N#. 250. 131® Jaargang. 1888. Maandag 22 October. BUITENLAND. BEKENDMAKINGEN. GEMEEHTE-BELASTINGEF. Middelburg 20 October Kerknieuws. Verspreide Berichten. Algemeen Overzicht. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50; J' iedere regel meer ƒ0.20. etters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, Suppletoir kohier no 1 voor de belasting op de honden over 1888. MIDDELBIIRGSCHE COURANT. w w Agenten te Vlissingen: P. Gr. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dek Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhttijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen' en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmab. te Rotterdam, en de firma B. van du Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger; voor België A. Gbosjean Co. te Brussel. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat het suppletoir kohier no 1 voor de belas ting op de honden, over het jaar 1888, door hen is opgemaakt en gedurende veertien dagen, aan vangende Zaterdag den 20en Octobera., vooreen ieder op de gemeente-secretarie zal zijn ter lezing nedergelegd dat ieder, die meent daartoe reden te hebben, gerlurende bovenvermelden tijd, tegen zijn aanslag bezwaren bij den gemeenteraad kan inbrengen. Hiervan is afkondiging geschied waarhetbehoort. Middelburg, den 19en October 1888. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O E E It, De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. »Sprokkelaar" maakt in het Dagblad melding van een ontwerp over de werving ten behoeve van den militairen dienst in Indië, welk ontwerp door een oud-officier van het Indische leger aan onze koloniale regeering zou zijn aangeboden. Het komt in hoofdzaak op bet volgende neer In de hoofdplaats van elke provincie des rijks, met uitzondering van die plaatsen waar een koloniaal werfdepot zal worden gevestigd, wordt door bet gemeentebestuur een werver aangesteld, bij voorkeur een in de gemeente woonachtig gepasporteerd of gegageerd militair. In elk geval iemand, die bij het gemeentebestuur bekend staat als van een goed zedelijk gedrag. Zoodanige officieele wervers genieten voor iederen door het rijk aangenomen vrijwilliger een premie van 15 a 20 gulden en zijn verplicht aan allen, die zulks verlangen, kosteloos de meest mogelijke en juiste inlichtingen te verstrekken. Hij die zich voor een verbintenis bij bet Oost-Indische leger wil aanmelden, zal voorzien moeten zijn van een geneeskundige verklaring, dat hij niet met lichaamsgebreken is behept, die hem voor den dienst ongeschikt maken. Is die verklaring bjj den werver ingeleverd, dan is deze verplicht de stukken, vereischt voor een verbintenis bij het O.-I. leger, kosteloos op te maken, waarbij hem de hulp van het gemeente bestuur wordt verleend. Zoodra die stukken in orde zijn, wordt de vrijwilliger, door bemiddeling van den werver, op kosten van bet departement van koloniën, gedirigeerd op de naastbij zijnde garnizoensplaats, aldaar voor rekening van dat departement in subsistence bij een der korpsen opgenomen en door een officier van gezondheid gekeurd. Na alsdan goedgekeurd te zijn, worden de stukken naar bet koloniaal werfdepot opge zonden, alwaar beslist wordt of de vrijwilliger al dan niet kan worden aangenomen. Eerst daarna wordt in het eerste geval de man op Harderwijk gedirigeerd en ingedeeld. Voort3 zouden in de steden Winschoten, Koe- vorden, Enschede, Winterswijk, Zevenaar, Nijme gen, Gennep, Venloo, Roermond, Sittard, Maas tricht, Eindhoven, Tilburg, Roosendaal, Hulst en Sas van Gent koloniale werfbureaus opgericht worden, voornamelijk tot werving van vreemde lingen. Noor directeuren dier bureaux zouden vooral gepensioneerde officieren in aanmerking kunnen komen, die zoodoende, bij eens soms zeer karig pensioennog een jaarlijksche toelage, wegens voor den staat nuttige diensten, zouden kunnen genieten. De directeuren zouden gehouden zijn een streng onderzoek in te stellen omtrent de papieren en zoo mogelijk antecedenten van iederen zich aanmel- denden vreemdeling. Wervers zoowel als direc teuren van werfbureaus zouden, door de zorg van het departement van koloniën, voorzien moeten worden van een aantal gedrukte voor schriften of regelingen, waarin al wat op de dienstneming bij het koloniale leger betrekking heeft, zou zijn opgenomen. Aan de werfbureaus op de Pruisische grenzen zouden daarvan exem plaren in de Duitsche taal, op de Belgische grenzen in de Fransche taal te verkrjjgen moeten zijn. Ju het centrum van dit netwerk van bureaux en wervers zou, volgens het ontwerp, door het departement van koloniën, een inspecteur der werving worden aangesteld, die over de gere gelde werking der bureaux en over de stipte naleving der voorschriften waakt en de tusschen- persoon is, die het geheele stelsel van werving met de departementen van koloniën eD oorlog verbindt. In hoeverre dit denkbeeld aanbeveling verdient zal de schrijver niet beslissen. Naar aanleiding der stukken, onlangs in de Köln. Ztg. voorko mende en de op- en aanmerkingen daaruit voort gesproten, meent bij het aan de aandacht van alle bevoegden te moeten onderwerpen. De voorzitter der Nederl. commissie voor de Parijsche tentoonstelling, mr W. van der Vliet, vertrok gisteren naar Parijs, om aldaar met den heer Berger, directeur-generaal der tentoonstel ling, en de beeren De Keyzer en Carrier, com missarissen-generaal voor Engeland en België, eene samenkomst te hebben, waarin de gemeen schappelijke belangen der op de tentoonstelling aan elkander grenzende drie landen zullen wor den besproken. Wij vernemen verder, dat bet getal toegezegde inzendingen uit Nederland in de laatste weken aanmerkelijk is toegenomen. Zoo belooft de Hol - landscbe tuinbouw o. a. flink vertegenwoor digd te worden door verscheidene zeer belangrijke collectiën. In bet park van het Trocadero zal eene uitgebreide verzameling tulpen hare plaats vindende heer Berger heeft er zeer op aange drongen, dat de alom zoo gunstig bekende Hol- landsche tulpen bij de opening in vollen bloei zouden prijkende bollen worden dan ook thans reeds in de aarde gelegd. Ook de Nederlandsche landbouw blijft niet achterwege de voor die afdeeling bestemde oppervlakte van 200 W is reeds geheel besproken. Het Ned. Rundvee- stamboek zal bovendien op de tentoonstelling van levend vee met eenige der beste exemplaren van het Hollandsche ras mededingen. Ook de schilders, beeldhouwers en architecten maken zich tot den kunststrijd gereed, terwijl ook het onderwijs en de vrije kunsten (arts libe- raux) hunne plaats tusschen de andere staten van Europa met eere zullen innemen. Bedankt voor Arnemuiden door den heer H. Brujjel, pred. tb St. Jansga. Te Cats is beroepen de heer d' Z. J. Reijers, pred. te Besogen (N. Brabant.) Tot agent van politie 2e kl. alhier is be noemd I. van Sluijs, gepasporteerd korporaal der huzaren, te Zoutelande. Uit Zeeland meldt men aan de Standaard dat dezer dagen een proces-verbaal is opgemaakt naar aanleiding van bet betreden, door een jager, van een perceel land, waarop met duideljjke letters te lezen stond «Verboden toegang." Als pachter van het jachtrecht der gemeente, waartoe ook bedoeld perceel behoort, vermeende bij, dat een verbod van toegang voor hem niet bestond. Er wordt, volgens de Arnh. Crt., te Arnhem een straat-oorlog gevoerd tusschen de jongens van de «roomsche" scholen en de «gereformeerde" scholen. Dat oorlogvoeren door de schoolkinderen schijnt in de lucht te zitten. Dezer dagen werden ook te Middelburg veldslagen geleverd tusschen de leerlingen der school in de Noordstraat en die in de Langendelft, terwijl ook Bommige scholieren der H. B. S. hunne veeten tusschen twee clubs door vechtpartijen beslechtten. Prof. Geficken ontving Donderdag in de ge vangenis van Moabiet in het bijzijn van een rechterlijk ambtenaar het bezoek van een zijner zonen, die hem kleedingstukken bracht. Keizer Wilhelm schijnt toch eindelijk iets van de vermoeienis der laatste maanden te bemerken. Zaterdag moet bij zich zoo ongesteld hebben gevoeld, dat hij daardoor twee uur later op het Capitool verscheen dan bepaald was. Vrij dag klaagde hij over hevige hoofdpijn en had Zaterdag volstrekt geen eetlust. Op het feest viel de bleeke gelaatskleui' van den keizer op. De groep van den extréme gauche uit de Fransehe kamer hield gistere» een vergadering en benoemde Clemenceau tot president. Met een korte programrede aanvaardde deze het voorzitterschap. Hij verzekerde dat de re geering, die den weg der daden is ingeslagen, op den steun van hem en zijn vrienden kon rekenen en verklaarde zich tegen elke beweging, die de republiek in één persoon wilde vereenzelvigen en herinnerde hierbij aan de rampen, door het keizerrijk over Frankrijk gebracht. Generaal Salomon, ex-president van de re publiek Haïti, is Vrijdagmorgen te Parijs over leden. Hij was 63 jaar oud. Krachtens besluit van den Saksiscben mi nister van oorlog is aan twee Fransche officieren, die verdacht werden spionnen te zijn, het verblijf te Dresden, waar zij zich ophielden, ontzegd. Volgens een uit Zanzibar ontvangen bericht zijn nu ook te Mombassa, de voornaamste haven in het gebied der Britsche Oost-Afrikaansche maatschappij ongeregeldheden uitgebroken. De maatschappij verloor bij een gevecht met de inboorlingen twee dooden en telde acht gekwet sten. Te Londen verontrust men zich zeer over het lot der Britsche zendelingen. Volgens een gerucht zou het huwelijk van prinses Victoria, dochter van keizer Frederik, met prins Alexander van Battenberg tijdens het be zoek van haar moeder op Windsor Castle gesloten worden. Door de rijksregeering zijn verscheidene Fransche bladen in Elsasz-Lotbaringen verboden. Op een vergadering van de leden der gauche républicaine van den Fransehen senaat is een motie aangenomen, waarin zij verklaren, dat geen enkel departement de herziening verlangt, maar dat daarentegen algemeen den scrutin d'arrondis sement in de plaats van de scrutin de liste wordt gewenscht. De radicalen steken den draak met den gauche républicaine uit den senaat, het product van den suffrage restreintdie zich tot tolk der publieke opinie maakt. Op een vergadering van royalisten, onder leiding van den heer Mackau, werd door de royalistische rechterzijde verklaard, dat alleen de nationale monarchie, vertegenwoordigd in de graaf van Parijs, Frankrijk redden kan uit de gevaren, welke het op dit oogenblik van alle zijden bedreigen. Het hof van assisen van Henegouwen heeft Paul Coureur, den man,* die bij het bezoek van koning Leopold aan de Louvière in Juni 11. riep »Weg met den koning! Leve de republiek enz. tot een jaar gevangenisstraf en 500 frcs boete veroordeeld. In een schrijven aan den Figaro verklaart Alpbonse Daudet, dat hij afgezien beeft van zijn voornemen om een tooneelstuk te trekken uit Vimmortel. Hij is teruggeschrikt voor het spek takel dat men over zijn boek gemaakt heeft en nog maakt. Charlotte Wolter, de bekende Weener tooneelspeelster, moet ernstig ziek zijn. Henrik Ibsen heeft de laatste hand gelegd aan een nieuw sociaal tooneelwerk, dat tegelijk in de Deensche en Duitsche talen zal verschijnen. Er treden slechts 7 personen in op. Hoofdpersoon is wederom een eigenaardige vrouwenfiguur. De landschapsschilder Albert Zimmermann is Donderdag te Munchen plotseling overleden. Den 27en October a. komt de Boelgaarscbe Sóbranja weder bijeen. Het congres der Vereenigde Staten is beden gesloten. Het tariefontwerp is alzoo onafgedaan gebleven. Te Calais vloog de Fransche petroleumboot Ville Calais, een vaartuig van 1884 ton, tengevolge van een ontploffing in de lucht. Het schip brak midden door en het voorschip zonk, terwijl het achterschip boven water branden bleef. Men vond reeds meer dan 15 verminkte lijken en men vreest dat nog meer personen bij deze ramp het leven verloren hebben. Binnenkort zal bet afroepen van den naam van het station, waar een trein aankomt, ook al tot de historie behooren. Men heeft toestelletjes uitgedacht, die in alle wagens worden geplaatst en waarin bij aankomst aan het station de naam daarvan voor den dag komt. Bij het binnenrijden drukt de machinist op een knop, en de electri- scbe stroom doet in alle coupés den naam ver schijnen. In Frankrijk komen die toestellen reeds in gebruik. Met een kleine moeite is daaraan nog eene waarschuwing «overstappen" te verbinden, bene vens een kennisgeving dat er al of niet familie aan bet station is. Voor ben, die eventueel in eene zoete rust ver keerden, zou deze maatregel minder geriefelijk zijn. Ofschoon nog 'steeds in de Engelscbe binnen- landsche politiek een aangename rust heerscht, voeren toch af en toe de voor- en tegenstandera van Home Rule bet woord om de belangstelling van het publiek in deze gewichtige kwestie wak ker te houden. Donderdag sprak lord Harrington te Belfast, waar des avonds een banket te zijner eere plaats bad. Our distinguished guest stelde Gladstone verantwoordelijk voor de ontevredenheid onder de loyale bewoners van Ulster en gaf voorts als zijn overtuiging te kennen, dat geen Parnelliet, die voor een Iersch district naar bet parlement werd gezonden, er voor terug zou deinsen Glad stone zelf uit het bestuur te dringen, indien Parnell dit beval. Dat de Ulster liberalen zouden heb ben opgehouden te bestaan, noemde lord Har- rington een onwaarheid. Zij handhaven nog hun oude posities en zijn bereid Ierland local-government te schenken. Dienzelfden dag nam mr Balfour, lid van het tory-kabinet, te Manchester een adres van de liberale Unionistische partij in ontvangst, waarin hem dank werd betuigd voor zijn Ierscbe dwangpolitiek, of, zooals bet in het adres heette, voor zijn diensten der natie bewezen ten spijt van alle hinderpalen en aanvallen, gelijk weinige publieke personen ooit te verduren hadden. Voorts werd hem krachtige steun beloofd bjj zijn verdere bestrijding van wetteloosheid en misdaad. Nog spraken Donderdag in bet openbaar Wil liam O'Brien en Labouchère. Dat deze beiden in bun redevoeringen zeer verschilden van den leider der Unionistische partij en van den ge- vreesden Balfour, behoeft wel geen verzekering. O'Brien verklaarde te Bradford, dat de Ieren smachtten naar vriendschap en vrede, doch dat de hulp der regeering hierin bestond de Ieren tot vertwijfeling te brengen en hen te belasteren. Maar het Engelsche volk zou nimmer dulden, dat Gladstone's arbeid ongedaan zou blijvendit wisten de tories en zij wisten ook dat bij een algemeene verkiezing bet volk zich tegen ben zou verklaren. De Ieren konden door goedheid, nimmer door dwang gewonnen worden. Volgens O'Brien was er geen gelukkiger moment voor de mannen in Engeland, die het geluk, den vrede en de vrijheid van het Iersche volk beoogen, dan nu om de harten der Ieren te winnen en het gouvernement toe te roepenHands off. Op dezelfde meeting te Bradford sprak ook Labouchère die, zooals een Engelsch blad verzekert, voor zijn pittige redevoeringen toevlucht totzjjn bijbel neemt, gelijk een moordenaar zich naar zjjn wapenrek begeeft om er de wapenen uit tekiezen, waarmede bij zijn tegenstanders onder de vijfde rib zal treffen. Het was voornamelijk Chamber lain, de «Judas" der radicale partij, die door Laboucbère's bijbelvergelijkingen doodeljjke won den ontving. Doodelijke wonden beeft ook keizer Wilhelm op het Vaticaan geslagen. «Vorst Bismarck schrjjft een correspondent te Rome moet niet tevreden wezen. Zjjn heide leerlingen, de jonge keizer en zijn zoon Herbert, hebben zich gedragen als stu denten die vrijaf hadden. Zij hebben twistappelen in den tuin van hun buurman geworpenzij heb ben eerwaardige personen uitgelachen en gezichten tegen hen trokken. Zij hebben de geheele erns tige zaak, die hun was opgedragen in de war ge stuurd. «ziedaar dan het gansche diplomatieke gebouw, zoo kunstig door den rijkskanselier en mgr Galim- berti opgetrokken, onderste boven geworpen door de onbesuisdheid dezer jongelieden. Vorst Bismarck wilde bet evenwicht tusschen beide Italiaansche vorsten bewaren door de spreuk van Lodewijk XIV toe te passendiviser pour règner. De keizer en zjjn secretaris laten met alle macht de schaal aan de zijde van Italië overslaan in de andere schaal, die van het Vaticaan, werpen zij niets danjjdele beleefdheidsvormen, onmiddelijk weersproken door een reeks oneerbiedigheden, waarvan de banier drager der tradities en van den eerbied nog rilt. «Vorst Bismarck wilde zijn invloed op Leo XIII behouden en uitbreiden, te» einde de werkkracht van bet centrum te neutraliseeren en de katho lieke staten in bet Zuiden van Duitscbland vaster aan bet rijk te hechten. De paus is tot in bet diepst zijner ziel gekrenkt door den sans-gêne van Wilhelm II en de kwajongensstreken van Herbert von Bismarck".

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1