reeds heeft plaats gehad is de verkooper verplicht aan den kooper terug te geven hetgeen deze, naar de schatting des rechters, heeft betaald boven den daar bedoelden prijs. Art. 7. Overtreding dezer wet wordt gestraft met eene geldboete van ten minste 100 gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen vijf jaren is verloopen sedert eene vroegere veroordeeling van den schuldige, wegens overtreding dezer wet, onherroepelijk is gewor den, wordt eene geldboete van ten minste 500 gulden opgelegd. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen vijf jaren is verloopen sedert eene her haalde veroordeeling van den schuldige wegens overtreding dezer wet onherroepelijk is geworden, wordt een geldboete van ten minste,/" 1000 opgelegd en de schuldige wordt ontzet van het recht van kiezer en verkiesbaarheid bij krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezingen en van het recht van uitoefening van zijn beroep of van een of meer zijner beroepen. Over dit ontwerp is reeds eindverslag uitge bracht. De commissie van rapporteurs acht het zonder nader onderzoek, voor behandeling of waarschijnlijk beter gezegd voor verwerping vatbaar. geloofde hem. Hij werd veroordeeld tot vier jaar dwangarbeid en dat vonnis trof hem niet half zooals mij. De arme mevrouw Rayner verloor nooit weer geheel de zwaarmoedigheid, die zich in die lange jaren van haar had meester gemaakt. De goede sir Jonas was de eerste om haar te hulp te komen en door hem en anderen bijgestaan, begaf zij zich met Haidee en Jansje naar het buitenland. Lorenzo en ik namen de kleine verwilderde Mona tot ons, die later tot een even lief meisje opgroeide als haar zuster. En nu heb ik zelf ook twee dochters. E I S D G. Gedrukt bjj D. G. Kröber Jr., te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 6