N"J 248. 131® Jaargang. 1888. Vriidag 19? October. Middelburg 18 October. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken, Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 7 Agenten te Ylissingen: P. G. deYey Mestdagh Zoo», te Goes; A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Moou en te Tholen: W. A. van Nietjwenhuuzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmae te Botterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dahbe Cie., John F. Jones, opvolgev; voor België A. Geosjean Co. te Brussel. Ook de heer Bahlmann, lid der Tweede kamer, die bij de openbare behandeling van het voorstel- Lohman-Schaepman in de Tweede kamer, met de heeren Huber en Fabius, in oppositie was tegen de overige leden der rechterzijde, heeft in de Maasbode eene openlijke verklaring van zijne handelwijze gegeven. Daarin verklaart hij o. a. dat hij gaarne had medegewerkt, om aan de heeren Lohman en Schaepman een succes d'estime te bezorgen, maar de heftigheid, waarmede de heer Lohman zoowel in als buiten de kamer tegen de leden der rechter zijde optrad, bracjit hem tot het vaste besluit, dat het stemmen tegen art. 366 voor hem als katholiek afgevaardigde zou en moest zijn een daad van plichtsbetrachting. «Het is, zegt de heer Bahlmann, een feit, moei lijk voor tegenspraak vatbaar, dat de partij der anti-revolutionnairen, dank zij den steun der katholieken bij de stembus, veel sterker in de Tweede kamer vertegenwoordigd is dan in even redigheid mag geacht worden met haar getal sterkte in den lande. Terwijl de katholieke partij 26 vertegenwoordigers telt, beschikt de anti- revolutionnaire partij over 28 kamerleden. Willen de heeren Lohman c. s. consequent zijn met hun beginsel van proportioneele vertegenwoordiging, laten zij dan het gebouw optrekken van beneden naar boven, maar niet met het dak beginnen. Laten zij dan in de eerste plaats zorg dragen, dat de katholieke partij - - laat staan de sterkste der beide fracties der rechterzijde over ten minste 26 zetels in de Tweede kamer beschikt. »Is soms bij de samenstelling van het nieuwe ministerie het beginsel der proportioneele verte genwoordiging gehuldigd Immers neen. Ook de president van de Tweede kamer, wiens keuze wij voor het overige met blijdschap hebben begroet, behoort tot de anti-revolutionnaire partij." En nu kwam het voorstel der heeren Lohman- Schaepman hierop neer, dat aan den voorzitter der kamer de benoeming zou zijn overgelaten van den v ij f d e n rapporteur. Kregen de libe ralen door hun getalsterkte van zelf twee, de katholieken en anti-revolutionnairen ieder een rap porteur, de vijfde was ter beschikking van den president, die zegt de heer Bahlmann »als anti-revolutionnair verplicht is, in de eerste plaats te letten op de belangen zjjner partij en altijd voor het lastige dilemma zou geplaatst zijn, om öf een katholiek öf een anti-revolutionnair te moeten benoemenbenijdenswaardige positie entre ces deux mon coeur balanceEn al laat de heer Bahlmann in het midden of de tegen woordige president ooit de onbillijkheid tegen over de katholieken zou hebben uit het oog verloren, feitelijk zouden de kansen voor de ka tholieken verminderd zijn. Immers, thans bestaat er gelegenheid dat, door de beslissing der libe ralen in de secties, zelfs in alle vijf de af- deelingen katholieke rapporteurs kunnen worden benoemd, zoodat handhaving van het orde-re glement altijd in het voordeel was der katholieken. De heer Lohman heeft dit voordeel voor de katholieken met ronde woorden erkend in de zitting van den 23sten September. De heer Bahlmann wijst op de hulp, die de ka tholieken den anti-revolutionnairen bewezen,terwijl dezen zijn partijgenooten in den steek lieten bij de herstemming op vele plaatsen, getuigen Breukelen, Schiedam, Beverwijk, Den Haag, om van Botter dam maar niet te spreken. »Is, zoo schrijft hij, de evenredigheid betracht bij de samenstelling van het kabinet der rechterzijde vis a vis de roomsch katholieken Is de president der kamer rnet onze medewerking niet een anti-revolution nair? Zijn de benoemingen in den laatsten tjjd buiten de kamers, vooral die van eenig aanbe lang, niet ten gunste van anti-revolutionnaire partijgenooten moet nu ook nog bij de benoe ming van rapporteurs in de kamer het leeuwen- deèl te beurt vallen aan de anti-revolutionnaire leden van de Tweede kamer »Wil de heer Lohman, om een minder parle mentaire spreekwijze te bezigen, voor zijn partij het onderste uit de kan hebben, wie zal het hem euvel duiden, maar als katholiek afgevaardigde ben ik geenszins verplicht tot een dergeljjk stout bedrjjf mijn hand te leenen. «Hoezeer ook geneigd, aan het ongeloovige ge deelte van mijn protestantsche medechristenen dien invloed toe te kennen op het bestier van js lands zaken, welke hun rechtmatig toekomt. versterking van de domineerende positie der anti- revolutionnaire partij in de Tweede kamer ten koste van de katholieke, acht ik onder de tegen woordige omstandigheden noch noodzakelijk noch wenschelijk. «Ziehier de redenen, welke mij genoopt hebben te stemmen, zooals ik gedaan heb." Naar aanleiding van het xeit dat de heer Schaep man ook de voorstellen tot wijziging van het reglement van orde had ingediend, en deze dus geacht konden worden ook van katholieke zijde afkomstig te zijn, merkt de heer Bahlmann in de eerste plaats op, hoe het van genoegzame bekendheid is dat de voorstellen weliswaar ook de onderteekening droegen des heeren Schaep man, maar dat als de eigenlijke auctor intellec tualis moest beschouwd worden de heer Lohman. Daarbij was de heer Schaepman vroeger van een ander gevoelen ten opzichte van het oude reglement van orde getuige hetdoor hem in 1884 gesprokene. «Wie zegt de heer Bahlmann zal het mij euvel duiden, dat ik aan den oud-afgevaar digde van Breda de voorkeur blijf geven boven den nieuwen van Wijk bij Duurstede »Ten tweedealdus gaat hij voort is het van genoegzame bekendheid, dat juist de meêgaand- heid van dr Schaepman met de pretenties van de anti-revolutionnaire party voor mij zeer dik wijls is geweest een oorzaak van verwondering, maar niet van bewondering. Wanneer ik mijn ondervinding als president van de katholieke kies vereen iging te Botterdam en van den Z.- en N.-Hollandschen bond raadpleeg ten opzichte van anti-revolutionnaire pretenties ik behoef slechts te herinneren aan hetgeen bij de laatste verkiezingen te Botterdam, SchiedamDelft, Kat wijk en vroeger te Leiden gebeurd is dan schijnt mij het voorstel van den heer Lohman met de toelichting er bij van proportioneele ver tegenwoordiging te zijn een comble van anti- revolutionnaire inhaligheid. Misschien is de heer Lohman als mensch te naïef, als partijman te blind om in te zien, dat zijn voorstel vis d vis de katholieken te ver ging." Tot zoover de heer Bahlmann. Wij hebben thans de getuigenis gelezen van de drie z. g. «spellebrekers" der rechterzijdewjj hebben daartegenover gehoord de verklaring van den heer De Savornin Lohman. En wjj die geheel buiten de kwestie staan, wij gevoelen geen lust om ons in deze partij te stel len, al trekt ons het zelfstandig, flink optreden der heeren Fabius, Huber en Bahlmann ook aan. Voor ons heeft het gebeurde 'een diepe be- teekenis, omdat het ons de bevestiging schonk van de door ons en zoovelen reeds vroeger gedane verzekering dat het eenmaal tusschen de heeren der rechterzijde tot eene uitbarsting moest komen Maar dat dit reeds zoo spoedig zon gebeuren dat bij de eerste de beste gelegenheid, waarbij de beide hoofden der twee partijen, de heeren Lohman en Schaepman een beroep deden op hunne partijgenooten, aan de eene zijde van zoo veel onhandigheid en aan den anderen kant van zoo'n krachtige zelfstandigheid bljjb gegeven zou worden neen, jlat hadden wij niet gedacht. De heeren der rechterzijde hebben vroeger den draak gestoken met der liberalen tweedracht Thans hebbén zij zelve het bewijs geleverd dat. het in eigen boezem nog erger is gesteld. Wij kunnen ons dan ook niet voorstellen dat een hunner zich ooit eenige illusie omtrent eendracht in hun midden heeft gemaakt. Maar waartoe dan daarmee in verkiezingsdagen zooveel geschermden achter allerlei drogredenen het feit geloochend, dat samenwerking tusschen zulke heterogene bestanddeelen op den duur onhoudbaar was, een feit dat zoo klaar als de dag was Eenvoudig uit partybelang, uit zucht om de liberalen te verjagen. Het is nu toch duidelijk gebleken, wat wij trouwens reeds lang wisten dat het onderlinge vertrouwen in het anti-liberale kamp niet bijster groot is. De Boomsch-katholieke fractie vertrouwt de anti-revolutionnaire niet en een deel dier fractie de heer Bahlman c. s. vertrouwt den heer Schaepman niet, wat zijn meegaandheid tegenover de bondgenooten betreft. De anti- revolutionnaire fractie vertrouwt de Boomsch- katholieken niet en een deel der anti-revolution nairen de zoogenaamde droiteHuber c. s. vertrouwt het andere deelde gauche, Lohman en Kuyper, niet. Wat zal er met dit al, met zulk coterie gekibbel terecht komen van 's lands belang '4Sfen zal gezamenlijk dood knijpen, wat gemeen schappelijk gehaat wordt; het onderwijs zal de lijdende partij worden, en dan? Dan zal men op de puinhopen daarvan voort gaan met elkaar te. plukharen en bot te vieren aan onderlinge veeten. Welk een leerzaam schouw spel voor de kiezers, wien men in de dagen, waarin zij een keuze moesten doen, gouden bergen be loofde en gulden dagen De koninklijke pakketvaart-maatschappij heeft den bouw van drie van de voor haren dienst benoodigde stoomschepen opgedragen aan de koninklijke fabriek van stoom- en andere werk tuigen te Amsterdam en vier aan de koninklijke fabriek De Schelde te Ylissingen. Deze heugelijke tijding bevatten de Amster- damsche bladen. Bij kon. besluit is met ingang van 1 Januari a. s., aan dr. IJ. Keijzer, te Middelburg, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland benoemd tot advocaat generaal bij den Hoogen raad der Nederlanden mr. J. G. Patijn, gewezen officier van justitie bij de arr.-rechtbank te 's-Gravenhage, oud-burgemeesteT aldaar en lid dei- Tweede kamer de officier van administratie 1ste klasse J. P. Vasseur, met ingang van 1 November, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld en met gelijke dagteekening bevorderd tot officier van administi atie der 1ste klasse, de officier van administratie der 2de klasse J. C. van Beyn. Den ingezetenen van Middelburg wijzen wij op de gelegenheid die, blijkens achterstaande an nonce, geboden wordt om te teekenen op een adres aan den gemeenteraad om in geval van brand een klok te doen luiden. De heden nacht plaats gehad hebbende ramp geeft tot dit verzoek aanleiding. De kwestie is vroeger reeds meermalen be sproken maar er werden eenige bezwaren ge opperd, die ons dagelijksch bestuur verhinderden aan den, o.a. door de Vereeniging tot het houden van toezicht op het redden van goederen bij brand, uit- gedrnkten wensch te voldoen, terwijl de brand weer de noodzakelijkheid van dit luiden niet inzag. Wij willen die bezwaren daarlaten, maar onder den indruk van het pas voorgevallene komt het ons niet ongeschikt voor dat de kwestie nog eens ernstig worde overwogen. En daartoe kan het adres, dat ter teekening ligt, de gewenschte aanleiding wezen. Gisteren avond hield het departement Middel burg der Maatschappij tot nut van H algemeen eene als naar gewoonte slechts matig bezochte verga dering. De heer H. Tak deelde mede dat hij, tengevolge van het aftreden van den heer mr W. A. van Hoek, door het bestuur tot voorzitter was aange wezen en gaf kennis van eenige veranderingen in het ledental. Onder de ingekomen stukken, waarmede de leden in kennis werden gesteld, behoorde een brief van het hoofdbestuur betrekkelijk den aankoop dooi de departementen van kleine geschriften. Naar aanleiding daarvan zijn 50 ex. van het jongste geschrift aangekocht en aan de commissie voor de bibliotheek ter verspreiding gegeven. De rekening over het dienstjaar 1887/88 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 1677.84j, met een goed slot van ƒ289.48. Hierbij werd medegedeeld datjdejsom van 200, saamgebracht voor de stichting eener school ter opleiding van bewaarschoolhouderessen, van het hoofdbestuur terug ontvangen en ter beschikking van de inschrijvers gesteld was. Slechts een der in schrijvers heeft zijne bijdrage terugverlangd, al de anderen lieten de beschikking over aan het departementsbestuur, teneinde de gelden aan te wenden ten behoeve der bewaarscholen alhier. De begrooting voor 1888/89 werd vastgesteld op 1476.43 in ontvang en uitgaaf met een goed slot van 34.73. De gewone subsidiën waren daarop uitgetrokken. De post voor de bewaar scholen werd iets .hooger dan vroeger, op 280 geraamd. Met het oog op het klein overschot dezer be grooting deelde het bestuur mede dat dit gering overschot te wijten is aan den aankoop van de gebouwen voor de bewaarschool en de kosten van onderhoud en dat het voornemens is plannen te maken om eene be tere financieele regeling te verkrijgen, Ook werd medegedeeld dat het bestuur onder handeld heeft met verscheidene heeren om in dezen winter spreekbeurten te vervullen. Nog slechts eene beurt is bezet, doordien de heer Henny uit Utrecht zich daartoe bereid heeft verklaard, de andere beurt is nog onvervuld. De heer Henny kan echter niet, zooals het bestuur wensch te, den 2en Woensdag in December optreden, zoodat een andere datum moet gekozen worden. Yoor de lezingen zullen de leden voortaan twee dameskaarten ontvangen in plaats van één. Bij het afdeelingsonderzoek in de Tweede kamer van het wetsontwerp tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van grond en water te Sas van Gent aan de gemeente, vroeg men of bij dezen verkoop het belang der schatkist wel vol doende was behartigd. Ongeveer elf hectaren grond worden aan de gemeente Sas van Gent verkocht voor 4400, alzoo voor ongeveer 0.04 per vier kante meter. Dit bedrag scheen, ook waar men in aanmerking neemt den min gunstigen financi- eelen toestand der gemeente, velen te gering toe. Yooral met het oog op de omstandigheid dat de koopsom eerst binnen acht jaren na afkondiging der wet, die haar behelst, zal moeten worden voldaan, trok de geringheid daarvan te meer de aandacht. Hiertegen werd opgemerkt, dat wel is waarde gemeente van hetbedoelde terrein eigenares wenscht te worden om volkomen vrij te zijn in den aanleg van wegen en straten, maar dat het toch waar schijnlijk niet in de Bedoeling eener gemeente van zoo geringen omvang zal liggen, eene zoo groote uitgestrektheid geheel met huizen te bebouwen. Wanneer men bovendien de plaatselijke gesteld, heid van Sas van Gent, aan een uithoek van ons vaderland gelegen, in aanmerking neemt, scheen de bedongen prijs geenszins te laag. Het wetsontwerp is heden, zooals uit de Laatste berichten blijkt, aangenomen. Door de anti-revolutionnaire kiesvereenigingen in het district Lochem is tot candidaat voor de Tweede kamer gesteld jhr C. M. Brantsen van Wielbergen, lid der prov. staten van Gelderland en burgemeester van Angerlo. Benoemd tot onderwijzer aan de O. L. school te Arnemuiden de heer J. K. Crucq. Woensdagmiddag had op het kerkhof te Oud-Heusden de teraardebestelling plaats van het lijk van den heer W. J. van Gorbom, in leven districts-schoolopziener te Goes. De lijkkist werd gevolgd door een zestal rijtuigen, waarin de familie en eenige vrienden gezeten waren. De kist was bedekt met een achttal kransen, waar onder een van de afdeeling Goes der Maatschappij tot bevordering van Toonkunst en éen van de onderwijzeressen der Goesche meisjesschool. Aan de groeve sprak de broeder van den over ledene, de heer Yan Gorkom, pred. te Amsterdam, in treffende woorden de aanwezigen toe. Hij herinnerde aan het werkzaam leven van den overledene, vol van de schoonste illusiën, waar aan hij zoo krachtig uiting gaf. Hoewel het stoffelijk omhulsel thans aan de aarde werd toe vertrouwd, bleef de geest voortbestaan en spreker hoopte dat allen troost zouden vinden in het streven om de illusiën van den overledene te ver vullen. Hij bracht een laatsten groet namens de velen, waarvoor de overledene zijne beste krachten had besteed. Diep geroerd verlieten allen de b egraafplaats, in de overtuiging een edel mensch te hebben heen gebracht naar zijne laatste rustplaats. (G. Crt.J Bedankt voor het beroep naar door ds E. Loen te Grijpskerke. Zoutelande Het gerechtshof te 's Hertogenbosch Jdeed Dinsdag jl. uitspraak in een omslachtig proces tusschen erfgenamen en executeurs-testamentair. Een der hoogst belangrijke vraagstukken, die partijen het leven verbitterd hadden en die het hof thans moest beslissen, kwam hierop neer of de executeuren terecht of ten onrechte een paar hondjes, die zij in den boedel gevon den hadden, hebben onderhouden. De erfgenamen meenden dat men de hondjes had moeten laten dood gaan en niet op kosten van den boedel la ten leven. De executeuren, dierenvrienden als zij waren, meenden anders en hadden de hondjes onderhouden. Men ziet dat de bron van proces sen met den dag meer en meer toeneemt. Dit i governo van hen, die snood genoeg zijn om te meenen, dat de advocaten en niet hunne cliënten, proceslustig zijn. (N. R. Crt.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1